انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دعای سرخپوستی
...

آه خدای بزرگ ، آه صدایی که از باد می شنوم ؛ آن نفسی که به من زندگی داد ، به من گوش کن ، بطرف تو می آیم ، بعنوان یکی از فرزندانت.
من کوچک و ضعیفم ، من به قدرت و آگاهی تو نیازمندم ، آیا می توانم در زیبائیهای طبیعت قدم بزنم ؟
بگذار تا غروب سرخ و بنفش را ببینم
کاری کن که بتوانم شکر گزار نعمت هایت  باشم و گوشم را برای صدایت شنواتر کن .
به من آگاهی بده تا آگاهی یابم از چیز هایی که به فرزندانت آموختی ، درسهایی که در برگها و صخره هایی که آفریدی نهفته .
به من قدرت بده نه احساس برتری بر دیگران تا بتوانم با دشمنانم بجنگم.
به من آمادگی بده که در چشمان تو مستقیما نگاه کنم  ، در زمانی که زندگی پزمرده شده مثل غروب پژمرده ،
روح من بدون شرم بطرف تو می آید.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 5 _ قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 3434 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 5 _ قدم یک الانان
« : 26 مه 2011، 03:21:25 pm »

برای اینکه به آن چیزی که میخواهم و یا نیاز دارم برسم ، از چه راههایی استفاده میکردم؟حالا چه کارهایی بهتر به من جواب میدهد تا به نیازهایم برسم؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 5 _ قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 14 ژوئن 2011، 04:33:50 pm »

من وابسته بودم  .  همواره  ذهنم مشغول دیگران و بیمارم بود و  تصور میکردم عمده مشکلاتم مصرف است و اگر او بهبود یابد و تغییرش دهم  به تمام خواسته هایم میرسم .من از راه نواقص میخواستم به نیازها و خواسته هایم برسم و برای تغییر دادن او کنترل را با تمام ابزارش مثل : مقایسه ...انتقاد ..سرزنش ..جنگ ..حمایت ناسالم..دلسوزی بحال خود .مظلوم نمایی. بکار می بردم . خودم را فراموش کرده بودم و نواقصی که در من رشد کرده بود مانع از دیدن خود واقعی ام و نیازهایم شده بود . امروز با کمک نیروی برتر و کار کرد قدمها میتوانم آن نواقص را ببینم با خود واقعی ام روبرو شوم دست از کنترل دیگران بردارم . احساسات و نیاز هایم را بشناسم .برای دیگران دعا کنم و مسئولیت خودم را به عهده بگیرم . تمرکزم را روی بهبودی بگذارم .نیازهایم را تشخیص دهم . و تا حد امکان جوابگوی خواسته ها و نیاز هایم باشم .
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

faranak_so

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 372
  • برای آغازی دوباره هرگز دیر نیست...!
« پاسخ #2 : 12 نوامبر 2013، 10:33:02 pm »

همه ی راههایی که اشتباه بود و افراط در تمام اموری که به من ربطی نداشت و کنترلی که مانع رشد من و بیمارم شد و فراموش کردم که من یک بیمارم  و جواب گوی احساساتم نیستم و با تمرکز روی خودم می توانم نیاز هایم بر طرف کنم.
خارج شده است
یادمان باشد....هیچکس دلیل خوشبختی ما نیست مگر خود ما.....

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • pqr307
The romance of the Three Kingdoms 600 words _3
« پاسخ #3 : 10 آوریل 2016، 01:21:34 am »

< p > "knowledge" can not do,air max 95 pas cher, you also need to have guts, like Zhao Yun,scarpe hogan outlet, almost invincible, no war greatly, he also known as "Zhao Zilong". At that time he also force effect of Cao Cao, but then Liu. Although Genghis is Gen Gi Khan, but Zi Long can do.
< p > "Daydream Gongjin year, at the beginning of Missy married, British Xiongzi, lupins Lun today..." this is the famous "niannujiao. Red Cliff" reproduced the flames of war the battle of red cliff, also to the Three Kingdoms set the foundation, made a contribution, and Cao Cao also almost in the battle of the red wall lost their lives.
 "rolling in the Yangtze River eastward, spray hero......" After reading a thick book of "Three Kingdoms", I really appreciate the "world trend, long, long time". It is a historical figure of the stage, the heavier characterization to most incisive, so that I may not Yanjuan Changsi...
 article four:
.< p > to talk of the devil,louboutin soldes, most people think he is treacherous,hogan sito ufficiale, summed up in a word: "troubled times of Jianxiong, statecraft can minister." He is the emperor to the princes "reflects the characteristics of his work. "Better I take the world, than make the world people who take me" is Cao Cao's philosophy of life. But Cao Cao is also good side, he ransacked,hogan sito ufficiale, value talent, no distinction or distinction,scarpe hogan outlet, broke when the scholarly family, the children of the nobility to official rules.
 the "Three Kingdoms" characters in its own state, long or short. In general, read the book after I an eye opener, and more than a few people also gave me a very deep feelings, they are worthy of my learning.
< p > and Cao Cao in the same figure is Liu Bei,golden goose saldi, in today's society, people jokingly said to Liu Bei "Jiangshan" to cry, timid and Liu Bei, when he and Cao Cao on hero, Cao Cao said such a sentence: "today heroes. However, our ear and Shijun." Put Liu Bei in a cold sweat. Liu Bei speak righteousness, love the people, he also paid great attention to the talents, Guan Yu, Zhang Fei and Zhao Yun made in his books to listen to.
 century young Zhu Geliang's "knowledge",hogan sito ufficiale, Zhao Zilong's "guts", this is the courage. The "Three Kingdoms" ruin: righteousness, evil, the vast vast wisdom. Just, Guan Yu witnessed the righteousness, Cao Cao witnessed the rape, Zhu Geliang witnessed the wisdom of the great. Read this book, "Romance of the Three Kingdoms", I benefit a lot.
We should have
 read the "Romance of the Three Kingdoms," a book, I benefit a lot. One of China's four famous works
 and Zhao Zilong Changbanpo Savior, using the gangster, Sanjiang port Zhou Yu punished huanggai arson and
< p > a monarch to want to establish a good Empire need a help his devotion to duty, until good minister, this is Zhuge Liang, Liu Bei Sangumaolu invited Zhuge Liang. In fact, Zhu Geliang is not an idiot, demonstrate his talent, empty city, borrow arrows with thatched boats to fully verify this point. And the "five cubits the original forty-nine lamp, only to pay three in the face" to see Zhu Geliang's loyal.
 article five:
Related Articles:

Description of the cherry tre

I love my

About the opponent's composit

Yesterday, I took my brother and sister from afar, conducted a one-day tour of Shanghai. We eat lunch, go. We first came to the people's Square. People's Square is really beautiful, especially the grass, dove are flying freely. We went to the Shanghai Museum, lined up to visit. First of all, we came to the ancient bronze Museum of China and the ancient Chinese sculpture.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 274
    • def180
Time to cook the rain, can make a love rain
« پاسخ #4 : 23 مه 2016، 03:00:06 am »

Time to cook the rain, can make a love rain
< p > once in a while, I shut myself up,air max homme pas cher, is tired of the troubles of the outside world, do not want to make disorderly thoughts molest that exhaustion of the mind, just want a person quietly, from the heart to the mind,hogan outlet online, full of are you < br / > < br / > - signature < br / > < br / > tonight rain drop a few drops of,mont blanc pas cher, I don't count, tonight < br / > < br / > flower falls how much to know, I don't want to ask. Only one mind, and hanging in the quiet deep space? Who's tears,guess soldes, and added a few lines? Is not the last night drink half a cup of tea, cold heart? < br / > < br / > always in the habit every night look at your photos, delusions that all to expose a smile in a blink of an eye circulation, memory is very heavy, forget hard < br / > < br / > I the how to face and the countless days and nights. How can I stop the sad, don't let my tears surge of
 < br / > used at midnight eleven or twelve, delay is difficult to fall asleep. White hair three thousand feet, the margin of sorrow like a long. Originally miss, really make people pain can not language, hate can not say. I do not know how to do, can not think of you. Forgive me, really do not want you
 perhaps, I didn't choose a real way for me in the choice of life, there are thousands of heart knot, how can the time sentimental interpretation, the misfits heart, will sink into a time stubbornly adhere to, is an attitude, is a kind of difficult to change the attitude of
 hasn't put Acacia red beans,hogan outlet online, boiled bitter sweet,scarpe hogan olympia, you're not careful when gone back
 Bayan, raindrops fall in the fingers, like enteignis after flowering White petals is Fallen petals lie in profusion.,hogan outlet online, pear, peach pink petals, the broken a pain, but love down the root cause? < br / > < br / > miss, is a happy smile to cry out; miss is breathing pain < br / > < br / > on time after several clutch meeting, I will remember, the empty Gu city of dreams and a you < br / > < br / > you already in the I Acacia eyebrow bottom < br / > < br / > a story of development always seems to be mixed with Providence difficult violations of the helpless, a kind of ups and downs of the scattered mind tiaoming,hogan sito ufficiale, can not hide, can not bury < br / > < br / > deduction into a piece of a piece of desolate wordless, setting word for love hyphenation into mourning < br >Related Articles:

After the clear and clear

The seven year itch

Only a life on the edge of love letters, essays and so on, that is honest, tongtongkuaikuai a one-sided view. World is so vast, we staring eyes, face horizontally, vision or provincial poor dog stared at meat, bones, what taste to the care of the next and the dog? As for the usually called prejudice, had to aim than shooting, with an eye to see. However, some people think that it is aiming things in view of hearts.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Kunming union chairman housing problem shelling departments
« پاسخ #5 : 11 ژوئن 2016، 01:02:08 am »

people's Congress called for the transformation of the old staff quarters ,wholesale mac makeup
 Kunming City Planning Bureau Comprehensive Department on Yin Xiaohua's proposal gives a reply. Integrated office responsible person said that the Kunming in addition to the "village in city" transformation as the focus of the work of urban planning, construction, has also developed a second industry of Kunming City Enterprises "from two into three" (which belongs to industrial enterprises out of the main city area of Kunming, into the industrial Park,zapatillas new balance outlet, city main tertiary industry) to service industry development,hogan outlet, there are a lot of difficulties, bankruptcy, restructuring of state-owned enterprises can be incorporated into the category of "retreat into the three" work. Specific to the part of the poor condition of the old worker dormitory area land can also be included in the scope of work of the "retreat into the three",hogan outlet, in the development and construction of been upgraded. In the "retreat into three process, in the calculation of economic compensation to monetary compensation can also form part of this job.
< p > even with the file, the Kunming Municipal People's Congress Yin Xiaohua still to put forward their own "on the difficulties, bankruptcy, restructuring state-owned enterprises of the old worker dormitory area into the transformation of the old city planning" have their own views. She said that in the residential areas of the old state-owned enterprise workers difficult living conditions is also widespread, developers bought the plant to build a house, but the inhabitants of the old workers lost in the side. Cause one side is very beautiful commercial housing, while the old building is very old. She admitted that the old workers to buy commercial housing can not afford to buy a lifetime can not improve the living environment. These forty or fifty years old dormitory is not transformed, in the future will become a new slum.
Kunming union chairman housing problem shelling departments
< p > yesterday, in Kunming City Planning Bureau in 2010, the Municipal People's Congress suggested, city CPPCC proposals for the work Mianshang, Yin Xiao Hua Kunming Municipal People's Congress put forward "on the difficulties, bankruptcy, restructuring state-owned enterprises of the old worker dormitory area brought into the transformation of the old city planning proposal" in the Kunming City Planning Bureau got a satisfactory answer.
< p > do not want to, difficulties of state-owned enterprise workers housing problems,hogan outlet, attracted a great feeling of Kunming City People's Congress,zapatillas new balance baratas, the Municipal Federation of trade unions chairman Yangli, even for Kunming promote the work speed slow, feelings of nasty temper. One, the integration of the transformation, I mention a lot of years, but to their own fast retirement is not done." Yang Lidao himself as the deputies to perform their duties in the cis.
< br / > the transformation range limit, in the construction of the state-owned land, covers an area of more than 10 acres, building area of 2000 square meters, residential households more than 100 households of contiguous focus, simple structure, poor cottage density, less per capita living space, construction, use fixed number of year long,hogan outlet, supporting infrastructure, security and fire hazards of towns and state-owned mining enterprise (including state-owned enterprises) shanty towns.
< p > at the beginning of this year, under the provincial government sent the on promoting the implementation of the views of the town and state-owned mining shanty towns transformation ", which proposed,nmd running homme pas cher, from 2010 to 2012, our province will be basically completed 23.5 million (including low-cost housing 12.5 million households), 11 million square meters shanty town to transform the work of the task.
Related Articles:

Beijing second high-rise construction height of 265 meters

Shandong Dongping County exclude poisonous tanker rollover accident

The first domestic shale gas exploration well drilling in Chongqing

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
خارج شده است

visize

• کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,467
« پاسخ #7 : 28 سپتامبر 2019، 04:47:05 pm »

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
خارج شده است

این صفحه در 0.085 ثانیه 27 نمایش داده شد.