انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

همه باورها خفه كننده اند و همه سر سپردگي ها به تو كمك ميكنند تا زنده واقعي نباشي، آنها موجوديت تو را مي ميرانندایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و نودم  (دفعات بازدید: 3261 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

زیادی در بین این دو شهر داریم و مبادلات بسیار مفیدی را در اینده پیش بینی می کنیم .
            آرزو داریم روزی تمام مسافران ما ، انجمنی در محدوده خود پیدا کند ، این آرزو اکنون تا حدی به حقیقت پیوسته است . بسیاری از ما در کار فروش هستیم و سفرهای زیادی م یکنیم . تا کنون چندین گروه کوچک دو تا پنج نفره ، در چند جای مختلف از طریق تماس با د مرکز بزرگتر ما تشکیل شده است . آن عده از اعضای ما که به سفر می روند تا آنجا که امکان داشته باشد در این گرد همایی ها شرکت می کنند . با این عمل ، هم دست کمکی به گروههای کوچک داده می شود و هم اغوایگری وسوسه هایی که بر سر راه مسافر سبز می شود او را دیگر منحرف نخواهد کرد . در مورد این مطالب می توانید از اعضایی که زیاد مسافرت می کنند سوال کنید .
            بدین ترتیب عده مازیادتر و زیادتر شده است . شما می توانید همین کار را انجام دهید و حتی یک تنه و با در دست داشتن این کتاب کارتان را شروع کنید . ما امیدواریم که این کتاب تما آنچه را که شما برای شروع کار بدان نیاز دارید در خود دارد .
            ما می دانیم شما در چه فکری ستید ، احتمالا با خود می گویید ، حال خوشی که ندارم ، تنها هم که هستم ، پس چطور ممنم است بتوانم اینکار را انجام دهم . اما می توانید ، فراموش نکنید که به منبع قدرتی به مراتب بالاتر از قدرت خود دست یافته اید . با در نظر گرفتن یک چنین منبع پشتی بانی ، کپیه کردن چیزی که ما بدان توفیق یافته ایم ، فقط نیاز به صبر و تلاش دارد .
            چندی پیش یکی از اعضای انجمن ما به شهرک بزرگی نقل و مکان کرد . هنوز چند هفته ای بیشتر از اقامت او در آنجا نگذشته بود که متوجه شد ، احتمالا درصد الکلی های آن منطقه در هر کیلو متر مربع حتی از شهر های بزرگ هم بیشتر است . این داستان
.
.(190)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bgfh7m7xter

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 287
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop154
Sophora japonica
« پاسخ #1 : 13 آوریل 2016، 04:36:57 pm »

< p > a blossoming, a string, clusters, hidden in a piece of green, white is extremely pure, purple variety of charming,golden goose saldi, let a person could not help but pick a string, holding in the palm of the hand, including in the mouth, walk through the forest trail, taking a nap on the bench, bursts of fragrance in the wind blown, it is refreshing. Flowering period not only a scent in the air, air was filled with a faint fragrance, it is the taste of Flos Sophorae,goyard prix, looking ahead, Wangyu River,hogan sito ufficiale, on both sides of the flower bud, is ah, is already belong to their bloom season, pear and peach Zhengyan has ended, hibiscus pomegranate longitudinal flower show of drama is not staged pagoda, take time off to bloom, it is white pocket brocade bunch,< p > layer upon layer near the taste is full-bodied sweet and greasy, away from, the greasy flavor into the subtle sweetness of flirtatious,. On the taste and feel returned to the hometown I dreamed,converse all star, pagoda opened,hogan outlet, after a brief period of prosperity, luxuriant branches,hogan outlet online, leaves densely continued in midsummer, spread a piece of cool and refreshing.
 as a pendant, flower fragrance in the air, grabbed one
 May is Huaihua fragrance of the world, a string of white flower with
 put my mind back to my childhood, the flower hanging
 in the nose< p > olfactory the olfactory couldn't help pull to spend chewable play slender flower to, sweet with smell of sugarcane, yellow winter jasmine is not open to make,scarpe hogan outlet, azalea dotted with green hills, eyeful of green to force the evil eye, pear has been falling, branches covered with like bean big small pears in the spring breeze blowing shook his head, in the spring of locust trees grow leaves in the jungle grows quietly late green more shiny flowers scattered in succession open, they blossom spring heroic delicate petals even the butterfly to gently pick bees waving wings.
 over the branches, light elegant fragrance that let me take a deep breath,
< p > for fear of provoking a flower fragrance, only flower in full bloom of the season, they can enjoy dancing,hogan sito ufficiale, fluttering up and down, dancing brewing nectar in this season a lot of beekeeping will gather in the mountains, the hive boxes neatly placed on both sides of the road, tens of thousands of bees flying like a whirlwind into mountain rhododendron flower seems a vast expanse of whiteness a piece, bursts of fragrance refreshing, one to flower, quite some peach blossom petals, grass delicious mood,,On the occasion of the fairy who I want to eat in addition to < p > than this scene I prefer is the flower in full bloom to our village to bring fragrance, pick the pagoda like clusters of flowers to eat, we do not eat the flowers, only eat the flower heart when you will be a particle placed in the mouth to chew, you will feel the slightest sweet, chew your mouth there is a sweet feeling, and a fresh, I think it must be better than "green arrow" to the more natural, more charm very happy if you know the world is such a good thing, but also have descended should try pagoda like snow array array fragrance, sweet, let a person enchanted flower bud.
 in the ear
Related Articles:
 
 
   The other side of the soul
 
   Vice president of CISCO China acceptance speech network
 
   How many, messy
 
 
  The first time, my grades also than white high, but on the second, I do not know how, white all of a sudden by leaps and bounds, good to me how to chase, could not catch the point, teachers often praise him, personally went to his house to do home visits, the envy ah, the final result is, he was admitted to the key high school, and I was off the list. Fortunately, the leadership of my father and a high school, just not dropouts.
خارج شده است

dfg2s5erty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 225
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop773
Basketball in prison
« پاسخ #2 : 14 آوریل 2016، 07:36:00 pm »

thought they were buying and selling,hogan outlet online, happily answered, "$100,
 do not eat money, "
."
, my friend and I have sent a unit to the driver, Santana 2000, which is good at that time, the driver surnamed Liu, tall and thin, narrow and long face, a pair of small eyes narrowed, especially concentrating, thoughtful look, to see a woman it seemed to have been flirting, staring at the woman's face or chest good for a long time, straight to see a woman flustered and bold will call him a coward, directly in the way, we all say that he is old rascal, he did not mind, in fact,hogan outlet online, is not old, then age it is about forty, not much larger than we are, although Liu lewd, but color instead of s..e..x, which is the largest full shopping, accounted for verbal cheap, wicked things not done, with Liu travel never lonely, the way people Without saying a word, he can from the Three Sovereigns and five emperors directly to current politics, course, mainly in women pants below the belt wandering, compared with him, friends down into the enigma, just listen, without interrupting.
" that< p > "what do you want to do", winking ladies said,converse pas cher, eyes frequently discharge, the sun face is more and more miserable >
 
 from Ji'nan to the prison about 300 kilometers, according to the current standard of highway, three or four hours to come, but there was almost a day to go to the middle, passing through Tai'an, where to eat lunch,hogan outlet online, then at the junction of Ji'nan and Tai'an where there are some of the name of the hotel under the banner of the vice establishment. Some unscrupulous miss day sitting at the gate of the hotel open showmanship, painted with red lipstick, wiping thick powder, will see a car passing by throwing winks, waving hand crumpled skirts, blinked, revealing a snow-white thigh,christian louboutin pas cher, a car deceleration will shout round up now, in this case, we will drive through fast, up and miss waved, tease them, they provoke bursts of lewd like screaming, Liu day I do not know what's wrong To stop the car and they Doudou stuffy son, car just slow down,louboutin pas cher soldes, ladies will fly as round, Liu will be the car slowly stopped, the car is still in the idle state, shake open window,tn requin pas cher, to them said "you here to eat what price?",Miss
 light dinner ", Liu zhuangfengmaisha.
Three people go outside,
What "
HTML template prison basketball
< p > forget what year, presumably in 2002, a day in the summer of that year, good friends call me said to a prison in southwest of Shandong Province to do maintenance and asked me to do? Friend is monitoring, technology is extremely exquisite, is good at dealing with design and fault, is now the experts, was included in the Shandong Province,hogan interactive outlet, security equipment pool of experts, often go around the guidance services, wherever he went, high far to meet, through the streets, sometimes also have beauty escort around, so I very envious of. I hear this talk, know this road must have a drink, eat meat, hastened to promise.
Related Articles:
 
 
   Also see f
 
   People-oriented quality service -- to improve the level of family planning work - City floating popu
 
   The most beautiful love in the memories
 
 
   The teacher had just walked out of the classroom for a period of time, the classroom raged. Of course, to do this and certainly not missing the members of the group. Each group members saw the nonsense like a liberated in fine fig, from the cage bird, enjoying the freedom. Four "Tang Seng" seemed to get scriptures jubilant. From time to time to sing a song, a mouth of people do not understand the alien language.
خارج شده است

cdg3bmz6e

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 218
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop062
How vulnerable job seekers to write a strong resume
« پاسخ #3 : 18 آوریل 2016، 06:06:46 pm »

Job seekers in the workplace are generally divided into the following categories: frequent job hopping or replacement of the industry, the graduates of the school, the work experience is too little,hogan outlet, no degree or degree is too low. The job has may subconsciously think to false in your resume, & quot; modified & quot; your resume. This is million intolerable,scarpe hogan online, because & quot; the truth cannot always & quot; false if it is to recognize, rely on to deceive and get & quot; real & quot; will also cease to exist. A sensible approach is to make a scientific choice of your resume, to highlight the key points, a reasonable discard, so that you can make your resume more attractive, while maintaining the authenticity. The disadvantage of graduates for graduates of the fledgling, because with the social actual contact less, has not experienced a vocational setback,nike tn pas cher, often feel better. As everyone knows, the employer is not necessarily willing to agree, a lot of bosses prefer to have a wealth of work experience. To this end, the newly graduated students will be in the job with those who have the same qualifications but have more work experience to compete. And because there is no relevant professional rich working experience, so, just out of the graduates of the school should try to the director to cover the short,tn pas cher, the emphasis on their own in recent years of education and training, including those who work with the candidates most directly related to the special courses or activities. Internship written in the resume, the internship should be used as a corresponding work experience to write, because this period of work characteristics and content with many similar, they often require the trainee to complete a number of tasks. In addition, if the graduates in the school had learned many of the candidates have a direct correlation with the work of knowledge, it is necessary to reflect in the technical section. If you are familiar with the latest trends and technologies in a field, it should be written in a very modest way, in order to enhance the value of their talents. , of course, if you have a working skills of other industries do not omit,chaussure supra pas cher, these that although there is no direct relationship with the candidates work does not matter too much or, but the work experience can also be used to support your ability, it would at least show that you have to learn, study and adapt to various working ability. Diploma or degree lower than the job requirements in real life, many people have rich work experience and extraordinary action ability, but no corresponding higher education and degree, that & quot; trial & quot; will be eliminated,air max pas cher, it is really a pity and unfair. Education and experience this part requires the weak job seekers resume the careful wording,mont blanc pas cher, avoid weaknesses. If you have the job required of work experience and professional skills, but not a good education background, the smartest and most simple way is to only list the content you have been subjected to the education and training, and trained to obtain results and application to industry and trade performance in practice, not to indicate whether you have the relevant qualifications and degrees. Suspected of doing so is neither dishonest, and you can avoid your resume in the review of this first hurdle will be a veto of bad luck. If you can successfully pass the first instance, in the interview once the recruitment of staff recognition,hogan outlet, they will ignore your qualifications and identity of your ability, >Related Articls:
 
 
   jump on on
 
   Summer color  1
 
   Turtle _11
 
 
They often say bad things about the United States, often think of some dirty means to trap her. I and the feelings of the · are all of them are destroyed by these people. We quarrel is caused by their mischief. The situation of that day is deeply impressed on my heart.
خارج شده است

gdf8e7nert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 242
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • fgh902
The bookworm English book
« پاسخ #4 : 20 آوریل 2016، 03:06:57 pm »

The "Book worm&quot,golden goose outlet; has taught me a lot.
 murderer is her big daughter Reason,hogan sito ufficiale! HaveTo her the person I
The bookworm English book
  English after a bookworm
 In the winter holiday.I re>
 This winter vacation I read agreat book "Bookworm". In gread 1,hogan outlet, I appreciate the beauty of the moon,hogan outlet, and I, know Mary,converse blanche, Queen of Socts's story...... A word Ibenefited, a lot of in In it.I really like this book.Among them my, favourite book is Love "or money
  two English Book bookworm
". It tells a rich women death without.Everyone is suspect,hogan olympia outlet, and they greeted her moneys mouth water.Her little daughter from entering a shopping mall her, to obtain money, on the surface seems to love her big daughter to be but a hater mother; her son to a piece of land and mother fell out......Results a
 love!So I was very sad.A girl, actually killed her mother,scarpe hogan outlet, is really too not filial piety. I know people for a variety of reasons will kill your most close.So. We should control oneself, avoid incentive,chaussure air jordan pas cher, not reckless things......
Related Articles:
 
 
   Happiness
 
   Flower Fen
 
   Half the h
 
 
   Moon night and how many people want to see and do not want to see the night, would like to see is because the moon is too pure, it is a beautiful yearning, a lot of good looking forward to. Don't want to see, because the moon quiet such as Yihong clear water, the wind gave birth to many mood ripples, acts add much without resistance to sorrow.
خارج شده است

yzhq82ury

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 230
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • lmn842
Parkson vouchers printed 1 years effective, a week
« پاسخ #5 : 05 ژوئن 2016، 08:25:50 pm »

Parkson vouchers printed 1 years effective,yeezy boost 350 pas cher, a week after being told has expired
 reporter Intern Yu Jieyan Xie Lei
8 June 10, Miss Lu in the Huaihai Zhong Road,montblanc plume pas cher, Parkson Shopping, just meet on the Parkson Tianshan shop anniversary sweepstakes, she lucky to into the one of the eight winners,hogan outlet, a value of 100 yuan coupons. "Raffle tickets back write effective within a year, they thought about a few days to buy again." Miss Lu said, when on August 17, she once again came to Parkson consumption. He was received the Bank of Taiwan to inform this ticket has expired, the period of validity of this piece of vouchers is until August 14. She was very depressed: coupons do not write on it!
< p > Parkson Huaihai Zhong Road shop market department responsible person,hogan sito ufficiale, Parkson held this activity clearly stipulates the vouchers must be in activities within the time limit (August 14) use,ray ban wayfarer outlet, also at the entrance, the cashier counter, have posted a printed with the activities of the relevant rules, and the relevant posters of activity duration. "The customer may not have noticed the validity of the poster at the time, but we have contacted the customer and explained it to her." But behind why printed coupons valid for one year,nike tn pas cher, Parkson did not explain. At present, Parkson has to help customers use this voucher.
 morning news August 10th,adidas yeezy soldes, Miss Lu and Huaihai Parkson stores,goyard paris, with a small ticket drawn 100 yuan vouchers. But in August 17th when she took this coupon to the consumer, but was told the vouchers has expired.
Related Articls:
 
 
   Precision,
 
   Beijing food and beverage ind
 
   
 
 
   For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.071 ثانیه 26 نمایش داده شد.