انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دلسوزی تنها هنگامی سر بر می آورد که بتوانی ببینی که همه با تو خویشاوندی دارند.دلسوزی تنها هنگامی پدید می آید که ببینی تو عضوی از همه و همه عضوی از تو هستند.هیچ کس جدا نیست.وقتی توهم جدایی کنار رفت دلسوزی سر بر می آورد

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 1 _ قدم یک الانان  (دفعات بازدید: 6327 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 1 _ قدم یک الانان
« : 26 مه 2011، 03:00:34 pm »

1 _آیا من میپذیرم که نمیتوانم مشروب خواری و یا رفتار شخص دیگری را کنترل کنم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 1 _ قدم یک الانان
« پاسخ #1 : 27 مه 2011، 08:26:28 pm »

مشكل من اين بود  كه با پذيرش مشكل داشتم  پذیرش و دست از کنترل برداشتن برایم خیلی سخت است. چون باورم اينست كه  من بهتر از دیگران  میتونم و هم  میدونم .و اگر بيمارم مصرفش را كنار بگذاره همه مشكلات من حل ميشه .. وقتی شروع به كار كردن قدمها كردم وراجبع به بیماری آگاهی و شناخت بیشتر بدست آوردم متوجه شدم که من رفتار و مصرف بیمارم را نمیتوانم کنترل کنم و تغيير دهم . همانند گذشته  تلاشم بیهوده است .
  با اقرار به عجز و سعي در رها كردن خودمحوري كم كم پذیرش به دست مياد و بمن کمک میکند تا تمرکزم را روی خودم و بهبودیم بگذارم ...
« آخرين ويرايش: 07 ژوئیه 2013، 03:31:23 pm توسط narges »
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #2 : 12 اوت 2011، 11:18:17 am »

قبل از اشنایی با برنامه دوازده قدمی و کار کرد قدم یک هرگز چون خودم را بهترین میدانستم و به این عقیده بودم که همه چیز به دست من است ولی با کارکرد قدم یک و قبول عجز خودم به این باور رسیدم که من نمیتوانم الکلسیم یا هر شخص دیگری را تحت  از  کنترل خود در اورم این همان عجزیست که من امروز در تمامی موارد زندگیم از ان استفاده میکنم امروز پذیرفته ام که در مقابل رفتار و کردار هر شخص دیگری اعم از معتاد یا غیر معتاد عاجزم و قادر به کنترل کردن رفتار انها نیستم و فقط خودم را میتوانم کنترل کنم
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

zeinab

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 33
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
« پاسخ #3 : 08 آوریل 2012، 07:24:45 pm »

من قبل برنامه هميشه فكر مي كردم كه مي تونم او رو پاكش كنم واز بيماري نجاتش بدم
ولي با امدن به برنامه بود كه فهميدم من نمي تونم به اون كمك كنم فقط مي توانم همراه او بوده وتنها كاري كه من مي تونم براي ديگران انجام دهم فقط دعا كردن بود
من تو قدم يك فهميدم نمي تونم هيچ كاري براي كسي انجام دهم
خارج شده است

somaye

• بازوی نارانان | آلانان
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 530
  • ما بیشتر از برداشتهایمان آزار میبینیم تا از وقایع
    • shemis
« پاسخ #4 : 29 نوامبر 2012، 07:37:16 pm »

1 _آیا من میپذیرم که نمیتوانم مشروب خواری و یا رفتار شخص دیگری را کنترل کنم ؟

اگه نپذیرم چکار می خواهم بکنم؟؟؟؟!!
خودخوری، خودآزاری، صرف وقت و انرژی ام برای محال، داد و قال کردن، قهر و دعوا، از دست دادن آرامشم
من که بدنبال بدست آوردن آرامشم هستم پس می پذیرم که عاجزم تا به آرامش برسم.
خارج شده است
عازم یک سفرم،سفری دور به جایی نزدیک،سفری از خود من تا خودم،مدتی هست که نگاهم به تماشای خداست و امیدم به خداوندی اوست

sajjad gho

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2
« پاسخ #5 : 24 ژانویه 2013، 09:16:36 pm »

تو جلسه مشارکت نکردم فقط به خاطر اینکه گفتم جلسه چیه من میتونم خودم بسازم ولی بعدش فهمیدم نه و می تونم خودم تغییر بدم ولی دیگران نه
خارج شده است

faranak_so

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 372
  • برای آغازی دوباره هرگز دیر نیست...!
« پاسخ #6 : 12 نوامبر 2013، 09:31:46 pm »

قبل از آشنایی با برنامه فکر می کردم  که می تونم کنترل این موضوع رو در دست خودم بگیرم و سخت در اشتباه بودم که از عهده ی من خارجه .فقط با کمک این جلسات و راهنما به این درک رسیدم  و این عجز رو پذیرفتم و کار ساده ای نبود اما با تمرین و نزدیک شدن ارتباطم با نیروی برتر سعی کردم که عمیقا بپذیرم و عاجزانه تسلیم شوم....
خارج شده است
یادمان باشد....هیچکس دلیل خوشبختی ما نیست مگر خود ما.....

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
Mad men and women
« پاسخ #7 : 06 آوریل 2016، 07:13:43 pm »

< br / > said, "if the Keiko, the man have a day eat, because really hungry, stuffy head to eat soundly, suddenly looked up and saw the woman seems to have something to say,hogan outlet, mouth stuffed with things, mouth" well ", said he was ready to listen to.
 the original West of the village of a young couple broke up,sac goyard pas cher, the man said to be seeing someone else, a woman can not stand. "That woman found me, and asked me not to have a man? I said: points, why used to men this problem! But the next lady said I was too stupid,hogan sito ufficiale, between a man and a woman, the more outsiders to intervene more trouble, do you say this?"< br / > man hungry uncomfortable, absorbed in the stomach to fill things, attend to use your mind to think about, just "um" a sound, said they were listening to.
 like women do not care about men listen to, and then on other things. Suddenly, a woman grabbed the man is eating meat bones, asked: "do you have a look at other women? If you have said, as early as possible!"
 man wronged, say others, how but let oneself eat well, casually said: "no." Reach out and take the meat bones above, there are a lot of meat,goyard soldes, while it's still fresh to eat, or cold is not good.< br / > woman with: "if you have another woman, I also don't pester you, break up right away, didn't it girl like pestering you don't let it go! You guys have no good stuff."< br / > man wondering, how to start talking to others. In the twinkling of an eye and his head, at the moment to drag the majority of men? Know yourself or get position, but also unlucky. Please take the name of God in vain: you are such a good woman, let you go, I don't become a fool."
  the man stumped, the brain turns a turn, nothing seems good,ugg soldes, but if so the truth is obvious find unlucky, no way, hardened his scalp lie.

while talking, while men think: "who is this woman,nike tn pas cher, I want to marry, but a blessing."< br / > after two days, men in looking for stone to build a gun head, knocking on a stone, incredibly issued tinted with the purple light,chaussure jordan pas cher, and purple is very uniform, men looked lovely,hogan outlet, not willing to throw, wanting to do a what is good. Suddenly remembered the woman hangs on the neck bone necklace, yes, this purple made of stone pendant hanging on the neck of a woman will be nice.

Related Articls:

My jinzhuoma

Our record

if there were 2012, I would have to go home to see my parents. My parents to support me so much, never asked for anything, I always think, and so I made a fortune, and then how to honor them. Now a person outside, every day there is a hand to deal with the matter, but not to think about how the old at home.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 210
    • jkl202
Privacy of her boyfriend
« پاسخ #8 : 23 آوریل 2016، 02:28:21 pm »

Collection of the author: Nie Zhihong source: "the story will" in 2007 sixteenth time: 2012-12-22 read: online submission< p > mysterious phone < br / > Xiaolong and Xiaoqin is the conjugal lovers,scarpe hogan outlet, two people although want to get married, but Xiaolong family was poor,tn requin pas cher, with no five million yuan of the wedding expenses. To this end,nike tn pas cher, Xiao Long had to leave the small piano, South to work alone, and say that after two years to earn enough money to come back to marry a small piano. < br / > who knows, flash two years later, he hasn't been back and always on the phone said, the money did not earn enough to wait. But according to him, in the outside wage is very high! For a long time, Xiao Qin heart wonder. Just at this time, the father of a small piano attack, she accompanied her father to the south to see a doctor. The doctor's place is not far away from Xiao Long, so after watching the disease,sca goyard pas cher, the father sent his father to the car home, he decided to take a look at Xiao Long.
 for small Qin's arrival,air jordan pas cher, Xiao Long looked very excited. Every day he accompanied the small piano, played all over the place. Once,golden goose, Xiao Qin inadvertently asked Xiao Long how do not have to go to work.
  "of our company, not the general company......" Xiao Long replied "kick up a cloud of dust, Mobile Corporation...... Ever heard of it?"
  Xiaoqin to straight zazui three thousand or four thousand, not low! Just want to ask him why he did not earn enough money to earn enough money, but Xiao Long took out his cell phone to go to the side of the phone call. This is also her most confused these days, because Xiao Long every day to avoid her to play a few mysterious phone. Who in the hell does he play with? Is it...... There is another girl Xiao Long secretly? < br / > Xiaolong kick down the phone, she pretended to be inadvertently proposed the question, Xiaolong unnaturally laugh says with a laugh: "a colleague, talk about work." The fool could hear,goyard prix, he didn't tell the truth.
  Xiaoqin excited and carefully picked up,sac goyard pas cher.
Related Articls:

Do you like her

Zou Ge

I have here last year, the Chinese new year, the public is still a lot of people travel during the new year in Putian, the driver is also working overtime to protect travel." Master Lin told reporters that he will stay here this year to continue to drive, and his family will come to Putian and his new year.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Secretly fell in love with you, I know that this is a no result of love
« پاسخ #9 : 19 مه 2016، 08:00:41 pm »

Secretly fell in love with you, I know that this is a no result of love
 the thought that we can make a friend,louboutin pas cher, but,tn requin pas cher, love this thing, people can not clearly explain. The flow of time, I do not know the flow of my own. I didn't know what was going on in the beginning, but luckily, I met her and gave me the biggest revelation of my life. Say: ask what is love in the world as it is,scarpe hogan outlet, believe a lot of people don't know is what, in fact,chaussure louboutin pas cher, is not. It is just one of our heart shadow. When I know it all I know I was secretly in love with you,goyard paris, but I do not dare to face all, once the injury so that I can not forget. As time went by, we had known each other for a long time, you let me forget the hurt that I had ever had. I am confused but I never escape from the reality. I am cold,hogan sito ufficiale, but I only meet the right person,scarpe hogan online, I will burn. I timid, but I need when I would come up with enough courage to face all this fact. Now I don't know how deep I love you, just know that I miss you, can take good care of yourself. I know this may be a result of love, but I will continue to go on. When I came to the same place repeatedly really want to see you, but I cannot persuade myself a force shi. I can recall you in every picture with my pale and the heart will be suppressed. Whether there is no result, I will strive to do not regret,hogan sito ufficiale, at least; I loved, tried. Although I do not love you, I believe that one day you will know. I may be small, but I'm proud of it. Acquaintance is the edge can together also have to look at each other. "Loved, tried to" love you can not love you open the "mark"Related Articles:

The day of

[confusion

Such we

Cold rain falling, I do not know when it will stop, is in my sleep, or tomorrow morning? I can't be sure. The voice continued, my heart was beating in the rain fall; a non-stop, I cut a continuous yearning. Heart with the days of the rain, as the days of the wind, any of the wandering, I quietly feel. Lying in bed, listening to the rain outside, the aftertaste of trouble, like the time at the moment to stop.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Shandong Penglai villagers suspected tick bites suffer death (Photos)
« پاسخ #10 : 06 ژوئن 2016، 11:29:52 pm »

on the evening of July 18th, Mr. Cui mother moved to Yantai City Yuhuangding hospital. Accepts doctor said it is likely to be caused by a tick bite of an infectious disease, they have admissions few similar cases. After hospitalization, the organs of the elderly appear obvious failure,hogan scarpe, died three days later.
< p > reporter landing Penglai municipal government website, found the July 28, has issued a notice said, recently social spread bug bites lead to death of argument,tn homme pas cher, this Penglai municipal Party committee and government attach great importance. Some time ago, the health sector has progressively reflect to the relevant departments of the state, and invited the expert of province, city to Penglai City to carry out investigation and research work, the community spread of the argument is no scientific basis,new balance baratas, and I hope you will not panic.
< p > Mr. Cui described in their village at present only his mother the deaths, but in the village have two villagers had similar symptoms, one after another to death.
Shandong Penglai villagers suspected tick bites suffer death (Photos)
 "crime culprit&quot,hogan sito ufficiale; tick (picture)
 "crime culprit" tick (picture)
< p > people net Beijing,bottes ugg pas cher, September 8 (Xinhua (reporter Shen Yaxin) recently, the city of Henan was bitten by ticks news caused widespread concern netizens, according to voice of China news, Shandong Province, Penglai City, Newport Bay Street Zi Kou Cun also appeared a villagers suspected of being a tick bite and death.
Dismount < p > media reports of Shangcheng County, Henan Nian Yu Shan Xiang He Cun, a 68 year old Ji Defang last year in early October suffering from suspected Anaplasma disease death. What is an invisible body disease? Reporter in Shangcheng of Henan government health bureau website released in November last year, the "no body diseases prevention and control knowledge in human granulocyte" learned, human granulocytic anaplasmosis is mainly transmitted by a tick bite, clinical manifestations were fever with leukocyte, thrombocytopenia and multiple organ dysfunction.
 in 1994 the United States reported the first case of human granulocyte invisible body disease, in 2006, China's Anhui Province found in the case of human granulocyte, other parts of the province also have suspected cases. The clinical symptoms of the disease are similar to some viral diseases, so it is easy to be misdiagnosed, which can lead to death.
 according to the central Canton reporter,hogan outlet online, in mid July, Mr. Cui's mother in Penglai, Shandong, when the mother was bitten by ticks, the skin was bitten out of a small hole. In a few days later,spaccio golden goose, the old man began to appear symptoms of fever, fever, local hospital in accordance with the ordinary fever after treatment, the condition has not improved, instead aggravate many, the old man's consciousness also gradually blurred,golden goose outlet, also appeared the situation of incontinence.
Related Articles:

Chang e tw

Tianjin appears more sun rain entrainment hail (Photos)

Hebei regulations prohibited to report the material transferred to report unit or informants, without consent of the informants, is strictly prohibited in verification, investigation, publicity, leakage in reward processes, open informants situation, otherwise it will be severely dealt with according to discipline.
خارج شده است

این صفحه در 0.074 ثانیه 27 نمایش داده شد.