انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

من آن انسانی که می توانستم باشم نیستم .
من آن انسانی که باید باشم هم نیستم
اما خدا رو شکر که انسانی که قبلا هم بودم ، نیستم ...
.
قانون #62

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه دویست و هفدهم  (دفعات بازدید: 22895 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

نظریه مذهبی در مورد الکلی های گمنام
            تقریبا تمام روحانیون مذاهب مختلف ، دعای خيرشان را نثار الکلی های گمنام کرده اند.
            پدر روحانی ادوارد داولینگ(Edward Dowling) (پدر روحانی دوست قدیم و عزیز الکلی های گمنام که در سال 1960 مرحوم شد .) می گوید : " الکلی های گمنام پدیده ای است طبیعی ، لیکن در نقطه ای قرار دارد که طبیعت در نزدیکترین تماس با ماوراء الطبیعه است ، نقطه ای که در آن حقارت تبدیل به فروتنی می شود . در موزه آثار هنری و یا کنسرتهای سمفونی یک حالت روحانی وجود دارد و کلیسای کاتولیک استفاده از آن را تایید میکند و در مورد الکلی های گمنام هم این حالت روحانی وجود دارد و شرکت کاتولیکها در آن تقریبا بدون استثناء باعث می شود که کاتولیک های سست تبدیل به کاتولیکهای بهتری شوند .
            مجله کلیسای حیاط (Episcopal ) می نویسد : " اساس روش الکلی های گمنام ، اصل واقعیت مسیحیت است . انسان تا بدیگران کمک نکند ، بخود هم نمی تواند کمک کند . برنامه الکلی های گمنام را اعضای آن (خود بیمه گی ) می نامند . این خود بیمه گی باعث شده است که آنها از لحاظ جسمانی ، عقلانی و روحانی باز سازی شوند و صدها زن و مردی که بدون این روش درمانی منحصر بفرد و موثری ، امیدی برایشان نبود احترام خود را مجددا بدست آورند ."
            در میهمانی شامی که آقای راکفلر برای معرفی الکلی های گمنام بر پا کرده بود ، دکتر امرسون اظهار داشت : " بنظر من از دیدگاه روانشناسی مزیتی در روش این جمعیت وجود دارد که نمی توان مشابهی برای آن پیدا کرد . تصور می کنم در صورتی که با این پدید ه عاقلانه رفتار شود که گویا همینطور هم هست امکانات آینده این پروژه از حدود تصوراتما خارج باشد ."
.
.(217)
.
« آخرين ويرايش: 27 ژانویه 2011، 01:39:01 pm توسط فرید »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

bfh5i2ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn538
Let me love you 2 _68
« پاسخ #1 : 01 آوریل 2016، 10:14:39 pm »

!" She said in cantonese. "Right, the language of Macao is also the same with Hongkong?" He was curious, and all the way he found out she was talking to other people in the same language. "Oh yeah! Hong Kong, Macao and Guangdong are basically in Cantonese, and Mandarin with English, the most common,hogan scarpe, here also said a small part of the Portuguese. "That ~ would you say Chinese?" He approached her with a smile. "Of course, I don't have any!" She looked at him with an air of dignity. Oh, great!" Really take her. Yu Lin with Junki everywhere foretaste,christian louboutin pas cher, Portuguese tower, egg roll, wife cake etc... Junki eat with relish. At this time, there are a few girls around the group has been watching him, they come forward to use Mandarin to ask, "Hello, I would like to ask you is Lee Jun Ki?"" When Jun heard the word that he had been recognized, and Yu Lin was quick to say, "no, he's not. A lot of people say he looks like a Korean star!" This is Junki together,converse blanche, he said "feel shy just learn a few words in cantonese! I am not!" And then took Yu Lin to move on. "Speak Cantonese? Should be really not the!" The girls are no longer in the attention. Left hand a letter street, Junki with jade elim take a shape modeled on the 1920 of the British royal family sedan, to the major tourist attractions. This car is called "luxury" antique vintage car, inside the antique decoration, can carry nine people. They went to the ruins of St. Paul,air max one pas cher, St. authony church, Guia Fort... To so much of the history and culture of the place, they came to a square, sitting in the open-air cafes drinks. "You see, you made me look ugly!" Yu Lin took the digital camera to complain about the Jun base. Junki sitting across from her face was smiling back "? I look!" He took the camera "Oh ~ ~ really put my jade Lynn made into a big ugly!!" "Hey ~ ~" jade Lin immediately stared at him dissatisfied. But the handsome not only did not have the convergence point, but pick up the camera to her this expression to the film "ah ~ ~ this expression is more ugly."!" "Lee Jun Ki!! Hello, oh!" She was a little angry to shout. And this let all the people in the field cast a curious look at them... "Lee Jun Ki???" Oh ~ ~ whether she just said is a Korean,louboutin soldes, or Chinese, 'Lee' name pronunciation is almost ~ ~ she found people's eyes still staring at them ~ ~ still whispers ~ ~ "we just go?" Jun base realize that this will be sooner or later will be recognized, or better to leave here. Legitimate Junki to get up,bottes ugg france, with the oncoming service life touched, his hat immediately fell down. The service students see him clearly and very surprised... ". Lee Jun Ki? Really is Lee Jun Ki?" "is Lee Jun Ki? Is he himself, the Lord really ~!" ~ ~ "really Jesus, how can he be here?" ~ be recognized, of which there are many of his fans, they all felt very unexpected ~ "good ~" jade elim also aware of the situation is bad, caused a sensation! "Get along with you!" Jun JiyeRelated Articles:

A step Life

Eighteen for _235

The rain falls on a sleepless _2

As a rural student, he seems to be very low self-esteem, only to learn every day, but the results have not been. We also occasionally listen to the village with his brother in the same school to speak about it, but who do not know the specific circumstances. We have repeatedly asked my brother, but he always not language, face without any expression.
خارج شده است

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
    • pqr307
Summer rain composition 150 words
« پاسخ #2 : 04 آوریل 2016، 05:13:57 am »

ah! Xia Yu, I love you!
 summer rain come and go, go too fast. Before the rain,nike tn pas cher, the river fish head out of the water, because water, lack of oxygen, dragonflies fly very low, people will feel the weather very hot, after a lightning road across the sky, then bursts of thunder, come to think of it, while heavy rain from heaven, feel the whole world is immersed in water in the world as.
 I opened the window, and the fresh air came to me. Really cool ah!
 summer rain composition 150 words three: summer rain
 summer rain composition 150 words five: summer rain
 I'm afraid of wet, rushed into the room through the window to see.
 I like summer, but I prefer summer rain.
 one night, dark clouds,bottes ugg pas cher, thunder one by one, a stop in the sky lightning flash. The wind eat hard, the branches were blown away.
 a summer at noon, the sun. Suddenly the sky was heavy and heavy, and I thought it was going to rain.
< p > I watched for a while, hey,converse pas cher, really strange, how it wasn't raining? Ran out, carefully look at the sky is how to return a responsibility, just raise head, ticking beans large raindrops fall down, followed by,hogan sito ufficiale, Hua Lala rain really up, really like a God in heaven picked up basin to the underground water pouring.
 summer rain composition 150 words one: summer rain
 summer rain composition 150 words two: summer rain
 summer rain, we saw it, we heard it, we smelled it.
 rain, do not know when, quietly stopped. Pedestrians on the road is getting more and more slowly; the day, slowly bright, the road was washed clean, the air is fresh and a lot of.
 after the heavy rain, the weather will be fresh. The sky will also hang out a rainbow. Light rain in the water spit bubbles joy. Dragonfly flying over high,scarpe hogan online, over a period of time after the rainbow disappeared. The shower is over.
 the summer rain is not as thin as the spring, it came quickly go too fast. People say that summer weather is like a child's face. Take this morning for example, I just started to eat breakfast, the day was sunny, to eat, the sky overcast down,air max 90 pas cher, and then it began to rain. I sat to the side of the window enjoying the rain: String pearl like rain drops on the ground, splashing the water splash, "tick" sound...
 I'm standing in the rain, looking at it carefully. Summer rain like thunder issue father call, lovemaking; summer rain like electricity law issued the call, brawl uproar; summer rain cloud like uncle brought gifts, falling. The rain fell in the pond, the lotus pond is more delicate fragrance; rain falls in the orchard, the fruit tree in the orchard is more flourishing.
 summer rain composition 150 words four: summer rain
 summer rain is like this, under a while, the rain becomes small, and after a while, the rain stopped.
Related Articles:

Teachers care for students' composition

Yi Shan to

About 2000

There are several advanages we can benifit from the holiday economy.To begin with, the holiday economy can prompt the consumption. During the tour, tourists spend money on playing, living, eating and shopping, all these are the impetus to the development of society. In addition, it also brings profit to the transportion.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
My Shanghai youth teacher
« پاسخ #3 : 07 آوریل 2016، 06:19:45 am »

< br / > quoted: that's Shanghai educated youth to our farm to our left unforgettable impact, more or less we farm culture, education, customs has been greatly improved, thanks to their joined, they put their best youth to the development of XPCC, prosperous farms, is inseparable from their dedication.
 < br / > one afternoon homeroom teacher tells us that and not in class, the school teachers and students gathered to regimental headquarters to meet the mountains and the countryside of the Shanghai educated youth, and gave each of us made a side made of color crepe paper flag flag. We are left with a small flag, right palm with quotations from Chairman Mao, a neat row of the team came to the road. Because the age is also small because of ignorance,golden goose saldi, to Shanghai, to assist, youth of knowledge does not have what concept, just under the guidance of the teacher to know Shanghai; know the Shanghai is a very beautiful city,hogan outlet online, far away from us; know the people who most of the Big Brother Big Sister thought revolution, red heart, root, the love of Chairman Mao; know them away from their parents, away from home, voluntarily gave up the comfortable life of big cities, here to use their own knowledge to change the backwardness of our, narrowing the gap between urban and rural areas is the cultural ideal of a new generation. Let us learn from them.

< br / > the afternoon almost all people regardless of the weather hot companies from walking to regimental headquarters concentrated, regimental flags flying around, welcome slogans plastered with the regimental headquarters office wall, covered with the regimental headquarters on both sides of the road tree rod on, even covered with reed oleaster tree below high. Loudspeakers, again and again to put a sonorous epic revolutionary songs, thunk choke boom choking choking pound of gongs and drums again and again knocking, the scene to exciting and firm. I thought, this is a big happy event, or how so? When I watched the teachers' a face of dignified, watching the group leaders face solemn, looked around the uncles and aunts, orderly and efficient team, the environment that cannot self atmosphere also let my attitude has become the most serious. But I was a little nervous, for fear of loud enough for their callsign, for fear that his hands held high enough, for fear that the teacher said my heart enough red, because I is ZouZiPa children, I do not have little red guard armband,hogan outlet, the heart is very inferior...... Teacher's words interrupted my concerns, we are in the teacher's command and neatly arranged on both sides of the road, waiting for the arrival of big brother elder brother elder sister. I feel the same way that everybody is waiting, waiting,tn rose pas cher, waiting,supra pas cher, waiting, waiting,golden goose scarpe, waiting...... Shanghai, Shanghai youth; knowledge, knowledge youth; how far away, how mysterious, how difficult to understand the story ah!

< br / > finally heard the sound of a car horn the,louboutin pas cher, looks forward to see the fictitious soil wrapped in sway leisurely bumpy car slowly to drive our way. A time of firecrackers drums slogan loudspeakers sound together,air max pas cher, formed the most welcome high ceremony >
Related Articls:

Network myth _422

Network of living God _197

My family has a younger brother

Just until now I know, the world is not everything for a reason, unexpected, could not understand, total in staged that scene scene of the meeting and parting, in fact, there is no we can be controlled. What we can do is to smile and say to ourselves when we leave, no big deal.
خارج شده است

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 239
    • klm412
Corpse flower
« پاسخ #4 : 07 آوریل 2016، 10:29:48 pm »

HTML template spent the body
 early today! I don't know why I saw a movie. Feel like in the myth that the world really not what ah? Can't you die of love? Didn't you fall in love with you the first time I saw you? God won't give a man a spare. In addition to life! Film is the way of the: a tree do not know himself with how many years,montblanc plume pas cher, also don't know when I will to God or Marx to report, but it does not fear dark,hogan sito ufficiale, because it grows the place is a place full of light. So God, Marx did not take his life. It is glorious,scarpe hogan outlet, not a tree to touch it,nike air max pas cher, God can attest to it. One day, there came a greedy man. He came to look for the tree, unfortunately, he was in no doubt found. He took out his Knife and drew a wound in his body. It was in tears,hogan outlet online, and he was crying,. He will be its blood on the earth,hogan outlet, it immediately grow flowers. The flowers are beautiful, lovely and full of life,nike air max pas cher,. He drank the blood, and then fell to the flowering place: the flower opened in his body. Below the flower is his body, I know that is the tree to God in prayer,air max homme pas cher, but also in the role of the greedy life. I'm down first, looking at the place where the flower is blooming. Somewhere in my home may have opened such a flower, but unfortunately I did not find.Related Articles:

Sanitation

The essence of human world miracle

Enterprise

summer has arrived, but also ushered in my son - your eighth birthday. Looking back at the past scene, as if in yesterday. You have to accompany through four seasons, mom and dad walked for eight years. When the birthday candle lit up, when the familiar birthday song again for you to sing, when to see you pious to make a good wish in the heart of the moment - inadvertently son has gradually grown up.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Not feeling cool down
« پاسخ #5 : 08 آوریل 2016، 12:42:18 am »

this moment
...
         too many ideas,
Not feeling cool down
  &nbsp,hogan outlet;;     &nbsp,converse femme pas cher;    ;
;         
;;
           would like the quiet life,
           want to loudly shout, all the unyielding roar out,
< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; in finishing venting of that a moment, tough walk the walk way, a person walk properly, a person to enjoy the roadside scenery, a person will inevitably there are ups and downs, but will command you strong, go through..> perfect
 walk in the street
< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; never found their own despair, a person walking aimlessly in the street, thinking a lot of a lot of things, even tears very disappointing to fall down, occasion, regardless of location,< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; in fact, I am not vexatious, but myself too the pursuit of perfection, does not allow a little flaw, love,air max 95 soldes, affection, friendship, any kind of feelings are not allowed, so choose this way to vent their sadness and grievance,
;

&nbsp,air max pas cher; just want to vent
           want to drink,scarpe hogan outlet,
           want to smoke, make yourself calm enough,scarpe hogan outlet,
             never upset, but at this moment to emerge, perhaps I care too much, too afraid of
,golden goose sneakers;; &nbsp,scarpe hogan outlet;   
           want someone to look me in the heart, be a good listener,
Related Articls:

To warm th

A text wit

Looking back, tears streaming

The boy don't know what consciousness asked: why don't you come!     girl: I came back home! My mom doesn't agree with me two! I was engaged to another man! My dear, but you don't worry I will always love you! I will not fall in love with someone else!
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
The boyfriend love token sent to my body.
« پاسخ #6 : 08 آوریل 2016، 05:34:49 pm »

HTML template boyfriend love token to my body,golden goose uomo saldi.
< br / > My in succession to the superior commander handed three letter of application, requested to be transferred to the reconnaissance battalion to, only transferred to the reconnaissance battalion,hogan outlet online, I can every day to see Zhu Wei. But the Corps leadership has not agreed to my request.
 can't go to the reconnaissance battalion, it is difficult for me to have the chance to meet Zhu Wei. I began to write to Zhu Wei, every half a month. Some letters are not in front of no echo, echo. Send the letter until fifth,hogan sito ufficiale, Zhu Wei came to me, he took me to the side of the road under the shade of a conversation. It is at that time, he told me why he broke up with former girlfriend. His girlfriend, do not he in the Frontier Corps as a scout, said it would be too dangerous,air max 90 pas cher, and his father's girlfriend is a corps chief, girlfriend through the relationship between the father asked him to work in the rear, he didn't go in this way, two people break up.
< br / > he said, by the things he would like to see, girls want to have a stable life, and his work the risk is too big, if he got married and who, a day which he honors,hogan outlet, and he will kill the people. So he decided, when not stepped down from the reconnaissance battalion, he doesn't talk about my personal problems, please don't waste your feeling on him a waste of youth.

< br / > he more so, the more I is iron the heart to love him, I think he is a very strong sense of responsibility, such a person, it is worth any girls to pursue. I wrote to him as usual.

< br / > like this for a year,chaussure air jordan soldes, until 2002 March day,hogan outlet online, my comrade Zhang Xiaohong birthday, I went to her dorm to send a birthday present, but accidentally discovered she was writing a letter to the people. I just glanced at the beginning, the in the mind is a tightening of. The first sentence of the letter is: "Zhu Wei, you are good!" I see, Zhang Xiaohong some panic, quickly fold a letter put into the pocket. (friendship log)

< br / > on May 4,golden goose mid star, 2002, I suddenly got on a phone, he said: "wait a minute, you can not stand in a prominent position?" I didn't understand what he meant.

Related Articls:

Another su

This life just once is enough

A beautifu

I grew up the small village is in the mountain, the mountain, the mountain's elevation should at least have more than 1000 meters, because each reinstated to go to the market to go 30 in the downhill. There is a place where the mountains surround, and all around the mountain, high and short distance.
خارج شده است

bh47gsgere

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 274
    • def180
Empress color _1990
« پاسخ #7 : 08 آوریل 2016، 09:42:54 pm »

Then the beasts who camouflage, to protect her? "Too many people." Mongolian tiger concerns, "the officer who normally superior,air jordan pas cher, eat this flat, and blame the queen." "Don't eat it, they like her? As long as she is not honest obedient, how do they all won't like. (www.pnxs.com  Pingnan Literature Network) do you want to do." House of Yin, "that she than you see clearly." "I'm afraid that they renduoshizhong...... So the guard, may not hold Yu spring......" She has people." Gong Yin calmly motioned fallings thick and fast flip, "today, she should be able to see more clearly the hostility of others, clearly, his really rely on where." Mongolia tiger ready to retreat, since God knows what he doesn't have much to worry about. "My portrait, did she withdraw?" Gong Yin suddenly asked. "Your Majesty has let......" Meng Hu was about to answer, it seems to have felt the wind at the same time, suddenly a head Gong yin. Rain stopped claw,louboutin pas cher, big eyes blinked slowly, gently jump out. Two dog still silly enough to eat fried rice. "Know." House of Yin then turned to look as usual,montblanc plume pas cher, "go down. It was a little cold, and the windows closed for me." Mongolia tiger understandingly blinked, shut the window. "Clicking." A loud, slightly swaying branches outside. Feifei is easy to jump back to his palace,converse femme pas cher, blink sat on the lintel. Gong Yin head continues to see suriko, said: "the light." Someone outside the door should have a sound,scarpe hogan outlet, a moment, a guard slowly into the hands of an oil lamp, light faint yellow, his face blurred. Yin House didn't look up, look intently suriko, yellow light, clothes such as snow hair, such as satin,nike tn pas cher, drooping eyelids thick black plume like. The guard was very slow, and seemed to hold his breath. "There's smoke, and it's far." Gong Yin casually said, without a look at him. Guard should be a sound, the lamp is placed on the side of the lamp frame, very attentive to the lamp bracket to move a little further, after moving homeopathy stand in the house of Yin side seems to very busily picked up the ground by the wind blowing up a gold leaves. He picked up the leaves, the vision falls under the table, see from the house of Yin legs and waist to see the back of the neck, again in his long hair half cover profile micro a stay, just slowly stood up. "You're in my light." Gong Yin suddenly said, "stand aside some." He hurried to a forward, stood, this house from Yin closer behind in his side. Yin Gong attention always on Zhezi,hogan scarpe outlet, don't live to punctuate the guard stood on tiptoe, upturned neck,hogan interactive outlet, carefully look at Gong Yin put pen to paper, vision did not fall under the passbook, but do not live in Yin House white as jade knuckles spin and concentrates on the see him ice shell like nails.Related Articles:

Dear Socra

In the dus

Youth beautiful flower girl, some for forced by family circumstances, some natural worship character, with older than their own what the rich by hooking up with a piece of, is also a common thing. But Chen Li just is the kind of leader with the crowd. Just middle-aged, in the prime of life, dress, grade extraordinary and standing posture and facial expression also faint to revealing Zoran temperament, a look at knew pampered, of good family, non Fugicque.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
The sparrow wants revolution _348
« پاسخ #8 : 10 آوریل 2016، 05:20:56 am »

Oh my god!...... Who can help me ah!...... Used the sparrow to revolution 2 the text of Article 14 of the war: confused! The extrance beyond all expectations (on) Chapter words: 7994 update: 2007-04-08 01:25 a...... Two sheets...... Three sheets...... Four sheets...... Wow! What's going on?! Why are there so many papers in the sky,nike air max pas cher?! Not...... incorrect! Seems not a paper...... Is,hogan scarpe outlet...... Is a test paper!! Oh my god! All is only a dozen points of the papers! And the name on the test paper is...... It's Ma Qiuqiu "!! "Wow! Do not!!" I was so frightened that I suddenly sat up! And so on...... And so on...... I'm in my own room now,golden goose uomo saldi! Say so...... Just that is a dream! Hum! A terrible dream!! I wiped the perspiration from his forehead! With always on tenterhooks mood, I started a new day. As early as the national famous school, the student's performance requirements are very strict! Each semester final exams, as long as three failed will suffer the fate of repetition,hogan outlet, if there are five families...... Is going to be dropped out of school! Oh,hogan outlet! In fact, this semester, I have almost no way to seriously class! I had only 25 points in the last math test! Boohoo! Math is my most "good" of the subjects like this, other...... Ooo! Some too horrible to look at!! "Why? sparrow! You are so late ah!" Just enter the classroom when I heard one voice mongolia! Why? Mongolia china! How could he have come to school so early?! I looked curiously at Mota Ichi, which was sitting on the seat,converse pas cher. You &quot,hogan outlet online;...... How do you wear glasses today?!" I have a pair of black glasses pointing to the one on his nose, surprised jaws dropped. Mongolia China pushed his glasses, said earnestly: "that is because...... I swear by China -- from today, to be a good student!!" Boom!! China Mongolia words like an atomic bomb as my fried dizzy!! Mongolia and China?! Do a good job of students?! Me i,air jordan homme...... My ears have phonism?! This is the world the most impossible things!! "Feed! The mouse is coming! Hey hey hey! That guy is still the dead appearance, the exam will hit! Whee!" I follow his direction, see 1.5 squint, still half asleep Jin Yingming is slowly walked into the classroom. Jin Yingming...... I think probably because the result is too good, he can so easily!Related Articles:

Jiangnan _

Meets the snake _302

Liu Bowen and the seven Li Shantang

Happiness is not so difficult, but who can say that it is simple. In the ambiguous bubble too long, finally you really don't know love or friendship or the composition of a little more, is locked in a stalemate seesaw situation. I don't want to go, you don't recognize.
خارج شده است

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • tuv752
What you don't know _0
« پاسخ #9 : 17 آوریل 2016، 04:03:27 am »

HTML template you do not know the things< br / > hey, I think so, always watching you walk,mont blanc plume pas cher, can not transfer point, even if it is parallel to the line or until we come to an end because don't want to be behind you, so I will efforts to keep up with your pace just separated soon, I began to miss you the! Hey, it's nice to hear your voice when you open your eyes in the morning! When I miss you, I can't bother you,hogan outlet, so I begin to leave this feeling to myself! Maybe one day, you will understand my mood, then, will you also start to cherish me? Like I cherish you so cherish? Maybe in fact, I know, when I met you, I lost the qualifications you are still in the heart of the qualifications can still expect! A bit ridiculous, heart pain, my tears in my stomach to swallow sorry Oh, actually I haven't been watching you, just when you look after every time, always don't want to come back! Sometimes really very much envies Anne, because in your heart, at least, she had been to also begin to resist,air max tn pas cher, her name from your mouth to say no matter when and where, what gradually. I don't like her jealousy? In fact,scarpe hogan outlet, I don't like myself, jealousy seems to have in the bottom of my heart rooted because you want to you want to call you, want to send a message to you to hear your voice, want to have a look at your facial features but what to do? I don't want you to hate me, even if it is not love it, like the empty room let the thoughts in the heart and I saw you looking down at the mobile phone, not your breath in the air, good depressed. Fortunately, when you sleep, some temporary! Close your eyes and pretend you in the side, softly saying: good night dream,hogan outlet online, please? Meet? That day, you ask me, wait until the car yet? I did not answer, but I am not did not wait until the car, but did not wait until you sorry, I finally could not resist your heart miss let you down! Actually, you don't know, you turned the moment, my tears will burst like a in. At that time, I hope you not really go, but for a place, quietly standing just quietly standing somewhere I have secretly up patrol around, finally chirp eye tears, pumping the end of the remaining few root smoke bubble tea,scarpe hogan outlet, the same, but also with the two cups, thinking, when was the last time you like this, is not too, and now my heart is the same! ha-ha。 The day slowly dark,air max homme pas cher, don't want to see the time, just sit quietly,scarpe hogan outlet, just waiting, waiting for the moment you walk in the doorRelated Articles:

The moon falls into the chimn

Happy birthday, the two girls

Zero knock

Long haired uncle listened impatiently with his furry paw playing elephant.
but all this does not influence the baby's curiosity. No matter what, what it saw and heard, immediately ask what smell. But get all of their uncles and aunts of the cuff and kick. such a thing happens on the day: in a sunny morning is the elephant asked one thing, this thing, others. It never dare to ask.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Legend reduced cancer non academic gold saint.
« پاسخ #10 : 17 آوریل 2016، 10:58:25 am »

Legend: reduced cancer HTML template non academic gold saint.
2015 for each was born in the late 80's, 90's boys, is of great significance. 20 years ago, there was a Japanese cartoon swept the entire China deeply affected,tn pas cher, two generations of China growth, exquisite aesthetic style, the story of the ups and downs, copy from rolia feelings, the majority of young people at that time to bring a strong shock, it is Masami Kurumada's representative of "Saint Seiya" I believe many for this cartoon people for having heard it many times, it accompanied us through the entire childhood, especially when the theme song "Pegasus Fantasy" sounded great Pegasus cloth from the horizon rising, almost every boy in mind will ignite the sense of excitement. In the "Saint Seiya" in the story, the core is to attack the twelve golden palace,bottes ugg pas cher, five bronze saints, the golden saints were extremely brutal test,air max pas cher, finally save the goddess athena. The gold saint as a symbol of justice and strength, but also portrayed relatively perfect. Gold saint,christian louboutin pas cher, corresponding to the twelve house, corresponding with the constellation attributes, such as: Aries mu,louboutin pas cher, gentle and kind; Gemini saga, a typical split personality; Leo Aiouliya, reckless impetuous character; Virgo Shaka, like the gods perfect. Only the offbeat cancer Deathmask, cruel and evil cancer naive kindness be quite different, which makes a lot of people can not accept. In fact,scarpe hogan outlet, m reflects some deep-rooted characteristics of cancer and the dark side, we will step by step analysis, the crab is reduced to. First of all, the crab is thinking of a simple, naive sign, Aquarius, Aries and Pisces is the same, although the delicate feelings, intuition. Cancer in life is usually good karma, because they are kind and compassionate, but they are easy to be deceived by others, for others to use, because they are susceptible to infection and agitation, and don't want to bother about inquiry. They are more willing to accept a ready-made answer, cancer lazy, reflected in the thinking, too lazy to think and change. In the "Saint Seiya", when m face questioning their mentor Tong Hu, why should they kill Seiya, his answer is very simple, the Pope told me to do, you go ask him. M not consider the reasons for doing so, because he felt a lot of trouble. The Pope, is undoubtedly a good news, because he has a handy tool. So some thankless task falling in cancer humpback, such as kill seiya. Secondly,hogan outlet, the cancer has a strong sense of inferiority, inferiority as if this is born. Cancer people in reality, often can be kind,golden goose scarpe, courteous and accessible, for their friends and even strangers are very tolerant, not care too much, but for their own but somewhat harsh, the harsh, slowly evolved into a strong sense of inferiority. Let the cancer inferiority there are many factors, such as low scores, poor performance, even appearance also will let you into a deep inferiority complex, especially the shoreRelated Articles:

I am looki

Wife Touhuan indecent photos have become small ads

Friendship, affection, love

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Meet is not as good as Miss _2
« پاسخ #11 : 17 آوریل 2016، 01:24:52 pm »

Easier with Practice
 when many people immersed in the joy of the holiday party, how many people have been quietly to sleep in the festival blessing. I have no drowsiness, looking out of the window at the deep night, listening to sad and helpless song. "We have no together,hogan sito ufficiale, even if you don't understand,goyard paris, I can only for you said goodbye......" Because you have given up the right to pursue their own happiness...!!!!!!!!!!!,
  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; love is not terrible. His horrible need is what all don't dare to express to deceive oneself is the most sad... In the face of a cup of coffee without sugar, a kind of emotion, such as the tidewater,air max pas cher, memories and moments to be remembered to fill. The brand I am selfish? Always in the heart of the busy, always think of you, always think of you in the blank. Am I humble? Always remember you, always in lonely sad when you think of. And you seem to have been waiting for my memory? Still waiting for my lonely? Never meet, but always in my mind a turn moment as happened. Which was once only know miss pain. It is a kind of The imprint is engraved on my heart. pain. More than ten years of not thinking, since unforgettable. But the loneliness of the pain of the memory of the memory of what is different? Which was once only know miss very bitter. That is a kind of physical and mental suffering. But the desolate lonely autumn with people so interlinked! The brand is the passage of time,stylo mont blanc pas cher, but the truth unforgettable. Tonight, my memory of the pain and suffering like a stream of water as thin and long,hogan outlet, no period of continuous! I want to forget and how to forget it. The brand is now more persistent to know miss. Let the years bleached my hair, let Miss carved my face, "increasingly wide eventually not regret,golden goose saldi, for Iraq to eliminate people languish." Tonight, only miss can let my soul to comfort. AP said: meet such as white water,hogan roma outlet, clear bottomed out but no artistic conception; and miss such as vintage wine,hogan outlet online, the longer the more mellow sweet. But how many of the men and women, how many network lover can understand truly homesick deep? The brand is a beautiful miss others pain, is remembered is touched by the burden. The brand love need a reason? The answer is a lot, but it suddenly did not have the most accurate answer. How rational view often see the roadside have a boy to wipe the girl's tears, and constantly explain. Sometimes seen in the absence of the scene behind the cry, a turn around the sad. Did not tell the truth, not brave face, more is to face reality against the head, because each person do not lack friends, lose a behind and queuing, a person has several super substitute. However, a true friend again a few? All have today's romantic feelings, thousands of songs. "Say goodbye to your tears alone solo, who said no regrets, stubborn I had broken". What kind of feeling is this? Romantic story is that everyone is longing for, a lot of friends are said to believe that fate. Fate is a very strange thing, it can be your memory vague, forget your worries and may life, some people in the face of a few times, but also some people never >
Related Articles:

Love is no

Safety production work in the first half and the s

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Volunteer association work plan for 2013
« پاسخ #12 : 17 آوریل 2016، 09:00:46 pm »

11 at the end of the month, the association will hold the "association development"
 vigorous volunteer association has always adhered to the "traffic safety knowledge, traffic accident prevention and first aid, automobile energy saving and emission reduction" as the theme to carry out publicity and education of volunteer service work. October 2013 Association opened a series of traffic safety knowledge education activities of the festival, traffic and Cultural Festival collection contest is nearing completion, the association will organize the work of the work of the work of the work of the assessment and work online referendum. Moreover, the traffic safety knowledge contest will be held in November 6th and traffic safety knowledge lectures will be held in November 7th. In addition,scarpe hogan outlet, the association will continue to work with the Northeast Forestry University three pages grass newspaper, to continue to set up a traffic safety education column in clover. In detail,scarpe hogan uomo, the association in the next month, there is a job:
11 July 7, traffic culture festival is a forum for the exchange of traffic safety knowledge lectures will be held in the school of transportation 501#. The lecture will invite College of traffic and transportation engineering teaching and engaged in traffic safety research work of the teacher to teach us the knowledge of traffic safety. The lecture is also open to the whole school students, believe that there are more people involved, so that more people are concerned about traffic safety, attention to life.
 three, traffic safety knowledge seminar
11 5, traffic culture festival contest contest deadline,louboutin soldes, near the end of work evaluation work is about to open. On November 8th, the association will set up a "20" review group, 10 of them are engaged in traffic safety education volunteers association,converse femme pas cher, and other judges have other College Volunteer Association recommended or volunteer association invited teachers and so on. Association has always spirit of "just,golden goose saldi, fair and open" principle of the evaluation work,tn pas cher, adhere to the every angle of traffic safety education, and ultimately to achieve the desired effect - students participate in traffic culture festival accept traffic safety education, but also of the review group because the students on traffic safety and again by the traffic safety education and awareness.
< p > 2, "traffic Festival traffic safety signs,hogan sito ufficiale, traffic icon, essay of traffic safety education, traffic safety education posters design competition" review,
 volunteer association work plan in 2013
11 June 6, the association is organized traffic culture festival of traffic safety knowledge contest, at the invitation of the school students to participate in, this is the association to open a new starting point for the development of the road. Previously, the association of the vast majority of traffic safety knowledge contest only limited to the students of the school, and now open to the whole school students, the object of service will be more extensive.
 four, association development plan and volunteer training conference
11 on March 8, the review group will be on all the works of manual examination, and choose the excellent works made into panels in two teaching display, while the works published in the campus website and arouse the students to participate in the vote of outstanding works, so that the majority of the students in the voting process view and understand the traffic.
 one,hogan sito ufficiale, traffic culture festival traffic safety knowledge contest
Related Articles:

Husband, think you are a kind of very quiet nutrie

for a long

Time to ch

Although the money is not much, but after all, has begun to rely on their own ability to go to the community. Also, one of her fellow students are planning to do a special training course, invited the girls to join. It seems that my daughter is quite busy mixed. One into the house, his wife will be almost too late to take out the package to buy my daughter to buy two T-shirts, one is black, one is light blue.
خارج شده است

hdg5epi7c

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 252
    • klm448
The beautiful scenery of Mount Putuo
« پاسخ #13 : 18 آوریل 2016، 03:10:58 pm »

I watched the pear like ocean waves rushed to me, feet feel itchy, cool very comfortable. Secretly bent with the hands of seawater taste, ah! The original book is really,sac goyard pas cher, really sea water is salty.
/>
 <
 Mount Putuo is an island in the middle of the sea, where the scenery is beautiful, surrounded by the sound of Buddha,chaussure jordan pas cher, rich products, mainly produce seafood. Mount Putuo is a good place to travel,nike tn pas cher, visitors from all corners of the country.
< p > walked a magnificent statue of Guanyin statue stands in front of us, Guanyin like facing the sea,scarpe golden goose, standing in Guanyin like feet, hear a burst of waves lapping against the rock sound. At first glance,chaussure nike tn, a group of islands quietly erected in the middle of the sea, a ship and a whistle.
 the sky is blue,tn pas cher, the sea is very clear,air jordan pas cher, and the birds are flying freely in the sky. There are many tourists on the beach wearing colorful swimsuit, some of them swimming in the sea, some lying on the beach in the sun, there is a small animal with sand piled into a different shape. (
< p > Putuo Mountain is I have been to the most beautiful scenery, the fresh air of the place, the students, if you go will linger.
The beautiful scenery of Mount Putuo
 to Mount Putuo tourists will visit the South China sea. Go to a mountain scenic spot to Guanyin, tree lined on both sides of the road,air max pas cher, the trees are in the hot sun.
)
Related Articls:

Country park

To be a good person, to do good faith

If I had s

They often say bad things about the United States, often think of some dirty means to trap her. I and the feelings of the · are all of them are destroyed by these people. We quarrel is caused by their mischief. The situation of that day is deeply impressed on my heart.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Can't stop the pace of youth.
« پاسخ #14 : 18 آوریل 2016، 04:47:35 pm »

now often listen to a song "the lost days", perhaps on behalf of my mood now, people seem a bit pessimistic, there is always a lot of sigh, do not know what you want, life is happy, grow up with the pursuit of their own, but found it is too cruel reality I was not strong enough,hogan outlet online, when I say the reality is helpless, every day of life, someone replied they just live, "
 don't regret right and wrong before, feel sad, now we see along the way, growing slowly, you play with this show what thing, whether into the role.
 fleeting, melodious, transient.
 memory of the hourglass, gather more and more, but the leakage is less, the past,hogan outlet, rush through, not sigh, now youth word slowly feel strange, always rings easily old mark. There is a kind of illusion, like as if they had experienced many vicissitudes, that more experienced people mature, experienced the traditional code of conduct, appreciate all the truth, the reality of the society always thorns, no one will be hurt, but this is growing to bear the pain,hogan scarpe outlet, how to say? Hurt and pain, you know... We all have our own way to go, how to walk, how far away, only his heart with a map, tired, rest, continue to walk, if you stop, will find that this world is not like you in turn, perhaps when you find their own home, you may become part of who then, life is a journey, travel in every person, every thing and every beautiful scenery, there may be a life scenery. Along the way, we can't guess would be to meet what kind of scenery,scarpe hogan outlet, without warning the destination where the pace of progress, but always can't stop, because we are not allowed to stay in any place, only forward continually learn to choose,sca goyard pas cher, learn to understand, learn to appreciate. Go hand in hand, than one less lonely happier, perhaps to very far away, but the road we walk together, at least in the pursuit of the process I can leave a memory, we are not always on the Time went by., and forget to enjoy the surrounding scenery,hogan sito ufficiale, Gaozhan far vision can see many things but, you never have the kind of love I feel personally on the scene, the sun: knock knock, drink tea, melon seeds, listen to music, read a book, it is a very comfortable life, but the busy let me forget once had such enjoyment,golden goose mid star, what age menstrual not wasted, a person I think happy now? But I can not give the answer, no matter happy every day, repeating the same life, this is my current situation, like things, not love one or two years or even more so, than as boiled frog in warm water,air jordan pas cher, but this is life, you will slowly tortured to death, life maybe this is letting it be sad!
The HTML template can't stop the pace of youth.
 life is like a drama show, there is no dress rehearsal, live every day, some of the past memories, but never go back.
The
Related Articles:

The difference between a good man and a good husband.

The wonderful life lies in experience

Free _0

Only in the dream forget the guest can enjoy a moment of joy.
I always think this poem is suitable for me. Li Yu, I have never known you, but your words hit my heart. Think that TV in the circle, take me back to the distant past. Or are you south of the palace, or your Bianjing mansion. In fact, it does not matter, as long as you meet, there is no need to have too much talk. Only let me pass you by the moment, I will be grateful, I offer my life the most true smile.
خارج شده است

این صفحه در 0.133 ثانیه 26 نمایش داده شد.