انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دوستان خوب مثل گندم اند ، یعنی یک دنیا برکت و نعمت !!
و
من چه خوشبختم که زر ناب خوشه های گندم در اطرافم موج میزند .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و نود و دوم  (دفعات بازدید: 2656 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

کتاب ما فقط و فقط جنبه پیشنهادی دارد ، ما می دانیم که بسیار کم می دانیم . اما خداوند مرتبا اسرار بیشتری برای شما و ما فاش خواهد کرد ، در دعای سحر از او سوال کنید که امروز چطور می توانم به کسی که هنوز بیمار است کمک کنم ؟
            اگر حساب و کتابتان درست باشد ، جواب خواهد رسید . اما واضح است که از جیب خالی نمی توان بخشش کرد . رابطه خود را با پروردگار درست کنید تا رویدادهای عظیمی در زندگی شما و دیگران پدید آید . ،آری ، اینها واقعیات بزرگ زندگی ما هستند .
            ای دوست خود را بخدایی که درک می کنی بسپار ،قصورت را به او و همنوعان نت اقرار کن ، خرابیهای گذشته را جبران نما و از آنچه که بدست می آوری ایثار کن و به ما بپیوند . ما در مجمع روحانی همراه توایم و در مسیر سرنوشت خیرت ، بطور قطع با بعضی از ما ملاقات خواهی کرد . خدا یار و نگهدارت باشد .
.
.(192)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop154
Return to nature
« پاسخ #1 : 09 مه 2016، 03:22:00 pm »

;   I am a flower, my mother is the sun, the flowers need the sun to shine, to grow up.
;   although, the bird can not repay the tree what,louboutin soldes, but, it can give the tree to the song, hope and survival;

: a return of nature's 400 word composition     

< p > the flowers blooming life added a beauty; dense trees for people to provide a shade; the song of the birds make our feelings of pleasure; the rising sun to arouse the life hope... Nature give us so much, and we, and return to it?
< p > spring, let a hundred flowers blossom and all the flowers are to us to bloom the most beautiful smile, I immersed in this infinite joy, but only to see this scene: "Wow, beautiful peach blossom ah!" In the park, a little boy asked, "Mom, for me to pick a flower!" "All right". Her mother pet drowned to smile, as he took off the tree, the largest and most beautiful flower, being picked for a moment,hogan outlet online, I saw the flowers cry,tn homme pas cher, she fell in the petals, quietly falling, then, is the wind >

;   although, flowers can not repay the sun what, but, it let the sun to see their most beautiful posture, and give people with pleasure.

,hogan outlet;   my mother gave me this piece of green.
Return to nature
< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; flowers, blooming in the warm sunshine, sunshine make it with life,hogan sito ufficiale, but flowers Quewu in return. Only in bright colors, beautiful gesture to repay sun to give. But the flowers did not think of, the sun has smiled,hogan sito ufficiale, said: "this is the best gift you give me, I am very satisfied." People praise the word to the flowers, and the sun in the cold side,hogan outlet, but the sun does not care about,tn homme pas cher, still silently dedication to their own all.
;   green, is the distant future, is the permanent hope. It, a vibrant color, reveals the freshness of the nature, it is to show the spring has come......
;   my mother is like a tree, and I like a bird, every day in the embrace of the tree. Tree tell me stories, jokes, coax me to sleep, but also for me to shelter from the wind and rain, to provide food and oxygen. I return, just not worth mentioning songs, learn to fly as soon as possible, in the battles of nature alone. However, the trees are often said, this is to give her the best return.
Related Articles:

Visit the art museum 300

Father 400

Pour the sand in my shoes

Now, more than 10 years ago, much more developed. Human increased awareness of environmental protection, surrounding the earth's environment is getting better and better, the air here is very fresh, everywhere is flowers and trees. Every day the mood of the people are very happy, because they live in such a beautiful environment, proud heart!!
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
The river -- the scenery here is fine
« پاسخ #2 : 17 مه 2016، 04:54:48 am »

The river -- the scenery here is fine
hogan outlet online
&lt,hogan outlet; p &gt,scarpe hogan outlet; for a long time without looking at the stars in the sky tonight at the stars but the lack of homesickness moon,goyard pas cher, quietly standing at the window,golden goose saldi, feeling the oncoming howling winds,hogan outlet online, mind seems to be back to the that have long sought students I and my hometown - Shirakawa,golden goose saldi.
Related Articles:

Low v., was stranded in the d

Little me at that time

Martial dr

Varieties of Chinese ancient coin, voluminous, probably have to have tens of thousands of species, they are primitive money cowrie, is long in the Warring States period, the spade and knife money, is half of the Qin Dynasty, five baht in the Han Dynasty and the Tang Dynasty Kaiyuan, frequent wars in the period of five Dynasties and Ten Kingdoms is complicated and rare element, Tong Bao coin, and Liao and Xixia regime of ethnic minority precious money remains.
خارج شده است

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
    • abc523

Touched countless people are very real inspirational articles you will get more than you want.

life is full of little trouble, suffering and injustice. In spite of this, please believe that there are still struggles,mont blanc pas cher, creation,golden goose outlet, change, strong, hard, positive, good, optimistic, and more beautiful things in life. As long as you work hard, you will get more than you want,hogan sito ufficiale, and if you haven't got what you want... Life is full of little trouble, suffering and injustice. In spite of this,hogan outlet, please believe that there are still struggles, creation, change, strong, hard, positive, good, optimistic, and more beautiful things in life. As long as you work hard, you will get more than you want, if you have not got what you want, it is because you do not work hard enough, you need to add a little. A good girl's unremitting efforts, very moving!
< br / > just hit a telephone,air max femme pas cher, second-hand washing machine shop said two days to send a full automatic washing machine over, I feel very satisfied, look around the cabin, two years and here lived six girls, two left Shanghai home, with two away to get married,hogan sito ufficiale, the original this less than 40 square meters of space lived four people, now only live two people. Daisy repair repair air-conditioning 2 times, do it yourself cleaning the three times, the water to find the master for three times,golden goose outlet, the bathroom shower for three, home lighting change how many remember not clear, just remember oneself change a get home power, downstairs neighbors because the clothes airing dripping things up scold us at least 3 times, every time is my apology for five winter with cold water hand washing clothes to wash the sheets and a thick coat, and now finally come to an end, I felt an unprecedented meeting, opened in the summer change on the thick curtains, the sun shines on the table... I have a touch of touched, touched by myself, I seem to see their way through the efforts, tenacity and optimism.
 a walk from the countryside to cities and towns, and then went to the city from the town girl most and I have the same experience. You have to work hard, and even more than others to many times, in order to have the same life and others. You have to depend entirely on yourself and don't expect anyone, because when you start looking at someone else you will be waiting for disappointment. No one is more worthy than yourself.
< br / > when I was small, the heat of the weather, sitting on a rock beside the river scrub containing rice bags, woven bags of fertilizer, compound fertilizer and the like, to bend the waist to wash out long, stand up when feel lumbar breaking, the laundry bags in the Sun Valley field drying, sunning to collect when found myself wearing shorts thigh is basked in by the sun, redness, hand rub, a layer of skin fell off.
< br / > in the countryside,hogan outlet, home if there is a pig, summer girl pick a dustpan, to paddy field fish in a ragweed called water Hulian, it green leaves and long roots, chopped time will let people come into contact with the skin very itchy. If there is not much water in paddy field, can not clean the roots.
Related Articls:

July restricted shares lifted

Listing Corporation legal risk empirical research report will be released

act as a g

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448
Intel summer Lebei and her China plan - Intel prod
« پاسخ #4 : 28 مه 2016، 09:02:06 am »

< p > after accepting a reporter to interview, Xia Lebei had disclosed she involved in the Chinese market at the beginning of the journey, "my boss says to me, Xia Lebei to China, to be responsible and cooperative association related business, I think China? I'm not Chinese, not all speak Chinese, how to cope with >
< p > but in the eyes of my colleagues,tn requin pas cher, the summer Lebei also have woman man side, allegedly the travel madman "is" hearsay is true, seeing is appointed as a real action.
The focus of
 why is she?< p > in the popular impression, many women executives should is a kind of "wearing prada devil", with exquisite makeup, high cold eyes, fashion costume and giant thousands of miles outside the alienation sense.
2015 is the summer Lebei at Intel for twentieth years. Summer Lebei the earliest in the headquarters of California, Intel sales and marketing department office,hogan outlet online, since he was sent to Intel Asia Pacific, Singapore and other markets, before becoming general manager of Intel China, summer Lebei has as Intel Association, director of global customers involved in the Chinese market for 2 years.
 Xia Lebei is clearly not the case. Intel China headquarters in the interview that day, dressed in the floral print dress Xia Lebei has a "girl next door" sense of affinity, interview, sometimes smiling sighed,hogan sito ufficiale, "oh my God", but also to the Indian descent American women slightly nifty.

Intel summer Lebei and her Chinese plan | Intel | products
< p > today Intel regards China as the world's most important is the strategy of the market, not only because of China's huge market scale, more optimistic about China's pace of irresistible global trend, also take China as the touchstone of global innovation. As an important deployment of company leadership, Xia Lebei was appointed general manager of Intel Chinese District in October 2014. In the new post cultivated for nearly a year,hogan outlet, summer Lebei on 7 September 2015 in acceptance of the "China runs a newspaper" the reporter interview,yeezy 350 pas cher, talked about her to think and act, let Intel again to seize the mobile Internet era the opportunities in China.
 layout,ray ban outlet, one is to continue to promote innovation in the field of PC, the two is the innovation push the animal networking and wearable devices and other fields and the popularity of three ecosystem build PC,hogan sito ufficiale, networking, wearable devices.
 Intel internal estimates, 85% customers for the production of export products Chinese other global markets. Therefore, Intel has gone from "in China, for China" era, "in China, into the global era. "We have 800 city in the Chinese layout, by the end of this year, our plan is the 1300 city tentacles." Xia Lebei revealed.
 future China will lead the world,barbour paris, a lot of new things will begin in china. For example, in the Internet of things technology, China has been in a leading position, as there are drones and robots, China's top three UAV manufacturers, representing the world's highest level in this field and production capacity." Xia Lebei opened the chatterbox in her interview.
Related Articles:

Into the o

Chenzhou M

STO intends to backdoor listing Edisi do express t

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

این صفحه در 0.064 ثانیه 26 نمایش داده شد.