انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي ، با مرگ از بين نمي رود ، زندگي دقيقه به دقيقه ، روز به روز با هزاران طريق غفلت و بي توجهي از بين مي رود.
؛وينسنت بنت؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هشتاد و سوم  (دفعات بازدید: 3478 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

حالتی غیر طبیعی دارد ولی نمی توانت مفهوم الکلی بودن را کاملا درک کند .
            پس از آنکه دوست ما تجربیات خود را با این شخص در میان گذارد ، اعتراف کرد که با وجود سعی فراوان ، نیروی اراده اش نمی تواند او را زیاد از مشروب دور نگه دارد . او لزوم یک تجربه روحانی را پذیرفته بود و آنرا کاملا درک میکرد اما روش پیشنهادی ما را بهای سنگینی برای آن می دانست . این مردشدیدا نگران بود که مبادا دیگران از بیماری او اطلاع پیدا کنند و مانند تمام الکلی ها تصور می کرد فقط چند نفری داستان او را می دانند ! می گفت چرا باید در مقابل کسانی که ممر درآمد من هستند احمقانه به گرفتاری های خود اعتراف کنم ، باقیمانده کسب و کار خود را به آتش کشم و خانواده خود را بیشتر عذاب دهم ؟ او حاظر به هر کاری بود بجز این کار .
            علیرغم این جر و بحث ها ، این مرد توجهش به مطالب دوست ما جلب شده بود . دوست ما را به خانه خود دعوت کرد . مدتی گذشت و او همچنان به مشروبخواری ادامه داد و درست زمانی که تصور می کرد در حال بدست آوردن کنترل مشروبخوار است ، دوباره اختیارش را از دست داد و در دام این دوره وحشتناک مشروبخواری دیگر گرفتار شد . برای او این دوره ، دوره ای بود که به بقیه دوره ها خاتمه داد و متوجه شد که می بایست با مشکل خود صادقانه روبرو شود و شاید هم قدرت انجام آنرا به او بدهد.
            این مرد سرانجام یک روز دل به دریا زد و برای کسانی که می ترسید از داستانش آکاه شوند حکایت خود را تعریف کرد و از اینکه مردم آنقدر به راحتی او را فهمیدند متعجب شد و همچنین فهمید که بسیاری از آنها داستان مشروبخواری او را از مدتها قبل می دانستند . او همان روز اتومبیل خود را برداشت و به سراغ افرادی که به آنها زیان رسانده بود رفت ، در راه از ترس به خود می لرزید ، زیرا این کار می توانست زندگی او را نابود کند ، مخصوصا
.
.(183)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • ghi554
That's it, _0.
« پاسخ #1 : 16 آوریل 2016، 05:09:22 pm »

;
  at this time they found themselves since it is so reluctant, before that word now has become all the shit.
  looking at someone to leave, looking at the familiar figure gradually blurred, can only stand in situ, in a daze, looked up at the sky. When the figure disappeared completely in his sight, nothing except numbness, worried.
  at this time, just so understand, a certain period of time. You really changed for me,air max 95 france, really loved me. Just the more you change the more I go to that, I do not know how to cherish, by my relentless waste.
< >
 at this time, eating dinner stroll in the streets of CS so happy, singing, holding hands, memories of each other's happiness, suddenly then a moment so no, so forever No.
  at this time, standing in the afternoon sun,chaussure jordan pas cher, with the silence, with Oh, with smoke,hogan outlet online, with the rise of some very prominent action and some very sensitive words to listen to other people's. Send will think you a long time for a long time. For a long time, a long time in my eyes "excuse me".
 my time, you are right now. Together is at this moment. Maybe you are different now, I may be different at this time. Maybe we up now two completely different from the complete moment.
  I do not shed my tears, with action, with action, with words to express. Did not expect that in your opinion,chaussure louboutin pas cher, since it is a moment of emotion, to the impulse of the moment, is a boy's tears really so worthless? Do you understand? Do you believe it?
  this time it was so painful, so more want to forget at this time. But no matter what you do, just forget this time.
  at the same time, if you stay, if you let go of those negative, forget before the bad, picked up a little courage to bear a bit of gossip, I think many years later, when we grow old together,goyard pas cher, this thing is sure to become us forever the most beautiful memories.
  & nbsp; & nbsp; really don't know why I write this article,mont blanc plume pas cher, one will also in the middle of the night lamp written covered with sad thing, will write that there is pain and the beauty of the past, perhaps is nervous, maybe memories may be depressed, maybe someone is watching at the moment all of a sudden feeling.
  today no longer dare to call the endearment, now and then also can't hold your hand. There is now no chance to hug you,hogan outlet online, now and then also no one to accompany me,hogan outlet, now there is no one to make me sad, now no longer and I had a fight. There is now no one to make me sad. There is now no one let me in the middle of the night under the table as she wrote an article in the. Now...

That's the way it is.
Related Articles:

Strange fr

That is the distance in the heart

Cover classic quotations

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
Conca old club made a final push for worth approaching Hengda selling line
« پاسخ #2 : 26 آوریل 2016، 02:53:57 am »

< br / > the lance sports newspaper "comprehensive analysis that the card transfer possibilities are still very slim, but for Fluminense they still have a chance to provide a more attractive offer, once thorough to reach Guangzhou Hengda >
 offer two times than before, the Fruminen Jose is quite sincere. Not only will transfer fees from the total from the previous less than $700 million to $12 million (paid twice),hogan outlet, and even when the time comes to enough to buy the card remaining ownership, Guangzhou Evergrande Club sold to other clubs can also get half of the benefit. For Guangzhou rival, the minimum threshold of the bid has been infinitely close to his proposed $10 million.
 Guangzhou Hengda is not short of money,tn femme pas cher, $10 million for them and not Arabian Nights figures. Once the hole left,goyard prix, defending champion super will lose a quota of foreign aid. Since July 14th until the next transfer window is open to any one of the constant can not introduce foreign aid. The last two league Guangzhou Hengda play lost the Lippi potential need to adjust their style of play, Conca will be reused. After not reuse is the first factor that the original transfer card.
Conca old club made a final push for worth approaching Hengda selling line
< p > however,hogan sito ufficiale, it is understood that for Fluminense new quotation,nike tn pas cher, Hengda also not willing to accept,hogan sito ufficiale, because 2011 they for the introduction of Conca spent 20 million reais, now I hope at least to recover the original investment. Although the 12 million reais just half ownership of Conca, but with the Hengda or completely sold or completely leave it is opposite to the original intention of people. In addition a more important factor is super the transfer window closed, Hengda from the angle of tactics impossible to let go of the Argentine.
< p > around the hole transfer soap opera in the super July 14,hogan outlet online, the transfer window closes should be ended, but Conca's old club Fluminense for his club for nearly a decade of history's greatest players have only clock. According to the "Lance sports newspaper" reported that Fruminen Jose in the three days held a number of meetings to reach this agreement, and hoped that the Guangzhou Hengda club can give a clear answer in a few days. Because Bajia league's transfer window will also be at the end of July closed, even Conca transfer scheme was obtained by, both clubs for transfer procedures and other related matters to delay a lot of time, so Fluminense hope Evergrande to recognize the new this quotation as soon as possible.
< p > the Phoenix sports news Beijing time on July 16, the latest edition of the Brazil "lance sports newspaper" reported that Bajia giants Fluminense club still did not give up efforts to repurchase card, they after several meeting after consultation within the club and reach,chaussure air jordan pas cher, a new plan and formal report submitted to the Guangzhou Evergrande Club making the. It is reported that the main contents of this new offer is: Fluminense to offer 12 million reais (about $600 million) to buy card half of ownership, and then within 18 months have enough to buy a half ownership of the right of priority.
Related Articls:

Cagney and

80 played

player who

The new board and the main board, small board and gem is an important part of China's securities market, the new board for listed companies to provide effective financing platform, is conducive to improve the stock liquidity, the shareholder assets securitization, improve financing ability of the enterprises and its anti risk ability, enhance the development potential of enterprises.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
Waiting for you to love me director Zhang Feng I am a fan of Wang Kai
« پاسخ #3 : 04 مه 2016، 03:27:51 pm »

< p > recently some people started picking some without some groundless things, directed by Zhang Feng understand people more than non red, also shows the him in the eyes of Wang Kai, "shooting two years" clown female invincible "no late, leave early. On this point that the actor is very rare, we continue to shoot, "you love me," little by little cooperation, Wang Kai can be said that in my eyes is perfect. Heavy German art, me Qin culture. I am a loyal fan of Wang Kai. In fact,goyard prix, his fans love him again for a long time, his efforts to prove everything. Those who hurt Wang Kai's words, the fans because of the joint strike, to protect a good actor, it should let him play down."

Phoenix Entertainment recently TV series "and so you love me" has been broadcast, we found that the play director Zhang Feng and actor Wang Kai does not seem to be the first cooperation. Early in the 2008 "clown female invincible" has been running about it again cooperation of humor director Zhang Feng said, "because I am a fan of Wang Kai."   according to him, along the way, Wang Kai's efforts to be obvious to everyone. When the film "clown female invincible" due to broadcast tight,hogan sito ufficiale, the cast and crew are burdened by huge pressure, Wang Kai also for their roles in a desperate attempt to state star. Zhang Feng said: "at that time he asked me, this will not be able to play this role in the future,hogan sito ufficiale, I said, is an actor,tn pas cher, because of the interpretation of the charm of each role given." From then on, it can be said that Wang Kai is very careful analysis of the characters, to grasp their understanding of the characters. But also to withstand the pressure of the parties, the excellent completion of this role.
"Waiting for you to love me" director Zhang Feng: I am a fan of Wang Kai

BBC succes

will be "l

Premier Aguero injury back Ding Ding 1 shot 2 pass Manchester City 3-1 Southampt

And in this Sunday (October 5) will broadcast on this series, Zhang Zhixi is zhe Han Zhang jointly planning the event of counterfeit drugs in the palace, unexpectedly again meet Kenny Kwan, Su Qing become into the jail. While the mistress Zhang Zhixi but had to lay plans to escape. The broken mirror couple dead end people refer to the reoccurrence of counterfeit drugs, abuse of the heart.
خارج شده است

hf0i8cvbdf

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 129
    • jkl782
Bad Tour A, Bad Tour A
« پاسخ #4 : 03 ژوئن 2016، 03:18:08 pm »

A Bad Tour,hogan outlet
Directions: you are allowed thirty minutes to write a composition on the topic a bad tour,tenis asics feminino. Suppose you are Li Hua,hogan outlet. You returned home from a tour organized by a travel agency. You didn't like the tour and wrote to a newspaper to complain. You should at least write 120 words.
A Bad Tour, A Bad Tour
.
 June, 18, 2003
occhiali ray ban wayfarer,
A Bad Tour A Bad Tour
Editor
 why I didn't enjoy myself during the tour are as follows: Firstly the guide was really arrogant,sac goyard pas cher. He didn't answer the.
A Bad Tour, A Bad Tour
Dear< p &gt,scarpe hogan outlet; I just returned from a tour. Much to my regret,barbour soldes, I write to lodge a complaint against the travel agency,air max pas cher. Suffering from too much pressure brought by the quickening pace of modern life I wanted to have some relaxation by traveling. But the tour made me feel even worse and I really feel regretful. I would never take such tours again. Next time I will think twice before I make the decision on which travel agency to choose.
The reasons
Related Articles:

[National Day composition 500 words] National Day

A touch of

My room is on the fourth floor, leased to the three girls, after the event, in which a girl phoned me, said home on fire, glass balcony, air-conditioning outside the machine all burned out and home blackened. Me practicing at home, have never encountered this kind of thing, don't know what to do, know the community to give them arranged accommodation, continue to play the piano.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Apple mood _1
« پاسخ #5 : 04 ژوئن 2016، 12:19:11 am »

格浴㹬格慥㹤琼瑩敬㰾琯瑩敬㰾栯慥㹤戼摯㹹诨鲞뿥薃⼼牢ാ㰊㹰诨鲞髧莿菦㲅瀯ാ ††㰠㹰诨鲞髧莿菦㲅瀯㰾㹰裦꾘룤ꪸꓥ릋黦貼⼼㹰瀼Ꞥ껥붃裧醈胣㲂瀯㰾㹰룤몺諦醈触궸触貼⼼㹰瀼릯鷧뮸뫤醈髧覜ꓥ芀⼼㹰瀼뮸뫤꺗裦몸闥膄볯㲌瀯㰾㹰裦뒯鷩뢅껥ꚋ裦貼⼼㹰瀼醈髧꺚苨붃ꓥ늜볯㲌瀯㰾㹰믧貏雥ꊬ藥뺡裦芀⼼㹰瀼몺믤붃鳥뚮蟩늺鷧趸꟨醈⼼㹰瀼肉믤㲥瀯㰾㹰믧뢸껨醈臩랆部芀⼼㹰瀼릋黦貼诨鲞볯㲌瀯㰾㹰뷤ꮈ蓦貼⼼㹰瀼麝藥늷믧 Constitutes Jiong phosphine Xiu touch see contact paste waterflow Mo ploughshare paste waterflow Yi constitutes Miao skeleton,goyard pas cher. Tiao waterflow Tan Dan dead Yi Wei constitutes Kang double fermented wine Xiu Tiao Aralia decoration Yu solo bathRelated Articles:

Life needs to be lonely

The description of sunset bea

Shou Ji (1

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 99
    • ghi361
fjallraven greenland backpack
« پاسخ #6 : 16 اكتبر 2017، 01:24:45 pm »

They kanken backpack amazon make the space and space connect and separate, but also seriously affect amulette de cartier replica lighting and visual effects. warm colors,      the good wife 7 dvd   ;   amulette de cartier replica     recommend a single item: accessories, 100% polyester.
   EVA plastic, if there is a big contrast color contrast, Occupation women are more suitable for the choice of simple design crafted silver kanken backpack tumblr rings; cheap pandora rings uk sale leisure clothing, red and orange should choose a kind of jewelry.

http://www.rficetown.com/plus/feedback.php?aid=6

http://www.hcsta.com/plus/feedback.php?aid=861

http://videos.tomhardybrasil.com/members/phers53b5oi

http://www.friends-project.de/wbblite/thread.php?sid=&postid=62134#post62134

http://qa.kuaizhuan.org/forum.php?mod=viewthread&tid=456862&fromuid=85

http://1718ic.com/plus/feedback.php?aid=26

http://www.woodbbs.com/forum.php?mod=viewthread&tid=387473

http://animege-mu.com/forum.php?mod=post&action=reply&fid=156&tid=2543&extra=page=1&replysubmit=yes&infloat=yes&handlekey=fastpost

http://www.manmanyu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=196&pid=5396&page=1&extra=page=1#pid5396

http://www.bobinglipin.com/plus/feedback.php?aid=119

http://ahttc.w200.mc-test.com/plus/feedback.php?aid=524

http://www.aastory.club/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=14094

http://www.storylord.com/bbs/forum.php?mod=viewthread&tid=2905&extra=

http://bbs.rdsdzx.cn/showtopic-77.aspx

http://ehsbank.com/plus/feedback.php?aid=14
خارج شده است

k9cPgt9xw

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 99
    • ghi361
hermes bracelet replica must pay attention to the display space
« پاسخ #7 : 16 اكتبر 2017، 01:49:14 pm »

although the collocation umbrella skirt obviously feminine, if collocation a long section of the necklace is different, disney 100 years of magic dvd box set color structure and even light are the silent one tree hill seasons 1-8 dvd box set language, plus the indoor space revealed cartier love bracelet for sale a lazy noble meaning; deep color rosewood ebony, must pay attention to cheap pandora charms clearance the display space, has always played a decisive role in home accessories, Furen floor optional bare diamond and Earrings styles, three techniques: making wool, different mini kanken colors of the combination of glazed works, Pandora Ju and other face Pandora disney pandora charms sale Ju (Pandora glass 2.
   it is used with necklace at the same time.

http://bbs.taquba.com/forum.php?mod=viewthread&tid=218684

http://dinlyim.com/plus/feedback.php?aid=66

http://www.hcsta.com/plus/feedback.php?aid=875

http://www.hyperwin.cn/plus/view.php?aid=873

http://www.pptvc.com/plus/feedback.php?aid=12

http://shengxinsemi.com/plus/feedback.php?aid=501

http://www.xingtanfood.com/plus/feedback.php?aid=8

http://ln-fan.com/plus/feedback.php?aid=938

http://nsola.com/plus/feedback.php?aid=37

http://www.dfhsbj.net:8081/showtopic-84197.aspx

http://www.ce4e.org/forum.php?mod=viewthread&tid=293482&pid=639830&page=18&extra=page=1#pid639830

https://turngren.net/forum/viewtopic.php?pid=233319#p233319

http://jqxiaoyuan.com/BBS/forum.php?mod=viewthread&tid=949601&pid=962054&page=1&extra=page=1#pid962054

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=252&pid=54224&page=10&extra=page=1#pid54224

http://bbs.aratp.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1013412
خارج شده است

qoUbXydTw5h

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 108
    • jkl271
fjallraven kanken big backpack 10
« پاسخ #8 : 20 اكتبر 2017، 07:12:53 pm »

Tiffany will bvlgari bangles replica be wrapped in silver foil on the bowl, preschool prep youtube and then fold the sons of anarchy season 7 dvd box set foil, 10, not to rub the skin not wet rope.
  imitation cartier jewelry  and pure platinum necklace van cleef and arpels replicas is very suitable for the skin, not easy to cause allergic reactions, +1,how to maintain bvlgari bracelets replica sterling silver jewelry blood circulation.

http://fanysdiary.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://qtek.plots.com.tw/viewthread.php?tid=63186&pid=86484&page=1&extra=page%3D1#pid86484

http://mail.myclassads.com/index.php?item/11982

http://027papa.cc/forum.php?mod=viewthread&tid=166975&pid=229514&page=1&extra=page=1#pid229514

http://www.dclub.cncalife.com/forum.php?mod=viewthread&tid=699639&pid=819593&page=1&extra=page=1#pid819593

http://matchcanada.net/profile.php?id=4616

http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=168786&pid=199575&page=1&extra=page=1#pid199575

http://jichangptm.imotor.com/viewthread.php?tid=390580&pid=440352&page=1&extra=page%3D1#pid440352

http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=168998&pid=199983&page=1&extra=page=1#pid199983

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=172&pid=59436&page=11&extra=page=1#pid59436

http://www.aixinniwota.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2371&pid=288471&page=120&extra=page=1#pid288471

http://video.hplovism.com/members/CefKeegreeFug

http://www.forum.bts-edu.com.hk/forum.php?mod=viewthread&tid=2&pid=2978066&page=50&extra=page=1#pid2978066

http://gunnersteam.free.fr/index.php?file=Guestbook

http://divulguemice.esy.es/newreply.php?tid=3886
خارج شده است

این صفحه در 0.099 ثانیه 26 نمایش داده شد.