انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

ماموريت شما در زندگي ، بي مشكل زيستن نيست ، بلكه با انگيزه زيستن است.
؛آندره ميتوس؛

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ الکلی های گمنام - صفحه یکصد و هشتاد و نهم  (دفعات بازدید: 2848 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

با ما سی مایل فاصله دارد پانزده نفر است از الکلی های گمنام زندگی می کنند . فکر می کنیم روزی تعداد آنها از صدها هم تجاوز کند .(این کتاب در سال 1939 نوشته شده است).
            زندگی ما الکلی های گمنام ، فقط شرکت در جلسات و ملاقات بیماران نیست ، بلکه جبران گذشته ها ، کمک در رفع اختلافات خانوادگی دیگران ، وساطت میان فرزندان مغضوب و والدین و در صورت لزوم کار پیدا کردن و پول غرض دادن به یکدیگر ، از جمله کارهای روزمره زندگی ما است . از نظر ما هیچکس آنقدر بی اعتبار و خراب نیست که نتوان با آغوش باز به او خوش آمد گفت ، البته اگر جدی باشد . ما اختلاف طبقاتی و رقابتی و حسادت را با لبخند از میان می بیم . مائیکه در کشتی مشترکی به سنگ خورده ایم ، مائیکه در زیر پرچم یک هدا متحد شده ایم و مائیکه قلب و فکر خود را معطوف رفاه دیگران کرده ایم ، دیگر به آن مسائلی که برای بعضی از مردم مهم است اهمیت نمی دهیم  در شهر های شرق آمریکا هم ؛ همین اتفاقات با شرایطی متفاوت در جریان است .
            در یکی از این شهر ها ، بیمارستان معروفی برای الکلی ها و معتادان مود مخدر وجود دارد ، شش سال پیش یکی از اعضای ما در این بیمارستان بستری بود . بسیار از ما در میان دیواره های این بیمارستان برایاولین بار حضور خداوند را احساس کرده ایم . پزشکان مسئول این بیمارستان حق بزرگی به گردن ما دارد ، زیرا با وجود احتمال لطمه زدن به شغل خود ، عقیده خویش را نسبت به کار ما با ما درمیان گذاشت .
            این پزشک مرتبا راه ما را به بیماران خود توصیه می کند و از آنجا که از زیر و بم کار ما آگاه است ، افرادی را انتخاب می کند که آمادگی و توان بهبودی را با شرایط روحانی داشته باشند و بسیاری از ما که بیماران سابق این بیمارستانیم برای کمک به آنجا می رویم . در این شهر جلسات غیر رسمی نیز به همان تعدادی که در قبل توضیح دادیم تشکیل می شود و تعدادی در آن شرکت می کنند و همان زود آشنایی ها و همان تشریک مساعی هایی که در آن شهر غربی پیدا می شد ، در اینجا هم وجود دارد . ما رفت و آمد
.
.(189)
.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

sh5hbzz5l

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 97
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc523

< p > according to the Writers Guild of America's rules, only the public will writers of the public members and is agreement with Britain,scarpe hogan outlet, Australia, Canada, New Zealand and Ireland will be created by members of the film and television works are eligible to compete for the award. In the end only 33 films and 55 films are eligible for the best original screenplay award and the best adapted screenplay award. Including "the artist" (film critic), "beginners", "the Iron Lady",nike tn requin soldes, Rango,tn pas cher, the I and Monroe a week ", popular films were with the trophy missed.
The Writers Guild of America Award nominated Woody Alan announced the twentieth finalists
2012 the Writers Guild of America Award nomination results announced on the 5. Legendary Hollywood filmmakers Woody Allen self directed comedy midnight in Paris and George Clooney starred in "the descendants" (also translated as "seed"), including 16 films were nominated for the award for best original screenplay, best adapted screenplay and best documentary screenplay Award three awards.
,tn requin pas cher, "to make the world a better place" and "if a tree falls" 6 film won the best documentary screenplay award nomination.
< p > finalist for best adapted screenplay award of have "the descendants", "Longwen girl", "help", "Hugo Cabret" and "moneyball". "The descendants", one of the writers Alexander Payne,scarpe hogan outlet, who by virtue of "sideways" removal of the Writers Guild of America Award. "The girl" screenwriter Steven - Zelian once with the film "Schindler's list" to pick an Oscar.
 American Writers Guild Awards ceremony is scheduled to be held in Losangeles and New York in February 19th.
< p > nominated for Writers Guild of America Award for best original screenplay and Diablo Cody's the off-line Queen "," win-win "Tom McCarthy, Weill - Lai Chak" anticancer of me "and Anne Mu Mo Luo / Kristen Wiig's bridesmaids.
, the 76 year old Woody - Alan's works is the twentieth finalists Writers Guild of America Award for best original screenplay. Prior to that, he worked with "Annie hall",goyard pas cher, "Broadway Danny Rose",golden goose outlet, "Hannah and her sisters, and the love and crime" successively in 1978,adidas yeezy pas cher, 1985, 1987 and 1990 to pick the prize. And with the help of "Annie hall" and "Hannah and her sisters, two times the removal of an Oscar.
In addition
Related Articls:

Aaron Kwok

Hsu Chi was named the sexy go

Yesterday afternoon, reporter several search, and finally in the vicinity of the Pujiang hotel is located in Sichuan Road Zhapu road to see a crew vehicle. Replaced by a "President" of the iconic suit, Takuya Kimura yesterday wearing a white T-shirt and white shirt, looks also a few years younger.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 243
    • ijk085
Are you all right now _1
« پاسخ #2 : 01 ژوئن 2016، 02:47:28 am »

last time to see you, you have been lying on the bed, obviously thinner than before. You see me coming, I barely hold up. You said, you are old, useless. I won't believe it! And don't know what to say to comfort you.
 comment: family flowing in your heart, in your pen literarily. The teacher said, have real feelings of the article is good article, you can do it. You can catch the most expressive action or look to portray the character, good! Go ahead, if your grandfather in the days of hope,chaussure tn pas cher, he will smile!
: Li Yan
 that a few days you say you have no appetite for dinner. Mom is very worried, every day to buy you the most favorite things, but you still can not eat, and finally chose to see the doctor. And at that time I did not agree, that no big deal. When the examination results came out, the above two words stung my eyes - cancer!
 listen to her mother said,tn requin pas cher, your father before dying, I want to pick me up, you do not agree, said, do not delay the child's learning. Just go in peace, finally did not hear me calling you "grandpa".
 cold, Grandpa,chaussure louboutin pas cher, do not know in another country,hogan outlet, are you okay?
Are you all right now?
 I love to eat cold noodle, your mind most clearly. Every time I go to, you always go on crutches to buy me a cold noodle. Remember last year's winter, your legs are not good, plus you suffer from rheumatism, legs in the big winter pain, but you do not have to hum a, always so silently endure. I don't know what made the disease, should eat cold noodle. Mom said that the day is too cold, do not agree, so I cry. What was your mother didn't say in my education when you quietly with your crutches, hobbled out of the house. The dinner was on the table, impressively placed a plate of cold noodle. Then I looked at you,occhiali ray ban outlet, you smile through tears,hogan roma online, smiled, wrinkles at that moment seemed to stretch a lot. As you learned in school,air jordan pas cher, to the cold noodle dish, leg hurt for a week. A hot thing over my face......
 are you all right now?
 summer vacation, my mother took me to your home, empty yard, less angry. In a piece of vegetable that, I vaguely saw a figure: tall tall, dark skin, and it is full of years of wrinkles... One after another of the past has flashed into my mind.
 last year,tn pas cher, you quietly walked away.
Related Articles:

Listen to

Let the wo

Suddenly, stray cats and dogs into my sight, a cat and dog war kicked off. In my impression, stray cats and dogs have been a good friend, because: the same is a tramp, I see them often close together to play. Today seems Former friends become enemies with each other.. A stray cat in front all the way, the dog behind, a pair of fierce.
خارج شده است

bdfg89exc

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 202
    • mno779
College class tea party plan book
« پاسخ #3 : 09 ژوئن 2016، 07:12:07 pm »

3, to inform the meeting of the time of the meeting, the site, the instructor agreed to the exchange of the matter with the Department of learning.
 4, life members, members of the organization responsible for the activities of the food and water issues.
College class tea party plan book
 2 notice of a number of student representatives, preparing a speech, a good start for the tea party.
 college party planning book
 one. Basic situation
 activity venue: New District 2#515
 theme: promoting internal unity, active atmosphere, and the construction of the class
 1, open the student representatives meeting, and specific tasks assigned to go.
 7, this meeting is divided into learning exchange, life exchange and exchange of ideas,charm pandora outlet, as well as part of the entertainment program.
 1,hogan outlet, announced the event by the squad leader, and to do the opening speech of the meeting. Analysis of the fundamental purpose of the meeting, combined with the actual feelings about the right to talk about.
 activity background: in April, XX certain college will usher in the Ministry of education undergraduate education level evaluation. Quanyuanshangxia are to carry out the work, and strive to achieve excellence and good "". Therefore, the college also has the corresponding requirements of various departments of the hospital, the students also take certain measures. Everyone is the object of assessment, everything is the focus of assessment. College is through a variety of ways to change the students' mental outlook, correct attitude towards learning. "Three early one night" is one aspect.
 tea
.
< p > 4, students group discussion class atmosphere, style of study and to your views,hogan outlet online, four people in a group, 5 minutes after each at least a representative >
 two,hogan outlet, pre prepared
 2, by the students on behalf of the floor, tell their stories,hogan outlet, and discuss with the students, the exchange of experience.
 active object: civil class 0812 all students
 5, the organization committee, sports committee,wholesale mac cosmetics, study members, living members in charge of the arrangement of the venue. Before half past six.
 6, the production of conference slides.
 activity time: XX late November 4th
: class 0812 class
 civil activities
 3, the students tell a story or joke, perform their own talent. The joke is that you tell the joke someone laughed at the person on the laugh, or else will continue to say, you can ask people.
 three, conference start and process
 activity:
< p > activity: the event after careful discussion of the class committee,scarpe hogan outlet, according to the requirements of the current school and combined with the actual situation of the class, we feel it is necessary to open a with you heart to heart communication of the theme class meeting, we hope that through the exchange, to recognize our own shortcomings, let us know what you really think, for advice. Through the tea party, make the class atmosphere,hogan rebel outlet, style of study get a change for the better. Let students strengthen sense of collective honor. Let us unite and make civil 2 class this collective become stronger, go further!
Related Articles:

Summary of financial personal work _0

Read all c

Planning o

City Animal Husbandry and Fishery Bureau under the guidance, set up on the market, circulation service under the Department of farming households, the service integration of production, supply and marketing to get all-round development, solve in aquaculture production is difficult to buy, selling difficult contradiction between supply and demand, enable breeding industrialization management to get considerable development.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Shanshan Xinjiang 2 tanker collided 2 people died
« پاسخ #4 : 09 ژوئن 2016، 07:39:49 pm »

,hogan roma online
< p > the preliminary determination, at the time of the incident,hogan outlet, "Jin H" tanker, from north to south, straight and adeptness to collided at the time of the incident, and running west to East "J".
A < p > Shanshan County Public Security Fire squadron fire officers said that they rushed to the scene on the way, in away from the scene of the accident about one kilometer place can see jumping smoke. After investigation that, a license plate number for the new J tanker hit a license plate number for Jin H tanker body. The explosion occurred after the two vehicles collided,hogan sito ufficiale, about 30 meters high flames into the sky.
 rescue workers on the scene on the alert, in the fire of two fire trucks to cool the same time, but also with a foam gun to cover the flames. Around 18:50, the fire was under control, about half an hour later, the fire was completely extinguished.
 it is understood, Jin H tanker on the two drivers have been controlled by the police. According to the two account, after the accident,pandora outlet online, two people to fear left the scene, the tanker "J" of the deaths of the two officers for drivers and guards.
Shanshan Xinjiang 2 tanker collided 2 people died< br / > Shanshan, Xinjiang 2 oil tanker collided in March 2009 09 11:30 subcordiformis network diagram for local firefighters in fighting explosion and fire tanker explosion 2 people death.
< p > the heart WebEx (the reporter et al intern correspondent Wang Peng Liu JianZheng) on March 6, 17 40 minutes or so, Piqan County, Shanshan railway station Wuhan Road Town,golden goose femme pas cher, the first T-junction occurred with a tanker collided explosion, killing two people died on the spot.
< p > it is understood day 17 when 45 minutes, Turpan Area Public Security Bureau, Fire Bureau Command Center received the alarm and immediately deployed four fire trucks and 25 firefighters rushed to the scene, at the same time,golden goose outlet, the mobilization nearby Tuha company fire brigade five fire trucks 30 firefighters rushed to the scene.
 firefighters said, when they arrived on the scene, "two officers Jin H" on the car already disappear without a trace. Because the fire is too large, the fire staff simply can not close. When the fire was under control, rescue workers in the new J tanker found two trapped men,adidas yeezy pas cher, and had died on the spot.
 at present, the cause of the accident is under investigation.
< p >, a witness told reporters, 17 when 40 minutes or so, he heard a loud bang bang,scarpe hogan outlet, immediately see over the scene of the incident and prancing black smoke.
Related Articles:

Beijing provides no room unde

Beijing Do

Lunar rainbow Bay partial image map published chang e two project success

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

این صفحه در 0.146 ثانیه 27 نمایش داده شد.