انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

يك روز زندگي روشن است و روز ديگر تاريك ، از روزهاي روشن آنقدر نور بگيريم كه در روزهاي تاريك روشن بمانيم.
؛حجازي؛ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هشتاد و دوم  (دفعات بازدید: 4107 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

یک طرف راهرو ، یک تابلوی شیشه ای راهنمای کلیساهای منطقه قرار داشت و در طرف دیگر راهرو ، درها بطرف بار قشنگی باز می شد . او از همان نقطه ای که ایستاده بود می توانست جمعیت سرخوش داخل بار را ببیند . با خود گفت : اگر به آنجا برود و برا خود مصاحبی دست و پا کند قدری ارامشخواهد یافت اما بدون مشروب شاید نتواند جرات حرف زدن با کسی را پیدا کند و تعطیلات آخر هفته اش در تنهایی بگذارد .
            البته او می دانست که شروب نمی تواند بخورد اما با خود فکر میکرد چه ایرادی دارد که پشت میزی بنشیند و با یک نوشابه غیر الکلی دل خود را خوش کند ؟ ناسلامتی شش ماه بود که هشیار بود . شاید دیگر می توانست از پس یکی دو گیلاس بر اید . بیشتر از آنهم نخورد ! ترس برش داشت . احساس کرد یخ زیر پایش در حال آب شدن ات . دوباره همان وسوسه غافلگیر کننده و قدیمی گیلاس اول ، بسراغش آمده بود . ستون فقراتش شروع به لرزش کرد . بسرعت روی خود را بطرف دیگر راهرو برگرداند و بسوی تابلوی اعلانات کلیساهای منطقه ، راه افتاد . صدای جمعیت خوش گذران بار و طنین موسیقی هنوز به گوش می رسید . پیش خود فکر کرد ، مئولیت هایم چه می شوند ، بر سر خانواده ام چه می آید . تکلیف الکلی های یی که نمی دانند چگونه بهبود یابند و خواهند مرد چه خواهد شد . آها ، بلی آن الکلی ها ، بطور قطع الکلی های زیادی در این شهر وجود داشته باشند ، شاید بتوانم از طریق کلیسا یکی از آنها را پیدا کنم . در این لحظه دوست ما احساس می کند که عقلش دوباره بر سر جای خود آمده است . پس از شکر گزاری بدرگاه خدا ، نام یکی از کلیسا های تابلوی اعلانات را انتخاب کرد و قدم به داخل باجه تلفن گذارد . دوست ما به کمک یک کشیش با یکی از الکلی های آن شهر که در گذشته مرد معتبر و محترمی بود آشنا شد . این شخص به پائین ترین و آخرین محله مایوس کننده الکلیسم ، شدیدا نزدیک شده بود و موقعیت بسیار بدی داشت . همسرش ناخوش و فرزندانش نابسامان بودند . خانه اش در خطر حراجی قرار داشت و صورتحسابهایش پرداخت نشده بود . با اینکه مایوسانه آرزوی ترک داشت و با کوشش زیاد راههای مختلفی را آزمایش کرده بود اما راه فراری پیدا نمی کرد . او می دانست که
.
.(182)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

yvlf37pty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 255
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def904
We're all grown up.
« پاسخ #1 : 07 آوریل 2016، 01:08:36 am »

< p > if marriage is the beginning of the heart,air jordan pas cher, into the marriage, I didn't secular and the burden of the past, also understand what you really need to lightly road to the marriage at the beginning of heart marching.
 we are not allowed to eat self willed, strong, proud, self-esteem of the meaning of these words, when the self willed that is strong, proud of the time that is self-esteem. Most of the time many things would rather silent end, silent self injury and slander each other, also don't want to let go of his disguise (willful pride vanity optional),goyard soldes, we shameful mature,
< p > we are ashamed of mature, we do, so capricious, subconscious want someone to accept your idea, we forgot to marriage itself is a common ground in the behavior and growth of each person different, experience different unavoidable, grow out of the package volume actually still can not tolerate this, grow a gentle also will not bypass this. As the wayward can be seen.
< p > 80 encounters destined to our different, whether you admit it or not, after 80 bones are very proud, this proud let us strong and independent, let us also not willing to compromise, to lay down their "own". We are not allowed to be self willed, strong, proud,supra pas cher, self-esteem of the meaning of these words,nike tn pas cher, when the self willed that is strong, proud of the time that is self-esteem. A lot of time many things would rather silent end, silent self injury and slander each other, also don't want to let go of his disguise (willful pride vanity optional), our shameful mature >
 and you, because in the wedding of friends, secular form in the hearts of the roots, not the heart can not pass off. Also, you have not left the shadow of the past, the shadow of the shadow part of the idea. In career growth you are independent, in the aspects of life independent is not enough, at least in the marriage need parents to help you participate in detailed decision, your life is parents tied together. Perhaps this is family to protect women under the influence of the, as secular forms of many is designed to satisfy the vanity of a woman's heart. And I was his own parents only with late. From these,scarpe hogan outlet, you dare to marry just spur of the moment, and I was really ready light. My marriage life is only two person's life,hogan sito ufficiale, your marriage is two people's life, I independently produced side effects is my life completely and make their own decisions, think marriage is two people, which may is a kind of extreme self willed, I ashamed of mature. (good article reading)
 we all have a shameful maturity of
< p > my life is stripped of the secular and vanity, you feel me from life, far away there is a reason,hogan outlet online, I don't want to stay afloat, my main line of life is to grow, marriage line is two person's growth,air max pas cher, marriage is a platform for growth, whether you like it or not, grow the word is too heavy, the time is always take you toward your shameful growth situation.
HTML template we are a shameful maturity
Related Articls:
 
 
   The death
 
   Maple color fantasy _32
 
   Left eye tears right eye
 
 
if there were 2012, I would have to go home to see my parents. My parents to support me so much, never asked for anything, I always think, and so I made a fortune, and then how to honor them. Now a person outside, every day there is a hand to deal with the matter, but not to think about how the old at home.
خارج شده است

hdfg0z2ter

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 276
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def238
Mistress parents come to me to confuse the husband divorce
« پاسخ #2 : 12 آوریل 2016، 07:45:36 pm »

Zheng: ,scarpe hogan outlet Hello, always pay attention to your blog and WeChat would like to hear your suggestions.  in 2011 I made a study of a school university admission notice at the same time, we got married. After marriage, I study at the school he worked at home, I have a holiday, I took the train back, he also went to school to see me. Through his efforts,hogan olympia outlet, from a small family workshop slowly rent others plant to get their own land cover plant. < br / > < br / > married a year I was pregnant, due to young and inexperienced, Ill take medicine to inject water hanging X-rays were taken, so the child I is in dare not to want, in common with the fence he said today to tomorrow,hogan roma online, said no, after consultation with the Department of Obstetrics and gynecology doctors to explain the situation and suggest that doctors say children congenital malformation of the great possibility is not recommended, he said not to. He was granted land run relationship at that time,tn pas cher, in order not to give him trouble, I went back home for abortion. I was in her home for two months, he almost did not give me a call. He had when I took home, I found our room in the wedding is he, he said would be scared to turn on the lights in the middle of the night, I didn't care. < br / > < br / > 3 months after a morning, I found his phone a romantic text messages, but I said nothing and silently the number to his parents. His parents called the number,golden goose saldi, is a woman answered, said his girlfriend,chaussure jordan pas cher, my parents in law told the woman do not contact, he has been married. And then he was at home all kinds of trouble, arguing to divorce, to immigration, to leave home, like a madman.  < br / > now has a year and a half,stylo plume mont blanc solde, they may break up, perhaps do not break up, my marriage is a pool and lifeless. We eat together, live together, but like a stranger, little communication,hogan outlet, said Mr. I'm strong, said I am a cadre family background he climb the, say me to destroy the child the...... < br / > < br / > I gave up home, gave up the stable work, give my habit of life, give up my friends came to this strange place, just for the sake of a >
Mistress parents come to me to confuse the husband divorce
Related Articles:
 
 
   Sichuan cr
 
   Note after
 
   Why women always feel that th
 
 
  I Yehao. Later, the children, but he betrayed me, I was very sad, even thought of death, small children, I feel very helpless, he swear later no longer find, I looked at the child I only could, after is also very good, for the past several years, we do business is also very good, now economic conditions relatively well-off. He is often not at home, I am at home with the two children.
خارج شده است

sgte84uxm

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 226
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop520
The 54 year old Japanese porn star violent removal of tumor skinny like Skull
« پاسخ #3 : 26 آوریل 2016، 03:32:32 am »

< p > Phoenix Entertainment News, according to Taiwan media reports, the Japanese porn star Naomi Kawashima 1997 by starring in the TV version of "Paradise Lost" overnight explosion of red, then more challenging shooting three full disclosure of erotic film "the key",golden goose saldi, become a well-known actress. She broke last year the risk of intrahepatic cholangiocarcinoma, although successful removal of the tumor, but 7, she attended the event and the whole people unexpectedly thin to "skin close to the bone", looks like skeletons, inference weight may be less than 35 kg.
< p > although the figure of the explosion thin, but Naomi Kawashima still exposing smiles said body no problem, in fact, she 2013 found bile duct had a tumor, until last January was admitted for laparoscopic surgery,hogan outlet online, spent 12 hours successfully remove the tumor. It is reported that the main cause of her cancer is because addicted to drink red wine, has now been it is strictly prohibited to drink,goyard pas cher, prevent cancer recurrence.
54 year old Naomi Kawashima 7 attended the reception in France, since last year after the surgery has been resting at home, rarely appeared in front of the screen,hogan outlet, although she was wearing a little black dress only to expose the shoulders and arms, but obviously see the explosion thin,goyard pas cher, skin paste on the bones, lines clearly visible,goyard pas cher, let a lot of media and netizen scared silly,hogan outlet, or even for being suspected of weight even 35 kg are not.
,hogan outlet online
The 54 year old Japanese porn star violent removal of tumor skinny like Skull
 Naomi Kawashima is now thin and skinny.
Related Articles:
 
 
   6 years old Victoria Song shots fans praised seem to eat the preservative
 
   hope the law can also he fair
 
   group SMAP was traced to the
 
 
   Although the reality has not yet appeared, but the deep mind Ye Liangchen's domineering existing netizens. So, Ye Liangchen will say what, netizens early on guess to the:  "quick, please delete this post. If you do not delete, I Liangchen a hundred ways to allow you to withdraw from the microblogging community, and you feel helpless. But I never talk. I don't love to say nonsense, if you feel the strength of my mind never play with you.
خارج شده است

idh9bhe4u

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 270
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • qrs631
< p > in the past, the identity of the first generation network writer started o
« پاسخ #4 : 27 آوریل 2016، 12:55:36 am »

Lu Jinbo and Ziqi Zhao (data chart)
Lu Jinbo responded: mortgage debt ten million luxury car buddy is smug
 Wuhan morning news, June 10, reported < / strong > yesterday reported that marry the Zhao Ziqi famous publisher Lu Jinbo charmer proud mall frustrated,bottes ugg france, following the involved in "South Korea war", "Muzi Mei released letter debt" crisis and because a 14 million yuan of debt owed, was forced to to own a BMW car as collateral for a debt. However, yesterday, Lu Jinbo denied: "the new business man from the beginning,air max homme pas cher, the husband of health in the (tens of millions of assets, the general manager of a re elected). Although started to learn low-key, but life is full."
< p > in the past,hogan outlet online, the identity of the first generation network writer started out with in its Lu Jinbo, subsequently,scarpe hogan outlet, by "below banyan" general manager,hogan roma outlet, a well-known writer Wang Shuo,hogan outlet, Han Han, Annie baby,hogan outlet, etc. of the big boss, the last step to become well-known publisher, the leader of Wanrong book trade become more the most important in the contemporary Chinese literary publishers. But according to reports, Wan Rong book in the scenery of the business for 4 years, but did not earn money, but owed listed companies publishing media 14 million yuan, that must now be even take treasure car carriage as collateral. A few days ago,hogan outlet online, Lu Jinbo posted their latest baldheaded as, put on a "meditation" shape, and wrote: "bald circle 'of the new said: recently three months only reading but have not seen anyone..." Also attracted a lot of friends suspicion.
Related Articls:
 
 
   Jihai Sun lonely boy to shini
 
   AKB48 light smoked because of physical discomfort from the combination (Figure)
 
   Yang Mi we are not afraid of kissing Hawick Lau jealous private little mention of work
 
 
   According to Hong Kong media said, dingzigao already predetermined sanatorium and hospital, 28th floor rent 10000 yuan top suite, due to the shortage of hospital beds, to advance reservation, they want to advance payment of 1 00000 yuan to leave the room, the statement also should be carefully kept confidential. The hospital immediately ordered the outward leakage is not allowed.
خارج شده است

yzmj38mbl

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 220
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • uvw451
Grandpa in the mood for a basket embarrassments Li
« پاسخ #5 : 06 مه 2016، 03:58:38 am »

< p > since its launch, the Oriental TV large intergenerational communication and travel reality show "in the mood for Grandpa" caused a great concern, Liu Ye and four grandparents in the program experienced embarrassment has also become a audience talked about the topic.
 tours in the journey embarrassed things again and again, "in the mood" grandfather program group is in the process of recording made oolong. Due to the ignorance of Liu Ye for programming the camera Korea brother,nike tn femme pas cher, on the first day of shooting Liu Ye plane scene,air max pas cher, the cameraman actually put a Chinese tourists as Liu Ye, starting from the pick-up port has been with the film to the hall of the airport. This scene also provoked Liu Ye laugh: this video is really funny!".
 Liu Ye experience is "man-made", and Kenneth Tsang Kong suffered a "natural disasters". A park in France, a few paces had caused the attention of Grandpa dove. "This is a few dove good fat ah! We caught five go back, eat dove tonight!" Grandpa joke is unintentionally, but "the listener". On the day of the trip,hogan interactive outlet, Kenneth Tsang Kong is actually the two drop from the clouds guano. He joked: "I can buy a lottery ticket." Dove even some of the "revenge",goyard paris, Kenneth Tsang Kong also has a psychological shadow. The next day came to crow Lu,hogan sito ufficiale, the castle. When play other grandpa and rooftop pigeon had grandpa is quietly ran into the room to prevent appear even embarrassment.
"Grandpa" in the mood for a basket embarrassments: Liu Ye rare find Kenneth Tsang Kong even in guano
 Kenneth Tsang Kong even the guano, bad mood
< p > in the opinion of "porters" Liu Ye,nike tn pas cher, take care of Grandpa's basic necessities of life just the most basic requirements, to fulfill tour of duty is the highlight the connotation of the important magic weapon. In grandfather's visit to the attractions, Liu Ye usually prepared to work together,nike tn pas cher, for the grandfather to talk about the characteristics of local places of interest. Travel on the fourth day they came to France Montmartre Sacre Coeur, when Liu Ye excitedly for grandpa to explain, but suffered a no sympathy in embarrassment. "The movie" the angel loves the beautiful "has a scene to shoot the." "What movie? Not seen. "I don't see the film." Leike Sheng, Qin and Han dynasties after such a rebuff, Liu Ye and unconventional not scratch asked to Niu Ben grandfather, "" Amelie "have you seen it?" "Love rice? Never seen!" When Liu Ye the last glimmer of hope in the Yangtze,nike tn requin soldes, the grandfather of a face vacant gives the answer to make the porters on the verge of collapse: "what innate beauty ah?" Four old actor actually no one heard it had been nominated for an Oscar's famous movie, Liu Ye in desperation had big hand a flick: "let's go!"
In addition to Grandpa
Related Articls:
 
 
   encounter
 
   Suarez bit
 
   The high eight acting Wu Xiubo but down to earth U
 
 
   At the same time, the energy and dedication of Chen Xiaoqi "is also infected with yourself, make yourself more efforts to give the audience a better film. it is reported that "ah PI Secretary" tells the story of stories in the 1970s and 1980s, reproduces the chenpixian in Hubei served as secretary during the period of time.
خارج شده است

x6owtdf4f

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 210
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • jkl202
Inchon Asian Games men's 1500 meters freestyle fin
« پاسخ #6 : 06 مه 2016، 06:57:11 pm »

this scene is expected to repeat
< p > today,goyard prix, Incheon Asian Games will be swimming competitions will decide the final 6 gold medals, of which most aspect is undoubtedly in the men's 1500 m freestyle final, sunyang finals once again suffered the piaotaihuan Korean players, two people were in the 4th and 3rd to play in tonight's game,hogan outlet online, but due to the enormous advantages of strength, sunyang gains this year's Asian Games will the Sanjin little suspense.
< p > in the men's 1500 m freestyle world record and the Asian record is held by Sun Yang, a score of 14 minutes and 31 seconds 02, the tournament record is sunyang in Guangzhou Asian Games will create 14 minutes and 35 seconds in the 43, sunyang is also the project's defending champion,hogan sito ufficiale, the biggest rival piaotaihuan is in 2006 won gold medal of the project. In before five swimming race day,hogan scarpe outlet, sunyang although crashed in the 200 meter freestyle, but the 400 meter freestyle and 4x100 m freestyle relay race, sunyang or gains two gold medals, and piaotaihuan this session of Asian Games will still 1 gold not, into the bronze medal specialist. (bar)
 
Since the final pass
1500 M
 Japan's Yamamoto Kohei registration result is 14 minutes and 54 seconds in the final 80,scarpe hogan outlet, in fifth,hogan sito ufficiale, another Japanese player Takeda Kago registration result is 15 minutes and 05 seconds in the final 16, sixth of. 15 minutes 08 seconds 05 is application achievement of Chinese player to another player Wang Kecheng,hogan outlet, final ranked No. 2 of, the first player,hogan outlet, is from South Korea's Pu Xiyun, registration results only for 15 minutes and 30 seconds 46.
 Sun Yang's registration result is 14 minutes 41 seconds 15, in the final fourth, but this year Sun Yang only swim out of 15 points 01 seconds 33 results, ranking seventeenth in the world. The best results in the largest Sun Yang final opponent Pu Taihuan this year is 15 minutes and 03 seconds 38, ranked in Eighteenth place in the world this year, Pu Taihuan in the final in third, and the two adjacent Sun Yang.
Related Articls:
 
 
   Revenge of the Raptors to three straight Hibbert 2
 
   Securities Regulatory Commiss
 
   
 
 
  Then Urawa won consecutive corner kick opportunities, but Hengda defense more robust. After seventh minutes, Hirakawa Tadaaki on the cross point, CengCheng attack errors, but Zhang Linpeng to cover the ball kicked out of the bottom line.
خارج شده است

terdd54jer

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 168
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • mno487
Growth path
« پاسخ #7 : 10 مه 2016، 08:07:15 am »

Growth on the road
 A:   growth on the road,air jordan homme;
< br / > the blue sky quietly lying there, especially enjoy this wonderful,hogan outlet online, mother's shadow reflected in front of us.
 - signature
< br / > growth on the road,sac goyard pas cher, that hundreds of thousands of teach, meticulous care,scarpe hogan outlet, carefully told a low profile played a supporting role,scarpe hogan outlet, but the support of its thick love!
 growth on the road,hogan sito ufficiale, I never lonely.
 Two: growth on the road also need the ideal 
< br / > growth on the road full of thorns,golden goose outlet, full of rough,tn requin pas cher, but whenever I meet with difficulties after the retreat, you have been encouraging me, with me is you let me understand the growth on the road also need to be ideal.
Related Articles:
 
 
   Twenty years back home 250
 
   On New Yea
 
   About the
 
 
  As in society of good performance and show themselves as, a city also need to foreign propaganda and show themselves, continue to build, improve the image of Chongqing this for the development of a city is of great benefit, because it would drive to the city side of the aspects of the development, we provide a better life.
خارج شده است

sh5hbzz5l

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 97
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • abc523
Xixi Gao was filming burn life stingy always forgot to bring my wallet.
« پاسخ #8 : 19 مه 2016، 12:04:51 am »

Xixi Gao was filming burn life "stingy": always forgot to bring my wallet,hogan outlet.
< p > Sha Yi also live to Gao Xixi Taoxin, accused of high conductivity depress actors fee, "I married the next day return crew, so be sure to director credit card to fill my honeymoon." Gao Xixi queen starring Li Yixiao and Gaoxixi cooperation 8 years, normally is empty political colleagues, "high conductivity of money didn't feel completely, usually on the body is not how to bring the money, if you put the high conductivity of the human foot towards the overhead down may fall out of a steel jumped".
< p > from the new "Three Kingdoms" investment 1.55 billion, to the legend of Chu 2.2 billion, and burned 27 aircraft of the battle of the sky ",hogan outlet, Gaoxixi was given burn director" in the name of the outside world champions. But in the evening (20) Anhui Satellite TV "bloody sky" the premiere ceremony, Sha Yi, Shao Bing and Gao Xixi's old comrade in arms old colleagues but collective shelling Gaoxixi director is empty political "stingy".
< p > the bloody sky "creative swept the empty political two out of three famous actors, Colonel Xiaoxiong regarded as the predecessors, Gao Xixi rank cap pressure,chaussure air jordan pas cher, when the host mentioned Gaoxixi can" burn ". It must be really generous, has always been low-key Xiaoxiong also tempted," he generous? He is the most stingy." This feeling, immediately triggered the bloody sky "all the creative Shaobing, Sha Yi, Gao Xixi's old comrade in arms old colleague collective shelling, old comrade in arms says know Gao Xixi this 10 years, never see him please eat a meal," pour is always see him to treat, but every time with him, eat very happy, to settle the. He never said I didn't bring my wallet out. " For the exposed material, old comrade in arms feel less precise, added: "he also with wallet treat. Once he said please we eat mutton string,hogan outlet online, before also specifically told us say today, I took my wallet, that we want to roadside stalls is not expensive, rare he can money bag please to have a meal, everybody is happy to,hogan outlet online, results to check out, he actually took a wallet card asked the boss, credit cards, which have roadside stalls to eat mutton string can swipe it. Rhetorical well......"
< p > see everyone exposed material interest increasingly high,bottes ugg pas cher, Gao Xixi resorted to circuitous tactics, to the suicide attack end shelling,hogan outlet online, he began to self stingy history exposed themselves: "I'm stingy rumors ah, is coming from the political space, when I first came to the political space, my office have two cultural officer, every morning I invite them to dinner, forgetting my wallet. One day morning I went to the office is and one of them said 'go, to eat ah', she directly answer 'are you didn't take the money' and later a day in the morning I invited her to dinner, she simply said, 'high teacher, today I am busy, or I put to your wallet,scarpe hogan uomo, you go. " In addition, Xixi Gao was also the creator who broke the news is "henpecked".
Related Articls:
 
 
   The Portuguese legend Eusebio suffered a car accident fortunately no serious injuries are not seriou
 
   The guards
 
   The myster
 
 
   Twenty-sixth minutes, Real Madrid houchangchangzhuan, C Luo pole into the area by Adrian with the ball down a man. Thirty-first minutes, C Luo area on the left side of the pass, the ball hit the other players in the arm, but the referee did not say. Thirty-fifth minutes, Real Madrid players pass three consecutive break in Bettis at the left, Campbell shot Dapian volley hook up. After 2 minutes, Bettis right pass, Castro Leavalane header high.
خارج شده است

nk75xpre2

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 253
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • ghi910
Japanese lawyers delegation to Sichuan to help the
« پاسخ #9 : 12 ژوئن 2016، 02:37:15 am »

" in the process of collecting information, when the Japanese bombers appeared in Songpan, the good and simple Matsuhan Hito also applauded." The Japanese folk solidarity group nine beauty Songpan recalled the what one sees and hears tears filled my eyes.
 at present, Nishikawa Shigenori and so on has been linked to Chongqing,hogan outlet, Sichuan and other places of university professors, history scholars, etc., please they will be written in the victim's experience of identification, at the end of 8 next year to the Japanese court.
"
 according to reports, the victims have not yet complained to see the report,barbour soldes, you can contact the Chinese lawyer on behalf of Pan Run, in detail to tell their own experiences, which will serve as a strong evidence to help the final win this lawsuit.
 reporter Yu Intern Yin Ziran photo coverage
< p > this year more than 80 years old of Nishikawa is Japan solidarity with Tokyo Mission branch secretary, he from 2006 onwards, always follow Ichinose attorney to go to Sichuan victims to do the investigation. Nishikawa Shigenori told reporters that today, the Japanese government still denies the history of aggression in China and even in Asia, many Japanese people do not know this history. "We help Chinese victims to fight the lawsuit, is that the Japanese government to apologize to the victims,tn pas cher, and make corresponding compensation. As a Japanese, this is my responsibility and obligation."
< p > on December 25, Chise Keiichiro lawyers and a line 6 first came to Songpan, Chongqing Big bombing victims and relatives of searching, collecting first-hand information on the victims suffered. According to Mr. Lai, on October 5, Songpan victims first formally as a plaintiff standing in the Tokyo District Court,chaussure golden goose, the statement of the victim experience.
Japanese lawyers delegation to Sichuan to help the bombing of the survivors of the bombing lawsuit< br / > recently, "Chongqing Big bombing" Japanese lawyers in Chise Keiichiro lawyer lead once again went to Sichuan, Chongqing and other places of investigation and evidence collection, for January 27, will in the Tokyo District Court for "Chongqing Big bombing" the 12th time trial preparation (pictured above)
 from March 2006 to October this year,hogan roma outlet, the Tokyo District Court has been hearing the case for the 11 time,hogan outlet online, but still did not make any statement. In this regard, Chise Keiichiro appealed,hogan outlet online, hope that more Chinese victims, volunteers,hogan outlet, peace loving people to unite to support the Japanese lawyers.
 hope that more Japanese people to understand this history,
 did not appeal to the victims, please contact the Chinese lawyer
 for the first time to go to Songpan to investigate and obtain evidence
Related Articles:
 
 
   Xinle City, Hebei, the leadership of the family vi
 
   Guangdong
 
   Panama Ji
 
 
   Zhang Guangning said, did not mention the index is too high, it is considered through the Asian Games to promote green growth, in order to change the mode of economic development, optimize the layout of the industrial structure. Slow down the pursuit of pure economic indicators in blue, and lay the foundation for the long-term development of Guangzhou.
خارج شده است

atzkax57c

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 102
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • mno039
Shenzhen municipal committee committee secretary J
« پاسخ #10 : 13 ژوئن 2016، 12:17:54 am »

1976.02 - 1978.04, the construction of 801 units of the army brigade squadron of vehicles,hogan outlet, soldiers,hogan outlet, deputy squad leader;
 in October, according to the Guangdong Provincial Commission for Discipline Inspection and supervision department website news, a few days ago, the Shenzhen Municipal Committee, Jiang Zunyu, Secretary of the political and Legal Committee for alleged serious disciplinary problems,hogan sito ufficiale, are receiving organization survey.
 Jiang Zunyu resume
 1981.12 - 1983.09, 802 group of cadres of the capital construction corps, deputy director general;
 1979.02 - 1979.09,nike tn foot locker, construction engineering corps 802 Brigade squadron siwuchang car;
 previously reported:
 1979.09 - 1981.08,montres guess pas cher, the people's Liberation Army Xi'an political school philosophy students;
 1981.08 - 1981.12, 802 group of the Construction Corps propaganda unit is the director general;
 1989.10 - 1990.12, Shenzhen airport construction leading group office chief >
 automotive supplies;
 1983.09 - 1986.04, Shenzhen City Mechanical and electrical equipment installation construction company seven branch deputy secretary of the general Party branch company;
Southeast express
 news source told reporters,hogan outlet, Jiang Zunyu checked and worked in the Longgang area may occur when the relevant problems. Longgang is located in Shenzhen special economic zone management line, originally belonging to the less developed area beyond Shanhaiguan "". 2011 Jiang Zunyu ruled the Longgang, Shenzhen to host the 26th World University Summer Games Universiade venues, the Universiade village and the main press center are located in Longgang, more than half of the competition held in Longgang, Longgang District homeopathy also completed the upgrading of infrastructure.
 1988.07 - 1989.10, Shenzhen City Mechanical and electrical equipment installation company lands personnel minister (zhengkeji);
 according to the Shenzhen Business Daily reported that in the morning of October 11th, Jiang Zunyu participated in the legal and cultural series of activities launched in Shenzhen and the rule of law forum academic report, which is the last time he appeared in public reports. Sources told reporters that Jiang Zunyu was taken away at a conference site.
 public information display, the 57 year old Jiang Zunyu is Fengxian County Jiangsu people.
Shenzhen municipal committee committee secretary Jiang Zunyu investigation | Shenzhen politics and Law Committee Secretary checked
 October 15th: yesterday, a number of sources confirmed that the Shenzhen Municipal Committee, Secretary of the political and Legal Committee in October 13th in the afternoon of the discipline inspection departments have been taken away.
 1986.04 - 1988.07,nike tn pas cher, Shenzhen City Mechanical and electrical equipment installation company lands Deputy personnel minister and Secretary of the Communist Youth League;
 1978.04 - 1979.02,air max femme pas cher, construction engineering corps 802 Brigade squadron member
 as of press time reporter, the Guangdong Provincial Commission for Discipline Inspection has not yet released the news of Jiang Zunyu being investigated. Surging
Related Articls:
 
 
   Sichuan pr
 
   Huailai, Hebei found that the Old Stone Age sites
 
   
 
 
   At the same time, the town party secretary, chairman of the National People's Congress, all cadres stationed in the village, the implementation of defend to the straw jinshao. On the evening of 7 to 9 points, inspection staff and village cadres also did not eat dinner, at this time, the field is dark. So, the staff will go to eat jinshao.
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,472
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,472
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

audiobookkeeper.rucottagenet.rueyesvision.rueyesvisions.comfactoringfee.rufilmzones.rugadwall.rugaffertape.rugageboard.rugagrule.rugallduct.rugalvanometric.rugangforeman.rugangwayplatform.rugarbagechute.rugardeningleave.rugascautery.rugashbucket.rugasreturn.rugatedsweep.rugaugemodel.rugaussianfilter.rugearpitchdiameter.ru
geartreating.rugeneralizedanalysis.rugeneralprovisions.rugeophysicalprobe.rugeriatricnurse.rugetintoaflap.rugetthebounce.ruhabeascorpus.ruhabituate.ruhackedbolt.ruhackworker.ruhadronicannihilation.ruhaemagglutinin.ruhailsquall.ruhairysphere.ruhalforderfringe.ruhalfsiblings.ruhallofresidence.ruhaltstate.ruhandcoding.ruhandportedhead.ruhandradar.ruhandsfreetelephone.ru
hangonpart.ruhaphazardwinding.ruhardalloyteeth.ruhardasiron.ruhardenedconcrete.ruharmonicinteraction.ruhartlaubgoose.ruhatchholddown.ruhaveafinetime.ruhazardousatmosphere.ruheadregulator.ruheartofgold.ruheatageingresistance.ruheatinggas.ruheavydutymetalcutting.rujacketedwall.rujapanesecedar.rujibtypecrane.rujobabandonment.rujobstress.rujogformation.rujointcapsule.rujointsealingmaterial.ru
journallubricator.rujuicecatcher.rujunctionofchannels.rujusticiablehomicide.rujuxtapositiontwin.rukaposidisease.rukeepagoodoffing.rukeepsmthinhand.rukentishglory.rukerbweight.rukerrrotation.rukeymanassurance.rukeyserum.rukickplate.rukillthefattedcalf.rukilowattsecond.rukingweakfish.rukinozones.rukleinbottle.rukneejoint.ruknifesethouse.ruknockonatom.ruknowledgestate.ru
kondoferromagnet.rulabeledgraph.rulaborracket.rulabourearnings.rulabourleasing.rulaburnumtree.rulacingcourse.rulacrimalpoint.rulactogenicfactor.rulacunarycoefficient.ruladletreatediron.rulaggingload.rulaissezaller.rulambdatransition.rulaminatedmaterial.rulammasshoot.rulamphouse.rulancecorporal.rulancingdie.rulandingdoor.rulandmarksensor.rulandreform.rulanduseratio.ru
languagelaboratory.rulargeheart.rulasercalibration.rulaserlens.rulaserpulse.rulaterevent.rulatrinesergeant.rulayabout.ruleadcoating.ruleadingfirm.rulearningcurve.ruleaveword.rumachinesensible.rumagneticequator.rumagnetotelluricfield.rumailinghouse.rumajorconcern.rumammasdarling.rumanagerialstaff.rumanipulatinghand.rumanualchoke.rumedinfobooks.rump3lists.ru
nameresolution.runaphtheneseries.runarrowmouthed.runationalcensus.runaturalfunctor.runavelseed.runeatplaster.runecroticcaries.runegativefibration.runeighbouringrights.ruobjectmodule.ruobservationballoon.ruobstructivepatent.ruoceanmining.ruoctupolephonon.ruofflinesystem.ruoffsetholder.ruolibanumresinoid.ruonesticket.rupackedspheres.rupagingterminal.rupalatinebones.rupalmberry.ru
papercoating.ruparaconvexgroup.ruparasolmonoplane.ruparkingbrake.rupartfamily.rupartialmajorant.ruquadrupleworm.ruqualitybooster.ruquasimoney.ruquenchedspark.ruquodrecuperet.rurabbetledge.ruradialchaser.ruradiationestimator.rurailwaybridge.rurandomcoloration.rurapidgrowth.rurattlesnakemaster.rureachthroughregion.rureadingmagnifier.rurearchain.rurecessioncone.rurecordedassignment.ru
rectifiersubstation.ruredemptionvalue.rureducingflange.rureferenceantigen.ruregeneratedprotein.rureinvestmentplan.rusafedrilling.rusagprofile.rusalestypelease.rusamplinginterval.rusatellitehydrology.ruscarcecommodity.ruscrapermat.ruscrewingunit.ruseawaterpump.rusecondaryblock.rusecularclergy.ruseismicefficiency.ruselectivediffuser.rusemiasphalticflux.rusemifinishmachining.ruspicetrade.ruspysale.ru
stungun.rutacticaldiameter.rutailstockcenter.rutamecurve.rutapecorrection.rutappingchuck.rutaskreasoning.rutechnicalgrade.rutelangiectaticlipoma.rutelescopicdamper.rutemperateclimate.rutemperedmeasure.rutenementbuilding.ruultramaficrock.ruultraviolettesting.ru
خارج شده است
 

این صفحه در 0.113 ثانیه 27 نمایش داده شد.