انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر می خواهی قواعد بازی را عوض کنی ،
نخست قواعد را یادبگیر

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: خود ارضایی و هوشیاری جنسی (1)  (دفعات بازدید: 3504 بار)

غلامرضا

• مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 762
  • مراقبه یعنی گرفتن جواب از دهان بزرگترین منبع ممکن
    • Http://Behboodi.Org
خود ارضایی و هوشیاری جنسی (1)
« : 22 نوامبر 2010، 12:07:29 pm »

خود ارضایی و هوشیاری جنسی (1)

چرا به این نتیجه رسیده ایم که رهایی از هر گونه رابطۀ جنسی با خود جزئی ضروری از هوشیاری جنسی است؟

برای من خود ارضایی به معنای فرار از واقعیت است و مثل یک داروی مخدر روان گردان و روحیه گردان عمل می­کند.

در من این فرار به دو شکل بود: در ابتدا خود ارضایی جنبۀ ذهنی نداشت. این احساس فیزکی منجر به خالی شدن ذهن من و پناه بردن به خلوتگاهی شد که در آن از فکر و اندیشه دور  بودم. من همة ارتباطم را با دنیا، دیگران و خودم از دست می دادم. با این کار از  اضطراب های درونی و محیطی فرار می­کردم و راه نفوذ غم  را بر خود می­بستم. ولی خیلی طول نکشید که بالاخره خود ارضایی به صورت دوم در آمد و من بطور دائمی بوسیله تصورات کنترل می شدم واز تصاویر شهوت انگیز استفاده می­کردم و در ذهنم با یک شریک جنسی مجازی رابطه برقرار می کردم. این نوع دوم خلأ عاطفی مرا پُر می­کرد و جایگزین روابط من می­شد. نمی­دانستم که برقرار کردن رابطۀ جنسی با شخصی در درون خودم، باعث می­شود که از خودم جدا شوم. هردو نوع خود ارضایی، چه با عکسها و چه بدون آنها راهی برای فرار از خودم بود. هر بار که این عمل را انجام می­دادم بیشتر خودم را از همه جدا می­دیدم و از تنهایی خود وحشت می­کردم. این یکی از نشانه های اعتیاد جنسی ما است. من داشتم به آرامی خودم را از دست میدادم.

ادامه دارد...
خارج شده است
با امید و توکل به نیروی برتری که ما را انتخاب کرد تا در کنار هم جمع شویم و سنگ صبور یکدیگر باشیم، از خدا می خواهیم کمکمان کند تا روز به روز به او نزدیکتر و در راستای بهبودی و ترك شهوت گام برداريم، به امید اینکه صدای این جلسات به گوش تمام افراد نیازمند برسد .

غلامرضا

• مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 762
  • مراقبه یعنی گرفتن جواب از دهان بزرگترین منبع ممکن
    • Http://Behboodi.Org
خود ارضايي و هوشياري جنسي 2
« پاسخ #1 : 22 نوامبر 2010، 12:07:52 pm »

خود ارضايي و هوشياري جنسي 2
ادامه ي پست قبل

به عنوان یک بزرگسال (در این زمان ازدواج کرده بودم و روابط نامشروع، روابط یک شبه و فاحشه­گری را نیز تجربه کرده بودم)، هنوز داشتم تمایلات و اعمال شهوت آلود را در ذهن و قلب خود تقویت می­کردم. بنابر این، همۀ مشخصه­های یک رفتار بیمارگونۀ جنسی در خود ارضایی­های من وجود داشت:

تغییر روحیه، دور شدن و از دست دادن خود. خود ارضایی برای من مثل خوابیدن با دیگران است، و حضور یک شریک جنسی، صرفا شکلی دیگری از خود ارضایی است.

با هر بار خود ارضایی یک بار دیگر جریانی آغاز می شود که نمی توانم آن را کنترل و متوقف کنم. درست مثل الکلی­هایی که با نوشیدن اولین لیوان، مست شده و دیگرنمی­توانند خوردن را متوقف کنند.

یک عضو دیگر می­گوید:
من حتی قبل از شروع خود ارضایی خودم را مانند مشروب خواران می­یابم. یعنی اولین فکر شهوت آلود مشابه اولین لیوان مشروب عمل می­کند. شهوت مثل یک مادۀ مخدر در خون من عمل می­کند و مرا وادار به خود ارضایی می کند. من قبلا این جمله را درAA شنیده بودم که خوردن مشروب آخرین کاری است که من در یک لغزش انجام می دهم.  خود ارضایی یک نتیجه است و شهوت مسئله اصلی و پنهان است.

خدا را شکر که علاجی برای هردوی اینها وجود دارد.
خارج شده است
با امید و توکل به نیروی برتری که ما را انتخاب کرد تا در کنار هم جمع شویم و سنگ صبور یکدیگر باشیم، از خدا می خواهیم کمکمان کند تا روز به روز به او نزدیکتر و در راستای بهبودی و ترك شهوت گام برداريم، به امید اینکه صدای این جلسات به گوش تمام افراد نیازمند برسد .

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 225
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop773
I want to fly
« پاسخ #2 : 06 آوریل 2016، 01:09:51 pm »

I want to fly the HTML template< br / > Xiaoshihou, see the birds flying in the sky, I naively asked mom: why I have no wings, like a bird happy and free to fly,sac goyard pas cher. Mother listened to just pleased to smile, didn't answer me; slowly. When I grow up, see a plane flying in the sky, I happily took hand of big brother said: eldest brother, when you also took me to go by plane,tn requin pas cher?? Brother told me that little, you will make good reading,converse femme pas cher, reading out to a very far place to work,chaussure jordan pas cher, so you can take a plane, take time to my brother. I kept nodding his head, delighted with big brother. Since then, in my young mind buried under the dream I want to fly, from childhood, to youth, to marry and settle down, again to me now, how many times ah,hogan scarpe, I can not remember,hogan sito ufficiale, in the dream I really fly up, fly the feeling is really beautiful. I clearly remember, each flying scene: I happy with open arms, close your eyes, two feet pedal, I would fly up, over the mountains, over the sea, fly to faraway lands, the place me already familiar and unfamiliar. Be familiar with the environment there, as if it is my daily life, study or work environment, strange is the people there, I do not know. Later, listen to the old people say, dream to fly in the long high or that your physical condition is very good, but I have done so much to fly the dream, long to grow to less than one meter six, belong to the three and so on. Although there is no basis for this, but I think it still has a certain reason, because this is a summary of the experience of the predecessors and personal experience. In addition, I also found that: with the growth of age, the dream of flying to do less and less. I want to fly, imagine a bird flying happily, fly to every place I want to go. I believe that there are a lot of people have hopes and dreams of and I like to fly, although the development of modern science and technology, with aircraft, satellites and spacecraft,hogan outlet, etc. can make us fly, these are full of security risks, one not careful will even life is not guaranteed, especially since the beginning of this year, one after another of the crash prone, it is very hard to detect. If we can fly, in addition to more free, more convenient, but also can save. I want to fly, I will fly to to visit relatives, friends, when they are in trouble, when you need help, I want to to the fastest speed first arrived,scarpe hogan outlet, to lend a helping hand as far as you can to give maximum help; when they are happy and happy, I also want to fast to timely sharing their happiness and joy. I want to fly, I will fly to every corner of the world, to enjoy the exotic scenery and local customs and practices of singular; I want to fly, I want to stay Chinese every inch of land, a China all humanity history and development of the places of historic interest and scenic beauty, fifty-six national experience; I want to fly, I will fly over the numerous hills and streams, overlooking the nine million and six hundred thousand square kilometers China the magnificent rivers and mountains, the mountains look steep tall, watching the Great Wall magnificent long, a glimpse of the the Yellow River Yangtze River of great momentum; I want to fly, I will fly to Chinese every beautiful prairie, quietly lying on the soft soft grass, to touch the pulse of nature, to listen to the heartbeat of nature; I want to fly,.Related Articles:

Flashy rin

Release will be free

Mittagong

Finally, waiting with a dream to heavy mature. Signature. Time flies, the seasons. I still remember the past, once you have. In fact, in the very early days and wanted to write down with you about an article, but until now it dropped the pen. Don't know why ever did not write, or not, or do not want to; or let it lie in the heart, or to make it in time with a long time passes slowly wake up, no sleep.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
"twenty-second marriage rules" Jupai kiss
« پاسخ #3 : 26 آوریل 2016، 08:05:06 am »

,scarpe hogan outlet
Song Xiaobao did not dare to admit only kiss TV news channel
< p > recently, songxiaobao can be described as is a drama about constantly, first and Chunyang partner "cherry" the plight of child heart in the end, upcoming debut is and starring Huang's new "Article 22 marriage rules". When it comes to the drama shooting sentiment, songxiaobao said that experienced "cherry" in the plight of child heart into "Article 22 marriage regulation" fashion metropolis emotion play oneself temporarily and a little "delay not to come over".
< p > in the article 22 marriage rules ", and Huang opponents play that Andy's acting career has added a new experience,golden goose saldi," in the TV play, I play a social small cock wire, speaking is young sham marriage, really in love. Finally, we get really happy story. " But Huang Shengyi's opponent in the play at the beginning is not so smooth, the beginning of a few games we have been rubbed out, I would have been in a circle, and then Huang Shengyi said that we eat a meal, and mutual understanding. Later learned to get along very well." Song Xiaobao recalls.
 is not out of the house,scarpe golden goose, very quiet, only to see love watching TV news channel." He said.
 Song Xiaobao and the reporter photo
 "twenty-second marriage rules" Jupai kiss
< p > in addition, in the drama of "Article 22 marriage regulations songxiaobao and Huang is also very worthy of looking forward to yesterday, when asked if there is passion play for two person play, Andy said:" embrace the opera, but kiss almost all deleted. Everybody is looking. >
 and I
< p > yesterday to celebrate the TV drama "village of love" perfect ending month and country love album signing will be held in long, "Liu Xiang" starring Bi Chang (played by wangxiaomeng), he Shufeng (played by xieyongjiang), Zhai Xingyue (played by Su Yuhong),montblanc plume pas cher, Jin Hongming (played by white) four young actors to sing,hogan outlet, and observe and learn songxiaobao, ah eggs,scarpe hogan outlet, Cheng Ye schoolmates performances. Last night, in the show before the opening, Song Xiaobao accepted the reporter's interview.
< p > is not only so, work, Andy will often give their "holiday", "I every time will let their release, drink tea with a friend,hogan outlet, chat, listen to they give me some suggestions, feedback, everyone's point of view to improve my future career really very helpful."
 stage image personalities< p > it is understood, "cherry" songxiaobao in shaping the "Zhao Laole" this role can be described as rooted in the hearts of the people, originally a covered the delight of the comedian,hogan scarpe, but show extremely Ningba affliction scenes, is really difficult to bad Andy, Andy said in the future or not to take the complaint of the opera, "or shoot compared with my character play better." In addition, Song Xiaobao also exposes his real life, he said, unlike their stage image, actually in your life is another character, "the house every day,
Related Articls:

into the picture: champion was dancing out from the end of Miss Hong Kong and Kenneth Ma is the old

Onoue Mats

back, Zhou

According to Hong Kong media said, dingzigao already predetermined sanatorium and hospital, 28th floor rent 10000 yuan top suite, due to the shortage of hospital beds, to advance reservation, they want to advance payment of 1 00000 yuan to leave the room, the statement also should be carefully kept confidential. The hospital immediately ordered the outward leakage is not allowed.
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
Spring flowers from the open
« پاسخ #4 : 16 مه 2016، 01:03:57 pm »

painting from the eyes of the poem from the bottom of my heart. Ice and snow scattered on the warm spring.
< p > cold has not yet disappeared, early Primula to smell, ice pressure branches, never lost color,nike tn pas cher, this is Miss Sharp, current driving alone, read aloud and far, Fu Poetry loving words first.
 spring flowers open from poetry, love to the depths to recite. Daily bonus is not the same, little green leaves always new, people sigh only green, blossoming by bitter life. Had not recorded on the terraced rice paddies, the field people, cold Boreas blows away sunset, mince withered no color, more snow sweeping the courtyard, flowers fall do not dare to speak out. Looking at the autumn chrysanthemum Tang haggard, and scattered all over the sky, unable to let the leaves wind, rain and wind scattered. Remember, a ship to the Quartet, the sound heard after parting bitter, desolate and lonely, sad does not spend a few degrees of solution. Remember that carry luggage, the sunset in the west, alone on the high-rise, singing a song, Qinyun leisurely, times find rivers and mountains, the vast not Zhichun where. I have a heart to a small, fat thin.
Spring flowers from the open
&lt,goyard paris; p > snow cover days, cold chilly, flowers wither shutter residues, look into the distance in front of the sail past the, rounding appearance regret really, even if dry to sad place, scattered into the mud door flower. May I ask what the cruel,stylo mont blanc pas cher, once asked what time to live up to the world, Speechless language as the spring and autumn seasons. Why should human suffering sigh with regret, since ancient times, floral bitter brewed for a long time, bonus writing only for spring, spring sit through lonely, even insignificant, is willing to do a hyacinth with wild trees; even if the body humble, annual spring branch; even if the time is short, year after year to spend new year, colorful flowers will not change color; even if the branch head far, Chengtou mountain angle reported spring. Why blame north wind strength, severe winter wind snow, ice hanging fog is king,hogan sito ufficiale, is not difficult to open, but not yet.
< p > gentleman does not see, the dream fire,goyard soldes, cold short, butterflies flying hometown Ji, sun not stem the first soft, autumn to root dry first, Tao waves splashing mast been dumping, moonlight shine on people sleepless. Don't hate severe winter long, but the heart flower period. Gentleman does not see, the bustling city, Lane people, fashion people, utter sadness, sing sorrow, searching but not the end, static Yijiang, a cold, empty branches, migration, a lane in the rain, to poetry, even if spring calls for urgent, sunset seaward heavy hard to wake up from.
 March spring like horn, no need to call no need to cry. Go out looking all is the scene, reading all human no, won 100 students once brilliant blooming, blooming flowers all over the sky. The mountains, the pond, the times and don't smell the flowers Saibei Jiangnan, modesty, saw Miss people admire,adidas yeezy pas cher. A pot of spring rhyme chant, shades of shades are full of love, the heart.
The
< p > gentleman does not see the subtle fragrance floating shallow grass, smoke Liu Shaixia Yun,hogan outlet; gentleman does not see, waving in the wind song, wish to fly the air light than Yan,hogan sito ufficiale; gentleman does not see, Malus halliana articles for newly weds, everywhere fluttering everywhere. >
 see the cold lonely character, self at ease, heavy round, dark star light, long time, night repair bodhi.
 season, after years of refining heart, though thousands of miles apart, never forget to bloom. Once the drizzle moist, dizzy eventually period, winter to spring to the center of the earth warm, 100 grass roots sprout vigor, spring city is king not cover, blossoms swaying without period.
Related Articles:

He is innocent

Give nature a picture

More wind and rain

Varieties of Chinese ancient coin, voluminous, probably have to have tens of thousands of species, they are primitive money cowrie, is long in the Warring States period, the spade and knife money, is half of the Qin Dynasty, five baht in the Han Dynasty and the Tang Dynasty Kaiyuan, frequent wars in the period of five Dynasties and Ten Kingdoms is complicated and rare element, Tong Bao coin, and Liao and Xixia regime of ethnic minority precious money remains.
خارج شده است

این صفحه در 0.066 ثانیه 26 نمایش داده شد.