انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هزار آرزوی بشر در مقابل یک تقدیر الهی محکوم به فناست .
آرزو دارم خدا بهترین و قشنگ ترین تقدیر ها را در این موقعیت برایت رقم بزند ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و نود و چهارم  (دفعات بازدید: 2735 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

بدبختانه من تنها فرزند خانواده بودم و شاید این مطلب باعث بوجود آمدن احساس خود خواهی در من می شد . احساسی را که رل مهمی در شکل گرفتن الکلیسم در من بازی می کرد .
            از زمان کودکی تا دوران دبیرستان تقریبا مجبور بودم به کلیسا ، کلاس انجیل یکشنبه صبح ، موعظه یکشنبه ، کلاس دوشنبه شب و گاه مراسم دعای عصر چهار شنبه بروم . این مطالب باعث شدند که بالاخره تصمیم بگیرم که هر وقت از زیر سلطه والدینم خارج شوم دیگر هرگز قدم به کلیسا نگذارم و تا چهل سالگی بر این تصمیم خود باقی ماندن ، بجز مواردی که نرفتن به کلیسا می توانست به ضررم تمام شود.
            پس از دبیرستان به مدت چهار سال به یکی از بهترین دانشکده های کشور رفتم . در آنجا مشروب خوردن مانند یک درس اصلی مجزا دنبال می شد و بنظر می رسید که همه در آن شرکت داشتند . من هر روز بیشتر و بیشتر می خوردم و ار آن لذت فراوانی می بردم و ناراحتی بدنی و مالی چندان هم برایم ببار نمی آورد . در صبح روز بعد از مشروبخواری ظاهرا من بهتر از بقیه قادر بودم دوباره سرپا شوم ، در صورتی که رفقای هم پیاله ام از بدشناسی و یا شاید خوش شانسی شدیدا دچار حالت تهوع می شدند . من در تمام دوران زندگم حتی یکبار هم سردرد نگرفته ام و این باعث می شود که فکر کنم تقریبا از اول الکلی بوده ام . بنظر می رسد که تمام زندگیم بدون توجه به حقوق ، خواسته ها و خواهش های دیگران فقط صرف جواب گویی به امیال خودم می شد . این طرز تفکر در طول زمان بمرور در من شدیدتر می شد . بالاخره دانشکده را تمام کردم ، از دید همکلاسان هم پیاله ام فارغ التصیل برجسته ای بودم اما رئیس دانشگاه در این مورد نظر دیگری داشت .
            پس از آن به مدت سه سال شروع به کار برای یک موسسه بزرگ تولیدی کردم و در شهر های بوستون ، شیکاگو و مونترال فروشنده وسایل راه آهن ، انواع موتورهای بنزینی و وسایل سنگین آن شرکت بودم .
            در این سالها تا آنجا که جیبم اجازه می داد مشروب ی خوردم  و هنوز تقاص چندانی بابت مشروبخواریهایم پس نمی دادم اما گاهگاهی صبحهادچار رعشه های خفیفی می شدم .
.
.(194)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc094
Shanghai Trade Union regulations of Shanghai Municipality on The T_32 Regulation
« پاسخ #1 : 18 آوریل 2016، 09:05:42 pm »

Article 39The labor payment and other welfare treatment of the staff of the grass-roots trade union shall be borne by their work unit.The labor payment and other welfare treatment of the full-time chairman deputy chairman (men) and committee members of the grass-roots trade union shall,tn requin pas cher, in case the State and this Municipality have otherwise provided,tn requin pas cher, be implemented71 accordingly and; may in case,golden goose mid star, where there is no such provisions,nike tn pas cher, be stipulated through consultation between the trade union of the work unit or the trade union of a higher level and the employer-unit.The treatment of the staff and the retired and retired-on-merit staff and workers of the trade unions at all levels above the sub-district,hogan sito ufficiale, township and town as well As of the affiliated72 enterprises or the institutions shall be implemented according to relevant provisions of the State and the Municipality.
 grass-roots trade union committee shall when it is necessary to use the production work&gt,hogan sito ufficiale;
Article 40The
Related Articls:

On the fir

To the fut

Watching movies _8

They often say bad things about the United States, often think of some dirty means to trap her. I and the feelings of the · are all of them are destroyed by these people. We quarrel is caused by their mischief. The situation of that day is deeply impressed on my heart.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Hamlett about 800 words
« پاسخ #2 : 03 مه 2016، 07:49:49 pm »

"Hamlett" about 800 words
's reflection on the times
 this is a world of pessimism. Thus, we can see many unfortunate human history: in ancient times Cain killed his brother abel. In the New Testament,golden goose, Herod was baptized John condemned the unreasonable married brother's wife herodias. In China "the same with students, fratricidal brothers force". In the "reality of a kind of" there are brothers and between the family of killing each other, and so on. Let people feel the world's cool, fear!
 so in the "Hamlett" drama inside, let us see how the generation of it?
< p > in the middle of the story let us see a person heart corrupt and morally bankrupt,mont blanc porte mine, between people full of infighting and intrigues of the picture. Claudius usurped the throne with deceit, and killed his brother, his father died when he was less than two months of Queen Gertrude remarried to Claudius, her behavior "chastity tarnished, made a virtue has been the name of hypocrisy, taking the delicate and charming rose from the amount of pure love, for cover it on a brand..." (the third act of the fourth field); originally thought that uncle only to himself in his country to regulate mood, who don't know uncle to with sinister trick want their heads separation; last game with Leo tis is a full of dark and sinister plot...
 "Hamlett: Denmark is a prison
 in Hamlett's dialogue, also let us breathe into this world breath of cold,
 >
 in Shakespeare's era, it is the popular British drama period,scarpe hogan outlet, a lot of people as a music, but also a lot of people as a living. Through the drama can let us understand the social situation at that time, also in the drama let us see the reflection of the society. As the book says: "they are a microcosm of this era" (the second scene 2); and "since their own drama. Its purpose is always reflect the natural, display of good and evil is true to its time look at its own development model." (in the third act, the second act). So in Hamlet's revenge, elaborate design a "tribute Zaku death" play, let uncle Claudius usurped the throne of saw their poisonous hate surface. Obviously,air max pas cher, the play in the author's mind has a high position, although in the eyes of many people in the contemporary, is a disdain, that is vulgar things.
  Hamlet is a very good, beautiful work,hogan outlet online, stirring, people linger forgotten, and memorable. There is not only a beautiful words, the dialogue and the twists and turns of the story of the twists and turns of the story, but it is on the world, human nature, death. Although it is a tragedy, but in which let us feel the literature of beautiful, perhaps this is a sad beauty,air max femme pas cher, said "beauty always sad",golden goose mid star, but behind the tragic, let us see the wonderful feeling,hogan sito ufficiale, but it is to the human spirit and spiritual impact pathetic.
Related Articles:

British rise to shoot the des

There is a

How to cha

Normal University after graduation, I was assigned to teach in a middle school in Beijing physics, for the work of teachers is put "play, has the sense of responsibility, but the lack of passion. Law-abiding, rhythmical, has been able to see their own look after 20 years, life is like a cup of lukewarm white boiling water.
خارج شده است

fgh36h7wrd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • lmn070
Working motto nest is small.
« پاسخ #3 : 17 مه 2016، 12:00:23 am »

Working motto nest is small,hogan outlet online.
 reflect not to regret,hogan outlet online, is to pave the way forward 

the purpose of life is not to live long, is to live 

if you want to fly on the horizon forget HISTEP,tn requin pas cher,.

if not to their limits,nike tn pas cher, there is no restriction on the life of the fence you play.

< br / > all the charm in the & quot; customary & quot; the face of the colorless & nbsp & nbsp; & nbsp; not to be a small evil to, do not in the good small. "Three Kingdoms Shu Shu first pass"

nest is small, the collapse of a thousand miles.

and irresoluteness, rather than retreat webs.

the good-for-nothing; people do not learn,scarpe hogan outlet, do not know. "The book of rites -- Learning" 

Before

important not to get what is treasure already have &nbsp,scarpe hogan outlet;

Many

nest is small,golden goose outlet, the collapse of a thousand miles.

and irresoluteness,goyard prix, rather than retreat webs.

the good-for-nothing; people do not learn, do not know. "The book of rites -- Learning" 

Related Articles:

After read

Ultra rare

Love is a promise, is the gre

But when the young Lu Xun, Jia Dao has been declining, he all of a sudden the well-off people fall into the predicament, therefore also deeply appreciate the social inconstancy of human relationships. But this is not intimidated by Lu Xun, he still study hard, first went to study in Nanjing, after the government admitted to study in japan.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448

,scarpe hogan outlet
Wanwei is expected in the first half profit of more than 60 million | wanwei | earnings forecast
< p > wanwei high (600063) today released semi annual earnings forecasts, the company is the first half of 2014 to achieve a net profit of 60 million to 65 million yuan,hogan outlet online, for the same period of last year loss 6087.98 million yuan and profitability.
 company said that the main products of polyvinyl alcohol (PVA) market share, pricing power has increased, increased sales revenue and profitability. At the same time, the sales price of high strength and high modulus PVA fiber,nike tn pas cher, cement,tn requin pas cher, clinker and other products have increased. In addition,hogan outlet, the first half of the company increased the middle product sales of vinyl acetate and methyl acetate.
< p > wanwei said,hogan outlet, subsidiary Meng Wei Technology into a stable state of production, to achieve a full load efficiency of production, economies of scale and cost advantages gradually. Wanwei subsidiaries Guangwei chemical acetate product sales and profitability improved significantly,hogan scarpe outlet, and thickening of the operating performance.
< p > Shanghai new century credit rating recently released tracking rating reports said maintain Anhui wanwei main credit rating AA,chaussure tn pas cher, the rating outlook from negative adjustment is stable. (Tong Lu)
Related Articles:

Jiang Jian

Bohai, China and the United States and the United States and the United States and the United States

Portugal shares through the a

With the continuous development of China's securities market matures, the listing Corporation delisting phenomenon will become increasingly common, normalization. The responsible person said, China's stock market started at the beginning of this century, the implementation of the delisting system of listing Corporation.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Through creating youth civilization report material
« پاسخ #5 : 08 ژوئن 2016، 11:36:54 pm »

two, to camp to work as the center, and carry out in-depth activities to create
Through creating youth civilization report material
 first, to strengthen the leadership of the creation of the work, to enhance the initiative to create an active
 chatou create youth civilization report material
 in the superior league organization leadership of the care and guidance of reeducation through labor party, I in 1998 set up a "youth civilization" to create work leading group,golden goose mid star, formulated the "on the partition to create municipal" youth civilization "activities in the implementation of views", decided in the partition to carry out Municipal Youth civilization "to create activities, XX was revised to" opinions "issued," in the creation of each post youth civilization ", all strive to become young skilled positions," the call,hogan outlet online, and to create a standard,guess pas cher, specific targets and measures and other issues to further refine the assessment rules,scarpe golden goose, quantification, and some departments and District League branch actual were developed to create effective planning and implementation of the standard of excellence, the target responsibility book. In the whole range of the formation of a good atmosphere to create.
< p > "youth civilization" is a cross century youth civilization project is an important component part of the regiment, to young people as the main body, created in the production, operation, management and services, reflected a high degree of professional culture, to create a first-class achievements in the work of collective youth, youth jobs and young engineering.
< p > * * * detention by existing members of 55, another five party members and cadres, according to the distribution area, Department of Youth League members, consists of seven league branch, reeducation through Labor Youth League members total 7 people, set up a full-time secretary of the Communist Youth League, part-time Communist Youth League Committee of six. In recent years,hogan outlet online, reeducation through Labor Party attaches great importance to the work of the Communist Youth League, according to the superior league and reeducation through labor work deployment, beginning in 1998, the "youth civilization" to create the work included in the agenda, as to strengthen the construction of the Communist Youth League is an important project to grasp.
< p > to carry out the creation of "youth civilization" activities. The aim is to organize and guide the masses of young workers, further carry forward the hard work and dedication spirit, based on their own jobs, work hard, civilization practitioners, to show the contemporary youth's spirit, shaping the industry a good image. Where I "youth civilization" building activities (please landing net political and legal secretary), tightly around the "ensure the stability,sac goyard pas cher, economic development, team building," the center, give full play to the members of the Communist Youth League in work force and commando action, advocate "youth Jiangong", striving to be a civilized Gang, striving to post pacesetter, each unit police staff and workers on the job and practicing business skills, from pipe reconstruction of reeducation through labor, the production and team building three aspects compete the detention of the work on a new level.
< p > a district, a district is now a total of seven police officers,hogan outlet online, which six party member of the Communist Party of China, Komsomol 1,air max baratas mujer, with an average age of 34.4, are bachelor degree. 169 prisoners, including felons, violent offenders accounted for more than 80%, is the largest number of the criminal division. Division is mainly responsible for criminal reform and reeducation through labor tube printing machinery casting.Related Articles:

Featured 2015 national day th

Strengthen

The nineti

Therefore, on a daily basis, teachers should specific, image to the child the day recipes and explain the superficial knowledge of nutrition, through the "see, touch, taste experience, understand the nutritional value of food, children like to eat a variety of food culture, and know things like to eat also should not eat too much, overweight also can affect health.
خارج شده است

این صفحه در 0.076 ثانیه 26 نمایش داده شد.