انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

صبح بخیر
این خداست ، من امروز تمام مشکلات ترا برطرف میکنم ، من به تو احتیاج ندارم پس،...
روز خوبی داشته باش
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 21 _ قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 3336 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 21 _ قدم یک الانان
« : 29 ژوئن 2011، 02:45:40 pm »

چه تفاوتهایی بین ترحم و عشق وجود دارد ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 21 _ قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 11 ژوئیه 2011، 10:59:09 pm »

ترحم و دلسوزی نقص است و پشت اش توقع و انتظار . کنترل . ترس از قضاوت . تایید طلبی و نداشتن شهامت و ضعف ایمان است . و نتیجه اش این است که اطرافیان به من وابسته میشوند ترحم و دلسوزی و حق به جانبی مانع از دیدن واقعیت میشه و جلوی چاره جویی را میگیره .
 اما نتیجه عشق استقلال است . من باید فرق بین عشق و ترحم را از خودم شروع و جستجو کنم که آیا با ترحم به خودم نگاه میکنم ؟یا اینکه توانایی هایم را می بینم ؟وقتی از خودم شروع میکنم به دیگران هم منتقل میکنم امروز میتوان عشق را انتخاب کنم و عشق یعنی فرصت تجربه کردن را به خود و دیگران با تمام نقص ها . و پذیرش . و سعی در تغییر ندادن دیگران و اینکه بگذلریم کاملا خودشان باشند . نه اینکه آنها را برای مطابق ساختن با تصورات فردی خودمان در گیر کنیم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 12 اوت 2011، 11:36:50 am »

تو ترحم اجبار است ،احساس قربانی شدن است،ترحم از روی حس دلسوزیست و پشت ان حال بدی می اید ولی در عشق اجباری نیست و ادم از ته قلب کاری را برای کسی میکند و هیچگونه توقع وانتظاری از طرف مقابلش(معشوق) ندارد
تو ترحم انسان احساسات منفی به سراغش میاید و خود را فراموش میکند
ولی
در عشق ادم به چنان حال خوبی میرسد که حتی تصورش گاهی مشکل است
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

نگین

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 549
  • اصول را به شخصیتها ترجیح دهید...
« پاسخ #3 : 25 اوت 2012، 12:45:20 pm »

کاری که از روی ترحم انجام شود درست نیست
ترحم از کلمه رحم میاید و رحم کار خداست
اگه دلسوزی زیاد از حد داشته باشیم یعنی ترحم که اشتباه است
ما اگر کاری را با عشق انجام بدیم یعنی
از روی علاقه و میل
آن کار درست انجام میشه
خارج شده است
----نارانان سرای آرامش من است----

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • cde427
Online lover, I was not your life care
« پاسخ #4 : 06 آوریل 2016، 10:50:27 am »

1, online chat, attraction
        I was a private teacher, love writing. Last year in the work to be misunderstood, feel bad to the extreme. I just want to through the Internet to pass the time, their own happiness. To start chatting with same-s..e..x friends, always talk back, talk time is not long. So, I began to search for specific users this year, I asked a woman named A Ying issued an invitation, and as a friend, I am pleased that A Ying agreed. Perhaps the two lonely hearts tend to stick together, try to talk about a few times, who do not want to give up who,scarpe hogan outlet, talk about ideals, life, family, people...... What topics are able to talk. But talk about the most is their dissatisfaction with the family. A Ying said don't want to get their money, can only hope to find spiritual sustenance from the users. In Algeria and UK QQ space, I watched Ingrid album, actually she looks not beautiful, and my age, but her eloquence is very good, experience is very rich, when I did not talk about the topic, she always try to figure out my mind,scarpe hogan outlet, immediately throw topic, and I always talk down.
        and Ingrid chat is a kind of enjoyment, a kind of happiness. Often to come off the assembly line, she will send me the handshake expression, then send a rose,air max 95 pas cher, attach a sentence: my heart only for you open! Every time I talk to her, I'll be looking forward to the next time.
        a-ying behave very seriously,scarpe hogan outlet, very sincere friends. Every little holiday, or every time she did not see me on the line, I will leave a message on my home page, which is not a short message like prose poems in general, thought-provoking./>   
        I suddenly asked her mobile phone number, she did not hesitate to tell me. I questioned her generosity, call in the past, she then asked Abu! The tone is very cordial, and somewhat fragile,scarpe hogan uomo, I didn't have the slightest sorrow out of her. She told me that she is working in a section of highway,air max pas cher, she is the head, many of the performance,chaussure tn pas cher, monthly spare a lot of time, no matter is the Internet, or listening to music. Let my heart is that she never told any man except I said. She said I was sincere,air max 1 pas cher, playing "Related Articls:

Silly smile

Live or live, you have to say.

A man, half to half of the fine

if there were 2012, I would have to go home to see my parents. My parents to support me so much, never asked for anything, I always think, and so I made a fortune, and then how to honor them. Now a person outside, every day there is a hand to deal with the matter, but not to think about how the old at home.
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
Each lane
« پاسخ #5 : 20 آوریل 2016، 01:21:33 am »

< p > in this piece of land, had to leave the footprints of my father's life, speckled with my father hard sweat and exhausted my father a lifetime of effort. Father is a farmer, and the fields for friends, accustomed to the sunrise and sunset of life. Remember the 1994 "five four" Youth Day holiday, I hurried home to help, because the countryside every year "five one" is the busy season. When the father is not in good health, asthma, will be tired. Just when the "five four" of the town held a basketball game, I want to represent the school to participate in the competition. When I hurried home, is already in the evening,louboutin pas cher, labor's father hasn't come back, I went up to the field, far to hear their cow moo 'is called a, the in the mind a surprised. The original father tired on the ridge,chaussure jordan pas cher, and was gasping for breath...... My tears rustle to fall, resentment this land to torture a my father, the father was tall, strong, tired curved waist, tired out of the disease, I even hate this piece of land. Now, although my father had to leave this piece of land,goyard pas cher, but I was on this piece of land full of awe and gratitude. If there is no this piece of land,air max 95 pas cher, there is no I cherished roots,golden goose outlet, no thought of a pro nostalgic feelings, no unforgettable memory.
 not far away, there are a few ponds. Chi Shuiqing sparkling, a few ducks in the water "quack, quack" called, flapping its wings, free to play,hogan sito ufficiale, breaking the calm surface of the water, reminiscent of the catch phrase "Chunjiang plumbing duck prophet".
The
 Spring Festival to the country to pay New Year's call deliberately avoided the road, I streams of people busily coming and going on foot, car,tn pas cher, walk a path in the countryside.
 I walked slowly forward, couldn't help looking around. This is my hometown, is the cradle of my life. "
< p > walking on the road in the countryside, naturally think of a familiar with the song "walk on the road in the countryside, dusk to return the cow is my companion... How many lonely melancholy with breeze waft, forgotten on the country road." Although there is no sun, no cow,air max femme pas cher, no Piccolo, but also can arouse my memory.
Each lane HTML template
 and beyond is a piece of farmland. Field leave the stubble faintly visible, field water, fans misty, was shrouded with a layer of milky white mist, in the air everywhere dense humid atmosphere. Occasionally, you can also see a flock of birds, flapping in the wind from the top of the head flit, while the fall of the first field, while the fall at the end of the field, really happy, really is idle bird noise of spring.
< p > the roadside, the rape of vibrant green, leaves hung tiny drops of water, although it there was no lotus leaf gigantic, but how many have lotus rain color flavor. The dewy wheat, sharp thin, green piece, like a green carpet covered the furrow.
 is a thin overcast weather, just under the rain, the ground is wet. Far looked, and some dim field path green; look at the past was found at the foot of the yellow grass, cropped up several strains of green grass, shy. Just like Han Yu "early spring" of the poem "Tianjie rain run as crisp grass color, almost no".
Related Articles:

A pictures

A red moon

Four years (we say goodbye)

Deep night, no stars, no moon. The ups and downs, lingering, cyclotron. The curve of the flight has not changed. The large French window is bright as the eye of the night, close to, indoor, Cymbidium incense. Grand chrysanthemum in the air, such as the curtain of the fire and rain, glow without a trace.
خارج شده است

bcfg5b1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 157
    • ghi135
Those four years, we are in junior high school
« پاسخ #6 : 25 مه 2016، 12:29:42 am »

&nbsp,bottes ugg france; we all remember the morning to recite English with handwritten lyrics to this day to concentrate on singing,sac goyard pas cher.
   we all remember, the senior high school entrance examination at three in the morning to go to the classroom to sign, and then go to the playground laps.
   the four years, we have no party, no party, new year's seeds and sugar, slipped a person, who is crying, tears brought the class teachers and students.
< p > & nbsp; the four years, and we had no heat, sleeping down jacket didn't take off,hogan interactive outlet, we in a bed crowded, said their hearts secret.
   we all remember the night after go back to the dormitory, there is no hand, always keep one meter distance day.
< p > [in the beginning,goyard prix, we are all children < br / > & nbsp; the last of the last eager to become Angel < br / > & nbsp; ballad songs hidden fairy shadow < br / > & nbsp; to fly to where to go to the children's children] < br / > & nbsp;,< p > & nbsp; the four years,scarpe hogan outlet, we do not have a dining room, two steamed bread, rice, a cylinder of water, we gather in someone's desk split from the home of the Shao pickles, chatting, smiled.
   we all remember, back home on Friday that a large bundle of not eating Steamed Buns at the school gate at the time of the car.
< p > & nbsp; the four years,hogan sito ufficiale, we did not teaching building, the class to the small garden in the front of the classroom to catch crickets, peach seed, stealing of pear and persimmon.
   we all remember the winter, after snow, the snow to carry chairs the health district enjoy the day.
< p > & nbsp; the four years, we have no plastic playground, crazy shout, nervous heartbeat. In order to win, to honor, to get her attention.
< p > & nbsp; the four years, we have no brand name clothes and shoes, we wear green and white uniforms and bazaar to buy 25 yuan a pair of sports shoes, or a mother's shoes, tireless running slapstick.
   we all remember, Wednesday looked at the school gate, waiting for parents to see me.
< p > & nbsp; the four years we didn't have mobile phones, no computers,christian louboutin pas cher, no QQ, just a few Walkman, let us sing all over all the sad songs.
< p > & nbsp; the four years, we have no multimedia classroom, blackboard dense neat word, wipe the writing, writing brush, falling on the teacher hair chalk dust, white long and old.
< p > & nbsp; the four years, we have no canteen, pockets filled with a few pieces of a few cents, four point up and steal out to buy a pie,air max homme pas cher, greedily eat quickly ran back to the dormitory.
Related Articles:

Writing a

Huidong day tour _0

tn pas cher

The robot pressed the red button on the bedside table, the curtain will automatically pull up. Sunlight in my house, I clearly see, robot is the lawn and flowers watering, a dolphin crystal dew, in the sunlight, bright and dazzling. I said the sound of "walking" the robot will hold me to the bathroom of the chair, press the yellow button, the machine automatically gives me the teeth, wash your face, comb my hair.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Speech entrance hundred days swearing teacher representatives
« پاسخ #7 : 07 ژوئن 2016، 11:10:51 am »

Speech entrance hundred days swearing teacher representatives
 many people know the sword spirit? Sword's essence lies in whether you face what kind of opponent, the first to dare to reveal his sword, to dare to reveal their own momentum, even down to in charge of the road, even down to maintain the dignity of a swordsman. Weak opponents can not win the sympathy, leaving only jokes, even death in weakness. Schoolmates, this "sword" does not shine even when! We do not live for the college entrance examination, but will not die for the college entrance examination, but it has blocked the road between our life and death, we have to cross the past,new balance outlet!
 however,hogan outlet online, those who can not see the hope that the one hundred days of time is too long. I think, they are ready to give up more than ten years of sweat and tears. This is very regrettable, because in the proximity of the target, but you chose to give up,golden goose deluxe brand.
 one hundred days of time is really too short, those who are full of vigor, mind the ideal of the students will say so. I would like to take this opportunity to make some suggestions to the students. Life is a game, it is necessary to have the endurance of 10000 metre race, but also have a 100 meters sprint speed, starting position and not in a line,nmd running femme pas cher, but who can say that the starting position in the former, must be first arrived at the end of the winner! More than 900 days we from the wind and rain came, in the final sprint stage, we must not relax, at the same time to keep optimistic and confident state of mind. Students ah, where the confidence comes from, there is no natural confidence, only the continuous cultivation of confidence. Medicine action is to cure fear, and hesitation, delay will continue to nourish to fear,hogan outlet, for tomorrow to do the best preparation method is to concentrate all your wisdom, all warmly, the learning today are perfect, this is what you can cope with the future of the only way.
 students ah there are many roads, only one way can not choose - that is to give up the way you,yeezy 350 pas cher; there is no desperate situation, only the desperate situation of the people. From now on, do not complain about others, and then do not bother to ignore the obstacles. Go one step further, if it is not used, then move forward a little. In fact, it is not too difficult to progress a little at a time. Students "from now on, let us seize the lost ground!" Okay? thank you。
 students, the college entrance examination will open a new page in your life, it will make your dream beautiful >
 entrance hundred days swearing teacher representative speech
 students! Wind and rain fighting for more than 10 years, only one hundred days from the university we look forward to. University dream, is the starting point of the dream of life, have not experienced the university life is a regret of life. For the ideal, we daytime, summer does not stop, we read can Chengshan stack of books, finished flying papers; we have had achievements step by step up the joy. Also had the achievement flew down the tears; as your teacher,hogan outlet online, over the past few years, we overnight companions,air max femme pas cher, treading the morning dew came to the school, and in the night under the stars back to home, almost to the own all dedicated to this session of the three, dedicated to the lovely you.
Related Articles:

Personal housing loan recomme

Building c

Minor competitive speech

The essence of valves stone company's designers clearly understanding valves stone purpose, for theirdigging their own unique ideas and temperament, under the leadership of Mr. literature, will not hesitate to accumulate experience meeting together, and ultimately the formation of the marvel of the industry valves stone style;" after all, is the individualityand cooperation, they have a small, " cohesion; stone company is the customer.
خارج شده است

این صفحه در 0.126 ثانیه 27 نمایش داده شد.