انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خود را نگران آنچه که می دانید و نمی دانید نکنید
نه به گذشته بیاندیشید و نه به آینده
فقط بگذارید دستان خداوند هر روز شگفتی های اکنون را برای تو بیاورند  (دکتر شهید شریعتی مزینانی)

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 12 قدم 2  (دفعات بازدید: 2501 بار)

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
سوال 12 قدم 2
« : 27 اوت 2012، 10:19:35 am »

12- عقیده شما در باره شخصیت کاذب چیست؟(کاریکتور بیماری که کنترل زندگی را به دست میگیرد).
خارج شده است

حسین فردین

• مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 313
پاسخ : سوال 12 قدم 2
« پاسخ #1 : 30 اوت 2012، 10:40:54 am »

کاذب یعنی (درغین)
                                 کاراکتور یعنی(نقش .ادا)
هر زمانی که خد واقعی را نپذیرم  یعنی عدم خیشتن پذیری همان شخصیت کاذب به سراغم امده
و شروع نقش بازی کردن و ادا در اوردن چیزی که نیستم یعنی هما کاراکتور بیماری منجر میشود
که در پایان به درد سر های متفاوت ختم میشود :rose:
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 257
    • abc094
Morning Wish A
« پاسخ #2 : 17 آوریل 2016، 07:04:49 pm »

The sun is just rising in the morning of another day. What can I wish that this day may bring me Nothing that shall make the? World or others poorer,hogan roma outlet, nothing at the expense of other men but just those few things; which in their coming do not stop me but touch me rather,scarpe hogan outlet, as they pass and gather strength.   I wish that this day could bring me a few friends,hogan outlet, who understand me,goyard pas cher, and yet remain my friends I also wish that this; day could bring me a work to do which has real value.   I wish that this day; could bring me a mind unafraid to travel,hogan sito ufficiale, even though the trail be not blazed and, I wish that this day could bring me an understanding heart.   I wish that this day; could bring me a sight of the eternal hills,hogan outlet online, and the blue sea str With the horizon,nike tn pas cher, and of something beautiful which the hands of men have made. & nbsp; I wish that this day could bring me a sense of humor,hogan outlet online, and the power to laugh, a little leisure with nothing to do & nbsp; and I crave1 for a few moments of qu>Related Articls:

desert island

Kazakh, presidents agree to e

Because of this, the imperial court transferred him to the central government from being the perfect of the Donghai Prefectu Re to being a commander in charge of the appointment and dismissal of the local officials.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
The development of the game star cars hit famous brand
« پاسخ #3 : 19 مه 2016، 08:02:15 am »

< p > insiders said that under the background of the various tour after another, between product competition is very fierce,adidas yeezy boost 350, shrouded with the aura of martial arts masterpiece, no doubt with a more competitive, but not authorized to use and facing legal risk. Star cars hit the "famous brand",tenis asics outlet, so perhaps it is based on the consideration of these factors.
 is worth mentioning,scarpe hogan outlet, star cars today also announced,scarpe hogan outlet, to 73 million 338 thousand yuan to buy a 51% stake in the Guangzhou Valley fruit software. The Guangzhou Valley fruit to mobile advertising platform operation for the main business,hogan interactive outlet, the main platform project cool fruit platform "for the Guangzhou Valley fruit.
< p > Star cars announcement said the company recently obtained using works of Liang Yusheng "pingzong Xiaying recorded" the Yun Haiyu arch edge ", Wen Ruian works the name caught fighting general computer network game software exclusive Chinese adaptation of the right,mont blanc porte mine, and all regions of the world published, replication, issuance and sales rights.
The development of the game star cars hit "famous brand"
< p > in the travel industry eruption type development,tn requin pas cher, various problems have emerged,nike tn pas cher, such as "big boss" because of infringement to Jin Yong's public apology, caused widespread concern of all parties. And today, the star cars (300043, before closing price of 12.53 yuan) announced that martial arts novels famous Liang Yusheng, Wen Ruian related works are authorized.
Related Articls:

The layout of the main indust

New hope - Shandong animal hu

Xiangeqing eat meals taste of life

Since then, although the company said publicly, this brokerage research report inconsistent with the facts, but also further affirmation: company does launch price of up to 2000 yuan a box of high-end hot pickled mustard tuber, and there have been some time. Putting aside the brokerage research newspaper why go wrong, but at least it echoed each other let Fuling mustard 2000 yuan a box of high-end products known to the general public.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
Xiao Fu
« پاسخ #4 : 24 مه 2016، 12:17:15 am »

its two triangular ears always upright, and hearing is very good. Once,tn pas cher, it was sleeping, I walked gently in the past, for fear of disturbing it, but it was discovered by it.
 it is very good for me, but for others it is not the same,hogan outlet online, it saw an outsider on a loud yell, look like hate to rush up, tear a crush,basket tn requin, but it never hurt others.
 ah! I love my family.
 small rich
Xiao Fu
 its tail indicates the mind. Please master,hogan outlet, it will shake the tail; it will be scolded,hogan olympia outlet, tail slide into the corner. Small rich dinner time are good, but also eat red tongue licking to eat a few slobber.
 my grandmother's family has a dog, named Xiao Fu, it is from the neighbor's dog dog, I like it very much. Small, rich is covered with yellow skin, only the eyes and nose is black,nike tn pas cher, you don't underestimate it black nose and sense of smell can be spiritual friends. Once, I took it out to play,air max pas cher, while it did not pay attention,scarpe hogan olympia, I hid it, it actually smells my smell to me to find the.
Related Articles:

Sales work details

2015 real

Kindergart

Establish "to the moral idea of virtue" further to theme class meeting, recreational and sports activities as the carrier, promote different levels of students to develop good moral character, healthy personality and good psychological quality, enhancement of moral education, effectiveness, initiative and creativity of for, and create a school a good school spirit and style of study, to build a harmonious campus. Trying to create a new situation of moral education in our school.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498

to maintain the first phase of the party members advanced nature education activities summary
 two, quick action to set the target to indicate the task
2, held a mobilization meeting. April 17th morning street Party Working Committee held a party to maintain the advanced nature of education and mobilization of the general assembly, the overall deployment of educational activities and specific arrangements. Within the jurisdiction of the 11 community party organizations, 6 non-public enterprises Party branch, 2 joint economic cooperatives Party branch and the branch office of a total of more than 350 party members attended the meeting.
 to maintain the first phase of the Communist Party's advanced education activities: s0100
1, investigation and Study on the situation of the existing party members. The statistics, I Street in existing register of Party members, 705 people registered on-the-job Party member 1886 people,nike tn femme pas cher, community party 2, Party branch 2, Party branch 29, Party group 21, members of the community volunteer service team in 34 branches, 511.
3, extensive publicity, create atmosphere. Streets using the blackboard newspaper, publicity windows and other forms in the community, >
 one, the first step to engage in investigation and rectification
2,goyard soldes, the establishment of Party branch and Party group building blocks. On the basis of the original community party organization implement development buildings Party branch and unit Party group, established 21 buildings Party branch, unit Party group 59, and through democratic election,ray ban wayfarer outlet, the selection of the a group of high ideological and political consciousness, strong sense of service, dedication spirit is good,nike tn pas cher, the prestige of the people high party as buildings of secretary of Party branch and unit Party group leader.
3, the implementation of the "leading wild goose" project to optimize the community party organizations. Faction of the three high quality, strong ability, party work experience of street organs of the party members and cadres to degas community, lakeside communities and Xinjin are community as a party organization person in charge; to the lakeside communities, Degas community, competing boat community, Southern community, Cinnamomum camphora community, Xinjin are part of community community party organization team were adjusted,hogan outlet, adjusted seven community party organization responsible person reached "at the age of 45 years of age, cultural degree of above of three-year institution of higher learning,hogan rebel outlet, 'lead' request, accounted for the street 11 community party organization in charge of 64%.
1, the development of the "first" education program implementation. On the basis of investigation and extensive comments, the implementation scheme of the advanced s..e..x education activities for maintaining the party members in line with the characteristics of the street has been worked out.
A summary of the first phase of the party members' advanced nature education activities
4, the establishment of non-public enterprises party organizations. Through the investigation stage, strengthening to meet the individual Party branch established without construction,bottes ugg france, mature enterprise new work conditions. By the responsible person and the enterprise multiple active communication, positive guidance, and guide enterprises post in the actual operation has established Zhejiang gold are real estate company, Hangzhou Qiantang Economic Development Co., Ltd., Greentown Real Estate Group Co., Ltd., Greentown Property Management Co., Ltd., Hangzhou Sifang Passenger Transportation Co., Ltd. and Hangzhou 3 for an integrated service company,scarpe hogan outlet, Qiantang Real Estate Group Co., Ltd., seven non-public enterprises party organization.
Related Articles:

Office equ

Safety production in the first half of 2015 summed

2015 Commi

According to the deployment of learning school science development view, these days, through learning and group discussions and other forms of learning, I to the scientific development concept spiritual essence and the scientific connotation have more profound understanding and the understanding. Conscious of my work and the actual requirements of Scientific Outlook on Development, found that there are some specific problems.
خارج شده است

این صفحه در 0.064 ثانیه 27 نمایش داده شد.