انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

(بیاندیش) ، چه چیزی بهتر از این است ، همان را برایت آرزو دارم

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هشتاد و پنجم  (دفعات بازدید: 3195 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

یکی از ملاقت کنندگان می گوید ما راه حلی برای مرض مشروبخواری و داریم.
            در حالی که یاس و نا امیدی بوضوح در چهره مرد بستری خوانده می شد جواب داد ، نه فایده ای ندارد ، هیچ چیز نمی تواند به من کمک کند ، من رفتنی هستم . دفعه قبل که از اینجا مرخص شدم در راه منزل دوباره مست کردم و حالا دیگر می ترسم از در بیمارستان بیرون بروم . من اصلا از این قضیه سر در نمی آورم .
            این دو دوست به مدت یک ساعت از تجربه مشروبخواری خود برای بیمار صحبت می کردند و بیمار مرتبا در وسط حرف آنها می گفت : من هم همینطور ، من هم همینطور ، من هم همینطور مشروب می خوردم ."
            این دو دوست در مورد مسمومیت شدیدی که مرد بستری از آن رنج می برد حرف زدند و توضیح دادند که چگونه این مسمومیت باعث تحلیل رفتن بدن الکلی می شود و افکار او را به انحراف می کشد . آنها درباره جو فکری قبل از گیلاس اول ، برای بیمار به تفصیل سخن گفتند .
            مرد بستری می گوید بله من هم درست همانطور هستم ، شما دونفر خوب تمام مطالب را می دانید اما چه نتیجه ای دارد . شما برای خود آدمی هستید ، من هم زمانی بودم ولی دیگر نیستم و با حرفهایی که از شما شنیدم حالا بیشتر از همیشه می بینم که قادر نیستم مشروب را ترک کنم . در این موقع دو دوست شروع به خندیدن کردند و عضو آینده الکلی های گمنام تعجب می کردند که آنها به چه می خندیدند . این دو دوست تجربه روحانی خود را برای او تعریف کردند و در مورد اقداماتی که انجام می دادند . مرد بیمار گفت زمانی رابطه محکی با کلیسا داشتم اما درد مرا درمان نمی کرد . من در صبح روزهایی که تقاص بد مستی شب قبل را پس می دادم بارها عا کردم و قسم خوردم که دیگر دست به مشروب نزنم اما قبل از آنکه ساعت به نه برسد ، دمم دوباره توی خمره بود . در روز بعد مرد بستری با خود فکرهایش را کرده بود و قدری پذیراتر بنظر می رسد . می گفت شاید شما درست می گویید و هر کاری از خدا بر می آید اما زمانی که من سعی کردم به تنهایی با مساله مشروبخواریبجنگم ، خدا کمک چندانی به من نکرد .
.
.(185)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ijk085
Blue memory
« پاسخ #1 : 02 مه 2016، 09:35:52 am »

next door is normal. In front of the north gate of the fence is said to have a very humorous history,hogan sito ufficiale, clawed the gap repair N. I feel the fence is transparent! Because it is unstoppable. Boys feet and normal university girl. That is I do not remember how many times past.
 small playground on the north side of a small door, although only see one meter wide,nike tn pas cher, but always busy. Even in the cold make people lazy to open mouth to speak the winter, faces anxiously waiting for the face, gather together in black charcoal stove. I often go to the barbecue, usually in the evening. Not always hungry,hogan outlet, often to see those often shuttle to the University Normal University between female student,chaussure jordan pas cher, who let me is a real bachelor?. But I don't hate supper.
 there is only one walker to stumble, shoulder a shoulder to recall......
?
. Sympathy for the weak,golden goose sneakers, is born inside head. What can I say? They always bring out the brilliant winner with bitterness. But I do not love publicity, always very calm. I love that he is very calm, is really in trouble because grow up? Or stuck in my heart. A melancholy character
< p > University a few years to me it seems very quiet, in the proportion of male and female students almost 4:1 Engineering University, the most romantic moments but also find a calm wind and moon night, Beiqishubao, squatting see floating clouds in the ten apartments in front of the flower beds. I love the white skirt, with wavy hair girls called cloud. The University in the past four years, leaving only the
...... An opposite strength to Laker brothers. While you meet on the battleground, let alone man did not remind you! "He impatient.
!
 said nicely you are deep, really is a dull understand...... Old...... Brother......" Third never give me face. I didn't refute, is the default. I can't find a better reason to explain myself. Once after barren childhood; then the lonely youth; high school during the day, it seems that some Kaihua, know the what is the real love letter. But left only the original impulse of memory and peep back girls eyes shy face......
Blue memory
The
"Don't call the
 (two)
 (a)
 so the rain at dusk, go cry day together with the sunset;
 season is always famous ancient ballads, the vicissitudes of life and the fleeting time leaves witness;
I also love the king
 the past water,goyard paris, remember the University of Willow Park,hogan outlet online, every tree and bush, has not formed the Wenchang road. In those days, the youth of a generation of old workers. In the past can not retain, light to more than memories......
 -- "
 I love blue fantasy, always the wall is blue. The total love >.
 "King tie the Bureau, so handsome",scarpe hogan outlet, calling them.
Related Articles:

Magic School 2

Sentiment

That year, he was twenty years old, and she fell in love, first love of the beautiful dark Xu about the difference between life and death, but do not want the unpredictability of life, his love is to be elected to the house of cousin away, into the depths of the red walls, the palace of the inner court away day and night, to the afterlife.
خارج شده است

cghx0y2drte

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 146
    • uvw421
Are you being fool on April Fool's day
« پاسخ #2 : 07 مه 2016، 02:31:53 pm »

,hogan outlet online
 1 April fool: fool fool's day,tn homme pas cher, more than Chinese translated as "April fool".
 3 some people believe that it may come at the same time evolution in several cultures,hogan scarpe outlet, and from the first day of spring celebrations. Sort of: (export) approximation,hogan outlet, a bit.
Are you being "fool" on April Fool's day?
< p > the closest point in time that can be identified as the beginning of this tradition was in 1582,goyard prix, in France. Prior to (4) that year, the new year was celebrated for eight days,goyard paris, beginning on March 25. The celebration culminated on April 1. With the reform of the calendar under Charles IX,hogan sito ufficiale, the Gregorian calendar was introduced, and new year's Day was moved T >
  & nbsp; & nbsp; unlike most of the other nonfoolish holidays,goyard pas cher, the history of (1) April Fool's day, sometimes called All Fool's day, is not totally clear. There really wasn't a & quot; first April Fool's Day" that can be pinpointed on the calendar (2). Some believe it sort of evolved simultaneously in several cultures at the same time, from celebrations involving the first day of spring (3).
 2 no one can accurately mark the first day on the calendar position, "no one knows the first April Fool's day what is the time to start." Pinpoint: to accurately determine the location of...... (nature, reason, confirmation etc.).
Related Articles:

Better To

Marriage Marriage

The world's first hamburger hamburger

The general situation is only ATM card to back cash, the general credit card is not good, but some special credit cards, such as Discover, also has the function to provide back cash. His advantage is that is not restricted by the issuing bank ATM, I in Atlanta Montana's ATM card to Boston can cash back, and totally do not charge fees, please use.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Nice dream
« پاسخ #3 : 15 مه 2016، 12:10:31 pm »

Nice dream
  composition  A: a dream is good

&lt,nike tn requin soldes; br / &gt,tn pas cher; there is a dream,hogan outlet, with my start,hogan interactive outlet, let sweat melted into a face smile; dream, life is no longer a confusion of the desert; a dream, to march toward the dream dream with my life go off together. Nice dream.

land so, countless heroes bow unexpectedly. And I let the dream for life more proud, is no longer misty. Life is a journey,hogan sito ufficiale, will meet many people, will meet many failures,bottes ugg pas cher, will meet a lot of success. Success or failure is a common thing, I don't care about it. Because of the dream, it makes me abandon the country,hogan sito ufficiale, after success&quot,hogan outlet online;. Nice dream.

Two: writing a good dream a good dream

Related Articles:

Obama spee

Spring Fes

Keep hungry to be successful

Another little monkey cried, he sat in the tree thinking of the other three little monkeys will have any way. A little monkey, think of a way. His name is sitting in the branches of small monkeys breaking a root long branches down and think of a way out of the little monkey picked up branches play pool, fishing, fishing balls back. Finally, they from the far from the pond place happily continue to play ball.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Encourage can change a person
« پاسخ #4 : 27 مه 2016، 12:06:01 am »

Zhang, thank you for the sound of "baby", I sincerely thank you for giving me sincere and selfless love. When I grow up, I want to you, sincerely call my students as "baby", sincerely love each and every student.
 one day, just as I wanted to put my hand in the bucket, you called out: "baby, come here."!" I understand that you are in me, my heart has a warm flow surge. Former teacher of I am not blowing beard stare was beaten, now you have called me "baby", I am your darling baby ah, I how the net and I am sorry to do your things? It was then that I realized what I had done before.
 parents begged the president to give me a chance, the president said, as long as there is a teacher in charge to me. Parents even asked five teachers,adidas yeezy pas cher, there is no one willing to take me in. Almost desperate parents sounded the last teacher in charge, that is,scarpe hogan outlet, your house. Absolutely did not expect that you have promised to take me, and joked: "who told me to take six classes, do not want to leave ah!" I had no gratitude,hogan outlet, still go its own way.
 is on the fourth grade primary school, I may be a bad student who is hated by all the people. Anyway,hogan sito ufficiale, no one likes me, I broke the jar and broke it! Absenteeism, truancy is often a matter,golden goose, if my teacher, I turn against him and, when he lectures in the above, I will in the following talk and deliberately volume are very high, until the teacher gas blowing beard stare eyes, I in the following steal joy. If the students carry a bucket of water, I will not hesitate to put his hand into the barrel, or to throw two barrels of chalk head, harm the whole class to drink. Teacher, teacher, classmates are hated me. Finally, I was intolerable teacher "clean door".
Encourage can change a person
 encourage can change a person
 comment: write a sincere case between the teachers and students a lot, why can get out of this talent shows itself,hogan sito ufficiale,? Mainly is in between the lines of the thick love touched the teacher. The sound of a "baby", embodies the teacher to the student good faith "
When the
< p > Zhang, at the moment, in the examination room, see the word "sincerity", emerged in my mind is full of your amiable face, ears echoed is always you the sound of "baby". You know,hogan outlet online, you the sound of heartfelt "baby" melted the ice in my heart,nike tn soldes, let I the school celebrated the return of the son who ah!
 from then on, you are still "baby" "baby" to call, and you call every time, I tried to behave well, and then a little bit more. Then you did not forget to timely praise me a turn, sometimes will give me some small reward: rubber, pencil, operation of the matter, or a bowl of fragrant egg noodles. Gradually I got rid of his bad grades, such as sesame - jiejiegao. I looked at a step by step way, your face smile into a flower.
Related Articles:

Bean jelly

The first

The eagle

As you know, information plays an important role in our modern society. Someone ~ys that ours is a society of information. I agree with him. In fact, the information is expanding at an increasing rate. As a member of modern society, I am fully aware of the significance of information to my life. It affects nearly every aspect of my life. Then how to obtain and deal with information seems to be of utmost importance.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479
China heavy industry intends to raise the military
« پاسخ #5 : 27 مه 2016، 03:52:03 pm »

< p > the non public offering will enable listed companies in the business field with production design,hogan outlet, assembly, manufacturing and complete industrial chain, and further optimize the industrial structure of listed companies, military and military trade income accounted for the ratio is expected to increase to more than 20%, and ultimately the formation of Israeli products as the core, including military operations,hogan outlet online, marine economic activities, energy transportation equipment and technology industry and civilian manufacturing and repair and upgrade services,hogan outlet, ship equipment business industrial layout.
 survey loading,bottes ugg france...
China Heavy Industries intends to raise the military and other military assets into the aircraft carrier
< p > in the card network China heavy September 10 evening announcement,tn requin pas cher, intends to not less than 3.84 yuan / share price does not exceed 10 specific objects to issue not more than 22.08 million shares, raising a total of not more than 84.8 billion yuan,air max 90 pas cher, super large surface warship, medium and large surface ships, submarines,chaussure air jordan pas cher, large landing ship and other major military equipment assembly design and assembly production business and related assets injection.
 according to the introduction, the so-called super large surface ships,scarpe hogan outlet, namely the aircraft carrier. Company's shares will resume trading on the 11 day.
Related Articles:

Shunrong restructuring is not the limit of two com

IFLYTEK speech education layout Ultrapower Fetion

However, Guodian the reduction to seems to have little effect on the performance in the secondary market of the Hubei energy, December 18, Hubei energy turnover 567 million shares, is a trading day to reduce more than 50 million shares, stock price does not fluctuate, and yesterday the company stock trading volume continue to reduce, shares rose 0.14%, reported 7.09 yuan / share.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • fgh902
2014 metalworking practice summary report
« پاسخ #6 : 05 ژوئن 2016، 05:07:57 pm »

Preparation of
,scarpe hogan outlet
 first, we can intuitively understand the various processes, all kinds of materials,hogan outlet, rather than just stay in the textbook. My greatest experience is the book to school things, if not in practice experience, it is difficult to experience to the real thing, Zhao teacher curriculum of "machine design" as we speak of shafting parts and each part is what, we haven't seen before, did not know. But after the experiment can compensate for this deficiency -- the biggest significance also lies in this metalworking practice.
1.1 project name
5 car thread three screw (and nut matching car) cone plug top hole lathe
1.2 works
2 processing technology
4 outside the circle of the outer circle and finishing cutting and chamfering bevel block top hole lathe
4, experience and harvest
2 car end face drill center hole blank outer circle lathe
1
Introduction to
Processing technology of
10 inspection according to the design requirements of all inspection special inspection tools
3.2 base plate
8 axle end spherical axle end surface of spherical CNC lathe

6 drilling hole drilling machine 7 fine grinding the outer circle and the end surface of the circular grinding cone hole grinding machine
2 laser engraving laser engraving machine
1
3 thick car outside the dome pointed hole lathe
2.1 shaft parts
11 spray paint
 walking machine
 serial number process name of the process of positioning reference equipment
 metalworking practice in University, it is necessary, especially for our mechanical students.
1.4 works pictures
Processing technology of
 has always believed that it is not the best students to sit in the office is the best, because of mechanical design, focusing on innovative, and a line has not been to the engineer,occhiali ray ban outlet, how to innovate? There is no practical experience,goyard pas cher, talk about the design is the castles in the air. The metalworking practice, for a period of 5 weeks,hogan outlet, let us know that the machinery industry production line, design,louboutin pas cher, etc.. Especially fitter, can realize why senior fitter's monthly salary can reach alarming proportions, because that is the accumulation of experience, the experience of sweat. Metalworking practice is the opportunity to us a practical grasp of knowledge, leave the classroom rigorous environment,hogan outlet, we will feel the workshop atmosphere. >
 (Wen Mo)
 (Wen Mo)
9 end face to the sharp edge fitter chamfering, deburring
1 project content
Preparation of

< p > the handrails, cross bar is fixed, a fixed vertical rod, walk rod,tn requin pas cher, a pedal, a screw hole, a bottom plate, exercise hands cling to the handrail with foot on the fixed bar activities walking shake before and after the rod of the pedal can be.
1.3 design drawings
Related Articles:

The 2015 y

Self inspection report of the town in 2015

2015 real estate conduit company internship report

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
    • fgh902
To high school students, success belongs to you
« پاسخ #7 : 12 ژوئن 2016، 06:39:42 am »

today I have the honor to be here to represent the identity of teachers, in the college entrance sprint,scarpe hogan outlet, to the students to say a few words, I hope to be helpful to the students.
 one, continue to maintain self-confidence. Emerson, American thinker, said: "confidence is the first secret of success." Napoleon &middot;,scarpe hogan outlet, Hill said: "the confidence is the life and the strength,hogan sito ufficiale, the confidence is the foundation of the foundation of the cause, the confidence is the miracle." This fully shows that self-confidence is the most important spiritual pillar of life, is the success of the pilot. Only self-confidence, the courage to face difficulties; only self-confidence, to fully stimulate their own potential; only self-confidence, can always maintain an optimistic attitude; only self-confidence, can be good at dealing with a variety of relationships. For decades, if we don't believe in ourselves, who can count on us to believe that we can be successful? Please remember the students,goyard pas cher, self-confidence, is our best to sprint sprint college entrance examination propellant!
 students success belongs to you, dear warriors:
 four, the last twenty days,sac goyard pas cher, for their own to establish a model of constant learning is very important. Remember ten years ago, I read in high school,new balance baratas, college entrance examination as well as dozens of days, I read junior high school textbooks on the language of a passage, tells the story of a poor student struggle, one hour before the college entrance examination he still on the street selling popsicles. Finally, with a high score admitted to the University of science and technology of China. I could not help crying, I feel myself also can go to college. Finally, dozens of days, I go crazy to learn, do, finally, I won the endorsement. My college entrance examination scores more than some >
 high school students -
To high school students, success belongs to you
 three, with the motto to inspire their morale. Xu 40 to learn French revolutionary predecessors, had used "on learning a word, five years into the motto". Under the support of this kind of power, he is difficult to imagine the will power and perseverance of the spirit of learning, three years on the basis of the French master. Young Mao Zedong has a motto: "thank you why three up to sleep before dawn? The way I am afraid that one day ten day of cold exposure." These stories tell us that having a strong will is one of the important factors for the success of famous people. We should according to their own interests and efforts to establish their own motto, in order to motivate themselves to continue to progress.
 two, to be optimistic. Optimistic people usually have a strong willed person, optimistic people as difficult as well. "Difficulty is like a spring, you are strong and it is weak, you are weak and it is strong." Pessimist people often exaggerate the difficulties, intimidated by difficulties. Only optimistic people can face up to the external resistance and inner obstacles,scarpe hogan outlet, face the difficulties bravely, and stand the test of adversity. British writer Thackeray in Vanity Fair, wrote: "life is like a mirror, you smile at it, it also smiles at you, you cry on it, it also cried for you." An excellent student,hogan outlet, should always smile in the face of life. Learning difficulties in the sea, like a blossoming spray, only the normal people's attitude to look at, we will make the young we develop a strong will, to create a better life in the future.
 Hello everyone!
Related Articles:

Teacher sc

Speech und

Teachers o

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

p0yHDuaQd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 62
    • def421
Bvlgari Jewelry Replica 2
« پاسخ #8 : 22 سپتامبر 2017، 07:28:18 am »

The chemical symbol for gold Au.The Discount Pandora Bracelets UK Sale recommendation is that jewelry is always Cheap Pandora Rings UK Sale tied to luxury It's easy to get out of touch with people.
   2, However, customer service and rights becomes very troublesome, and then wipe with a soft cloth. but to choose a soft brush or choose to use water to clean water, so as to bring up jade with human essence, keyword: next article: "royal jewelry" the implementation of precious metals new national standard, production or sale of business address. Before purchasing gold and silver and other precious metal jewelry, If the certificate issued by the unit really exists or to the unit's official website follow the certificate number check whether the certificate is true The current market certificate is jumbly many jewelers and international certification under the Cheap Pandora Rings Clearance guise of the actual is fabricated in the international certificate certificate of inspection is the most authoritative diamond certificate certificate and more convincing than abroad Soon the new more perfect and reasonable diamond grading new national standard will be implemented in June next year Asking for an invoice is also a link that can not be forgotten Survival retention survival retention and related purchase credentials When the manufacturer purchases the jewelry through Internet he should ask The Vampire Diaries Season 8 DVD the seller of Internet for Disney movie collection the invoice which is the proof of the purchase of the product In the event of an attack the quality concerns the subject or as a safeguard of its lawful rights and interests To do the above or on the basis of peace of mind to buy Bulgari B Zero Ring Replica your favorite online jewelry.

http://gsfccp.com/bbs/viewthread.php?tid=10399&pid=15586&page=1&extra=page%3D1#pid15586

http://x-gema.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1775594&pid=1821150&page=1&extra=page=1#pid1821150

http://video.hplovism.com/members/zhuyi

http://www.fotoher.com/forum.php?mod=viewthread&tid=7066&pid=17643&page=1&extra=page=1#pid17643

http://www.linktanker.com/item/87924

http://pokemongo-center.de/community/index.php?page=Thread&postID=1491#post1491

http://www.nwp-clan-lan.de/wbb2/thread.php?postid=3095368#post3095368

http://www.facaibbs.com/forum.php?mod=viewthread&tid=520058&pid=612899&page=1&extra=page=1#pid612899

http://www.autotalk.cn/forum.php?mod=viewthread&tid=5773&pid=106820&page=86&extra=#pid106820

http://sokol-4-trans-opinie.co.uk/profile.php?id=5052

http://boxticker.info/press24/?x=entry:entry170905-085518;comments:1#comments

http://www.jobzip.com/index.php?item/54111

http://gay-power.org/index.php?page=Thread&postID=57294#post57294

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=2193.msg35846#msg35846

http://www.dyatv.com.cn/bbs/showtopic-428718.aspx
خارج شده است

این صفحه در 0.129 ثانیه 26 نمایش داده شد.