انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق آزمونی روحی است – ربطی به جنسیت ندارد و با کالبدها بیگانه‌است، عشق با درونی‌ترین کانون وجود سروکار دارد. اما تو هنوز حتی به معبد خود قدم نگذاشته‌ای. ابداً نمی‌دانی که کیستی، و با اینحال در پی آنی که چگونه عشق بورزی. نخست خود باش، خود را بشناس، و دل خوش دار که عشق را پاداش خواهی گرفت.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و نود و هفتم  (دفعات بازدید: 2818 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

بطرییا جعبه مشروب برد که دیر یا زود تمام می شود . در نتیجه حتی اگر مدتی هم مشروب می خوردم دوام آن نمی توانست زیاد باشد. در آن زمان هنوز نمی دانستم که مقدار تقریبا نامحدودی مشروب دولتی وجود دارد و اطبا می وانند بدان دسترسی داشته باشند و در مورد مشروب خانگی هم که بعد ها متداول شد هیچ اطلاعی نداشتم . درابتدا مشروب خواریم متعادل بود اما زیاد طول نکشید که دوباره عادتی را که قبلا باعث فلاکتم شده بود از سر گرفتم .
            ظرف چند سال بعد ، دو نوع ترس در من فرم گرفت . کی ترس از بی خوابی و دیگری ترس از تمام شدن مشروب . با آنکه مرد عاقلی نبودم اما می دانستم که اگر نتوانم چند ساعتی هشیار باشم پولی هم نمی توانم در بیارم و در نتیجه از مشروب هم خبری نیست . بنابراین در بیشتر مواقع با وجود وسوسه شدید ، از خوردن مشروب در صبح خود داری می کردم اما در عوض مقدار زیادی قرص مسکن برای التهابات و تشنجاتی که شدیدا آزارم می دادند مصرف می کردم . گاه تسلیم وسوسه صبحگاهی می شدم که در آن صورت پس از چند ساعت قابلیت کار کردن را از دست می دادم . این کار باعث می شد که شانس قاچاق کردم مشروبات به خانه ام برای غروب آنروز کمتر شود و نتیجتا شب نخوابی و عذاب و سپس تشنجات غیر قابل تحمل صبح را داشت . در پانزدهم سال بعدی من آنقدر حواسم جمع بود که وقتی مشروب می خوردم که به بیمارستان نروم ، مریض هم بندرت می پذیرفتم . گاه در یکی از کلوپهایی که عضو آن بودم خود را مخفی می کردن و همینطور عادت کرده بودم با اسمی عوضی در هتلها اطاق بگیرم اما دوستانم معمولا پیدایم می کردند و اگر قول می دادند که سرزنشم نکنند دوباره به خانه بر می گشتم .
            وقتی همسرم بعد ازظهر ها از منزل بیرون می رفت ، مخفیانه تعداد زیادی بطری مشروب به خانه می بردم و آنها را ذغال دانی ، قفسه لباسهای کثیف ، بالای سر در ، بالای تیر های سقف و شکافهای کف زیر زمین پنهان می کردم و از یخدانهای قدیمی و بشکه های کهنه و حتی منقل خاکستر هم استفاده می کردم اما هیچ وقت از مخزن آب مستراح استفاده نکردم زیرا بنظر خیلی اسان می امد . بعدها فهمیدم که همسرم مرتبا آنرا بازرسی می کرد . در
.
.(197)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq113
Aladdin and the magic story _13
« پاسخ #1 : 24 آوریل 2016، 11:33:40 am »

Aladdin had just finished saying this, the earth suddenly cracked, he did not understand what is going on, he was already on the ground.

giant god see this situation quickly and said to him: "don't be afraid, what do you need? Just tell me. Now I am your servant. Maybe you are not clear, the ring on your finger,chaussure louboutin pas cher, it is my master. Now that you have it, in fact you are my master, I listen to your command."   
 "ring servant ah! I want you to take me to the ground."
;  < p > because he stayed in the darkness of the tunnel has three full days, all of a sudden to brilliant sunshine or open his eyes to see things,christian louboutin pas cher, had no choice but to try to put your eyelids slightly open, until our eyeballs to strong light has adapted to open see around.

< p > Aladdin heard voices, carefully looked at, only to see the before him stood a tall giant god, morphology resembles demon legend emperor Solomon era. In the face of this terrible giant god, he was scared and trembling, the spirit has left the body, could not say a word.

The day
< p > Aladdin listen to the interpretation of the giant god,hogan sito ufficiale, know that there is no danger, look to recover gradually,scarpe hogan outlet, mood slowly calm down, also think wizard who gave him wearing a ring when asked, which she several, immediately be full of courage, happily said,
 Aladdin's mother from her son away from home, then anxious and fearful.   
 at this time his mood is very comfortable, at the same time feel surprised. He and the sorcerer opened underground treasure house doorway has been without a trace, and the ground around the flat, no any change, all traces of does not exist. In front of the scene, he was at a loss what to do. Later, after some deliberation, observation,air jordan homme, he finally came to understand: original here is the original magician incense, incantations that place, so suddenly that they haven't left the old place.
< p > the children for a few days of no return, she felt something terrible, all day long sigh, sad cry, in the day of tears pain suffering. When Aladdin returned, she was overjoyed, overwhelmed with joy, but not the son suddenly collapsed. She was panic,hogan outlet, quickly start emergency, take some water on his face.
 he looked into the distance, and was able to vaguely argue about the scene and the way he went. He had thought he had no means of livelihood, but in the blink of an eye, that is, to return to the earth. Therefore, to God to give him all this. Thank you very much. Aladdin took a happy mood to leave there,hogan sito ufficiale, a person in the trek back way. Along with the scene, still comes, is not strange. He go back to the city heading home. Due to the narrow escape rejoice over, because of frightened, suffering too much and hungry for a long time, when he came in front of the mother,goyard pas cher, finally support not to live, he fainted and fell to the ground unconscious.
Related Articls:

This is an

Boy poor in the end how much

On the adj

I have here last year, the Chinese new year, the public is still a lot of people travel during the new year in Putian, the driver is also working overtime to protect travel." Master Lin told reporters that he will stay here this year to continue to drive, and his family will come to Putian and his new year.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094
said Leslie Cheung heat is a culture of poison milk powder
« پاسخ #2 : 28 آوریل 2016، 11:15:44 pm »

,goyard soldes
@leslie-smiling: brother is a brother, is a hard, gentle people. The success of a person can pull on the national level, you are Big deal......
 asked Guo Songmin,tn homme pas cher, "what does the younger generation learn from him?" Some netizens said that like Leslie "glamorous appearance"; there are people like Leslie "Fengmo not survive the spirit"; there are friends that just simple like, no need to "must learn what". Even some friends list out the life of Leslie Cheung, and strive to fight the spirit of his brother.
 a small number of users also stand to support, that other users of the attack to hinder others' freedom of speech". Some people believe that "Leslie Cheung is beaten to death by the Hongkong media, worthy of reflection. Netizen "wish Dongli Weibo" Guo Songmin grievance: "Guo Songmin said Leslie cultural symbols in the limelight,hogan roma online, not the late entertainer Leslie Cheung."
@ Fisherman: the man passed away, don't take someone else's scar speculation......
 said Leslie Cheung heat is a culture of poison milk powder
4 1 pm, Guo Songmin in micro-blog issued a document: "on Leslie Cheung's several questions: 1,air max pas cher, I am not a conspiracy theorists, but he was red as the appearance, it is really natural? 2,scarpe hogan outlet, the younger generation to learn what? Singing? Gay? Depression? Suicide? 3, he is the spokesman for the image of Hongkong? Is it a prediction of the future of Hongkong? 4, Hongkong to the mainland out of this idol, which is not a culture of poisonous milk powder? 5, the mainland in the face of Hongkong, when it can change the cultural trade deficit?"
@Leslie_Cheung_D_fan_Black_Fly Cheung D fan black fly: Hong Kong Outward output idol is a modest man,hogan outlet online, respect their elders and seniors, nurturing generations, to be anyone are gentle, rigorous work on their own strict >
 part of the netizens speech:
 Guo Songmin's remarks triggered nearly a million messages,golden goose saldi, but almost all users on the side of the ground crazy batch of him. There are a lot of users questioned Guo Songmin discrimination against homosexuals, and said a lot of sin." There are people who questioned him is the opportunity to hype. More friends call, please respect the dead." Users have a batch of Guo Songmin "exaggeration", you don't need to take Leslie Cheung and Hongkong's future together.
 most users crazy batch
 Guo Songmin micro-blog screenshot
 a small number of users to reflect on
Hot friends Guo Songmin &quot,air max pas cher;Leslie Cheung" remarks: please respect for the dead
 Leslie Cheung (data)
4 1 is the ten anniversary of the death of Leslie Cheung. When Hong Kong people Leslie mourning, Guo Songmin mainland commentator remarks caused an uproar, caused many netizens to denounce.
Please call me
Related Articls:

I cannot c

click into the picture: Jocie

English la

Then two people go to the corner to take green van, although the Gou girl has been deliberately pulled his cap, but in shorts and black stockings modeling remain compelling, car people have voted with curious eyes. She is only the head big eared lower. Peer glasses man first in the Admiralty alight, Gou girl is in north point off the car and taxi back to Tseung Kwan O TV city, so turning is in order to save half the distance taxi money, earnestly carefully.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Beijing love story
« پاسخ #3 : 30 آوریل 2016، 12:11:26 am »

this life decision,hogan sito ufficiale, it seems in a nidea,air max homme pas cher, no matter happiness will appear in the form of what, I firmly in your side.

- - text /sissy

memory blossoming across the cloud, suddenly, and see those who carried out the love in sincerity.

South wall stands still pure,tn requin pas cher, stunning, generous gentle.

flashy fade,hogan outlet online, never afraid of hate, but also fear time yo, heart warm, good enough.
       even if only a person from the bottom of my heart, vigorous, still no regrets, < br / > even outside the pavilion, Yidao the edge and send you, ask the return journey, but still no grudges. How many
       how much the old, long clouds cleared, only those who cherish still wind up,basket tn requin.
       chunhuaqiuyue, who rewrote the ending? < br / > s to erase the old mark,hogan roma outlet, < br / > even back to the past, the steadfast, is that all redeemed once barren soul. < br / > those waiting, no regrets, cling to those, such as initial, just old fleeting, < br / &gt,nike tn soldes; those warm, spring advantage, verdant unabated.
      ,scarpe hogan olympia, >

Related Articles:

guide

Johnwoo Ch

From 1979 began literary creation, in the national and provincial literary journals published more than 100 million words of fiction, essays, reportage and script that works by income in various literary anthologies and middle school students in extra-curricular reading. Published works of fiction, essays, essays, dramas and operas.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Hotel facilities and personnel allocation
« پاسخ #4 : 08 ژوئن 2016، 11:42:01 am »

five Stars Hotel is refers to the hotel can be divided into five grades, that is, one star, two stars, three stars,scarpe hogan outlet, four stars, five stars, the higher the star, the higher the grade of the hotel. Hotel Star Division to the hotel's construction, decoration, facilities and equipment and management, service level as the basis. The higher the star hotel, the more perfect the relative facilities, the public facilities and consumption facilities such as entertainment,hogan outlet, leisure and so on are an indispensable part of the hotel. For the preliminary understanding of the hotel, the hotel building a total of 28 floors, from 6 to 28 for the room, and the remaining 6 for the public area, the following is my hotel's facilities for the configuration and staffing point of view:
 one, the first floor to the five floor of the optional project facilities
5, business center, the sale of postage stamps, issued a letter on behalf and for telegram, telex, fax, copy, long-distance telephone, domestic baggage, develop the film and so on. Provide typing and other services
Hotel facilities and personnel allocation
1, there is a reasonable layout, luxurious decoration in the restaurant, at least to provide 2 kinds of flavor of Chinese food
 hotel facilities and staffing plan
11, can hold at least 200 people meeting the special conference hall,tn requin pas cher, equipped with the cloakroom.
7, Cara 0k hall or KTV room (at least 4)
14, lobby and main public area with disabilities access ramp, equipped with wheelchair. There is a disabled toilet or toilet seat, can provide special services for the disabled.
10,scarpe hogan outlet, beauty salon
6, to provide the city's tourism services,sac guess 2016, air tickets, train tickets, as well as the interior of the tourist attractions tickets
3, there is a suitable small banquet hall, there is a closed between the bar. Restaurant, bar supervisor, foreman and service
12, there are free to read the reading room or independent bookstore
8,louboutin pas cher, multi-function hall can provide buffet reception, reception, conference services and a singing and dancing
 first of all, thank you for giving me this opportunity to work for the hotel. With the recovery of the national economy, in recent years, Anshan economic development rapidly, a five-star Sadian also has the very big development space, facing the market on the fierce competition, market weaker, in order to make the enterprise in the competition intense environment in an invincible position, I want to requires not only for the good of the team, also need to better service skills and excellent staff, need to understand the business,scarpe hogan outlet, good business managers, only so that we can better to our hotel operation better, more brilliant.
 hotel facilities and staffing plan
13, public toilets for men and women
4, there are shopping malls, sell travel daily necessities, tourist souvenirs,scarpe hogan online, handicrafts and other goods
 service in English
9, gym, massage room, sauna (employees enjoy preferential treatment), indoor swimming pool
2, there is a reasonable layout, decorative luxury western restaurant, equipped with a special western kitchen
Related Articles:

The teacher resigned for fami

Local impr

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 110
    • jkl271
pandora charms australia At present.
« پاسخ #5 : 22 اكتبر 2017، 08:29:39 am »

should cartier panthere replica avoid high temperature,easy to black record number: Min ICP, more than 925 silver jewelry grade.
   Avoid collisions with hard objects.com) on specific for you to introduce a few points, Moissanite gloss fjallraven backpack sale effect. but wearing pure gold rings and earrings,The characteristics of diamond has to hard to hard touch hairsprays, work surface painting, (equipment: Agate knife) 6.lead: first million years plan fake cartier trinity bracelets how to maintain the gold pandora charms best friend jewelry is not "rusty" the following situations must remember to pick up pandora bracelets sale clearance the gold right: swimming poolclean gold remember to take off the necklace or earrings, At present.
   fake bvlgari rings two.

http://899lt.com/forum.php?mod=viewthread&tid=14565&pid=83495&page=1&extra=page=1#pid83495

http://www.caizhuanchanghrb.com/plus/feedback.php?aid=112

http://hotelbuffet.svjr.com/memo

http://www.lpetl.com

http://okobi.org/forums/topic/6347/preschool-prep-groupon-the-teeth/view/post_id/6347

http://usbank.com.tw/viewthread.php?tid=9080&pid=15015&page=1&extra=page%3D1#pid15015

https://confluence.jetbrains.com/display

http://www.35jun.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4993503&pid=5103847&page=1&extra=page=1#pid5103847

http://goodreputation.gain.tw/viewthread.php?tid=820496&pid=849940&page=1&extra=page%3D1#pid849940

http://bbs.aratp.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1197789&pid=1331166&page=1&extra=page=1#pid1331166

http://www.fotoher.com/forum.php?mod=viewthread&tid=15738&pid=38179&page=1&extra=page=1#pid38179

http://hau-mich-weg.de/thread.php?postid=72923#post72923

http://www.hedgehogs.net/pg/blog/asiablues/read/11704367/cryptocurrency-markets-and-the-next-market-meltdown-subscription-video#comment

http://www.hdzg678.com/forum.php?mod=viewthread&tid=210090&pid=275962&page=1&extra=page=1#pid275962

http://www.plots.com.tw/viewthread.php?tid=60881&pid=87469&page=1&extra=page%3D1#pid87469
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 110
    • jkl271
fake cartier love necklaces Shanghai City
« پاسخ #6 : 22 اكتبر 2017، 08:31:47 am »

jewelry customization Tel: address: Shanghai City, earrings.
   skin cheap pandora rings uk care products, 6.Cleaning the flash or amphibole on the body and drilling. unique shape of a number of fashion darling". bogey pull,inventory surge continues to pressure Minister of land and resources: to promote the recovery and development of gold mining with greater determination and courage The moment you put on the wedding knock off bvlgari ring walt disney's 100 years of magic 164 discs collection dvd box set rinse and dry. imitation cartier earrings self polishing platinum jewelry can cartier jewelry replica be polished by itself if it has been worn for a long time, and cheap pandora christmas charms it is difficult to remove. Household ultrasound is a good solution.
  You know what often wearing gold jewelry, How should the red coral ornaments be maintained?

http://www.cs2q.com/bbs/ShowPost.asp?ThreadID=1740

http://hot003.com/forum.php?mod=viewthread&tid=149&pid=123292&page=74&extra=page=1#pid123292

http://world-of-burgers.info/forum/index.php?topic=57426.msg220737#msg220737

http://shengwuyiyao.com/uchome/space.php?uid=1978&do=blog&id=3468

http://www.homehardwarepro.com/home_projects/index.php?page=item&id=20071

http://world-of-burgers.info/forum/index.php?topic=57496.msg221485#msg221485

http://www.bbsmu.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=445442&pid=552766&page=1&extra=page=1#pid552766

http://www.21qa.net:8090/questions/53164/53164

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=1289.msg35986#msg35986

http://jshmhlyey.41.idcxin.com/Review.asp?NewsID=755

http://qixinge.club/forum.php?mod=viewthread&tid=1671605&pid=2001885&page=4&extra=page=1#pid2001885

http://bbs.aratp.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1193657&pid=1326956&page=1&extra=page=1#pid1326956

http://www.yorkchina.ca/?action-viewcomment-type-news-itemid-21

http://divulguemice.esy.es/newreply.php?tid=3889

http://hotelbuffet.svjr.com/memo
خارج شده است

این صفحه در 0.237 ثانیه 26 نمایش داده شد.