انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

     سر انجام بستگي به سرآغاز دارد.ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 23 _ قدم یک الانان . آخرین سوال  (دفعات بازدید: 3150 بار)

sedighe

 • مدیر انجمن
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *****
 • امتیاز: +349/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,690
 • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما

               آیا به احساسات خود اطمینان دارم ؟ آیا میدانم آنها چه هستند ؟
« آخرين ويرايش: 29 ژوئن 2011، 02:58:21 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

 • بازوی نارانان | آلانان
 • کاربر فعال
 • ***
 • امتیاز: +48/-1
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 530
 • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
  • shemis
پاسخ : سوال 23 _ قدم یک الانان . آخرین سوال
« پاسخ #1 : 30 ژوئن 2011، 12:19:55 pm »

من قبل از جلسات نه خودم را نمیشناختم نه احساساتم را  و زندگی با یک بیمار من و احساسات مرا تحت تاثیر قرار داده بود و جای احساساتم با هم عوض شده بود
بطور مثال:در زمانیکه باید میخندیدم میگریستم،در زمانی که باید سکوت میکردم پرحرفی میکردم و برعکس.
 ولی امروز با حمایت و یاری نیروی برترم،راهنمایی راهنما و دوستان بهبودیمو کارکرد قدمها توانسته ام تا حدی تونستم انها را بشناسم و به انها اطمینان کنم
« آخرين ويرايش: 30 ژوئن 2011، 12:21:29 pm توسط ssomaye »
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

bgfh7m7xter

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 287
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop154
Lonely life, why not
« پاسخ #2 : 14 آوریل 2016، 09:49:27 am »

Time: 2012-06-22 20:30 source: network editor: the network reproduced in the lonely time: click on the thorns through, the total gap one belongs to me. Lonely life,air max pas cher, why not? Loneliness is a struggle of life,air max pas cher, a bearing is the past, is a memorable time.
 - signature
 What does not know, life is not their own can dominate, especially during the long lost memory moldy days, always drifting out of a shares let the person dare not to face the musty. The musty,mont blanc porte mine, is with strands of the past dialysis. This smell, there is a word called loneliness in the crazy breed.< br / > suddenly look back, lookback ever found in addition to lamplight the shivering figure outside is infinite empty lonely. Lonely life, why not? I am proud lift himself has been in the world for the spread of the dust,tn pas cher, the loneliness is not terrible,golden goose outlet, terrible is in all the lonely exhausted a lifetime of arrogance.
 alone, we are proud of the heart,chaussure air jordan pas cher, in the so-called lonely,air max pas cher, feeble struggles and exhaustion of the whole body heart break, we want is heart the most brave away. With all the pride, with all the awe inspiring, and the loneliness fighting.
  under the bodhi tree blossom many times, but with the lonely shadow photograph. Buddha said, before and after the reincarnation, accompanied by this life. I said, this dislocation,golden goose outlet, past karma. The past glancing back five hundred times, a pass for the life, doomed life lonely.
Related Articles:
 
 
   Do a cockr
 
   Kind of gi
 
   Sitting in
 
 
  I know, I might have to stay here for a while until I get a job. When the heroic utterance attitude away from home, I know, you can never go back. Guanqiang made a bed on the floor, separated by a curtain, there is another interpretation of men and women. When he did this, he said, "I really appreciate it.". Downstairs, is still 108 steps, I can easily ignore the past, and the strong but can identify how many steps.
خارج شده است

bg3px3ser

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 132
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • hij592
Winter in Shijiazhuang
« پاسخ #3 : 12 مه 2016، 04:25:30 am »

great Chairman Mao once in "qinyuanchun. "Snow wrote" northland scenery, ice thousands of miles, miles." This sentence to write the characteristics of winter. And the white snow is a symbol of winter. Of all the four seasons in the north, I like winter best. &lt,hogan sito ufficiale; p > spring, people are faced with is a vibrant, spring scene; in the summer, people face is cool, hot and sweaty; in autumn, people are faced with is a and a rain and bleak autumn wind. Ten games after the autumn rain,hogan outlet online, people are faced with is the world of silvery white, all objects are the angel of the winter: snow, outlines the white outline; lay on the a white blanket; sprinkle a layer of silver sparkling sequins,hogan outlet online. Although the winter is cold, but compared with the summer day when soaked in sweat taste better.
Winter in Shijiazhuang
 Shijiazhuang winter: winter in Shijiazhuang (323 words)
< p > out of the window, the biting cold wind whistling, Chinese parasol tree, the last leaf also withered, people flinch a bloated body, in the cold wind mobile. Shijiazhuang - winter is cold and ruthless.
 the solemn winter of Shijiazhuang!
 you see, the snow is like a few white sleeping lions, lying there quietly sleeping; and like a bunch of white cows in the water; the wind is also like a few polar bear from the river to climb up. < p > in the immensity of the silver world, small partners are not afraid of the cold out of the house, in its own yard romp, slapstick. Snowball, snowman, ice skating, skiing, there are a lot of games. Winter to the small partners to bring endless satisfaction, joy,nike tn pas cher, and enthusiasm; even if the day is cold, the wind again big, small partners of the psychological is very warm,hogan outlet. Although winter >
 the birds go south for the winter, the animal also hibernate in their caves, even the grass is also refused to head out from the soil. Obviously, this winter is not popular with all things.
 winter - make the world so dark, not a trace of the color of life; winter - to make the world so empty, not to hear the sound of a biological. Leaving only the cold pale and desolate silence.
 tired of watching the wanton flying snow, a vast snow everywhere monotonous enough.
 yes, the north of the winter is cold, but also ruthless; is serious, but also monotonous,hogan outlet. In addition to the north wind, only the vast snow, such as shaving knife, there was no vitality.
 however,louboutin pas cher soldes, winter comes, can spring be far behind,scarpe hogan outlet?
 Shijiazhuang winter composition two: Shijiazhuang winter (743 words)
 it always looks so serious, like the court judge, judge the livid face, black and white axiom.
Related Articles:
 
 
   The journey to the west after
 
   My junior high school life 70
 
   Husband de
 
 
   In addition, in person, Confucius and the Confucianists pay attention to practical action, with particular emphasis on people should practice what they preach, and don't talk fingse, in the heart not a. This pragmatic attitude and the spirit of the simple long-term impact on the Chinese people, to become the essence of traditional Chinese culture, the content of the culture.
خارج شده است

bg3px3ser

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 132
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • hij592
Our campus _19
« پاسخ #4 : 29 مه 2016، 06:53:09 pm »

our campus
 school the most beautiful to calculate the campus. You walk into our campus,hogan rebel outlet, the first thing you can see is a tall statue. As you approach, you will see clearly the pride of our school, the statue of Mao Dun's grandfather. Behind his aphorisms - "when her husband in the world for any".
 east of the playground often heard laughter, and a "gas" sound......
 to leave the statue, you will see the left side is a wide lawn,air jordan homme, the right side is the same. Then, you go straight along the left side of the lawn, there is a very large lawn in front of the middle basin,sac goyard pas cher. There is a small wooden bridge in the middle basin. There is no water bridge below,tn pas cher, there is sand. "Drop bell,scarpe hogan outlet......" The bell rang, the students came to the basin gathering in crowds and groups play, play loud.
 this is our plant material elementary school,scarpe hogan outlet, you said that it is beautiful not beautiful?
< p > our school is beautiful and sacred, beauty lies in its beautiful environment; holiness is in it for the motherland and trained many Dongliangzhicai,goyard prix. This is not, such as Mao Dun's grandfather such outstanding figures out in our school. If you want to know how beautiful our school is,hogan outlet online, then you have to listen to it, and now I will introduce you to:
 also has a large basin beside the lawn. In the middle of the lawn is a long curved cement road. The cement road is paved with pebbles. You're going to feel as if someone is giving you a massage! In the middle of the road there are two small round table made of stone. The table is made of marble. Around the round table, there was a solid round drum shaped stone stool. At lunch, many of my classmates will come and sit here for a while, a small talk.
Our campus
Related Articles:
 
 
   2002-2003 school year second semester school work
 
   Shanghai version 2011 - 2012
 
   Business Development Departme
 
 
  To begin with, infrastructure construction should be the primary concern. Such infrastructures as communications and transportation system and facilities ought to draw our constant attention. First, traffic jam has been an age LD headache in Beijing. The Wan scene of long queues of vehicles worming their way inch by inch will surely cause great incontinence, and blemish the image of the city meanwhile.
خارج شده است

pe44apbe8

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 242
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • ghi554
Wuhan youth apartments will be built directional l
« پاسخ #5 : 12 ژوئن 2016، 02:40:39 am »

< p > will be determined,sac goyard pas cher, the city will build a number of youth apartment to solve the problem of "dwelling" youth entrepreneurship early generally face, the number of public rental housing intends in the choice of youth entrepreneurship is more concentrated in the right place, such as optical valley region.
 
Wuhan youth apartments will be built directional low-cost rental
  the newspaper news (reporter Li Yun Li Xiaomeng interns) yesterday was the "May 4th" youth day, a group of young entrepreneurs were invited and mayor Ruan talked about youth entrepreneurship and innovation. Reporters from the meeting was informed that the city will build a number of youth apartment,,golden goose outlet, solving the dwelling problem faced by youth in innovation and entrepreneurship at the beginning of the directional low-cost rental.
 
< p > according to the requirements of the Ruan, city departments will youth entrepreneurship as a key national entrepreneurship, continue to lower the threshold of youth entrepreneurship, arrange special funds to support the youth entrepreneurship,goyard soldes, increase entrepreneurship training, increase the jot secured loan, in relief taxation as much as possible to give poineering youth care, increase government procurement efforts to help the independent innovation of youth to enter the market.
 
 the theme of the forum to promote the city's youth actively carry out independent innovation and national entrepreneurship activities". 15 young entrepreneurs on behalf of one by one to talk about their own business experience,golden goose sneakers, how to better support the government to make recommendations and expectations of Youth Innovation and entrepreneurship.
 Hu Shuguang, deputy secretary of the municipal Party committee chaired the forum.
 youth is the hope of the country, innovation is the soul of the revitalization of the nation, the youth is the main body of innovation and entrepreneurship, youth,hogan outlet, innovation, entrepreneurship,sac goyard pas cher, these three key words together, is the future of the city." Ruan Chengfa said that Wuhan is in a golden period of rapid development, Youth Innovation and entrepreneurship at the right time, the government hopes that the government and the majority of young people to work together to build the city of innovation and entrepreneurship in Wuhan city.
< p > Ruan asked the relevant functional departments to support youth entrepreneurship as a key work,hogan outlet online, efforts to solve a series of hinder the outstanding problems of youth entrepreneurship, truly "as long as the youth have the desire and ability, to your conditions,hogan sito ufficiale, give you a chance".
 
 
Related Articles:
 
 
   Guangdong Zhaoqing police said the Public Security
 
   Temperatures in Wuhan in mid November for the firs
 
   
 
 
   Zhang Guangning said, did not mention the index is too high, it is considered through the Asian Games to promote green growth, in order to change the mode of economic development, optimize the layout of the industrial structure. Slow down the pursuit of pure economic indicators in blue, and lay the foundation for the long-term development of Guangzhou.
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,467
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 2,467
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : سوال 23 _ قدم یک الانان . آخرین سوال
« پاسخ #7 : 28 سپتامبر 2019، 07:38:15 pm »

http://audiobookkeeper.ruhttp://cottagenet.ruhttp://eyesvision.ruhttp://eyesvisions.comhttp://factoringfee.ruhttp://filmzones.ruhttp://gadwall.ruhttp://gaffertape.ruhttp://gageboard.ruhttp://gagrule.ruhttp://gallduct.ruhttp://galvanometric.ruhttp://gangforeman.ruhttp://gangwayplatform.ruhttp://garbagechute.ruhttp://gardeningleave.ruhttp://gascautery.ruhttp://gashbucket.ruhttp://gasreturn.ruhttp://gatedsweep.ruhttp://gaugemodel.ruhttp://gaussianfilter.ruhttp://gearpitchdiameter.ru
http://geartreating.ruhttp://generalizedanalysis.ruhttp://generalprovisions.ruhttp://geophysicalprobe.ruhttp://geriatricnurse.ruhttp://getintoaflap.ruhttp://getthebounce.ruhttp://habeascorpus.ruhttp://habituate.ruhttp://hackedbolt.ruhttp://hackworker.ruhttp://hadronicannihilation.ruhttp://haemagglutinin.ruhttp://hailsquall.ruhttp://hairysphere.ruhttp://halforderfringe.ruhttp://halfsiblings.ruhttp://hallofresidence.ruhttp://haltstate.ruhttp://handcoding.ruhttp://handportedhead.ruhttp://handradar.ruhttp://handsfreetelephone.ru
http://hangonpart.ruhttp://haphazardwinding.ruhttp://hardalloyteeth.ruhttp://hardasiron.ruhttp://hardenedconcrete.ruhttp://harmonicinteraction.ruhttp://hartlaubgoose.ruhttp://hatchholddown.ruhttp://haveafinetime.ruhttp://hazardousatmosphere.ruhttp://headregulator.ruhttp://heartofgold.ruhttp://heatageingresistance.ruhttp://heatinggas.ruhttp://heavydutymetalcutting.ruhttp://jacketedwall.ruhttp://japanesecedar.ruhttp://jibtypecrane.ruhttp://jobabandonment.ruhttp://jobstress.ruhttp://jogformation.ruhttp://jointcapsule.ruhttp://jointsealingmaterial.ru
http://journallubricator.ruhttp://juicecatcher.ruhttp://junctionofchannels.ruhttp://justiciablehomicide.ruhttp://juxtapositiontwin.ruhttp://kaposidisease.ruhttp://keepagoodoffing.ruhttp://keepsmthinhand.ruhttp://kentishglory.ruhttp://kerbweight.ruhttp://kerrrotation.ruhttp://keymanassurance.ruhttp://keyserum.ruhttp://kickplate.ruhttp://killthefattedcalf.ruhttp://kilowattsecond.ruhttp://kingweakfish.ruhttp://kinozones.ruhttp://kleinbottle.ruhttp://kneejoint.ruhttp://knifesethouse.ruhttp://knockonatom.ruhttp://knowledgestate.ru
http://kondoferromagnet.ruhttp://labeledgraph.ruhttp://laborracket.ruhttp://labourearnings.ruhttp://labourleasing.ruhttp://laburnumtree.ruhttp://lacingcourse.ruhttp://lacrimalpoint.ruhttp://lactogenicfactor.ruhttp://lacunarycoefficient.ruhttp://ladletreatediron.ruhttp://laggingload.ruhttp://laissezaller.ruhttp://lambdatransition.ruhttp://laminatedmaterial.ruhttp://lammasshoot.ruhttp://lamphouse.ruhttp://lancecorporal.ruhttp://lancingdie.ruhttp://landingdoor.ruhttp://landmarksensor.ruhttp://landreform.ruhttp://landuseratio.ru
http://languagelaboratory.ruhttp://largeheart.ruhttp://lasercalibration.ruhttp://laserlens.ruhttp://laserpulse.ruhttp://laterevent.ruhttp://latrinesergeant.ruhttp://layabout.ruhttp://leadcoating.ruhttp://leadingfirm.ruhttp://learningcurve.ruhttp://leaveword.ruhttp://machinesensible.ruhttp://magneticequator.ruhttp://magnetotelluricfield.ruhttp://mailinghouse.ruhttp://majorconcern.ruhttp://mammasdarling.ruhttp://managerialstaff.ruhttp://manipulatinghand.ruhttp://manualchoke.ruhttp://medinfobooks.ruhttp://mp3lists.ru
http://nameresolution.ruhttp://naphtheneseries.ruhttp://narrowmouthed.ruhttp://nationalcensus.ruhttp://naturalfunctor.ruhttp://navelseed.ruhttp://neatplaster.ruhttp://necroticcaries.ruhttp://negativefibration.ruhttp://neighbouringrights.ruhttp://objectmodule.ruhttp://observationballoon.ruhttp://obstructivepatent.ruhttp://oceanmining.ruhttp://octupolephonon.ruhttp://offlinesystem.ruhttp://offsetholder.ruhttp://olibanumresinoid.ruhttp://onesticket.ruhttp://packedspheres.ruhttp://pagingterminal.ruhttp://palatinebones.ruhttp://palmberry.ru
http://papercoating.ruhttp://paraconvexgroup.ruhttp://parasolmonoplane.ruhttp://parkingbrake.ruhttp://partfamily.ruhttp://partialmajorant.ruhttp://quadrupleworm.ruhttp://qualitybooster.ruhttp://quasimoney.ruhttp://quenchedspark.ruhttp://quodrecuperet.ruhttp://rabbetledge.ruhttp://radialchaser.ruhttp://radiationestimator.ruhttp://railwaybridge.ruhttp://randomcoloration.ruhttp://rapidgrowth.ruhttp://rattlesnakemaster.ruhttp://reachthroughregion.ruhttp://readingmagnifier.ruhttp://rearchain.ruhttp://recessioncone.ruhttp://recordedassignment.ru
http://rectifiersubstation.ruhttp://redemptionvalue.ruhttp://reducingflange.ruhttp://referenceantigen.ruhttp://regeneratedprotein.ruhttp://reinvestmentplan.ruhttp://safedrilling.ruhttp://sagprofile.ruhttp://salestypelease.ruhttp://samplinginterval.ruhttp://satellitehydrology.ruhttp://scarcecommodity.ruhttp://scrapermat.ruhttp://screwingunit.ruhttp://seawaterpump.ruhttp://secondaryblock.ruhttp://secularclergy.ruhttp://seismicefficiency.ruhttp://selectivediffuser.ruhttp://semiasphalticflux.ruhttp://semifinishmachining.ruhttp://spicetrade.ruhttp://spysale.ru
http://stungun.ruhttp://tacticaldiameter.ruhttp://tailstockcenter.ruhttp://tamecurve.ruhttp://tapecorrection.ruhttp://tappingchuck.ruhttp://taskreasoning.ruhttp://technicalgrade.ruhttp://telangiectaticlipoma.ruhttp://telescopicdamper.ruhttp://temperateclimate.ruhttp://temperedmeasure.ruhttp://tenementbuilding.ruhttp://ultramaficrock.ruhttp://ultraviolettesting.ru
خارج شده است
 

این صفحه در 0.091 ثانیه 28 نمایش داده شد.