انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي كردن به ما فكر كردن مي آموزد ،فكر كردن به ما زندگي نمي آموزد.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هفتاد و هفتم  (دفعات بازدید: 3860 بار)

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام

واقعا توجه مي كند اما در مورد الكليسم ، چه بگوئيم اصلا باور نمي كند كه چنين مشكلي وجود داشته باشد .
            شايد اين ديد و طذز تفكر همگاني باشد . آن عده از ما كه زندگي كاري و تجارتي را سالها تجربه كرده ايم . حداقل از زاويه ديد يك الكلي ، به عقيده صادقانه اين مرد محترم لبخند مي زنيم . اگر او مي دانست كه الكليسم چقدر در سال برايش خرج بر مي دارد . احتمالا دچار شوك مي شد . موسسه آنها به احتمال زياد الكلي ها و افراد مستعدي را در زير چتر حمايت خود دارد . ما اعتقاد داريم كه روساي سازمان هاي بزرگ ، اكثرا از مقياس شيوع اين مشكل بي اطلاع هستند . حتي اگر شما احساس مي كنيد در سازمان شما مشكل الكليسم وجود ندارد ، شايد ارزش يك نگاه دوباره را داشته باشد و شما مطالب جالبي كشف كنيد .
            در اين فصل ار الكلي ها بعنوان مردمي آشفته و بيمار ياد شده است ، اما انچه كه دوست عزيز ما ، معاون آن سازمان در نظر داشت مشروبخواران دائم الخمر و يا مستان پر سرو صدا بوده اند كه البته همگي آنها سياست سازمان مذكور بدون شك مناسب است اما معاون محترم بين اينگونه مردمان و الكلي ها تفاوت قائل شده است .
            انتظاري نيست كه وقت و توجه بيش از حد صرف كارمند الكلي شود ، كارمندي كه كارش درست است و در راه بهبودي است يك چنين انتظاراتي ندارد . او نه تنها خود را تحميل نمي كند ، بلكه برعكس مثل ماشين ، براي شما كار مي كند و تا روز مرگش دعاگوي شما خواهد بود.
            من اكنون خود سازمان كوچكي تاسيس كرده ام و دونفر از كارمندانم الكلي هستند ، آنها به اندازه پنج فروشنده معمولي فروش دارند ، چرا كه نه ؟ آنها طرز تلقي و بينش جديدي در زندگي پيدا كرده اند و از يك زندگي بدتر از مرگ نجات يافته اند و من از تمام لحظاتي كه صرف كمك به آنها كرده ام لذت برده ام .
.
.(177)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gdf8e7nert

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 242
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • fgh902
Sad, just in the world.
« پاسخ #1 : 15 آوریل 2016، 03:39:14 pm »

Time: 2014-03-17 00:55: network editor: click on the network reproduced: & nbsp; September footsteps, marching elapsed time traces, easily to our side,hogan outlet, it very overbearing attitude, cut off the we last contact with the wire time,hogan sito ufficiale, experience in memory as if it were broken by all, but a illusory dream, let a person can not distinguish between true and false. Then,louboutin pas cher, we wandered in this blurred world, rippling time ripple, wake up and sleep, sleep and wake up.
/>   
 < br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; this is the life,bottes ugg pas cher, everywhere are full of the uncertain,hogan sito ufficiale, full of frustration and tangled, and sadly we cannot leave it,hogan outlet, had to once again accept the swing,air max pas cher, like a leaf floating withered in the wind, no direction, no ending.
 
/>   
 
  < br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; so that I was beating the sudden thoughts a bit by surprise, at a loss, I do not know the how to stay, only can let the exhausted body, quietly by the window, gazing at the distant scenery. But, suddenly very wants to know, at the end of the city whether there will be people like me, stupid to watch the night of quiet.
 
 
            answer me, in addition to the bursts of wind drifting outside have no other. Perhaps this is a sad City,louboutin soldes, a group of sentimental > linger
 
Related Articles:
 
 
   Optimism i
 
   The brothe
 
   
 
 
  I Tuwan, people are much more comfortable, slowly walking home. Fast home door, I subconsciously use the eye more than light glanced just vomiting, saw cleaners grandpa was holding a broom slowly clean I just spit out the dirty things. After a while, the ground was clean, did not see someone's vomit. I have seen very touched, and have a strong curiosity about him, from then on I was quietly watching him.
خارج شده است

yzmj38mbl

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 220
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • uvw451
team officially announced signed a long team of FC Seoul, football version of th
« پاسخ #2 : 20 آوریل 2016، 04:42:54 am »

< p > of course,golden goose scarpe, Shandong fans are quite generous, they still fans forum issued a "if you 'quiet' well,scarpe hogan outlet, is sunny memories of posts,tn requin pas cher, to Antar say treasure.
 
 in Shandong fans, Antares in the team for many years, has long been regarded as one of their own, especially after he served as captain of the team, is to obtain the support of the fans and the media.
 first
< p > Antares is Shandong Luneng Club History's first foreign captain, after landing in the 2009 super he Shandong played five seasons, 2010 help Shandong win last year helped Shandong back into the League runner up position.
< p > and Antares because of increasing age worrying about the future, by moving to seek new opportunities in different,scarpe hogan outlet, Wuhan Thatcher captain Mei fang and Qingdao to Mrs captain at the beginning of the new year, star of the captain to where "the second set, not only is because Hengda ostentatious.
 if only from the salary, Wuhan zall and Qingdao to be opened are not too low, Qingdao.
 Hengda
 second set   even close two big captain
< p > at the end of last year, when the media exposed Antar initialed Jiangsu sainty, after the expiration of the contract will be officially transfer news, the Luneng Club once was shocked, because at that time the club manager has not yet been determined, of course, is not considered Antares fate.
Where the super version: 5 team captain to captain Qingdao not even sign 6 people play farce where the river | captain | _ Phoenix Sports
< p > but time waits for no one,hogan sito ufficiale, in the Shandong Luneng determine the 2014 season will be a lot of "burn money" against rival, this year will be over 34 years of Antar position threatened, the club has been slow to talk about renewal, he chose starred in the first set the captain where to go ".
Luneng
 this year in the transfer market, there is a strange phenomenon, that is the captain who became the protagonist. Yesterday, Beijing Guoan  team officially announced signed a long team of FC Seoul, football version of the captain to where "show to a climax, there is a poem: sainty signed the Luneng's captain,air jordan pas cher, get under captain Shenhua Luneng, Hengda freak not even a sign of Wuhan, Qingdao two captains,converse blanche, drow and signed Harbin Yiteng captain, Guoan vindication signed the Seoul captain, finally Qingdao accused Evergrande illegal, want to return to their captain.
< p > in December last year, formally signed a contract to Jiangsu sainty, the fact that Antar's choice is correct,air max homme pas cher, after the arrival of the coach KUKA, Luneng will now spend lots of money to introduce "Brazil help". Yesterday, the St Paul striker and midfielder to play the best striker Alois Theo has completed the examination.
Related Articls:
 
 
   Wu Jingui
 
   The princi
 
   after we entered into Ma IL striking one snag after another, national security perspective, and finally the introduction. In order to finalize the tra
 
 
After watching the game, I think it is a pity. Although football is not if, but I still want to say, if we first 3 games competition to take two points rather than losing 3 games, now the situation will quite good, the Chinese team without prior almost lost a chance to qualify.
خارج شده است

hdfg0z2ter

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 276
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def238
All ten thousand
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 08:09:15 am »

HTML template is ten thousand
 made a big decision, and finally changed the TV and washing machine. < br / > < br / > the mid-1990s, in order to follow the times development, spend more than ten thousand yuan,goyard soldes, bought a 34 inch TV (at that time,scarpe hogan outlet, the good ah), fully serviced the attack machine, VCD machine, a pair of big speakers. In addition to TV play its due role,goyard pas cher, the other parts did not play any role, at best, as the display and carry on. Although the year of karaoke very popular, but at home or can not find the feeling of kind K song,air max 95 pas cher, so they can only is decoration, to do his duty. With the passage of time,tn pas cher, the TV due diligence and the company are outdated behind. < br / > < br / > because when repairing the household electrical appliances when spend more money, although the TV repaired two times,scarpe hogan outlet, but still reluctant to not change new. Seeing the Spring Festival approaching, worried about the impact of the Spring Festival Gala, but also in order to figure a lucky. You want to, one family reunion together, happily watching the Spring Festival evening party, TV suck, many are not good. So, still made up his mind to let the old TV out of the army.  < br / > the reason I please "polanwang" comrades help, its original intention is his strength point, because he has long been engaged in manual work; second, he is the junk. But it is not a garage sale to him. But he also gave me 100 yuan of money.  I simply dumbfounding. I said, "what do I want you to do?!"  comrades said: "I was engaged in this matter, must give you money to."  can not shirk. I had joked: "well,scarpe hogan outlet, I spend one yuan to buy back into. Enjoy the fast twenty years, but also sold more than ten thousand, it is worth!"  I said: "100 yuan, not more than ten thousand points? Ten thousand yuan and ten thousand points, remove the unit,scarpe hogan outlet, not all are ten thousand!"
Related Articles:
 
 
   That girl _0
 
   It's not worth keeping (my he
 
   Thirteenth
 
 
   A year, tomorrow you must go abroad game, I know you expect this has for a long time, this is the game for the first time since you hurt, I miss the time you are not injured, perhaps we still have the opportunity to see many, maybe the situation will better than it is now a little. But I am very satisfied, although you are not particularly able to understand me, even when I was angry, you never coax me.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 281
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • pqr904
First love, can't wait for Valentine's day.
« پاسخ #4 : 24 آوریل 2016، 07:19:33 pm »

once thought to belong to our first Valentine's day will be very happy, once want to give you a surprise, finally we still can't wait until that day......!
 Ling,bottes ugg france, you sleep? Know I miss you? You don't know, even know how? You have changed, make me feel very strange,hogan sito ufficiale, you really don't love me, but I still think of you, hope that one day you will think of me, come back to me.
< p > once thought that we will be very happy, once want to with you for a lifetime, finally we love or not enduring as the universe, I am very sad, I am helpless. How all this would come so soon,scarpe hogan outlet, my arms and you leave the temperature, the ear floating love your language sweetness,scarpe hogan outlet, behold thy fiery heart immediately frozen, at the same time take away my laughter, gave me endless grief. I was trying very hard to want to save our love, trying to re ignite a flame in your heart, that you will read the past feeling in the past love, back to my side, but you unfeeling told my life have no chance. I have tried very hard to forget you, back to the past happiness, but the more they want to forget the more you want to you, I still can't let you forget you are not, I do not know how to escape. In front of you, I gave up the dignity of man, like an innocent child, only begging eyes,air jordan homme, pleading words, bitter advised with and you back from the brink, all efforts were in vain. I began to doubt before you love to me, the past is you to drag me love ferry, make me feel that love is sweet, and is now you pushed me off the sad sea,tn requin pas cher, gave me a piercing, you are really so cruel? You have difficulties? Yes, I give you the last words,golden goose saldi, but I really love you, you love me too? How can you not tolerate my little regret? At least you can remind me that I can make any changes for you,hogan outlet online, but you can easily choose to give up.
Related Articles:
 
 
   Lily tells the story of love
 
   Lonely as
 
   Beautiful scenery of Henggang mountain
 
 
   A year, tomorrow you must go abroad game, I know you expect this has for a long time, this is the game for the first time since you hurt, I miss the time you are not injured, perhaps we still have the opportunity to see many, maybe the situation will better than it is now a little. But I am very satisfied, although you are not particularly able to understand me, even when I was angry, you never coax me.
خارج شده است

alwxbz0ws

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 285
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def870
click into the picture: Annie Yi and 12 year old son to sell adorable son intima
« پاسخ #5 : 25 آوریل 2016، 03:15:49 pm »

click into the picture: Annie Yi and 12 year old son to sell adorable son intimate photo (Photos)
 this year, the flower quietly in full bloom, you have me every step of the footsteps, my eyes every figure are you. From summer to winter, from winter to summer,tn requin pas cher, you accompany me to buy a coat for my warm hands warm scarf,tn pas cher, I of the difficulties and frustrations of the deep stared at me, you not casually to comfort me,mont blanc pas cher, but to accompany me to learn very reluctantly, you let my heart of glass into super bulletproof glass, even if shotgun shooting will only leave bullet, and not broken. I don't know, a good partner is not let yourself become afraid weak,tn requin pas cher, but strong together with you, let you have the ability to live. He will be like God, let you learn to stand up in the face of the world, and you know that he will be there.
 no longer lonely night no longer filled with introspection, woke up not slumber, and can write word reading.
 the future, we have to travel around the world, to see the African migration, to witness the Venice >
< p > and I'm not your pet, not you keep dependents, not your irrigation drowning Lori, I am your partner, go in the desert, exposed to the sun and adventure, sometimes even run than you quickly but never you wisdom impulse girl.
Annie Yi Memorial and Qin Hao met 1 anniversary: hand to the old
 I can laugh, and can believe, and can feel that he is a good man,scarpe hogan outlet,
 this evening, Annie Yi Naga Emihiro, to commemorate the 10 year old boyfriend Qin Hao and the first anniversary of the acquaintance. In the text, Annie Yi recalled the first meeting with Qin Hao scene: July 24th, I believe that the beginning of love. That day,sac goyard pas cher, at a party, you come in, and I look back." More romantic style of writing fantasy future: "in the future, we also want to travel all over the world, Africa migration, witness Venice is slowly sinking, ruthlessly to France to buy new clothes,sca goyard pas cher, put into the cupboard a also don't wear. We are going to the south pole to meet the aurora, sliding down from the highest snow capped mountains. We want to be like a pair of dream lovers, set the ambition, but never care about the results and time."
 Annie Yi micro-blog screenshot
 for a year, and this year there is no wind and rain, and no clear, you lead me to walk slowly.
< p > I never tradition is not be subservient to the woman, my tough rebellious savage romantic, natural wandering life, and you let me is my own.
 you always say that I am a child, I always say that children can go to heaven, so you have to keep up with me, the smaller the live, the more pure.
 the world has nothing to do with us, with all of us will be around us, believe in love, to live well.
 Annie Yi micro-blog original text:
< p > sensory re open, breathing the air with moisture, the skin can feel human rough powerful life force, taste,hogan sito ufficiale, eat up all are so fresh and interesting, heard all the music can be moved, eyes full of good.
Related Articls:
 
 
   Officer Ti
 
   
 
   and Gong X
 
 
   As a member of the workplace, we must go out to work. In order to make their work more efficient, we need to identify the relevant matters in advance and the other side, this time, the phone has played a very important role. You can use it to solve many of the problems that face to face! This issue, we have to learn how to use the phone to make an appointment and solve the problem. Office ASSISTANT: good morning.
خارج شده است

gvhl84zxi

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 241
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • cde427
City Express October 25 reported
« پاسخ #6 : 01 مه 2016، 07:15:34 am »

The new version of the &quot,scarpe hogan outlet;love" boot "new players do not worry about the director&quot,goyard paris;
< p > new version of "love in the end" enabled new lineup,tn requin pas cher, including both Chinese opera concertmaster,goyard soldes, command department of Central Conservatory of music of Ireland is no big names anchors, Yibai Zhang not afraid: "want is new body pressing of the youth breath, those of Li Yapeng,hogan outlet online, Xu Jinglei are not also unknown new?" The executive director of a drama by has directed drama "mobile phone" Lei to assume the task of investigating, he version of "love will be carried out in the end" of the positioning is "absolute sunshine": "now many domestic idol drama Yin is too heavy, new edition" will love in the end "resolutely and those sissy boundaries."
 City Express October 25 reported 12 years ago in the television drama "love in the end" held the red Li Yapeng, Xu Jinglei, who, after 12 years, Yibai Zhang director once again assembled a team finished a movie "love", but he still feel unsatisfied. Yesterday,hogan outlet, the served as general director of the new version of "love will be carried out in the end" boot in Beijing. With the story of the year is completely different, the new version is said to be a symphony orchestra in the metropolis,hogan sito ufficiale, the five young people in the dream and reality, reason and passion, fate and salvation struggle struggle between the story.
 the old version of &quot,hogan outlet online;love will be carried out in the end". (source: picture)
Related Articls:
 
 
   Yongchang
 
   Sangumaolu Pacheco Manugo character will help them
 
   The lack of a national security secret of life and
 
 
    A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

x6owtdf4f

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 210
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • jkl202
Place in the stampede occurred in Mecca, at least
« پاسخ #7 : 02 مه 2016، 09:10:03 pm »

reported that the Hajj generally continued for 5 days, the day of the incident is the third day of the pilgrimage. Earlier,air max pas cher, Saudi to prevent accidents,chaussure tn pas cher, has about 10 000 members of the security forces, more than 3000 firefighters and nearly 500 vehicles fire truck is deployed in Hajj.
< p > Chinese Hajj group related personnel told Xinhua News Agency reporters, because Chinese pilgrimage personnel separately to the Hajj,hogan rebel outlet, so a short period of time difficult to verify Chinese citizens.
< p > local time on the morning of 24, Saudi Arabia Mecca MENA region occurred Hajj who stampede,hogan roma outlet, resulting in at least 220 people were killed and more than 450 people were injured. Chinese Hajj total group is trying to verify whether there are Chinese casualties in the accident.
 Beijing reported that, according to the CNN (CNN) reported, according to the Saudi authorities, stampede occurred in "stone the devil" ceremony. It is reported that this ceremony is the pilgrims with a stone at a stone bash, to dispel evil. But then the ceremony chaos triggered the stampede.
< p > according to the Fire Department of Saudi Arabia,hogan outlet, the stampede occurred in Mecca in the nearby city of Mina, from Makkah is only a few kilometers,hogan sito ufficiale, after the accident,stylo mont blanc pas cher, has been in standby state of ambulances and fire trucks has been to the scene of the accident for emergency treatment.
< p > every year millions meter pilgrims to Saudi Arabia Mecca,goyard pas cher, Medina and pilgrimage to the holy land, there have been frequent stampedes and traffic accident, resulting in serious casualties.
If further reading: the Grand Mosque in Mecca Hajj occurred stampede inventory 30 years Hajj casualty Mecca pilgrims stampede death toll rose to 220 people rescue work has started Mecca who stampede accident causes exposure in ceremony of confusion caused by the exposure stampede pat to Mecca, Saudi Arabia pilgrimage shocking picture stampede scene pictures (Photos)
Related Articls:
 
 
   Fuqing 3 b
 
   The Americ
 
   Dongguan W
 
 
   You fill in as long as the website registered mobile phone number, send "999" 12306. Later the phone will receive a six digit digital verification code, in 10 minutes will be 6 digit verification code input in mobile phone verification of the page is blank, click on the "verification". According to the prompt step down, the operation is very convenient.
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,467
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,467
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
خارج شده است
 

این صفحه در 0.131 ثانیه 26 نمایش داده شد.