انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دوستي انتخاب كن كه براي جاشدن توي دلش لازم نباشد خودت را كوچك كنيایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)  (دفعات بازدید: 12304 بار)

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
با گياهان افسردگي خود را درمان كنيم
« پاسخ #15 : 16 فوریه 2011، 08:17:42 am »

    با  گياهان افسردگي خود را درمان كنيم
     متاسفانه  اين پديده به صورت خفيف، متوسط يا شديد، نه‌تنها در افراد مسن و ميانسال بلکه در  بسياري از جوانان نيز ديده مي‌شود.
  متن کل خبر :
  براي درمان انواع افسردگي،  ساليان درازي است که از انواع داروهاي ضدافسردگي شيميايي استفاده مي‌شود ولي چون درمان  افسردگي گاهي چندين ماه يا چندين سال طول مي‌کشد، مصرف‌کنندگان اين داروها  هميشه از عوارض جانبي آن ناراضي و نگران هستند؛ به همين دليل، به‌تازگي  تحقيقات وسيعي روي گياهان دارويي ضدافسردگي و آرام‌بخش صورت گرفته و تعدادي  داروي گياهي مؤثر و داراي حداقل اثرات جانبي به بازارهاي جهاني عرضه شده  است؛ البته مصرف اين گياهان هم بدون عارضه نيست و خواندن اين مطلب نبايد  باعث شود داروهايي را كه پزشك برايتان تجويز كرده، به طور ناگهاني قطع  كنيد اما شايد با مشورت و تحت‌نظر پزشكتان بتوانيد كم‌كم آنها را جايگزين  داروهاي شيميايي كنيد. در اين مطلب به معرفي تعدادي از اين گياهان مي‌پردازيم:
 
  سنبل الطيبيكي از قديمي‌ترين گياهان  دارويي است كه در ايران و جهان از آن براي مصارف گوناگون دارويي، غذايي و بهداشتي  استفاده مي‌شود.
 
  اين گياه به صورت وحشي در  جنگل‌هاي كم‌درخت در حاشيه جويبار‌ها و گودال‌ها مي‌رويد.
 
  قسمت مورد استفاده اين گياه،  ريشه آن است و معمولا از ريشه گياهي كه بيش از 3سال عمر دارد، استفاده مي‌شود. سنبل الطيب  پس از خشك شدن به رنگ قهوه‌اي درمي‌آيد و طعم آن تلخ ولي خوشبو و معطر  است و عطر آن پس از خشك شدن، بيشتر مي‌شود.
 
  بوي مطبوع اين گياه به قدري  است كه گربه آن را از فواصل دور هم تشخيص مي‌دهد و به طرف آن مي‌رود؛ به همين علت،  به اين گياه علف گربه نيز مي‌گويند.
 
  تاثير دارويي ريشه تازه اين  گياه، 3برابر خشك شده آن است. سنبل الطيب بايد در حرارت كم خشك شود زيرا حرارت بالا تمام  اثر دارويي آن را از بين مي‌برد. يكي از مهم‌ترين خواص دارويي اين گياه خاصيت آرام‌بخش بودن  آن است.
 
  سنبل الطيب با داشتن خاصيت  ضدتشنج در رفع ناراحتي‌هاي عصبي و كاهش صرع نيز مفيد است.
 
  دلهره، تشويش و نگراني را تا  حد زيادي از بين مي‌برد و جايگزين خوبي براي قرص‌ها و داروهاي آرام‌بخش است.
 
  مقدار 2تا4 گرم سنبل‌‌الطيب  را- که قبلا کوبيده شده باشد- در يک ليوان آب جوش ريخته به مدت نيم ساعت باقي بگذاريد تا  دم بکشد سپس آن را صاف كرده و روزي 3 بار، هر بار يک فنجان ميل کنيد. اين  نوشيدني معالج تمام حالات عصبي،سرگيجه ، ناآرامي‌هاي عصبي، ضدترس شبانه اطفال و  آرام‌بخش بسيار خوبي براي كارهاي فكري زياد است.
 
  زعفرانبومي ‌نواحي مختلف آسيا، به‌ويژه  جنوب غرب آسيا، جنوب اروپا و جنوب اسپانياست. قسمت مورد استفاده اين گياه- كه  به نام زعفران در بازار تجارت موجود است- انتهاي خامه و كلاله گل است.
 
  زعفران حاوي مواد چرب، املاح  معدني، موسيلاژ و اسانس‌هاي فراواني است. رنگ زعفران مربوط به ماده‌اي به نام  كرويسن است.
 
  مهم‌ترين خاصيت زعفران- كه از  قديم مورد توجه بوده- درمان افسردگي است.
 
  زعفران بويي قوي و طعمي‌ تلخ  دارد، باعث تحريك اعصاب شده، اثر مسكن دارد و داراي خاصيت آرام‌بخشي و خواب‌آوري است و  بالاخره اگر مي‌خواهيد هميشه شاد و خندان باشيد، زعفران بخوريد.
 
  زعفران را بايد در شيشه‌هاي  دربسته و دور از نور نگهداري كنيد زيرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست مي‌دهد.  اسانس زعفران تبخيرشدني است و در صورت نگهداري نامناسب به مرور زمان اسانس  آن تبخير، از اثرات دارويي و طعم و مزه آن كاسته شده و مرغوبيت خود را نيز از  دست مي‌دهد.
 
  با توجه به اينكه مواد معطر  گياه در حالت پودر شده، بسيار سريع‌تر از پودر نشده آن تبخير مي‌شود پس بهتر است زعفران  را تا موقع مصرف پودر نكنيد يا در صورت پودر كردن، در ظرف دربسته نگهداري  كنيد.
 
  از مضرات زعفران اين است كه  روي سيستم توليد مثل اثر دارد؛ بنابراين زنان حامله بايد از خوردن زياد آن اجتناب  كنند.
 
  در ضمن خوردن زياد زعفران  براي كليه‌ها مضر است و اشتها را نيز كم مي‌كند.
 
  علف چايدر حال حاضر، يکي از بهترين  داروهاي گياهي ضدافسردگي- که خاصيت دارويي و خواص ارزنده ديگري نيز دارد- علف چاي  است.
 
  قدمت مصرف اين گياه، بيش از 2  هزار سال است و نزد بيشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترين داروي بيماري‌هاي عصبي  مورد استفاده بوده است.
 
  اكنون بيش از 50کارخانه  داروسازي جهان از گياه علف چاي، داروهاي مختلف ضدافسردگي تهيه مي‌کنند. اين گياه در ايران  با نام‌هاي ديگري نظير گل‌راعي، علف هزارچشم و هوفاريقون شناخته مي‌شود.
 
  قسمت مورد استفاده اين گياه،  سرشاخه گلدار گياه تازه يا گياه خشك‌شده و نيز گل‌هاي تازه گياه است.
 
  علف چاي در درمان افسردگي‌هاي  خفيف عصبي همچون افسردگي‌هاي دوران يائسگي و درمان خستگي‌هاي عصبي مؤثر است. خاصيت اين  گياه در درمان افسردگي به اثبات رسيده است.
 
  ماده مؤثر اين گياه هايپريسين  است.اين گياه را نيز مي‌توانيد به صورت چاي، دم ‌كرده و نوش‌جان كنيد.
 
  مارال شریفهمشهری آنلاین
_______________
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
درمان افسردگي با داروهاي گياهي
« پاسخ #16 : 16 فوریه 2011، 08:18:17 am »

    درمان  افسردگي با داروهاي گياهي
 
  براي درمان انواع افسردگي،  ساليان درازي است که از انواع داروهاي ضد افسردگي شيميايي استفاده مي شود ولي چون  درمان افسردگي گاهي چندين ماه و يا چندين سال طول مي کشد، بنابراين مصرف کنندگان اين  داروها هميشه از عوارض جانبي آن ناراضي و نگران هستند، به همين دليل در  دو سه دهه گذشته تحقيقات وسيعي برروي گياهان دارويي ضدافسردگي، آرام بخش و ضددرد  صورت گرفته  و تعدادي داروي گياهي موثر و داراي حداقل اثرات جانبي به بازارهاي جهاني عرضه  شده است که مي تواند در بسياري از موارد، جايگزين داروهاي شيميايي ضد افسردگي شود. درحال حاضر يکي از  بهترين داروهاي گياهي ضد افسردگي که داراي خاصيت دارويي و خواص ارزنده ديگري  نيز مي باشد، دارويي است که از عصاره گياهي با نام علمي  PERFURMATUM HYPERiCUM که در  جهان با نام  علمي WORT NS JOH.St مشهور  است، تهيه مي شود. اين گياه در ايران با نام هاي علف چاي، گل راعي، علف هزار چشم و  هوفاريقون شناخته مي شود. قدمت مصرف اين گياه، بيش از دو هزار سال است و  نزد بيشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترين داروي بيماري هاي عصبي مورد  استفاده بوده تا اينکه در حدود يک قرن پيش، براي اولين بار در آلمان از آن  فرآورده صنعتي تهيه شده و سپس در حدود سه دهه قبل در بيشتر کشورهاي  اروپايي و آمريکا محصولات زيادي از آن به بازار آمد. در حال حاضر بيش از 50  کارخانه داروسازي جهان از گياه علف چاي، داروهاي مختلف ضد افسردگي تهيه مي  کنند. در ايران نيز براي اولين بار در سال 1378 از عصاره اين گياه دارويي به  شکل قطره و با نام "هايپيران" HYPIRAN منطبق با استاندارد جهاني و با کيفيتي  برابر با انواع خارجي تهيه و به عنوان داروي رسمي ايران شناخته شد. با  توجه به اينکه به طور اساسي و به علت شرايط آب و هوايي، گياهان دارويي ايران  داراي مرغوبيت خاصي مي باشند، لذا علف چاي ايران داراي بهترين کيفيت بوده و  داروي ساخته شده از آن (هايپيران) نيز از کيفيت و استاندارد بالايي برخوردار  است.
  اثرات هايپيراناين دارو در افسردگي، انواع  مشکلات عصبي، ميگرن، پرخوابي، مشکلات و دردهاي دوران قاعدگي، ترس و دلهره، افسردگي دوران  کهولت، شب ادراري کودکان و وزوز گوش استفاده مي شود. هايپيران داراي عوارض  جانبي نبوده و فقط در موارد محدودي که ممکن است تداخلاتي با داروهاي ديگر ايجاد  کند در راهنماي دارو ذکر شده است. اين دارو قابل مصرف در سنين مختلف مي  باشد. (از کودکان، جهت شب ادراري تا افسردگي سنين کهولت) نکاتي که درمورد  اثرات ايده آل اين دارو و اکثر داروهاي گياهي بايد در نظر  داشت اين است که حداقل 2 تا 3 هفته پس از مصرف نبايد انتظار اثر داشت چون  داروهاي گياهي دير اثر بوده و اثر آنها به طور اصولي پس از يک ماه ظاهر مي  شود و به تدريج  به حداکثر مي رسد، به علاوه مقادير  مصرف نوشته شده در راهنماي داروي گياهي، بايد به دقت رعايت شود و همچنين داروهاي گياهي را  بايد به طور منظم و مرتب مصرف کرد، چرا که مسئله مقدار، مدت مصرف و نظم  در مصرف دارو شرط اصلي اثر بخشي داروهاي گياهي است. در حقيقت افرادي که  داراي حوصله، نظم و دقت باشند به طور اصولي از داروهاي گياهي نتايج بهتري  کسب مي کنند. آمارهاي تحقيقات کلينيکي نشان داده که رعايت مصرف صحيح  هايپيران، بيش از 90 درصد اثرات ايده آل و مثبت را برجاي گذاشته است. با توجه به  بي ضرري  هايپيران و داروهاي مشابه آن در جهان، اين دارو در ليست داروهاي  OTC (بدون احتياج به نسخه) قرار  گرفته و در همه جاي دنيا مي توان آن را از داروخانه ها خريداري کرد. همچنين  مصرف طولاني هايپيران بدون مشکل بوده و در صورت احتياج مي توان ماه ها و حتي سال ها از آن استفاده  نمود. نکته بسيار با اهميتي که افراد داراي افسردگي بايد بدانند اين است  که درمان افسردگي احتياج به زمان داشته و بايد اميدوار باشند که در صورت  درمان صحيح، افسردگي آنها برطرف شده و مي توانند زندگي شاد و خوبي را دنبال  کنند.
 
  به نقل از همشهری
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام

    پوست موز  به درمان افسردگي كمك مي‌كند
 
  محققان تايواني كشف كردند  عصاره پوست موز مي‌تواند افسردگي را كاهش داده و از شبكيه چشم حفاظت كند.
 
  به گزارش ايرنا و به نقل از  نشريه اپل ديلي ، يك گروه تحقيقاتي از دانشكده پزشكي چونگ شان در تايچونگ پس از دو سال  تحقيق دريافتند پوست موز غني از سروتونين است كه براي تعادل روحي حياتي است.
 
  اعتقاد بر آن است كه ميزان كم  سروتونين در مغز موجب افسردگي مي‌شود اين در حالي است كه هنوز پزشكان بين افسردگي و  ميزان كم سروتونين ارتباطي پيدا نكرده‌اند.
 
  اين گروه تحقيقاتي همچنين  دريافت، عصاره پوست موز مي‌تواند از شبكيه چشم در مقابل آسيب‌هاي ناشي از نور محافظت كند.  پوست موز اين كار را با توليد سلولهاي شبكيه انجام مي‌دهد.
 
  پژوهشگران در آزمايشهاي  باليني، دو گروه از سلولهاي شبكيه را به مدت شش ساعت در روز و به مدت دو روز در معرض نور  شديد قرار دادند. يك دسته سلولهاي شبكيه شاهد بودند و دسته ديگر در محلول  عصاره پوست موز فرو برده شدند.
 
  در پايان اين مطالعه، سلولهاي  شبكيه گروه شاهد مردند در حالي كه سلولهاي شبكيه‌اي موجود در عصاره پوست موز توليد  مثل كردند و هيچ آسيبي نديدند.
 
  اين گروه تحقيقاتي معتقد است  كه مصرف پوست موز با جوشاندن آن و نوشيدن آب آن و يا با قرار دادن آن در آب ميوه‌گيري و  نوشيدن آب آن مي‌تواند به كاهش افسردگي كمك كند.
 
  محققان نوشيدن آب پوست موز را  عصرها، يك بار در روز و يا چندين بار در هفته پيشنهاد مي‌كنند.
 
  اين دانشمندان قصد دارند براي  مشخص شدن فوايد عصاره پوست موز، آزمايش بر روي انسان را به زودي آغاز كنند.
 
  پوست موز حاوي  "لوتيين" آنتي اكسيداني از خانواده كاروتنوئيد است كه حفاظت طبيعي از چشم  را فراهم مي‌آورد. لوتيين همچنين در سبزيجات سبز و برگدار و برخي از ميوه‌ها و ذرت يافت مي‌شود.


خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
عصاره گل «گاو زبان» در درمان افسردگی
« پاسخ #18 : 16 فوریه 2011، 08:20:13 am »

    عصاره  گل «گاو زبان» در درمان افسردگی
     نتايج  تحقيقات نشان مي‌دهد: عصاره آبي گل گاو زبان مي‌تواند دارويي موثر و بي خطر  براي درمان بيماران مبتلا به اختلال افسردگي عمده باشد.
  سيد محمد اسعدي و همايون  اميني استاديار و مهدي سياح برگرد، دستيار گروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران در  پژوهشي اثر عصاره آبي گاو زبان را در درمان اختلال افسردگي عمده خفيف تا  متوسط بررسي كردند.
  هدف از اين مطالعه بررسي  اثربخشي و سلامت مصرف آبي گاو زبان با دوز ثابت در درمان بيماران مبتلا به اختلال افسردگي،  عمده خفيف تا متوسط در يك دوره شش هفته‌اي بود.
 
 
 
  بدين منظور، 35 بيمار مبتلا  به اختلال افسردگي عمده خفيف تا متوسط كه در مقياس هاميلتون افسردگي نمرات مساوي يا  بالاتر از 18 داشتند وارد مطالعه شدند و به صورت تصادفي دارونما يا 375 ميلي  گرم از عصاره آبي گاو زبان دريافت كردند. اين بيماران به مدت شش هفته پيگيري شدند.
  نتايج اين بررسي نشان داد، در  هفته‌هاي انتهايي، عصاره گل گاو زبان نسبت به دارونما برتري داشت كه البته اين اختلاف در  هفته چهارم معني‌دار و در هفته ششم نزديك به معني دار بود.
  عصاره گل گاو زبان در هيچ  كدام از هفته‌ها بيش از دارونما عوارض جانبي ايجاد نكرد.
  گفتني است، «گاو زبان ايراني»  گياهي از تيره «بوراژيناسه»، راسته «پولمونياليسه»، كلاس «ديوتيلدنس» و جنس «اكيوم» است.  گونه مزبور گياهي علفي، دو ساله و پاياست كه داراي كرك‌هاي نرم و نازك و  گل‌هاي لوله‌اي شكل و آبي رنگ مايل به ارغواني مي‌باشد.
  برگ‌هاي اين گياه ساده، ميوه  آن نوك تيز و فندقي و سطح آن داراي برجستگي‌هاي كوچك و تيز مي‌باشد. فصل گل‌دهي  گياه از آغاز ارديبهشت تا اواخر مرداد است.
  اين گياه به طور وسيعي به  صورت خودرو در استان‌هاي شمالي ايران همچون گيلان، مازندران، ارتفاعات كندوان، كلاردشت  و چالوس يافت مي‌شود.
  نتايج آزمايشات به عمل آمده  نشان مي‌دهد كه گل‌هاي گياه گاو زبان ايراني فاقد هرگونه آلكالوييد، تانن و گليكوزيد  سيانوژنيك بوده و داراي مقادير مختلف فلاونوييد، ساپونين و استرول‌هاي اشباع  نشده است. در حالي كه در نمونه غربي اين گياه، وجود آلكولوييدهاي پيروليزيديني  و اكينون و اكينوفوران گزارش شده است .


خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
آيا زعفران ضد افسردگي است؟
« پاسخ #19 : 16 فوریه 2011، 08:21:04 am »

    آيا  زعفران ضد افسردگي است؟
     مطالعات  پژوهشگران پژوهشكده گياهان دارويى جهاد دانشگاهى ایران نشان مى دهد كه گياه  زعفران مانند داروى «ايمى پرامين» داراى خواص ضدافسردگى است. براساس نتايج يك تحقيق، زعفران با ميزان  مصرف ۳۰ ميلى گرم در روز اثرات ضدافسردگى  قابل توجهى در بيماران افسرده سرپايى با شدت ضعيف تا متوسط دارد
 
  دكتر شاهين آخوندزاده، رئيس  پژوهشكده دارويى جهاد دانشگاهى دراين زمينه گفت: درطب سنتى ايران از زعفران به عنوان  يك عامل تقويت كننده روحيه و نشاط آور ياد شده است. وى خاطرنشان كرد يك بررسى  علمى نشان مى دهد ايمى پرامين و زعفران داراى اثر يكسانى بر بيماران افسرده  سرپايى است. دكتر آخوندزاده گفت : سي درصد افراد بالغ با يك دوره افسردگى مواجه  اند و ميزان ابتلا به افسردگى در زنان حدود دو تا سه برابر بيشتر از مردان  است. افسردگى نتيجه تغييرات بيوشيميايى مغز است و يكى از بيماريهاى شايع  محسوب مى شود.
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - بیل

 • رضا - اینترنت
 • نمایندگان انجمن ها
 • کاندیدای خدمت در تالار
 • ******
 • امتیاز: +374/-13
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 3,690
 • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
  • الکلی ها و معتادان گمنام
پنج راه فرار از افسردگي عصر جمعه
« پاسخ #20 : 16 فوریه 2011، 08:22:13 am »

    پنج  راه فرار از افسردگي عصر جمعه
     بعدازظهر  جمعه که مي‌شود معمولا احساس گنگي پيدا مي‌کنيم؛ احساس ناخوشايندي که حتي وقتي بچه هم بوديم آن را  تجربه کرده‌ايم. نوعي افسردگي خاص که اجازه نمي‌دهد از ساعات پاياني روز  جمعه لذت ببريم. شايد شما هم بارها چنين احساسي پيدا کرده باشيد...
 
 
  افسردگي عصر جمعه تقريبا نوعي  احساس شايع است که آمار نشان مي‌دهد ميزان آن در زنان بسيار بيشتر از مردان است.  افسردگي عصر جمعه دو دليل اساسي دارد:
 
 
  • شنبه آغاز روز کاري است.
 
 
  • چنان که بايد و شايد از روز  تعطيل خودمان بهره نبرده‌ايم.
 
 
  دليل اين افسردگي هر چيز  ديگري هم که باشد هيچ فرقي نمي‌کند چون آن را به راحتي مي‌توان از بين برد؛ به شرط آنکه اين  موضوع را باور کنيد که عصر جمعه نيز بخشي از يک روز تعطيل است و شما مي‌توانيد  از آن بهره ببريد. توصيه مي‌کنيم هر هفته جمعه بعدازظهر يکي از پنج راه  پيشنهادي زير را انجام بدهيد:
 
 
 
 
 
  1) برويد سينماسانس 6 بهترين گزينه است؛ چون  شما مي‌توانيد پس از آن بدون آنکه خيلي دير شده باشد به خانه بازگرديد. شام بخوريد و  سر ساعت بخوابيد تا صبح شنبه خواب نمانيد. پس يک فيلم خوب پيدا کنيد تا پس از  اتمام آن به خاطر پول بليتي که براي ديدن آن داده‌ايد به خودتان ناسزا  نگوييد، بعد به تنهايي، همراه با همسرتان يا با خانواده‌تان به سينما برويد.  کمتر کسي پيدا مي‌شود که از سينما رفتن در روز جمعه لذت نبرد.
 
 
 
 
 
  2)‌ برويد رستورانمي‌توانيد حوالي ساعت 5 با  يکي از دوستانتان قرار بگذاريد و براي صرف شام يا يک نوشيدني به رستوران يا کافي‌شاپ  برويد و اوقات خوشي را بگذرانيد. به اين ترتيب خستگي از تن شما بيرون مي‌رود و  شنبه صبح را با خاطره خوشي آغاز مي‌کنيد البته به اين نکته توجه کنيد که  حتما دوستي را براي بيرون رفتن انتخاب کنيد که باب دلتان است. افراد افسرده  يا کساني که مدام ديگران را مسخره مي‌کنند تنها سبب آزردگي شما مي‌شوند.
 
 
 
 
 
  3) اگر اهل آشپزي هستيد،  مهماني بدهيداگر از آشپزي لذت مي‌بريد،  ايده بدي نيست که يک يا چند تن از دوستانتان را به منزلتان دعوت کنيد تا شام را با هم صرف  کنيد. به اين ترتيب با گپ و خنده عصر جمعه شما نيز پايان خواهد يافت اما  مراقب باشيد مهماني‌تان تا ساعت دو نيمه شب طول نکشد، در اين صورت خسته به رخت‌خواب  مي‌رويد و صبح حال بلند شدن نخواهيد داشت.
 
 
 
 
 
  4) اگر اهل خانه ماندن‌  هستيد، چاي و کاکائو و فيلم را فراموش نکنيد
 
 
  اگر حوصله بيرون رفتن نداريد،  کنار بخاري يا شومينه لم دهيد. چاي دم کنيد و آن را در حالي که يک فيلم کمدي رمانتيک يا  يک فيلم قديمي نگاه مي‌کنيد با کاکائوي تلخ 70 درصد بنوشيد! تحقيقات  فراواني ثابت کرده است کاکائو، گرما و احساسات خوب سبب از بين رفتن افسردگي مي‌شوند.
 
 
 
 
 
  5) دوش بگيريد
 
 
  اگر نه اهل رستورانيد، نه  سينما و نه چاي و کاکائو، بهترين راه‌حل يک حمام گرم با مقدار فراواني کف و صابون است. توجه  داشته باشيد که گفتم حمام گرم نه داغ و پر از کف چون کف و صابون آرام‌بخش  است. اگر وان داريد بهتر است درون آن بخوابيد و موسيقي آرامش‌بخشي روشن  کنيد و در حالي که سرتان را در محل راحتي گذاشته‌ايد، چشمانتان را ببنديد  و به خوبي‌هاي زندگي‌تان فکر کنيد!
 
 
  مطمئن باشيد اگر اين جمعه يکي  از همين راه‌ها را امتحان کنيد، صبح شنبه حس خوبي خواهيد داشت. از تمام لحظات روز جمعه‌تان  تا آخرين دقايق بهره ببريد و اجازه ندهيد ساعات خوشبختي‌تان بي‌دليل هدر  شوند.
 
  محمدرضا عليزاده
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
آشنایی با شخصیت افسرده -منتقد (1)
« پاسخ #21 : 16 فوریه 2011، 08:22:48 am »

    آشنایی  با شخصیت افسرده -منتقد
     آزخواهی  و جاه جویی (پایداری و استواری بالا) پیوسته و همبسته اند. این چهار سرشت را  آدمی از دیرباز، بسته به اندازه، به نام ها و واژگانی دیگر شناخته است. ویژگی اصلی افراد دارای ویژگی  های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده-منتقد (دپرسیو)، برخورداری از درونمایه های  پیوستار (طیف) اختلالات افسردگی در همه دوران عمر است.
  برخی درمانگران در وجود چنین  شخصیتی ابراز تردید کرده اند و این گونه افراد را دچار گونه یی افسردگی خفیف تا متوسط  مزمن همچون اختلال کژخلقی (دیس تایمی) برمی شمرند. در برابر، بسیاری از  درمانگران بر وجود این شخصیت پافشاری داشته و براین باورند که به دلیل  شباهت و نزدیکی ویژگی ها و اختلال این شخصیت خاص به ویژگی ها و اختلال شخصیت  نظام مند-قانونمدار (وسواسی-جبری)  جای آن دارد که این دو شخصیت را در کلاستری جداگانه (برای مثال کلاستر d) گذاشت. سند و گواه آنان در این پافشاری  شان، طولانی تر و در همین حال ژرف تر بودن دوره افسردگی مزمن آدمیان دچار  اختلال شخصیت افسرده- منتقد  نسبت به افراد مبتلا به اختلال کژخلقی است. خطاهای فکری، اندیشه های خودکار  (اتوماتیک) منفی، باورهای بنیادین و طرح واره های شناختی آدمیان دچار ویژگی  های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده- منتقد بسیار فراتر، گسترده تر و ژرف تر از  آن باشد که روانپزشک و روان درمانگر در اختلال کژخلقی با آن روبه رو است.
  چنانچه تشبیه شخصیت آدمی به  آتشدان لوکوموتیو را در پیش ذهن آوریم، مردمان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال این دو  شخصیت کلاستر d، یعنی وسواسی -جبری و افسرده -منتقد را می توان برخوردار از  آتشدان هایی نه به کوچکی شخصیت های پرهیزمدار-مردم گریز (اوویدنت) و وابسته  (دیپندنت) و نه به سترگی شخصیت های کلاسترb - یعنی  خودشیفته (نارسیسیستیک)، مرزی -آشوبناک (بوردرلاین)، جامعه ستیز (آنتی سوشیال) و نمایشگر  (هیستریونیک)- بلکه همچون شخصیت های کلاسترa ، یعنی بدبین -سرنخ جو (پارانوئید)، خرافه گرا -شگفت انگیز (اسکیزوتایپال) و درخودمانده -تنهایی گزین (اسکیزوئید) و  نیز شخصیت منفی گرا-لجباز (پرخاشگر-منفعل)، «متوسط» برشمرد.
  این افراد در همه یا بیشتر  لحظه های زندگی خود، بدبین، بی لذت، مردد به خود، باوجدان، وظیفه شناس، موشکاف، منتقد و  اصلاح گرا هستند. آنچه بیشتر پیدا و گاه پنهان، پیش چشم و ذهن دیگران می  نشیند، این واقعیت است که اینان به شیوه یی مزمن ناشاد و ناخشنودند. شاید  به همین دلیل است که در کتاب های روانشناسی و مرجع های پزشکی (طب) کلاسیک  گیتی، پیشتر این شخصیت را شخصیت مالیخولیایی (ملانکولیک) برآمده از صفرای  سیاه نام نهاده اند. شیوع این شخصیت در مرد و زن تقریباً به یک اندازه  است. این افراد بیشتر اوقات تنها، بی کس، جدی، عبوس، سلطه پذیر و بدبین هستند  و خود را دست کم می گیرند. به زودی پشیمان می شوند و احساس ناشایستگی (بی  کفایتی) و ناامیدی می کنند. اینان اغلب در بیشتر و بلکه همه لحظه های زندگی خود،  موشکاف و منتقد بوده و در جست وجوی کم و کاستی (عیب و نقص)های خود، دیگران،  اجتماع و جهان مته به خشخاش می گذارند. این راهبرد بنیادین و رویکرد همیشگی  آنها ممکن است برایشان مشکلاتی در برخورد با مراجع قدرت، به ویژه در  نظام های حکومتی همه چیز (تمامیت)خواه و اقتدارگرا (توتالیتر) و نیز رئیس و  سرپرست، همکاران، دوستان و آشنایان پدید آورده و به طرد، بایکوت، از دست  دادن کار، زندانی، تبعید و کشته شدن فرد بینجامد. اینان به سبب نگرش  اگزیستانسیالیستیک و نهیلیستیک مزمن شان، درست همچون اندیشمند سترگ میهن  مان حکیم والامقام «عمرخیام  نیشابوری»، همواره و در همه لحظه های زندگی کوتاه یا درازشان، بر این باور  بنیادین استوارند که «زندگی بازیچه یی بیش نیست» چنین نگرشی می تواند یکی از  سرچشمه های فداکاری، ازخودگذشتگی، بی باکی و دلاوری ایشان باشد.
  آدمیان دارای ویژگی های پررنگ  و اختلال شخصیت افسرده -منتقد، همانند شخصیت های نظام مند-قانونمدار (وسواسی - جبری)،  بیش از اندازه کمال گرا و زیادی باوجدان هستند. اینان همواره به کار می  اندیشند و با شدت و حرارت فراوان، در برابر اجتماع، اکنون، آینده، میهن و هم  میهن احساس مسوولیت می کنند. بنابراین آدمیان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت  افسرده - منتقد، درست همچون مردمان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال  شخصیت وسواسی -جبری، استخوان پشت (بک بون؛ ستون فقرات) اجتماع بوده و  هستند؛ این دو شخصیت، بیشترین نقش را در گردش کارهای بخش دولتی و خصوصی در  هر اجتماع بر دوش کشیده، اما در عین برخورداری از امکان سوءاستفاده از  جایگاه اداری و ارتباط ها و اعتمادهای اجتماعی، هرگز به وادی قدرت طلبی، ثروت  اندوزی و زیاده خواهی فرو نمی افتند. اینان نیز درست همچون شخصیت های  وسواسی - جبری، حتی تا مرز و اندازه از دست رفتن زندگی زناشویی و خانوادگی  شان، خود را وقف کار و اصلاح امور می کنند. واقعیت هویدا این است که  دستاورد رنج شبانه روزی اینان، به ویژه در اجتماع های عقب مانده و رو به رشد،  پیش و بیش از همه، نصیب آدمیان برخوردار از ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت  کلاستر b (برره)  - به ترتیب جامعه ستیز (آنتی  سوشیال)، خودشیفته (نارسیسیستیک)، مرزی -آشوبناک (بوردرلاین) و نمایشگر (هیستریونیک)- می شود.
  از آنجا که درک آدم های دچار  ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو) از خویشتن، پیرامون محور باورهایی همچون  ناشایستگی (بی کفایتی)، بی ارزشی و عزت نفس پایین دور می زند، همیشه  از این می ترسند که مورد تایید دیگران قرار نگیرند؛ پس با پیش آمدن ایستار  (موقعیت)های تازه خیلی زود حالشان گرفته می شود و دچار اندوه و غم می  شوند. در بسیاری از اوقات، بدون اینکه حرفی بزنند در درون خود رنج می کشند  و حتی ممکن است خیلی زود اشک شان سرازیر شود. هرچند به طور معمول در پیش  روی دیگران چنین کاری نمی کنند.
  شک و تردید، بی تصمیمی،  نگرانی، دوراندیشی (احتیاط) فراوان اینان احساس ناامنی ذاتی آنها را افزایش می دهد. خلق  غالب معمول آدم های دچار ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده - منتقد، در  بردارنده درونمایه های اندوه، دلتنگی، افسردگی، ناشادی و ناخشنودی بوده و  هست.
  آدمیان دچار ویژگی های پررنگ  و اختلال شخصیت افسرده (دپرسیو)، همواره منتقد همیشگی خود، آشنایان و دیگران بوده و نسبت  به اجتماع- درست همچون خود- سختگیر، موشکاف و کاستی(عیب)جو هستند. اینان همواره در  اندیشه و گمان، مستعد و آماده نگرانی و دچار احساس گناه شدن، بدبین و  در چشمداشت (انتظار) رخدادهای  منفی و ناگوارند.
  در بخش «سرشت» تا اندازه یی  شبیه به شخصیت نظام مند - قانون مدار (وسواسی - جبری) می نمایانند، اما در بخش «منش» هر سه  مولفه خودراهبری، خودفراروی و همکاری شان اندک است.
  ویژگی هایی همانند دلتنگی،  ناخشنودی و اندوهگینی دیرپا و پایدار، توجه به جزئیات، نظم و انضباط فردی، کنترل هیجان ها  و احساس ها، پایمردی و پشتکار، قابل اعتماد بودن از جمله ویژگی های شخصیت  های پررنگ و مختل افسرده - منتقد (دپرسیو) است که حتی تا مرز اختلال در بسیاری از مشاهیر  و اندیشمندان تاریخ ایران و جهان، همچون دانشمند بزرگوار «عمرخیام  نیشابوری»، «صادق هدایت»، «فروغ فرخزاد»، «پژمان بختیاری»، «نصرت  رحمانی»، «لرد بایرون»، «تاگور»، «کافکا»، «ویرجینیا وولف»،  «داستایوفسکی»، «چرچیل» و... وجود داشته است. تفاوت چشمگیر شخصیت افسرده -  منتقد با شخصیت وسواسی - جبری (نظام مند - قانون مدار) می تواند در گذرهای گاه به گاه  یا همیشگی اینان از مرز «ادب، خوددار بودن و شرم مداری» باشد که در شخصیت  های وسواسی - جبری فراوان به چشم و گوش می نشیند؛ شرم گریزی ها، بی ادبی  ها و دشنام و درشتی و زشت گویی های شخصیت های افسرده - منتقد در «خشم  انباشته شده و سرشار در درون» آنها ریشه و سرچشمه داشته و گونه یی از برون آیی  (کنش نمایی) به نسبت مهار و افسارشده ایشان است. گاه این شرم گریزی و زشت و  درشت گویی می تواند تا اندازه سرودن دفترهای شعر «...نامه» و «چهارگاه...»  از سوی «میرزاحبیب اصفهانی» بینجامد که برپادارنده دستور زبان فارسی،  مترجم اثر گرانمایه و ماندگار «حاجی بابای اصفهانی» و سردبیر و ناشر نخستین  روزنامه فارسی زبان در استانبول بوده است. این سرازیر و لبریز شدن خشم در  درون انباشته شده را آشکارا می توان در برجسته ترین شعرهای انتقادگرایانه  «ایرج میرزای شیرین سخن» نیز دید و شنید. هرچند شخصیت های پررنگ افسرده -  منتقد همچون شخصیت های پررنگ وسواسی - جبری پرکار و کوشش و بسان آنان در  جایگاه «ستون فقرات» اجتماع  بوده و هستند، اما با این وجود، برخی آدمیان تا آن اندازه ژرف، پررنگ و سترگ  این ویژگی ها را دارا هستند که به کاهش و از دست رفتن کارکرد و پیدایش رنج و  دشواری شخصی آنان می انجامد. بدین ترتیب، آدم های دچار اختلال شخصیت افسرده -منتقد، به شدت دلتنگ،  ناخشنود، اندوهگین، منفی گرا، تیره نگر، سرسخت و نرمش ناپذیر، کمال گرا،  منتقد و موشکاف، آیین مدار، وجدان گرا، بی تصمیم، ناامید و سردرگم و از لحاظ  هیجانی - احساسی و شناختی «مهار و متوقف شده» هستند.
  اگر شایع ترین مشکل افراد دچار  اختلال شخصیت وسواسی - جبری، اضطراب است، بیشترین مساله آدمیان دچار اختلال شخصیت  افسرده - منتقد  (دپرسیو) همانا دلتنگی، اندوهگینی، ناامیدی و ناخشنودی است. آرمان  گرایی، سرسختی و رفتار قاعده و قانون مندانه ایشان، درست همانند شخصیت های  پررنگ و مختل وسواسی - جبری (نظام مند - قانون مدار)، آنها را رویاروی اضطراب دیرپا و پایداری می نماید که  ممکن است به گونه اختلال اضطراب فراگیر یا اختلال آمیخته (مختلط) اضطراب -افسردگی رخ بنمایاند.
  آیین ها و تشریفاتی که اینان  درباره درست و بی کم و کاست انجام دادن کارها دارند، از موشکاف، عیب جو و منتقد بودن  ایشان نسبت به خودشان سرچشمه گرفته و در بسیاری از موارد همانند شخصیت های پررنگ  و مختل وسواسی - جبری به بی تصمیمی و طفره رفتن و شانه خالی کردن از کارها می  انجامد که شکایات شایع اینان بوده و هست.
  اضطراب مزمن آنها ممکن است  همچون شخصیت های مختل وسواسی - جبری تا بدان اندازه پیش رود که در شرایطی که خود را در  تعارض شدید میان اجبار وسواس های موشکافانه ایشان و فشار بیرونی می بینند،  به اختلال هول (پانیک) بینجامد.
  برای نمونه، آن هنگام که به  زمان پایان پروژه یی نزدیک می شوند، اما فرآیند کارها و کوشش های خود را بسیار دیرتر و  کندتر از پنداشت های آرمان گرایانه شان می بینند، اضطراب شان فزونی یافته و  فراز می گیرد. در چنین شرایطی فرد ممکن است نشانه های پیکری اش، همانند تندی  ضربان قلب و کوتاهی نفس را فاجعه آمیز کند. در این حالت نشانه های پیکری افزون  شده به افزایش نگرانی می انجامد که آن نیز به نوبه خود، نشانه های پیکری را  افزایش می بخشد. بدین ترتیب چرخه معیوب افزوده شدن اضطراب - اندوه و افسردگی  و این نشانه ها ادامه می یابد.
  افراد دچار ویژگی های پررنگ و  به ویژه اختلال شخصیت افسرده- منتقد از وسواس های فکری و اجبارهای عملی بیشتری نسبت به  دیگران (مگر شخصیت های وسواسی - جبری) رنج می برند؛ هرچند مشکل شایع آنها افسردگی است  که در بسیاری از موارد از مرزهای اختلال کژخلقی (افسرده خویی؛ دیس  تایمیا) فراتر رفته و به اندازه های افسردگی ژرف و گرانمایه تک می رسد. بدین  ترتیب اینان در اجتماع آدمیان، خسته، گرفته، اندوهگین و سرخورده به چشم و ذهن  پیرامونیان می نشینند. بنابراین در بسیاری موارد، اینان از سوی همسر  یا فرزندان شان برای درمان نزد روانپزشک آورده می شوند. همچون شخصیت های  پررنگ و مختل وسواسی - جبری (نظام مند -قانون مدار)، اختلالات روان تنی (سایکوسوماتیک) در افراد دارای ویژگی  های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت افسرده - منتقد نیز شایع است که از اثرات  پیکری اضطراب و برانگیختگی فرازیافته پایدار پدید می آید. سردرد، کمردرد، یبوست و زخم گوارشی از جمله  مشکلات شایع است. خطر رخ دادن مشکلات قلبی -عروقی در آنها به ویژه چنانچه  همواره خشمگین، ستیزه جو و کینه توز باشند، بالا است.
  شمار چشمگیری از بیماران دچار  ویژگی های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت افسرده - منتقد، از مشکلات جنسی - زناشویی  رنج می برند. اختلال های شایع کارکرد جنسی اینان عبارت است از میل جنسی  مهار و متوقف شده، ناتوانی از رسیدن به فراز (ارگاسم)، ریزش زودرس، آمیزش  دردناک، اندوه (ملال) پس از آمیزش و سردرد پس از آمیزش. بدبختانه این مشکلات به  سبب اجبارهای مهارکننده بیمار، گرایش به پایداری و بدپاسخی دارد. در عمل، درست  همانند آدمیان دچار ویژگی های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت های  درخودمانده - تنهایی گزین (اسکیزوئید)، بدبین - شکاک (پارانوئید)، پرهیزمدار-  مردم گریز (اوویدنت)، و وسواسی - جبری (آبسسیو)، شخصیت های پررنگ و به ویژه  مختل افسرده - منتقد (دپرسیو)  هم چندان در پی درمان این گونه مشکلات بدفرجام زناشویی شان جدی و کوشا نبوده و  نیستند. حتی تا آن هنگام که کار به برقراری روابط فرا(برون)زناشویی و درخواست جدایی (طلاق)  از سوی همسرشان بکشد. در چنین ایستار (موقعیت)هایی ممکن است فرد افسرده  -منتقد، نخست خود را مشتاق درمان و دگرگونی نشان دهد، اما درمانگر در عمل  کوششی در راستای درمان ژرف و دگرگونی سترگ لازم از سوی بیمار نمی بیند.

خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

رضا - اینترنت

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +233/-5
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 1,864
 • آی فلانی ، رسم همه خوبان این است ؟..
  • وبلاگ الکلی ها و معتادان گمنام
آشنایی با شخصیت افسرده -منتقد (2)
« پاسخ #22 : 16 فوریه 2011، 08:23:33 am »

    قسمت  دوم مقاله
     احساس و  هیجان های تیره و آغشته به غم و اندوه برآمده از اندیشه های خودکار منفی، پوچ گرایی و منفی بافی دیرینه  و پایدار، کمبود گرایش و خواست جنسی، خستگی همیشگی و نداشتن انرژی و حس و  حال برای انجام کنش های بی درنگ و خودبه خودی، مشغولیت ذهنی و عملی به کار یا  سرگرمی های بسیار شخصی، در عمل توان و امکانی برای بیان آزادانه و انجام  آسوده وار خواست ها و کنش های زناشویی باقی نمی گذارد.
  ممکن است افراد دچار ویژگی  های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو) به دلیل دشواری های فراوانی  که همچون شخصیت های وسواسی - جبری (آبسسیو) در سازگاری با دیگران داشته و دارند، به  درمانگر مراجعه نکنند. همسران شان به سبب کناره جویی و پوچ گرایی  اینان از لحاظ احساسی - هیجانی یا وقف و وابسته کار شدن گزافه گونه شان ممکن است طاقت نیاورده و بالاخره روزی  دردمندانه، سرخورده و ناکام نزد زوج درمانگر بیایند. به ویژه که شخصیت های افسرده - منتقد بیش از اندازه  به کار یا سرگرمی های بسیار شخصی خود می پردازند و وقت اندکی را با خانواده شان می  گذرانند.
  فرزندان اینان ممکن است به  سبب سرسختی و الگوی نرمش ناپذیر والدگری (که به تنش، چالش و کشمکش دیرپا بین پدر و مادر و  فرزندان می انجامد) یا شکست های پی درپی مالی و اقتصادی و افت رفاه خانواده  و برآورده نشدن خواست ها و چشمداشت هایشان در زندگی، نزد خانواده درمانگر (فامیلی  تراپیست) بشتابند.
  ممکن است کارفرمایان هم در  برابر کارمندان دچار ویژگی های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت افسرده -منتقد (دپرسیو)شان  طاقت نیاورده و به دلیل ناتوانی این گونه کارمندان در برقراری روابط بین  فردی کارآمد یا طفره رفتن ها و شانه خالی کردن های کش دار در انجام وظیفه  های حرفه یی آنها را وادار به مراجعه نزد روان درمانگر کنند. این طفره  رفتن ها گاه برآمده از وسواس های کمال گرایانه فرد است و گاه از نبود یا  کمبود انرژی و حس و حال انجام کار سرچشمه می گیرد که این خستگی همیشگی پیامد  سرراست اندیشه های خودکار منفی و پوچ گرایانه ژرف، بنیادین و پایدار است.
  برخلاف افراد دچار ویژگی های  پررنگ و اختلال شخصیت وسواسی - جبری، آدم های دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت  افسرده - منتقد (دپرسیو)، رهایی و آسودگی گاه به گاه از کنش های هدفمندانه را  چندان نادرست و ناایمن نمی پندارند و هر از چند گاهی از انجام کار طفره می روند و  وقت کشی می کنند. درست  است که آنها نیز به جست وجو در اخلاقیات، منطق، آیین اجتماع، راستی و درستی قانون  های چیره و کردارهای پیشینیان می پردازند اما در همین حال، نگرش پوچ گرایانه ایشان به هستی و زندگی  بدان می انجامد که زمان های بسیاری را در طول زندگی خویش به هدر داده و به عرض  زندگی بپردازند. زندگی و هستی در دیدگاه اینان، بازیچه یی بیش نبوده و  نخواهد بود.
  بنابراین شخصیت های پررنگ و  مختل افسرده - منتقد، همانند و تا اندازه افراد دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت  وسواسی - جبری (نظام مند - قانونمدار)، خود را از احساسات، ترجیحات و خواست  هایشان محروم نمی سازند؛ هرچند تصمیم ها، کنش ها و باورهای آنها گرایش به آن  دارد که همانند آدمیان وسواسی - جبری، باریک بینانه و سرسختانه تر از اغلب  مردمان باشد. فرجام چنین رویکردی، رویکرد یک درمیان (متناوب) بین تردید و  دودلی از یک سو و تندروی و تعصب ورزی از سوی دیگر است که «شاپیرو» آن را  در رابطه با شخصیت های وسواسی -جبری، به گونه کوشش های وارونه و دوسویه  برای کنار آمدن با این تعارض بیان داشته بود.
  در نگاهی ژرف، می توان دیدگاه  «میلون» درباره شخصیت وسواسی -جبری را به عنوان یک شیوه متعارض بین فردی که ستیز و  کشمکش بنیادین آن میان «فرمانبرداری» و «نافرمانی» است در رابطه با شخصیت  افسرده - منتقد (دپرسیو) نیز مشاهده کرد. پیشتر یادآور شدیم که بنا بر مدل «آرون  بک» در نظریه شناختی، بنیاد خلق، عاطفه و کردار هر آدمی به طور عمده  از نگرش او به دنیا -یعنی  آموزه (تجربه) های پیشین او- سرچشمه می گیرد.
  افراد دارای ویژگی های پررنگ  و اختلال شخصیت وسواسی، گرایشی برای رشد و پیشرفت احساس ها و هیجان ها و مهارت های  بین فردی شان ندارند و به گونه معمول از صمیمیت و دلبستگی پرهیز می کنند.  این پرهیز و کناره جویی به دلیل ترس و هراسی است که از شناخته شدن شان از  سوی دیگران دارند. اما این رویکرد در شخصیت های افسرده - منتقد (دپرسیو) کم  رنگ تر از وسواسی -جبری ها است؛ بنابراین رشد احساسی - هیجانی و مهارت های  بین فردی در افراد دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده -منتقد  (دپرسیو) بیشتر و بهتر از وسواسی - جبری ها است. بسیاری از نام آورترین و خبره ترین کمدین  ها و طنازان جهان در طول تاریخ دچار ویژگی های پررنگ و حتی مختل شخصیت  افسرده - منتقد بوده و در زندگی و دنیای خصوصی خودشان همواره در رنج و درد و  تردید و نگرانی زیسته اند. این واقعیت درست برخلاف زندگی اجتماعی شان  بوده است که با سود جستن از مکانیسم دفاعی پخته «طنزآفرینی و شوخ طبعی»  همواره مایه شور و شادی دیگران و اجتماع بوده و هستند. تنها دوستان بسیار  خصوصی و صمیمی شان شریک تیره بینی ها، دلتنگی ها، نگرانی ها و اندوه های آنها  بوده اند.
  از دیدگاه روانکاوی بین فردی،  اعتماد به نفس اندک آنها را می توان بر پایه رشد و پرورش آنها در خانه یی دانست که  اندوه، انتقاد و بی اعتمادی و نگرانی به فردا و دنیا و دیگران بر آن چیره بوده  است. رخدادهای ناگوار، به ویژه از دست رفتن ابژه عاشقانه نخستین (یعنی  مادر، پدر یا گهگاه مادربزرگ یا پدربزرگ) در سال های کودکی و آغاز نوجوانی،  اندوه، بی اعتمادی، نگرانی و دودلی و پوچ گرایی را به گونه یی ژرف و  فراگیر بر ذهن فرد چیره می سازد. چنین رخداد ناگواری از دیدگاه شناختی به پدید آمدن  طرحواره های بسیاری در حوزه های «بریدگی و طرد شامل؛ رهاشدگی/ بی ثباتی، بی  اعتمادی/ بدرفتاری، محرومیت هیجانی، نقص/ شرم و انزوای اجتماعی/ بیگانگی»،  «خودگردانی و کارکرد مختل شامل؛ وابستگی/ ناشایستگی (بی کفایتی)، آسیب  پذیری به زیان یا بیماری، خوددگرگون نشده/ گرفتار و شکست خورده»،  «دیگرراستابخشی شامل؛ فرمانبرداری (اطاعت)، از خودگذشتگی (ایثار)، پذیرش  جویی/ جلب توجه» و «گوش به زنگی بیش از اندازه و بازداری شامل؛ منفی گرایی/  بدبینی، بازداری هیجانی، عیب جویی گزافه آمیز (افراطی)/معیارهای  سرسختانه» خواهد شد. طرحواره  های «رهاشدگی/ بی ثباتی»، «محرومیت هیجانی»، «آسیب پذیری به زیان یا بیماری»،  «شکست» و «منفی گرایی/ بدبینی» شایع ترین طرحواره هایی هستند که در پی از دست رفتن و مرگ ابژه عاشقانه  نخستین پدید می آیند. این طرحواره ها برجسته ترین طرحواره (اسکیما) های  شناختی آدم های دچار ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده -منتقد است.
  از جمله باورهای بنیادین و  طرحواره های شناختی مراجعان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده- منتقد  (دپرسیو)، می توان به مواردی همچون «زندگی بازیچه یی پوچ و زودگذر بیش نیست»، اما «راه،  شیوه، پاسخ و کردارهای درست در هر ایستار (موقعیت) آنچنان پرشمار نیستند»، پس  «اشتباه ها و خطاها به آسانی پذیرفتنی نیستند»، اشاره کرد.
  بیشتر دشواری های افراد دچار  شخصیت افسرده- منتقد از راهبردهایی سرچشمه می گیرند که اینان برای خودداری از دل بستن به  زندگی پوچ و زودگذر و همچنین پرهیز از انجام اشتباه و خطا به کار می  بندند؛ «هرچند این زندگی به پشیزی نمی ارزد و فرجام خوش و گوارایی ندارد، اما  من باید مراقب و تا آن اندازه که ممکن است کامل باشم»، «من باید به  جزییات توجه نشان دهم، هرچند به طور کلی هستی و هر آنچه در آن است، مسخره است»،  «من باید بی درنگ متوجه اشتباه ها شوم تا بتوانم آن را درست کنم شاید  زندگی از این پوچی و پیش پاافتادگی به درآید»، «هرچند آدمی بی گناه به این  زندگی بی بنیاد فروافتاده است، اما به هر حال آنکه اشتباه می کند، سزاوار  انتقاد است».
  آماج آدم های دارای ویژگی های  پررنگ و مختل شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو-کریتیکال)، همچون شخصیت های پررنگ و مختل  وسواسی - جبری آن نیست که اشتباه را از بین ببرند بلکه این است که احتمال رخ  دادن آن را تا اندازه ممکن کاهش دهند. این آرمان به پایش و سنجش همه سویه  خود و پیرامون شان می انجامد.
  یک خطا و آشفتگی شناختی مهم  آدم های دارای ویژگی های پررنگ و مختل شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو-کریتیکال)، همچون  شخصیت های پررنگ و مختل وسواسی - جبری، اندیشه دوبخشی (دیکوتوموس) آنان است. یعنی  «هرگونه کژروی (انحراف) از آنچه درست است، به گونه خودکار (اتوماتیک) نادرست و  اشتباه است.» چنین اندیشه یی اغلب به دشواری ها و مشکلات روابط بین فردی  می انجامد چرا که روابط بین فردی، احساس و هیجان را دربرمی گیرد و  لزوماً با پاسخ های درست نمایان (نامبهم) همراه نیست. همچنین روابط بین فردی  برای این گونه افراد، از آنجا که حواس شان را از کار پرت کرده و احتمال خطا  و اشتباه شان را افزایش می دهد، دشواری آفرین بوده و هست. اما چون  زندگی و پایان آن در پیش چشم و ذهن اینان پوچ و مسخره و بی معنی است، تا اندازه  شخصیت های پررنگ و مختل وسواسی - جبری، تهدیدآمیز نیست. پس همانند شخصیت  های وسواسی - جبری برای این مشکل، به خودداری و پرهیز کامل از هیجان ها و  هرگونه ایستار (موقعیت و  وضعیت) مبهم و نامشخص نمی پردازند.
  دیگر آشفتگی شناختی چشمگیر  آدمیان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو) همانند وسواسی -  جبری ها، اندیشه جادویی آنان است؛ «آدمی می تواند از اشتباه ها، رخدادهای ناگوار و فاجعه  ها با نگران بودن درباره آنها پیشگیری کند.» اگر راه و شیوه کامل و بی  کاستی کار و کنش ناپیداست، پس بهتر آن است که هیچ کاری انجام ندهیم.  بنابراین افراد دچار شخصیت افسرده - منتقد، گرایش به آن دارند که تا آنجا  که ممکن است از هرگونه اشتباه در انجام دستورات پرهیز کنند هرچند گاه به دلیل  پوچ دیدن و دانستن پایان ها سستی ورزیده، طفره می روند و فروگذاری و  سرپیچی می کنند.
  شخصیت های افسرده - منتقد  (دپرسیو) تا اندازه شخصیت های نظام مند - قانون مدار (وسواسی - جبری)، دگرگونی در نگرش و  رویکردشان به زندگی را فاجعه آمیز نمی پندارند، از این رو، هرچند به وسواس  های کنشی (عملی)- یعنی همان اجبارهایشان- خو گرفته اند اما این اجبارها نمی تواند  آنها را در برابر سستی، تن پروری و لاابالی گری و بی قیدی های اخلاقی و  غریزی به گونه یی کامل و مطلق پاسداری کند.
  رویکرد کاری و کنشی اینان  همانند شخصیت های وسواسی - جبری ها، بر دو شیوه است؛ یا همواره به سختی کار می کنند تا  تکلیف ها را درست انجام داده باشند (هرچند همیشه نگران آن هستند که آنچنان درست که باید و  شاید کنش نداشته اند) یا اینکه وقت را هدر داده و به بهانه های گوناگون  از انجام کار طفره می روند و کوشش می کنند به آن نیندیشند که قرار بوده و  باید چه کاری را انجام دهند (چرا که بر این گمانند که هرگز نخواهند  توانست کار و تکلیف بر دوش نهاده شده را آنچنان درست که باید و شاید انجام  دهند). بنابراین در بسیاری از موارد، فرد دارای ویژگی های پررنگ و مختل  شخصیت وسواسی - جبری، در پیش چشمان آموزگاران واپسین سال های دبیرستان و به  ویژه استادان دوره های عالی دانشگاهی ممکن است همانند شاگردان سست بنیاد،  بی مبالات و تکلیف گریز جلوه کند؛ بدون آنکه ژرف نگری و موشکافی لازم  برای دریافتن علت شانه خالی کردن و طفره رفتن از انجام درست و بهنگام تکلیف  انجام شود. در چنین مواردی، فرد افسرده - منتقد درست همانند آدم های  وسواسی -جبری، ممکن است همه مراحل دانش آموختگی (فارغ التحصیلی) خود را انجام  داده باشد، اما در عمل نتواند این کار را به دلیل وسواس های انتقادی و  کمال گرایانه خود در ویرایش کامل و بی کم و کاست پایان نامه اش و نیز سستی  و بی قیدی های پوچ گرایانه اش، تا ماه ها و حتی سال ها به پایان برساند،  مگر آنکه شرایط آنچنان بر او تنگ شود که از ترس و نگرانی عواقب قانونی  کش دادن دانش آموختگی، پرهیز و طفره رفتن را کنار بگذارد.
  شخصیت های پررنگ و مختل  افسرده - منتقد (دپرسیو) در ایستارهای اجتماعی گاه درونگرا و پرهیز مدار و از نظر هیجانی سفت  و بسته نشان می دهند و گاه درست رویکردی ۱۸۰ درجه واژگون در پیش می گیرند. زندگی اینان ممکن است  تا سال های زیادی در تنهایی و انزوا سپری شود، چرا که از برقراری  روابط رمانتیک و عاشقانه نزدیک و دوستانه ناتوان هستند، اما گاه همچون  کافکا در عین پوچ دیدن دنیا دلداده های پرشمار دارند. اینان در قرار  ملاقات گذاشتن با جنس مقابل گاه راحت نیستند و حتی پس از ازدواج هم به  نزدیکی و صمیمیت عاطفی و جنسی نمی رسند و گاه رو به بی قیدی و لاابالی گری جنسی  می آورند و آمیزش و هما غوشی را مایه تسکین درد و رنج ناکامی هایشان می  بینند. اینان نسبت به خود و آینده خود نگران و بدبین بوده و دچار دوره های  افسردگی ژرف و شدید می شوند. در چنین حالاتی ممکن است بیشتر دلبستگی هایشان  را از دست داده و بیشتر وقت شان را بخوابند یا با سرگرمی های تکراری  بسیار خصوصی غار تاریک و پیچ درپیچ تنهایی شان به هدر دهند. تنش و استرس های  روانشناختی اینان درست همانند شخصیت های وسواسی - جبری ممکن است به دردهای  عضلانی - اسکلتی شدید، مزمن و مداوم در پشت (کمر)، شانه و گردن بینجامد. سود  جستن از الکل، افیون، مواد مخدر و محرک برای تسکین دردهای پیکری و  رنج های روانی در اینان شایع است. باور به ناشایستگی (بی کفایتی)، همچون پوچی  و بی معنایی زندگی، اندیشه همیشگی و پایدار این شخصیت های افسرده - منتقد  است که به پرهیز، کنار کشیدن و تنهایی فرد می انجامد چرا که همواره در  انتظار روبه رو شدن با انتقاد و موشکافی دیگران است. این احساس ناشایستگی و  انتظار برای مورد انتقاد واقع شدن، هر دو از کمال گرایی فرد برمی خیزد.  فرد هیچ گاه به این باور نمی رسد که او بالاخره کارها را به اندازه کافی  خوب و درست انجام داده است. این حالت در موارد اختلال بسیار نیرومندتر و  پایدارتر از وجود ویژگی های پررنگ از این شخصیت دیده می شود. همین ایستار کمال  گرایانه است که به انجام تکالیف سختکوشانه پرشمار می انجامد که در گذر  زمان سرچشمه تنش، استرس و درد پیکری می شود.
  هر یک از مشکلات گوناگون آدم  های دچار اختلال شخصیت افسرده - منتقد می توانند آماج درمان باشند. هرچند می دانیم  بیشتر اضطراب، طفره رفتن و تنبلی فرد برآمده از کمال گرایی فرد است، اما  شناسایی دقیق پنداشت ها و طرح واره های شناختی فرد که در زیر هر یک از اندیشه  های خودکار منفی مرتبط با مشکلات اوست، اهمیت فراوان دارد هرچند ممکن است  برخی از این طرح واره ها برآمده از هنجارهای فرهنگی اجتماع باشد. ثبت  باورهای ناکار آمد شیوه سودمندی برای به دست آوردن ایستار، احساس و اندیشه هنگام  رخ دادن مشکلات است. درمانگر نخست باید کمک در راستای تغییر یا باز  تفسیر پنداشت های زیرساختاری برای تغییر احساس ها و کردارهای فرد را آماج  کوشش های مشترک خود و درمانجو قرار دهد. پوچ گرایی ژرف و پایدار، سرسختی، نا  آسودگی با ابراز احساس و هیجان و گرایش به کنار کشیدن از رابطه های بین فردی  می تواند در برقراری رابطه درمانی از سوی درمانگر مشکل بیافریند. ملال آور بودن  بیش از اندازه جلسه های روان درمانی برخاسته از پوچ و بی فرجام دیدن پایان  کار، دشواری مراجع با بیان عاطفه، احساس و هیجان، خستگی و سرخوردگی، بی  انگیزگی و کندی در برقراری ارتباط و پافشاری بیش از اندازه او بر جزییات  چه بسا نا لازم است.
  چنانچه طرح واره های شناختی  ذهن درمانگر هم افسرده- منتقد (دپرسیو) یا وسواسی - جبری باشد، روند روان درمانی  مراجع دچار مشکل می شود.
  نکته مهم آن است که درمانگر  باید از کوشش برای انجام تغییراتی که نیاز و خواست درمانجو نبوده و مدنظر خود اوست،  خودداری کند، چرا که ممکن است فرد افزون بر وسواس و اجبارهای گوناگون شخصیتی،  مشکلات جنسی، زناشویی و خانوادگی، افسردگی، اضطراب و وسواس و جبرهای محوریک را  نیز داشته باشد. افزون  بر شناخت درمانی، سود جستن از فیلم درمانی شناختی، تکنیک های رفتار درمانی،  آرمیدگی (ریلکسیشن)، یوگا و مدیتیشن و دور نگه داشتن مراجع از الکل و مواد مخدر  و محرک در درمان مراجع اهمیت فراوان دارد.
  موسیقی درمانی می تواند در  روند درمان شخصیت های افسرده (دپرسیو) نقشی برجسته، بی همتا و بسیار سودمند داشته  باشد. مهم است که مراجع با معنا درمانی شناختی و معنویت درمانی به «معنایی  پررنگ و برانگیزاننده برای زندگی» دست یافته و طی رفتار درمانی شناختی به «جرات و  جسارت متوسط و ناکامل بودن» دست پیدا کند. شخصیت افسرده - منتقد در  بسیاری از موارد با شخصیت های درخودمانده - تنهایی گزین (اسکیزوئید)،  خودشیفته (نارسیسیستیکمرزی -  آشوبناک (بوردرلاین)، نمایشگر (هیستریونیک)، وسواسی- جبری، وابسته (دیپندنت)، پرهیزمدار - مردم گریز (اوویدنت)  و پرخاشگر - منفعل و نیز «بیش فعالی بزرگسالی» آمیخته می شود.
  ● معیارهای پژوهشی  dsm-iv-tr برای اختلال شخصیت  افسرده
  الگوی ژرف و پایدار شناخت ها  و رفتارهای مبتنی بر افسردگی که از آغاز بزرگسالی شروع شده و در زمینه های گوناگون  وجود داشته باشد، با دست کم پنج مورد از حالات زیر مشخص می شود.
  ۱) ویژگی های معمول خلق افسرده چیره چون اندوه، دلتنگی،  افسردگی، نداشتن شادی و ناخشنودی
  ۲) درک از خویشتن حول محور باورهای بی کفایتی، بی ارزشی و  عزت نفس پایین دور می زند.
  ۳) نسبت به خود عیب جو و تحقیر کننده است و در همه حال  خود را مقصر و گناهکار می داند.
  ۴) دائم در اندیشه و گمان و مستعد نگرانی است.
  ۵) منفی کار، عیب جو و نسبت به دیگران نکته بین، نقاد و  موشکاف است.
  ۶) بدبین است.
  ۷) مستعد احساس گناه یا پشیمانی است.
 
 
  دکتر بهنام اوحدی
خارج شده است
مامیآموزیم که درزندگی تضادها،جزئی اززندگی هستندویادمی گیریم که به جای فرار،آن هاراحل کنیم.آن هاقسمتی ازدنیای واقعی ماهستند.مامی آموزیم که بامشکلات احساسی برخوردنکنیم
مابامسائلی که پیش میآیندروبرومی شویم وسعی نمیکنیم که آنهارابه زورحل کنیم.ماآموخته ایم هرراه حلی که عملی نیست روحانی هم نیست

dfg2s5erty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 225
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop773
Everyone should be his own chief executive officer.
« پاسخ #23 : 19 آوریل 2016، 03:01:58 am »

Everyone should be his own chief executive officer,golden goose saldi.< br / &gt,hogan outlet online; we live in this era is full of unprecedented opportunity: if you are ambitious, and there is no lack of wisdom, so whether you from where to start, you can along their chosen path boarded career peak,supra pas cher.
 
 
 my strengths
 
 
   &lt,spaccio hogan outlet; br / &gt,air max one pas cher; previous no necessary to understand their own strengths,goyard pas cher, because a person's family background determines the of his life and career status: a farmer's son also be farmers,nike tn pas cher, craftsmen's daughter will marry another craftsman etc,hogan sito ufficiale.. But now people have a choice. We need a friend, to be a friend.
   
 
 
Related Articles:
 
 
   Inspirational article if you and I have the same inferiority complex
 
   Life is happy to let down
 
   What is the bottom line of the marriage relationship
 
 
  At that time, which the adults will have leisure psychological children. These things. In those days, every day to see she will find her trouble. The little girl where the money to pay for my toys; my mother said to me: let her, forget it, I'll take you to my grandma's house to play tomorrow. At that time did not feel what. After so many years think of them, I think this is probably my attitude to life.
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 35,893
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
خارج شده است

visize

 • کاندیدای خدمت در تالار
 • *******
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 35,893
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پاسخ : افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
« پاسخ #25 : 28 سپتامبر 2019، 07:56:45 am »

инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинйоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
инфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфоинфо
خارج شده است
 

این صفحه در 0.426 ثانیه 26 نمایش داده شد.