انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر می خواهی قواعد بازی را عوض کنی ،
نخست قواعد را یادبگیرایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: روز سپندار مزدا(29 بهمن)  (دفعات بازدید: 12221 بار)

malihe

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +97/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 434
 • سکوت من ،فریاد بلند دوست داشتن توست...
روز سپندار مزدا(29 بهمن)
« : 13 فوریه 2011، 11:56:35 pm »

روز سپندار مزدا(29 بهمن)
29 بهمن ماه
روز سپندار مذگان (سپندارمزدا) ایران باستان
جشن زمین و گرامی داشت عشق است. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند.
این روز روز عشق و مهرورزی است هر فردی برای ابراز مهر و محبت خود به عزیزانش هدیه می دهد ، همسر، خواهر، برادر، ...

در راستای سخنرانیهای اخیر سید حسن نصراله رهبر حزب اله لبنان و عرب خواندن ایرانیان و نادیده گرفتن فرهنگ غنی ایران باستان .... روز 29 بهمن ماه را به جای 26 بهمن ولنتاین فرنگیان ...جشن می گیریم...
هموطنان عاشق در این روز از بامها و بالکنها و پنجره ها ... بادکنکهای قرمز جفت ره به هوا می فرستند....
همه شادیم و به ایرانی بودنمان افتخار می کنیم ...
آسمان ایرانمان را با بادکنکهای قرمز ... عاشقانه می بینیم
بادکنکهای قرمز .. نماد عشق و آزادگی ایران عزیزمان...
لطفا همت کنید تا آنچه خود داریم را عرضه کنیم نه تقلید از غرب نه تقلید از عرب فقط خودمان باشیم
بیایید ولنتاین را با روز سپندار مذگان ایران باستان جایگزین کنیم
خارج شده است
لذت دوستی با پابرهنگان در این است که مطمئنی ریگی به کفش ندارند.....

malihe

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +97/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 434
 • سکوت من ،فریاد بلند دوست داشتن توست...
پاسخ : روز سپندار مزدا(29 بهمن)
« پاسخ #1 : 18 فوریه 2011، 11:39:24 am »

تبریک ............تبریک........تبریک

دوستان عزیزم امیدوارم عاشقانه زندگی کنید وهر روز براتون روز عشق محبت ودوستی باشه ...مثل امروز ....

 :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love: :love:


خارج شده است
لذت دوستی با پابرهنگان در این است که مطمئنی ریگی به کفش ندارند.....

malihe

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +97/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 434
 • سکوت من ،فریاد بلند دوست داشتن توست...
پاسخ : روز سپندار مزدا(29 بهمن)
« پاسخ #2 : 18 فوریه 2011، 11:41:06 am »

قلبم رابه تو هدیه میدهم....دوستت دارم :rose:

« آخرين ويرايش: 18 فوریه 2011، 11:47:59 am توسط malihe »
خارج شده است
لذت دوستی با پابرهنگان در این است که مطمئنی ریگی به کفش ندارند.....

pari

 • کاربر فعال
 • ***
 • امتیاز: +138/-2
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 728
پاسخ : روز سپندار مزدا(29 بهمن)
« پاسخ #3 : 18 فوریه 2011، 12:55:53 pm »

نیاکان ما درایران باستان، پنجم اسفند هر سال را با عنوان «سپندار َمزگان» جشن میگرفتند که چیزی شبیه به روز عُشاق بوده‌است. سپندار مَزد لقب زمین، و زمین - نماد تواضع وعشق است...
جشن اسفندگان (سپندارمذگان) یکی از جشن‌های ایرانی است که در روز پنجم اسفند برگزار می‌شود. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانستند. اگرچه منابع کهن از جمله ابوریحان این جشن را در روز پنجم اسفند ذکر کرده‌اند. ولی با توجه به تغییر ساختار تقویم ایرانی در زمان خیام که پس از ابوریحان میزیست، و سی و یک روزه شدن شش ماه نخست سال در گاهشماری ایرانی، تاریخ ذکر شده در منابع کهن را باید به روز رسانی کرد. امروز بعضی زرتشتیان آنرا در روز اسفند (سپندارمذ - پنجمین روز) از ماه اسفند (سپندارمذ) برابر با بیست و نهم بهمن در گاهشماری خورشیدی امروزین برگزار میکنند.

بسیاری از پژوهشگران ایران شناس از جمله استادان ابراهیم پور داود، جلیل دوستخواه، رضا مرادی غیاث آبادی، جلال خالقی مطلق و پرویز رجبی زمان درست این جشن را پنجم اسفند می‌دانند و ابداعات جدید در انتقال آن به ۲۹ بهمن را نادرست می‌انگارند.

این چیزی بود که از ویکی پدیا پیدا کردم.فکر کردم برای بقیه دوستان هم مفید باشه.
خارج شده است
تنها شیطانهایی که در جهان وجود دارند،آنهایی هستند که در قلب های ما به جست و خیز مشغولند.در آنجاست که باید بجنگیم.
"مهاتما گاندی"

pari

 • کاربر فعال
 • ***
 • امتیاز: +138/-2
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 728
پاسخ : روز سپندار مزدا(29 بهمن)
« پاسخ #4 : 18 فوریه 2011، 01:15:41 pm »


این جشن باستانی مبارک :hurrah: :birthday:

خارج شده است
تنها شیطانهایی که در جهان وجود دارند،آنهایی هستند که در قلب های ما به جست و خیز مشغولند.در آنجاست که باید بجنگیم.
"مهاتما گاندی"

dfg2s5erty

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +1/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 225
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop773
book
« پاسخ #5 : 08 آوریل 2016، 08:49:07 am »

HTML template book< br / &gt,hogan sito ufficiale; the book is the most intelligent human, indispensable, and only not abandon first your friends; book is your life in the direction of the compass; reading accumulate over a long period of time, can let you become more mature and wise; the book of Xiaoke self-cultivation, Qijia rule the world. When the television,scarpe hogan outlet, the network information has not been developed, the book is one step ahead of the mass media. Through which let you contact the outside scenery, understanding the world wonderful culture, broaden his narrow vision; book is our bridge and the outside world to communicate feelings, open the door to your wisdom the inevitable key; book is your mentor; book is the cradle you grow; if you read hundreds of books in this world, then you will in the book enjoy amorous feelings Gorky once said: books are the ladder of human progress. Shakespeare also said: nutrition books in the world. What a classical sentence! Self-evident, like the book is indispensable to human nutrition, people hungry from absorb its nutrients; the book is the nourishment for the mind of the human civilization, read it,golden goose uomo saldi, heart is not empty, do anything will have answers; Church book you grow, from small to large, from birth to death; it is your survival of the soil. The famous thinker and educator in the Southern Song Dynasty, Zhu Xi, said that there were three to the study: the heart, the eyes, the mouth to the. A good book will be circulated, other people love reading can enrich your life experience, the rapid growth of knowledge. Ancient cloud: a beautiful woman in the book, the book has its own yellow house. Reading is a kind of interest,hogan sito ufficiale, what books to read, and the appropriate person,hogan roma online, reading can see a person's taste and accomplishment. Hard to read, to read to complement each other, mastered the knowledge and apply to life to. That is the essence of the book read. To understand the true meaning of it. The "Three Kingdoms", the author Chen Shou said: "a day without book, Pepsi barren. Writer Liu Xiangye said: the book is like medicine, good medicine Yu can read it. The more books we read, you will feel depleted their knowledge, Knowledge has no limit. feelings arise spontaneously. Reading must pay attention to methods, don't read into a real bookworm, only know the theory without practice, it becomes a cruel reading. Of course, everyone's time and energy is limited, it is not possible to take over all the books are read. But at least you should put your love books, take some time to look at,hogan outlet online, especially to read the work of professional books. The opportunities are reserved for those who are prepared, or to start you in there a pity and regret, the book to use square hate less! Read ten thousand books, traveling thousands of miles. The combination of knowledge and wealth. Leisure time, calm down and read a good book. It will let you moved, let you let you sink which lead a person to endless aftertastes, inextricably bogged down in. Read the books, product such as a pot of tea, cilantro light; product such as a cup of alcohol wine and wine, intoxicated which I do not know; such as the appreciation of a picture of a fresh picture, another person beautiful, such as listening to trickling sluggishly flowing spring like music and happy meet with homebound enough to pension, happiest when reading. A good swim in the book sea,scarpe hogan outlet, around from time to time scattered a faint scent of ink, personal charm and increased,stylo mont blanc pas cher; the artistic conception in life reading?Related Articles:
 
 
   Cold teacher, Mo Xiao Qi go
 
   Approached
 
   Surf in the sea of strands
 
 
   Do you have any involvement in it? If not, it doesn't matter, now, let's take a look at our creative videos! To carry out the first four practice at the same time, class a great God of technology and art God painstaking creation, sleepless nights made environmental creative original animation. The idea of animation comes from a brainstorming session.
خارج شده است

cdg3bmz6e

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 218
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop062
come up Yang Lie
« پاسخ #6 : 07 مه 2016، 10:13:59 am »

< p > he originally had heart disease,goyard prix, had contained stents, catheters, and has in the Executive Office for questioning,nike tn pas cher, suddenly of a heart attack, the body does not support feet knees, so the operation is bound to please doctors consultation assessment, his wife,tn requin pas cher, Judy, said: "thanks to Ji Baoru, etc. and the help of friends, we will as soon as possible so that the he eldest brother medical process is completed, to restore health."
< p > but he AVIC I rather concerned about in the course of hospitalization, because of physical discomfort can not work, fear of affecting the pay taxes, said yesterday: "executive office has promised, let me rest of 500 million (about RMB 100 million) tax divided into 4 years after, but I if you are unable to work, certainly will complicity to guarantee, this is I most want to see."
 come up Yang Lie
< p > circle suffered a colorectal cancer with field, Yang lie, contin, Makiyo's mother, contin recently died of illness unfortunately, healing of inspection and Yang lie,hogan sito ufficiale, is busy election Yang Liezuo heard the news very shocked, immediately suggested he AVIC I: "don't delay, quickly find a good doctor treatment and mood to relax, for this type of cancer is the disease, to attach great importance to nutrition, all with a doctor, don't try to be smart, as long as it does not escape,sac goyard pas cher, not depressed and the cure rate should be very high."
 he has decided this week in the knife, is still in the hospital Wan Fang or Taipei Veterans General consideration between.
< p > he AVIC I yesterday to participate in activities of the brand, look on the surface as usual, but from the beginning to the end without too much smile, he said: "half a year ago began stool,hogan outlet online, this thought is haemorrhoid, but recent polyp jams to the anus, let to have a bowel movement is not smooth, I went to check, the result turned out to be colorectal cancer stage 3!"
The subject of Taiwan star He Yihang suffering from colorectal cancer had drug abuse was arrested for prostitution
< p > Taibei doctor Yuan Bin Yu said that in the colorectal cancer according to the size of the tumor and cancer cells whether metastasis can be divided into stages 1 to 4. 3 patients can be treated by operation, but 3 patients with lymph node metastasis, must match chemotherapy in operation, the 4 patients is to chemotherapy mainly.
< p >, according to Taiwan media reports,scarpe hogan outlet, Taiwan artists he AVIC I, yesterday to participate in brand activities, sad revealed just check out three colorectal cancer stage, 55 years old, he said: "tax left more than 500 million (about RMB 100 million) not yet, my birth, old age, sickness and death, how no matter, afraid of complicity to ensure people!" Live friends Yu Di, Ji Baoru have to comfort him, I hope he quickly treatment to re start.
 He Yihang yesterday and ill wife and participate in brand activities.
 He Yihang >
 colorectal cancer 5 third year survival rate of 5 into
 He Yihang
 after treatment, first patients with 5 year survival rate of up to nearly 9, second period of about 7 into,golden goose scarpe donna, about 5 into third, fourth is less than 2, so early detection, intervention is very important.
Related Articls:
 
 
   crosstalk to college degree to play
 
   Feng Xiaog
 
   informatio
 
 
   Need to clean key parts including: the mouth and teeth, before s..e..x to brushing mouthwash, breath; axillary, some people under your armpit sweat gland secretion is more, the smell is heavy to use soap or bath careful cleaning, after the bath also can be sprayed some perfume; genital, men's focus on clean the dirt inside wrapping, and women to wash the vulva secretion.
خارج شده است

lyd0f8blr

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 251
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • vwx019
June 6th evening listing Corporation good news at a glance
« پاسخ #7 : 25 مه 2016، 04:43:22 am »

6 March 5,hogan sito ufficiale, crystal Sheng Electrical and mechanical, central shares (002129) and the government of Inner Mongolia in Hohhot is sapphire crystal rod production project cooperation were signed, Hohhot City Vice Mayor Liu Jing, the central share general manager Chen Haoping and Jing Sheng Electrical chairman Qiu et al attended the signing ceremony.
< p > Henan commercial company is located in Pudong New Area,yeezy 350 pas cher, the registered capital is 3 million yuan, the natural person Han Hongwei holding 70%, Han Xiao holding 30%. Business scope includes industrial investment, investment management,goyard prix, investment consulting (except brokers), agricultural areas of technology development, technology transfer,scarpe hogan outlet, technical advice, technical services, gardening and greening, etc..
 Jing Sheng Electrical and mechanical central share contract to build the country's largest sapphire crystal production base
 Southwest Securities in May revenue increased by 119% net profit by 460%
 two grade market, the Oriental Silver Star shares in May the cumulative increase of 32.42%. Statistics show that the controlling shareholder of the company Chongqing Yinxing Chilean industry (Group) Co., Ltd. currently holds a total of 2692.60 million shares of the,hogan outlet online, accounting for 21.04% of the total share capital. (Securities Times Network)
< p > according to reports, Jing Sheng Electrical will borrow Hohhot vigorously develop electronic information industry strategic planning Dongfeng,scarpe hogan outlet, and western regional superior hardware and software investment environment, relying on central shares the advantages of resources and the company itself has the sapphire crystal growth and crystal equipment manufacturing technology advantage, jointly funded the establishment of "crystal ring electronic company, in Hohhot Saihan District Jinqiao Economic Development Zone Construction" Sapphire crystal production projects, the building has a 400 sets of crystal growth equipment, with an annual output of 2500 million mm ingot sapphire crystal production base. The total investment of the project is 1 billion yuan, which is divided into 2 stages.
 Southwest Securities (600369) June 6th night >
 simple changes in equity report shows that, for the purpose of "Henan's holdings of equity investment". Specifically, Henan commercial company in 2013 may holdings of Oriental Silver Star 638.0163 million shares,golden goose sneakers, holdings of the average price of for - 8.4 - 722 yuan; June its holdings again 1.99 million shares,hogan outlet, the average holdings to 8.9 yuan -8.97 yuan.
June 6th evening listing Corporation good news at a glance
 company expects the project will achieve the new year sales of nearly 700 million yuan, the new profit and tax 200 million yuan. Jing Sheng Electrical and central shares will work together, as soon as possible to the construction of the crystal ring electronic technology advanced, the country's largest production base of sapphire crystal. (Securities Times Network)
< p > Oriental Silver Star June 6 evening announcement said the company on June 5, received Henan Commercial Group Co., Ltd. (hereinafter referred to as the "Henan commercial company") a written report, Henan commercial company in May and June 2013 through the Shanghai Stock Exchange Trading System holdings of shares in the company 640.0063 million shares of accounted for 5% of the company's total share. At the same time Henan Company in the next 12 months, do not rule out to continue to increase its shares in the company.
 total holdings of 6 million 400 thousand shares by Henan Oriental Silver Star Company placards
Related Articls:
 
 
   Wang continued to split the king of Longhu took over plots into the Jinling
 
   ZTE, CLP far southwest securities, a quarter of a substantial increase in performance pre - ZTE - So
 
   Children i
 
 
   And in more than a month today, St Societe Generale disclosure of annual report, the company not only magical losses, to the SSE submitted the application application for revocation of delisting risk warning. St Societe Generale can in a very short period of time occurrence such a reversal of the results, the reason is that actual control person will own gifts of assets of listed companies, completed a "blood type rescue.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

 • تازه وارد
 • *
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 144
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop560
fake amulette de cartier gold and silver do hunters prepare for the 127th phase
« پاسخ #8 : 07 ژانویه 2018، 10:44:22 pm »

? [with] 2017-04-24 topic 2017 129th French election: gold and silver do hunters prepare for the 127th phase: in 2017 the United States declared war: gold and silver can once again rose In April van cleef replicas 8th Trump ordered the United States launched about 60 Tomahawk missiles to replica gold cartier Syria the military [. and then dip with vinegar vinegar.
  http://www.hermesjewelry.co/  the silver silver sulfide) and then rub silver silver cloth polished. and then wipe the silver cream dripping on fake amulette de cartier the surface of paper. silver jewelry http://www.bvlgarijewelry.co/ often black, The effect and mechanism of color more rich in silver jewelry, is citric acid and phosphoric acid solution the acidity of gastric acid than the low clean contact free bleaching powder http://www.ajji.co/ and other substances 4. silver coated Nail Polish I try to keep in black and silver customers the answer by netizens recommend the answer | correction comment keep the silver dry. let it restore the original luster?
 
   http://www.hmwnxx.com/Review.asp?NewsID=130
 
   http://www.promo-grimpe.com/spip.php?article124/
 
   http://park1.wakwak.com/~touya7000/cgi-bin/bbs/bbs.cgi
 
   http://www.moneyscience.com/pg/blog/TheReformedBroker/read/796920/clips-from-todays-halftime-report#comments
 
   http://racingkingdom-hk.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1188675
 
   http://park7.wakwak.com/~patty/cgi-bin/cjnote/cjboard.cgi
 
   http://www.pg038.phpnet.org/spip.php?article157/
 
   http://218.23.126.222:88/E_GuestBook.asp
 
   http://www.nbpa.ne.gov/mailer.cgi
 
   http://park19.wakwak.com/~ryota/cgi-bin/shuwatti/ebbs/epad.cgi
 
   http://www.hmljxx.com/Review.asp?NewsID=352
 
   http://hpngn.com/plus/feedback.php?aid=26
 
   http://www.lgxnc.cn/plus/feedback.php?aid=2
 
   http://www.wukongitxueyuan.com/home.php?mod=space&uid=53370&do=blog&quickforward=1&id=15517
 
   http://www.postyourflasher.com
خارج شده است
 

این صفحه در 0.07 ثانیه 25 نمایش داده شد.