انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

تا حالا كفشاتو نگاه كردي :
دوتا عاشق !
دو تا همراه  ، كه بدون هم مي ميرند !
با هم خاكي ميشند !
بدون هم زير بارون نمي روند !
كاش آدما كمي از كفشاشون ياد بگيرند…

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هشتاد و ششم  (دفعات بازدید: 2401 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

در روز سوم او زندگی خود را به دست آفریدگار سپرد و رضایت خود را برای انجام هر کاری که لازم باشد اعلام کرد . آنروز همسر دوست جدید ما به ملاقاتش آمد و با اینکه هنوز جرات نمیکرد نسبت به وضع شوهر خود اظهار امیدواری کند اما متوجه شد  در او تغییراتی پدید آمده اسا . آری تجربه روحانی دوست ما شروع شده بود . همان روز بعد از ظهر دوست جدید ما لباسهای خود را پوشید و بعنوان یک مرد آزاد از در بیمارستان بیرون رفت . دوست ما بعدها حتی وارد سیاست شد و در انتخابات هم شرکت کرد . او با آنکه مرتبا سخنرانی های انتخاباتی می کرد و به گرد همایی ها و مجال مربوط به آن می رفت و شبهای زیادی را بیدار بود ولی با یک تفاوت جزئی در انتخابات بازندهش د اما چه باک او خدا را پیدا کرده بود و با پیدا کردن خدا ، او خود را هم پیدا کرده بود .
            ار آن زمان (ماه جون 1935) این مرد دیگر هرگز دست به مشروب نزد و تبدیل به یک عضو محترم و مفید اجتماع شد . او به مردان زیادی در راه بهبودی کمک کرد و برای کلیسا یی که مدتها از آن غائب بود منبع قدرتی شد .
            بدین ترتیب تعداد این گروهها در آن شهر به سه نفر رسید . آنها حس کردند باید آنچه را که پیدا کرده اند با دیگران سهیم شوند و الا از میان خواهند رفت . پس از چند بار کوشش بی نتیجه ، بالاخره نفر چهارم پیدا شد و از طریق دوستی که از جریان ما خبر دار شده بود با ما آشنا شد . این جوان بی بند و بار پدر و مادر خود را متحیر کرده بود و آنها نمی توانستند بفهمند که آیا می خواهد مشروب را ترک کند یا نه . آنها مردمی مذهبی بودند و از اینکه فرزندشان مایل نبود هیچ کاری با کلیسا داشته باشد سخت متحیر بودند .
            برای این جوان ، مشروبخواری با زجر و شکنجه توام بود و ظاهرا هیچکس نمی توانست کاری برای او انجام دهد ، با این حال موافقت کرد که به بیمارستان برود و در همان اتاقی که دوست وکیل ما چندی پیش در آن بستری بود ، بستری شد .
در بیمارستان سه نفر به ملاقات او می روند . پس از مدتی شروع به حرف زدن می کند و می گوید ، آنطور که شما این مطالب روحانی را مطرح می کنید بنظرم درست می آید و من حاضر به انجام
.
.(186)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde427
I would like to bless you.
« پاسخ #1 : 14 آوریل 2016، 01:10:08 pm »

I would like to bless you.
  if it is as you say,nike tn pas cher, I am sad,nike tn pas cher, guilt you cool very happy,stylo mont blanc pas cher, so I think it is very good.

If a sorry,hogan outlet, in exchange for your forgiveness,hogan sito ufficiale, then I should say to you.

you are right,scarpe hogan outlet, I will always live in my own world never for people who love me more. Maybe you have no choice,hogan outlet online, I'm right.

if he really like you said to you,hogan outlet online, then I am willing to bless you. Live with him.

Related Articls:

second days in the morning to wake up, double fold

Still like

Thinking,

I will continue to tell myself, I will not miss you, I do not want to miss you. I would like to use the work to anesthesia, I find a friend to fill the lonely time, do not let yourself have the time to calm down and think of you, miss you...
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
representation of the ancestor of the Chinese civilization
« پاسخ #2 : 28 آوریل 2016، 11:16:47 pm »

He Yuanbo told reporters, Zhang Jizhong once again selected Shanxi as the location of the gypsum Mountain Scenic area. "Beard" new "journey to the west" was taken, the daughter of the gates, treasure Xiangguo,nike tn pas cher, car late country many scenes are in this film production, gypsum Hill seems to have become queen Zhang Jizhong's shooting. Zhang Jizhong are familiar with the drama director Zhao Guangbin accepts a reporter to interview, said "gypsum hill mountain lush, rugged rock formations,hogan outlet, a natural scenery, very much in line with the Yanhuang great" shot, showing scenes of life in primitive tribes. Among them, the whole scene of the original tribal migration and tribal war drama, will be completed here." It is reported that,chaussure air jordan pas cher, after Baoji Yan hometown for the drama tailored to a filming base.
 tribal war drama film in Shanxi
The
 put down Jin Yong's martial arts drama, bearded dormant for nearly two years to select this theme, naturally has his consideration. "Can witness 5000 years ago in the history of civilization, the debris is too little," Yanhuang great "will fill screen historical drama the lack part, is also the most difficult to show a piece of content. Zhang Jizhong said his crew in the past two years has been on a visit to the birthplace of the Chinese nation, invited experts lectures to explain this period of history, and strive to reproduce the Chinese primitive ancestor of the tribe life most close. The crew's publicity director Zhang Jizhong He Yuan Bo told reporters that "the play a total investment of more than 80 million. At present the script has been 12 drafts, but director Zhang still feeling dissatisfied." It seems that Zhang Jizhong is doing enough to do the work on this historical drama.
Zhang Jizhong invested 80 million shoot "Yanhuang great" 4 months late start
< p > because this drama has many scenes of the play. Therefore, Zhang Jizhong stressed that he wants to use the actor must have tough,goyard paris, competent body, the crew will be to recruit actors. The reporters found that Zhang Jizhong recently in their own micro blog GF "Heroes", said "the play for more than 200 tribal leader, war, warriors and warriors actor, height about 180cm, tall, muscular person can have game addiction".
< p > preparatory years long large historical epic drama "heroic age & middot; Yanhuang great" delays in the boot, executive producer of "the bearded" Zhang Jizhong in the play were 12 times,hogan outlet online, indicates the degree of attention. 6, a reporter from the Zhang Jizhong was informed that the preparatory work has been completed, will boot in late April this year, a total investment of more than 80 million,scarpe hogan outlet, the location selected in Shanxi.
The
< p > the Yanhuang great "by the central Chinese television drama production center produced,scarpe hogan outlet, Zhang Jizhong to assume the task of investigating the total producer, is a set of 40 historical masterwork. The drama can be described as a source of insight into the origins of the Chinese nation,scarpe hogan outlet, to revisit the Chinese national spirit of the epic legend.
 Zhang Jizhong
 Series in the mid to late 4 the official start, Shanxi began to set up the location after the spring festival.
 representation of the ancestor of the Chinese civilization
Related Articls:

time Reuters & nbsp;  directed by Cui

A supernova exposure refused

Whether it is from the squad beat or from Perspective of stroke gimmick, ambition white cross Years War of Hubei TV seems to not let "poaching" Wu Mo sorrow, finish the combination of teachers and students love with Taiwan across the years. When the "voice" of commercial speech may be due to the combination of price and then break the ceiling.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • tuv752
Read the fragrance of white orchid have a feeling
« پاسخ #3 : 04 مه 2016، 03:43:07 pm »

Read "the fragrance of white orchid" have a feeling< br / > the book, I closed my eyes, thin aftertaste with every single word or phrase in the white orchid fragrance ", seems to really smell the fragrance of orchids. After reading this article, I not only admire the author's writing skill, but also leave me a room for meditation. From the middle,montblanc plume pas cher, I read out the life of the white orchid tenacious, read out to cherish life,hogan outlet, read out life is fair to everyone, in addition, also read out to cherish the lives of others.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; I think,nike tn pas cher, cherish time is to cherish life,hogan scarpe, cherish life, is not of,scarpe hogan outlet, but also make their own life in the time to cherish the colorful, because I know that to live to live a meaningful life. If you want to give their precious lives for the meaning of some important things or people, we should also willing to sacrifice and not said to sacrifice the news spread around, for being famous, but will be pushed to the climax of the endpoint of life and make it more meaningful. So, even if we do sacrifice, will die of. Life is fragile,scarpe hogan outlet, we must always feel that our lives are almost over, in this way we can remind ourselves to cherish life; life is tenacious. When grass is people step out of breath, it will be very strong, after a period of time, it will straighten straight and slender body, in the power and prestige of the blowing start dance. Is the so-called: wildfires burn, the spring breeze and health. The article told me, in the treasure of their own lives, but also should cherish the lives of others. Of course, the "other people" here is not just people, but also refers to animals, plants,scarpe golden goose, items. Because every life is God given, in every life will have a piece of extraordinary things, so that life is no longer like dry general./>   
  &nbsp,air jordan homme;       
         Related Articles:

Network is a double-edged sword

Miss, the

The bitterness of the peasant uprising, the legendary heroes of popular

The reason is in the region is concentrated in the rainy season rainfall, rainfall intensity, continuous rainstorm, low-lying area water leaching and disaster; the second is due to typhoon hit the wind heavy rain suddenly, if coincides with the tide of the coastal embankment overtopping or burst disaster.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Human truth with me through the spring and summer
« پاسخ #4 : 21 مه 2016، 08:44:48 pm »

Human truth with me through the spring and summer autumn and winter
 have a heart of spring, the world will have a heart of winter, sunny, the life is hard to avoid gathering clouds and rolling mists. As long as we open our hearts, life is full of color, green life. Open the window of the soul,scarpe hogan outlet, listen to the voice of nature; open eyes, insight into the light of the universe; raise the corners of the mouth, smile to life of all, this is wisdom. Everyone has a story, everyone's heart will have scars,tn pas cher, each person's heart will have incomplete, timely to the soul of cosmetic, will let you more happiness, also give others more happiness. The true love in the world, more like a pair of Xiangruyimo lover, dependent Xiangwei, accompanies me to pass through the spring,ugg soldes, summer, autumn and winter, with me through the ups and downs. I love to write copious and fluent, poems, is the situation of the world as one solution, the spectrum of the harmony between man and nature. As long as we open our hearts, hearts will have a broad understanding of the sea! < br / > < br / > you think life is boring,scarpe golden goose, because you don't have to live as enjoy, learn to own life gingering up, cherish every minute with,scarpe hogan outlet, life will be filled with music spiritual. As learning fun, take life as a contact,air max pas cher, a taste, a little care, life will be full of surprises, full of sunshine. We walked side by side the day of Thanksgiving, time such as water, consider is silent, but I believe that we each other sincerely, sincere Xiangshou countless tacit intersection of the moment, remember, remember the rain, remember the heart. Heart strings, even to tea cool, there is still a little song sounded slowly, still full of osmanthus trees companion and into a bouquet. I will use the most sincere heart, the pure beauty of the true return this. The heart is a small window, and a bright sunshine, drink some warm stories, free wind invite some flowers and white clouds. The fence in your heart,montre guess pas cher, and ivy in the past, those little secrets which adorn, like leaves the rest of the butterfly,hogan rebel outlet, dream, so lonely no longer come, the heart is no longer lonely. A temple in the heart, dedicated to the nobility, dignity, kindness, ideal and pursuit, these are beautiful spirit. Thus, and shall not be infringed. Thus, and has the world and themselves. This is my heart my garden, heart and know the distance, heart and consciousness of the soul.
Related Articles:

According to the window to li

We are afr

Youth pass

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

این صفحه در 0.067 ثانیه 28 نمایش داده شد.