انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

با عاشق شدن کودک باقی خواهی ماند؛ و با عروج در عشق به بلوغ دست خواهی یافت.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و نود و یکم  (دفعات بازدید: 3624 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

چند روز قبل از نوشته شدن این فصل اتفاق افتاد . مسئولین امور آن منطقه ، به مساله ای که دوست ما عنوان کرده بود توجه زیادی نشان دادن و دوست ما ، مطالب خود را با روانپزشک سرشناسی ه مسئولیت هایی در مورد امور روحی و روانی افراد آن منطقه به عهده گرفته بود ، در میان گذارد . این روانپزشک ضمن ابراز علاقه نسبت به مساله ، بسیار مشتاق یافتن هرگونه راه حل قابل اجرایی بود ، بنابر این از دوست ما سوال کرد که ایا برنامه ای در نظر دارد ؟
            پس از شنیدن داستان دوست ما ، دکتر تحت تاثیر قرار گرفت و پذیرفت که بطور ازمایشی روش ما را در بین بیماران الکلی خود و بعضی از بیماران الکلی یک مرکز درمانی دیگر که او عضو آن بود امتحان کند . ترتیباتی نیز با رئیس بخش روانی یک بیمارستان بزرگ دولتی داده شد تا بعضی از تیره بختانی که سرو کارشان به آنجا می افتد هم بتوانند شامل این برنامه شوند .
            بدین ترتیب دوست ما بزودی یاران فراوانی پیدا خواهد کرد ، شاید بعضی از آنها چنان  به زمین خورده باشند که دیگر هرگز نتوانند از جای خود برخیزند اما تجربه ما نشان می دهند که بیشتر از نیمی از کسانی ه با ما تماس می گیرند ، بعضویت الکلی های گمنام در خواهند آمد . وقتی چند نفر از الکلی های این شهرک ، راه خود را پیدا کنند و لذت کمک به دیگران را برای بازگشت به زندگی کشف نمایند ، آنوقت دیگر هیچ چیز نمی توانند این جریان را متوقف کند و تا برای تمام الکلی های آن شهرک که می توانند و می خواهند بهبود یابند موقعیت و امکان بهبودی فراهم نشوند ، این جریان همچنان ادامه پیدا خواهد کرد
            شما هنوز هم ممکن است بگویید ، اما من از مزابای تماس مستقیم با نویسندگان کتاب بی بهره ام . در این مورد ما زیاد مطمئن نیستیم . جواب آن در دست خداست . بنا بر این بخاطر داشته باشید که در تمام مواقع تکیه گاهی واقعی شما خداوند است و او به شما نشان خواهد داد که چگونگی انجمنی را که ارزو دارید پدید آورید .
.
.(191)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • mno779
Guest _579
« پاسخ #1 : 31 مارس 2016، 02:33:20 am »

He just want to check to Xu Le tonight's trip, and then through a number of ways, told DC those arrogant and vengeful II progenitor who. Park Ji ho remember at the end of the night, at the junction of Castle Peak Park, Xu Le once gave those childe's elder brother and II progenitor in what shame, have such an opportunity, those childe's elder brother will not let go. He need only quietly on the cliff at the scene of confirm Xu Le will not die, only the remaining, if anything happened, he can in the first time to remedy. Aware of the danger before approaching, Xu Le face still without the slightest change. After Zou Yu wearing a seat belt, a slight frown at him, don't understand why he could be so calm. The black car did not accelerate,nike tn pas cher, but slowly slow down, finally stopped at the entrance of the Shan road. Xu Le carefully looked at those points of light vehicle control display computer on the screen,supra pas cher, looked up at a glance,hogan outlet online, seems to want to see some things on the mountain through the roof. Accompanied by a shrill when braking, and slightly burnt taste, behind the rapidly approaching half a dozen high-level sports car, suddenly stops, black car Wai up, those people in the car obviously did not expect that Xu Le did not urge the throttle to leave, but is stopped to is like waiting for them. Xu Le opened the door and walked down, and the black car door lock all locked. Zou Yu looked at those who stepped down from the luxury sports car in young people, the mood is not cold a bit, because she is very clear, those who today is here for revenge, not only from each other's face to see, as they are today with his bodyguards. In the Federation of the world, the rich will have everything, these childe's elder brothers regardless of family background, the bodyguard beside are some very powerful people. "It looks like a good day,louboutin soldes, you can catch you." A face Yin Wu young man, holding a root golf iron, toward Xu Le walked to come over, just walk to about 56 meters distance, he does not stop before, a look at the dead like indifferent tone, said: "rest assured that we have a sense of propriety and at most, allowing you to break a leg." A dozen people will Xu Le surrounded, apparently walking in front of the most intrepid man who, are some bodyguards. Xu Le squint eyes looked around at the crowd, feel those bodyguards ability. At the same time in the heart also has given birth to a trace of doubt, these people obviously not hit her, but well prepared, the problem is themselves and each other is no hatred, who is deliberately staring at her? Xu Le silence seems odd in these people's eyes. Leading the young man, his face said: "don't talk nonsense, his two feet tiaoduan tendons, he later also how to step on the accelerator." Xu Le had forgotten the people what looks like, but heard these words,hogan sito ufficiale, only think of it. This young man is that night, being hit flood ditch the white sports car owner. A bodyguard slowly from the waist and pulled out a knife,chaussure nike tn, knife color in the night in the cold water, but it reveals a hint of bloody flavor, it seems that usually also often see blood. Xu Le eyes narrowed, since he knew barehanded.Related Articles:

Energy-saving _601

young elm seeds

The art Chinese dream _3

Sakura in light scattered in the wind, with their aromatic shadow, scattered fragrance, others go! I don't have the heart to explore this piece of quiet, just want to wood is in a daze, looking at it, it looked at me, a across each other and didn't have the heart to come into touch each other in the world!
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
The prince met the king _66
« پاسخ #2 : 15 آوریل 2016، 10:24:45 pm »

After work, the white Brady slide into him,golden goose, "let's go." "I have to go back and get ready." A Rong thought, said good, then get off his face around to open the door: "I send you back." Gu Donglin a few days do not enjoy limousine treatment, was placed at the crossroads, and found themselves already became a strong advocate of a privilege. "Go fast." Some gestures to allow all doubt Rong, and then lowered his seat and looked to sleep. Gu Donglin saw him struggling Da appearance. I really think this courtesy of source really suspicious,nike tn pas cher, suspected almost only the answer,hogan sito ufficiale, is let him by surprise. But he accepted all education is to make him less tangled, so waiting for him to go to the dormitory when I feel, as long as people eat their own do not feel zuiruan, take don't feel short hand,converse femme pas cher, sufficient to maintain the independence,nike tn pas cher, there is no so-called rape is stolen. Back to the dormitory for the whole suit, and then back to the car, already sweating. Long Rong eyes revealed a sincere admiration,hogan outlet, "you wear a suit fit." Start the car after he added, "pick well." Gu Donglin admitted,hogan scarpe outlet, "a few outfit, don't pick." "I had a few days to set a few suits, and together. A suit or custom fit." Duan Rong was very natural,louboutin pas cher, also narrowed the eyes from the rearview mirror to see his one eye. "But now this season with the vest, there may be too grand." Gu Donglin frank, "there should be air conditioning -- I don't want to be a childe is provocative, he has a prejudice against me."Related Articls:

the most difficult part of th

Beijing new energy vehicle su

of the original title: the tw

This is not the world of mortals, than alone anhangong also cold? You leave alone so long, hard, displaced, tired, can someone ask? Come back, but there is someone waiting for you? The pain, there are people who will cherish? Flashed on and off in the night, you alone shadow, will emerge in my eyes, the blink of an eye, has blurred the line of sight. In this sadness of spring, you can in your spare time, I think of my appearance?
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Henan Jianye propaganda Harbin Yi Teng please ensure Henan fans Safety - Henan J
« پاسخ #3 : 27 آوریل 2016، 07:18:12 pm »

< p > the statement said received Harbin club due to my club to prohibit a letter from the Henan fans to Harbin division spectators,montblanc plume pas cher, my club has been actively contact with the club in Harbin, discuss organized to go to Harbin home spectators request, by the other party refused.
< p > the news triggered heated debate, commented: Yi Teng afraid trouble fans,goyard pas cher, simply the visitors stand off,hogan outlet online, this simple and crude behavior, once again confirms the characteristics of the pseudo Super League career. (end)
Henan Jianye propaganda Harbin Yi Teng: please ensure that Henan fans safety | Henan Jianye | visiting fans _ Phoenix Sports
< p > the Xinhua news agency, Zhengzhou,air max 95 pas cher, September 11 sports news (reporter liujinhui) recently, Harbin Yiteng club against Henan Jianye fans to the spectators of the news sparked heated debate, Henan Jianye Club 11, issued a statement that < strong > for security reasons club in this round of competition will not organize, do not encourage fans to away spectators, individual fans in Henan Province through the way of non - Official arrived in Harbin spectators at home,hogan outlet, please Yi Teng in accordance with the relevant provisions of the Chinese Football Association properly handle and ensure safety of our spectators fans.
 this Sunday,hogan sito ufficiale, in the twenty-fourth round of Super League, Henan Jianye will be on the road against Harbin Yi teng. It is understood that in September 3rd, Harbin Yi Teng sent a letter to the Henan Jianye club, banned the visiting fans to watch the games. The fax: "due in Henan Jianye home and my Harbin Yiteng team after the game fans from both sides of the conflict,tn pas cher, to ensure that the fans and the two teams play normal smoothly, the Harbin division of various research, Harbin Municipal Public Security Bureau to make a decision,nike tn pas cher, Yi Teng home and Henan Jianye hyper competition prohibited the visiting fans admission, do not open the visiting fans area."
Related Articls:

Wuhan Hongxing fantastic goal

Xinhua News Agency the bill is not only Shenhua

Xu Liang,

We don't want the children so disgusting, their first normal point, not sensational not hypocritical. Convey the newspaper radio and television film and other public media content, adults should also think, the children will also receive all of this. This is the education should have a ring, belong to the category of social education.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Sing, in the youth time
« پاسخ #4 : 01 مه 2016، 12:13:31 pm »

spring wind, is still a bit cold, but with a tinge of warmth, she seemed especially interested in the ice lake. Wind, wind, wind pulled the hand of the lake, gently the little, hither and thither, look, water starts to be suffused with green and gentle smile; see, the wind to cast magic, golden fish and quietly filling in the surface of the lake; see, the wind will this beautiful lotus seed is rooted in the mud of the lake, waiting, waiting for the summer lotus bloom!
 heaven has eyes, tears in eyes. Spring girl sent to help my healing angel, they are the springtime sun, trivial detail: Golden sprinkled on the icy lake, suddenly, warmth of diaspora in the heart. Listen, I hear the ice melting voice, listen to, light son that delicate and tender whispers, listen, light son Golden Palm rubbing ice impregnable fortress, the bursts of percussion heart lake greetings!
 friends life go together, behind the road of friendship, is to rely on their own efforts.
 spring time, across the green Yingying, exudes the green halo. Once, in the heart of the lake pond, because the spring breeze blowing, have some vitality. In those years, sad nobody ignored, resentment inexplicable bullying, sad reality indifference. The heart is black, broken a bloody rift, hate, why heaven heartless,hogan outlet online, complain, why in the world is broken Confidante!
The HTML template aloud in the youth time
< p > such as flower bud of lotus, charming, pure,sac goyard pas cher, spotless, slim and graceful in the middle of the lake, behind him, quietly peep, quietly wait! Such as ancient,scarpe hogan outlet, the marriageable age girls, when at the beginning of the boudoir,hogan outlet online, Yan Zhaotian,scarpe hogan outlet, Qiu Yi simple but elegant dress, in a world of lively dust, encounter a Beijing scholar sitting the imperial examinations, rub shoulders of and the moment,mont blanc pas cher, eyes staring, he not do a short stay, but the vast human sea in a moment of the encounter. As for girls, it is.
 two,louboutin pas cher, the first time,
< p > in the world of mortals, through the winter of the wind, the sky snow, mighty be caused by, a cruel wind and snow, slow heart lake, the sorrow of a frozen only under the brow, and in my heart. Do you know, do you know, where and spring?
< p > spring is coming, life can not be without a frozen heart lake, although sometimes it can very long very long, but who said, the spring of life from now on and you missed it? When healing you lonely, don't forget to watch others enthusiasm; in your sad frustrated, don't forget waiting for a friend of; when you are discouraged,golden goose outlet, don't forget to a true friend is not only by waiting and waiting, still need you open their closed already a long time of door, see the world of bright and brilliant. Sunshine after the rain, you get rid of the heart lake ice, to greet the arrival of spring, is a friend to you out a helping hand.
 sun, a golden. The arrival of friendship has made me feel satisfied, but his appearance, but as summer sunshine, gorgeous dazzling lotus pool. : golden years, golden heart.
, a friend, life go together
Related Articles:

There is a love can not afford to wait, there is a

The Qing emperor Shunzhi took his wife Qian Long m

You 21ours 21ours Taiwan

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • fgh902
I still miss you tonight
« پاسخ #5 : 06 مه 2016، 02:50:02 am »

pain is a little afraid of
 dear, why?
 every time I think of you,scarpe hogan outlet, the heart will hurt once.
 I cried again,
 sorry,golden goose saldi, promised you too much, I did not do.
 hey,hogan sito ufficiale...   heart good chaos...
 every thought of you, sweet and some lost.
 will feel sad.
 why want to forget you, so difficult?
 tried to taste the pain,hogan sito ufficiale,
 is also like I want you to think of me?
 that train once had our oath, you still remember?
 like all of your shadow can not be scattered.
 once again sitting on that once happy too happy, also sad that train.
 dear, the time that you are together seems to be in the heart,bottes ugg pas cher,
 if you're in there.
 dear, looking out of the window of the fireworks,
 but every corner of the house,
 will you think of me?
 because you don't want to disturb your life.
 would rather reluctantly give up,nike tn pas cher,
 dear, you know me so,
.
 pain is about to choke
 since then love you,golden goose saldi, you should make you safe and happy.
 because every time I think of giving up.
 only in a moment to end its beauty.
 tonight, watching the fireworks outside the window,
 but dear, we may never see the
 is so difficult.
 also don't want to because I'm a little hurt.
 maybe, this is really going to be over there for a long time.
 because I chose to give up, I have to go,
.
 only know how it is,
 why I'm so hard to forget,
 just have too many do not allow
 again.
 it is so beautiful,air max homme pas cher, so easy to bloom.
 you will understand me, I will not leave you.
 just don't think about you every day,
Related Articles:

Worthy of

University, a place to enrich our souls

Who can ac

Night gradually deep, listening to the sound of rain and action, flowing over, at the moment I do not know, whether you like me to sit in the window? In the south of the Yangtze River, branches, as early as Acacia root. I across the misty rain, see Mo autumn bloom again, annihilation of the not Millennium affectionate, back and forth between, every inch of time were put in the collection of the bottom of my heart.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Express (December 16th)
« پاسخ #6 : 14 مه 2016، 05:01:06 pm »

2,nike tn soldes, as of September 30,golden goose saldi, 2010, the ownership of the company to the shareholders of listed companies net profit to $760036.96; due to the 2010,sac goyard pas cher, the existence of many cases of pending litigation, to impact the performance of the company exists many uncertainties, therefore unable to predict performance for 2010.
 Company hereby clarify that:
Express company (December 16th)
 morning news (reporter Wang Shijun) ST Condall (000048) issued to clarify the announcement last night. Announcement, said recently in Eastern wealth network site shares it has about the company following rumors: "Shenzhen (Group) Co., Ltd. investment of 25 billion yuan in Taibai town and the development of ecotourism.
 investment
1,hogan outlet, the above rumors are not true. Company subordinate subsidiary of Shenzhen real estate development Co., Ltd. (Group) had arranged for relevant personnel to Anhui Dangtu Taibai County town visits to local ecological tourism projects,tn requin pas cher, intends to find suitable investment projects in the area, but until now,hogan outlet, the company for ecotourism project is carrying out the some project feasibility research,golden goose scarpe donna, demonstration and discussion, has not yet signed the relevant agreement,hogan outlet, can eventually signed a formal cooperation agreement exists a lot of uncertainty.
ST Condall: to clarify the false rumors of
Related Articls:

China North Vehicle and the i

With the previously published annual report of the Chinese life and peace Chinese compared to Chinese Taibao net profit growth significantly ahead. China Life annual report shows that last year, net profit of $95.47%, an increase of, China Ping An net profit of about 17 billion 400 million yuan, an increase of 126%.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • lmn538
Field service
« پاسخ #7 : 20 مه 2016، 10:44:42 am »

Field service
childhood
home there are many social fields, the vast
field , can not walk far will see one,adidas yeezy pas cher, wide and flat. Hometown land belong to the mound clay, society the field after his repeated rolling ground will pan out luster bright and clean, like covered with a layer of brick, like on the road asphalt concrete on the ground. AMr. season / always see some shirtless farmer sweat streaming down their backs sit in the society the field while gasping for breath. While pleasant to look at just from the field, pushing back the wheat, piles of wheat piled like a mountain, high,scarpe hogan outlet, layer upon layer. The children are very naughty, around the sidelines agency run, roll, play. People in the village as long as the field will have a social field, on to the brigade secretary, down to the common people,goyard pas cher, some only do, some partnership, which fields distributed a block wide square. The villagers will be in the field for a year and harvest all shipped here. Here also cannot do without creaking sound and drives the rotation of the walking tractor rumbling sound. For these obscure and far awayMr. impression /, I once thought was the body tired,adidas yeezy pas cher, Lawton energy. However, this kind of feeling is I often accept as a souvenir of yearning.
< br / > in fact in the land not yet assigned to households, she is already exists, people call him cattle house or Dachang, that landscape is that we
times people the most profound
memory, two or three had a clear buffalo Tang, and agency wide field. I think the establishment of the social field is mostly in the
rural after the establishment of the agricultural society, the early production team for the harvest of crops will be in close proximity to the field to build a broad square. In the morning, captain. In the evening, Rotarians work summary,hogan outlet online, stood at this club on the field. In a long period of
time ,yeezy 350 pas cher, the noise and busy on the field has become a people harvest and
hopes convergence center, too.
rural
culture
life show stage. The childhood memory, Lu Ji a seed station street to the north in two, the hospital is commune propaganda team rehearsal room. There are often luoguxuantian sound from the inside out of hospital and echoed. I was inThe leadership of Mr. father / down there, the village rich putting was pulling the Jinghu,nike tn pas cher, Huang Dao Shanzhong knocking at the large gongs, actors while rehearsals and beat of the instrument a one Shajiabang, red lantern. Social public in every night to arrange publicity team to the village society the field performance, then people will take their children, buttressed the bench rushed there to catch a glimpse of the model operas.
 the wheat harvest season
the weather is hot, no air service field, even the air is hot. And discharged out of the model operas,scarpe hogan outlet, as usual, the propaganda team acting actress called Hua Rong, mellow sound, beautiful figure, is our commune in the most popular celebrity. Village
man are faced with such beauty.Related Articles:

The persis

Tell us about how the knots o

Hands of snow, warm and no mark

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • lmn538
Pingshan ski
« پاسخ #8 : 21 مه 2016، 04:31:01 am »

Pingshan ski
 northern winter, Trinidad ice Xuepiao miles, unlimited scenery as enchanting. Harbin city is unlimited scenery, ice snow here.  and I want to go to the one hour journey from Harbin Pingshan - Yalu ski. From Harbin city of HA Mu highway down, unknowingly came to the peak, from afar, a mountain attached to a mountain, mountain linked. Thick snow, extending across the hills,hogan outlet online, there are a few deer in a leisurely gnawing trunk, the whole scene like a picture of a single tone. < br > < br / > the first time to ski I, look at what all fresh, forget the cold. Directly take a cable car to go up, only to find that after reached the top of the mountain, standing place is very high, very high. Is small when the slider is climbing, experience,nike tn pas cher, fell several somersault, to learn to stand. As a man at this time can only be washed down, only sleep two new wind,air max pas cher, there is a feeling to fly,scarpe hogan outlet, try to smooth control. Then I remembered, forget asked a ski instructor, how the brake, nor about turn, I ow shouted to escape and hide, rushed down,hogan rebel outlet, and ran directly snow heap rushed up,hogan sito ufficiale, toward the feet. Head down and fell in the snow, where the north. This fall, fell out of the experience, fell out of the feelings, and what is the difficulty of the case, fell down and then climb up.  > one by one we rushed down, accompanied by songs, we should [fly higher flying all the time. Always find. Storm rolled up wings,nike tn pas cher, the heart of whistling. Fly higher, fly higher, a kind of dance,nike tn pas cher, in this picturesque world.  goodbye, fall I can't find the ski field north of the yalu. Goodbye, let me have the feeling of flying in pingshan.
Related Articles:

Pour out your love for you

A story to

Life has always been a stage play

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
Meng Jiangnu legend evolution two thousand years f
« پاسخ #9 : 04 ژوئن 2016، 01:22:16 am »

Meng Jiangnu legend of the most impressive than crying down the plot of the the Great Wall. According to Gu Jiegang,nike tn femme pas cher, the first person narrative Beng Cheng things, this is the Han dynasty. And according to Liu Xiang's "paragons biography" contained, Qi Liang's wife cry husband in the city, ten days and the city to collapse, collapse after the city, Qi Liang's wife then went to the Zi River died. At this time,tn femme pas cher, the story of Meng Jiangnu is not only a capable of evoking praises and tears love tragedy, but also into a struggle against the tyranny of color.
< p > Mr. Gu Jiegang, "Meng Jiangnu" namely "Zuo Zhuan" 'Qi Liang's wife', and the story of Meng Jiangnu is Qi Liang's wife cry husband re creation.
 after evolution: resistance to tyranny into the core
 for thousands of years, the legend of Meng Jiangnu has been widely circulated in the folk oral tradition way. Until the beginning of the twentieth Century, under the impetus of the five four spirit, it was incorporated into the researchers' vision. Meng Jiangnu legend origin very early, from the Warring States period began to see the clue. The blank from the historical facts in Qi Liang's wife cry of her husband, the story of two characters,hogan outlet, one is Meng Jiang, a Qi Liang, history does have this person, not fiction.
Meng Jiangnu legend evolution two thousand years: from the "cry husband" to "cry the Great Wall" Meng Jiangnu, the the Great Wall
< p > core tip: This is the Qi Liang's wife cried her husband's story,zapatillas new balance baratas, is Meng Jiangnu crying the historical prototype of the Great Wall,hogan outlet, the long historical accumulation and deduction, the heroine of the story of the shape into a loyal to love, to oppose the tyranny of women,nike tn pas cher, showing a caused by the war labor of love tragedy.
< p > "Zuo Xianggong twenty years" records: Qi Hou Gong FA Ju, general Qi Liang died, Qi Hougui, met Qi Liang's wife in the suburban,scarpe golden goose, crane. Speech said: "the establishment of guilt, shame what life? If from sin, what is our ancestors in Lujiang, and not under the concubine Jiao hanging." Qi Hou hang their rooms.
 the Great Wall is the most central element of the legend of Meng Jiangnu. In history, the legend of Meng Jiangnu several large range of communication and interpretation, are related to the construction of the Great Wall, and Qin Shihuang and Meng Jiangnu through time and space to meet. In fact, according to the "Zuo Zhuan"
< p > this is the Qi Liang's wife cried her husband's story, is Meng Jiangnu crying the historical prototype of the Great Wall, the long historical accumulation and deduction, the heroine of the story of the shape into a loyal to love, to oppose the tyranny of women, showing a caused by the war labor of love tragedy.
 to love tragedy as the prototype
< p > early in 1924, Mr. Gu Jiegang in transition, "Meng Jiangnu story" and "Meng Jiangnv story research", identified the Meng Jiangnu is the prototype of the Qi Qi Liang's wife, certainly Qi Liang's wife cry the source of the story of the Great Wall begins with a Zibo Zi water area, and the original form of the legend of Meng Jiangnv has been traced back to a story in "Zuo Zhuan".
< p > Qi Liang Qi Zhuang Gong period of a knight,adidas nmd pas cher, 550 BC, Qi Zhuang Gong rate of division Jin FA, then cutting Ju, in Ju cutting battle, Qi Liang died, Qi Liang's wife hearing distraught, Ying Ling in the suburban, do not accept Gong Zhuang in outside the city held a memorial ceremony, insisted on formal mourning ceremony held in the temple.
Related Articls:

Sports Gen

A 82 year old woman alone for

The company also believes that the lifting of the labor relationship is the fault of workers, do not agree with the payment of compensation. For annual leave, the company said, company's annual Spring Festival holiday period 15 days about, which contains the workers paid annual leave, and does not endorse three untaken annual leave claims, doesn't agree to pay annual leave wages.
خارج شده است

p0yHDuaQd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 62
    • def421
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 99
    • ghi361
cheap pandora rings uk shorts tall girls dress collocation
« پاسخ #11 : 16 اكتبر 2017، 02:05:52 pm »

you can cartier bracelets replica also deliberately use the irregular display method, For example. long point. it must be echoed with the wedding theme, jewelry and so on.
   imitation cartier bracelets I also replica hermes jewelry took 10 layers of subsistence allowances, let the family always have surprises, we entered the European style garden decoration collocation enjoy the fresh the affair season 3 dvd and refined skills, knock off van cleef and no grade, core de force coach Girls clothes collocation what taboo? how to dress with a good look: shorts tall girls dress collocation: how nice shorts seen "tall girls dress how nice dress collocation:" "tall girls dress how nice skirt collocation:" girl.

http://www.kriusstar.com/plus/view.php?aid=321

http://www.91liuxuew.com/plus/feedback.php?aid=2995

http://baaj.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=271639&pid=283139&page=1&extra=page=1#pid283139

http://fengjianyu0827.com/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=21&pid=18050&page=103&extra=page=1#pid18050

http://sex01.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=266310&pid=1048944&page=1&extra=page=1#pid1048944

http://www.9zwow.com/forum.php?mod=viewthread&tid=306&pid=66101&page=1&extra=page=1#pid66101

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=275&pid=54210&page=198&extra=page=1#pid54210

http://cruxcleaning.com.au/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=893648&pid=951169&page=1&extra=page=1#pid951169

http://d-discount.com/forums/topic/9257/disney-132-dvd-cultural-tastes/view/post_id/9258

http://dl.artv.net.cn/space.php?uid=47739&do=blog&id=146077

http://www.shanxixinfeng.com/plus/feedback.php?aid=384

http://www.scdts.org/plus/feedback.php?aid=813

http://shunyujia.sunnyoptical.com/home.php?mod=space&uid=36827&do=blog&quickforward=1&id=34367

http://www.meirifei.net/plus/feedback.php?aid=1456

http://www.doconcept.cn/plus/feedback.php?aid=502
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingultramaficrockultraviolettesting
خارج شده است

این صفحه در 0.21 ثانیه 27 نمایش داده شد.