انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

مردمان کوچک آرزو می کنند و مردمان بزرگ ارادهایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: راهنمایی سوال  (دفعات بازدید: 3217 بار)

مهرداد 1313

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
راهنمایی سوال
« : 06 مارس 2012، 02:53:51 pm »

سلام دوستان همدرد میخواستم در مورد قدم 3 سوال 7  - مفهوم واقعی اتکا به خداوند آزادی و بی نیازی است . از نظر متکی بودن به خدا مفهومش چیست . مرا راهنمایی کنید
خارج شده است

مهرداد 1313

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : راهنمایی سوال
« پاسخ #1 : 06 مارس 2012، 03:18:13 pm »

سلام دوستان همدرد میخواستم در مورد قدم 3 سوال 7  - مفهوم واقعی اتکا به خداوند آزادی و بی نیازی است . از نظر متکی بودن به خدا مفهومش چیست . مرا راهنمایی کنید
خارج شده است

رامک

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +12/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 67
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : راهنمایی سوال
« پاسخ #2 : 06 مارس 2012، 03:27:35 pm »

در متن اصلی سوال گفته شده:{مفهوم واقعی اتکا به خدا آزادی و بی نیازی است} از نظر شما متکی بودن به خدا  مفهومش چیست؟

هر وابستگی ، نیاز به همسو و هم جهت شدن دارد ، بجز وابستگی به خدا ، که به ما اختیار در عمل داده است. به عبارت دیگر {خدا تنها قدرتی است که اتکا به او آدم را وابسته نمیکند} ( منظور وابستگی منفی است )...چرا که وابستگی حقیقی و منطقی وابستگی به خداست...

وابستگی یکی از شاخه های مهم بیماری اعتیاد ماست! اگر این وابستگی نبود هرگز معتاد نمی شدیم ! ما همیشه به یک یا تعدادی از نقصهای شخصیتیمان ( جنبه های مختلف بیماریمان ) وابسته هستیم ! حتی اگر همه انرژی خود را بکار بگیریم ، بدون کمک نیروی برتر قادر نخواهیم بود ، یکی از این نقصها ، یا جنبه های بیماریمان را مهار کنیم!

پس از قطع مصرف و آمدن به جلسات ، با کمک گروه ، راهنما و نیروی برتر ، از شدت وابستگی ما به مواد مخدر کم میشود ، حتی ممکن است برخی از روزها فراموش کنیم که یک روزی مواد مصرف می کردیم! اما وابستگی به مواد مخدر ، معمولا پس از قطع مصرف ، تبدیل به وابستگی به غذا ، س..ک..س ، نواقص شخصیتیمان و یا سایر وابستگی ها میشود! مانند وابستگی منفی به گروه و راهنما! (دلیل به وجود آمدن سنتها ی انجمن این است که ما را از وابستگی منفی به گروه و راهنما رها کند).
خارج شده است
اقیانوسی بزرگ باشی یا برکه ای کوچک مهم نیست زلال که باشی اسمان در تو پیداست!

alwxbz0ws

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 285
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • def870
Bullet board the screen the cover says to lead the
« پاسخ #3 : 15 مه 2016، 11:39:22 pm »

,tn requin pas cher
< p > in fact, because of the build-up of the Jiang, Chow Yun fat,nike tn requin soldes, GE and other celebrities and genius director Jiang Wen's fourth novel, "let the bullets fly" has been the subject of intense concern in the overseas media, the British "mirror" early in the film shooting in June 2010 is published articles, said this is 2010 years of Chinese cinema's most anticipated works. The let the bullets fly, "popular domestic release, December 19th American" Hollywood Reporter "for the first time to the Chinese film box office list of" bullet "shot for the title grand recommended the film, especially points out that" let the bullets fly "premiere field almost 76, 000 viewers of the ultra high numbers to break the record of" Avatar ", and determined predicted it is expected to surpass all Chinese movies, set a new box office record.
< p > "let the bullets fly" a month after release at the box office,tn pas cher, the successful breakthrough in 6.6 million mark,nike tn pas cher, CNN (CNN) official website: Director Jiang Wen's depth interview, praising the film "have to let the audience firmly fixed on the chair charm" and Jiang in the exhibition humor and confidence, in the face of the reporter "would prefer to be a director or actor",tn requin pas cher, he gives answer interesting self-confidence, "when I met a good director, I want to when the actor, when I met a good actor, I want to when the director. When I met an actor like Jiang Wen, I might want to be a director."
< p > the most authoritative professional movie magazine "screen", a new international version to "let the bullets fly" "Zhang Mazi Crusade yellow Koga" Scene stills on the cover, "wealth test" read the headline,hogan outlet online, analysis of the Chinese film market queue up to watch a film at the box office and inverse and the hot "bullet" phenomenon, are treated as the novel has a key role and significance of the milestone in the history of Chinese film. And prior to the February 13, the American "Newsweek" also published an article entitled the 'bullet' won the Chinese box office gold "news, in addition to emphasizing the title" bullet "Chinese box office results, more particularly pointed out that the" bullet "witty, frank and do not preach" is unique in the Chinese film.
< p > Phoenix Entertainment News Jiang new "let the bullets fly" at the end of last year, shock release,ugg soldes, in one fell swoop into the era of 7 million Chinese film box office, set a new benchmark for commercial blockbuster $100 million. "Bullet" topic degree and influence more high, has also attracted Hollywood and the overseas media rarely intensive attention,hogan outlet, the latest issue of the Journal of the international authority of the movie magazine "screen" to "bullet" director actor Jiang Wen sharp stills cover published a feature article, said "'bullets' detonated the Chinese film market, $1 billion at the box office results for the first break, let a person see the huge potential of the Chinese film consumption", and pointed out that the success of "let the bullets fly", really opened up a new era of Chinese business blockbuster.
"Bullet" board "the screen" the cover says to lead the Chinese film to enter the new era
 British authority film magazine "screen" cover (picture source: data picture)
Related Articls:
 
 
   Shanghai w
 
   The Japanese film week box of
 
   Pu Cunxin sung Legend of a rabbit zero fee to supp
 
 
   Wrote: "today is really experience the precious experience, almost 10 years do not take public transportation!" She also stressed, must give his seat to the elderly people. But this article in words but recruited the Korean netizens dislike, many people said "every day we go to work by bus, the bus has to be proud of what?"
خارج شده است

dfg2s5erty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 225
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop773
2008 six English composition examination
« پاسخ #4 : 30 مه 2016، 02:30:42 pm »

nike tn pas cher
when to what impacts it would bring in eyes my it would give a huge boost to tour industry both at home and abroad,goyard pas cher. and it would give Chinese deeper insights&gt,tn requin pas cher;
thanks to the deepening of reform and opening-up, citizens of the Middle Kingdom enjoy a sharp improvement in their living standards,nmd runner pas cher. They have enormous consuming power to pursue higher level of living. Perhaps getting tired of visiting scenic spots at home, an increasing number of them from foreign countries as their tour destinations,goyard prix.
the above table clearly mirrors an upward trend in the number of people who prefer to travel abroad over the last decade. In 1995, there are only ten thousand tourists going overseas to take a trip. In 2000, the figure climbs to approximately 40 thousand,saldi golden goose, the peaks and at 120 thousand in 2008.
It comes
Are a
guess soldes.
there huge number of reasons behind this phenomenon of which the most important one is --china's booming economy,hogan scarpe.
2008 six English composition examination
2008 grade six English composition examination model
Related Articles:
 
 
   2006 - Tomatoes on sticks out
 
   Childrensn
 
   2 months l
 
 
   I was bleeding profusely, his legs are not twitch. Go wrong sin step, I almost died. Terror, terror. I'm glad I can keep my life. The field I directed the vehicle in front of the cover, bring me a deep feeling of deep thief. I am now one one back past visible before the eyes. After experiencing the consciousness of the struggle, and finally rose to an unprecedented height. Ask the world what love is, I am greatly discerning and apprehending.
خارج شده است

casrbg1tv

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 144
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • qrs086

< p > draft pointed out that through loans from financial institutions to raise funds for the project, according to the loan program actual amount and bank loans over the same period of the benchmark interest rate to give a certain amount of discount. Principle of discount amount does not exceed 30% of the amount of interest,scarpe hogan outlet, the discount period up to not more than two years, individual projects the discount amount does not exceed 300 million yuan.
Guangzhou electricity suppliers overseas listing or award 3 million yuan related approach is to seek advice from Guangzhou electric power
 draft,hogan rebel outlet, said the approach to be implemented for 3 years. November 12 days before the public can submit their views to the municipal finance bureau.
 special funds to apply for enterprises must first be registered in Guangzhou, but also in line with the annual e-commerce to support the requirements of the declaration of the conditions of other requirements. For the city's e-commerce demonstration enterprises, each enterprise to give a one-time reward of 2 million yuan. In the overseas listing of the electronic commerce enterprise, giving each a one-time 300 million yuan to support; in Guangzhou new transactions in e-commerce enterprises,nmd runner homme pas cher, giving each a one-time 30 million yuan support; in the territory of the new listing for trading of e-commerce businesses,hogan sito ufficiale, giving each one million yuan to support the; of new issuance of e-commerce enterprises,hogan outlet online, give the issue of 10% of the cost of a one-time support,scarpe hogan uomo, the maximum not more than 50 million yuan. Such as the city's financial sector has been given incentives, special funds will not be repeated arrangements.
< p > South dispatch reporter Xu Yan in the overseas listing of the e-commerce enterprises can get 300 million yuan to support,nike tn pas cher, domestic listed commercial enterprises; one can obtain 100 million yuan to support. Yesterday, the Guangzhou electronic commerce development special fund management pilot approach (Draft) in the City Finance Bureau website public solicitation opinions.
 according to the draft,hogan sito ufficiale, the Municipal Commission of Commerce and municipal engineering and Information Commission annual maximum of up to a million yuan of funds to be applied to encourage the development of electronic commerce.
 source: Southern Metropolis Daily
Related Articls:
 
 
   With the w
 
   Group purchase originator Groupon fell three days
 
   Market self-regulation to pro
 
 
   In the 20 years of the 20th century, the world is not so much of Alice, this equipment is useless Wu to, otherwise some popular. Jansen ·, a New Zealand man, decided to make such a route navigator. He put two brass modeling pipe welded together, and cuts a microscope slide door, and put the text portion of Google Maps Navigation Service make the catalog printing to a piece of tissue.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 161
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • abc659
In October the enterprise employees in application
« پاسخ #6 : 11 ژوئن 2016، 09:13:30 am »

beloved party organization:
.
 October employees in applications of
I volunteer to join the
 Chinese * * *, * * * * to cause life-long struggle! The Chinese * * * is the vanguard of the Chinese working class, is the interests of the people of all ethnic groups and he is a representative, is the core of leadership of the socialist cause in China, the party's ultimate goal is to achieve the * * * * of the social system. The people of all ethnic groups under the leadership of the Communist Party of China have made 3 things for the progress and development of socialism in China. The first part: the completion of the new democratic revolution against imperialism and feudalism, the end of Chinese in semi feudal history. Second eliminated exploit hijacking and determined system of socialist system. The third part has opened up the road of building socialism with Chinese characteristics and gradually realize modernization.
< p > my party history is glorious history,sac goyard pas cher, the Chinese * * * for national liberation and happiness of the people waging heroic struggle in the history of that revolution is the combination of the universal principles of Marxism and Chinese revolution and construction practice. Since the third Plenary Session of the 11th CPC Central Committee,scarpe hogan online, the party summed up the experience of two aspects of the pros and cons, emancipate the mind,pandora charms outlet, seeking truth from facts to focus on the transfer of the economic center. The policy, route and policy of building socialism with Chinese characteristics has been gradually formed. To create a new era of the development of the socialist cause. In short, without the correct leadership of the Communist Party of China, there is no victory of the Chinese revolution, and the success of socialist construction!
 as a member of the vanguard of the party. I have been strict with myself. Since 2012 to participate in the work, I on the understanding of the party more and more deep, and Party organizations of the increasingly strong desire for, so I usually continue to strengthen the study, study the party's constitution, the party's theory, party spirit to arm our minds. Practical action to do a good job in every thing, and get the party organization's praise, respectively, in 2012, the enterprise selection activities were awarded the "outstanding youth volunteers in Shengli Oilfield". In 2012, won the "outstanding young job experts,goyard pas cher," the title. And in August 19,scarpe hogan outlet, 2012 to participate in the "disaster emergency rescue" in the us hard work, hard work. Only 4 hours 30 minutes to complete the 2 day of work, to ensure that the drilling team in the morning to drill, and get the relevant leaders of the bureau. I also used the spare time to the articles of association of the relevant party, line,hogan outlet online, principles and policies on the internet widely spread and achieved good results,yeezy 350 pas cher, many international friends through this situation to better understand the history of the Communist Party of China (CPC) and now. I often do self-criticism summary experience, find their own shortcomings. At the same time,hogan outlet, please give guidance and help to the organization. I volunteer to join the Communist Party of China, for the cause of China's socialist struggle for life, and when the motherland needs me.
In October the enterprise employees in applications
 I have joined the Chinese Communist Party because I am convinced that the cause of the Communist Party is bound to succeed in the conviction that only socialism can develop China. Practice shows that the construction of Chinese characteristic socialism is the broad road of China economic prosperity and social progress.
Related Articles:
 
 
   Funeral banquet presided over
 
   Birthday party _0
 
   Summary of fertility work in the first half of the
 
 
   The whole community shows the development trend of uprightness, and Xing industry. Hard won achievements, the progress of cohesion sweat. These achievements made, is the whole community people unite as one, the result of hard work and results are here together, unity and hard work, but also the social from all walks of life actively support, the result of the enthusiastic care.
خارج شده است

bg3px3ser

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 132
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • hij592
Guo Mingyi's spiritual learning experience hardwor
« پاسخ #7 : 11 ژوئن 2016، 04:58:44 pm »

Efficiency comes from diligence., often comes from the heart. Guo Mingyi love mine, because the heavy mine gave him a broad mind and indomitable perseverance,hogan outlet, as he said in a poem: "I praise your broad mind, red hot feelings. You grow up with the motherland, the Republic gives you a strong vitality, so that you burst out of the vitality and passion of youth, in the motherland's land, quietly dedicated to the light and heat." The simple feelings of Tieshan, to become his work in innovation and progress of the inexhaustible power, but also inspired him to start from a starting point to another starting point. Hard work, this is the true portrayal of Guo Mingyi's 30 years of professional ethics.
 engaged in the work of Guo Mingyi, as a member of the stope highway for the longest time,scarpe hogan outlet, working is 15 years. Guo Mingyi has a fixed habit, every day two hours ahead of time to work, holidays are also spent on the job. In 15 years, he accumulated offer industry and trade more than 15000 hours, equivalent to a lot of 5 years of work, his dedication, striving for excellent excellent quality and dedication is moved and inspiring.
 Guo Mingyi spiritual learning experience: hardworking, all things with a sincere
Guo Mingyi's spiritual learning experience: hardworking, with all sincerity
 Guo Mingyi's dedication reflected in every post, every day in the busy work. Both as a production car driver, League Secretary of the workshop, mine Party Committee Propaganda Department Director, still hold the position of workshop statistician,hogan outlet, stope highway member, every job is Guo Mingyi to realize the value of life stage,nike tn pas cher, he will treat it as a business, the responsibility as the life,hogan sito ufficiale, based on their own, heavy responsibilities, bears the burden of responsibility, the pursuit of excellence, to complete the outstanding tasks.
 diligence, performance in the business of Guo Mingyi on the study. Working hard to study business is one of the most admirable qualities and professionalism of Guo Mingyi. He taught himself English, can reach the level of translation; he when heavy vehicle drivers through technological innovation to improve the efficiency, machine 16 days ahead of the completion of the annual production plan; he as publicity officer, lectures written lesson plans in the appraisal of mining company topped; he stope highway staff positions in to fill the mining company field road construction on a number of technology gaps recovery...... Behind these achievements, is Guo Mingyi diligent unremitting research and never stop innovation and enterprising. (Anshan Xuan)
 diligence,air max pas cher, performance in the post of Guo Mingyi hot love. Guo Mingyi 30 years of work in the process of replacement of the multiple jobs, but no matter what post, he never be choosers, nianqingpazhong, and always saying "no problem" gladly accepted. Stope highway open operation, difficult conditions,pandora jewelry outlet, but 15 years to Guo Mingyi not the slightest relaxation to own request, because he felt that the highway is to maintain the mines production "vessel", responsibility is major, so he must pay than ordinary people more sweat, by the hands of his friendship with industry and trade to the Road flat, smooth,golden goose scarpe donna.
Related Articles:
 
 
   High tech
 
   Counselor'
 
   Correspondence undergraduate course graduation _0
 
 
   2004 January completed and put into operation of automatic centralized monitoring system marks the industrial zone electric management level, the safe operation of the power system are on the to a new level, the industrial zone over the years of substation operation maintenance evolution as a center of the region's monitoring of regional power network is becoming more and more perfect, the industrial zone safety power provides a good basis.
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 19,246
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 19,246
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : راهنمایی سوال
« پاسخ #9 : 29 سپتامبر 2019، 12:34:26 am »

сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
сайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайтсайт
خارج شده است
 

این صفحه در 0.172 ثانیه 26 نمایش داده شد.