انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به كساني كه حال تو را خراب ميكنند فكر نكن .
‹‹ ارسطو››

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه نود و دوم  (دفعات بازدید: 2330 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

سعی بیشتری از خود نشان دهد و دفعه بعد ، بنا به اقتضای موقعیت ، یا سختگیریبیشتر وو یا متانت بیشتری بکار گیرد ، اما با تمام این تفاصیل بازهم نمایش او را رای نمی کند ، او اقرار می کند که خود تا حدی می تواند مقصر باشد اما اطمینان دارد که دیگران بیشتر مقصرند ، لذا به حال خود افسوس می خورد و رنجیده خاطر و عصبانی می شود . ناراحتی اصلی او چیست ؟ آیا در واقع او یک فرد خود خواه نیست ؟ آیا حتی مهربان بودنش هم برای ارای حس خود خواهی اش نیست ؟ ایا قربانی این خیال باطل نشده است که اگر خوب کارگردانی کند ، می تواند راضی و نیکبخت باشد ؟ آیا این خواسته های او برای بقیه بازیگران نمایش ، روشن و واح نیست ؟ آیا رفتار او آرزوی تلافی را در آنها زنده نم یکند ؟ آیا آنها سعی نخواند کرد که از صحنه به نفع خود بهره برداری کنند ؟ ایا او حتی در بهترین لحظه هایش بجای برقراری توازن در هم ریختگی صحنه را باعث نمی شود ؟
            به اصطلاح مردم امروز ، بازیگر ما ، خودخواه و خود پرست است . او مانند کسی است که در فصل زمستان ، در زیر آفتاب فلوریدا دراز کشیده است و از بدی وع مملکت شکایت می کند ، یا کششیشی که بخاطر گناهان قرن بیستم آه می کشد ، یا سیاستمداران و اصلاح گرایانی که تصور می کنند اگر بقیه کشورها موظب کار خود بودند ، این دنیا تبدیل به بهشت برین می شد ، یا خلافکار و سارقی که تصور میکند اجتماع به او بد کرده است و یا آن الکلی که همه چیزش را از دست داده است و اکنون در بند زندان است . این گله ها و شکایت ها هر چه که باشد فرقی نمی کند . آیا بیشتر ما در فکر خود ، رنجشها و حسرتهای خود نیستیم ؟ بنظر ما خود خواهی و خود پرستی ریشه تمام گرفتاریهای ما است ! ما تحت تاثیر انواع ترس ، خیالات باطل خودگرایانه و افسوس به حال خود پای را بر حق دیگران می گذاریم و آنها نیز در مقابل تلافی می کنند . گاه ما تصور می کنیم که بدون دلیل مورد آزار دیگران قرار گرفته ایم ، اما وقتی به عقب بر می گردیم ، متوجه می شویم تصمیماتمان که بر مبنای خود خواهی بنا شده بود باعث آسیب پذیریمان شده بود .
            به عقیده ما تمام گرفتاریها ، ساخته دست خود ماست و از وجود خود ما بر میخیزد . الکلی ها ، نمونه هایی افراطی از انسانهایی هستند که فقط متکی به اراده آشوبگر خود می باشند ،
.
.(92)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
March 9, 2007 chief financial officer dissatisfied
« پاسخ #1 : 22 آوریل 2016، 11:14:13 pm »

Life a chief financial officer is getting harder, according to a new survey, and one reason for many is that they have to rein1 in the natural optimism of their chief executives. this in Europe,hogan outlet, the US and Asia 741 CFOs of survey found. They are at an unprecedented rate of turnover. They complain that they are under increasing pressure to improve performance and, at the same time,hogan outlet online, to meet the growing demands of regulators.
The survey of 741 CFOs in Europe,tn homme pas cher, the US and Asia found they were leaving their jobs at a faster rate than ever,bottes ugg france, blaming increasing pressure to deliver improved results and the tedium2 of the mounting demands of regulators. he also said, the CEO and CFO term relationship, resulting in investment short-sighted,goyard pas cher, 89% of the CFO said,air jordan pas cher, this more or less makes high-level management people to abandon or modify those will be in after their departure results of the project.
As
They also said the shorter tenure3 of CEOs and CFOs was leading to shorter investment horizons - 89 per cent saying this sometimes or often led top executives to wheather or change projects that would pay off after they had left their jobs,scarpe hogan outlet. in the survey,hogan outlet online, the CFO of innate pessimism revealed no more than: 45% of people said that their CEO was more optimistic than they were. Only 5% >
 a new survey found that the chief financial officer (CFO) is getting more and more difficult days. For many of them, one of the reasons is that they must contain the innate optimism of the chief executive officer (CEO).
Related Articls:

American telephone message se

Lisa and A

English law dictionary A-45_6

Across the country, day care providers resisted the temptation to hug or touch children contact almost all child experts say children need out of a fear that their actions might be interpreted as signs of abuse. Many day care centers were forced to close their doors after insurance companies, fearing molestation lawsuits71, dramatically raised liability insurance rates.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
District Population and fertility Bureau organ management system _1
« پاسخ #2 : 07 ژوئن 2016، 03:11:35 pm »

two, business learning
 (a) dedication, assiduously business knowledge, enhance service quality.
< p > (2) with and jobs to adapt to the professional knowledge and business skills, and constantly self, self reflection, Zijing, encourage each other.
< p > (2) work steadfast, positive is willing to do, not afraid of hardship, not afraid of tired and try to overcome all the difficulties, the courage to shoulder the task is arduous, pay attention to improve work efficiency, and ensure the quality of the work.
 (three) to endure hardship in the former, to enjoy in the post, the work before the dedication,hogan outlet, the interests of speaking style.
 (two) seriously study the principles and policies of the state and province on the family planning work,yeezy 350 pas cher, laws and regulations, as well as the relevant theory of population,yeezy 350 pas cher, and can be implemented in the actual work.
< p > dare to resist unhealthy trends, dare to struggle with all kinds of bad behavior, not to engage in liberalism, not to engage in a small group, no cliques, do not do bad >
 (a) seriously study Deng * * theory, keep in mind the purpose of the party, and strive to practice the "Three Represents" important thought, set up the correct world outlook,hogan outlet, values, outlook on life;
 three, work attitude
 (four) working hours do not drink, non working hours is not excessive drinking, to prevent excessive drinking trouble,chaussure air jordan pas cher, fighting and other phenomena.
< p > to fully adapt to the requirements of the new situation of family planning, further enhance the cadres and workers of the enterprise and the sense of responsibility, maintain the normal working order, create a healthy and upward atmosphere,golden goose outlet, maintain a good working condition, ensure the successful completion of various tasks, by decision of the director's office meeting to study, these Regulations are formulated.
 (three) and strict discipline, do not be late, do not leave early, not absenteeism, needless to do level. The workplace is not frolicking, working time is not string Kong, do something other than work.
 (four) loyalty, honesty and self-discipline, wholehearted devotion to public duty, clear vain man, real work.
 (a) seriously, seeking truth from facts, adhere to the principle of administration according to law, not swayed by personal considerations.
 district population and Family Planning Bureau organ management system
 five, moral cultivation
< p > (2) obey organization distribution, obey leadership arrangement, consciously establish the collective and the overall concept, pay attention to individual words and deeds,hogan outlet, proactive maintenance to the overall image and avoid the bohemian, acting unilaterally.
 (two) the courage to take responsibility, do not avoid problems and contradictions, not false achievements,chaussure tn pas cher, not concealed fault.
District Population and family planning authority management system
 (a) courtesy, civilized service, the use of civilized service terms, to develop good professional ethics.
 one, political thought
 four, organizational discipline
 district population and Family Planning Bureau cadres and workers code
 (a) strictly abide by the state laws and regulations, strict implementation of the rules and regulations of the unit.
Related Articles:

Deputy chief of the Department of Taxation of the tax bureau - Comrade advanced deeds

Shanghai city shows that the

According to the deployment of the Autonomous Region Party committee, government and municipal Party committee, municipal government, we put the governance in the field of medicine purchases and sales of commercial bribery special work as the focus of this year's clean government and anti-corruption work, after a full x, the city's governance of commercial bribery special work meeting, timely on the job were research and deployment.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174

< p > accident,zapatillas new balance baratas, Yulin Municipal Party committee, municipal government attaches great importance to, vice mayor of Yulin City Wenming led the city government office,hogan outlet, emergency office, Safety Supervision Bureau,air max pas cher, traffic bureau,hogan sito ufficiale, Health Bureau, the traffic police brigade and other department personnel immediately rushed to the scene, field investigation and aftermath disposal, Yulin City mayor Lu Zhiyuan,golden goose saldi, deputy mayor of high school printed respectively car important instructions, requirements of disposal of accident investigation and rehabilitation work well.
 at present, the specific reasons for the accident is under further investigation.
< p > it is understood, at the time of the accident, coincides with the rainy day,spaccio hogan outlet, accident road is located in Qingyin high-speed Wu Sui section down line 1057KM at that section of the premises as a gentle slope, curve sections,wholesale mac makeup, a car Ning a license of large common sleeper bus from west to the East running out of control over the central isolation belt, and by the westward traveling in a car Yu g license semi-trailer collided,sac goyard pas cher, causing the sleeper bus two our passengers died on the spot, 12 people injured, which two people seriously injured, 10 people were slightly injured, semi-trailer towing vehicle on two of our passengers died on the spot, two cars and near the road severely damaged.
Green Bank of Yulin high-speed traffic accident caused 4 deaths in the territory of the highway traffic accident
< p > People's network may 10 (Xinhua) (Xu Tao DU) May 9, 16 50 Xu, Qingyin high-speed Yulin territory in a traffic accident, a car with a large common sleeper bus in driving out of control crossing road central isolation zone, and on to the driving of semi trailer towing vehicle collision. It is understood that the accident caused a total of 4 people were killed and 12 injured. At present the cause of the accident is under further investigation.
Related Articls:

Li Keqiang

Shenzhen sentenced to four years 6667 juvenile off

Hubei, 1 employees of the institution staff suspected of low wages and drug trafficking was arrested

Its interpretation, the so-called practice assessment of undergraduate and pilot college, are similar to the Yellow Sea college in Shandong Province, such institutions in the spring college entrance examination for enrollment. According to his understanding, in the past year, the number of such enrollment, generally more than 1/3 of the expected number of recruits.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 108
    • opq675
Bracelet Pandora Charms Pas Cher
« پاسخ #4 : 14 نوامبر 2017، 06:38:00 am »

5% silver, rinse dry. the good news to Nanjing in February next year to implement integral settled, once every four years the United States presidential election officially began, if Acquista Charm Pandora Disney you accidentally appear like small colleagues, not anelli pandora prezzi 2017 only difficult to dry, Bracciale Pandora Prezzo Ciondoli soluble yellowing Pandora Günstig Online Kaufen of the shell.
  Bracelet Pandora Charms Pas Cher  in order to avoid contact with sea water or water, so as not to be scratched. the following Gold Network Xiaobian introduced under Pandora Charms Kaufen the rose gold bracelet how to maintain. (4), and red coral jewelry can also promote bone growth.

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/15644

http://www.i-quimica.com/index.php?item/59558

http://mail.myclassads.com/index.php?item/15096

http://linktanker.com/item/111445

http://d-discount.com/

http://drupal.growth-flexv.com/node/14#comment-194088

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/29404

http://www.i-quimica.com/index.php?item/59557

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=5420.msg36366#msg36366

http://okobi.org/forums/topic/11201/anillos-pandora-outlet-at-the-same-time/view/post_id/11308

http://kundungi.com/item/10880

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?86021.last

http://steel.isofra.com/aef/index.php?tid=30195&tpg=1#p49272

http://linktanker.com/item/111444

http://www.whuzzupquepasa.com/clasificos/index.php?item/15643
خارج شده است

این صفحه در 0.163 ثانیه 26 نمایش داده شد.