انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دریا باش یا چاله ای ، فرقی نمی کند ، زلال که باشی آسمان در تو دیده می شود .ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: چه باید کرد؟  (دفعات بازدید: 1431 بار)

وحید - ط

  • پارازیت
  • مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • *****
  • امتیاز: +96/-5
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 153
  • قلم و رنگ در اختیار توست ،چرا بهشت را نقاشی نمیکنی
    • بهبودی
چه باید کرد؟
« : 08 دسامبر 2010، 10:04:59 am »

جه بايد کرد  ؟!
در گذشته ما هميشه در گير واقعيت ها ،حقيقت ها وخيالپردازی خود بوديم.چيزهايی که هميشه ما را در خود نگاه می داشتند و باعث ميشدند که درک درستی از اين سه فاکتور نداشته باشيم.
ما حقيقت و خيال پردازی را دو روی يک سکه ميپنداشتيم و اين سکه را بارها و بار ها در بازار بي انتهای بيماری اعتياد خود خرج مي کرديم و چون باز هم نتيجه به شکلی نمی شد که ما می خواستيم بد بين تر و ناراضی تر از هميشه در خود فرو می رفتيم . به واقع ما عادت کرده بوديم که به همه چيز با دو بعد نگاه کنيم و بعد سوم را که واقعيت ها بودند را فراموش می کرديم .
برای مثال:حقيقت اين بود که من فرزندی دارم که تا حدودی با بچه های ديگر فرق دارد .بچه ای که شش ماهه به دنيا آمدو بعد از آن مشکلاتی پيش آمد که باعث شد من واقعيت تا حدودیرا فراموش کنم و به جای تغيير ديدگاهم به مشکل و کنار آمدن با آن و سعی در کم اثر تر کردن آن در زندگی خودم و آينده فرزندم می خواستم کل مشکل را حل کنم چيزی که در واقع شدنی نبود و چون روال کار به شکلی که من می خواستم پيش نمی رفت در خيال پردازی اسير می شدم و اِين باعث می شد که توانايی رويارويی با ديگر مشکلات را از دست بدهم و احساس گناه و نگرانی از آينده و کوته بينی باعث شود که بيشتر از پيش مصرف کنم و ريشه بيماری اعتياد را که همان خود محوری است را در خود قوی تر و مستحکم تر کنم . اين مسئله و مسائل ديگر از اين دست باعث شده بود که توجيه ها و انکار ها ،گريزگاه هائی برای من ايجاد کنند که من در پِيله خود بيشتر فرو روم و با خود بينديشم که چه کنم؟و يا اينکه چه بايد کرد؟
فصل پنجم بعد از کار کرد 12قدم است و در جايی قرار گرفته که تا حدود با خود درونمان آشنا شده ايم و به طور نسبی می توانيم ديد خود نسبت به خودمان،ديگران و جهان اطراف را صادقانه محک بزنيم.
بعد از کار کردن قدمهاست که ما تا حدودی ياد می کيريم چگونه واقعيتها را وارد ديدگاهمان کنيم و به همه چيز سه بعدی نگاه کنيم يعنی چيزی که هست را ببينيم يا شايد بهتر است اينگونه بگوِيم که حقيقت را می بينيم و در کنار آن واقعيت موضوع را ،ايده ال و خيال پردازی های ذهنمان را هم درک می کنيم و متوجه می شويم که کاری که ما بايد انجام دهيم فقط بکار گيری اصول روحانی در خود و نگاهمان به زندگی است،که اگر بتوانيم اينگونه عمل کنيم هر چند که سخت است و زمان می طلبد ،اما متوجه می شويم که برخورد اصولی با مشکلات و مسائل روز مره و کنار آمدن با آنها خيلی راحتتر از تغيير دادن آنهاست (البته مشکلات لاينحل).
حالا من متوجه شدم که زندگی در جريان است خواه دلخواه من باشد يانه و بهتر است من هم درجريان آن زندگی کنم نه بر خلاف مسير جريان آب البته بوجود آمدن اين طرز نگاه مسلما سخت است و به مرور اتفاق می افتد اما لازم است ما خودمان را در روال زندگی قرار دهيم .
اين روال زندگی يکسری کارهای ساده است که بايد رعايت کنيم مثل: شرکت در جلسات،  استفاده از تجربيات ديگران،کمک به همنوعان وهمدرد هايمان،درد دل کردن صادقانه و ........با انجام اين اعمال ما رشد روحانی پيدا می کنيم و يواش،يواش عادات سابق را فراموش می کنيم و زندگی جديدی را تمرين می کنيم و ياد می گيريم که غير از خودمان به ديگران هم فکر کنيم .متوجه می شويم که لازم نيست که هميشه حق با ما باشد .به خودمان و ديگران حق اشتباه می دهيم و سعی می کنيم تجربيات خود را در اختيار ديگران قرار دهيم زيرا ما با در ميان گذاشتن آنچه که داريم می توانيم آن را حفظ کنيم.
                                                                                                                   با تشکر  وحيد.ط 12/3/86
-(((پارازیت)))-
« آخرين ويرايش: 08 دسامبر 2010، 10:35:37 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است
هستی تو معرف توست نه گفته تو!!!
 

این صفحه در 0.094 ثانیه 26 نمایش داده شد.