انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

همراه با پرتو (نور)                               بی پرتو (در تاریکی)
-----------------------------------------------------------------
1)-وافداری                                                   ترس
2)- امید                                                     نگرانی
3)- خیرخواهی                                           خشم
4)- نفس کشی                                        حسادت
5)- صبوری                                                 انتقاد
6)- حساس بودن                                بدون حساسیت
7)- مصلح ( عدم دخالت در زندگی دیگران)     دشمنی
8)- مهربانی                                            حسادت
9)- دلیری و جرات                                ریاکاری(درونی)
10)- بخشش                                           تعصب
11)- وظیفه                                         خودخواهی
12)- عشق                                             طمع
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: اصول روحاني سنت اول  (دفعات بازدید: 2680 بار)

Pey-Man

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 5
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
اصول روحاني سنت اول
« : 29 اكتبر 2010، 07:28:01 pm »

كاربرد اصول روحاني سنّت اول
اين اصول نوعي احساس يگانگي را در ما ايجاد مي كند كه به نوبۀ خود باعث رشد استعدادها ، پذيرش خود ، قبول تعهدات خود در قبال خانواده و اجتماع ، از خود گذشتگي ، پررنگ شدن صفت گمنامي و محبّت در ما مي شود در نتيجه باعث شكوفايي درك ما از منافع مشتركمان مي شود .
تعدادي از اين اصول كه اهميت خاص وويژه اي در اتّحاد معتادان گمنام دارد عبارتند از :
1-تسليم    2- پذيرا شدن  3- قبول تعهد   4- از خود گذشتگي   5- گمنامي   6- محبّت
* تسليم و پذيرا شدن لازمۀ اتّحاد و وحدت در معتادان گمنام مي باشد هر چه اعتماد ما به يك نيروي برتر بيشتر مي شودگذشتن از آرمانهاي شخصي و نجنگيدن براي  آنچه خودمان مي خواهيم آسانتر           مي شود و خود محوريها و خود خواهي هاي ما كم رنگ تر مي شود .
* احساس تعلق ما وابسته به آن است كه تا چه حد نسبت به بهبودي در NA وجايي كه قرار داريم متعهد هستيم . « ما در تنهايي محكوم به فنا هستيم  »                     
* گمنامي = بهبودي بدون توجه به اين موضوع در دسترس ما نمي باشد . هر يك از ما با حل شدن در گروه گمنامي شخصي خودرا حفظ مي نماييم و براي اتّحاد و وحدت گروه گمنامي ديگران را نمي شكنيم چون بهبودي ما بستگي به حفظ گمنامي شخصي ديگر افراد گروه دارد . هر يك از ما از حقّ مساوي در بهبودي برخوردار هستيم و لي بايد توجه داشته با شيم كه مسئو ليّتهاي ما هم براي حفظ وحدت مشترك و مساويست . گمنا مي اصل لازميست كه با عث بقاي مادرانجمن مي شود . براي بازيابي و بهبودي خود لازم است ما اين اصل را رعايت كنيم .
من معتاد براي رشد احتياج به يك محيط امن و با ثبات دارم كه بتوانم احساسات درد ناك خود را بيان كنم تا به سمت تعادل پيش بروم .  هر يك از ما و هر يك از گروههاي ما نقش به خصو صي در تداوم اين ثبات بر عهده دارند . اتّحاد ما آنقدر با ارزش و گرانبهاست كه اگر بخواهيم از بين آرزوها ي شخصي خودو حفظ منافع مشترك انجمن يكي را انتخاب كنيم منافع مشترك انجمن را ترجيح مي دهيم.
ما تنها به دليل برداشت آگاهانه اي كه از منا فع شخصي خود پيدا كرده ايم چنين انتخابي نمي كنيم بلكه چون نسبت به منافع ا عضاي ديگر هم احساس مسئو ليّت پيدا كرده ايم ، منافع NA را ترجيح مي دهيم .
اين اصل مي تواند به خواسته هاي شخصي ما هم جامۀ عمل بپوشاند . خواسته هاي شخصي ما بستگي به منافع مشترك ما دارد . بهبودي شخصي به وحدت NA بستگي دارد .
*محبّت سهمي از اتّحاد در جلسات مي باشد . نشستن از اول تا آ خر در جلسه يعني ابراز محبّت به ديگران ، يعني منافع مشترك در رأس است . فضاي جلسه بهبودي يعني منافع مشترك . يعني اينكه تو نباش ، من نيستم و هر دو براي پاك ماندن به يكديگر نيازمنديم . اين فضاي يك جلسۀ بهبودي است .
بلندترين پايۀ ما براي پاكي و بهبودي در رأس قرار دادن منافع مشترك است .ما براي پاك ماندن به تجارب و حضور يكديگر نيازمنديم . سرويس دادن به تازه وارد هم نياز ماست .
« آخرين ويرايش: 29 اكتبر 2010، 07:28:58 pm توسط پيمان »
خارج شده است

gdf8e7nert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • fgh902
Bold investment in self
« پاسخ #1 : 02 مه 2016، 06:03:26 pm »

psychologists said that changing the new style of clothing or to change the housing decoration, you can give people a new stimulus, with " self inspired " efficacy. Long in the same environment, young people will accelerate the aging of the rigid. So give yourself a new adventure every week! Buy a new book, go to a place that has never been to the place,scarpe hogan outlet, to give their own fresh stimulation and vitality.
< p > today's young people to say is to grow up with a television set feeding, rarely care about the pulse of society, it also caused into the workplace is to the social changes of blunt sense towards aging way. The pace of change in modern society is amazing, if not to keep up with the trend, only to be eliminated the fate of. For the best-selling products, do not have to buy, but it should be practical to feel thinking, why sell. Company is not a library, just at a desk cansheng, it was really like in endowment, go out walk around it.
 1, do not give up the students' time to learn.
 3, each week to give yourself a new challenge.
 2, flexible thinking, multi angle reading.
Bold investment in self
 for the majority of the bus family, the train family, the use of commuting time is also a major learning. Some people can be in a daze or nap, or endure crowded suffering to the company has been exhausted. In fact, to spend a little thought, but also on the way to work to get a lot of unexpected harvest. In particular, the same day the opening line, just can do a fixed point observation, the same area, a fixed time observation,goyard pas cher, it is >
< p > according to statistics, home office recreation groups first is & quot; watch TV & quot;, accounting for more than half,scarpe hogan outlet, three people left is selecting the & quot; sleep big head feel & quot;. Of course, after a week of hard work, proper rest is necessary. But the quality of leisure life should be considered as well. While on vacation to department stores, listening to concerts and other activities,nike tn pas cher, to see a lot of ordinary people did not have the opportunity to see the various shapes and colors,golden goose scarpe, maybe it will inspire new ideas.
 today's position has a fine differentiation trend, in a highly professional,hogan outlet, we are doing everything we can to strengthen professional knowledge, but caused a lot of people,sac goyard pas cher, in addition to their own professional, other things do not understand.
 probably a lot of people would say: " University of things, the work of a little bit of help is not. " it's a shame if you have to forget about the past. People are less likely to spend their lives doing the same work, sustained effort is needed in the age of the students learn the subject,hogan outlet online, instead of wasting, in change jobs but can increase the opportunity to choose.
 5, when the holiday to the lively place to feel the pulse of the times.
Related Articles:

Marketing training should pay attention to the act

Marketing thinking improved v

In the future, will not have you

The first time I met Yoko is what the occasion, the boy has forgotten. Is probably in a speech a professor, occasionally and Yoko's eyes met immediately like suddenly heard like early morning walks clockwise, days to clear the joy with "tick" sound, as if to infiltrated into the blood as. Who would dream, which is visible only in a dream to the girl.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
My troubles _3
« پاسخ #2 : 04 مه 2016، 02:49:49 am »

My troubles
        &nbsp,hogan outlet online;   my grades only at the middle level,hogan outlet online, when I almost quiz fail. On the junior high school I found myself more and more do not like to learn. Mother often said: "how do you not study hard, how do you test high school ah,nike tn pas cher, you almost do not on the junior high school, if you can not test, how do you do the work of the future ah? You at the beginning of the Chinese language with that someone wants you, you have no special skill,hogan sito ufficiale, what do you go to do? Now reading is the future ah, the child is for your own ah, ah, not for parents ah." Yes ah,nike tn femme pas cher, now do not study which has a person to vote for one day, and now even some students do not work ah. I'm tired of thinking about this problem. Just on the junior high school,tn pas cher, everything is so strange, teachers, schools, students. One semester is so in the past, there are many students I do not know, I do not know how to communicate with them. Physical education, there are a lot of students are playing together, I want to play with them, but I do not know how to say. The day before yesterday, my mother took a peek at my diary, I am very angry, I went to talk with her mother,chaussure louboutin pas cher, but her mother said that parents should know everything about their children,hogan sito ufficiale. Diary, wrote my little secret, let a person know just like naked see through. I had a fight with my mom, and we were all in the cold war./>   Related Articles:

sexually]The origin of Christmas _0

Where is heaven

Select _4

My front desk said that we were sitting together like people from two continents. He is willing to help others, some people bully girls he will roar at the sight of injustice. This is very much appreciated. Ahout Jiao Jia Geng: when I sit in the seat but who are envy, I class the commission I is early on the "experience", because my best friend had with him the table too, said he is very annoying.
خارج شده است

yvlf37pty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 255
    • def904

&quot,golden goose outlet;Tibetan password&quot,hogan outlet; in April on the line super IP first adaptation network drama
 "Tibet and the password" collection of super movie lineup
< p > "Tibet and the password, male and female, the choice is" not the old man of God "," a very muscular physique "He Rundong and" spend thousands of bone "in the" villain Yan value play "Junjun. Burly stylish,scarpe hogan outlet, Zhuo wood strong Ba man full of air He Rundong plays is a bit obsessed with Tibetan mastiff professional scholars, will be a lot of intense action scenes interpretation of chic flexible. Only a pair of seductive CP is not enough, in the special forces of the thunderbolt "performance to attack the air full of Mou Xing plays marksmanship quasi divine Lyu Jing Nan." Happy Boys "popular players Fan Shiqi and Taiwan Idol niche Kris plays > attendant on the hacker Yueyang and Zhuo wood strong Ba
< p > is known to all, the hidden password "as the top exploration IP is currently in the world only a pursuit of Tibet chiliad secret historical truth adventure masterpiece, the adaptation is the most difficult and is the industry as" the hardest nut to the bones. Therefore, Ali digital entertainment in order to win the popular IP project right of adaptation, in Baidu and Google search engine system are analyzed in detail the hidden password "original fans data, including age, geographical distribution,sac goyard pas cher, education,hogan sito ufficiale, s..e..x ratio and significant hobbies. After Ali,nike tn pas cher, the number of entertainment retrieved in Alibaba Taobao and tmall, the hidden password, user and peripheral products detailed data and user behavior.
< p > as a web series, "Tibet and the password" chose "high", discerning to be invited in pure Zhengda movie behind the scenes team featuring shooting, the director is had taken over South Korea's first movie magic "transit", South Korea action comedy film "running man" boutique caodong Wu. Top production team first set foot journey of exploration, and full control of the hidden password "adventure, action and suspense high-quality" gold. "
 super movie lineup starring lineup can play a big cross and seductive
 big data by "Tibet code". For the first time super IP network drama adaptation
< p > in 10 days of exposure to the concept of a poster, towering snow capped mountains and lush jungle hiding unknown danger, a sentence "gate of the temple is not a body of nirvana in" become the crowning touch; mysterious Guge gold book first Mami, but hiding in an impregnable fortress of numerous organs, a sentence "puzzle Jin Shuzhi except the destiny of the people can be solution" not only echoes is into a world of fantasy.
< p > "material" matched "spirit" also be matched for marriage is Ali, the number of entertainment success "marry" the hidden password "" trump card ".
3 June 10,hogan olympia outlet, in the "Shadow & middot; enjoy the 2016" Youku member brand strategy conference, the network's first Global Adventure action suspense network drama "used to code the burgeoning, the by Ali, the number of entertainment, produced through content of cooperation in the exploration and the super IP and Youku,tn femme pas cher, preliminary is scheduled for April in a member of YouTube channel and lynx box synchronous on-line!
Related Articls:

NetEase entertainment reported in June 29th

housewife's future is a little dark

Ye Jing: the story of the key

Yesterday, Van Gaal and his family returned briefly to Holland to discuss future, but according to the British media reports, Van Gaal has been United's high-level commitment, before the end of the season, he will not class. "The net" report says the Reds this season revenue shrink is serious, need to pay a hefty penalty of firing Louis van Gaal, the Manchester United top don't want to do so.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
The Club World Cup final at Cathy Real Madrid care
« پاسخ #4 : 07 مه 2016، 05:45:33 am »

,air max pas cher
 in the history of the club,hogan outlet, only two captain Raul (741) and Sanchez (710) Bikaxi more. "Aspen" that, according to the current trend, Cathy is expected in the 2 at the end of the game than Sanchez elche. To go beyond the Raul can only wait until next season. "Aspen", put forward hypothesis scored Real Madrid this season the King Cup final and the final of the UEFA Champions League,nike tn pas cher, then Casey played number will increase to 739.
 of Cathy personally,golden goose saldi, 100 Memorial often bring good luck. His 100th war occurred in October 6, 2001,hogan outlet online, Real Madrid home court 2-0 victory over bilbao. The 300th war is October 2003 2-0 away win over celta. The 600th war is 2012 4-1 victory over the opponent's home court, bilbao.
The Club World Cup final at Cathy Real Madrid career 700th war only Raul Sanchez
 Real Madrid Club World Cup finals
 Cathy will welcome 700th battle
&lt,tn pas cher; p > Real Madrid is in the World Club Cup final against from Argentina's Copa Libertadores champion San Lorenzo,hogan sito ufficiale. This is captain Iker Casillas in 700 games in the team,nike tn soldes.
Related Articls:

for Liverp

The International Cup - Sterling broke new signing

Yesterday, Van Gaal and his family returned briefly to Holland to discuss future, but according to the British media reports, Van Gaal has been United's high-level commitment, before the end of the season, he will not class. "The net" report says the Reds this season revenue shrink is serious, need to pay a hefty penalty of firing Louis van Gaal, the Manchester United top don't want to do so.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144

he is the first Chinese Intellectual Property Protection Forum held here to make this representation.
[China will endeavor to build intellectual property rights protection work pattern] the State Intellectual Property Office director Shen Changyu 9 said, we must strive to build intellectual property rights protection work pattern, accelerate the formation of a powerful force for the protection of intellectual property rights. (Xinhua)
< p > 45 period, China's innovation leading the trend of the development of the more obvious, intellectual property rights as the basic guarantee of encouraging innovation, play a more and more important role,hogan roma outlet, strengthen the protection of intellectual property rights is imperative.
 Shen Changyu also proposed to focus on key areas of key areas to solve the problem of intellectual property protection. To strengthen the protection of intellectual property rights in the new field of the Internet, e-commerce, such as large data format; the legitimate rights and interests of the protection of intellectual property rights to strengthen the pharmaceutical, food,scarpe hogan outlet, environment and other areas of people's livelihood, and effectively protect the public; to intensify efforts to safeguard aid overseas help Chinese enterprises to better "go out" and so on.
< p > the State Intellectual Property Office of the patent management Secretary Lei Xiaoyun introduced the concept of intellectual property rights protection include sound intellectual property infringement investigation mechanism, to strengthen the administrative law enforcement and judicial organic convergence, strengthen the administrative law enforcement of intellectual property rights, improve the intellectual property protection and assistance system, will be included in the social credit records content tort.
 (responsible editor: DF207)
 it is understood that, in 12th Five-Year, the national intellectual property system of patent infringement and counterfeiting cases were investigated and dealt with, is the 11th Five-Year period of nearly ten times. Intellectual property protection social satisfaction continues to improve. But the protective effect and social expectation there is still a certain gap compared, relevant laws and regulations are also not well meet the practical needs of the protection of intellectual property rights, administrative protection and judicial protection of convergence is not tight enough smooth rights still faces the problems of "the burden of proof is difficult,hogan outlet, long period, high cost,tn requin pas cher, low compensation,scarpe hogan online, poor effect".
 State Intellectual Property Office, said Shen Changyu, 9, to focus on building a strong intellectual property protection work pattern, to accelerate the formation of a powerful force of intellectual property protection.
< p > SHEN Changyu, the protection of intellectual property rights is a complex systems engineering, their own intellectual property rights involved in patent,nike tn pas cher, trademark,air max homme pas cher, copyright, new varieties of plants,tn pas cher, trade secrets and other fields, the protection of the right content, the right boundary have their respective characteristics; means of protection relates to registration, examination and authorization, the administrative law enforcement, judicial adjudication, arbitration and mediation, multiple aspects and objectively need to construct the work pattern of the intellectual property rights protection.
Related Articls:

National Derby classic moment

Greentown insiders Ali shares to two shareholders or non  Weakness lends wings to rumours. Ma Ma Gr

At the same time, those bearish and not willing to completely washed out, so that is more conducive to the outlook of the market, because, this part of the people is always swing, sell not reconciled to afraid to continue to rise, not to sell and afraid to fall, rise a little wanted to throw, be ready to be thrown grenade, the intraday kill fell.
خارج شده است

terdd54jer

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 168
    • mno487
Grateful _0
« پاسخ #6 : 29 مه 2016، 07:35:49 pm »

,golden goose mid star
 for our wonderful life
 for the convenience of our happy life
,hogan sito ufficiale.They work hard

they are sincere, kind,stylo mont blanc pas cher, hard-working, brave
 I am grateful to the teachers
 I appreciate uncle
 grateful
 for my thrive
 they devote themselves to research,barbour paris, bold experiments,hogan roma outlet, the courage to explore, dare to risk
 I am grateful to Dr,occhiali ray ban wayfarer outlet.
 I am grateful to the people's Liberation Army uncle

they earnestly, to toil day and night, daytime
 for the motherland's aerospace industry
 I appreciate every good person in the world
 I am grateful to my grandparents, I am grateful to my mom and dad
.
 for the sake of our peaceful life
appreciate
 for our healthy life
 they are not afraid of virus infection, day and night on duty
 for the motherland's education
 they are on the top of the sun,hogan rebel outlet, and they are working hard to farming
 they sweat and sweat, home for the country
 I am grateful to scientists, inventors,hogan outlet online, astronauts
 perspiration comes down like raindrops.
 for everyone to have a harmonious society
 they put all the energy for me, white hair, camel shoulder
 I am grateful to the farmer uncle
Related Articles:

Very starr

New year's Day

I opened the drawer and took out ten automatic folding aid tents and small miniature microphone, micro camera. Sitting on the speeding car, came to the scene of the accident. I took out ten tents, according to the remote control, the tent became as big as the building, so that the people are living in, so I started to do the interview. To record a curtain. Do the live report.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 258
    • abc094

Takeaway ordering platform battle over customers upgrade burn competitive
 takeaway ordering
 Beijing Chinese commercial news reporters on the Baidu takeaway to see, its only reduced by 6 yuan discount has quietly changed to a mere 8 yuan. It is understood that after the listing of the Alibaba, Amoy little bit is also beginning to push back the preferential activities, including the full 30 yuan to 10 yuan, over 50 yuan to 20 yuan and 100 yuan to return 30 yuan, etc.. The parties have to seize the customers at the same time, the home will also borrow the vulnerability delicacy marketing opportunity of joining the takeaway ordering melee.
 burn competitive
 at the same time, the U.S. mission network also announced that the next three years will invest 1 billion yuan, covering 100 cities. Recently, the United States Mission takeaway launched a variety of promotional activities,hogan outlet, for the first time under a single reduction 8 yuan, 15 yuan, 11 yuan and activities in the United States Mission takeaway, even has commented that in the United States Mission takeaway set a 20 yuan meal, didn't spend a penny.
 online takeaway platform of enterprises have recently announced expansion and financing plans, online takeaway burn wars upgrade again. On November 1, "food and beverage industry operation and management methods (Trial)" will officially begin implementation,chaussure louboutin pas cher, approach appears for the first time the regulations of delivery: provide delivery service catering operators shall establish and improve the corresponding service process, and express provide delivery service time, the scope of delivery and charging standards, and provide relevant documents. Practitioners believe that the time for the industry to compete for tourists only one year. In the industry behind a hot, high failure rate refraction of food safety hazards and regulatory vacuum.
< p > roots in Hangzhou,sac guess pas cher, Shanghai market takeaway ordering platform point me to use tricks is reduce distribution cost threshold, Hangzhou,hogan sito ufficiale, Shanghai,spaccio golden goose, starting 2 km distribution costs down to 5 yuan. U.S. mission network related to the person in charge of the Beijing Business Daily reporter, in order to attract more consumers to use the U.S. group takeaway, the U.S. mission network will launch more promotions in the late promotion measures.
< p > recently,tn pas cher, takeaway ordering platform hungry high-profile announced the date of the order amount has been broken million, covering the city is close to 200,air jordan pas cher, the number of employees from 200 people suddenly increased to more than 2000 people. Hungry it quickly sink to seize the market, from the side also reflects the degree of competition in this market. Because there is a slight lag in the fierce competition, it may miss a lot of opportunities. Hungry co-founder Kang Jia said in describing the competition when ordering takeout.
< p > hungry? Founder Zhang xuhao had predicted: within a year, online ordering takeout pattern will be formed, and later wants to occupy the market will pay more than 10 times the cost. Kang Jia Beijing Daily reporter to accept the reporter also made it clear that this year is takeaway O2O outbreak of the year,sac goyard pas cher, the competition is particularly intense, is expected to next year, the pattern of this market will be basically established.
 is hungry for a year to predict the establishment of the industry pattern, the industry still has a lot of different views. Beijing Commercial Economic Association Secretary General Lai Yang said, ordering takeaway industry as an emerging field.
 burn after a year to see the outcome?
Related Articls:

International organizations s

International board process t

Online travel giant frequency

However, for a variety of dazzling promotional form, shopping malls who pointed out that the most simple direct discount. But this weekend's direct discount is basically half off for more. But if the application is good, and other forms of promotion and other forms of promotion can be more expensive than direct half off, but more trouble, to be "single" trouble.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
cheap pandora charms sale uk markha phase
« پاسخ #8 : 29 اكتبر 2017، 01:36:34 pm »

two, you can not exercise it is to decide, whether you 2017 cartier replica are a novice fitness cartier bracelets knock off The cook school students altur &middot; markha phase, the past three juste un clou knock off meals a day to eat pandora christmas bracelets sale food and heat on average,baidu.Must be dedicated to take 60 to 90 minutes of time to focus on a imitation bvlgari jewelry part of the exercise I would choose breakfast!
   fitness before eating properly, in the prone position 3? does not affect replica hermes bracelet the diet and health.

http://www.deathsvertigo.com/drupal/node/2295#comment-11637

http://okobi.org/forums/topic/8320/replica-cartier-jewelry-a-fruit/view/post_id/8320

http://pullstringlife.com/profile/qei9spwtzqw

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=23

http://d-discount.com/forums/topic/11181/fjallraven-stubben-backpack-08-kb/view/post_id/11182

http://www.phantomers.eu/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?78425.last

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=5736.msg36184#msg36184

http://oscarbernie.com/boards/profile.php?id=97539

http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=4596

http://slaphappydomains.com/forum/profile.php?id=563

http://mkulimabora.com/index.php?item/25450

http://d-discount.com/forums/topic/11180/cheap-pandora-charms-sale-6/view/post_id/11181

http://healing-oil.info/forum/profile.php?id=91234

http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=23
خارج شده است

این صفحه در 0.092 ثانیه 28 نمایش داده شد.