انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

در میان شما کیست که صد گوسفند داشته باشد و یکی از آنها گم شود ، که آن نود و نه را در صحرا وا نگذارد و از پی آن گم شده نرود تا آن را بیایبد ؟
.
انجیل لوقا

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هشتاد  (دفعات بازدید: 2453 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

می کند ، زیرا از هوشیاری خود راضی و خوشنود نیست و نمی تواند زندگی را بدون الکل مجسم کند . شاید روزی برسد که حتی نتواند زندگی را چه با الکل و چه بدون آن تحمل کند . آنوقت است که با تنهایی بصورتی که تعداد کمی با آن آشنا هستند آشنا می شود و خود را بر لبه پرتگاه خواهد یافت . آرزو خواهد کرد که زندگی خاتمه یابد و همه چیز تمام شود . شما ممکن است پس از آگاهی از چگونگی رهایی ما از منجلاب بگویید : " بسیار خوب ، من آماده ام اما آیا قرار است زندگیم مانند بعضی از پرهیزگارانی که می بینم ، خشک و بی روح و یکنواخت باشد ؟ من می دانم که باید بدون مشروب زندگی کنم اما چطور می توانم ؟ آیا چیز بدرد بخوری دارید که بتواند جای آنرا پر کند ؟"
            بلی ،  برای الکل جانشینی وجود دارد ، جانشینی بمراتب بالاتر و آن عضویت در انجمن الکلی های گمنام است . در آنجا شما ار از دل واپسی ، یک نواختی و تشویش ازاد می شوید . تخیلاتتان پر می گشاید و زندگی سرانجام مفهوم پیدا می کند بهترین و رضایت بخش ترین سالهای زندگی شما در مقابل شماست و بدین ترتیب ما و شما هر دو انجمنی پیدا می کنیم . می پرسید ، چطور این اتفاق می افتد و در کجا چنین مردمی را پیدا خواهیم کرد ؟ شما این دوستان جدید را در محله های خود ملاقات خواهید کرد . الکلی های زیادی در نزدیکی شما وجود دارد که مانند سرنشینان یک کشتی شکسته ، بدون آنکه از دستشان کاری برآید به مرور می میرند و نابود می شوند . اگر شما ساکن شهر بزرگی هستسد ، صدها نفر از اینگونه افراد را می توانید در اطراف خود پیدا کنید . چه ثروتمند و چه فقیر ، چه بالا و چه پائین ، آنها اعضاء و دوستان آینده الکلی های گمنام هستند . شما در میان آنها دوستان ابدی خواهید یافت و بوسیله هم بستگی های جدید و فوق العاده ای، با آنها پیوند خواهید خودر . آری شما به کمک یکدیگر بر مشکلات غلبه خواهید کرد و دوشادوش هم رهسپار سفر دست جمعی خود خواهید شد . آنوقت است که شما با مفهوم از خودگذشتگی آشنا می شوید و بخاطر نجات دیگران در بازیافتن دوباره زندگیشان ، فداکاری خواهید کرد و به معنای واقعی "همسایه خود را مانند خود دوست بدار " پی خواهید برد .
            ممکن است ظارها این طور به نظر برسد که امکان خوشحالی ، احترام و ثمر بخش بودن دوباره برای اینگونه افراد
.
.(180)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn171
From the thought of Zhong Yongshen
« پاسخ #1 : 06 مه 2016، 06:03:34 pm »

From the thought of Zhong Yongshen
&nbsp,nike tn pas cher; &nbsp,goyard pas cher;
&nbsp,hogan outlet online;   
&nbsp,chaussure air jordan pas cher; &nbsp,hogan outlet online;   &nbsp,tn requin pas cher; &nbsp,sca goyard pas cher; &nbsp,hogan outlet;Related Articles:

The father dies

What is happiness _3

Dream, is

Every one of us is a small node in the net. Throughout this network into a major event has a unique feature, that is, "mind" carefully. They are good at "insight to" make of his big advantage, they are good at cooperate with others and eventually reach their purpose, they also cutong social way, easy to get someone else's tripartite balance of forces to help.
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Mount Emei 700
« پاسخ #2 : 13 مه 2016، 10:39:53 am »

The tourists have come up with
< p > a few monkeys have been from the deep bottom drill out, climbed over a fence to people up the mountain side of the road and a tummy,nike tn, squat, mutual slapstick, attracted people stop and wait and see, several protects the mountain of the separated from the visitors. Curious monkeys always not afraid of people,montblanc plume pas cher, they even went to the man, rudely snatch food. Years of experience to teach the monkeys were recognized in the hands of the items, they are special people pick in the hands of the food in plastic bags to snatch. Next to an uncle to take the initiative to say: "love monkeys eat peanuts. Who has peanut?"
 in October 1st this day, we went to Mount Emei. Mount Emei is really......
 Mount Emei high mountains, show the world, known as the "Emei show the world" reputation. Today I went to see,hogan sito ufficiale, is really a well deserved reputation.
 2 Mount Emei blogs
 peanut peanut, peanut no visitors to buy peanuts, fortunately I have prepared. I took the peanut, shaking in the air, so that the monkey saw. A monkey see, jump over to grab my peanut, my hand out means to you. It is happy to eat my peanuts, I let my mother give me a photograph.
 Mount Emei is really "Eighteen mountain bends". In the morning we have to take a tour bus set off. On the road I came close to internal organs to spit it out, just turned a corner not Huanguo to God and a sharp turn,scarpe hogan outlet, let a person accident unceasingly.
 also did not walk a few steps, you have heard the squeak of a monkey. Immediately, I made a monkey, romp with greet the past, call back,golden goose outlet, hurry, you take pictures of me and the monkeys.
 second days, I am unwilling to leave the Mount Emei. Where the scenery is picturesque, I must go.
Mount Emei 700

Say no to yourself

Make a sno

For fear of the dog scared away birds, immediately expelled ten feet outside. A sieve with Valley busy, breath pull string. The birds were round, lift the screen to catch birds birds escape. You overtake the foot, but its wings are flying. Today, although no harvest, I am waiting for the moment the most happy.
خارج شده است

yzmj38mbl

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 220
    • uvw451

Liu Zhenya said that the development of UHV power transmission technology, the first is the need for China's economic and social development, because UHV transmission technology has a long transmission distance, large capacity, low loss, high efficiency characteristics. The development of UHV power transmission technology, is the national economic and social development of the demand for energy and electricity growth is determined by; is expected in 2020, China's electricity consumption will be doubled. The development of UHV power transmission technology, but also the need for the development of clean energy.
< p > on the next step in China's space technology development, Ma Xingrui said that next year we will also carry out the "Shenzhou No. 10" and "Tiangong-1" Rendezvous and docking, for the construction of the space station to lay the foundation; in 2020, we will build China's independent space station; this year, we have built a regional Beidou satellite navigation system,hogan outlet online, but also to build global Beidou navigation satellite system; we are also establishing a global earth observation system,hogan rebel outlet, these major space mission, as national economy and sustainable development made a significant contribution.
 a reporter asked, why should the State Grid to develop UHV power transmission technology? What is the role of it in promoting the transformation of energy development in China?
Liang Wengen: Sany's international revenue this year will reach 10 billion yuan
< p > center of 18 big news 10 days on the implementation of the innovation driven strategy,hogan outlet online, to accelerate the transformation of the pace of development "theme at the media center held a collective interview. Invited the president of the Chinese Academy of engineering, Party Secretary Zhou Ji, Chinese Academy of engineering,hogan scarpe outlet, Dean of the aerospace science and Technology Corporation general manager and party secretary Ma Xingrui, general manager of the State Grid Corporation, party secretary Liu Zhenya, general manager and party secretary of Tianjin Tiandy Digital Technology Co., Ltd. Dai Lin, Sany Heavy Industry Co., Ltd. chairman Liang Wengen accept interview to Chinese and foreign reporters at the scene,hogan outlet online, and answered questions from reporters.
 "Chang e three" and "Long March five" the progress of the situation is a concern of Chinese and foreign reporters. Ma Xingrui said that according to the current plan, the long March-5 rocket is in the engineering development phase, is expected in late 2014 implementation head flew; "Long March V low orbit carrying capacity of 25 tons, is the carrying capacity of the best carrier rocket one. China's lunar exploration program is divided into around, fall back to the three tasks, the second half of next year we will implement "Chang'e III" emission and moon mission. This will be China's first to extraterrestrial objects in a soft landing aircraft,scarpe golden goose, the main tasks include of lunar soil and lunar environment exploration and survey, including to break some of the new space technology. "Chang e three" mission is completed, will lay a solid foundation for China's deep space exploration.
< p > Liang Wengen when talking about innovation driven enterprise development experience said, Sany Heavy Industry last year, profits and taxes reached 160 billion yuan, which is depend on research and development investment. In order to increase the intensity of transformation and upgrading,nike tn pas cher, our main measure is to further increase R & D investment, the specific is to increase the application of information technology in the management of the whole process. In addition, the internationalization of Sany as the third business enterprise, this year's international revenue will reach 10 billion yuan,tn femme pas cher, accounting for only 15% of sales; I >Related Articls:

The first

Xiangeqing buy cheated 60 million continued the biography of its 500 million yuan of assets involved

Shennan A-

The operation of wind power projects Pinglu a 49.5mw and Pinglu second phase 49.5mw project, all in the construction period, of which Pinglu project is expected in January 2012 to build grid connected operation, Pinglu to the second phase of the project is expected in June 2012 before the completion and the realization of parallel operation.
خارج شده است

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • lmn538
Experience of experimental training in 2015
« پاسخ #4 : 05 ژوئن 2016، 09:03:12 am »

7 5 am, by the City Board of education Xiao Secretary led the mobilization of the general assembly, through mobilization, I fully understand the content and purpose of this training,hogan outlet, but also a profound understanding of the important significance of this training.
< p > in the following training, under the careful guidance of teacher training, in two days time, we completed the junior compulsory 21 experiments in the actual operation, it may be said is a fast paced,new balance 574 outlet, high quality. In the event I see every one of the teachers very seriously, especially older and not the professional teachers, them more seriously and do fools excellence. Their dedication to work, study and serious attitude is also deeply infected with me, as a young,hogan sito ufficiale, but also the subject of teachers, I do not have any reason not to take this matter seriously.
< p > learning through two days of training,air max pas cher, in the practical operation, I found their usually teaching does not pay much attention to many details,hogan outlet, standardize the experimental operation,hogan outlet, improve the skills, and lay a good foundation for the future of the teaching management.
 at the moment, I would like to say: "this is a pragmatic, efficient training will be."
Experience of experimental training in 2015
< p > in the short span of two days of training, I also saw the many experienced veteran, the use of after-school time, I also will be the usual teaching and experiments in the presence of some of the confusion they communicate in their guidance, I feel the benefit of his, here I thank leaders at all levels for us provides such a great opportunity for the exchange of learning.
2015 years of experimental training experience
7 5,scarpe hogan outlet, 6, I participated in the organization of the Yangquan City experiment,ray ban outlet, books, administrators training classes.
Related Articles:

Office wor

Teacher in charge _7

2014 year-end summary of the Cultural Bureau

Zhu mayor of my bureau income hundred days campaign activities practice fully affirmed. Two is to carry out the analysis, the focus of monitoring. Carry out the macro tax burden of the city, industry tax, focusing on sources of tax, export tax rebate warning and policy effect analysis, in a timely manner to the mining tax potential.
خارج شده است

این صفحه در 0.065 ثانیه 26 نمایش داده شد.