انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دعای سرخپوستی
...

آه خدای بزرگ ، آه صدایی که از باد می شنوم ؛ آن نفسی که به من زندگی داد ، به من گوش کن ، بطرف تو می آیم ، بعنوان یکی از فرزندانت.
من کوچک و ضعیفم ، من به قدرت و آگاهی تو نیازمندم ، آیا می توانم در زیبائیهای طبیعت قدم بزنم ؟
بگذار تا غروب سرخ و بنفش را ببینم
کاری کن که بتوانم شکر گزار نعمت هایت  باشم و گوشم را برای صدایت شنواتر کن .
به من آگاهی بده تا آگاهی یابم از چیز هایی که به فرزندانت آموختی ، درسهایی که در برگها و صخره هایی که آفریدی نهفته .
به من قدرت بده نه احساس برتری بر دیگران تا بتوانم با دشمنانم بجنگم.
به من آمادگی بده که در چشمان تو مستقیما نگاه کنم  ، در زمانی که زندگی پزمرده شده مثل غروب پژمرده ،
روح من بدون شرم بطرف تو می آید.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هشتاد و هشتم  (دفعات بازدید: 2499 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

را که بر سر الکلی ها می آید شنیدند و در مورد چگونگی بستری کردن شوهران یاغی خود راهنمایی شدند و آموختند که چگونه با لغزشهای بعدی آنها روبرو شوند ، همچنین مردان زیادی که از بیمارستان مرخص شده بودند و هنوز حالشان کاملا بجا نیامده بود به این خانه آمدند و از آستانه آن قدم به دنیای آزاد گذاردند . الکلی های بسیاری در این خانه به جواب سوالهای خود رسیدند و جذب ساکنان این خانه شدند ، ساکنانی که به بدبختی های خود می خندیدند و بدبختی های آنان را نیز درک می کردند . الکلی ها ، شدیدا تحت تاثیر کسانی که در بیمارستان به نلاقات آنان می آمدند قرار می گرفتند و بدین جهت پس از آمدن به آن خانه و شنیدن داستانهایی شبیه داستان خود ، فورا تسلیم می شدند . احساسی کهدر خطوط چهره زن های خوانده می شد و حالت غیر قابل وصفی که در نگاه مردان وجود داشت ، به اضافه جو هیجان آور آن محیط پر انرژی ، همه با هم به تازه واردان مژده می دادند که عاقبت بهشت را پیدا کرده است .
            در اینجا یک راه حل عملی برای مشکلات تازه واردان وجود داشت . هیچ احساس مخالفی از کسی دیده نمی شد . تشریفاتی در کار نبود . همگی ساکنان ، از تساوی واقعی برخوردار بودند و حالت درک و پذیرش بی غل و غش این مردمان ، کشش غیرقابل مقاومتی داشت .
            تازه وارد و همسرش در زمان ترک آن خانه ، از فکر اینکه خواهند توانست به دوستان مبتلا شده و خانواده هایشان کمک کنند ، در پوست خود نمی گنجیدیند و اینطور به نظر می رسید که این غریبه ها را از سالها پیش می شناختند . آنها معجزه ها را دیده بودند و می دانستند نصیب آنها هم خواهد شد . آری آنها اکنون مکی توانستند حقیقت والا و خالق مهربان و پر قدرت خود را تجسم کنند .
            حال دیگر این خانه گنجایش آن همه تازه وارد را که تعدادشان به شصت تا هشتاد نفر می رسید ندارد . الکلی های زیادی از دور و نزدیک به طرف این خانه جذب می شوند . خانواده های زیادی از شهر های اطراف به آنجا می آیند . در یکی از محلاتی که
.
.(188)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • mno779
In the face of death
« پاسخ #1 : 09 مه 2016، 10:39:44 am »

last hope all is haunted with fear out of the shadows as soon as possible,hogan outlet, happy to meet every.
 "death" is a terrible word, no one is willing to close it, no one knows it, no one say the feeling of death, because no one can come back from the dead on the road. Death is the devil, death is a ghost. However, it is inevitable of the ultimate stand. In the face of death,hogan outlet, we have just fear?
 little girl at the age of 16, worse, her hair fell out. That day in the three anniversary of her grandfather, the little girl was gone forever, when she smiles on her face.
 there is an example, is my four cousin's daughter, she is a lively little girl. From the day of birth is a paralyzed child,hogan outlet online, the doctor had said to give her four cousins. Because she is living too tiring, but not too long. Four cousin how the heart to lose their children, put her back home. Other people's children can walk, but she can only look at the ceiling in a daze, the other people's children on the school, she can only be disappointed looking out the window. Her eating and sleeping four cousin lane. As she grew up,scarpe hogan outlet, her condition was not improved. But she did not lose confidence and spur, she let four cousin to buy books to read at home. She is very clever, 6 years old will recite a lot of Tang poetry, can calculate the arithmetic. Later four cousins have little brother to go to the hospital production, the little girl wrote a letter to her mother, said: "Mom, you do not be afraid, you have to be strong to the little brother gave birth to. If one day I am not in, so that my little brother to support this home... "Hospital medical staff were moved to see the tears...
 last year I saw on TV a report about a 60 year old mother fight with the disease for 30 years. The old mother at the age of 30 had been diagnosed with cancer, says more than three months to live. The terrible news and did not let this she lost the confidence and courage of life. To contact her peers, organized a dance team, dance happy every day. This jump is thirty years,tn pas cher, has not stopped. At that time,hogan outlet, the old mother has made 8 surgery. She had a pretty strong rejection each time after operation. Create a miracle in the history of rare (the doctor said three months to live but also live for three years.). In the face of the reporter's interview, the old mother calmly said, in the face of death, there is nothing terrible, mainly in the life of the time,montblanc plume pas cher, to make themselves more happy enough.
 little brother was born, the little girl had good to his brother. And tell brother grew up must listen to mommy.
 daughter, did not bring much grief to four cousin. Because her daughter is walking with a smile,tn homme pas cher, in her limited 16 years, she made things she likes to do, she completed his own desire, her life is no regrets.
Leave
 here, we in the face of death there is a new understanding. As the 60 year old mother and little girl have a courage, a love life's heart. Life there is hope, no fear in the face of death.
In the face of death
Related Articles:

A fool to use wisdom on other

Alive, we

Brother

Give me half of the warmth, make your life elegant, looking at your signature, memory surge. It was my greatest lucky to have met you a year ago. Maybe it's love at first sight. When you walk into the classroom that moment, my eyes completely attracted by you, you are like an angel, holy and noble, if time can be cut, I hope to cut off the memory, in the heart, thin aftertaste.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
Luneng opponent wearing a black veil arrived in Ji
« پاسخ #2 : 15 مه 2016، 02:38:43 pm »

Luneng opponent wearing a black veil arrived in Ji'nan South Korea Australia League of silence
< p > Sports Weekly reporter Zhang Yuan,scarpe hogan olympia, Ma Dexing reported 11 earthquake in Japan, Osaka cherry blossom in the AFC Champions League trip to add a bit more solemn. Away with the Luneng game, Osaka Sakura proposed to armband arrived in Ji'nan, the hope to understand. In this regard, the Luneng is very generous, "we understand and agree to this approach, Cerezo Osaka,nike tn, in front of the mankind to the great disaster,hogan outlet, we should respect life and reverence for the dead." The Japanese earthquake epicenter for visitors from Osaka TEDA rival dictated the moment of life and death
13 morning, Luneng crew watched assistant coach Zhang Haitao from Japan, Osaka Sakura video game. Zhang Haitao remind the players to focus on 10 foreign aid midfielder Martinez. In the eyes of the coaching staff, he is the cherry blossom team offense and defense hub, Luneng must freeze Martinez.
< p > however, the Luneng members not so relax and prepare for the, "we sympathize with adversity was the Japanese people, but not so as to reduce the desire of the game, the game,sac goyard pas cher, we will do their utmost to fight to win."
 encountered opponents< p > however, AFC is not explicitly requested competition between before the kickoff must held a mourning ceremony, Luneng official did not make final decision. But one thing is for sure, this game fans won't appear excesses. A fan leader said, "in this special period, we will certainly take into account the overall situation."
 at the same time,tn requin pas cher, 13 steel Pakistan team arrived in Tianjin, to put forward that competition supervision allowed to wear black armbands appearance. Competition supervision agreed to the requirements of the steel bar. At the same time,hogan outlet, Gamba also proposed that a minute's silence before, said the need to consult higher authorities of teda. Allegedly, today from Japan to Tianjin, Japan, Japan fans, hoping to carry banners or banners,tn homme pas cher, but also to be approved.
13, South Korea K league team and admission to the fans for a one minute's silence; and runners up in the Champions League final in Australia, Australian Football Association also specially organized a minute's silence ceremony. Troussier and the Japanese earthquake pass: the tsunami to come to us on the run
14, Osaka Sakura will fly to Ji'nan. Sakura club decided that the event went to all participating personnel away from birth, the moment is armband. However, due to concerns about "wear black armbands caused dissatisfaction with the home team at the club and the fans, Cerezo Osaka prior notice to the Organizing Committee of the AFC Champions League, hope ahead to win Luneng's consent. On the 13th, AFC officials officially Luneng to solicit opinions, Luneng immediately expressed their understanding,hogan roma outlet, "this is a huge disaster in human history, we are able to understand the mood of the Osaka Cherry Blossom club, also on their recognition, they can in this way to mourn the dead." Japan earthquake international once missing Luneng Shinkansen outage
Related Articls:

Outbound medical tour than the general tour you a

is still i

2012 super Awards

In addition, according to many entrepreneurs said, due to various reasons, in terms of credit, tax, funds to support and preferential policy of the government still exist the phenomenon difficult to implement, especially in terms of credit, even complete B round of start-up companies are also difficult to obtain bank loans, not to mention on which early entrepreneurs.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 274
    • def180

first in the ideological style, the mental state of the problem:
Rectification program of the education activities of the organs of the rectification movement in 2015
< p > to under the guidance of Marxism Leninism, Mao Zedong thought, Deng Xiaoping Theory and "Three Represents" the important thought of, earnestly study the party's 16th National Congress of the Communist Party of China, 16 session of third and fourth plenary session of the spirit, and strive to practice the important thought of "Three Represents", in order to enhance the party's creativity, cohesion and combat masterpiece with. To the party constitution and "ten good party standard as a ruler, control the advanced nature of Party members and organ style rectification activities of education standard, effectively solve the of its own in the world outlook,hogan outlet, the outlook on life, values existing prominent problems. To further enhance the advanced consciousness and clear the advanced standard, advanced practice requirements, based on reality, the authority attitude reorganization of educational activities and do a good job in their own work closely together,air max pas cher, to improve the quality, serve the people, to promote the work of the fundamental purpose, always maintain to the advanced s..e..x of the Communist Party and purity.
 one, the existing problems and shortcomings of
< p > municipal Party committee in accordance with the unified deployment, authority attitude reorganization educational activities have been carried out in the city since,hogan outlet, I seriously study at all levels, the leadership of the speech and the spirit of the relevant documents,tn pas cher, carefully review the party since the Sixteenth Congress itself in the work, life style and performance, especially the control requirements of the important thought of "Three Represents", control criteria for the party members advanced nature, unqualified members of the table view and outstanding communist party member advanced deeds, control comrades to put forward opinions and their job responsibilities, has carried on the profound reflection, revealing its own problems. To check out the problem,hogan outlet, formulate corrective measures as follows.
2015 years of rectification program of education activities in the style of organs
 first, the guiding ideology of
 (a) the consciousness of the political theory study is not strong enough, and the practical work is not enough with the guidance of scientific theory. Specific performance: first, the initiative to take the initiative to learn enough time to learn. In addition to the organization of cadres and workers in the unit on Monday, five focus on learning,nike tn soldes, usually they rarely consciously initiative to squeeze time to learn the political theory of books. Two is the depth of the study is not enough. No in theoretical research efforts, learning is mainly taken to read and listen to the tutorial report,yeezy 350 pas cher, newspapers and television news, really sat down and original study less, although in the study but sometimes some reading notes, write some experience,hogan sito ufficiale, but the real contact self thought and work of practical writing is not much. Three is linking theory with practice, using the difference of the theoretical guidance for specific work, the lack of use of the standpoint, viewpoint and method of Marxism Leninism, Mao Zedong thought, Deng Xiaoping Theory and "Three Represents" the important thought of to guide, analyze and solve practical problem, the theoretical knowledge and practical application of decoupling, not a good play to the guiding role of theory, is often for learning and learning, so that learning becomes a formal dogmatic. Not good from the political point of view to observe, analyze and solve problems, the lack of a sense of mission and sense of crisis Time will not wait for me. Things often stay in the surface, not deep enough, the understanding of things is not profound, not comprehensive. To some of the things
Related Articles:

The party

August fif

To be a party member is glorious, but it does not mean that it is glorious, but also that it is dedicated to the service, but also to withstand the test of the party organizations. A member of the Communist Party must always be set up for the cause of communism struggle life wholeheartedly serve the people, ready to sacrifice for the benefit of the party and the people all the ideals and beliefs and correct world outlook, outlook on life, value view.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Baidu sued 360 wins awarded $
« پاسخ #4 : 04 ژوئن 2016، 09:28:28 pm »

an unnamed industry experts believe that, from the case, the Internet industry to use the law to regulate the competition is still a long way. Now what company billions of market value is not, a case for 3389 has no deterrent. Facebook Mark &middot; Zuckerberg brothers but with an idea, then spent 68 million dollars and other reconciliation. And China's legal system is not the case law, the case won't represent such acts are illegal. The last Tencent and Sohu because the same thing to each other,zapatillas air max outlet, the results of the two also won the two.
Baidu sued 360 wins awarded $
< br / > the Beijing Second Intermediate People's Court of first instance identified Qizhi software (Beijing) Co., Ltd. and Beijing three infinite network science and Technology Co.,mont blanc pas cher, Ltd. acts constitute unfair competition,golden goose sneakers, decision to stop infringement, published a statement in order to eliminate the effects, the plaintiff Baidu network technology Co., Ltd. and Baidu era network technology (Beijing) Co., Ltd. economic losses and litigation reasonable expenses totaling 38.5 million yuan compensation.
< p > v. Baidu said in early March this year, two defendants in the 360 security guards 7.0 software version,air max baratas mujer, will the two plaintiffs jointly run Baidu toolbar and Baidu address bar two software defined evil reviews plug-in, and describe such plug-in with malicious behavior,tn pas cher, may harm your computer, recommend that you immediately clean up. According to the 360 security guards prompted the operation can be removed by default the two software,nike tn pas cher, and the two defendants in the site will be described as a mandatory installation of the software, its own can not be normal uninstall.
 - Interpretation of
 does not have the case significance
 at present, in addition to this lawsuit,zapatillas air max baratas, the 360 also was sued by the Kingsoft Corp of defamation, was sued by the Tencent Inc unfair competition, two cases are the first hearing in December.
 newspaper news (reporter Yang Miao) Baidu v. 360 unfair competition recently sentenced,hogan outlet online, the court of first instance of the Beijing court of first instance Baidu won 360 of the existence of unfair competition.
Related Articls:

Tick group travel shoes selling said that in respo

Alibaba Gr

Cheng Bing

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Experience of rural work experience _1
« پاسخ #5 : 07 ژوئن 2016، 04:06:34 pm »

< p > for many years, Yongshou County due to natural conditions, poor lack, water resources are very deficient, traffic inconvenience, dependent on the weather, drought and flood are not conservative, is one of the main reasons for the poverty of Yongshou. At the same time, due to the influence of traditional feudal ideas, consciousness of small-scale peasant economy serious that women should be around the stove, satisfied with the status quo, the lack of the spirit of innovation, low educational level, backward thinking, economic consciousness is weak, so over the years, Yongshou is unable to get rid of the poverty of the hat.
 before this, the first to understand the relevant background:
 of the county per capita income of less than 750 yuan, is a national poverty counties in Shaanxi province and the key poverty alleviation counties. The county per capita income below 500 yuan in the village are mainly distributed in Jianjun Town, shop tou Zhen, Yi Jing Zhen, Mafang Zhen, Changning Town,goyard prix, Xiang Yong Ping,zapatillas air max baratas, Shang Yi Xiang, Yongtai Township, beans Jia Zhen, Yu Jia Gong Xiang, Du Ma Xiang, Gan Jing Zhen, Qu Zi Xiang, thirteen towns from the village.
4, rural education is relatively backward, poor education infrastructure, especially the lack of a more perfect teachers guarantee mechanism, the quality of education level is not homogeneous.
1, people's drinking water infrastructure is poor, can use the lack of water resources,golden goose saldi, especially drinking water resources, people drinking water difficult, some villages can not meet the basic drinking water,scarpe hogan outlet, most of the village water quality is not up to.
< p > since July colleagues to resign, the entire project office temporarily I am responsible for, and started to run, now almost three months, there are a lot of experience, joys and sorrows of life, emotions, everything, now write, and everybody share,golden goose sneakers, hope you through my work experience, rural areas where I understand, and enhance people to rural areas and the understanding of philosophy of NGO work way.
2, transport infrastructure is weak, most of the mountain villages are dirt roads, but the poor quality of the road, the rainy season every year, the road is muddy, health care, education and services have caused serious.
Experience of rural work experience
5,sca goyard pas cher, endemic disease, mainly because of high fluoride content of drinking water, poor nutrition >
< p > Yongshou county is a 19 million population of the county agriculture, the county economy based thin, slow development, farmers per capita income low, poverty, poor population more (including the poor 12.28 million, the poverty-stricken population 6.14 million), ranked 103 in Shaanxi 107 counties, "87" one of the crucial national poverty county poverty alleviation, XX years were included in the new century national poor county,nmd runner femme pas cher, county's 254 administrative village has more than 150 poverty alleviation focus of the village.
 let's talk about work.
3, the local terrain gully aspect, a single agricultural structure (mainly wheat, apple and corn),chaussure tn pas cher, product price fluctuations directly affect the income and life of farmers. XX Boer goats because of various factors the price plummeted, caused great losses to farmers, some farmers go bankrupt. Once the original auction of Boer goat is 150 thousand yuan per kilogram at the price of 4.5 yuan / kg. Farmers' passive acceptance of the price has seriously affected the adjustment of planting structure.
 experience in rural work experience model
Related Articles:

Experience of rural road traf

Teacher reading notes appreciation helps you to succeed

Constructi

Collecting and writing information, reflecting the style of the group, is one of the important work of the office. This year, the office of the team led the guidance and the joint efforts of all staff, the depth of the first line of police work, to assist the team leader in-depth research, actively writing articles to do a good job of information. Clearing management, actively complete the tasks assigned by the brigade.
خارج شده است

این صفحه در 0.084 ثانیه 26 نمایش داده شد.