انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی چون بادکنکی در دستان کودکی است که همیشه ترس از ترکیدن ، لذت داشتنش را از بین می برد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و نود و سوم  (دفعات بازدید: 3498 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

کابوس دکتر باب
            دکتر باب یکی از دو موسس الکلی های گمنام است و
تاریخ تاسیس جمعیت ما ، از مزان هشیاری او در دهم جون
سال 13935 شروع شده است . او در سال 1950 دنیا را بدرود
گفت.
            دکتر باب در طول دوران هوشیاری خود ، پیام الکلی های
گمنام را به بیش از 5000 الکلی زن و مرد رسانید و خدمات
پزشکی خود را به رایگان در اختیار آنها گذارد . در طول این
دوران ، خواهر روحانی ایگناتیا(Ignatia) که یکی از نزدیکترین
دوتان جمعیت ما است در بیمارستان سنت توماس شهر
اکرون در ایالت اوهایو دکتر باب را دستیاری می کرد.
            من در دهکده کوچک هفت هزار نفری در ایالت نیو انگلند بدنیا آمدم ، تا آنجا که بیاد دارم سطح اخلاق منطقه ما از حد معمول بسیار بالاتر بود ، هیچگونه مشروبی حتی آبجو در فروشگاههای دهکده ما پیدا نمی شد ، مگر در فروشگاه مرکزی دولتی و فقط در صورت متقاعد کردن مسئول فروشگاه به نیاز مبرم ، امکان تهیه نیم بطر مشروب وجود داشت و در غیر این صورت مشتری مجبور بود دست خالی و بدون آنچه که بعدها من فهمیدم درمان تمام دردهاست فروشگاه را ترک کند و بعضی از مردم مانی که برایشان از بوستون و یا نیویورک مشروب فرستاده می شد ، از طرف بیشتر اهالی غیر قابل اعتماد و نامعقول می شدند . در منطقه ما هزار کلیسا و مدرسه بود و من تحصیلات اولیه خود را در آنجا شروع کردم .
            پدر من به یک کار تخصصی اشتغال داشت و مرد قادری بود . پدر و مادرم هر دو عضو کلیسا بودند و در فعالیت های آن شرکت می کردند و از لحاظ هوش و استعداد نیز به مراتب از سطح متوسط اجتماعی بالاتر بودند .
.
.(193)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def904
Rain, sunshine
« پاسخ #1 : 11 آوریل 2016، 10:09:18 pm »

Rain, sunshine< br / > & nbsp; Xu Enjing and dragon Hao days meet for the first time is in the auditorium of the University, it is a sunny day, Jing well because of excellent results. The school has asked her to as a freshman representative presentations. Seeing long winded school leadership is nearing completion,bottes ugg pas cher, will soon be his turn, Tu Jing not by palms sweat and his face became pale. At this moment,goyard prix, obliquely suddenly stretched out over only a wheat color skin of hands, are holding a bottle of mineral water, "the students, are you okay?" Tu Jing along the hand to see, unexpectedly is served as the master of ceremonies dragon our headquarters. He is with the sunlight, warm smile looked at her. "I'm fine,chaussure tn pas cher, that's too tight, thank you." Tu Jing Tao blush. "In this way, you have to take a deep breath three times." "Grace." According to Hao Tian's method of Long Jing well done, after a while, it did not just so nervous. She opened her eyes again want to thank her, but Hao Tian has presided over the Dragon came to. " the following is a freshman on behalf of Xu Enjing came to power,hogan outlet online, we welcome. " when two people pass by, the Dragon Hao Tian gently in her ear said a "refueling"!" Speech soon ended, Tu Jing eagerly want to share her happiness at the moment with the Dragon our headquarters, but dragon our headquarters has left. She doesn't to feel heart of vacant. After this, Tu Jing began, intentionally or unintentionally, to search for the Dragon our headquarters in dribs and drabs, but because the Tu Jing is a very shy girl, so she only dared to silently watching the heart that he, and put all your love is all locked in the diary. Until one day,hogan sito ufficiale, two people meet again. EN Jing was hurried to the classroom ran, "touch" sound, she hit him in the corner. "Sorry, sorry, are you okay?" Tu Jing hurriedly looked up and asked. He is a dragon, Hao Tian! Her face turned red at once, heart pounding, I do not know where to stop the eyes. "Nothing," dragon Hao Tian looked at her tenderly, "are you Xu Enjing?" "Well," you remember me? "Asked Tu Jing. "Well, of course,scarpe hogan outlet, that you were very good." "Where is." Tu Jing feel shy bowed his head. Dragon Hao Tian turned to the ground, "pick it up." "En" two people crouch down, began to clean up the books scattered on the ground. "Sir, to." The hand picked up en Jing book to Hao Tian dragon. " senior. " "goodbye." After returning to the classroom, Tu Jing excited mood is still a long time can not be calm. Soon it was time after school. Back to the dormitory, Tu Jing,hogan outlet, and always as out of the own diary, but when she opened the book, she was shocked to found themselves and dragon Hao days each other with the wrong book. "How do students should not see". So, um Jing spent in the rest of the day was very upset. At the same time, dragon our headquarters opened the Tu Jing's diary, although he found himself took the wrong Tu Jing's diary this,sca goyard pas cher, the first reaction is to close the book, but inadvertently, he saw the name, driven by curiosity, he read the diary of Tu Jing. Sweet girl.Related Articls:

understanding life

I got a hu

Make peopl

This is a rare ice, Masako is going to play a things with it. To give my brother a ring! Brother has more than once to his mother cried out, to buy him a gyroscope. No, no, my sister is smaller, the ice is brought to my sister play an ice flower!
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 218
    • nop062
&#; sad &# sometimes read;
« پاسخ #2 : 12 آوریل 2016، 12:26:32 pm »

"& #,air jordan pas cher; sad read & sometimes # down;"
&shy;
  sometimes,tn homme pas cher, suddenly feel upset and see what feel uncomfortable and feel nervous frowzily in the heart, trying to find the export of ZhaoYiGe. &shy;/>&shy;

&shy,tn femme pas cher;

&shy;
 &shy;
 &shy,air max 95 pas cher;
 &shy,hogan outlet;
 &shy;
 &shy;
 &shy,air max tn pas cher;
 &shy,scarpe hogan outlet;
 &shy;
 &shy,golden goose saldi;
 &shy;
 &shy;
 &shy;
 &shy;
Related Articls:

Doll Mandarin improved a lot, Zai Zai happy!

When nothing becomes a small wound, being cheated,

Emotional release Ga Lei QQ space log to hurt this

A man who had been married for ten years was consulting a marriage counselor1.when I was first married, I was very happy. I'd come home from a hard day down at the shop, and my little dog would race around barking, and my wife would bring me my slippers2. now everything's changed.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
Gonzalo Higuain shuangxiang Changyou Serie A inter
« پاسخ #3 : 15 مه 2016، 04:05:36 am »

half-time for I Karl Di. The second half of the match guarin and Alan were booked. The old Lang tried one foot shot higher. Fifty-seventh minutes,adidas nmd runner pas cher, the old Lang Chuan, Gonzalo Higuain try to header a little out of the door. The use of a number of advantages continue to put pressure on Naples, kaliehong pass, Hamm Sieck header saved by Handanovic. After a while Alan's shot is higher. With the change of inter Biabiany guarin.
 Gonzalo Higuain first ball
Inter
 Gonzalo Higuain may open two degrees
< p > at the beginning of the game only 65 seconds, because shinnen left wing slanting biography, callejon chesting, Higuain leg the ball along,scarpe hogan outlet, dodge point of a half turn and volley shot forces a door open Napoli 1-0 to Milan. After the goal of Naples continued pressure, seventh minutes, Hamm Sieck pass,louboutin soldes, Callejon right foot ejection hit. Tenth minutes,air max 95 france, Yin xinie pass, Hamm Sieck kept up a Leipzig top. Coulibaly later had a yellow card. Fifteenth minutes, Hamm Sieck pass, Yin xinie shot was blocked.
< p > Phoenix sports news Beijing time on December 1, in the morning, unfold the highlight of the 14th round of Serie A at the San Paolo stadium, international Milan 1-2 defeat to Napoli. Gonzalo Higuain blitz,golden goose outlet, Hatomo Yuto before the end of the first half red end. The second half, Gonzalo Higuain scored two, Leah scored the first goal jojic. Hit the post twice in stoppage time inter. Lost lost inter list, the first rise of naples.
Gonzalo Higuain shuangxiang Changyou Serie A inter stoppage two red 1-2 lost the top column

The Bundes

China Southern Airlines net p

Mystery horse Ding long shares soaring gem 16 trad

With the previously published annual report of the Chinese life and peace Chinese compared to Chinese Taibao net profit growth significantly ahead. China Life annual report shows that last year, net profit of $95.47%, an increase of, China Ping An net profit of about 17 billion 400 million yuan, an increase of 126%.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

according to media reports,hogan roma online, after the decision was announced, 6 investors have been the first to sue the instrument group. These cases in 2014 January 21 reconciliation closed, the six plaintiffs who together won nearly 20 million yuan in damages,bottes ugg france, compensation ratio respectively is the amount of litigation of 100% and 95%. The case has also become China's first only to sue the large shareholders of the listing Corporation false statements and awarded
 for false statements
2013 in September 3, Huaxin shares issued "on the received the Commission of Shanghai Instrument Electric holding (Group) company administrative punishment decision notice", said the company received electrical and instrument group transferred to the Commission [2013] No. 33 "administrative punishment decision book".
< p > Shanghai Instrument Electric holding (Group) Company (hereinafter referred to as the "instrument and Electronics Group") is not a listed company, but still became the false statement of securities liability disputes lawsuit defendant, the Huaxin (formerly known as Shanghai Jinling 600621), the original controlling shareholder, because of false statements are shareholders sued the Shanghai First Intermediate People's Court of claims. Well-known human rights lawyer securities Liu Guohua told "investment express" reporter noticed, investors have been through prosecution apparatus, electric group has been awarded compensation, which is in for subsequent investors claim opened for train, electrical and instrument group or usher in litigation frenzy.
 reporter Yu Yimo
< p > according to the written decision on the administrative penalty,hogan outlet, the Commission to identify, instrument and Electronics Group has following illegal facts: Electrical and instrument group through direct shareholdings and the Shanghai Xing is investing development management center holdings Mintel Investment Co., Ltd. Shanghai,hogan outlet, Shanghai Hua Ming Investment Co., Ltd., of Mintel investment, Hua Ming Investment with equity control relationship. In addition, the instrument and Electronics Group of Hua Ming Investment, Mintel investment personnel, financial and investment decisions are control. May 2008,hogan outlet online, the instrument group and the instrument group, the Ministry of trade unions signed the agreement, the instrument power group of the Ministry of trade unions held on behalf of the holding of the instrument electric group to invest 100% equity interest in xing. On June 2,goyard pas cher, 2008, instrument and electrical group Mintel investment,adidas yeezy boost 350, Hua Ming Investment together hold "Shanghai Jinling" equity proportion of 7.59% (which instrument and Electronics Group directly held 0.43%), more than 5% of the total share capital of the listed company, electrical and instrument group should be disclosed.
 has been awarded the
 precedent or litigation frenzy
 is the controlling shareholder of the listing Corporation shareholders sued
Huaxin shares of the former controlling shareholder of the train opened for compensation
2008 years on June 3, Shanghai City, the SASAC will hold "Shanghai Jinling" ownership transferred to the instrument and electronics group name, instrument and electrical group Mintel investment, Hua Ming Investment together hold Shanghai Jinling equity ratio for 24.95% (which instrument and Electronics Group directly held 17.71%), electrical and instrument group still not total holdings of disclosure. In May 10, 2010, Mintel investment will be held by Shanghai Jinling 'stock trading through the transfer of bulk power to the instrument group. After the Commission investigation, the final determination of the electrical group of the above acts in violation of the relevant provisions of the Securities Act, constitute a false statement, given a warning,hogan outlet, and impose a fine of 300 thousand yuan.
Related Articls:

20 company

88 cities and two from the cultural acquisition of

In order to map the data content of the core business, the company will make full use of Internet technology and resources to improve the map products, create diverse forms of expression, full coverage, comprehensive detailed navigation map database, improve the timeliness and accuracy of data; the car business network, will also be combined with Tencent content resources, enhance market competitiveness.
خارج شده است

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
    • nop773
Information technology teaching
« پاسخ #5 : 24 مه 2016، 08:15:02 pm »

Information technology teaching
 according to the new curriculum concept,goyard pas cher, advocate course of information technology promote the establishment of the evaluation system. Evaluation should not only focus on the academic performance of students, but also to discover and develop the potential of students to understand the development needs of the students, to help students in self understanding, build self-confidence. The evaluation of educational functions, promote the development of students in the original level of. The students learning in the diversification of evaluation, encourage students to develop expertise, in information technology to enable students to learn basic knowledge of the same,sca goyard pas cher.
 information technology teaching program
< p > my school information technology education and teaching work in the spirit of 16th National Congress of Communist Party of China as a guide, in the spirit of advancing with time, around the &quot,golden goose outlet;focusing on internal management, outside tree image, accelerate development, improve the quality of the overall work of thinking, to the education informatization construction as the focus, accumulate extremely to promote the educational innovation, deepen education reform, strengthen the study and research,air max femme pas cher, do a solid job of the work,scarpe hogan uomo.
[]:7 in the specific activities of the program design of the training for the teachers.
4. pays special attention to the information technology teaching quality inspection of
2. strengthen the research of teaching, improving teaching methods and teaching evaluation system, improve the effectiveness in preparation and research.
 to strengthen the study of the teaching of information technology.
3. actively explore a new model of online activities, the use of information technology teachers' team,tn homme pas cher, improve the level and efficiency of teaching and research activities. And through the activities, sum up the promotion, driven by the region's other subject teachers to carry out online teaching, promote the application of information technology in our region. Attempts to carry out bilingual teaching in the course of information technology. The establishment of experimental school teachers, the implementation of measures and experimental teaching plan.
< p > will continue to improve the management of the teaching and research group, evaluation, incentive mechanism, improve the effectiveness of teaching and research, with a scientific attitude, painstaking research, exploration is consistent with the rules of education, there are conducive to the development of students, to improve the quality of education and teaching of teaching method and learning method. The first week of the month for each set of preparation time and implemented by the runtime organization. The other three periodontal tissue region collective teaching and research, teaching and research group to abandon past that you say listen to me, you said I remember modes of teaching and research, and strive to every exchanges have new ideas, new ideas and new problems, in accordance with the "back to the lab, learning,tn pas cher, conception of communication research.
1. continue to carry out learning and education activities in the region's information technology teachers, strengthen information technology teachers business knowledge training, improve the overall quality of information technology teachers in my area and the level of information technology.
< p > this semester I will use key time of teaching and researching activities, do a good job of teacher training, to "into a new curriculum for the content, learning course reform spirit and excellent educational philosophy, teachers communicate with each other information on teaching reforms, discuss teaching methods, teaching art to learn, and strive to improve the quality of classroom teaching, explore and create a new pattern of classroom teaching of information technology. By learning to further change the concept of education, to overcome the impetuous mood,hogan sito ufficiale, explore effective ways and methods of combination of theory and practice.
Related Articles:

2011 - 2012 school year on th

2013 - 2012 academic year last term work

Lunch is really delicious, let the human mouth open, usually eats very little I ate the meal breath. I wipe the mouth, holding a lunch box, and put into the small box inside scallywag. Just when I was ready to go back to seat on the homework, the teacher in charge teacher Lu to called me to her side, her bright eyes blink blink ground to looking at me.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
_1
« پاسخ #6 : 25 مه 2016، 12:47:45 pm »

home
 Eastern primary school one (four) class Zhu Yumeng
home
. sense of responsibility bears the disorder, < p > we have a common home,spaccio golden goose, it is the earth,tn requin pas cher, the earth is our home,golden goose outlet, our survival, where there are mountains, grasslands, vast sea, rich in mineral resources,goyard paris, and the habitat of various organisms. We want to protect our earth,chaussure tn pas cher, do not throw garbage, don't hunt animals don't deforestation, the factory also don't waste water traffic tools to design to reduce emissions,tn homme pas cher, so that we can survive,hogan sito ufficiale, because we are from the earth to get many, many things,louboutin soldes, so we should take good care of our earth, to strong care for the earth. In order to protect our common homeland,
Related Articles:

Sugar exchange old man _0

Winter vac

If the win

The Fox family is busy transporting food, a total of two nests have their food, a nest, a sleeping nest. One day a group of big wild boar in the forest. The wild boar were everywhere destroying forests, the small animal family get out of order. Animal they see their beautiful homes were destroyed, sad to cry. The fox came up with a solution: on the ground with a nail. But the wild boar knew, put the plank under the foot, the first method failed.
خارج شده است

این صفحه در 0.143 ثانیه 26 نمایش داده شد.