انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

رزم آور نور هرگز سپاسمندی را از یاد نمی برد .
هنگام نبرد فرشتگان یاری اش می رسانند ، نیروهای آسمانی هر چیز را بر جای خود می نهند ، و او را اذن می دهند تا بهترین خویش را عرضه دارد.
یاران می گویند : بخت با او یار است !
لیک او می فهمد که بخت یعنی به اطراف نگریستن ، و یاران را دیدن : چرا که  از راه گفته های آنان است که فرشتگان می توانند صدای خود را به گوش او برسانند .
از کتاب : ظهیر - پائولوکوئلو

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و نود و پنجم  (دفعات بازدید: 3847 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

در تمام مدت سه سال فقط یک نصفه روز کارم بخاطر مشروبخواری به هدر رفت.
            حرکت بعدی من تحصیل پزشکی بود و در یکی از بزرگتریت دانشگاههای کشور ثبت نام کردم . مشروبخواری را با شدتی بیشتر از گذشته دنبال می کردم . از آنجا که ظرفیت زیادی را برای صرف آبجو داشتم در یکی از گروههای مشروبخواری به عضویت انتخاب شدم و به زودی به صورت یکی از اعضای برجسته آن درآمدم ، بسیاری از روزها با آنکه درسم را کاملا بلد بودم . بخاطر رعشه های صبحگاهی مجبور به ترک کلاس می شدم و به خوابگاه بر می گشتم . گاه جرات داخل شدن به کلاس را نداشتم و می ترسیدم که مبادا پای تخته صدا کنند و آبرویم برود.
            در بهار سال دوم دانشگاه ، وضعیت من از حالت بد وارد مرحله بدتر شد . پس از یک دوره طولانی مشروبخواری به این نتیجه رسیدم که نخواهم توانست کلاسهایم را تمام کنم .بنابر این اثاث خود را جمع کردم و راهی جنوب شدم تا در دهاتی که به یکی از دوستانم تعلق داشت بمدت یک ماه اقامت کنم . پس از آنکه مغزم از حالت غبار آلود بدر آمد متوجه شدم که ترک تحصیل کار احمقانه ای ایت و بهتر است دوباره به مدرسه برگردم . بعد از مراجعه به دانشگاه دریافتم که مسئولین در مورد بازگشت من چندان موافق نیستند . بالاخره پس از گفتگو های زیاد به من اجازه داده شد به سر کار برگردم و در امتحانات شرکت کنم که نتیجه نمراتم بسیار خوب بود اما مسئولین دانشگاه از دست من خشته شده بودند و به من گفتند که وجودم مایه دردسر است . سر انجام پس از چانه زدنهای آزاردهنده موافقت کردند نمرات من را بدهند و من به یک دانشگاه معروف دیگر رفتم . در آنجا وضع مشروبخواری من آنقدر وخیم شد که همکلاسانم مجبور شدند به پدرم اطلاع دهند و او از راه دور به امید سروسامان دادن بوضع من بدیدارم آمد ، اما نتیجه ای نداشت و من همچنان به باده گساری مشغول بودم و خیلی بیشتر از سالهای گذشته مشروبهای مرد افکن کی خوردم .
            درست قبل از امتحانات نهایی یک دوره مشروبخواری سفت و سخت را شروع کردم . در سر امتحان آنچنان دستم می لرزید که نم یتوانستم قلم را در دست نگاه دارم . حداقل در سه امتحاحان ورقه ام را کاملا سفید دادم و بالاجبار دوباره کلاسهایم
.
.(195)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 274
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def180
Never dared to look at the time
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 03:04:18 pm »

behind the scenes to understand,ugg soldes, I like the scenery is no trace of flowers, whispering silent. Be quiet, elegant and lonely. In most people's view,air max pas cher, the young flower bloom is the inevitable way, and I understand that it is just not open the heavy. Heart, suddenly cried.
I
< p > sometimes confused with years of story, the fear of time ruthless, traces the busy fall do after, tell me the time in a hurry and determined to leave, the rest of the story couldn't carry heavy in the past, crashing devoid. I don't know a flower to how the wind and rain do not break the earth opened jiaoyanyudi contour, but also understand that I am not flowers, no the noble and adhere to.
 heart fly but the sea, the flowers are not to the life, like a melodious melody,hogan roma outlet, ups and downs. Just leisurely and fascinated years, was laughing to see the flowers bloom in the midnight, people will still sad tears. How to say it in a crossing but once?
< p > never believed that the young and frivolous, me, bones should be loaded with the soul of a rebellious, some pride and stubbornness. Although I never knew why and proud, but I still reserved proud, even if you see me and not that person.
 wandering in the middle of the night,golden goose scarpe donna, in the memories of the sink, about the memories,hogan outlet online, I think it is clear. I still believe that I can remember the story was once deeply attached. Do not know whether the drinks a cup of deep time The imprint is engraved on my heart. but I still insist, to understand wine memories. Remember, drifting in the years, still did not dare to touch as the shadow follows the form.
 lingers or it boldly. I told myself, you have to remember that you are choosing each path, at least until the final outcome of the deduction, but it can be real? You still don't understand. Only in the event of self consolation, their own, to tell their own regret is also a beauty of life, we should have found the eyes of the United states.
 water irrigation water turbidity Qu Ying, whether good or bad enough for me, I can only believe that life is just to hone my figure. Tired tired, but did not dare to give up like this,chaussure air jordan pas cher, how to put a cup of this story after the goods rush release? The world of mortals, can not tolerate a little peace. Although the heart of Nanshan, front road is still flourishing unabated, flamboyant years. How can you sleep?
 some people say that the tiger heart can sniff the rose, I have nothing to say. I still remember or have a lofty, passionate,scarpe hogan outlet, but later inadvertently lost, in the red dust.
 was in the graceful time, quietly ponder. Until now, the proud and arrogant unruly and frivolous people have jielu. It is hard to imagine the life that is so Weili,golden goose sneakers, changes everything silent, fear more than ever.
 in other people's eyes I still so cold, I never ever solution
 tried to surround himself with a fence and planted some flowers. Never imagined that the fence trapped in their own world of mortals, that he had to leave quietly, floating in the waves of the world, despite the wind and rain.
Related Articles:

where is t

It is autu

Jianjia gray

Aries, cheerful and lively, careless character they like a few words with the people around them, a joke what. Undeniable, witty humor joke can indeed play a role in regulating the tension, but straightforward Aries temper, easy to make their outspoken tell others may not want to hear the truth, which could cause others dislike.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
How to live a happy life
« پاسخ #2 : 18 آوریل 2016، 08:54:09 pm »

How to live a happy life?

"good, I have a few minutes to sleep,hogan outlet online." Wife response.

< br / > 10 minutes after the husband Sheng good breakfast, also see his wife did not play, and to call her "dear, fast, get up, breakfast is ready. Come on, get up and wash your face."

< br / &gt,golden goose scarpe donna; remember I in not long ago in an article the everyone are mentioned in a energy decoder ", each one of us is a energy decoder, we perceive the world, not the real is that, but after we were decoding energy, the person that world.

< br / > for example, for the story above, his wife chose to behavior of positive area of polar translation husband, if she chooses the negative translation, it is another way: when her husband first called my wife gets up, responded to his wife said: &quot,air max pas cher;good, I go to sleep for a few minutes play." When her husband second times to get his wife to get up, the wife was impatient to respond: "you do not bother ah?" I said very sleepy, go to sleep for a while there was a, I'm not a child you over and over to bother me, made me stay in bed for a few minutes are not at peace! You go to eat yourself, I will get up, I will eat,hogan outlet online......"

< br / &gt,hogan outlet online; we see, husband or the husband, the husband or a kind of behavior, day or that day morning, because his wife chose the negative way of translation. Therefore, he perceived, her husband's behavior is vexed her to sleep a good sleep, she is disturbed, not considerate of her, of course, not to mention the pet her the. So because of her translation,scarpe hogan outlet. Eventually, missed the a nice, warm and happy time, instead is a let her depressed morning, and an annoying husband, is more important, the distance of their soul will thus far.

< br / > actually,hogan outlet, everything that happens in life,hogan scarpe outlet, everyone, itself, is neutral, there is no real good, or bad, everything we perceive the good and bad are our own inner system translation results. Therefore, we do not feel this translation process, because the set of translation system, is automatically carried out in the subconscious.

we on the outside of the translation, must

Related Articles:

Burn it, t

Cold jokes featured Tencent m

Cold jokes, romance, and God Glutinous Rice Balls

At that time, which the adults will have leisure psychological children. These things. In those days, every day to see she will find her trouble. The little girl where the money to pay for my toys; my mother said to me: let her, forget it, I'll take you to my grandma's house to play tomorrow. At that time did not feel what. After so many years think of them, I think this is probably my attitude to life.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 274
    • def180
How to write a biography book
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 04:40:14 am »

for example, the great physicist Newton, he is the modern mechanics, optics,tn requin pas cher, astronomy. You may think he is a small child prodigy superior intelligence? Actually otherwise, Newton was not a smart man, mental retardation,chaussure tn pas cher, idiotic, who also had to stay, was that the teacher cannot be created. But Newton does not give up on themselves, with his strong will, perseverance and diligent to do scientific research. As he said: "people do one thing with one time, and I'll do it ten times." Has finally become the world's attention of the great physicist.
 Helen also wrote a broad impact on the world of.If we want to learn from her the kind of strong will think of themselves in learning just muddle along, careless, often work in stride,louboutin pas cher, problems will retreat, the lack of strong will, has not been able to persevere, feel very ashamed. A remnant of the wreck are still capable of this, I am a normal person is really ashamed, I want to follow her example, multi-directional Helen to learn, not afraid of difficulties, study hard, grew up a useful talent.
 as the saying goes: "the book is the ladder of human progress." Winter vacation, I read a lot of meaningful books, such as: "Jane Eyre", "celebrity biography",chaussure air jordan pas cher, "universal invention"...... Among them, the most moving is the "celebrity biography".
 Qi Baishi, the great painter of our country, his paintings are famous at home and abroad,goyard pas cher, and his life is hard to practice painting is not open. As he said in a poem: "it is the time to draw the picture."
 "celebrity biography" this book tells the story of many of the world's contribution to the celebrity. Read this book, I appreciate the truth: some things if you seriously do, may be difficult to become an easy task; if not to do, it may become difficult. Throughout the history of many of the great achievements of the celebrities are able to correctly deal with the problem of.
How to write a biography book
How to write a biography of
 .
How to write a biography of
  two.
 today, I read the biography of celebrities, Helen &middot; Keller,tn pas cher, the strong woman who left a deep impression on me.
 Helen &middot; Keller was born in the United States, one and a half years old, she gave birth to a serious illness, ruined her life,air max 95 pas cher, she became deaf and blind. Her tutor Anne & middot; Miss Sullivan is a bright angel, in her encouragement, Helen was 10 years old began to practice speaking, when she was 14 years old she has learned German, at the age of 20, she was admitted to Harvard University Women's college. Helen with a strong will, and a strong thirst for knowledge, to create one after another miracle, in June 1904 graduated from the Harvard University, became the world's first to complete the university education of the deaf. In 1906,converse blanche, she was named chairman of the Massachusetts Committee for the blind, and the foundation for the blind was created by Helen.
Related Articles:

SophieSo go to the library on Sunday also book lib

"insects"

Brave to face life, happy to

Away from their homeland in the drifting journey, exotic city lights reflects my lonely feelings, facing the free lands is unaccompanied helpless, even even the language of illogical, the most exciting is to suddenly heard someone in the crowd said accent in the street. I know a person to a strange country, home in the heart is no longer the anchorage but an inn. I have the hope of life, the pursuit of life are pouring to the journey of wandering.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
lifeblood
« پاسخ #4 : 30 آوریل 2016، 09:58:11 am »

lifeblood< br / > the earth a little shriveled down and drained of blood the lifeblood of deep embedded in the flesh, the strips of blanket open mouth of the gully can't squeeze a drop of tears, but can not see our mother earth ferocious face is laughing? Or cry?< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; day and is gray, through the window light is suddenly clearly suddenly dark, I was curled up in a corner, imagine a fled to the lifeblood of the earth, pursue never destroyed the green forest. Turbulence in the car, a ghostly biting into the pith of stench, criss crossing the earth dried lifeline rolling dark,golden goose outlet, sticky blood. The fish over white belly, and some rotten body, efforts to open your eyes still remained in the world,tn requin pas cher, the last piece of dirty light... My eyes are full of fear. The accelerating gallop window, but always can't get rid of the shadow of death under the water, like the destruction of the earth's people will not escape the curse of death! I bite the lips, throat as if in tear,hogan olympia outlet, blood churning, the tear. This is the lifeblood of the earth, has become the source of our sinful! Memories, in the lifeblood of every drop of molecules in the expansion, such as the tiger roar to me, hard hit in my heart. The old,hogan sito ufficiale, my grandma and I walked arm in arm,air max femme pas cher, carrying a delicate bamboo basket,hogan outlet online, through the blinding heaven tree, flies the waterfalls, the sunshine is fixed, came to this to destroy the premise, discarded for the task, white trash for the trend of the narrow world! I struggled to shake his head, tears of memory in my eyes more and more blurred, as if I was struggling to throw out the window, and finally fell to the bottom of the tears,hogan outlet online, in the dark and sewage mixed. A beam of sunlight suddenly hit on my face, I squint eyes looked around all, as if a sinner, in an increasingly dry the lifeblood of kowtow confession. Nothing tear memories are an ironic. On both sides of the road, sand shave light head Cristo pull live exposed boulders, Ren wind to your body dismemberment, become moribund, become glaring eyes. A foot high corn rod in the thin soil tilt body veins exposed to crane my neck, old decaying flowers could no longer afford to open to dazzle the eyes, all biological covets the in front of a pool of stagnant water. Abandoned power station dam, blocking the dark, slimy water. A waft of white plastic bags continue to overflow, they are laughing, waving at me! Is there one day, they can replace all become an indispensable part of us? Let us hold the white trash mercilessly in his mouth shouted for the day, fill our empty lifeline!< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; suddenly a slam the brakes, cut down the middle of the trees cut off the my pursuit of lifeline,hogan sito ufficiale, dry branches punctured my final fantasy. It rigidly lying in the middle of the road, a minor complaint with the cost of life, so that people can see, is natural in a tearful voice it elaborations of the green dream to the destruction of human foot the bill. The lifeblood of the earth? Never seek destruction of the green forest? I!Related Articles:

There is a willow Grove Villa

Tonight th

Sorry and no matter

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 225
    • nop773
The struggle will never have no meaning _ inspirational success
« پاسخ #5 : 11 مه 2016، 12:42:40 am »

it can be said that struggle is the most important way to self - confidence. However, in reality, it is often difficult to get into the struggle process, therefore, it is impossible to establish self-confidence. Some people are afraid to enter the struggle process suffered defeat, some people lack the power of struggle, some people lack the endurance of struggle,hogan outlet, more people have the concept of the struggle to understand the misunderstanding.
      doubt about this kind of struggle, I
 struggle will never be meaningless
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; so how can people have confidence?? in fact,nike tn requin soldes, confidence is more than a slogan of self motivation, is not only a good self feeling, but also is a kind of ability that can operate. The scope of this kind of ability is very wide, including life skills, language ability, learning ability,hogan outlet online, practical ability and so on.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; almost all of the mental disorders and personality defects are due to lack of confidence, lack of self-confidence will spread out a series of problems, for example extreme, timid,hogan sito ufficiale, suspicious, narrow,air jordan pas cher, indifference and so on.
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; a very low self-esteem of young people, to I provided the her a question: "people say that the old have to struggle, to strive, to, every day to do more things than others. But I wonder if there's any meaning in the struggle. For example, I have a classmate admitted to the Tsinghua University, so I think my life is not hope, live without hope, because I was like her, but she is now so good, and I do, ah...... Then you will say, you can test it, as long as you work one hundred times more than others, one thousand times, you are sure to be admitted to the. But do I really have to work so hard? Why is my life so hard? I want to be more than one hundred times, one thousand times in order to get others to try to get things? The students admitted to Tsinghua, in fact, is not very hard to do, she used to read in high school at home, reading to 9 points on the night to sleep.

I think about my childhood, education is hard work. But what do I get? I'm really not worth it for myself,hogan sito ufficiale. I do not oppose the struggle, but I would like to ask, because I do not have a bachelor's degree, I would like them to one hundred times, one thousand times it? Inspirational life "
&nbsp,mont blanc pas cher; &nbsp,hogan sito ufficiale;   inferiority complex in many of the ability is the performance of the lack of. Because of the ability is not strong, is afraid of difficulties, fear of failure, negative escape, inferiority complex, and even produced a variety of psychological barriers. Therefore, the inferiority should be through hard work and struggle, consciously exercise and improve their ability, so that the confidence and ability to improve the ability of a mutual promotion of the benign process. Only in this way, confidence training is really built up.
;
Related Articles:

New target

Grandpa's

Treasure topic 1000

For a moment, I really can't adapt to it. Learning life in high school is really stressful. I can't keep up with the rhythm of my teachers and classmates. I keep telling myself that this is normal. Just entering high school may be like this. But I failed again and again, again and again, and I lost my confidence. I was like a small turtle began to have its own back.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Personnel department annual work
« پاسخ #6 : 28 مه 2016، 12:23:48 am »

2, according to each department, unit personnel post allocation, the vacancy situation, ready to deploy. Timely and accurate personnel and personnel transfer order issued instructions, and strive to achieve the best allocation of human resources.
< p > six staff job evaluation,new balance baratas, vocational qualification certificates annual evaluation work: with further emphasis on human resources, professional title evaluation work of the society has been generally recognized and valued.
< p > 5, reserve talents according to the current situation of company,hogan outlet online, combined with advanced enterprise management experience, to participate in national or regional large-scale talent exchange fair, direct introduction of high-level, highly educated talent to get excellent technology, character outstanding talent team. In the recruitment of university students in 2007 to around 10, professional: thermal energy and power professional 5-7, 2-3 electrical engineering, chemistry 2-3.
1 well, for the year 2007 the company employees declare title work, focus on the application of primary and intermediate title personnel formalities.
, the deployment of personnel management this year focus on the deployment of personnel work during the operation of the new industrial park.
2, the staffs occupation.
 annual work plan
 four, reward and punishment management combined with the company's actual, in the production, research, labor, management and other aspects, outstanding achievements,goyard pas cher, contribute to the larger, respectively, to give incentives. The violation of labor discipline, often late, leave early, absenteeism, finish production tasks or tasks; do not obey the assignments and to mobilize, command, or vexatious,hogan outlet online, mob, fights affecting the order of production and work order and social order of employees were given administrative punishment or economic punishment.
 two, labor contract management to do a good job of the signing of the labor contract, the labor contract and the labor contract management and other work. This year's focus on the work of 194 people in June 30, 2007 to renew the labor contract employees. For the renewal, in this year's labor contract management based on, further operation of the new management approach, to production workers and other staff intends to use the medium term (2 years), short-term (1 year) contract, on the part of staff to take not to renew the contract management approach.
The personnel department annual work
The personnel department of the
< p &gt,hogan outlet online; 3, personnel evaluation for further strengthen evaluation of staff in a certain period of time such as the ability to work, correctly grasp every employee's working conditions, the establishment of normal and reasonable personnel evaluation system, so as to staff reward and punishment,air max pas cher, promotion and adjustment provided objective basis for,air max femme pas cher. According to the company's current production and operation situation, the establishment of personnel evaluation system, personnel assessment. The implementation of the post trial, vocational training or job transfer of qualified personnel, to ensure high efficiency, high-quality staff,scarpe hogan outlet.
The safe and economic operation of the
1, according to the company's new institutional setup and personnel allocation, transferred part of the outstanding management personnel and production backbone to industrial park, technological transformation project put into operation, to the normal.
Related Articles:

Wing for t

Water conservancy and electric power Career Techni

My dog _15

They often hide in a crevice, the grass and I catch fish; sister often treat me as a jumping bed, alive and kicking. Play tired, rest, I often give them tickle them itch I do not know where to hide. Each year, is the shore of the winter jasmine sister first tell me spring to the good news; is the beauty of the peach blossom girl first to dress me; beauty of willow sister, often in front of me to her beautiful long hair grooming.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Latest trends in the organization revealed Monday
« پاسخ #7 : 28 مه 2016، 03:06:26 am »

SOE reform continues to deepen, the progress of the lead: as early as 2008,scarpe hogan outlet, the company's controlling shareholder of the tip of the group completed mixed, after the introduction of foreign capital and other capital formation of no actual control of the state, the pace of reform of state-owned enterprises to accelerate. February 2014, the company completed the management change, when 11 months to complete the equity incentive, active in 2015 the company capital operation, stimulate the vitality of enterprises, internal reform also in further,tn requin pas cher, we believe that a visible change will be in the promotion of management efficiency and profitability appear significantly improved.
 earnings forecasts and investment rating: Forecast Ltd 2015~2017 can achieve operating income of 1595,hogan outlet,1879 and 2 billion 252 million yuan. Net profit attributable to listing Corporation were 144,chaussure jordan pas cher, 214 and 282 million yuan, EPS were 0.41, 0.61 and 0.80 yuan. After deducting the Guotai Junan equity assets (the company holds Guotai Junan 3010 million shares, according to Guotai Junan July 17 closing price calculation, this part of the equity value of 8.1 billion yuan) and land assets, the company plans in 16 years completed the relocation of the plant, initially expected in the old factory land value in the 8 billion yuan), the current company's total market capitalization (a + b) only 45 billion. The company has a group of assets integration and extension development is expected, and we are optimistic about the future of the company's future profitability of the upgrade, continue to give a buy investment rating.
 resource integration firepower,hogan sito ufficiale, the follow-up space is still very adequate: the integration of resources, the company has acquired the tip of the metal, SANYO, the remaining stake in the new high efficiency. Further integration of the future of the company is still a lot of space resources. First, the company is the only one of the tip group's listing Corporation, and the tip of the group's number of companies and the company's business is associated with a large and operating state of good quality assets. Secondly, the company's extension to expand Zhang Ye worth looking forward to. In July this year, the company announced shares of crystal snow frozen, opened a long silence has long been the extension of the road,spaccio golden goose, in the Future Ltd equity assets after the lifting of the ban,hogan outlet, the funds will be more adequate.
 risk warning: macroeconomic fluctuations caused by the risk. Due to the credit environment, consumer demand and other factors lead to the risk of cold chain investment fluctuations. Integration risk and schedule is not up to the expected risk.
 quality associates continued thickening performance: in 2014,scarpe hogan outlet, the company invested 95% of the net profit of the operating profit. 2015 gains in the cold chain logistics and fresh electricity suppliers development, the focus of the joint venture company continues to improve, we judge the results of the joint venture company will continue to grow. In addition to the company in July to complete the acquisition of 29% equity interest in frozen snow, the second half of the year and the investment income will also be further thickening.
 Haitian flavor industry: in line with expectations, deterministic growth of public goods leading
 Haitian flavor industry published in 2015 reported that the performance in line with expectations. In the first half the company achieved sales revenue of RMB yuan, an increase of 12.32>
 category: company research institutions: Qilu Securities Co., Ltd. researcher: Hu Yanchao date: 2015-08-14
 core point of view:
Related Articls:

Smart home

Strategic foresight and jointly absolutely realist

CSI interpretation Ken chase intends to participat

New energy saving and environmental protection industry, the semiconductor lighting industry belongs to the national key support. But at the same time, enterprises in order to compete for market share, competition between various enterprises increasingly intense, in addition to the traditional price war, in the brand, channels and other aspects of competition has gradually staged.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
A diary of a _1111111111111111111
« پاسخ #8 : 03 ژوئن 2016، 02:37:05 am »

< p > today is February 28, March 23 is the mother's birthday, I count on one's fingers calculates, another is my mother's birthday in 24 days,zapatillas air max outlet, cheerfully ran to the mother, mysteriously said: "do you know what day is 24 days?" Mother wanted to say: "in March 25th, so often!" I listened, laughed,tn requin pas cher, said: "Mum, what a fool, even days will not forget, 24 days is your birthday ah!" "Oh, is that right. Let me figure it out." Mother pulled her finger while talking to herself. After a minute or so, my mother said: "no, I'm sure, after 24 days is March 25th, not my birthday, I think you will be a bar!" "Oh," I loudly forget them "29, 30," before I finished,barbour pas cher, my mother shouted "stop", 28 in the future is a few numbers? " 29 days!" My face is puzzled, "28 days is 29 days, where is wrong?" I see my mother puzzled, asked: "do you think in what month is this?" In my heart,new balance baratas, I thought, "it's February." "Oh," I cried, "February,pandora outlet online, February is a day, and there are 29 days. 28 days of the year is 29 days,nike tn pas cher, called a leap year. In 2005 this year, with the 2005/4, not the exception, so clear, the application of the 28 day of February. "Mother listened, nodded approvingly, and asked:" do you know why the leap year February has 29 days. A leap year day more than you? " I proudly said: "of course I do, because of the rotation of the earth one week standard time is 59 hours 59 minutes and 56 seconds,timberland outlet, accumulate over a long period, every four years, will be many a day, and keeper of a day that year called a leap year. "Well, do you know why you want to add one day in February?" Mom asked, "I know,veste barbour pas cher," I said proudly: "in order to make the calendar and the revolution of the earth cycle coincide." Mother listened, happy to say: "I did not think you this little girl is very clever?" I said, "that's of course."!"
2 28, Monday, sunny weather
 diary of a
A diary
Related Articles:

Go to Mount Jiuhua Tourism

Beautiful campus _1111111117

Life is li

A drizzle, the wind with a fresh smell of the soil, rice, the aroma of ripe fruit, floating in the slightly dry in the air, let everyone feel refreshed. Ripe rice, like a shy girl, lower the head: like a drunken Tahan sorghum, from the face has been red to the neck; the white cotton piled into the seat of a cotton into the seat of a white snow capped mountains: red light cage like apple, golden oranges a vertical along three feet.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
The real estate known venture capital Bole turned
« پاسخ #9 : 03 ژوئن 2016، 05:09:39 pm »

editor's note: Tianyi investment "shift", is a vivid typical. It once again tells us: first, to turn the vision".
 there is a vision of the problem, that is the choice of innovative enterprises. This kind of enterprise is often not at first, but the "signs" is enough, has the inestimable future. Investors want to see this point clearly, to dare to wind and rain, take risks. Is not to say that the biggest profit comes from the biggest risk? You are now investing in unknown innovative companies, one day to get the greatest return ah! When they grow up, who will come to visit your door? So, in order to know eye hero,hogan outlet online, from "small" to "see", this is also a "vision"!
 "strategic emerging industries", "nine new and high technology industry in Shanghai"...... These new nouns begin to enter the field of management. They found that there were many start-up technology companies, now still do not see signs of, but technology and products, once mature, the market return is immeasurable. If you rush in front of the crowd, >
 was cast in real estate,nike tn pas cher, why has to SME? Because they see the "factor driven", "this road is not", see the excessive dependence on resources of the industry after all, there is no big future, and innovative enterprises, such as the sun will undoubtedly rise. This is not only the strategic direction of the whole economy, but also the venture capital enterprises to do a good job in the real choice. Innovation and transformation, the whole city is our direction, this is not an empty talk, but there are security awesome policies and systems, if our whole society there are aspects of the "vision", can this "turn",hogan sito ufficiale, so the transformation of Shanghai force will be much greater. And in the efforts, the relevant enterprises and institutions can ride on the momentum, the key is to have the "vision", the key lies in whether to see clearly the trend.
Tianyi
The real estate "known" venture capital "Bole turned"
 on real estate started Tianyi group, has real estate, infrastructure,ggdb outlet, manufacturing and other industries to invest in more than 10 years. In 2010, good performance of Tianyi ready to launch a new fund for investment, but what, the management of the company has a new idea. "We are engaged in real estate,hogan sito ufficiale, but now is not suitable for the old line of business." Thome investment group responsible people Yu melting analysis of the current situation, that the overheated real estate industry in the future is difficult to predict; other traditional industry is facing non renewable resources and other constraints. A few years ago Tianyi investment in medical and health industry,zapatillas new balance baratas, profit is good, this shows that, sometimes "asset light industry but more promising!
 newspaper (reporter Zhang Disi) investors with minimum investment, minimum risk in exchange for the most stable income,stylo mont blanc pas cher, is the same rule. But now there are exceptions, for many years dedicated to investment real estate, manufacturing, processing and other traditional industries, and lucrative Thome investment group, recently launched a a fund not to do the old bank, but set our sights on the small and medium sized enterprises of science and technology. In their investment of 7,cheap mac makeup, 8 companies, and even a few have not entered the market forming products.
Tianyi
 vision, why 180 degree turn?
Related Articls:

JDB new ad

Many media executives have said that Google is not a good part of the news industry, because the information page to steal the way to get headlines and content. Google is more sensitive to this comment, and has repeatedly pointed out that it increased the amount of access to news sites.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
Subila
« پاسخ #10 : 06 ژوئن 2016، 04:21:11 am »

,nmd running homme pas cher
 Subira
 my sister and after class,hogan sito ufficiale, to guard, to see her. We saw it in the guard of the toilet, which lie in that,ggdb outlet, if not that weak breath. I even have to think it to see "Maenliesi hair". Listen to the guard said, feed it something it does not eat, sooner or later must starve to death, but also asked us to dig a pit, it is estimated that tomorrow will have to be buried in. Sister is very angry,tn requin pas cher, but also did not say anything. We took a bowl, poured some milk into it,hogan outlet online, put it on the mouth, and then picked it up and put it into the bowl, hoping it would eat it. We strained to look at it, hold a glimmer of hope, God, it has enough poor,sac goyard, do not torture it! Looks like God does not dare to close it, it ate! Watched it eat, I joy and sorrow, joy is to eat it, at least not die, and the worry is that, work tomorrow, mom (she is the guard), tomorrow is another a week, check,hogan roma outlet, no supplies dog,bottes ugg france, she wants to throw it out! After today, it should go from here! This is a problem, it is disabled, no one will keep it, put out, there will be a child to play it, but it can only lie on the grass! I sighed, hoping that it would still be alive!
Subila
Related Articles:

pumpkin la

Beautiful

The beauty

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
خارج شده است

این صفحه در 0.163 ثانیه 26 نمایش داده شد.