انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هرگز منتظر فردای خیالی نباش
سهمت را از شادی های زندگی همین امروز بگیر.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مشارکت شادی  (دفعات بازدید: 3893 بار)

shilan

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 201
  • خدایا همونی که می خوام کاش منم همونی بشم که میخوای
مشارکت شادی
« : 14 مارس 2012، 11:20:54 pm »

اون شب خیلی خسته بودم یک ربع دیگه درس می خوندم
ساعت درس خوندنم اون روز به 12 ساعتی که به خودم
قول داده بودم می رسید تمام ترفند هایی که میتونستم برای بیدار موندن رو هم زده بودم
با این وجود باز داشتم به کله میر فتم تو کتاب  ..همین جور که تلاش می کردم اون
یک ربع رو هم بخونم گوشیم زنگ خورد جا خوردم خدایا این
ساعت شب !!گوشی برداشتم از اون طرف خط دوستم
گفتن گوش کن شیلان گوش کن صدای یه جای شلوغ بود
بعد دوباره زنگ زدن خلاصه توی تماس سوم من متوجه شدم توی کنسرت بودن و گوشی رو گرفتن تا آهنگ ها رو
منم گوش بدم خیلی آهنگ های قشنگی بود برای چند
دقیقه کاملا خودم رو توی اون جمع شاد و صمیمی حس
کردم همون حس شادی و زیبایی  اون موسیقی رو..
بعد گفتن اینم جایزه ی 12 ساعت درس خوندن امروزت بود
واقعا قشنگ بود از یه طرف خوشحال شدم که یه روز دیگه
هم تونستم 12 ساعت بخونم اونم واقعا با لذت درس خوندم
و هم اینکه خیلی بهم کیف داد جایزه ی متفاوت و خیلی قشنگی که دوستم بهم دادن
برام جایزه ارزشمندی بود و خاطره ای که هر بار
یادم می آد حس خیلی خیلی شیرینی رو برام داره
من یاد گرفتم که مشارکت شادی یعنی چی
و چقدر شریک شادی هم بودن قشنگه و راههای مختلف داره :rose:
« آخرين ويرايش: 14 مارس 2012، 11:25:49 pm توسط shilan »
خارج شده است
با نگاهی که در آن شوق بر آرد فریاد...با سلامی که در آن نور ببارد لبخند...دست یکدیگر را بفشاریم به مهر..

فرزانه

• فرزانه
  • مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 327
پاسخ : مشارکت شادی
« پاسخ #1 : 26 آوریل 2012، 09:13:31 am »

سلام.
به به ميبينم ميشه مشاركت شادي هم كرد. البته بعضي شاديها دورا دور براي بقيه بزن و برقص داره اما براي خانواده هايي كه درگير تدارك مراسم هستن فقط خستگي و تنش و گوش دادن به حرفهاي همه جهت پيش نيومدن دلخوري مشغولن و بقه هم كه بيا بابا دارن ميرقصن.

شوخي كردم ديروز خواستگاري دخترم بود وخانواده خواستگار از گچساران اومده بودن و كلي دلهره و تدارك وتغيير دكوراسيون و خريد و پذيرايي كلي خسته شدم دست تنها. ولي بخوبي بدون هيچ مشكلي و عليرغم بيقراريهايي كه دخترم داشت بخوبي شروع شد و كلي از ديدن همديگه خوشحال شديم و اينكه شغلهايي پدر ها يكي بود. تحصيلاتشون، ازدواجشون وكلي وجهه اشتراك بين خانمها و آقايون( يعني ننه باباي دوماد و عروس) و كلي باعث تعجب مبشد.
خلاصه خيلي بيخوابي كشيديم اين چندروز حالاهم اومد سركار دارم چرت ميزنم مهمونهاهم خونه هستن و امروز زودتر ميرم خونه.
ايشالله روزي تمام جواناي خوب و مهربون و زحمتكش و عزيز باشه ايشالله
خارج شده است

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 783
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #2 : 12 نوامبر 2012، 01:49:24 am »

کاش آدم ها یکم جرات داشتن و گوشی رو برمیداشتن و زنگ میزدن و میگفتن : ببین ؛ دلم واست تنگ شده ، واسه هیچ چیز دیگه ای هم زنگ نزدم
خيلي خوشحالم كه از معدود آدم هايي بودم كه اين دوست داشتن رو دريافت كردم و تا حدودي هم تونستم بدمش....احساس قشنگيه
حالا هم ميخواستم بگم خدا رو شكر كه شما و خيلي هاي ديگه در زندگيم حضور دارين و من رو هم حفظ كرد كه
بتونم باشم عشق بدم بگيرم زندگي كنم.....دوستون دارم....
« آخرين ويرايش: 12 نوامبر 2012، 03:43:44 am توسط sara »
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
« پاسخ #3 : 30 نوامبر 2012، 07:51:05 pm »

سلام دوستان خوبم : هفته گذشته دو تا معجزه در زندگيم اتفاق افتاد كه هنوز توي احساس شادي و شكر گزاري هستم ....
 امروز هم اتفاق قشنگي افتاده ....مثل معجزه ..اين دليل محكمي ست كه من ايمان و اعتمادم به خدا بيشتر بشه و حضورش را در كنار خودم و عزيزانم بيشتر احساس كنم . هر چه خداي مهربون را شكر كنم و سپاسگزار باشم واقعا كم است ...شاديم را با شما تقسيم ميكنم و اميدوارم شما هم مشاركتهاي شاد ارسال  كنيد..... :hurrah:
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #4 : 01 دسامبر 2012، 10:06:44 pm »

امروز بعد از چندوقت واقعا خوشحالم....چند وقتي بود  مواردي آزارم ميداد كه مهمترينش ترس بود يك جورايي فلجم كرده بود
يه نوع احساس عدم توانايي بهم ميداد..... خوشحالم كه در موردش با راهنمام مشاركت كردم و ايشون دوباره من رو به مسير درست برگردوندند
ازشون واقعا ممنونم....و اينكه نشستم يك بار ديگه هدف هام و زير مجموعه هاش رو نوشتم و يك سري اقدامات روزانه و هفتگي و ماهانه رو براشون نوشتم
به كمك خداوند امروز تونستم درصد زياديش رو استارت بزنم....از خداوند ممنونم كه اينجام واينكه دوباره بهم
كمك كرد كه از حال بدي  ترس و سردرگمي نجات پيدا كنم و دوباره اون شوق خاص و انرژي رو براي انجام فعاليت بهم عطا كرد....
ازش ميخوام كمكم كنه پايدار باشه و اينكه يادم نره من با اون حتما ميتونم.....
 دوستون دارم دوستان حال خوبم رو باهاتون تقسيم ميكنم....منو همتويه دعاهاي دوست داشتنيتون لطفا دعا كنين....در پناه حق
خارج شده است
براي بدست آوردن چيزي كه تاكنون بدست نياورده اي ، بايد كسي شوي كه تاكنون نبوده اي.
"گابريل گارسيا ماركز"

ممكن است كسي را اشتباه زنداني كنند ولي اشتباهي ازاد نمي كنند.به راستي كه حكمتي در ازادي ما بوده است و چه زيباست اين حس مقدس...

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #5 : 17 دسامبر 2012، 05:33:14 pm »

سلام به شما دوستان خوبم
من امروز خدمت منشی را به انتها رسوندم
و خدمت نشریات را بر عهده گرفتم
خدمت قبلی به من انرژی زیادی داد و مطمئن هستم
نشریات هم به من انرژی خواهد داد
بی نهایت خوشحالم و این خوشحالی را با شما تقسیم میکنم
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

hana

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 7
« پاسخ #6 : 13 ژانویه 2013، 10:27:05 pm »

با عرض سلام خدمت همه دوستان  خوبم شکر خدای مهربون امروز بعد یکسال و نیم پاکی همسرم بعد از 5 سال دارم صاحب یه نی نی کوچولو میشم سه ماهه به خاطر حالت تهوع زیاد جلسه نرفتم دلم برای جلسات و دوستان بهبودی یه ذره شده ازتون میخوام موقع دعا کردن منو یادتون نره دوستون دارم :hurrah: :bravo: :hurrah:                                                                                                                                                                                                                                                           
خارج شده است

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #7 : 14 ژانویه 2013، 04:57:32 pm »

سلام  ميكنم به همه دوستان خوبم
هانا عزيز بهتون خيلي تبريك ميگم :hurrah: :hurrah: انشاالله اومدنش پر از شادي و عشق و بركت واسه جمع خانوادگيتون هست... :birthday:
منم خدا رو شكر ميكنم يه بعد ديگه از خودم رو دارم كشف ميكنم و دارم روي خودم كار ميكنم. هميشه برام هيجان انگيزه كشف يه چيز تازه
دوستتون دارم...شاد باشيد
خارج شده است
"گابريل گارسيا ماركز"

sara

• بازوی CODA
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #8 : 15 ژانویه 2013، 11:44:47 pm »

سلام ميكنم به همه دوستان خوبم
خدا رو شكر ميكنم كه تويه اين تاپيك دارم مشاركت ميكنم.اين يعني يه احساس خوب در زندگيم دارم كه به من شادي ميده.
امروز يكي از جبران خسارت هاي مهمم رو بعد از چند وقت سر و كله زدن با خودم و ترس هام انجام دادم اونطور كه من برنامه ريزي كرده بودم
خيلي پيش نرفت ولي ايمان دارم به بهترين نحو پيش رفت همون چيزي كه خداوند ميخواست. الان يه احساس خوب دارم
يه احساس رهايي يه احساس اينكه از اين به بعد ميتونم تويه چشماي طرف مقابلم بدون خجالت و احساس گناه نگاه كنم.
خدا رو شكر اون هم گفت كه من رو بخشيده و ازم دلخور نيستش و اون قضيه خيلي وقته براش تموم شده.. من امروز خوشحالم به خاطر صبر خودم
به خاطر اينكه الان درك ميكنم كه چرا قدم هاي قبلي ضرورتيست واسه اينكه من به اين قدم برسم. واسه اينكه بتونم اگاهانه عذرخواهي كنم
بدون توقع و انتظار از طرف مقابل.و با سپردن به خداوند. از خدا ممنونم كه من رو تويه اين برنامه وارد كرد و به اين سمت هدايتم كرد و لطفش رو به مني كه سالها چشمام رو روي وجود و مهربونيش بسته بودم نشون داد.
از راهنماي عزيزم ممنونم بخاطر اينكه به معناي واقعي كلمه همراهم هست و پشتيبانم. از دوستان بهبوديم در اينجا و خارج از سايت ممنونم كه حمايتم ميكنن و بهم عشق ميدن....دوستتون دارم....اميدوارم اين تاپيك براي هممون سرشار از بركت باشه و جايي براي اينكه شادي هامون رو با همديگه شريك بشيم. :rose: :rose: :rose: 
خارج شده است
"گابريل گارسيا ماركز"

milena

• بازوی CODA
  • کاربر نیمه فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 288
« پاسخ #9 : 20 فوریه 2014، 09:54:29 pm »

سلام میکنم به همه دوستان خوبم امروز حالم زیاد خوب نبود ولی وقتی بادوست بهبودیم  وراهنمام حرف زدم کلی انرژی گرفتم ودیدم خیلی پیشرفت کردم ولی خودم نمیدیدم متوجه شدم چندتا معجزه بزرگ توی زندگیم اتفاق افتاده که من متوجه نشدم وفکر میکردم مهم نیست ولی لان که فهمیدم خیلی خوشحالم وازاینکه دارم مسیر باکمک شما دوستان درست میرم خوشحالترم وبرای همتون ارامش وشادی ارزو میکنم
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Summary of the work of primary school science teachers in 2014
« پاسخ #10 : 31 مه 2016، 10:49:09 pm »

Preparation
2, to understand the learning situation of the students: I will in accordance with each class, to understand the quality of the original knowledge skills of the students, their interest and need,hogan sito ufficiale, methods and habits, learning new knowledge may there will be what kind of difficulties, to take corresponding measures to guide. Taking into account the individual differences of students to students, to guide individual students effectively.
3, research teaching methods: consider teaching methods, such as
 I actively participate in a variety of learning and training, and earnestly participate in political study, and do a good job of learning notes, improve their ideological consciousness. Seriously study the new education theory, update the educational concept in time. I not only pay attention to the political theory of collective learning,goyard pas cher, also carefully studied the primary school science curriculum standards "and the primary school science curriculum standards interpretation", absorb nutrition from books, conscientiously study and carefully understand how to do a good teacher under the new situation. I also know to educate students, teachers must always do to impart knowledge and educate people, words and deeds,jordan pas cher, the paragon of virtue, to their personality, behavior to infected students, to enable the students to accept me and loves me. At work, I am positive, active, diligent, responsibility heart strong, willing to accept the arrangement of the school, in the continuous learning, strive to make their ideological consciousness,adidas yeezy 350 pas cher, theoretical level and professional ability are improved rapidly.
2014 years of elementary school science teachers work summary
 one, in the political and ideological aspects
< p > as a primary school teacher, I think this job is shouldering the great responsibility, so since the work, I always diligent,air jordan pas cher, down-to-earth attitude to treat my work, and continue to learn, and strive to improve the oneself various aspects ability. This academic year's work is summarized as follows:
< p > I served as the third, fourth and fifth grade science, become the school full-time science teachers and science classes in primary schools is to pay attention to the students' scientific literacy training for the purpose of scientific enlightenment courses. Up to now, more and more attention from all walks of life, our school also apply the science school, I know the importance of his shoulders the burden and determined to my meager strength to promote science education in our school to move forward. I know, in order to improve the quality of teaching,pandora sito ufficiale, we must first based on the classroom, teachers should be from the regular class to quality. "Research before the class, in the class, thinking in the class," these words have been guiding my teaching thinking, I have strict demands on themselves, carefully preset every class, try to make the teaching more perfect. I do this teaching activities:
Summary of the work of primary school science teachers in 2014
 two,hogan outlet, in the aspect of education and teaching
1, in front of the class: in front of the class to prepare a lesson, we must prepare good science class experiment materials, the students research and experiment is very important, so I will prepare well in advance, if there is no instrument room material, but in order to teach well,hogan outlet, I find myself material or DIY. Carefully study materials, on the teaching of the basic idea, basic concepts, each class of always take understanding of materials structure, emphasis and difficulty, master the knowledge of logic, can be used freely, know what information and how to teach.
Related Articles:

Work in th

The 2011 party speech

Teacher in

In the process of recruiting departments strictly according to the school students will internal regulations, careful examination, focusing on the selection of, for students to bring the fresh blood. The successful completion of the work to become the future work of the smooth development of the original power. At the same time, it also produced a new session of the student union cadres through democratic elections.
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
« پاسخ #12 : 29 سپتامبر 2019، 12:55:23 am »

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforemangangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiameter
geartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisionsgeophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringehalfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephone
hangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteractionhartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonmentjobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterial
journallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglorykerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatomknowledgestate
kondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingloadlaissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratio
languagelaboratorylargeheartlasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfieldmailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3lists
nameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctornavelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoidonesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberry
papercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualityboosterquasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchainrecessionconerecordedassignment
rectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrologyscarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysale
stunguntacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingultramaficrockultraviolettesting
خارج شده است

این صفحه در 0.189 ثانیه 27 نمایش داده شد.