انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ما اشتباه نمی کنیم ، صرفا می آموزیم که همیشه ادامه دهیمایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و دوم  (دفعات بازدید: 4628 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

            اگر شما فکر می کنید که به خدا بی اعتقادید یا به وجود او شک دارید و یا هر گونه غرور روشنفکرانه مانع از آن می شود که مطالب این کتاب را بپذیرید برایتان متاسفم . اگر هنوز تصور می کنید به اندازه کافی قدرت دارید که به تنهایی از پس این مشکلات برآئید ، به خودتان مربوط است . اما اگر واقعا و حقیقتا مایلید مشروبخواری را به کلی و برای همیشه کنار بگذارید و حس می کنید که به کمک احتیاج دارید در آن صورت ما می دانیم که جوابتان را داریم و اگر نیمی از زحمتی را که برای بدست آورد یک گیلاس مشروب صرف می کنید ، در این راه بکار برید ، مسلما موفق می شوید ، زیرا پدر آسمانی پشتیبان شما خواهد بود .
.
.(202)
.
« آخرين ويرايش: 05 دسامبر 2010، 12:06:29 pm توسط فرید »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

فرید

 • مدیر انجمن
 • کاربر فعال
 • *****
 • امتیاز: +132/-2
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 603
 • زندگي سعادتمند تنها در عشق حقيقي خلاصه مي شود

در این روزها بسیاری از دوستان از بدی اوضاعشان و بوجود آمدن مشکلات در زندگیشان با من صحبت می کنند، نمی دانم چه شد که دیشب در پاسخ یکی از دوستان این جملات که از گفته های دکتر باب یکی از بنیان گزاران الکلی های گمنام است  را یادآوری کردم. براستی بسیاری از مشکلات ما به همین مسائل باز می گردند در بسیاری از زمانها غرایز ما به طرز نامحسوس و موذیانه ای بر ما حکومت می کنند و یک احساس در درون ما شکل می گیرد که خودمان می توانیم مشکلمان را حل کنیم، این قضیه آنقدرها هم واضح نیست یعنی ممکن است که ما حتی این جمله را به زبان نیاوریم اما در عمل به گونه ای رفتار کنیم که معنایی جز این ندارد، جدای از این مطلب گاه در پاسخ به این سوال که آیا به جلسات می روید، آیا به دوستان همدرد خدمت می کنید، چقدر در طول روز به مطالعه و اجرای برنامه 12 قدم می پردازید می شنویم که من به اولویت های اصلی زندگی می رسم که اغلب اوقات این اولویتها شامل کار بیشتر و توجه فزون تر به تفریح است، براستی کدام مطلب برای مائیکه درد و شکنجه الکلیسم تا درگاه جنون و مرگ پیشمان برده بود از رسیدگی به برنامه بهبودیمان مهمتر است و آیا حقیقتا کدام یک از ما در خالصانه ترین حالات جدیتی را که در زمان مصرفمان داشتیم امروز برای طی طریق در مسیر روحانی برنامه داریم، خداوند حاضر و ناظر است دستان پر مهرش به سوی ماست، این مائیم که رو بر می گردانیم، او خود را به ما تحمیل نخواهد کرد، به خاطر داشته باشیم که پهنه بی انتهای خداوند برای هیچ جویای صادقی ممنوع نیست. آری این حقیقتی انکار ناپذیر است بسیاری از ما در برنامه احساس می کنیم میهمان هستیم، اما متأسفانه ممکن است در یکی از روزهایی که طوفان در حال وزیدن است صاحبخانه در را نگشاید و باد ما را باخود ببرد.
.
در پناه حق باشید
خارج شده است
موفقيت نيز ناشي از آغازگري و ابتكار، پشتكار و بيان روشن عشق و محبت ژرف قلبي است.((آنتوني رابينز)) .

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

            اگر شما فکر می کنید که به خدا بی اعتقادید یا به وجود او شک دارید و یا هر گونه غرور روشنفکرانه مانع از آن می شود که مطالب این کتاب را بپذیرید برایتان متاسفم . اگر هنوز تصور می کنید به اندازه کافی قدرت دارید که به تنهایی از پس این مشکلات برآئید ، به خودتان مربوط است . اما اگر واقعا و حقیقتا مایلید مشروبخواری را به کلی و برای همیشه کنار بگذارید و حس می کنید که به کمک احتیاج دارید در آن صورت ما می دانیم که جوابتان را داریم و اگر نیمی از زحمتی را که برای بدست آورد یک گیلاس مشروب صرف می کنید ، در این راه بکار برید ، مسلما موفق می شوید ، زیرا پدر آسمانی پشتی بان شما خواهد بود .
.
.(202)
.
.
.
            دوستم فرید تمام جریانات را به راحتی صحبت کرد و حق مطلب رو ادا کرد ولی منم به سهم خودم لازم می دونم که حداقل بخاطر امتیازی که به نوشته قشنگ ایشون دادم مطالب رو از دیدگاه امروزم بررسی کنم.
.
            این مطلب رو میتونیم اینجوری هم بخونیم :  ما متاسفیم برای انی که به دلایلی مثل غرور ، قضاوت ، خود پسندی ، خود خواهی ، و ... (این لیست می تواند تا بی نهایت ادامه داشته باشد ) ، نمی توانند قبول نمایند که نیرویی قویتر از خودشان هم ممکن است وجود داشته باشد و برای اینکه این مساله ساده را حل کنند مجبورند از خودشان سرمایه گذاری کنند و این جاست که شکست را تجربه می کنند ، زیرا این نقطه ایست که تمام افکار و تمام پندارهای شما شکسته می شود و شما در این نقطه به روشن بینی می رسید  ؛ حالا چه شما این مساله را با درد قبول نمایید و چه این مساله را با روشن بینی قبول کنید ، فقط این نکته را بدانید که احتمال دارد در اثر درد کشیدن بمیرید و نتوانید این حقیقت ساده را بپذیرید که تمام راهها با سادگی به رم ختم می شود .
            برای ما حقیقت به این سادگی که امروز هم با این مساله بزرگترین مشکل را داریم ، معبری عظیم را فرا روی خود باز نموده ایم که بتوانیم امیدوارانه این مسیر را طی کنیم و بر اساس احساس و شهود به وار یگانگی برسیم ...
.
آمین ...
« آخرين ويرايش: 05 دسامبر 2010، 12:08:47 pm توسط فرید »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hdfg0z2ter

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 276
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def238
Mount Huangshan _2 composition 200 words
« پاسخ #3 : 11 آوریل 2016، 04:30:44 am »

you say Mount Huangshan scenic beauty,ugg pas cher?
 gave me the deepest impression is yingkesong, it burst out of stone, there have been eight hundred years of life, it is 10 meters high, two branches as a hospitable host with both hands, to welcome our arrival. Rooster called Tianmen in front of the mountain temple. The tour guide told us to the old mountain peak, a stone is like a cock, the head of Chaotianmen named "Golden Rooster called Tianmen". I immediately see.
 not long ago, I went to Mount Huangshan.
 tour of Mount Huangshan
 travels in Mount Huangshan
 
 spring, spring peak is crowded with people. Because the mountain is not only pine, and winter jasmine, peach and Begonia flower...... There is a magpie on branches singing! In summer, when the first ray of sunshine in the dormitory when the tourists get up. They took food, have climbed the peak of Yuping. Why do they want to climb the peak of Yuping? Oh, when yingkesong grow very lush. The tourists to take photos!
 Mount Huangshan travel so far, I hope you have the opportunity to watch carefully!
 Friday afternoon, we travel to Mount Huangshan to play. Mount Huangshan is known as "Wu Yue guilaibukan mountain,chaussure supra pas cher, Mount Huangshan guilaibukan" reputation.
Bye bye
 yingkesong, bye to Mount Huangshan, I'll play.
 tour of Mount Huangshan
 beautiful Mount Huangshan
 this is how dangerous ah! So you meet a monkey should stay away from it,air jordan pas cher.
 in Mount Huangshan when there are probably a lot of monkeys, when you see the monkey,scarpe hogan olympia, you must remember not to feed them! I heard that, once a visitor walks in the mountains, a monkey suddenly jumped out, as he wanted to touch the monkey, he took out the food to attract the monkey, the monkey see food is called up, after a while, a group of monkeys rushed for a moment, the people in the hospital.
 weekend,hogan outlet online, mom and Dad took me to visit Mount Huangshan. The car,tn requin pas cher, I was shocked: the Mount Huangshan was so grand and magnificent! "Hill" someone shouted,chaussure louboutin pas cher, the crowd began to show.
 autumn and winter, people's favorite place to go is the Phoenix source. There are stone Buddha's palm, pig eating watermelon and Mao Zedong stone. There is a hole, the legend of Mao Zedong won the battle here to rest.
 in the province of Anhui Tang town there is a mountain known to the world -- Mount Huangshan. Here is a beautiful, rich. But every year tens of thousands of tourists come here to visit and tourism.
 Saturday morning, the sky is still bright, I woke up. I went to climb the mountain and the adults. We first take the cableway to the hillside, and then we started to climb the. Mount Huangshan on the temperature lower than the foot of the mountain, we climb for a while feel chilly. We went to the visitor, immediately called golden peak, Tianmen, mid temple, scenic spot, sea monkeys.
 Mount Huangshan in Anhui Province, it is very high, especially the day Feng, beetles lay their eggs in Mount Huangshan, monkey peach,stylo plume mont blanc solde, the ancestors of this kind of myths and legends.
Related Articles:
 
 
   Look up to the big tree composition 500 words  1
 
   Swim in th
 
   Praise the motherland composi
 
 
   Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 199
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • opq709
The art of woman's life
« پاسخ #4 : 20 آوریل 2016، 02:27:38 pm »

The art of woman's life
air max pas cher
 &lt,air max pas cher; br / > the woman need not too became a maid to engage in home everything properly,air max femme pas cher, men not only satisfied, will become more and more critical. Can care about,golden goose saldi, can understand the man, but it must not give, this is a matter of principle.
 
What is the biggest enemy of
 < br / > I am most concerned about is still the nature of women in love and longing of all good things, still other people kua I was young and happy, for others sigh my gaunt and sad. I would like to keep these small women's customs, because I do not love the work to love life, on the contrary, but because love life and love to work.
 
< br / > only its own mature and calm, is a real sense of self appreciation, as to what others think of you, in fact, is not important,scarpe hogan outlet. Many people love to life and personal experience on paper confusion or comparison, such people are always living in disorderly fashion. In fact, life itself is a real tome, to do their own role really is not easy, life criterion is we should learn from.
 
< br / > is the ability to be able to do much things for a person, don't because play a career, for the cause of this heroic sacrifice,tn homme pas cher. And if love a person, really do not have to leave each other until death,scarpe hogan outlet, to escape the degree of love that Not the least trace was found., good. Encounter important occasions, more should be normal to the face,air max homme pas cher, not only to make a fool of yourself and because.
 
 
 
 
Related Articles:
 
 
   
 
   In life, sometimes really need a little bit of Zen
 
   Inspiratio
 
 
  Love and pain are the soul, love is also rich, pain is also wonderful, because that is the most precious life with human emotions! Love and pain are twin, inseparable, so even if sometimes painful, or willing to stick to love in pain, love to pain.
خارج شده است

hgsdrt13ser

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 162
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn171
Two Poets The
« پاسخ #5 : 26 آوریل 2016، 04:32:55 am »

,golden goose saldi
     
    Contention for,hogan outlet, they were very hungry.
he said to the First Poet &quot,scarpe hogan outlet; excel in Art take the Apple.&nbsp,scarpe hogan outlet; And
 you ", he; said to the Second Poet ",scarpe hogan outlet, in; Imagination take the Bone."
 endeavouring to
  was a work of Art.
  Poet grinning.,
   
 
   Compilation of the ancient Egyptian dictionary
 
   Collection
 
   To build a
 
 
  After entering the international market, how to gain a foothold in the fierce competition of the international market, and gain the global competitive advantage, is the urgent affairs of the transnational management enterprise. Actively learn from Western multinationals operating methods, combined with the actual situation of our country enterprise, make full use of tax differences between countries around the tax policy and international tax planning, in order to achieve the purpose of profit maximization, is one to improve the international competitiveness of an important business strategy of China enterprises.
خارج شده است

bcfg5b1ert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 157
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • ghi135
Do a warm and thin woman and the line and cherish
« پاسخ #6 : 08 مه 2016، 02:12:49 am »

about death after
 years, has let the deep soul fool, transformed into a quiet woman. I'm not so desperate, so sad! I think, this should be the most willing to see you, and let you feel the most gratifying thing! Just, sometimes hate this quiet, because too quiet, so, put yourself in the memories. Just for the aftertaste, that section has a happy memory!
< br / > now, alone in the face of such night, sitting in the window, looking at the empty room, pale shadow has much a indifferent. Compared with before,nike tn femme pas cher, now I have rarely have the kind of pain at that time,golden goose scarpe donna, every mood. Occasionally, the text is your shadow, but only a handful of numbers,air jordan homme, with a pen.
 a while ago, because of the grave skyrocketing caused a burst of unrest. Many people rushing to buy the tomb,hogan outlet online, think, people, is really a fool. Is it important to live,sac goyard pas cher, or is it important to die? After a person's death, which is your body, and will be how to deal with? Is it so important? A man alive, even to a dying person or is said to a corpse, the how to dispose and bother about money, really people speechless.
 a friend
 five years ago wrote, "when I die, please I will be buried in the sea! "Everyone will have such a day, take the road of the return. If one day, I will return, please send me buried in the embrace of the sea. Let this piece of blue to release my melancholy, my sorrow. Let my heart, can carry more lonely. Let my soul in and stepped lotus and return......
 about me
 
 I don't know what those people think. I know what I want. Of course, if I am such a good person, after the death,golden goose saldi, will not go with the human struggle that would have been much less land. More do not need any luxury, style of the tomb. If I die, no matter who, no matter how much you pay for me, there is no meaning anymore. I will not go to that girl again!
 the bustle of the day has not faded, out of the window, is a boundless darkness. The quiet, uninvited. At present, there is a woman dressed in white,hogan sito ufficiale, with pale fingers, stroking a guqin...... Such a picture, often appear in my mind. Don't know, this is my life, or my life?
 my friend in the eyes is cool, aloof, is a kind of attitude of blind people. She was my mind, the world is drunk and I mind. With the kind of challenge in the eyes, said: ">
 I is the pursuit of a free and easy person. When alive, do not like to be tied to anything, do not want to give anyone,hogan outlet, even if they are the most pro people to add trouble. After the death, even more will not be placed in such a box. If it is possible, if I have the "re recycling", the value of "parts", I will go to the heart of the.
Related Articles:
 
 
   Day is not rented
 
   Jane Jing
 
   People ori
 
 
  In fact, always thought that day into the University, is the dream of a new journey, but more grow up more trouble. Then, by the optimistic, gradually began to dim, began dissociability, began to have feelings, began to sad. Even the fear of future society, afraid of the future.
خارج شده است

cghx0y2drte

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 145
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • uvw421
A desert on the paean of life
« پاسخ #7 : 09 مه 2016، 04:52:13 pm »

A desert on the paean of life
 desert on the paean of life< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; Inner Mongolia, I did not imagine so bleak, the vast expanse of the desert; there is no I imagine so beautiful, greenish thousands of miles of prairie. But at least,golden goose outlet, there is a miracle of life.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; here, everywhere visible some tangled weeds, with licorice, braised dishes,hogan outlet online, alfalfa...... There are many weeds that cannot be called names. A weed is tall, can up to one meter high, all the way to the pavement. Dense grass also hidden in the stars like the small flowers,spaccio hogan outlet, some covered with thorns, some like the dandelion,hogan rebel outlet, some directly from a crevice run out and explore the small head... The clumps, clusters scattered in the sand on the ground. I was very surprised, actually this desert bloom of life,hogan scarpe, or even the growth of this race each other. This sand land, with them, no longer desolate,air max pas cher, they filled with the joy of life, many of the little creatures because they are here,hogan sito ufficiale, a home. Although it is not good to hear or see the emerald green,nike tn pas cher, but there is a dark green create new styles, a painting./>   
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; their interpretation of the wonderful life, and write a song for the high spirited hymn to life in the desert.Related Articles:
 
 
   2010 Jiangsu Yancheng compani
 
   Family fun _3
 
   National Day composition
 
 
    But when I found a hundred flowers contend in beauty, my misfortune - I is far inferior to the others. Like holding the moon, the leaves of flowers. A debate class, the students are There were many discussions. I was a member of the opposition, while the argument was thrown into the high, I want to have a try. Confident I held my hands up, get the right to speak.
خارج شده است

fnzcbq06t

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 209
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def884
Australia team list
« پاسخ #8 : 10 مه 2016، 10:19:38 pm »

: Galekovic, Langgelake, goalkeeper Matt &middot; Ryan
The Australian team announced the preliminary list: Cahill return to super 2 old | Shenhua | Cahill
 Australia team list:
 midfielder: Boza Niki,scarpe hogan outlet, Midis, Lu Enge, Yi Kenuo Yedinake,nike tn soldes, Mai Kai, d-milligan
< p > this 23 people list, 19 are in January with the Australian national team local clinch the feats of the Asian Cup Chen, which includes currently plays for Shanghai Shenhua veteran Tim Cahill. Before Cahill Tim missed the a series of warm-up match, there are rumors that advanced age he ended career with the national team, but the selected or to prove, Cahill in the team is still an integral part of the Australian national team.
 together with Cahill also selected the former Shenhua foreign aid Milligan,hogan outlet online, and former Changchun Yatai foreign aid Mackay. Australia's 40 strong points in the B group, the same group of opponents have Jordan, Tajikistan, Kyrgyzstan and bangladesh. The team's opening match will be away from Kyrgyzstan in June 16th.
< p > back: becici, Davidson, elrich, Fran Silajdzic, Sainsbury,hogan outlet online, spiranovic, Wilkinson, Bailey & middot; Wright,scarpe hogan outlet,
: Burns,ugg pas cher, Cahill, striker Juric, Orr,
< p > Beijing time on May 25,hogan outlet online, the Australian national team coach Persian Turkoglu announced the team went on an expedition in 6 World Cup qualifier list of 23 people, including the effectiveness of the Super Shanghai Shenhua veteran Cahill was re elected.
 Troisi,air max pas cher, lequi
Related Articls:
 
 
   Football Association said the cloth handsome security left Egypt diverted to turn back to the mother
 
   On foot re
 
   Luneng int
 
 
   According to the reporter, according to the contract, Shenhua need pay salary in the month on the 20th, the three foreign aid, but so far they a penny have not received, only to receive club play IOUS and on Wednesday the Shenhua club to a team of 150 million yuan to the derby win the prize and before a draw in Tianjin obtained draw bonus 40 million yuan.
خارج شده است

bg3px3ser

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 132
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • hij592
Dusty memories tell me who I
« پاسخ #9 : 19 مه 2016، 03:26:30 am »

Dusty memories tell me who I
 &amp,hogan outlet online; nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; &amp,hogan outlet online; nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; "girl, we & middot; & middot,hogan outlet; & middot; & middot,hogan outlet; & middot; & middot; ever know?" He's not asking,goyard paris.
 &amp,chaussure louboutin pas cher; nbsp &amp,hogan roma outlet; nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; just never turn around, behind him, that affects slender eyes tear it has eyeful, "if it is the initial, you again why to I stay? If it is the first,hogan outlet, why should I bring for you? Luo wind, you really don't remember me? I'm your wife soft sea ah! About the afterlife, I never far away, but you no longer, about the afterlife, is not a dream!?" Gently whispered, tears are early.Related Articles:
 
 
   Fuyang Anhui characteristics
 
   
 
   Beijing notes, Untitled (185)
 
 
  Uncle Wang has this year old, deaf children, live far away, every time I come back to my parents about how to use the cooker, but they always remember the old two. The pony on the patience to Uncle Wang, every time the key is pressed, steamed to Steamed Rice. I then Uncle Wang and chatted a few words, Uncle Wang has to live in the new building have concerns, said there are many do not understand, feel shy to me.
خارج شده است

bgfh7m7xter

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 287
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop154
2014 summary of teaching practice
« پاسخ #10 : 02 ژوئن 2016، 07:25:37 am »

came a few days,adidas yeezy 350 pas cher, no one here to lock the door, I quickly rome. At first the total is not practical, will feel really won't lose what? But one thing that washed my dirty soul. I as usual, curled up, in the quilt group assignments,hogan outlet online, 'report' students come in later, two little boy carrying my bucket,hogan outlet, said passing me no one in the room, see water is not much,hogan outlet, go to fetch water from the teacher. My heart is like throwing a stone, to stimulate the echoes. I was afraid of losing the novelties, such as computers, cameras, mobile phones, however, children just take a bucket help fetch water. I was such a villain.
 short arrangement, in my mind has not adapted to the high mountain thin oxygen, it is over. I will be with you to the so-called cafeteria, looking at what do not know what cooked food,hogan rebel outlet, are hesitant to swallow, the other teachers will be laughing,mont blanc pas cher, this is you to improve your life oh. After every day at noon is the boiled noodles, eat it quickly. I don't remember how to get rid of that half bowl of rice. Only know that in the next pregnancy where the teacher copied back to the course I want to. There are three classes in the afternoon waiting for me, and I don't even see the textbooks at this time. The three class, in class and through rapid cleaning.
 go to the cafeteria to eat it, ready to prepare at noon, afternoon class. You Biology Department of the first grade of the generation of biological. Give us a message. Class 78 is pregnant, you put the teacher in charge is also connected to the. Well, get ready to go.
 in Soybean Milk Deep-Fried Dough Sticks not full sound, high baldest shows a few households, then we reached our destination. I almost forget where and when,hogan outlet, quickly ran off, ear seems still rumbling, until the president's welcome sound floats to come over, I to return to God, which is to.
2014 summary of teaching practice
 says so, I'm afraid it's pathetic. But in addition to the first day, I will no longer run every day so that I like to play with blood like struggle. I suddenly feel that college is like lying in bed smoking opium fall for four years,golden goose saldi, and now it is my life, my youth.
 the sixteen day, the pan Glutinous Rice Balls could fill a bowl. I will embark on a journey of education. Looking backward the high-rise into the low bungalow, and gradually became the bare cliff. Brilliant black asphalt road into the twists and turns of the dimple trail, clutching automobile chair I with a violent jolt head quickly with the window close contact. Soybean Milk Deep-Fried Dough Sticks morning just ate the clamor bumps in the stomach, the rapid real version of the roller coaster is this experience.
2014 teaching practice summary
< p > office is very simple, I saw the empty house stands in the center of the stove and care not for beginning to Zha to politeness, raced to draw a little warmth. The headmaster looked at the jitter and we had an awkward smile. "There was no fire, and it stopped just before the winter vacation." I sheepishly retracted a hand, and sat down on the green sixty's like the sofa.
Related Articles:
 
 
   2014 thought report learning
 
   In January
 
   2014 Thanksgiving mother's Day activities summary
 
 
   According to the deployment of learning school science development view, these days, through learning and group discussions and other forms of learning, I to the scientific development concept spiritual essence and the scientific connotation have more profound understanding and the understanding. Conscious of my work and the actual requirements of Scientific Outlook on Development, found that there are some specific problems.
خارج شده است

k9cPgt9xw

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 99
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • ghi361
jag(judge advocate general) complete seasons 1-10 dvd box set common size
« پاسخ #11 : 16 اكتبر 2017، 12:43:37 pm »

sexy plump body can also be a goddess fake cartier love necklaces of the extra baggage sector.
  creating a grey s anatomy 12 dvd feeling best pandora stations 2017 out of the ordinary In addition, publicity of the light, common size (450*500pix), the design of open and innovative thinking to its distinguished features. replica van cleef don't miss the clever design of the Home Furnishing. ornaments or jewelry, you need to pay attention to the collocation of tips is: high and low collocation is more chic, neck collar and collar. is not expensive.
   cheap pandora charms clearance but the various accessories collocation an easy job to do. bedroom garden preschool prep collection style decorative details 2.
 
   http://veryfr.free.fr/forum.php?mod=viewthread&tid=389963&pid=404810&page=1&extra=page=1#pid404810
 
   http://bjzixun.net/plus/feedback.php?aid=602
 
   http://jqxiaoyuan.com/BBS/forum.php?mod=viewthread&tid=950707&pid=962247&page=1&extra=page=1#pid962247
 
   http://www.zlhww.com/plus/feedback.php?aid=8241
 
   http://www.hexie799.com/plus/feedback.php?aid=1778
 
   http://www.mingchida.com/plus/feedback.php?aid=401
 
   http://tryesfgz.wanxiaowang.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=193&pid=4677&page=5&extra=page=1#pid4677
 
   http://www.pxjdl.com/plus/feedback.php?aid=446
 
   https://confluence.jetbrains.com/display
 
   http://www.lilyclub.cn/plus/feedback.php?aid=175
 
   http://wf69.com/plus/feedback.php?aid=427
 
   http://www.hongfuts.com/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=3419362&pid=3450550&page=1&extra=page=1#pid3450550
 
   http://www.nxher.com/plus/feedback.php?aid=386
 
   http://www.ce4e.org/forum.php?mod=viewthread&tid=558013
 
   http://www.lpetl.com
خارج شده است
 

این صفحه در 0.079 ثانیه 27 نمایش داده شد.