انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

امید درمانی است که شفا نمی دهد ، اما کمک می کند تا درد را تحمل کنیم .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 23 _ قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 2499 بار)

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
سوال 23 _ قدم یک الانان
« : 25 اوت 2012، 12:30:50 pm »

آیا به احساسات خود اطمینان دارم؟
آیا میدانم آنها چه هستند؟
« آخرين ويرايش: 25 اوت 2012، 12:31:48 pm توسط نگین »
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
پاسخ : سوال 23 _ قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 25 اوت 2012، 12:37:13 pm »

تنها کسی که احساسات مرا میشناسد خود من هستم
من باید به احساساتم اعتماد کنم
و روی آنها تمرکز کنم و به سمت بهبودی پیش بروم
این من هستم که میدانم فکرم منفی است
و باید آن را به مثبت تغییر دهم
ای من هستم که میدانم خشم دارم و باید آن را از بین ببرم
این من هستم که میدانم ترس دارم و باید آن را به ایمان تغییر دهم
من هستم که احساسات ضعیفم را میشناسم و باید
آنها را به قدرت تبدیل کنم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 03 اكتبر 2012، 08:29:31 pm »

تا قبل از برنامه من وجود نداشتم  و خلاصه
شده بودم در بیمارم و اطرافیانم.نمی دانستم
از چه رنگی خوشم می آید یا چه نوع غذایی
را دوست دارم. وقتی چیزهای به این شخصی
را من نمی شناختم چطور می توانستم احساساتم
بشناسم؟قدم یک منو با این احساسات آشنا کرد
درسته هنوز هم گاهی نمی شناسمشان
ولی بهتر از دیروز هستم.
امروز هر احساس را که بشناسم
بهش اعتماد دارم.می دانم که ان احساسم
برخواسته از چیست.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

faranak_so

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 372
  • برای آغازی دوباره هرگز دیر نیست...!
« پاسخ #3 : 18 نوامبر 2013، 10:45:47 pm »

من احساسم را درک نمیکردم و آن را در خودم نابود کرده بودم وبه روحیاتم توجه نمیکردم و تمام فکر و احساسم روی بیمارم متمرکز شده بود اما با وارد شدن به این برنامه سعی میکنم بیشتر از قبل به خودم و احساسم توجه کنم .قدم یک آشتی با خودم و احساسات درونی ام بود.دو نوع احساس داریم خوب و بد .احساس بیمار گونه زمانی عود میکند که حس حسادت و جاه طلبی و قضاوت سراغ ما بیاد و احساس پاک زمانی است که احساس بد برامون کار نکنه که با کارکرد قدمها و تراز گرفتن از رفتارمون برامون جا می افته.
خارج شده است
یادمان باشد....هیچکس دلیل خوشبختی ما نیست مگر خود ما.....

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr904
The ladder of happiness
« پاسخ #4 : 18 آوریل 2016، 09:55:11 am »

< p > everyone of happiness have different definitions, different feelings, different understanding, to the so-called happiness. First of all, we must to know oneself,scarpe hogan outlet, to meet the physiological need basic necessities of life is the minimum requirements, meet the basic needs, only a layer of security requirements, of self protection, the protection of these needs, needs further is the self understanding,christian louboutin pas cher, love and a sense of belonging, on the fourth floor of the demand is respect, the fifth layer is the realization of self value. The ladder of happiness rise, from the material to the spirit, such a continuous understanding of themselves, and constantly tap the real needs of the heart, all the way to find, until you find yourself, you find happiness.
< p > we always looking for happiness,hogan olympia outlet, we on the road in the heart of the search search Bian Bian. There was no answer, because happiness is always so one step away within reach, but fleeting.
< p > do not know ourselves,scarpe hogan outlet, can't find the true meaning of happiness, only oneself is the most difficult to overcome, often think, why the total orifices exquisite heart, the heart can be red, is green, can be blue, can be black, journey to the west is a,hogan outlet, by air on behalf of the master to the king,scarpe hogan outlet, Baizhang to dig his heart, he asked Baizhang to what the heart, he took out a variety of colorful heart, once upon a time the colors of the heart will have different cognition and mood. , always changes with the change of mood, bad mood, anxiety will suffer from excessive internal heat, pressure, will not sleep eat well, put down the burden and burden, everything is so relaxed,air max pas cher, see what is pleasing to the eye, feel that he is very happy, we always bear the yoke of too much, always to heart too much, can not be arbitrary, so happy people always seldom, troubles there are always a lot of people, we have too much desire and greed, so human happiness always seldom, happiness is not always a lot of people. Have made the national happiness index statistics, material life is more poor countries, happiness index more high, no too much pursuit of material, people will simply a lot, would not have so much greed,golden goose outlet, everyone is so, so happiness index was relatively high. Also often hear people say, before feeling very happy, now I feel more and more unhappy, because there are children, car, house, everything has to be towards the money ran out, it is worth, so more and more people become child slave, a car slave, become a mortgage slave, more and more patients with depression, more and more bizarre incident, young people, bearing in mind the matter too much, more and more sad, even the love has increasingly become a luxury and become more and more a business >
< p > always find their own existence value and sense of presence in, need not be to feel, appreciate not being respected, no in appreciation of the completed a thing, there is no happy life happy days. Behold, I have referred to the happiness we think of others than their own happiness, for they are the most unfortunate that, because we always moving forward, toward stronger than us, always in comparison found their own happiness and unhappiness. To have the wisdom of happiness, life will become a poem, with the heart, with love, beyond the ego, to find the original, the most simple happiness.
Related Articles:

If not met

That night, sleepless

The north

I want to say that Ta is living under the shadow of the past, Ta is in your own life. This time witnessed the growth of people, Ta has not treasure their own, because the Ta in wasted their time watching. 23 degrees below zero wind, who can not fall up again, then who will be buried in the dust of yesterday.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • tuv752
Time is still good, if you are
« پاسخ #5 : 14 مه 2016، 12:28:16 am »

If you're in a good quiet time,
< p > (Original: Flower Xi Yan) < br / > < br / > chafed under the light smile of time, Shu in the quiet of the unperturbed time, an ordinary fireworks Xin warm, leisurely drift dust. < br / > < br / > - signature < br / > < br / > time without words, language is not the time, late autumn morning, nudging a window of heart,sac goyard pas cher, welcomed into the bosom Chan warm sunshine, air borne light of chrysanthemum aroma. The perception of hospitality and kindness season, clean face, filled with tranquil and safe, be also very quiet. < br / > < br / > a Wang autumn Mou bottom waves of warmth, so excitedly waiting; as if it were only a moment, can wanton exile, times dye autumn light. A pair of warm hands holding the fiber, the mind is gentle, sometimes thin after autumn,hogan outlet online, and floating up fluttering thoughts. The prosperous and decline of life, the most beautiful is a sweet Yee company. This season of autumn heart painting, red maple rendering of beautiful scenery, beautiful but not read little,sac goyard pas cher, for you. < br / > < br / > a night light rain in the post, a single white clouds leisurely blessing, carrying the past years of prosperity, gone with the wind, the final also to love a flawless bright world. An emotional, quietly, but heart is the sea waves. Chamomile last night,nike tn femme pas cher, autumn to hide the fragrance, heart rhyme lost in flowering time; yesterday, the scenery is dim the lights, a dim memory of the warm light guide your direction. < br / > < br / > chi read you travel direction, across the landscape Yao Tiao, always hear you low will I whisper voice. At one glance and shake off the feelings in the petals, feeling not raise a grand bloom. A warm memory,scarpe hogan outlet, to wave, a deep feeling, the enemy of the season winds flicker. When the flowers, even if one day will die, still remember and years were warm. A lift in hand, fall into the love poem, with a light and the lonely fragrance. < br / > < br / > on the ridge of the letter I, we went through sorrow and joy, we shed warm memories. Because have you always in my life, I can so confidently perception years static good,hogan outlet, years of splendid and pen flowing, is also clear, warm slow. Time change, still feeling, still read, we meet the trials of a long journey, without any deviation. Some form of something that's not really important to me, as long as you are, even if I have peace of mind, to utter not a single word. < br / > < br / > love about. But eternal will not fail to keep an appointment, because true love doesn't have the heart to let each other,tn requin pas cher, waiting for a long time in suffering. No matter rain or shine, quiet day,chaussure louboutin pas cher, hand in hand, is a lifetime. Love is the love in the curved eyebrow, Liwo smile is in love; in my heart, in your side. Each other, Qinghuan taste sweet, homely fare. Is the most warm, warm a stick. < br / > < br / > years long, silent companions, pick a flower, taste Qiuyun days; the a deep feeling of unease nostalgia, into each Qiannian your towards the >Related Articles:

You know what My heart has be

Lin Cheng drunk

Back to th

To the hospital, doctors issued a death notice, announced the that and I just cherish the spent twenty-eight years only the elder brother forever left, left the let him be sentimentally attached to the world. My wife is still crying, or a tear is not, I do not know when people are the most sad when they are not tears.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479
The Ministry of environmental protection and emiss
« پاسخ #6 : 05 ژوئن 2016، 02:18:31 am »

The Ministry of environmental protection: the emission reduction task according to the proportion of fraud will no longer apportion accountability | environmental protection department of environmental protection
 sewage
 Southern news reporter Liu Yiman 1 month 11 days to 12,hogan sito ufficiale, the national environmental protection work conference held in Beijing, the main task is summarized "Twelfth Five Year Plan" and the 2015 work, to analyze and grasp the "45" environmental protection is facing the new situation and new tasks, 45 environmental protection general ideas presented, and arrangements for the deployment priorities in 2016.
 in recent years,occhiali da sole ray ban, the discussion on the total amount of control is warm,hogan outlet online, the controversy is also a lot of. For some of the statements presented in this process, Chen Jining made some clarification. For example, "there is no question of the total quality of the alternative," he explains, "because one is a goal, one is the means".
 for poor quality of the environment, it is to assume more of the total emission reduction task. "13th Five-Year" because some large engineering support, our emission reduction task is relatively easy to do. In the middle of the time.
 Chen Jining said that since the introduction of the system in the last century 80 years, China has played a lot of roles, but the total system today to be thin, to return to its own meaning on the.
 also,chaussure jordan pas cher, for example,cheap mac makeup outlet, he believes that what is the "total" should also be clear. At present, we often discuss what you said but be in full swing, the total amount is not the same thing and I said.
 in the closing ceremony of the January 12th meeting, the Minister of environmental protection Chen Jining system discussed the relationship between the total amount of emission reduction systems and environmental quality, as well as the total amount of emission reduction system reform ideas. Chen Jining said,tn requin pas cher, during the period of "Eleventh Five Year Plan", the total emission reduction is an important starting point for the environmental protection departments,air max 95 pas cher, play an important role,scarpe golden goose, but the current encounter many problems, greatly reduced the effectiveness of, in need of reform.
 task allocation according to quality change adjustment
 he explained that the quality of the environment is rigid constraints, we should take the quality as the core of the idea to solve the total amount of task allocation problem:
Relationship between total amount of
 total control is one of the means to improve the quality of the environment, the present stage may be one of the main means, but in the future, quality improvement, the total amount of control may not even be an important means. That is to say, the total system itself is also a process of occurrence and development.
 emission reduction and quality improvement
 total control is currently only involved in major pollutants, does not contain all the pollutants, but to improve the quality of the environment, is the comprehensive coverage of all pollutants.
 has two "gross": one that is the sum of all the emissions of pollutants, including stationary sources of pollution and non stationary sources of pollution. There is also a kind of talk is that we can supervise the total amount of the source, that is, the total amount of the fixed source. Total amount of emission reduction to return to the total amount of fixed sources, is to be reflected in the verification, can be monitored on. Will the total control, is to combine and fixed source management, and discharge permit be made one.
Related Articles:

May 13 cen

A female R

This person is good, we have a good relationship. Mao Zedong behind his hands, slowly walked forward, you said, he will be against me? Yang Chengwu did not have a positive answer, roundabout way: the army of the old comrades are with you to do the revolution, they have feelings for you. Mao Zedong said with deep feeling: Yes ah!
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
« پاسخ #7 : 29 سپتامبر 2019، 07:12:45 am »

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
خارج شده است

این صفحه در 0.079 ثانیه 26 نمایش داده شد.