انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

به كساني كه حال تو را خراب ميكنند فكر نكن .
‹‹ ارسطو››ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: برداشتی از فقط برای امروز  (دفعات بازدید: 1594 بار)

وحید - ط

  • پارازیت
  • مدیر انجمن
  • کاربر نیمه فعال
  • *****
  • امتیاز: +96/-5
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 153
  • قلم و رنگ در اختیار توست ،چرا بهشت را نقاشی نمیکنی
    • بهبودی
برداشتی از فقط برای امروز
« : 11 نوامبر 2010، 06:21:38 pm »

نگرشی جدید بر فقط برای امروز
.   
.
                                                             ( فصل نهم کتاب پایه)
 فقط برای امروز
زندگی به روال برنامه
.
به خودت بگو:
1)-فقط برای امروز
افکارم را بر روی بهبودیم متمرکز خواهم کرد.(مراقبه قدم 11)
زندگی می کنم و بدون مصرف هیچگونه مواد مخدری روز خوبی خواهم داشت.
. "خداوندا معنی خوب بودن را به من بیآموز تا خودم خوب شدن را بیآموزم"
کلمه خوب شاید درنظر هر کسی معنی خاص خودش را داشته باشد اما  خوب ازنظر من یا بهتر است بگویم امروز من بهتر شدن از دیروز و یا دقایقی پیش است .
2)-فقط برای امروز
به کسی در ان.ای اعتماد خواهم کرد کسی که مرا باور کند و میخواهد در بهبودیم به من کمک کند .
اعتماد ،باور،کمک خواستن از دیگران سه مقوله ای است که من همیشه با آن مشکل داشتم و دارم  اما برای شروع خوب شدن آنها از نوع  برنامه ای (که یک درک کاملا شخصی هم هست ) نیاز به تغییر دیدگاهها و باور های کهنه و از کار افتاده دارد . من نیاز به پذیرش باور ها و دیدگاههای جدید ،قابل لمس و کاربردی دارم تا با درک آنها و تمرین وتجربه آنها و پیدا کردن راههای گریز و ابهامات آن تغییرات خود را ادامه دهم .پذیرش ،فروتنی،میتوانند  در تسلیم شدن بیشتر من در برنامه کمک کنند تا بعد از آن بتوانم راحتتر اقرار کنم،اقرار به این که من به کمک احتیاج دارم .
احتیاج به کمک داشتن را باید درک کنم.با این درک جدید اقرار به این که من کامل نیستم کشنده بنظر نخواهد آمد و بعد از ان باور و اعتماد هم پیدا خواهد شد . اما مطلب مهم روشن بینی در پیدا کردن شخصی است که بشود به او اعتماد کرد که البته آن هم با آزمون خطا متوجه میشویم اشخاصی را بیابیم که درک متقابل از ما و مشکل ما داشته باشند.

3)-فقط برای امروز
برنامه ای خواهم داشت و سعی خواهم کرد آنرا به بهترین شکل ممکن انجام دهم .(انضباط قدم ده)
باز هم تکرار میکنم که خوب شدن و بهتر شدن یک معنی نسبی است که باید در به کار بردن آن خود را در محک سنجش قرار دهم اما با خودم و گذشته خودم نه دیگران .
هدف ،برنامه ریزی و صبراین کلمات را من در گذشته بارها و بارها شنیده بودم اما فقط شنیده بودم .( من متوجه شدم که درک معنی یک کلمه را فقط با به کار گیری و تمرین آن است که متوجه می شوم من معنی دقت را وقتی فهمیدم که روی یک موضوع تمرکز کردم و توانستم در آن کار موفق شوم ،اما متاسفانه به این درک ادامه ندادم . )
با تمرین در انجام دادن یک کار (سعی) می توانم توانایی انجام برنامه ریزی های خود در راه رسیدن به هدفم را پیدا کنم اما با چاشنی بزرگی به اسم ص-----ب-------ر.


4)-فقط برای امروز
          به کمک ان.ای سعی خواهم کرد از زاویه بهتری به زندگیم نگاه کنم.(شکرگزاری کردن )
                             شکر گزاری کردن و سپاس گزار بودن شاید ارتباطی به این بحث نداشته باشد اما اگر سعی ما در بهبودی، تغییر باورها و دیدگاههای  کهنه و منفی گرا ی مان باشد (البته خیلی سخت است و به کمک گرفتن از خداوند و دوستان بهبودی و تمرین احتیاج دارد) آنگاه همه چیز در راستای تمرین به تسلیم شدن میرسد. تسلیم شدن به خواست و اراده ی خداوند منبعی عظیم از انرژی به همراه دارد که تمرین به تجربه کردن چگونگی دریافت آن را لازم داریم زیرا که این انرژی همیشه در کنار مان است . با کمی دقت در هنگام روبرو شدن با ترسها ،دردها ، مشکلات ، سردرگمی ها و آشفتگی ها یی که احتمالا برای ما ایجاد میشود  میتوانیم ظهور این انرژی را درک و تجربه کنیم چون حالا درحال حل کردن ( تحمل کردن)آن موضوع هستیم نه فراموش کردن آن، انرژی این عمل از جایی باید تامین شود که خوب البته می شود اما ما چنان درگیر خود موضوع هستیم که دیگر به فکر جایی که به ما قدرت مقابله با این مقوله ها را میرساند، نیستیم.در عرصه ی زندگی من وقتی میتوانم برنده باشم که قدرت گذر از نا ملایمات را داشته باشم بدون از دست دادن ثبات روحی و شخصیتی خود، بدست آوردن یا بهتر است بگویم درک این قدرت نیاز به تمرین دارد. یکی از این تمرین ها تغییر باور های گذشته است .ما از خداوند برای اینکه کمک مان میکند تا باور های خود را عوض کنیم شکرگزاری میکنیم و همینطور سپاس گزاری از  هر کسی که در این راه تجربه خودش را در اختیار ما قرار دهد.   


5)-فقط برای امروز
ترسی نخواهم داشت و به روابط تازه ام و آنها که چیزی مصرف نمیکنند و راه تازه ای برای زندگی پیدا کرده اند فکر خواهم کرد . مادامی که این راه را دنبال کنم از هیچ چیز واهمه نخواهم داشت.
ترس واکنشی کاملا طبیعی انسان نسبت به ناشناخته هاست و دنیای بهبودی یکی از ناشناخته هایی است که من معتاد قرار است آن را تجربه کنم و تغییرات خود را شروع کنم هم این ترس کاملا طبیعی است و هم چسبیدن به رفتارهای شناخته شده گذشته هر چند که هم که مخرب باشد زیرا که نباید یادمان برود این رفتارها وعادت ها را تا قبل ورود به ان.ای  زندگی می نامیدیم و چون این باور هنوز در ذهن ما هست و عادت به تکرار آن داریم دست برداشتن از آن بسیار سخت و بعضا غیر ممکن به نظر می رسد. در روابط تازه ام من باید به دنبال رابط بین ترس هایم از دست برداشتن از نواقصم و ترس از به دست آوردن چیز هایی بگردم که شاید برایم هیچ جاذبه ایی نداشته باشد (زیرا من لذت را بگونهای دیگر تجربه کردم) که ان ها به تمرین و صبر و پشتکار احتیاج دارد و انرژی لازم برای حرکت به جلو را مطمئنا از (در صورت داشتن تمایل ) منبع قدرت مند نیروی برترمان خواهیم گرفت . اما اینکه چگونه شروع کنم و چگونه پیش بروم راهی است که اعضای قدیمی تر از من (آنها که چیزی مصرف نمی کنند)به کمک اصول قدمها به من خواهند آموخت به شرط آنکه مشورت کردن و اقرار را تمرین کنم و شروع به برنامه ریزی کنم که چگونه این شیوه جدید را دنبال کنم هر چقدر هم که سخت و نا شدنی به نظر برسد .                                                                      با تشکر وحید ط    6/6/89  ------vvvvvv---پارازیت -----vvvvv----

 
« آخرين ويرايش: 11 نوامبر 2010، 06:32:10 pm توسط وحید - ط »
خارج شده است
هستی تو معرف توست نه گفته تو!!!
 

این صفحه در 0.087 ثانیه 26 نمایش داده شد.