انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اينگونه زندگي كن :
شاد ، اما دلسوز
ساده ، اما زيبا
مصمم ، اما آرام
مهربان ، اما جدي
زيرك ، اما صادق
عاشق ، اما عاقلایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: 31 _ شهریور  (دفعات بازدید: 1674 بار)

sedighe

 • مدیر انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +349/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,690
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
31 _ شهریور
« : 22 سپتامبر 2011، 10:34:43 pm »

 سنت سوم ، دو جنبه از برنامه الانان ، را که باعث تسکین من میشود به من یاد آوری میکند .  اولا ، من می دانم که در هر کجای دنیا میتوانم  در جلسات حضور پیدا کنم  و به دنبال پیدا کردن و پیوستن به هیچ گروهی که الانان طرد میکند نباشم . اعضاء سعی ندارند مرا به برنامه های مذهبی ، درمانی ، خط مشی های سیاسی و یا مسائلی از این قبیل بفروشند . در جلسات هر فرد مختار است . در مورد هر یک از این مسائل با من مذاکره کند . من ، آزادم ، انچه را نیاز دارم از جلسات برداشته و ما بقی را همین جا رها کنم . ثانیا من می دانم که تنها شرط اساسی برای عضویت در الانان ، داشتن مشکل الکلیسم در یکی از بستگان یا دوستان است . من مجبور نیستم که به گونه ای خاص رفتار کنم ، لباس بپوشم ، احساس کنم ، صحبت کنم و یا عمل کنم . من وادار نمیشوم باور کنم یا باور نکنم . آزاد هستم تا خودم باشم . الانان برنامه ای است که شما همانطور که هستید به آن وارد میشوید . یاد آوری امروز ..........الانان در شرایطی نامسائد که به حمایت نیاز دارم وجود دارد ، به هیچ گروهی متعلق نمی باشد من با چنین روحیه ای امیدوارم از آن استفاده کنم . سنت سوم به شرح دو شیوه ای می پردازد که من و دوستان الانانی می توانیم به سادگی آنرا حفظ کنیم . اولا ، توسط دیگران از مسیر اصول برنامه منحرف نشویم و ثانیا ، از هر فردی که از اثرات بیماری الکلیسم دیگری رنج می برد ، استقبال کنیم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

dhuk89mll

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 239
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • klm412
Spring in Yuhuatai
« پاسخ #1 : 22 آوریل 2016، 01:42:37 pm »

,hogan olympia outlet
 early in the morning I got up early, excited with my mother said: "I want to go to the beach today!" Early to eat breakfast, skipping came to school. When I entered the classroom,hogan sito ufficiale, early students are jubilant about. We are very excited, 8:30 we got on the bus, began to spring.
 first stop, we came to the science and technology museum. Go in and see, wow! It's a wonderful thing, we haven't seen everything,scarpe hogan outlet, everything is very new to us! We really eye-opening.
        Jiangsu District of Nanjing Pukou Langya District Road primary school three years 2 years three classes: Wang Yutian <
 originally, the school said last week in spring,goyard soldes, the weather, the rain did not go into. Plan and arrange to today, the sun finally smiled, my long-awaited spring begins.
Spring in Yuhuatai
 then, we went to the martyrs memorial and education center. Students line up to visit the monument and education center, the surrounding pine and cypress green,jordan pas cher, as if to tell us that today's hard won happiness.
;
 we are unable to part left Yuhuatai,air jordan pas cher, it was a happy and memorable outing.
 next stop is to see the film,goyard prix, the film is said to be the origin of christmas. The movie is about a snowman is very lonely,tn requin pas cher, he saw the father of Santa Claus it, there are many partners, but also to help children to send gifts. He decided to become a Santa Claus...... Finally, after unremitting efforts, the snowman finally made friends with Santa Claus.
Related Articles:
 
 
   Robot mother
 
   Beautiful
 
   A letter t
 
 
However, some industry insiders pointed out that the FTA is often used to promote the growth of exports, while China ROK FTA negotiations in the car is not included in the tariff reduction is unexpected. On the other hand, China and South Korea free trade agreement was signed, the Korean shipbuilding industry by the impact is expected to be very little.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 237
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • cde661
Please send flowers to him
« پاسخ #2 : 19 مه 2016، 09:26:21 am »

Please send flowers to him
  Yutian grass to show the respect for teachers, teachers often called the gardener. In fact, the word is just a metaphor, a generation of others. And I'm going to say it today. Is a real gardener, he is our school's flowers,hogan rebel outlet, watering the flowers, escort (including trees) Master Hua Jianglei Thunder - Kaiyu.  < br / > that day,sac goyard pas cher, I stopped in the doorway of mess hall he said: "the thunder Master, I only know that you surname ray, ray, what name do you call?" Ray master a little puzzled look at me, I know what he was trying to say, but he said: "my name, not good, not good, called Lei Kaiyu." He was afraid I did not hear clearly, did not understand, and added: "open is' open 'open, Yu is' clothing' word next to add a 'valley' word of the margin." I'm happy to say to him: "good name! What is not good, the name that you start from the Lei family walk on the road of prosperity, the prosperity of the open door. Dorji. Many unlucky "I say, ray master just the slightest doubt a fire and scattered, face smile his live to. < br / > < br / > thunder Master in school is a very inconspicuous role, few people around him,hogan outlet, also see few people take the initiative and greeted him. Even at school, small groups of students enter school, raised his hands to the teacher salute, "good teacher," "good morning" greetings sound can be heard, I could hardly hear the phrase "thunder Master is good" "Leishi Fu Zao" greetings. Afternoon after school, especially the sunny hot weather, sweating profusely Leishi Fu scorching sun station in the side of the statue of Confucius or flower bed beside tugged at the water,nike tn pas cher, for watering the plants, from his side through a team team arranged in neat rows of students, uniform to the teacher waved, neat and orderly manner called "goodbye, teacher!" And those who accompanies the teacher, laughing to leave home, mutual enthusiasm say goodbye, and I still can't hear "thunder Master is good" and "Ray Baker. Bye!" Voice. Of course,golden goose sneakers, some people may ask, and I'm not there, or didn't hear, right here. I wish! < br / > < br / > maybe ray master's work and others do not have any relation,hogan outlet, any involved. If a large campus is he a gardener, illness and death of all the plants and trees belong to the management responsible for. Next to the flower beds, trees,hogan outlet, a corner in front of the hall,hogan outlet online, or school. Every day I can see a dark figure in silence to busy work.  spring, when the branches, grass grow green shoots
Related Articles:
 
 
   lion dance
 
   Sunset she
 
   Qingming, think of what
 
 
   The dancing circle little drops of water, such as golden dance, happily dizzy wave after wave of vortex. In the face of the wind, with the flavor of the sun, blown chaos of the rhythm of the rain, accidentally bumped into the eyes, so fresh a trace of warmth, self heart leapt, diffuse through the fingertips. Dipped in a drop of rain, on a piece of the sun, write your name, every brushstroke, each stroke, graffiti sunny smile.
خارج شده است

dfg2s5erty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 225
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop773
Form near the word big party
« پاسخ #3 : 29 مه 2016، 08:04:38 am »

here is even more exciting. "Day" sound enough to have eighty dB, to his brother "husband" shouted: "god! Why do you take the hat into a big hole? Dad is not let us cut a small flat well, see you home how to explain." "Husband" reluctantly spit tongue, speechless. "By" pat &quot,hogan sito ufficiale;well behaved" shoulder, say with smile: "old man, you are to live more and more young. What time does the two leave a small beard cut?" "You keep this mustache pretty good also, more mature,goyard paris." "Good" retorted.
 comment: how unique imagination, the founder of the text to life, given the magic. The article language vivid humor, read to the full of interest.
 "the bird to your head pull Baba,air max 95 soldes?" "Factory" to "wide" laughing. "" see "character", smiled to touch his head, "Hey, your head can only send a baby?" "Early" also pull "grass" hair, said: "you do not comb it, so messy!" It's a funny thing on the table.
 a sunny morning, nearly word will be held a get-together in the dictionary of the auditorium. It is not, one by one to come early, three a group,nmd runner femme pas cher, five group, is talking about it!
< p > beauty "," met honest, sincere "orders", irony, he said: "fat Bai, smug, Department of two belts." The air was "head" for a long time to say a word. At this time, "Mei" step fashion modeling step, and her micro volume of the waves on the shoulders, especially eye-catching. "Day" envy, repeatedly praised: "you too funky! It is a fairy!" "Eyebrow" smiling to say: "is? Now I have a shawl! Go, while the party has not started,cheap pandora jewelry outlet, I take you to the barber shop, beautician also design a style for you." Say, Ye "day" and "eye" go to.
Form near the word big party
 "you're wrong!&quot,nmd runner homme pas cher; "You're not right!" Who is shouting? Oh, is the "door" and "bear" brothers and sisters in Taiwan are arguing about reason. The "flash" at the door shouting: "you really outrageous, the guests have to run!" The "door" to fight back: "it is not resigned to playing second fiddle, you do not speak too much ceremony, also detained guests!" This wave is not flat, that wave again rise, '' can ', how do your hand so itch? A good four wheels,hogan outlet, and you to the demolition." This is the "bear" blame. "Can" fly into a rage: "do you mind,pandora charms outlet? Look at yourself, not civilized, or pull baba!"
 shape near the word big party
 North Gate Kaihua County of Zhejiang Province four primary school (3) class Zou Yuqing: Fang Xiaojun
 "the party will start soon. Please sit down."." The host's voice came over the loudspeaker, nearly word that they gradually calmed down, to her seat.
Related Articles:
 
 
   My classma
 
   I dream _114
 
   Eternal pu
 
 
  To begin with, infrastructure construction should be the primary concern. Such infrastructures as communications and transportation system and facilities ought to draw our constant attention. First, traffic jam has been an age LD headache in Beijing. The Wan scene of long queues of vehicles worming their way inch by inch will surely cause great incontinence, and blemish the image of the city meanwhile.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 107
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • opq675
bracelet pandora pas cher That year in the UK Bloomington Town
« پاسخ #4 : 14 نوامبر 2017، 06:52:21 am »

it's not a valuable piece of jewelry. many in the same headache. stopping Pandora Ringe Günstig Kaufen bleeding and driving heat. cosmetics and kitchen oil diamond will lose luster.
   Also known as pink gold, have a certain fraction, That year in the UK Bloomington Town, expensive, Anillos Pandora Outlet it is best to use regular Gioielli Pandora Sito Ufficiale fine cloth to wipe, jewelry jewelry will be placed in the bijoux pandora solde 2017 water to Pandora Outlet wash with detergent,so it is Pandora Outlet best to prepare a number of jewelry to be used as regular replacement
 
   http://d-discount.com/forums/topic/14145/charms-pandora-originali-scontati-5/view/post_id/14321
 
   http://hosting.spookysin.org/forums/viewtopic.php?pid=240362#p240362
 
   http://videos.tomhardybrasil.com/members/tvkolk1205
 
   http://okobi.org/forums/topic/11210/charms-pandora-soldes-2017-no-obvious-scar/view/post_id/11317
 
   http://ballewassociation.org/bbPress/profile.php?id=54
 
   http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3066.msg36380#msg36380
 
   https://turngren.net/forum/viewtopic.php?pid=238614#p238614
 
   http://www.community.goplantbased.co.uk/profile.php?id=5007
 
   http://forum.behboodi.org/index.php?topic=1278.msg36379#msg36379
 
   http://oscarbernie.com/boards/profile.php?id=97559
 
   http://www.afcv.it/forum/profile/r9gz6cpldu
 
   http://drupal.growth-flexv.com/node/20#comment-194123
 
   http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=657198#p657198
 
   http://okobi.org/forums/topic/11209/pandora-outlet-as-far-as-possible-to-avoid-dust/view/post_id/11316
 
   http://d-discount.com/forums/topic/14144/bracelet-pandora-pas-cher-the-pune-city-in-india/view/post_id/14320
خارج شده است
 

این صفحه در 0.068 ثانیه 27 نمایش داده شد.