انجمن های گفتگوی بهبودی

معتادان گمنام (Narcotics Anonymous) => معتادان گمنام (Narcotics Anonymous) => نويسنده: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:06:53 am

عنوان: افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:06:53 am
    افسردگی  - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
.
.
    کسانی که  به مصرف الکل و سایر مواد مخدّر وابستگی دارند غالباً از بیماری‌های روانی نیز رنج می‌برند. عدم  درمان بیماری‌های روانی این افراد، درمان اعتیاد آن‌ها را نیز مشکل‌تر و  پیچیده‌تر می‌سازد.
  افسردگی یکی از مسائل رایج در  بین معتادان است. تشخیص بین افسردگی حاد و آشفتگی هیجانی ناشی از اعتیاد به دلایل زیر  می‌تواند مشکل باشد:
  اکثر داروها از جمله الکل،  مسکّن‌ها و آرامبخش‌ها خودشان اثر شل‌کنندگی و رخوت‌آور دارند.
  بسیاری از نشانه‌های افسردگی  در خلال ترک اعتیاد ظاهر می‌شوند. برای مثال، متعادان به کوکائین معمولاً سه تا پنج روز  پس از آخرین مصرف، دچار خواب آلودگی و رخوت شدید می‌شوند.
  مصرف الکل یا مواد مخدّر یک  نوع بی‌خیالی ایجاد می‌کند که تأثیر هیجانی رویدادهای روزمره را کاهش می‌دهد. بدون  مصرف این مواد، همان هیجان‌ها و احساسات دوباره برای فرد وجود خواهد داشت و  او ممکن است آن‌ها را غیرعادی بپندارد.
  دوران اعتیاد، تراژدی‌های  زیادی از قبیل طلاق، از دست دادن حضانت فرزندان، از دست دادن کار و ... به همراه دارد که  باعث غم و اندوه زیادی می‌گردد.
  از دست دادن ارتباط با دیگران  می‌تواند سبب غم و اندوه گردد. الکل و دیگر مواد مخدّر معمولاً به صورت «بهترین دوست»  فرد در می‌آیند. دوستی که همیشه حاضر است و باعث آرامش و تسکین می‌گردد.
  بسیاری از نشانه‌های افسردگی  معمولاً با پرهیز از مصرف الکل و دارو از بین می‌روند.
  ● افسردگی حاد چیست؟
  افسردگی حاد یا افسردگی عمده  یک نوع بیماری است که بدن، ذهن و فرایندهای فکری را درگیر می‌کند. برخورد و خوراک و  خواب فرد، بر نحوه نگاه کردن به خود و بر نحوه تفکر تأثیر می‌گذارد. اختلال  افسردگی مشابه حالت غم و اندوهی که گاهی برای هر کس پیش می‌آید نیست. این  اختلال نشانه ضعف شخصی نیست و وضعیتی نیست که آرزوکنیم خود به خود برطرف  گردد. افرادی که دچار افسردگی می‌شوند نمی‌توانند به آسانی «خود را جمع و  جور کنند» و بهتر شوند. نشانه‌های افسردگی در صورتی که درمان صورت نگیرد می‌توانند  هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها باقی بمانند.
  ● نشانه‌های افسردگی
  هر کس که دچار افسردگی می‌شود  لزوماً همه نشانه‌های افسردگی را با هم ندارد. بعضی‌ها فقط چند نشانه و برخی دیگر  تعداد بیشتری از نشانه‌ها و عوارض بیماری را پیدا خواهند کرد. همچنین شدّت عوارض  نیز از یک فرد به فرد دیگر و در طول زمان متفاوت است.
  ▪ این نشانه‌ها عبارتند از:
  ـ احساس غمگینی، اضطراب یا  «خالی بودن» مداوم
  ـ احساس ناامیدی و بدبینی
  ـ احساس گناه، بی‌ارزش بودن  یا بی‌پناهی
  ـ از دست دادن علاقه به  فعالیت‌هایی که قبلاً خوشایند بودند.
  ـ کاهش انرژی، خستگی و کندی
  ـ مشکل در تمرکز، یادآوری یا  تصمیم‌گیری
  ـ بی‌خوابی یا خواب بیش از  حدّ
  ـ تغییر در اشتها و وزن
  ـ فکر خودکشی یا مرگ و یا  اقدام به خودکشی
  ـ تندخویی، تحریک‌پذیری،  زودرنجی، بیقراری، بی‌حوصلگی
  ـ عوارض جسمی و فیزیکی  ماندگار که به درمان جواب نمی‌دهند، مثل سردرد، اختلال گوارشی یا دردهای مزمن
  ▪ شیوع افسردگی
  اغلب پژوهش‌ها نشان می‌دهند  که میزان افسردگی حاد در بین معتادان (الکل یا مواد مخدّر)، چهار برابر بیشتر از دیگران  است. همچنین میزان افسردگی در بین زنان معتاد، دو برابر مردان است. این نسبت  در بین غیرمعتادان نیز برقرار است. هنگامی که فردی که به الکل یا مواد  مخدّر وابستگی دارد دچار افسردگی حاد می‌شود، علاوه بر درمان وابستگی  شیمیایی بدنش باید تحت درمان سلامت ذهنی نیز قرار گیرد.
  ● تشخیص افسردگی
  تشخیص دقیق بسیار حساس است.  اگر این نشانه‌ها و عوارض افسردگی را در خود یافتید، باید حتماً توسط یک روان درمانگر  که در زمینه وابستگی به الکل و مواد مخدّر نیز تجربه داشته باشد تحت  معاینه و سنجش قرار گیرید.
  ● درمان‌های موجود
  معمولاً افسردگی در معتادان  (الکل یا دارو) از طریق روان درمانی و داروهای ضد افسردگی، درمان می‌گردد. مطالعات نشان  داده‌اند که درمان از طریق داروهای ضدافسردگی در کاهش افسردگی بین الکلی‌ها موثر  است. البته باید توجه داشت که دارو درمانی، تنها بخشی از طرح و برنامه درمان  است و نمی‌تواند جایگزین روان درمانی گردد. درک این نکته حائز اهمیت  است که دارو درمانی باید توسط متخصصی که آشنایی کامل به سوء مصرف و  وابستگی به مواد دارد صورت گیرد زیرا برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی  تجویز می‌گردند خودشان ممکن است اعتیادآور باشند.
 
 
  ترجمه : کلینیک الکترونیکی  روان‌یار
  Facts about Addiction and Depression”, Mental Health Center, Hazelden  Foundation(http://forum.behboodi.org/file:///C:/DOCUME%7E1/ADMINI%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif)

 
عنوان: ارتباط متقابل افسردگي و اعتياد
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:08:54 am
ارتباط متقابل افسردگي  و اعتيادمطمئنا در اطراف خود  يا در کوچه و خيابان افرادي را مي بينيد که گرفتار اعتياد شده اند.  اما اين افراد با هم بسيار متفاوت هستند. عده اي از اين افراد بسيار گرفته و غمگين هستند و عده اي ديگر  دچار روحيه اي شادتر نسبت به گروه اول هستند. افراد گروه اول مدت زمان بيشتري گرفتار اعتياد شده اند  و دچار بيماري  روحي و رواني هستند ولي گروه دوم تازه به دام اعتياد افتاده اند و بيماري روحي و رواني ندارند يا تازه دچار آن  شده اند. هنگامي که فردي هم اعتياد و هم علاوه بر آن، يک بيماري رواني مثل افسردگي داشته باشد، پزشکان مي گويند که«تشخيص  دوگانه» دارد. حال براي شناخت اين«تشخيص دوگانه» بايد ديد افسردگي چيست؟
 
 
عنوان: تعريف افسردگي
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:09:21 am
تعريف افسردگيافسردگي احساس وحشتناک  و آزاردهنده اي است که پزشکان آن را چنين تعريف مي کنند: «احساس  دلتنگي و ناخوشي که حداقل براي دو هفته ادامه داشته باشد.» اين  البته با احساس فشار رواني يا غمگين بودن درباره يک چيز يا يک موضوع متفاوت است.  افسردگي معمولا به نظر مي رسد که بدون دليل موجهي بروز مي کند. شخص احساس غمگيني  مي کند بدون آن که دقيقا علت آن را بداند. فعاليت هايي که درحالت عادي براي او خوشايند  بودند ديگر او را خوشحال نمي کنند. حتي  بيرون آمدن از رختخواب نيز مي تواند مشکل گردد. نشانه هاي افسردگي  شامل موارد زير  هستند:
  - احساس افسردگي در اغلب اوقات شبانه روز و تقريبا هر  روز. اين نشانه در  کودکان و نوجوانان مي تواند به صورت تندخويي و تحريک پذيري باشد.
  - از دست دادن علاقه نسبت به فعاليت هايي که قبلا  خوشايند و دلپذير بودند.
  - افزايش يا کاهش زياد وزن.
  - مشکل در خوابيدن يا خوابيدن بيش از حد.
  - احساس خستگي، تقريبا هر روز.
  - احساس بي ارزش بودن يا احساس گناه بدون دليل موجه.
  - مشکل در تمرکز و فکر کردن.
  - صحبت کردن يا حرکت کردن کندتر از حد معمول.
  - به فکر خودکشي يا مرگ افتادن.
 
 
عنوان: تشخيص دوگانه
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:09:50 am
تشخيص دوگانههنگامي که فردي هم  اعتياد و هم علاوه بر آن، يک بيماري رواني مثل افسردگي داشته باشد، پزشکان  مي گويند که«تشخيص دوگانه» دارد. اين عبارت به پزشکان، پرستاران و ساير کادر درماني يادآوري مي کند که اين  بيمار در مسير بهبود خود با چالش ها و موانع اضافي روبروست. افسردگي و ساير بيماري هاي رواني، خطر ابتلاء به اعتياد را  افزايش مي دهند. در بين تمام افرادي که يک نوع بيماري رواني براي آن ها تشخيص داده شده است، 29  درصد داراي سوء مصرف الکل يا دارو مي باشند. بيش از 37 درصد کساني که سوء مصرف الکل دارند و 53 درصد افرادي که سوء مصرف دارو  دارند، حداقل داراي يک نوع بيماري رواني جدي مي باشند. افسردگي در بين کساني که داراي سوء مصرف  الکل يا دارو هستند بيشتر از مردم عادي شايع است.
 
 
عنوان: چرا افسردگي مي تواند به اعتياد بينجامد؟
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:10:20 am
چرا افسردگي مي تواند  به اعتياد بينجامد؟
 
  برخي از مردم براي رفع عوارض و نشانه هاي افسردگي به  استفاده از الکل و
  دارو هاي غيرمجاز روي مي آورند. پزشکان به اين پديده«خود درمانگري»  مي گويند. اثرات  الکل يا دارو مي تواند موقتا احساس غمگيني، گناه يا بي ارزش بودن را کاهش دهد. اما هنگامي که اثر آن ها از بين  رفت، احساسات بد دوباره باز خواهند گشت. اين چرخه مي تواند به استفاده مداوم و نهايتا معتاد شدن بينجامد. پيامدهاي افسردگي  نيز مي تواند شخص را به سوي اعتياد سوق دهد. افراد افسرده معمولا از ارتباطات  اجتماعي کناره مي گيرند و حتي ممکن است در حفظ شغل خود نيز مشکل پيدا کنند.  آن ها در بيشتر اوقات گوشه گير و تنها  هستند و بدون داشتن يک شبکه اجتماعي پشتيبان، براي آسايش و راحتي به  الکل يا دارو  متوسل مي شوند. براي اين گونه افراد، وقت گذراني با کساني که آن ها نيز سوء مصرف الکل يا دارو  دارند راحت تر و آسان تر است زيرا انتظارات اجتماعي از آن ها کمتر است. حتي براي کساني که از  الکل يا دارو براي خود درمانگري استفاده نمي کنند و ارتباطات اجتماعي شان را از دست نداده اند، افسردگي احتمال خطر ابتلاء به  اعتياد را افزايش مي دهد. بسياري از پزشکان فکر مي کنند که همان چيزهايي که فرد را در مقابل  افسردگي آسيب پذير ساخته است، آن ها را بيشتر در معرض سوء مصرف الکل يا دارو قرار مي دهد. کساني که افسردگي ندارند مي توانند  داروي غيرمجاز مصرف کنند يا به طور مرتب مشروبات الکلي بنوشند بدون آن که با مشکلات بلند مدتي روبرو  گردند اما انجام همين کارها براي کساني که افسردگي دارند به احتمال زياد به اعتياد آن ها منجر  مي شود.
 
  چه موقع اعتياد به افسردگي مي انجامد؟
 
  نشانه هاي اعتياد و افسردگي ممکن است بسيار شبيه هم  باشند. هنگامي که  افسردگي به طور مستقيم به سوء مصرف الکل يا دارو ارتباط داشته باشد  و به طور مستقل  وجود نداشته باشد، «تشخيص دوگانه» در نظر گرفته نمي شود بلکه به عنوان پيامد اعتياد محسوب مي  گردد. براي مثال، چند مشکل رواني مستقيما به کوکائين ارتباط دارند. سوء مصرف کوکائين مي تواند  به توهم، اضطراب، مشکل خواب، مشکل در روابط جنسي و يک نوع اختلال در خلق و خو که شامل افسردگي  است منجر گردد.  اما پس از آن که فرد مصرف کوکائين را قطع کند، مشکلات رواني عموما بهتر مي شوند. آمفتامين ها و داروهاي تنفسي،  همگي داراي اثرات مشابهي با کوکائين هستند.
 
 
عنوان: درمان
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:10:51 am
    درمانهنگامي که فرد هم اعتياد و هم  افسردگي داشته باشد، يکي از نخستين گام هاي درمان، دريافتن اين نکته است که کداميک از  آن ها اول به وجود آمده اند. اين اطلاع مي تواند از پرونده بيمار و تاريخچه  مشکلات او به دست آيد. بيمار شايد بتواند احساس افسردگي که پيش از معتاد  شدن داشته است را تشريح کند و يا ممکن است به توصيف خوددرمانگري با دارو  يا الکل بپردازد. گاهي اوقات لازم است که ابتدا به فرد کمک شود تا مصرف  الکل يا دارو را کنار بگذارد و سپس براي افسردگي مورد ارزيابي قرار گيرد.  اگر معلوم باشد که افسردگي، پيامد اعتياد بوده است، درمان اعتياد معمولا تنها کاري  است که بايد انجام شود. اگر افسردگي به عنوان يک مساله جداگانه هم مطرح  باشد البته بايد به آن نيز پرداخت. در اين حالت درمان از طريق مشاوره هاي  تخصصي و داروهاي ضدافسردگي صورت مي گيرد. ترکيب اعتياد و افسردگي،  درمان و بهبود را دشوارتر مي سازد. هنگامي که فردي احساس نوميدي، غمگيني يا  درماندگي مي کند، مقابله با اعتياد او کار بسيار دشواري است. اما با دانستن  ارتباط بين اعتياد و افسردگي، آگاهي از احتمال تشخيص دوگانه، و اتخاذ درمان  هايي که هر دو جنبه را پوشش دهد مي توان راه بهبودي را هموار نمود.
 
  تبیانبيماري‌هاي رواني - مصرف  موادمخدر (مقالات)

عنوان: درمان افسردگي به روش جيم‌کري
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:11:43 am
    درمان  افسردگي به روش جيم‌کري
     «مادري بيمار داشتم و هميشه مي‌خواستم او  احساس بهتري داشته باشد، اوايل فکر مي‌کردم اگر استراحت کند و يک مشت قرص  و دارو بخورد، حال‌اش بهتر مي‌شود. گاهي کنارش‌ مي‌رفتم و برايش دعا مي‌کردم.  گاهي وقت‌ها هم دلقک‌بازي درمي‌آوردم. از در و ديوار آويزان مي‌شدم تا  خنده به لب‌اش بيايد....
 
  من اولين بچه خانواده 6 نفري‌مان  بودم. پدرم ساکسيفون مي‌زد و به خاطر پرداخت چک‌هايش هميشه مقروض بود و در سن 51  سالگي همين شغل‌‌اش را هم از دست داد. از دست دادن شغل پدرم، زندگي‌مان  را تحت تاثير قرار داد. 16 ساله بودم که مدرسه را ترک کردم. خيلي وضعيت بدي  بود. انگار ترمز دستي خانواده‌ام را کشيده بودند. ما در حال تجربه فقر و  بدبختي بوديم
  اين قصه تلخ مربوط به چه کسي  مي‌تواند باشد؟! باور کردني نيست اما اين قصه را يکي از بهترين کمدين‌هاي اين روزگار مي‌گويد؛  کسي که بازي‌هايش او را به مرد 25 ميليون دلاري هاليوود تبديل کرده، کسي که صفت‌هاي  بچه بي‌پروا، صريح، رک‌گوي خوشحال و «يکي از بزرگ‌ترين کمدين قرن  اخير» را به خودش اختصاص داده: جيم کري.
  جيم‌کري، کارهاي خنده‌دار  بسياري را به طور ذاتي از خودش بروز مي‌دهد و به غير از صفت‌هاي گفته شده، به خودخواهي، کله‌خرابي  و احساساتي بودن هم معروف است و شما مي‌توانيد دورن او ذره‌اي از هر کدام از اين  صفت‌ها را به مقدار کم و زياد پيدا کنيد.جيم کري و فلسفه زندگياو درباره فلسفه زندگي‌اش مي‌گويد:  «تنها در لحظه باش و در زمان حال زندگي کن؛ به خاطر اينکه همه چيز در اين لحظه  وجود واقعي دارد و تو بايد از زمان حال خودت لذت ببري؛ مثل کاري که بچه‌ها مي‌کنند  و دست آخر اينکه براي خودت بايد معتبر باشي!» جيم کري ادامه مي‌دهد: «اگر شما در  لحظه‌هاي زندگي‌تان حضور نداشته باشيد، يا در حال نگاه کردن به آينده‌اي  محتوم هستيد و يا برگشتن به گذشته‌اي که پر از درد است و تاسف و  پشيماني!» کري با تمام وجودش اين دو نگاه را درک کرده و از ميان اين  نگاه به گذشته و آينده هر دو را کنار زده و زندگي در «حال» را انتخاب کرده  است.
  جيم کري و افسردگياو در پاسخ به اين سوال که  «چه چيزي کمک کرد که استعداد تو کشف شود؟» مي‌گويد: «افسردگي! من مادري مريض و بيمار  داشتم. مي‌خواستم مادرم حال بهتري داشته باشد. اوايل فکر مي‌کردم اگر استراحت کند  و يک مشت قرص و دارو بخورد حال‌اش خوب مي‌شود، گاهي برايش‌ دعا مي‌کردم،  گاهي از در و ديوار آويزان مي‌شدم تا او بخندد و حال‌اش بهتر شود اما همه  مشکل زندگي‌ام بيماري مادرم نبود. پدرم که نوازنده ساکسيفون بود کارش را در  51 سالگي از دست داد و همه زندگي ما تحت تاثير بي‌کاري و بي‌پولي پدرم قرار  گرفت. 16 ساله بودم که مدرسه را ترک کردم و من و خانواده‌ام در معرض تجربه‌اي  تازه قرار گرفتيم:  فقر و بيچارگي‌! من اولين بچه در خانواده 6 نفري‌مان بودم. درس و مدرسه را در  16 سالگي ترک کردم و همه براي گذراندن زندگي کاري پيدا کرديم. بيشتر اهالي خانه‌مان در گارد امنيتي کار  پيدا کردند و من از اين موضوع خيلي عصباني بودم و بيشتر از همه از دنيا  عصباني بودم؛ دنيايي که کار پدرم را از او گرفته و ما را به اين وضع انداخته  بود. آن‌قدر حال‌ام بد بود که دل‌ام مي‌خواست سر يک نفر را به ديوار  بکوبم!» اما چه شد که جيم‌ کري از آن همه درد و بدبختي و غم رها شد و تبديل به  کسي شد که با فيلم‌ها و بازي‌هايش صدها هزار نفر را دور تا دور دنيا مي‌خنداند؟  پاسخ او اين است: «هر آدمي براي انجام هر کاري نياز به انگيزه دارد و من فکر نمي‌کنم هيچ آدمي بتواند  بدون داشتن اندکي افسردگي بفهمد که چه مي‌خواهد. به نظر من، افسردگي يک جزء لازم براي فهم و درک زندگي  و ساختن آن است. اگر شما دچار اين افسردگي نباشيد، نمي‌توانيد هيجان را  هم درک کنيد.» او در 17 سالگي دچار اين حالت شد؛ زماني که سعي مي‌کرد تا  هم خودش و هم خانواده‌اش را حمايت کند و در کلوپ کمدي تورنتو کار کند. او در 21  سالگي اولين تجربه بازي‌اش را در «نمايش امشب» به اجرا گذاشت؛ بازي‌اي که  درخشان، خيره کننده و موفقيت‌آميز بود اما کري نمي‌خواست يک چهره مشهور  باشد. نمي‌خواست سرمشق و الگوي ديگران باشد: ‌«من توانستم 2 هزار نفر را در کار  خودم پايين بکشم اما نمي‌‌خواستم به دنيا بگويم من از آنها برترم، بلکه  به نظر خودم همه آنها از من جذاب‌‌تر و بامزه‌‌تر بودند‍!» کري تا به  امروز 28 فيلم بازي کرده و ميليون‌ها دلار پول به دست آورده، جايزه اول  گلدن گلاب را برده اما هنوز در حال گذراندن کلاس‌هاي بازيگري است و مي‌گويد  هدف‌اش لذت بردن مردم از بازي‌هاي جديد او است: «در زندگي قله‌هاي بسياري  وجود دارد و دره‌هاي بسياري. خيلي از آنها مي‌توانند تو را لت‌وپار کنند و  اين شروع مرحله نااميدي است؛ مثلا وقتي نمي‌تواني جوابي براي سوال‌هايت  از کائنات پيدا کني. اما تو مي‌تواني بخندي چون سالمي. من هم توي اين  مرحله.قرار گرفتم؛ مثل همان وقتي که مادرم مريض بود و پدرم کارش را از  دست داده بود. اما از آن گذشتم. ولي خيلي‌ها در همان نااميدي مي‌مانند براي  سال‌ها و سال‌ها و گاهي براي هميشه
 
  جيم کري درباره گذشتن از  افسردگي مي‌گويد: «راستش من فقط به خودم مي‌گفتم همه چيز خوب است! البته مدتي هم قرص مصرف  کردم و مدتي هم تحمل کردم. من زندگي سالمي دارم. تنها نوشيدني‌اي که مي‌خورم  قهوه است و خيلي جدي با نوشيدني‌هاي الکي مخالف‌ام. اهل هيچ موادي نيستم و فکر  مي‌کنم، زندگي به خودي خودش‌، خيلي زيبا است و يقين دارم که معجزه اتفاق  مي‌افتد؛ حتي اگر شما به آن معتقد نباشيد
  جيم کري و اسکروچاو امسال در فيلم «کريسمس  کارول» بازي داشت؛ فيلمي که بر اساس شخصيت‌ کلاسيک يکي از داستان‌هاي چارلز ديکنز به  نام رابنز اسکروچ ساخته شد. کري در اين فيلم نقش اسکروچ را دارد. شخصيتي  عصبي، بداخلاق و بدتر از همه، خسيس. کري درباره بازي در اين نقش مي‌گويد:  «مهم‌ترين نکته‌اي که نقش اسکروچ دارد اين است که همه ما يک اسکروچ کوچک درون  خودمان داريم. من هم اين اسکروچ را داشتم، اسکروچ در طي فيلم درون من رشد  کرد و روز به روز بزرگ‌تر شد
 
  هفته نامه سلامت
عنوان: اختلال شخصیت افسرده
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:12:23 am
    اختلال  شخصیت افسرده
 
  (Depressive personality disorder )
 
 
ویژگی اصلی افراد دارای این  شخصیت صفات مادام العمر طیف افسردگی است.
 
  این افراد بدبین ، بی لذت ،  وظیفه شناس ، مردد به خود و به شیوه ای مزمن ناشاد و ناخشنودند.
 
  این شخصیت را پیش تر شخصیت  مالیخولیایی ( ملانکولیک ) می نامیدند.شیوع این شخصیت در مرد و زن تقریبا به یک اندازه  است.این افراد بیشتر اوقات بی کس ، جدی ، عبوس ، سلطه پذیر و بدبین هستند و  خود را دست کم می گیرند.به زودی پشیمان می شوند و احساس بی کفایتی و نا  امیدی می کنند.اینان اغلب موشکاف اند و در جست وجوی عیوب و نقایص خود ،  دیگران ، اجتماع و جهان مته به خشخاش می گذارند.
 
  مانند شخصیت های وسواسی –  جبری کمال طلب و زیادی با وجدان اند و دائما به کار می اندیشند و با شدت وحرارت احساس  مسئولیت می کنند و با پیش آمدن موقعیت های جدید خیلی زود حال شان گرفته می  شود.
 
  همیشه از این می ترسند که  مورد تایید دیگران قرار نگیرند.بدون این که حرفی بزنند در درون خود رنج می کشند وحتا ممکن  است خیلی زود اشک شان درآید. هرچند به طور معمول در حضور دیگران چنین کاری نمی کنند.
 
  شک و تردید و بلا تصمیمی و  احتیاط باعث می شود که احساس نا امنی ذاتی آن ها بیشتر شود.
 
  خلق غالب معمول اینان عبارت  است از اندوه ، دلتنگی ، افسردگی ، فقدان شادی و ناخشنودی.
 
  درک شان از خود حول محور  باورهایی چون بی کفایتی، بی ارزشی و عزت نفس پایین دور می زند.
 
  نسبت به اجتماع چون خود سخت  گیر و موشکاف و عیب جو هستند .شخصیت افسرده منتقد همیشگی خود و دیگران است.دایم در فکر  و خیال بوده ومستعد و آماده ی نگرانی و دچار احساس گناه شدن است .این  شخصیت بدبین و منتظر رخدادهای منفی ست.
 
  ویژگی های شخصیتی افسرده حتا  تا مرز اختلال در بسیاری از مشاهیر و اندیشمندان تاریخ وجود داشته است.
 
  خیام و کافکا و صادق هدایت و  فروغ فرخزاد از این جمله اند.
 
 
  معیارهای پژوهشی  DSM - IV - TR برای اختلال  شخصیت افسرده :
 
 
 
  الگوی ژرف و پایدار شناخت ها  و رفتارها مبتنی بر افسردگی که از آغاز بزرگ سالی شروع شده و در زمینه های گوناگون وجود  داشته باشد که با دست کم پنج مورد از حالات زیر مشخص می شود:
 
  ۱) ویژگی های معمول خلق افسرده ی چیره چون اندوه ، دلتنگی  ، افسردگی ، نداشتن شادی ، ناخشنودی۲) درک از خویشتن حول محور باورهای بی کفایتی ، بی ارزشی  و عزت نفس پایین
 
  دور می زند.
 
  ۳) نسبت به خود عیب جو و تحقیر کننده است و در همه حال  خود را مقصر و گناه کار می داند.
 
  ۴) دایم در اندیشه و گمان و مستعد نگرانی است.
 
  ۵) منفی کار ، عیب جو و نسبت به دیگران نکته بین ، نقاد و  موشکاف است.
 
  ۶) بدبین است.
 
  ۷) مستعد احساس گناه یا پشیمانی است.
 شخصیت افسرده داریم یا مبتلا به اختلال خلقی هستیم؟
 
  افراد دارای شخصیت افسرده با صفات همیشگی در طول عمر که  در طیف افسردگی
  قرار می گیرند مشخص می شوند (شخصیت به عنوان یک برچسب تشخیص کلی  برای رفتار قابل  مشاهده و تجارب درونی قابل بیان ذهنی مورد استفاده قرار گرفته است). شخصیت افسرده به  تازگی در مبحث شخصیت در  dsm-iv-tr طبقه بندی شده است، اما شخصیت ملانکولیک را روان پزشکان  اروپایی نظیر ارنست کرچمر در اوایل قرن  بیستم ، توصیف کردند. شخصیت افسرده را می توان بخشی از یک طیف  اختلالات عاطفی  تصور کرد که در آن اختلال افسرده خویی و اختلال افسردگی اساسی انواع شدیدتر آن هستند.
  سبب شناسی:
  به طور کلی نقش عوامل ارثی در این شخصیت به اثبات رسیده  و طبق نظریه های  زیست شناختی به محور هیپوتالامیک – هیپوفیز – آدرنال مربوط می گردد.  این در حالی است  که نظریه های شناختی به احساس فقدان در اوایل زندگی، ضعف ایفای نقش پدری و مادری و همچنین  وجدان تنبیه گر و احساس فوق العادۀ گناه اشاره دارند.
  تشخیص و ویژگیهای بالینی:
  این افراد از شادی طبیعی زندگی سهم اندکی برده اند ،  تنها، غمگین و خود  ملالتگر هستند. مستعد ابراز احساس پشیمانی و نا امیدی هستند. غالباّ  احساس مسؤلیت می  کنند. به آسانی ، هر چند نه در حضور دیگران ، اشک می ریزند. میل به تردید و احتیاط احساس  ناامنی ذاتی آنها را فاش می کند.
  به طور کلی می توان آنها را آرام، درون گرا، غمگین،  بعضاً بدبین، نکته بین و منتقد نفس، شکاک، اهل انتقاد از دیگران و راضی  نشدنی، باوجدان، مسـؤل و اصلاح گر اجتماعی، خود نظم بخش، اندیشه ورز، تسلیم نگرانی و دل مشغول رویدادهای منفی توصیف کرد.
  افراد دارای شخصیت افسرده از ناشادی مزمن شاکی هستند.  یافتن چیزی شاد  کننده، امید بخش یا خوشبین کننده در زندگی برای آنها دشوار است.  احتمال دارد  کارشان ، خودشان و روابطشان را با دیگران تحقیر کنند. از خود انتقاد می کنند و کندی روانی حرکتی  غالباً نشان دهندۀ خلق پایین آنهاست.
  شخصیت افسرده می تواند زمینه های خود شیفتگی مشهود ،  جامعه گریزی (انزواطلبی) و گاهاً شخصیت وسواسی هم داشته باشد. نمونۀ بارز این شخصیت در تاریخ کافکا  است.
  درمان:
  اگر این سبک شخصیتی شکل افراطی پیدا کند و در کارکرد  عادی فرد مشکل ایجاد  کند نیاز به درمان دارد. روان درمانی روش انتخابی برای شخصیت افسرده  است و این افراد  به روان درمانی بینش گرا پاسخ می دهند چون واقعیت سنجی آنها خوب است، می توانند نسبت به عوامل  روان پویشی بیماری خود وقوف پیدا کرده و اثرات آنها را در روابط بین فردی خود تشخیص دهند.  شناخت درمانی به فرد کمک می کند تظاهرات شناختی بدبینی خود را درک کند. سایر درمانهای مفید عبارتند از گروه درمانی ، درمان روابط  بین فردی و بعضی از این افراد به روشهای خودیاری پاسخ می دهند.
 
  برگرفته از خلاصه روان پزشکی کاپلان
 
  دکتر اطهری
 
 
عنوان: چگونه زندگی خود را پر انرژی و فعال کنیم؟
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:13:05 am
    چگونه  زندگی خود را پر انرژی و فعال کنیم؟
     اگر  زندگی شما یک نواخت، کسل کننده و خالی از انرژی است رعایت نکات زیر می تواند به  پویایی شما کمک کند:
 
  ۱- روزانه ۱۰ تا ۳۰ دقیقه به قدم زدن بپردازید، و در این حین  لبخند بزنید. این برترین داروی ضد افسردگی ست.
  ۲- حداقل ۱۰  دقیقه در روز با خود خلوت کنید، در صورت نیاز از قفل در غافل نشوید.
  ۳- با استفاده از ویدئو برنامه های تلویزیونی آخر شب و  مورد علاقه تان را ضبط کنید، و خواب بیشتری کنید.
  4- صبحها که از خواب بیدار می  شوید این جمله را کامل و تکرار کنید: « امروز قصد دارم….»
  ۵- با سه E زندگی کنید؛ Energy (انرژیEnthusiasm (شوقEmpathy (فهم و همدلی با دیگران)، و همینطور با سهیعنی Faith (ایمانFamily (خانواده) و Friends (دوستان).
  ۶- امسال بیشتر از سال پیش به تماشای فیلمهای عمومی  (مناسب برای تمام سنین)، بازی با دوستان و خواندن کتاب بپردازید.
  ۷- زمانی را به مراقبه و نیایش اختصاص دهید. اینها سوخت  روزانه برای انجام زندگی پر مشغله مان را فراهم می کنند.
  ۸- با افراد بالای ۷۰ و زیر ۶ سال  اوقات بیشتری صرف کنید.
  ۹- وقت بیداری بیشتر رویا ببینید.
  ۱۰- از غذاهایی که از گیاهان و درختان بار می آیند بیشتر  مصرف کنید، و ازآنها که در کارخانه ها تولید می شوند کمتر.
  ۱۱- مقداری چای سبز و مقادیر بسیار فراوان تری آب بنوشید.  ایدا اریزا (نوعی زغال اخته آبی رنگ)، غذاهای دریائی، گل کلم، بادام و  گردو و خشکبار مصرف کنید۱۲- تلاش کنید هر روز حداقل سه نفر را به لبخند وادارید.
  ۱۳- از خانه گرفته تا داخل ماشین و روی میز کار همه را  مرتب و تمیز کنید، بگذارید انرژی تازه ای وارد زندگیتان شود.
  ۱۴- انرژی پرارزشتان را بر سر شایعه سازی، هیولاهای انرژی  خوار، مسائل مربوط به گذشته، افکار منفی و یا آنچه بدان کنترل  ندارید هدر ندهید. در عوض انرژیتان را صرف همین لحظه مثبت اکنون کنید.
  ۱۵- این را درک کنید که زندگی یک مدرسه است و شما اینجائید  تا بیاموزید، تا همه امتحانهایتان را بگذرانید. مشکلات تنها بخشی از  این دوره آموزشی اند که درست مثل کلاس درس جبر می آیند و می روند، منتها  درسهائی که از این کلاس فراگرفته می شود عمری با شما باقی خواهد ماند.
  ۱۶- صبحانه تان را چون یک شاه، ناهارتان را چون یک شاهزاده  و شام تان را چون بچه دانشگاهی ای بخورید که کارت اعتباریش ته کشیده باشد.
  ۱۷- بیشتر لبخند بزنید و بیشتر بخندید. این هیولاهای انرژی  خوار را ازتان دور نگه خواهد داشت.
  ۱۸- زندگی چندان عادلانه به نظر نمی رسد، با این حال  زیباست.
  ۱۹- زندگی کوتاه تر از آنیست که وقتمان را صرف تنفر از  دیگران کنیم.
  ۲۰- خودتان را خیلی جدی نگیرید، دیگران هم اینکار را در  مورد شما نمی کنند۲۱- مجبور نیستید همه بحث ها و منازعات را به نفع خود تمام  کنید. با مخالفتها موافقت کنید.
  ۲۲- با گذشته تان از در سازش در آئید، آنوقت دیگر اکنونتان  را خراب نخواهید کرد.
  ۲۳- زندگی تان را با زندگی دیگران مقایسه نکنید. شما از  موضوع و هدف این سفر آنها هیچ نمی دانید.
  ۲۴- از شمع هایتان استفاده کنید، خوشگل ترین ملافه تان را  کنار نگذارید، برای روز مبادا و یا روزی خاص نگه شان ندارید، امروز  همان روز بخصوص است.
  ۲۵- جز شما کس دیگری مسئول خوشبختی تان نیست.
  ۲۶- همه باصطلاح بدبختیها را با این جمله قالب دهید: «آیا  تا پنج سال آینده، هیچ اهمیتی خواهند داشت؟»
  ۲۷- همه را به خاطر هر چیز و همه چیز ببخشید.
  ۲۸- افکار مردم در مورد شما، هیچ ربطی به شما ندارند.
  ۲۹- زمان حلال همه مشکلات است. به همه چیز زمان دهید، زمان.
  ۳۰- یک موقعیت هر چقدر خوب یا بد، بالاخره تغییر می کند.
  ۳۱- زمان بیماری، این شغل نیست که به دردتان می رسد،  دوستانتان هستند. با آنها در تماس باشید.
  ۳۲- از شر هر آنچه سودمند، زیبا و شادی بخش نیست، خلاص  شوید.
  ۳۳- حسادت هدر دادن وقت است. شما الان به همه آنچه نیاز  دارید رسیده اید.
  ۳۴- بهترینها هنوز در راه اند.
  ۳۵- هر حسی که می خواهید داشته باشید، بلند شوید، شیک کنید  و بزنید بیرون.
  ۳۶- کار درست را انجام دهید!
  ۳۷- با خانواده در تماس باشید.
  ۳۸- شبها قبل از خواب این جمله را کامل و تکرار کنید: «به  خاطر… ممنونم.» «امروز به … دست یافتم
  ۳۹- یادتان باشد، برکتهای زندگی آنقدر هست که استرس و  نگرانی را بدان راهی نباشد.
  ۴۰- از سفر لذت ببر. بهترین استفاده را از آن کنید و از  سفرتان لذت ببرید.
 
 
  راضیه مخبریان - کارشناس ارشد  روانشناسی بالینی
عنوان: مصرف الکل - بررسی اثر برطرف کننده غم و ناراحتی
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:13:30 am
    مصرف  الکل - بررسی اثر برطرف کننده غم و ناراحتی
     برخلاف  اين باور قديمي كه نوشيدن الكل به افراد كمك مي‌كند غم خود را فراموش كنند، الكل  خاطرات ناگوار را ماندگارتر مي‌نمايد.
 
  محققان ژاپني مي‌گويند براي  فراموش كردن خاطرات نامطلوب بهترين راه اين است كه در مراحل اوليه خاطرات مثبت را بجاي  خاطرات منفي در ذهن خود ثبت كنيد. اين محققان دريافته‌اند برخلاف اين باور قديمي  كه نوشيدن الكل به افراد كمك مي‌كند غم خود را فراموش كنند، الكل خاطرات  ناگوار را ماندگارتر مي‌نمايد.
 
  به گزارش خبرنگار سایت پزشکان  بدون مرز به نقل از خبرگزاري فرانسه ، محققان دانشگاه توكيو دريافتند ماده مست‌كننده  اتانول در الكل برخلاف باور عموم حافظه را كاهش نمي‌دهد بلكه آن را حبس مي‌كند.
 
  اين محققان به سرپرستي نوريو  ماتسوكي استاد داروشناسي به دسته‌اي موش آزمايشگاهي شوك خفيف دادند تا آنها را در  برابر ترس شرطي كنند. در نتيجه وقتي موشها داخل قفس گذاشته مي‌شدند از ترس  درجاي خود ميخكوب مي‌شدند و خود را جمع مي‌كردند.
 
  محققان سپس به موشها اتانول  يا آب نمك تزريق كردند.
 
  محققان دريافتند موشهايي كه  الكل در خونشان بود در مقايسه با ساير موشها مدت طولاني‌تري ترسيدند و ترس آنها بطور  ميانگين دو هفته ادامه داشت.
 
  به گفته آنان اگر اين يافته‌ها  را به انسانها تعميم دهيم، بدان معنا خواهد بود كه حتي اگر كسي الكل مصرف كند تا خاطره  ناگواري را فراموش كند، حتي اگر فرد در آن زمان شاد باشد، اين خاطره تلخ با  قدرت در ذهن باقي مي‌ماند و روز بعد آنها آن خوشي‌ها را به خاطر نخواهند آورد.
 
  اين يافته‌ها درسهايي در مورد  كنار آمدن با خاطرات بد به ما مي‌آموزد و آن اينكه مصرف الكل را بايد كنار گذاشت.
 
  اين يافته‌ها در مجله  دانشگاهي "‪ "Neuropsychopharmacologyمنتشر شده است.


عنوان: تصورات نادرست درباره الكل
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:14:03 am
تصورات نادرست درباره  الكل
 

    تصورات  نادرست درباره الكل
 
  جام جم آنلاين: انگليسي ها  براي پنهان كردن اين واقعيت كه از افسردگي رنج مي برند به مشروبات الكلي پناه مي  برند.
  به گزارش گاردين به نقل از  گزارش بنياد بهداشت رواني ، افزايش نسبت افراد الكلي نسبت مصرف الكل در 50 سال گذشته به  دو برابر افزايش يافته نشان اين است كه اين مردم مي كوشند شخصا ناراحتي هاي  روحي ، رواني خود را برطرف كنند در حالي كه با اين كار ناخواسته مشكلات خود  را تشديد مي كنند.
  تحقيق انجام شده براي بنياد  فوق نشان مي دهد يك دهم مردم انگليس حدود پنج ميليون نفر هر روز مشروب الكلي مي خورند.  همين نسبت مردم مي گويند اين كار را مي كنند تا از احساس اضطراب و افسردگي  خود كم كنند و قطع مصرف الكل براي آنان خيلي سخت است.
  اين تحقيق همچنين نشان مي دهد  برخلاف تصور، فقط 3 درصد از جمعيت 18 تا 34 ساله انگليسي مشروب الكلي مي نوشند در حالي  كه اين نسبت براي افراد بالاي 55 ساله 15 درصد است.
  براساس اين تحقيق احتمال اين  كه افراد داراي اختلالات روحي رواني دائم الخمر باشند دو برابر مردم عادي است.
  70 درصد مرداني كه خود را مي  كشند پيش از اين كار مشروب الكلي خورده اند.
  تحقيق فوق نشان مي دهد 40  درصد افراد به الكل رو مي آورند تا كمتر احساس اضطراب كنند، 26 درصد براي اين كه از  افسردگي خلاص شوند و 30 درصد براي اين كه مشكلات خود را فراموش كنند.
  حدود 88 درصد از بيش از هزار  نفري كه از آنان نظرسنجي شد گفتند ترك كامل الكل براي آنان دشوار است.
  آمار دولت انگليس نشان مي دهد  38 درصد مردان و 16 درصد زنان اين كشور بيشتر از ميزان توصيه شده(!؟) الكل مصرف مي كنند  و 1.1 ميليون نفر در انگليس وابسته به الكل (دائم الخمر) هستند.
  اندرو مك كولوك ، رئيس بنياد  بهداشت رواني انگليس گفت : مردم براي اين مشروب الكلي مي خورند تا با مشكلات روحي و  رواني و موقعيت كه نمي توانند با آنها كنار بيايند غلبه كنند و از اضطراب و  افسردگي خلاص شوند.
  گاردين مي افزايد: اما  استفاده از الكل براي از بين بردن اضطراب و نگراني موثر واقع نمي شود زيرا الكل مي تواند  اعصاب انتقالي را كه مغز به آنها نياز دارد تا از اضطراب افكار نگراني آور  خلاص شود، ضعيف كند. به اين دليل است كه بسياري از مردم پس از بدمستي بشدت  احساس اضطراب و نگراني مي كنند.
  اين گزارش در هفته ملي  افسردگي در انگليس انتشار يافت.
عنوان: افسردگي و کشيدن سيگار به يک اندازه مهلک هستند
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:14:32 am
    افسردگي  و کشيدن سيگار به يک اندازه مهلک هستند
     پژوهشگران  دانشگاه برگن در نروژ و انستيتو روانپزشکي کالج کين لندن دريافتند که افسردگي مي‌تواند به اندازه  کشيدن سيگار مرگبار باشد.
 
  به گزارش سرويس بهداشت و  درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه، در تحقيقات به عمل آمده در اين  خصوص پژوهشگران دريافتند که آمار مرگ و مير ناشي از افسردگي و کشيدن سيگار  در مواردي به يک اندازه است.
 
  از نکات جالب اين تحقيق  مقايسه تاثيرات مخرب افسردگي صرف و ترکيبي از افسردگي و نگراني بر سلامت انسان بود و در  اين خصوص تاکيد شد که ترکيب افسردگي و نگراني در قياس با افسردگي صرف مي‌تواند خطر  کمتري براي فرد به همراه داشته باشد و در واقع نگراني در اين مورد خاص  براي فرد جنبه مثبت در برخواهد داشت.
 
  پژوهشگران معتقدند که علت اين  مسئله روشن و شفاف است؛ افرادي که صرفا افسرده هستند در جستجوي کمک براي رفع مشکل  خود برنمي‌آيند، اما آنهايي که در کنار افسردگي دچار نگراني نيز مي‌باشند،  درصدد دريافت کمک براي رفع مشکل خود برخواهند آمد.

عنوان: نقش حيوانات خانگي در درمان افسردگي
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:15:13 am
    نقش  حيوانات خانگي در درمان افسردگي
     تحقيقات  گسترده محققان در نقاط مختلف جهان نشان داده كه ميتوان پاره اي از مشكلات  عاطفي و اختلالات روحي افراد را بوسيله حيوانات خانگي درمان نمود. در علم روانشناسي و روانپزشكي واژه  pet therapy (درمان با حيوانات  به عنوان همدم)  مدتي است كه جاي خود را باز كرده و روز به روز مورد علاقه محققان قرار  گرفته است.
  برقراري پيوند عاطفي با حيوان  همدم در افراد منزوي،آنها را از حالت سكون خارج نموده و قسمتي از نيازهاي روحي وي را  برآورده ميكند. يك حيوان  دست آموز  قادر است با رفتارهاي خود محبت صاحب خود را جلب نمايد و آن انسان با تلطيف عواطفش  و برقراري رابطه عاطفي با آن حيوان، احساسات فرو خورده خود را ارضاء سازد. يكي از معضلات زندگي صنعتي و شهرنشيني،  احساس تنهاپي در ميان آدميان هست و اين احساس تنهاپي در دراز مدت آثار مخربي  بر روح و روان انسان ميگذارد و كم كم انسان افسرده شده و راندمان  كاريش پايين ميايد. در جوامع غربي مدتهاست كه حيوانات دست آموز به خانه هاي  مردم راه يافته و اشخاص زيادي علاقمند به داشتن حيوانات خانگي ميباشند  (در كشور فرانسه شمار سگ و گربه هاي خانگي بالاي 40 ميليون بر آورد شده  است). غربي ها توانستند قسمتي از خلاء روحي و عاطفي خود را با داشتن اين  حيوانات پر نمايند.
  تحقيقات نشان داده در دو گروه  از افراد اين حيوانات سودمند تر هستند يكي بين سالمندان كه به نوعي احساس تنهايي كرده  و دچار افسردگي هاي خفيفي ميشوند. گروهي از روانپزشكان كالج سلطنتي انگليس  ،سالمندان مرد يك آسايشگاه رواني را از نظر رواني بررسي و  بطور تصادفي آنها را به سه دسته تقسيم نمودند،بطوريكه به يك دسته بصورت  تمام وقت سگ ماده از يك نژاد و يك سنين در اختيارشان قرار دادند به دسته دوم  گربه ماده داده شد و به دسته سوم ماهي آكواريمي در اختيارشان قرار دادند،پس  از 9 ماه رفتار اين سالمندان مورد مطالعه قرار گرفت. دسته اول كه سگ در  اختيارشان قرار گرفته بود در ميان آنها حس دگر خواهي قويتر شده بود در  ميان دسته دوم رفتار افزايش جنب و جوش گاهي شيطنت هاي بچگي! در بين شان ديده  ميشد و به آنهاپي كه ماهي آكواريومي داده شده بود رفتارهاپي مثل زيبا دوستي و  تحسين هنر در بين شان تقويت شده بود. در ضمن در بين هر سه گروه از سالمندان  آثاري از نشاط و كاهش افسردگي هم مشاهده گرديد.
  كودكاني با علايمي از  اختلالات روانپريشي و افسردگي هم در درمان با حيوانات خانگي مورد توجه قرار گرفته اند و  علايمي از بهبودي در بين شان مشاهده گرديده است. البته هنوز محققان  اختلافاتي در نتايج درماني اين كودكان عنوان ميكنند كه جا براي مطالعه در  اين زمينه فراوان است.نتايج سودمند در اين بين ،در بين كودكاني با معلوليت جسمي و حركتي  و معلوليت هاي حسي بيشتر مشاهده گرديده است.
  غير اين امروزه باز در جوامع پيشرفته سگ ها به خدمت  نابينايان آمده و آنها را بطور صحيح به مقصد ميرسانند و باعث افزايش اعتماد  به نفس در نابينايان گرديده است.
  در كشور ما اين شاخه از علم  روانشناسي به هيچ وجه مورد توجه قرار نگرفته بسياري از محققان كشورمان با واژه  pet therapy كاملا غريبه  هستند و حتي برخي اين روش از درمان را مورد تمسخر قرار ميدهند. من  و ديگر همكاران دامپزشك متاسفانه بسيار با افراد و بخصوص با نوجوانان  و جواناني برخورد كرده ايم تنها به دليل ابراز وجود و به خاطر جلب توجه  ديگران در خيابان اقدام به گرداندن حيوانات خانگي در شهر ها كرده و پس  از ارضا ء شدن اين حس ديگر علاقه اي به داشتن حيوان خانگي ندارند. بارها  مشاهده كرده ام كه پديده حيوان آزاري حتي در بين آنهايي كه در خانه يشان از  حيوانات نگه داري ميكنند امر شايعي است.شايد اين رفتار از پرتاب سنگ  به گنجشكان و گربه ها در كودكي شروع شده و ديدن صحنه هاي سر بريدن و مثله كردن  حيوانات در معابر عمومي(مانند قرباني كردن) تداوم گر اين عمل زشت حتي در  بزرگسالي باشد.
  در جاپيكه بخوبي محققان نشان  دادند حتي علاقه مندي و نگه داري از حيوانات باعث كاهش عارضه هاي قلبي و عروقي شده  است(بخاطر كاهش هورمون هاي استرس) جا دارد روانپزشكان و روانشناسان كشور ما نيز  دست به مطالعاتي در اين مورد بزنند و نتايج اين تحقيقات را با توجه به  فرهنگ كشورمان مد نظر داشته باشند تا حداقل اندكي از بيماران روحي و  رواني و بچه هاي معلول و نابينايان با ياري از اين نعمت الهي به زندگي اجتماعي  باز گردند.
 
  روزي يك علاقمند به نگه داري  از حيوانات از من پرسيد( يقينا استثناها از عام سوا هستند) آيا كسي كه حاضر نيست ذره  اي حيوانش دچار درد و رنج بشود آيا ميتواند دست به جنايت شنيع انساني  بزند؟؟!!

عنوان: پاسخ : افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:15:47 am
    محققان  ادعا كردند:
  نگهداري از حيوانات خانگي  براي سلامتي مفيد است
 
 
  محققان ادعا كرده‌اند: داشتن  يك حيوان خانگي مي‌تواند در حفظ سلامتي موثر باشد.
 
  به گزارش سرويس بهداشت و  درمان ايسنا، پژوهشگران مي‌گويند؛ داشتن يك حيوان خانگي در طول زندگي، انسان را  تندرست و سرحال نگه مي‌دارد.
 
  نتايج يك تحقيق جديد نشان  داده است: نگهداري از حيوانات اهلي و خانگي باعث كاهش فشار خون مي‌شود، انسان به ورزش كردن  ترغيب مي‌كند و همچنين بهداشت رواني را بهبود مي‌بخشد.
 
  ربكا جانسون، استاديار  دانشگاه ميسوري در اين باره خاطرنشان كرد: حيوانات خانگي بويژه در زمان مشكلات و بحرانهاي  اقتصادي سخت مفيد هستند.
 
  وي افزود: حيوانات خانگي باعث  مي‌شوند كه در انسان يك علاقه و پذيرش ناخودآگاه بوجود آيد و اين احساس كاملا  بخشي از پاسخ‌هاي لازم براي مشكلات اجتماعي مانند بي‌تحركي و چاقي است.
 
  اين پژوهش با هدف بررسي نحوه  تعامل بين انسان‌ها و حيوانات انجام گرفته و كارشناسان بين المللي در حال بررسي اين  ارتباط و فوايد يا مضرات آن هستند.
 
  محققان در اين پژوهش‌ دريافته‌اند؛  كساني كه در خانه حيوان اهلي دارند بيشتر تحرك دارند و راه مي‌روند كه اين امر  براي سلامتي مفيد و موثر است.


عنوان: مشکلات جنسی بیماران دچار افسردگی
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:16:18 am
    مشکلات  جنسی بیماران دچار افسردگی
     ترجمه :  جعفر پاک نیت(همکاری افتخاری)
  از WEBMD.COM
 
 
  اگر افسرده گی بالینی و  همچنین تجربه مشکلات جنسی دارید ، شما تنها نیستید. مشکلات جنسی از قبیل اختلال عملکرد نعوظ یا  ناتوانی در رسیدن به اورگاسم، اغلب با افسردگی همراه بوده است. خبر خوب  این است که پزشکان معمولا می توانند مشکلات جنسی که با افسردگی همراه  است را درمان کنند.
 
  ارتباط بین مشکلات جنسی و  افسردگی چیست؟
  فکر می کنم مغز یک اندام  جنسی بسیار حساس است. میل جنسی در مغز آغاز می شود و از همانجا به پایان میرسد. چونکه  انتقال دهنده های عصبی، مواد شیمیایی خاصی هستند که در مغز وجود دارند.  این مواد شیمیایی ارتباطات بین سلول های مغز را افزایش میدهند و خون  بیشتری را به اندامهای جنسی به جریان می اندازند. مشکل این است که ، این مواد  شیمیایی مغز با افسردگی و اختلالات خلقی دیگر، ناهماهنگ میشوند.
 
  خیلی از مردان و زنان مبتلا  به افسردگی، میل جنسی ندارند و یا کم دارند. و خستگی عجیبی در روابط جنسی دارند.
 
  آیا داروهای ضد افسردگی باعث  مشکلات جنسی میشوند؟ همانطور که داروهای ضد  افسردگی در تقویت روحیه فردی و یا احساس اعتماد بنفس مفید هستند، برخی از انواع داروهای ضد  افسردگی، برای مثال مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین  (SSRIs)عوارض نامطلوبی دارند.  عوارض جانبی آنها می تواند به مشکلات جنسی منجر شود.
 
  داروهای ضد افسردگی با تغییر  تعادل مواد شیمیایی مغز، باعث کمک به بالا بردن خلق و خوی افراد مبتلا به افسردگی می  شود. اما همان مواد شیمیایی در واکنشهای جنسی نقش دارند. داروهای ضد  افسردگی که تغییر تعادل بیش از حدی دارند ، معمولا باعث اختلال عملکرد جنسی  میشوند. عوارض جنسی داروهای ضد افسردگی، به نظر می رسد با افزایش دوز  دارو، افزایش می یابد.
 
  چه نوع از مشکلات جنسی با  داروهای ضد افسردگی همراه هستند؟
  مشکلات جنسی با داروهای ضد  افسردگی ممکن است شامل :
 
  * ناتوانی در آغاز و یا لذت  بردن از رابطه جنسی
  * اختلال عملکرد نعوظ در  مردان
  * کاهش میل جنسی
  * ناتوانی در رسیدن به اوج  لذت جنسی
 
  چگونه مشکلات جنسی همراه با  افسردگی، درمان می شود؟
  راه هایی برای مدیریت عوارض  جنسی داروهای ضد افسردگی بدون افت درمان، وجود دارد. به عنوان مثال ، به دلیل برخی از  عملکردهای متفاوت داروهای ضد افسردگی جدیدتر، ممکن است عملکرد جنسی را  تحت تاثیر قرار ندهد. بنابراین دکتر ممکن است دارو ضد افسردگی را تغییر  دهد ، نوعی که اثر کمتری در کاهش توانایی جنسی دارد. همچنین داروهائی وجود  دارند که می توانند همراه با ضد افسردگی مصرف شوند و موجب بهبود عملکرد  جنسی شوند. برای رسیدن به آن باید با دکتر صحبت و تقاضای کمک شود.
 
  بدون دانستن وجود مشکل جنسی،  دکترنمی تواند در مورد آن کاری بکند. آشکارا با همسر و دکتر خود گفتگو شود. سپس از دکتر  درخواست شود که به این وضعیت کمک کند.
 
  هرگاه که مبتلایان درک کنند،  مشکلات جنسی مرتبط با دارو می تواند درمان شود ،  بسیاری از آنها داروهای ضد افسردگی را انتخاب و مصرف آن را ادامه خوهند داد.
 
  مشکلات جنسی بیماران  روانپزشکی تحت درمان(اخبار)

عنوان: با گياهان افسردگي خود را درمان كنيم
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:17:42 am
    با  گياهان افسردگي خود را درمان كنيم
     متاسفانه  اين پديده به صورت خفيف، متوسط يا شديد، نه‌تنها در افراد مسن و ميانسال بلکه در  بسياري از جوانان نيز ديده مي‌شود.
  متن کل خبر :
  براي درمان انواع افسردگي،  ساليان درازي است که از انواع داروهاي ضدافسردگي شيميايي استفاده مي‌شود ولي چون درمان  افسردگي گاهي چندين ماه يا چندين سال طول مي‌کشد، مصرف‌کنندگان اين داروها  هميشه از عوارض جانبي آن ناراضي و نگران هستند؛ به همين دليل، به‌تازگي  تحقيقات وسيعي روي گياهان دارويي ضدافسردگي و آرام‌بخش صورت گرفته و تعدادي  داروي گياهي مؤثر و داراي حداقل اثرات جانبي به بازارهاي جهاني عرضه شده  است؛ البته مصرف اين گياهان هم بدون عارضه نيست و خواندن اين مطلب نبايد  باعث شود داروهايي را كه پزشك برايتان تجويز كرده، به طور ناگهاني قطع  كنيد اما شايد با مشورت و تحت‌نظر پزشكتان بتوانيد كم‌كم آنها را جايگزين  داروهاي شيميايي كنيد. در اين مطلب به معرفي تعدادي از اين گياهان مي‌پردازيم:
 
  سنبل الطيبيكي از قديمي‌ترين گياهان  دارويي است كه در ايران و جهان از آن براي مصارف گوناگون دارويي، غذايي و بهداشتي  استفاده مي‌شود.
 
  اين گياه به صورت وحشي در  جنگل‌هاي كم‌درخت در حاشيه جويبار‌ها و گودال‌ها مي‌رويد.
 
  قسمت مورد استفاده اين گياه،  ريشه آن است و معمولا از ريشه گياهي كه بيش از 3سال عمر دارد، استفاده مي‌شود. سنبل الطيب  پس از خشك شدن به رنگ قهوه‌اي درمي‌آيد و طعم آن تلخ ولي خوشبو و معطر  است و عطر آن پس از خشك شدن، بيشتر مي‌شود.
 
  بوي مطبوع اين گياه به قدري  است كه گربه آن را از فواصل دور هم تشخيص مي‌دهد و به طرف آن مي‌رود؛ به همين علت،  به اين گياه علف گربه نيز مي‌گويند.
 
  تاثير دارويي ريشه تازه اين  گياه، 3برابر خشك شده آن است. سنبل الطيب بايد در حرارت كم خشك شود زيرا حرارت بالا تمام  اثر دارويي آن را از بين مي‌برد. يكي از مهم‌ترين خواص دارويي اين گياه خاصيت آرام‌بخش بودن  آن است.
 
  سنبل الطيب با داشتن خاصيت  ضدتشنج در رفع ناراحتي‌هاي عصبي و كاهش صرع نيز مفيد است.
 
  دلهره، تشويش و نگراني را تا  حد زيادي از بين مي‌برد و جايگزين خوبي براي قرص‌ها و داروهاي آرام‌بخش است.
 
  مقدار 2تا4 گرم سنبل‌‌الطيب  را- که قبلا کوبيده شده باشد- در يک ليوان آب جوش ريخته به مدت نيم ساعت باقي بگذاريد تا  دم بکشد سپس آن را صاف كرده و روزي 3 بار، هر بار يک فنجان ميل کنيد. اين  نوشيدني معالج تمام حالات عصبي،سرگيجه ، ناآرامي‌هاي عصبي، ضدترس شبانه اطفال و  آرام‌بخش بسيار خوبي براي كارهاي فكري زياد است.
 
  زعفرانبومي ‌نواحي مختلف آسيا، به‌ويژه  جنوب غرب آسيا، جنوب اروپا و جنوب اسپانياست. قسمت مورد استفاده اين گياه- كه  به نام زعفران در بازار تجارت موجود است- انتهاي خامه و كلاله گل است.
 
  زعفران حاوي مواد چرب، املاح  معدني، موسيلاژ و اسانس‌هاي فراواني است. رنگ زعفران مربوط به ماده‌اي به نام  كرويسن است.
 
  مهم‌ترين خاصيت زعفران- كه از  قديم مورد توجه بوده- درمان افسردگي است.
 
  زعفران بويي قوي و طعمي‌ تلخ  دارد، باعث تحريك اعصاب شده، اثر مسكن دارد و داراي خاصيت آرام‌بخشي و خواب‌آوري است و  بالاخره اگر مي‌خواهيد هميشه شاد و خندان باشيد، زعفران بخوريد.
 
  زعفران را بايد در شيشه‌هاي  دربسته و دور از نور نگهداري كنيد زيرا عطر و رنگ خود را در اثر نور از دست مي‌دهد.  اسانس زعفران تبخيرشدني است و در صورت نگهداري نامناسب به مرور زمان اسانس  آن تبخير، از اثرات دارويي و طعم و مزه آن كاسته شده و مرغوبيت خود را نيز از  دست مي‌دهد.
 
  با توجه به اينكه مواد معطر  گياه در حالت پودر شده، بسيار سريع‌تر از پودر نشده آن تبخير مي‌شود پس بهتر است زعفران  را تا موقع مصرف پودر نكنيد يا در صورت پودر كردن، در ظرف دربسته نگهداري  كنيد.
 
  از مضرات زعفران اين است كه  روي سيستم توليد مثل اثر دارد؛ بنابراين زنان حامله بايد از خوردن زياد آن اجتناب  كنند.
 
  در ضمن خوردن زياد زعفران  براي كليه‌ها مضر است و اشتها را نيز كم مي‌كند.
 
  علف چايدر حال حاضر، يکي از بهترين  داروهاي گياهي ضدافسردگي- که خاصيت دارويي و خواص ارزنده ديگري نيز دارد- علف چاي  است.
 
  قدمت مصرف اين گياه، بيش از 2  هزار سال است و نزد بيشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترين داروي بيماري‌هاي عصبي  مورد استفاده بوده است.
 
  اكنون بيش از 50کارخانه  داروسازي جهان از گياه علف چاي، داروهاي مختلف ضدافسردگي تهيه مي‌کنند. اين گياه در ايران  با نام‌هاي ديگري نظير گل‌راعي، علف هزارچشم و هوفاريقون شناخته مي‌شود.
 
  قسمت مورد استفاده اين گياه،  سرشاخه گلدار گياه تازه يا گياه خشك‌شده و نيز گل‌هاي تازه گياه است.
 
  علف چاي در درمان افسردگي‌هاي  خفيف عصبي همچون افسردگي‌هاي دوران يائسگي و درمان خستگي‌هاي عصبي مؤثر است. خاصيت اين  گياه در درمان افسردگي به اثبات رسيده است.
 
  ماده مؤثر اين گياه هايپريسين  است.اين گياه را نيز مي‌توانيد به صورت چاي، دم ‌كرده و نوش‌جان كنيد.
 
  مارال شریفهمشهری آنلاین
_______________
عنوان: درمان افسردگي با داروهاي گياهي
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:18:17 am
    درمان  افسردگي با داروهاي گياهي
 
  براي درمان انواع افسردگي،  ساليان درازي است که از انواع داروهاي ضد افسردگي شيميايي استفاده مي شود ولي چون  درمان افسردگي گاهي چندين ماه و يا چندين سال طول مي کشد، بنابراين مصرف کنندگان اين  داروها هميشه از عوارض جانبي آن ناراضي و نگران هستند، به همين دليل در  دو سه دهه گذشته تحقيقات وسيعي برروي گياهان دارويي ضدافسردگي، آرام بخش و ضددرد  صورت گرفته  و تعدادي داروي گياهي موثر و داراي حداقل اثرات جانبي به بازارهاي جهاني عرضه  شده است که مي تواند در بسياري از موارد، جايگزين داروهاي شيميايي ضد افسردگي شود. درحال حاضر يکي از  بهترين داروهاي گياهي ضد افسردگي که داراي خاصيت دارويي و خواص ارزنده ديگري  نيز مي باشد، دارويي است که از عصاره گياهي با نام علمي  PERFURMATUM HYPERiCUM که در  جهان با نام  علمي WORT NS JOH.St مشهور  است، تهيه مي شود. اين گياه در ايران با نام هاي علف چاي، گل راعي، علف هزار چشم و  هوفاريقون شناخته مي شود. قدمت مصرف اين گياه، بيش از دو هزار سال است و  نزد بيشتر اقوام و ملل جهان به عنوان بهترين داروي بيماري هاي عصبي مورد  استفاده بوده تا اينکه در حدود يک قرن پيش، براي اولين بار در آلمان از آن  فرآورده صنعتي تهيه شده و سپس در حدود سه دهه قبل در بيشتر کشورهاي  اروپايي و آمريکا محصولات زيادي از آن به بازار آمد. در حال حاضر بيش از 50  کارخانه داروسازي جهان از گياه علف چاي، داروهاي مختلف ضد افسردگي تهيه مي  کنند. در ايران نيز براي اولين بار در سال 1378 از عصاره اين گياه دارويي به  شکل قطره و با نام "هايپيران" HYPIRAN منطبق با استاندارد جهاني و با کيفيتي  برابر با انواع خارجي تهيه و به عنوان داروي رسمي ايران شناخته شد. با  توجه به اينکه به طور اساسي و به علت شرايط آب و هوايي، گياهان دارويي ايران  داراي مرغوبيت خاصي مي باشند، لذا علف چاي ايران داراي بهترين کيفيت بوده و  داروي ساخته شده از آن (هايپيران) نيز از کيفيت و استاندارد بالايي برخوردار  است.
  اثرات هايپيراناين دارو در افسردگي، انواع  مشکلات عصبي، ميگرن، پرخوابي، مشکلات و دردهاي دوران قاعدگي، ترس و دلهره، افسردگي دوران  کهولت، شب ادراري کودکان و وزوز گوش استفاده مي شود. هايپيران داراي عوارض  جانبي نبوده و فقط در موارد محدودي که ممکن است تداخلاتي با داروهاي ديگر ايجاد  کند در راهنماي دارو ذکر شده است. اين دارو قابل مصرف در سنين مختلف مي  باشد. (از کودکان، جهت شب ادراري تا افسردگي سنين کهولت) نکاتي که درمورد  اثرات ايده آل اين دارو و اکثر داروهاي گياهي بايد در نظر  داشت اين است که حداقل 2 تا 3 هفته پس از مصرف نبايد انتظار اثر داشت چون  داروهاي گياهي دير اثر بوده و اثر آنها به طور اصولي پس از يک ماه ظاهر مي  شود و به تدريج  به حداکثر مي رسد، به علاوه مقادير  مصرف نوشته شده در راهنماي داروي گياهي، بايد به دقت رعايت شود و همچنين داروهاي گياهي را  بايد به طور منظم و مرتب مصرف کرد، چرا که مسئله مقدار، مدت مصرف و نظم  در مصرف دارو شرط اصلي اثر بخشي داروهاي گياهي است. در حقيقت افرادي که  داراي حوصله، نظم و دقت باشند به طور اصولي از داروهاي گياهي نتايج بهتري  کسب مي کنند. آمارهاي تحقيقات کلينيکي نشان داده که رعايت مصرف صحيح  هايپيران، بيش از 90 درصد اثرات ايده آل و مثبت را برجاي گذاشته است. با توجه به  بي ضرري  هايپيران و داروهاي مشابه آن در جهان، اين دارو در ليست داروهاي  OTC (بدون احتياج به نسخه) قرار  گرفته و در همه جاي دنيا مي توان آن را از داروخانه ها خريداري کرد. همچنين  مصرف طولاني هايپيران بدون مشکل بوده و در صورت احتياج مي توان ماه ها و حتي سال ها از آن استفاده  نمود. نکته بسيار با اهميتي که افراد داراي افسردگي بايد بدانند اين است  که درمان افسردگي احتياج به زمان داشته و بايد اميدوار باشند که در صورت  درمان صحيح، افسردگي آنها برطرف شده و مي توانند زندگي شاد و خوبي را دنبال  کنند.
 
  به نقل از همشهری
عنوان: پاسخ : افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:19:37 am
    پوست موز  به درمان افسردگي كمك مي‌كند
 
  محققان تايواني كشف كردند  عصاره پوست موز مي‌تواند افسردگي را كاهش داده و از شبكيه چشم حفاظت كند.
 
  به گزارش ايرنا و به نقل از  نشريه اپل ديلي ، يك گروه تحقيقاتي از دانشكده پزشكي چونگ شان در تايچونگ پس از دو سال  تحقيق دريافتند پوست موز غني از سروتونين است كه براي تعادل روحي حياتي است.
 
  اعتقاد بر آن است كه ميزان كم  سروتونين در مغز موجب افسردگي مي‌شود اين در حالي است كه هنوز پزشكان بين افسردگي و  ميزان كم سروتونين ارتباطي پيدا نكرده‌اند.
 
  اين گروه تحقيقاتي همچنين  دريافت، عصاره پوست موز مي‌تواند از شبكيه چشم در مقابل آسيب‌هاي ناشي از نور محافظت كند.  پوست موز اين كار را با توليد سلولهاي شبكيه انجام مي‌دهد.
 
  پژوهشگران در آزمايشهاي  باليني، دو گروه از سلولهاي شبكيه را به مدت شش ساعت در روز و به مدت دو روز در معرض نور  شديد قرار دادند. يك دسته سلولهاي شبكيه شاهد بودند و دسته ديگر در محلول  عصاره پوست موز فرو برده شدند.
 
  در پايان اين مطالعه، سلولهاي  شبكيه گروه شاهد مردند در حالي كه سلولهاي شبكيه‌اي موجود در عصاره پوست موز توليد  مثل كردند و هيچ آسيبي نديدند.
 
  اين گروه تحقيقاتي معتقد است  كه مصرف پوست موز با جوشاندن آن و نوشيدن آب آن و يا با قرار دادن آن در آب ميوه‌گيري و  نوشيدن آب آن مي‌تواند به كاهش افسردگي كمك كند.
 
  محققان نوشيدن آب پوست موز را  عصرها، يك بار در روز و يا چندين بار در هفته پيشنهاد مي‌كنند.
 
  اين دانشمندان قصد دارند براي  مشخص شدن فوايد عصاره پوست موز، آزمايش بر روي انسان را به زودي آغاز كنند.
 
  پوست موز حاوي  "لوتيين" آنتي اكسيداني از خانواده كاروتنوئيد است كه حفاظت طبيعي از چشم  را فراهم مي‌آورد. لوتيين همچنين در سبزيجات سبز و برگدار و برخي از ميوه‌ها و ذرت يافت مي‌شود.


عنوان: عصاره گل «گاو زبان» در درمان افسردگی
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:20:13 am
    عصاره  گل «گاو زبان» در درمان افسردگی
     نتايج  تحقيقات نشان مي‌دهد: عصاره آبي گل گاو زبان مي‌تواند دارويي موثر و بي خطر  براي درمان بيماران مبتلا به اختلال افسردگي عمده باشد.
  سيد محمد اسعدي و همايون  اميني استاديار و مهدي سياح برگرد، دستيار گروه روانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران در  پژوهشي اثر عصاره آبي گاو زبان را در درمان اختلال افسردگي عمده خفيف تا  متوسط بررسي كردند.
  هدف از اين مطالعه بررسي  اثربخشي و سلامت مصرف آبي گاو زبان با دوز ثابت در درمان بيماران مبتلا به اختلال افسردگي،  عمده خفيف تا متوسط در يك دوره شش هفته‌اي بود.
 
 
 
  بدين منظور، 35 بيمار مبتلا  به اختلال افسردگي عمده خفيف تا متوسط كه در مقياس هاميلتون افسردگي نمرات مساوي يا  بالاتر از 18 داشتند وارد مطالعه شدند و به صورت تصادفي دارونما يا 375 ميلي  گرم از عصاره آبي گاو زبان دريافت كردند. اين بيماران به مدت شش هفته پيگيري شدند.
  نتايج اين بررسي نشان داد، در  هفته‌هاي انتهايي، عصاره گل گاو زبان نسبت به دارونما برتري داشت كه البته اين اختلاف در  هفته چهارم معني‌دار و در هفته ششم نزديك به معني دار بود.
  عصاره گل گاو زبان در هيچ  كدام از هفته‌ها بيش از دارونما عوارض جانبي ايجاد نكرد.
  گفتني است، «گاو زبان ايراني»  گياهي از تيره «بوراژيناسه»، راسته «پولمونياليسه»، كلاس «ديوتيلدنس» و جنس «اكيوم» است.  گونه مزبور گياهي علفي، دو ساله و پاياست كه داراي كرك‌هاي نرم و نازك و  گل‌هاي لوله‌اي شكل و آبي رنگ مايل به ارغواني مي‌باشد.
  برگ‌هاي اين گياه ساده، ميوه  آن نوك تيز و فندقي و سطح آن داراي برجستگي‌هاي كوچك و تيز مي‌باشد. فصل گل‌دهي  گياه از آغاز ارديبهشت تا اواخر مرداد است.
  اين گياه به طور وسيعي به  صورت خودرو در استان‌هاي شمالي ايران همچون گيلان، مازندران، ارتفاعات كندوان، كلاردشت  و چالوس يافت مي‌شود.
  نتايج آزمايشات به عمل آمده  نشان مي‌دهد كه گل‌هاي گياه گاو زبان ايراني فاقد هرگونه آلكالوييد، تانن و گليكوزيد  سيانوژنيك بوده و داراي مقادير مختلف فلاونوييد، ساپونين و استرول‌هاي اشباع  نشده است. در حالي كه در نمونه غربي اين گياه، وجود آلكولوييدهاي پيروليزيديني  و اكينون و اكينوفوران گزارش شده است .


عنوان: آيا زعفران ضد افسردگي است؟
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:21:04 am
    آيا  زعفران ضد افسردگي است؟
     مطالعات  پژوهشگران پژوهشكده گياهان دارويى جهاد دانشگاهى ایران نشان مى دهد كه گياه  زعفران مانند داروى «ايمى پرامين» داراى خواص ضدافسردگى است. براساس نتايج يك تحقيق، زعفران با ميزان  مصرف ۳۰ ميلى گرم در روز اثرات ضدافسردگى  قابل توجهى در بيماران افسرده سرپايى با شدت ضعيف تا متوسط دارد
 
  دكتر شاهين آخوندزاده، رئيس  پژوهشكده دارويى جهاد دانشگاهى دراين زمينه گفت: درطب سنتى ايران از زعفران به عنوان  يك عامل تقويت كننده روحيه و نشاط آور ياد شده است. وى خاطرنشان كرد يك بررسى  علمى نشان مى دهد ايمى پرامين و زعفران داراى اثر يكسانى بر بيماران افسرده  سرپايى است. دكتر آخوندزاده گفت : سي درصد افراد بالغ با يك دوره افسردگى مواجه  اند و ميزان ابتلا به افسردگى در زنان حدود دو تا سه برابر بيشتر از مردان  است. افسردگى نتيجه تغييرات بيوشيميايى مغز است و يكى از بيماريهاى شايع  محسوب مى شود.
عنوان: پنج راه فرار از افسردگي عصر جمعه
رسال شده توسط: رضا - بیل در 16 فوریه 2011، 08:22:13 am
    پنج  راه فرار از افسردگي عصر جمعه
     بعدازظهر  جمعه که مي‌شود معمولا احساس گنگي پيدا مي‌کنيم؛ احساس ناخوشايندي که حتي وقتي بچه هم بوديم آن را  تجربه کرده‌ايم. نوعي افسردگي خاص که اجازه نمي‌دهد از ساعات پاياني روز  جمعه لذت ببريم. شايد شما هم بارها چنين احساسي پيدا کرده باشيد...
 
 
  افسردگي عصر جمعه تقريبا نوعي  احساس شايع است که آمار نشان مي‌دهد ميزان آن در زنان بسيار بيشتر از مردان است.  افسردگي عصر جمعه دو دليل اساسي دارد:
 
 
  • شنبه آغاز روز کاري است.
 
 
  • چنان که بايد و شايد از روز  تعطيل خودمان بهره نبرده‌ايم.
 
 
  دليل اين افسردگي هر چيز  ديگري هم که باشد هيچ فرقي نمي‌کند چون آن را به راحتي مي‌توان از بين برد؛ به شرط آنکه اين  موضوع را باور کنيد که عصر جمعه نيز بخشي از يک روز تعطيل است و شما مي‌توانيد  از آن بهره ببريد. توصيه مي‌کنيم هر هفته جمعه بعدازظهر يکي از پنج راه  پيشنهادي زير را انجام بدهيد:
 
 
 
 
 
  1) برويد سينماسانس 6 بهترين گزينه است؛ چون  شما مي‌توانيد پس از آن بدون آنکه خيلي دير شده باشد به خانه بازگرديد. شام بخوريد و  سر ساعت بخوابيد تا صبح شنبه خواب نمانيد. پس يک فيلم خوب پيدا کنيد تا پس از  اتمام آن به خاطر پول بليتي که براي ديدن آن داده‌ايد به خودتان ناسزا  نگوييد، بعد به تنهايي، همراه با همسرتان يا با خانواده‌تان به سينما برويد.  کمتر کسي پيدا مي‌شود که از سينما رفتن در روز جمعه لذت نبرد.
 
 
 
 
 
  2)‌ برويد رستورانمي‌توانيد حوالي ساعت 5 با  يکي از دوستانتان قرار بگذاريد و براي صرف شام يا يک نوشيدني به رستوران يا کافي‌شاپ  برويد و اوقات خوشي را بگذرانيد. به اين ترتيب خستگي از تن شما بيرون مي‌رود و  شنبه صبح را با خاطره خوشي آغاز مي‌کنيد البته به اين نکته توجه کنيد که  حتما دوستي را براي بيرون رفتن انتخاب کنيد که باب دلتان است. افراد افسرده  يا کساني که مدام ديگران را مسخره مي‌کنند تنها سبب آزردگي شما مي‌شوند.
 
 
 
 
 
  3) اگر اهل آشپزي هستيد،  مهماني بدهيداگر از آشپزي لذت مي‌بريد،  ايده بدي نيست که يک يا چند تن از دوستانتان را به منزلتان دعوت کنيد تا شام را با هم صرف  کنيد. به اين ترتيب با گپ و خنده عصر جمعه شما نيز پايان خواهد يافت اما  مراقب باشيد مهماني‌تان تا ساعت دو نيمه شب طول نکشد، در اين صورت خسته به رخت‌خواب  مي‌رويد و صبح حال بلند شدن نخواهيد داشت.
 
 
 
 
 
  4) اگر اهل خانه ماندن‌  هستيد، چاي و کاکائو و فيلم را فراموش نکنيد
 
 
  اگر حوصله بيرون رفتن نداريد،  کنار بخاري يا شومينه لم دهيد. چاي دم کنيد و آن را در حالي که يک فيلم کمدي رمانتيک يا  يک فيلم قديمي نگاه مي‌کنيد با کاکائوي تلخ 70 درصد بنوشيد! تحقيقات  فراواني ثابت کرده است کاکائو، گرما و احساسات خوب سبب از بين رفتن افسردگي مي‌شوند.
 
 
 
 
 
  5) دوش بگيريد
 
 
  اگر نه اهل رستورانيد، نه  سينما و نه چاي و کاکائو، بهترين راه‌حل يک حمام گرم با مقدار فراواني کف و صابون است. توجه  داشته باشيد که گفتم حمام گرم نه داغ و پر از کف چون کف و صابون آرام‌بخش  است. اگر وان داريد بهتر است درون آن بخوابيد و موسيقي آرامش‌بخشي روشن  کنيد و در حالي که سرتان را در محل راحتي گذاشته‌ايد، چشمانتان را ببنديد  و به خوبي‌هاي زندگي‌تان فکر کنيد!
 
 
  مطمئن باشيد اگر اين جمعه يکي  از همين راه‌ها را امتحان کنيد، صبح شنبه حس خوبي خواهيد داشت. از تمام لحظات روز جمعه‌تان  تا آخرين دقايق بهره ببريد و اجازه ندهيد ساعات خوشبختي‌تان بي‌دليل هدر  شوند.
 
  محمدرضا عليزاده
عنوان: آشنایی با شخصیت افسرده -منتقد (1)
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:22:48 am
    آشنایی  با شخصیت افسرده -منتقد
     آزخواهی  و جاه جویی (پایداری و استواری بالا) پیوسته و همبسته اند. این چهار سرشت را  آدمی از دیرباز، بسته به اندازه، به نام ها و واژگانی دیگر شناخته است. ویژگی اصلی افراد دارای ویژگی  های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده-منتقد (دپرسیو)، برخورداری از درونمایه های  پیوستار (طیف) اختلالات افسردگی در همه دوران عمر است.
  برخی درمانگران در وجود چنین  شخصیتی ابراز تردید کرده اند و این گونه افراد را دچار گونه یی افسردگی خفیف تا متوسط  مزمن همچون اختلال کژخلقی (دیس تایمی) برمی شمرند. در برابر، بسیاری از  درمانگران بر وجود این شخصیت پافشاری داشته و براین باورند که به دلیل  شباهت و نزدیکی ویژگی ها و اختلال این شخصیت خاص به ویژگی ها و اختلال شخصیت  نظام مند-قانونمدار (وسواسی-جبری)  جای آن دارد که این دو شخصیت را در کلاستری جداگانه (برای مثال کلاستر d) گذاشت. سند و گواه آنان در این پافشاری  شان، طولانی تر و در همین حال ژرف تر بودن دوره افسردگی مزمن آدمیان دچار  اختلال شخصیت افسرده- منتقد  نسبت به افراد مبتلا به اختلال کژخلقی است. خطاهای فکری، اندیشه های خودکار  (اتوماتیک) منفی، باورهای بنیادین و طرح واره های شناختی آدمیان دچار ویژگی  های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده- منتقد بسیار فراتر، گسترده تر و ژرف تر از  آن باشد که روانپزشک و روان درمانگر در اختلال کژخلقی با آن روبه رو است.
  چنانچه تشبیه شخصیت آدمی به  آتشدان لوکوموتیو را در پیش ذهن آوریم، مردمان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال این دو  شخصیت کلاستر d، یعنی وسواسی -جبری و افسرده -منتقد را می توان برخوردار از  آتشدان هایی نه به کوچکی شخصیت های پرهیزمدار-مردم گریز (اوویدنت) و وابسته  (دیپندنت) و نه به سترگی شخصیت های کلاسترb - یعنی  خودشیفته (نارسیسیستیک)، مرزی -آشوبناک (بوردرلاین)، جامعه ستیز (آنتی سوشیال) و نمایشگر  (هیستریونیک)- بلکه همچون شخصیت های کلاسترa ، یعنی بدبین -سرنخ جو (پارانوئید)، خرافه گرا -شگفت انگیز (اسکیزوتایپال) و درخودمانده -تنهایی گزین (اسکیزوئید) و  نیز شخصیت منفی گرا-لجباز (پرخاشگر-منفعل)، «متوسط» برشمرد.
  این افراد در همه یا بیشتر  لحظه های زندگی خود، بدبین، بی لذت، مردد به خود، باوجدان، وظیفه شناس، موشکاف، منتقد و  اصلاح گرا هستند. آنچه بیشتر پیدا و گاه پنهان، پیش چشم و ذهن دیگران می  نشیند، این واقعیت است که اینان به شیوه یی مزمن ناشاد و ناخشنودند. شاید  به همین دلیل است که در کتاب های روانشناسی و مرجع های پزشکی (طب) کلاسیک  گیتی، پیشتر این شخصیت را شخصیت مالیخولیایی (ملانکولیک) برآمده از صفرای  سیاه نام نهاده اند. شیوع این شخصیت در مرد و زن تقریباً به یک اندازه  است. این افراد بیشتر اوقات تنها، بی کس، جدی، عبوس، سلطه پذیر و بدبین هستند  و خود را دست کم می گیرند. به زودی پشیمان می شوند و احساس ناشایستگی (بی  کفایتی) و ناامیدی می کنند. اینان اغلب در بیشتر و بلکه همه لحظه های زندگی خود،  موشکاف و منتقد بوده و در جست وجوی کم و کاستی (عیب و نقص)های خود، دیگران،  اجتماع و جهان مته به خشخاش می گذارند. این راهبرد بنیادین و رویکرد همیشگی  آنها ممکن است برایشان مشکلاتی در برخورد با مراجع قدرت، به ویژه در  نظام های حکومتی همه چیز (تمامیت)خواه و اقتدارگرا (توتالیتر) و نیز رئیس و  سرپرست، همکاران، دوستان و آشنایان پدید آورده و به طرد، بایکوت، از دست  دادن کار، زندانی، تبعید و کشته شدن فرد بینجامد. اینان به سبب نگرش  اگزیستانسیالیستیک و نهیلیستیک مزمن شان، درست همچون اندیشمند سترگ میهن  مان حکیم والامقام «عمرخیام  نیشابوری»، همواره و در همه لحظه های زندگی کوتاه یا درازشان، بر این باور  بنیادین استوارند که «زندگی بازیچه یی بیش نیست» چنین نگرشی می تواند یکی از  سرچشمه های فداکاری، ازخودگذشتگی، بی باکی و دلاوری ایشان باشد.
  آدمیان دارای ویژگی های پررنگ  و اختلال شخصیت افسرده -منتقد، همانند شخصیت های نظام مند-قانونمدار (وسواسی - جبری)،  بیش از اندازه کمال گرا و زیادی باوجدان هستند. اینان همواره به کار می  اندیشند و با شدت و حرارت فراوان، در برابر اجتماع، اکنون، آینده، میهن و هم  میهن احساس مسوولیت می کنند. بنابراین آدمیان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت  افسرده - منتقد، درست همچون مردمان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال  شخصیت وسواسی -جبری، استخوان پشت (بک بون؛ ستون فقرات) اجتماع بوده و  هستند؛ این دو شخصیت، بیشترین نقش را در گردش کارهای بخش دولتی و خصوصی در  هر اجتماع بر دوش کشیده، اما در عین برخورداری از امکان سوءاستفاده از  جایگاه اداری و ارتباط ها و اعتمادهای اجتماعی، هرگز به وادی قدرت طلبی، ثروت  اندوزی و زیاده خواهی فرو نمی افتند. اینان نیز درست همچون شخصیت های  وسواسی - جبری، حتی تا مرز و اندازه از دست رفتن زندگی زناشویی و خانوادگی  شان، خود را وقف کار و اصلاح امور می کنند. واقعیت هویدا این است که  دستاورد رنج شبانه روزی اینان، به ویژه در اجتماع های عقب مانده و رو به رشد،  پیش و بیش از همه، نصیب آدمیان برخوردار از ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت  کلاستر b (برره)  - به ترتیب جامعه ستیز (آنتی  سوشیال)، خودشیفته (نارسیسیستیک)، مرزی -آشوبناک (بوردرلاین) و نمایشگر (هیستریونیک)- می شود.
  از آنجا که درک آدم های دچار  ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو) از خویشتن، پیرامون محور باورهایی همچون  ناشایستگی (بی کفایتی)، بی ارزشی و عزت نفس پایین دور می زند، همیشه  از این می ترسند که مورد تایید دیگران قرار نگیرند؛ پس با پیش آمدن ایستار  (موقعیت)های تازه خیلی زود حالشان گرفته می شود و دچار اندوه و غم می  شوند. در بسیاری از اوقات، بدون اینکه حرفی بزنند در درون خود رنج می کشند  و حتی ممکن است خیلی زود اشک شان سرازیر شود. هرچند به طور معمول در پیش  روی دیگران چنین کاری نمی کنند.
  شک و تردید، بی تصمیمی،  نگرانی، دوراندیشی (احتیاط) فراوان اینان احساس ناامنی ذاتی آنها را افزایش می دهد. خلق  غالب معمول آدم های دچار ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده - منتقد، در  بردارنده درونمایه های اندوه، دلتنگی، افسردگی، ناشادی و ناخشنودی بوده و  هست.
  آدمیان دچار ویژگی های پررنگ  و اختلال شخصیت افسرده (دپرسیو)، همواره منتقد همیشگی خود، آشنایان و دیگران بوده و نسبت  به اجتماع- درست همچون خود- سختگیر، موشکاف و کاستی(عیب)جو هستند. اینان همواره در  اندیشه و گمان، مستعد و آماده نگرانی و دچار احساس گناه شدن، بدبین و  در چشمداشت (انتظار) رخدادهای  منفی و ناگوارند.
  در بخش «سرشت» تا اندازه یی  شبیه به شخصیت نظام مند - قانون مدار (وسواسی - جبری) می نمایانند، اما در بخش «منش» هر سه  مولفه خودراهبری، خودفراروی و همکاری شان اندک است.
  ویژگی هایی همانند دلتنگی،  ناخشنودی و اندوهگینی دیرپا و پایدار، توجه به جزئیات، نظم و انضباط فردی، کنترل هیجان ها  و احساس ها، پایمردی و پشتکار، قابل اعتماد بودن از جمله ویژگی های شخصیت  های پررنگ و مختل افسرده - منتقد (دپرسیو) است که حتی تا مرز اختلال در بسیاری از مشاهیر  و اندیشمندان تاریخ ایران و جهان، همچون دانشمند بزرگوار «عمرخیام  نیشابوری»، «صادق هدایت»، «فروغ فرخزاد»، «پژمان بختیاری»، «نصرت  رحمانی»، «لرد بایرون»، «تاگور»، «کافکا»، «ویرجینیا وولف»،  «داستایوفسکی»، «چرچیل» و... وجود داشته است. تفاوت چشمگیر شخصیت افسرده -  منتقد با شخصیت وسواسی - جبری (نظام مند - قانون مدار) می تواند در گذرهای گاه به گاه  یا همیشگی اینان از مرز «ادب، خوددار بودن و شرم مداری» باشد که در شخصیت  های وسواسی - جبری فراوان به چشم و گوش می نشیند؛ شرم گریزی ها، بی ادبی  ها و دشنام و درشتی و زشت گویی های شخصیت های افسرده - منتقد در «خشم  انباشته شده و سرشار در درون» آنها ریشه و سرچشمه داشته و گونه یی از برون آیی  (کنش نمایی) به نسبت مهار و افسارشده ایشان است. گاه این شرم گریزی و زشت و  درشت گویی می تواند تا اندازه سرودن دفترهای شعر «...نامه» و «چهارگاه...»  از سوی «میرزاحبیب اصفهانی» بینجامد که برپادارنده دستور زبان فارسی،  مترجم اثر گرانمایه و ماندگار «حاجی بابای اصفهانی» و سردبیر و ناشر نخستین  روزنامه فارسی زبان در استانبول بوده است. این سرازیر و لبریز شدن خشم در  درون انباشته شده را آشکارا می توان در برجسته ترین شعرهای انتقادگرایانه  «ایرج میرزای شیرین سخن» نیز دید و شنید. هرچند شخصیت های پررنگ افسرده -  منتقد همچون شخصیت های پررنگ وسواسی - جبری پرکار و کوشش و بسان آنان در  جایگاه «ستون فقرات» اجتماع  بوده و هستند، اما با این وجود، برخی آدمیان تا آن اندازه ژرف، پررنگ و سترگ  این ویژگی ها را دارا هستند که به کاهش و از دست رفتن کارکرد و پیدایش رنج و  دشواری شخصی آنان می انجامد. بدین ترتیب، آدم های دچار اختلال شخصیت افسرده -منتقد، به شدت دلتنگ،  ناخشنود، اندوهگین، منفی گرا، تیره نگر، سرسخت و نرمش ناپذیر، کمال گرا،  منتقد و موشکاف، آیین مدار، وجدان گرا، بی تصمیم، ناامید و سردرگم و از لحاظ  هیجانی - احساسی و شناختی «مهار و متوقف شده» هستند.
  اگر شایع ترین مشکل افراد دچار  اختلال شخصیت وسواسی - جبری، اضطراب است، بیشترین مساله آدمیان دچار اختلال شخصیت  افسرده - منتقد  (دپرسیو) همانا دلتنگی، اندوهگینی، ناامیدی و ناخشنودی است. آرمان  گرایی، سرسختی و رفتار قاعده و قانون مندانه ایشان، درست همانند شخصیت های  پررنگ و مختل وسواسی - جبری (نظام مند - قانون مدار)، آنها را رویاروی اضطراب دیرپا و پایداری می نماید که  ممکن است به گونه اختلال اضطراب فراگیر یا اختلال آمیخته (مختلط) اضطراب -افسردگی رخ بنمایاند.
  آیین ها و تشریفاتی که اینان  درباره درست و بی کم و کاست انجام دادن کارها دارند، از موشکاف، عیب جو و منتقد بودن  ایشان نسبت به خودشان سرچشمه گرفته و در بسیاری از موارد همانند شخصیت های پررنگ  و مختل وسواسی - جبری به بی تصمیمی و طفره رفتن و شانه خالی کردن از کارها می  انجامد که شکایات شایع اینان بوده و هست.
  اضطراب مزمن آنها ممکن است  همچون شخصیت های مختل وسواسی - جبری تا بدان اندازه پیش رود که در شرایطی که خود را در  تعارض شدید میان اجبار وسواس های موشکافانه ایشان و فشار بیرونی می بینند،  به اختلال هول (پانیک) بینجامد.
  برای نمونه، آن هنگام که به  زمان پایان پروژه یی نزدیک می شوند، اما فرآیند کارها و کوشش های خود را بسیار دیرتر و  کندتر از پنداشت های آرمان گرایانه شان می بینند، اضطراب شان فزونی یافته و  فراز می گیرد. در چنین شرایطی فرد ممکن است نشانه های پیکری اش، همانند تندی  ضربان قلب و کوتاهی نفس را فاجعه آمیز کند. در این حالت نشانه های پیکری افزون  شده به افزایش نگرانی می انجامد که آن نیز به نوبه خود، نشانه های پیکری را  افزایش می بخشد. بدین ترتیب چرخه معیوب افزوده شدن اضطراب - اندوه و افسردگی  و این نشانه ها ادامه می یابد.
  افراد دچار ویژگی های پررنگ و  به ویژه اختلال شخصیت افسرده- منتقد از وسواس های فکری و اجبارهای عملی بیشتری نسبت به  دیگران (مگر شخصیت های وسواسی - جبری) رنج می برند؛ هرچند مشکل شایع آنها افسردگی است  که در بسیاری از موارد از مرزهای اختلال کژخلقی (افسرده خویی؛ دیس  تایمیا) فراتر رفته و به اندازه های افسردگی ژرف و گرانمایه تک می رسد. بدین  ترتیب اینان در اجتماع آدمیان، خسته، گرفته، اندوهگین و سرخورده به چشم و ذهن  پیرامونیان می نشینند. بنابراین در بسیاری موارد، اینان از سوی همسر  یا فرزندان شان برای درمان نزد روانپزشک آورده می شوند. همچون شخصیت های  پررنگ و مختل وسواسی - جبری (نظام مند -قانون مدار)، اختلالات روان تنی (سایکوسوماتیک) در افراد دارای ویژگی  های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت افسرده - منتقد نیز شایع است که از اثرات  پیکری اضطراب و برانگیختگی فرازیافته پایدار پدید می آید. سردرد، کمردرد، یبوست و زخم گوارشی از جمله  مشکلات شایع است. خطر رخ دادن مشکلات قلبی -عروقی در آنها به ویژه چنانچه  همواره خشمگین، ستیزه جو و کینه توز باشند، بالا است.
  شمار چشمگیری از بیماران دچار  ویژگی های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت افسرده - منتقد، از مشکلات جنسی - زناشویی  رنج می برند. اختلال های شایع کارکرد جنسی اینان عبارت است از میل جنسی  مهار و متوقف شده، ناتوانی از رسیدن به فراز (ارگاسم)، ریزش زودرس، آمیزش  دردناک، اندوه (ملال) پس از آمیزش و سردرد پس از آمیزش. بدبختانه این مشکلات به  سبب اجبارهای مهارکننده بیمار، گرایش به پایداری و بدپاسخی دارد. در عمل، درست  همانند آدمیان دچار ویژگی های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت های  درخودمانده - تنهایی گزین (اسکیزوئید)، بدبین - شکاک (پارانوئید)، پرهیزمدار-  مردم گریز (اوویدنت)، و وسواسی - جبری (آبسسیو)، شخصیت های پررنگ و به ویژه  مختل افسرده - منتقد (دپرسیو)  هم چندان در پی درمان این گونه مشکلات بدفرجام زناشویی شان جدی و کوشا نبوده و  نیستند. حتی تا آن هنگام که کار به برقراری روابط فرا(برون)زناشویی و درخواست جدایی (طلاق)  از سوی همسرشان بکشد. در چنین ایستار (موقعیت)هایی ممکن است فرد افسرده  -منتقد، نخست خود را مشتاق درمان و دگرگونی نشان دهد، اما درمانگر در عمل  کوششی در راستای درمان ژرف و دگرگونی سترگ لازم از سوی بیمار نمی بیند.

عنوان: آشنایی با شخصیت افسرده -منتقد (2)
رسال شده توسط: رضا - اینترنت در 16 فوریه 2011، 08:23:33 am
    قسمت  دوم مقاله
     احساس و  هیجان های تیره و آغشته به غم و اندوه برآمده از اندیشه های خودکار منفی، پوچ گرایی و منفی بافی دیرینه  و پایدار، کمبود گرایش و خواست جنسی، خستگی همیشگی و نداشتن انرژی و حس و  حال برای انجام کنش های بی درنگ و خودبه خودی، مشغولیت ذهنی و عملی به کار یا  سرگرمی های بسیار شخصی، در عمل توان و امکانی برای بیان آزادانه و انجام  آسوده وار خواست ها و کنش های زناشویی باقی نمی گذارد.
  ممکن است افراد دچار ویژگی  های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو) به دلیل دشواری های فراوانی  که همچون شخصیت های وسواسی - جبری (آبسسیو) در سازگاری با دیگران داشته و دارند، به  درمانگر مراجعه نکنند. همسران شان به سبب کناره جویی و پوچ گرایی  اینان از لحاظ احساسی - هیجانی یا وقف و وابسته کار شدن گزافه گونه شان ممکن است طاقت نیاورده و بالاخره روزی  دردمندانه، سرخورده و ناکام نزد زوج درمانگر بیایند. به ویژه که شخصیت های افسرده - منتقد بیش از اندازه  به کار یا سرگرمی های بسیار شخصی خود می پردازند و وقت اندکی را با خانواده شان می  گذرانند.
  فرزندان اینان ممکن است به  سبب سرسختی و الگوی نرمش ناپذیر والدگری (که به تنش، چالش و کشمکش دیرپا بین پدر و مادر و  فرزندان می انجامد) یا شکست های پی درپی مالی و اقتصادی و افت رفاه خانواده  و برآورده نشدن خواست ها و چشمداشت هایشان در زندگی، نزد خانواده درمانگر (فامیلی  تراپیست) بشتابند.
  ممکن است کارفرمایان هم در  برابر کارمندان دچار ویژگی های پررنگ و به ویژه اختلال شخصیت افسرده -منتقد (دپرسیو)شان  طاقت نیاورده و به دلیل ناتوانی این گونه کارمندان در برقراری روابط بین  فردی کارآمد یا طفره رفتن ها و شانه خالی کردن های کش دار در انجام وظیفه  های حرفه یی آنها را وادار به مراجعه نزد روان درمانگر کنند. این طفره  رفتن ها گاه برآمده از وسواس های کمال گرایانه فرد است و گاه از نبود یا  کمبود انرژی و حس و حال انجام کار سرچشمه می گیرد که این خستگی همیشگی پیامد  سرراست اندیشه های خودکار منفی و پوچ گرایانه ژرف، بنیادین و پایدار است.
  برخلاف افراد دچار ویژگی های  پررنگ و اختلال شخصیت وسواسی - جبری، آدم های دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت  افسرده - منتقد (دپرسیو)، رهایی و آسودگی گاه به گاه از کنش های هدفمندانه را  چندان نادرست و ناایمن نمی پندارند و هر از چند گاهی از انجام کار طفره می روند و  وقت کشی می کنند. درست  است که آنها نیز به جست وجو در اخلاقیات، منطق، آیین اجتماع، راستی و درستی قانون  های چیره و کردارهای پیشینیان می پردازند اما در همین حال، نگرش پوچ گرایانه ایشان به هستی و زندگی  بدان می انجامد که زمان های بسیاری را در طول زندگی خویش به هدر داده و به عرض  زندگی بپردازند. زندگی و هستی در دیدگاه اینان، بازیچه یی بیش نبوده و  نخواهد بود.
  بنابراین شخصیت های پررنگ و  مختل افسرده - منتقد، همانند و تا اندازه افراد دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت  وسواسی - جبری (نظام مند - قانونمدار)، خود را از احساسات، ترجیحات و خواست  هایشان محروم نمی سازند؛ هرچند تصمیم ها، کنش ها و باورهای آنها گرایش به آن  دارد که همانند آدمیان وسواسی - جبری، باریک بینانه و سرسختانه تر از اغلب  مردمان باشد. فرجام چنین رویکردی، رویکرد یک درمیان (متناوب) بین تردید و  دودلی از یک سو و تندروی و تعصب ورزی از سوی دیگر است که «شاپیرو» آن را  در رابطه با شخصیت های وسواسی -جبری، به گونه کوشش های وارونه و دوسویه  برای کنار آمدن با این تعارض بیان داشته بود.
  در نگاهی ژرف، می توان دیدگاه  «میلون» درباره شخصیت وسواسی -جبری را به عنوان یک شیوه متعارض بین فردی که ستیز و  کشمکش بنیادین آن میان «فرمانبرداری» و «نافرمانی» است در رابطه با شخصیت  افسرده - منتقد (دپرسیو) نیز مشاهده کرد. پیشتر یادآور شدیم که بنا بر مدل «آرون  بک» در نظریه شناختی، بنیاد خلق، عاطفه و کردار هر آدمی به طور عمده  از نگرش او به دنیا -یعنی  آموزه (تجربه) های پیشین او- سرچشمه می گیرد.
  افراد دارای ویژگی های پررنگ  و اختلال شخصیت وسواسی، گرایشی برای رشد و پیشرفت احساس ها و هیجان ها و مهارت های  بین فردی شان ندارند و به گونه معمول از صمیمیت و دلبستگی پرهیز می کنند.  این پرهیز و کناره جویی به دلیل ترس و هراسی است که از شناخته شدن شان از  سوی دیگران دارند. اما این رویکرد در شخصیت های افسرده - منتقد (دپرسیو) کم  رنگ تر از وسواسی -جبری ها است؛ بنابراین رشد احساسی - هیجانی و مهارت های  بین فردی در افراد دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده -منتقد  (دپرسیو) بیشتر و بهتر از وسواسی - جبری ها است. بسیاری از نام آورترین و خبره ترین کمدین  ها و طنازان جهان در طول تاریخ دچار ویژگی های پررنگ و حتی مختل شخصیت  افسرده - منتقد بوده و در زندگی و دنیای خصوصی خودشان همواره در رنج و درد و  تردید و نگرانی زیسته اند. این واقعیت درست برخلاف زندگی اجتماعی شان  بوده است که با سود جستن از مکانیسم دفاعی پخته «طنزآفرینی و شوخ طبعی»  همواره مایه شور و شادی دیگران و اجتماع بوده و هستند. تنها دوستان بسیار  خصوصی و صمیمی شان شریک تیره بینی ها، دلتنگی ها، نگرانی ها و اندوه های آنها  بوده اند.
  از دیدگاه روانکاوی بین فردی،  اعتماد به نفس اندک آنها را می توان بر پایه رشد و پرورش آنها در خانه یی دانست که  اندوه، انتقاد و بی اعتمادی و نگرانی به فردا و دنیا و دیگران بر آن چیره بوده  است. رخدادهای ناگوار، به ویژه از دست رفتن ابژه عاشقانه نخستین (یعنی  مادر، پدر یا گهگاه مادربزرگ یا پدربزرگ) در سال های کودکی و آغاز نوجوانی،  اندوه، بی اعتمادی، نگرانی و دودلی و پوچ گرایی را به گونه یی ژرف و  فراگیر بر ذهن فرد چیره می سازد. چنین رخداد ناگواری از دیدگاه شناختی به پدید آمدن  طرحواره های بسیاری در حوزه های «بریدگی و طرد شامل؛ رهاشدگی/ بی ثباتی، بی  اعتمادی/ بدرفتاری، محرومیت هیجانی، نقص/ شرم و انزوای اجتماعی/ بیگانگی»،  «خودگردانی و کارکرد مختل شامل؛ وابستگی/ ناشایستگی (بی کفایتی)، آسیب  پذیری به زیان یا بیماری، خوددگرگون نشده/ گرفتار و شکست خورده»،  «دیگرراستابخشی شامل؛ فرمانبرداری (اطاعت)، از خودگذشتگی (ایثار)، پذیرش  جویی/ جلب توجه» و «گوش به زنگی بیش از اندازه و بازداری شامل؛ منفی گرایی/  بدبینی، بازداری هیجانی، عیب جویی گزافه آمیز (افراطی)/معیارهای  سرسختانه» خواهد شد. طرحواره  های «رهاشدگی/ بی ثباتی»، «محرومیت هیجانی»، «آسیب پذیری به زیان یا بیماری»،  «شکست» و «منفی گرایی/ بدبینی» شایع ترین طرحواره هایی هستند که در پی از دست رفتن و مرگ ابژه عاشقانه  نخستین پدید می آیند. این طرحواره ها برجسته ترین طرحواره (اسکیما) های  شناختی آدم های دچار ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده -منتقد است.
  از جمله باورهای بنیادین و  طرحواره های شناختی مراجعان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده- منتقد  (دپرسیو)، می توان به مواردی همچون «زندگی بازیچه یی پوچ و زودگذر بیش نیست»، اما «راه،  شیوه، پاسخ و کردارهای درست در هر ایستار (موقعیت) آنچنان پرشمار نیستند»، پس  «اشتباه ها و خطاها به آسانی پذیرفتنی نیستند»، اشاره کرد.
  بیشتر دشواری های افراد دچار  شخصیت افسرده- منتقد از راهبردهایی سرچشمه می گیرند که اینان برای خودداری از دل بستن به  زندگی پوچ و زودگذر و همچنین پرهیز از انجام اشتباه و خطا به کار می  بندند؛ «هرچند این زندگی به پشیزی نمی ارزد و فرجام خوش و گوارایی ندارد، اما  من باید مراقب و تا آن اندازه که ممکن است کامل باشم»، «من باید به  جزییات توجه نشان دهم، هرچند به طور کلی هستی و هر آنچه در آن است، مسخره است»،  «من باید بی درنگ متوجه اشتباه ها شوم تا بتوانم آن را درست کنم شاید  زندگی از این پوچی و پیش پاافتادگی به درآید»، «هرچند آدمی بی گناه به این  زندگی بی بنیاد فروافتاده است، اما به هر حال آنکه اشتباه می کند، سزاوار  انتقاد است».
  آماج آدم های دارای ویژگی های  پررنگ و مختل شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو-کریتیکال)، همچون شخصیت های پررنگ و مختل  وسواسی - جبری آن نیست که اشتباه را از بین ببرند بلکه این است که احتمال رخ  دادن آن را تا اندازه ممکن کاهش دهند. این آرمان به پایش و سنجش همه سویه  خود و پیرامون شان می انجامد.
  یک خطا و آشفتگی شناختی مهم  آدم های دارای ویژگی های پررنگ و مختل شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو-کریتیکال)، همچون  شخصیت های پررنگ و مختل وسواسی - جبری، اندیشه دوبخشی (دیکوتوموس) آنان است. یعنی  «هرگونه کژروی (انحراف) از آنچه درست است، به گونه خودکار (اتوماتیک) نادرست و  اشتباه است.» چنین اندیشه یی اغلب به دشواری ها و مشکلات روابط بین فردی  می انجامد چرا که روابط بین فردی، احساس و هیجان را دربرمی گیرد و  لزوماً با پاسخ های درست نمایان (نامبهم) همراه نیست. همچنین روابط بین فردی  برای این گونه افراد، از آنجا که حواس شان را از کار پرت کرده و احتمال خطا  و اشتباه شان را افزایش می دهد، دشواری آفرین بوده و هست. اما چون  زندگی و پایان آن در پیش چشم و ذهن اینان پوچ و مسخره و بی معنی است، تا اندازه  شخصیت های پررنگ و مختل وسواسی - جبری، تهدیدآمیز نیست. پس همانند شخصیت  های وسواسی - جبری برای این مشکل، به خودداری و پرهیز کامل از هیجان ها و  هرگونه ایستار (موقعیت و  وضعیت) مبهم و نامشخص نمی پردازند.
  دیگر آشفتگی شناختی چشمگیر  آدمیان دارای ویژگی های پررنگ و اختلال شخصیت افسرده - منتقد (دپرسیو) همانند وسواسی -  جبری ها، اندیشه جادویی آنان است؛ «آدمی می تواند از اشتباه ها، رخدادهای ناگوار و فاجعه  ها با نگران بودن درباره آنها پیشگیری کند.» اگر راه و شیوه کامل و بی  کاستی کار و کنش ناپیداست، پس بهتر آن است که هیچ کاری انجام ندهیم.  بنابراین افراد دچار شخصیت افسرده - منتقد، گرایش به آن دارند که تا آنجا  که ممکن است از هرگونه اشتباه در انجام دستورات پرهیز کنند هرچند گاه به دلیل  پوچ دیدن و دانستن پایان ها سستی ورزیده، طفره می روند و فروگذاری و  سرپیچی می کنند.
  شخصیت های افسرده - منتقد  (دپرسیو) تا اندازه شخصیت های نظام مند - قانون مدار (وسواسی - جبری)، دگرگونی در نگرش و  رویکردشان به زندگی را فاجعه آمیز نمی پندارند، از این رو، هرچند به وسواس  های کنشی (عملی)- یعنی همان اجبارهایشان- خو گرفته اند اما این اجبارها نمی تواند  آنها را در برابر سستی، تن پروری و لاابالی گری و بی قیدی های اخلاقی و  غریزی به گونه یی کامل و مطلق پاسداری کند.
  رویکرد کاری و کنشی اینان  همانند شخصیت های وسواسی - جبری ها، بر دو شیوه است؛ یا همواره به سختی کار می کنند تا  تکلیف ها را درست انجام داده باشند (هرچند همیشه نگران آن هستند که آنچنان درست که باید و  شاید کنش نداشته اند) یا اینکه وقت را هدر داده و به بهانه های گوناگون  از انجام کار طفره می روند و کوشش می کنند به آن نیندیشند که قرار بوده و  باید چه کاری را انجام دهند (چرا که بر این گمانند که هرگز نخواهند  توانست کار و تکلیف بر دوش نهاده شده را آنچنان درست که باید و شاید انجام  دهند). بنابراین در بسیاری از موارد، فرد دارای ویژگی های پررنگ و مختل  شخصیت وسواسی - جبری، در پیش چشمان آموزگاران واپسین سال های دبیرستان و به  ویژه استادان دوره های عالی دانشگاهی ممکن است همانند شاگردان سست بنیاد،  بی مبالات و تکلیف گریز جلوه کند؛ بدون آنکه ژرف نگری و موشکافی لازم  برای دریافتن علت شانه خالی کردن و طفره رفتن از انجام درست و بهنگام تکلیف  انجام شود. در چنین مواردی، فرد افسرده - منتقد درست همانند آدم های  وسواسی -جبری، ممکن است همه مراحل دانش آموختگی (فارغ التحصیلی) خود را انجام  داده باشد، اما در عمل نتواند این کار را به دلیل وسواس های انتقادی و  کمال گرایانه خود در ویرایش کامل و بی کم و کاست پایان نامه اش و نیز سستی  و بی قیدی های پوچ گرایانه اش، تا ماه ها و حتی سال ها به پایان برساند،  مگر آنکه شرایط آنچنان بر او تنگ شود که از ترس و نگرانی عواقب قانونی  کش دادن دانش آموختگی، پرهیز و طفره رفتن را کنار بگذارد.
  شخصیت های پررنگ و مختل  افسرده - منتقد (دپرسیو) در ایستارهای اجتماعی گاه درونگرا و پرهیز مدار و از نظر هیجانی سفت  و بسته نشان می دهند و گاه درست رویکردی ۱۸۰ درجه واژگون در پیش می گیرند. زندگی اینان ممکن است  تا سال های زیادی در تنهایی و انزوا سپری شود، چرا که از برقراری  روابط رمانتیک و عاشقانه نزدیک و دوستانه ناتوان هستند، اما گاه همچون  کافکا در عین پوچ دیدن دنیا دلداده های پرشمار دارند. اینان در قرار  ملاقات گذاشتن با جنس مقابل گاه راحت نیستند و حتی پس از ازدواج هم به  نزدیکی و صمیمیت عاطفی و جنسی نمی رسند و گاه رو به بی قیدی و لاابالی گری جنسی  می آورند و آمیزش و هما غوشی را مایه تسکین درد و رنج ناکامی هایشان می  بینند. اینان نسبت به خود و آینده خود نگران و بدبین بوده و دچار دوره های  افسردگی ژرف و شدید می شوند. در چنین حالاتی ممکن است بیشتر دلبستگی هایشان  را از دست داده و بیشتر وقت شان را بخوابند یا با سرگرمی های تکراری  بسیار خصوصی غار تاریک و پیچ درپیچ تنهایی شان به هدر دهند. تنش و استرس های  روانشناختی اینان درست همانند شخصیت های وسواسی - جبری ممکن است به دردهای  عضلانی - اسکلتی شدید، مزمن و مداوم در پشت (کمر)، شانه و گردن بینجامد. سود  جستن از الکل، افیون، مواد مخدر و محرک برای تسکین دردهای پیکری و  رنج های روانی در اینان شایع است. باور به ناشایستگی (بی کفایتی)، همچون پوچی  و بی معنایی زندگی، اندیشه همیشگی و پایدار این شخصیت های افسرده - منتقد  است که به پرهیز، کنار کشیدن و تنهایی فرد می انجامد چرا که همواره در  انتظار روبه رو شدن با انتقاد و موشکافی دیگران است. این احساس ناشایستگی و  انتظار برای مورد انتقاد واقع شدن، هر دو از کمال گرایی فرد برمی خیزد.  فرد هیچ گاه به این باور نمی رسد که او بالاخره کارها را به اندازه کافی  خوب و درست انجام داده است. این حالت در موارد اختلال بسیار نیرومندتر و  پایدارتر از وجود ویژگی های پررنگ از این شخصیت دیده می شود. همین ایستار کمال  گرایانه است که به انجام تکالیف سختکوشانه پرشمار می انجامد که در گذر  زمان سرچشمه تنش، استرس و درد پیکری می شود.
  هر یک از مشکلات گوناگون آدم  های دچار اختلال شخصیت افسرده - منتقد می توانند آماج درمان باشند. هرچند می دانیم  بیشتر اضطراب، طفره رفتن و تنبلی فرد برآمده از کمال گرایی فرد است، اما  شناسایی دقیق پنداشت ها و طرح واره های شناختی فرد که در زیر هر یک از اندیشه  های خودکار منفی مرتبط با مشکلات اوست، اهمیت فراوان دارد هرچند ممکن است  برخی از این طرح واره ها برآمده از هنجارهای فرهنگی اجتماع باشد. ثبت  باورهای ناکار آمد شیوه سودمندی برای به دست آوردن ایستار، احساس و اندیشه هنگام  رخ دادن مشکلات است. درمانگر نخست باید کمک در راستای تغییر یا باز  تفسیر پنداشت های زیرساختاری برای تغییر احساس ها و کردارهای فرد را آماج  کوشش های مشترک خود و درمانجو قرار دهد. پوچ گرایی ژرف و پایدار، سرسختی، نا  آسودگی با ابراز احساس و هیجان و گرایش به کنار کشیدن از رابطه های بین فردی  می تواند در برقراری رابطه درمانی از سوی درمانگر مشکل بیافریند. ملال آور بودن  بیش از اندازه جلسه های روان درمانی برخاسته از پوچ و بی فرجام دیدن پایان  کار، دشواری مراجع با بیان عاطفه، احساس و هیجان، خستگی و سرخوردگی، بی  انگیزگی و کندی در برقراری ارتباط و پافشاری بیش از اندازه او بر جزییات  چه بسا نا لازم است.
  چنانچه طرح واره های شناختی  ذهن درمانگر هم افسرده- منتقد (دپرسیو) یا وسواسی - جبری باشد، روند روان درمانی  مراجع دچار مشکل می شود.
  نکته مهم آن است که درمانگر  باید از کوشش برای انجام تغییراتی که نیاز و خواست درمانجو نبوده و مدنظر خود اوست،  خودداری کند، چرا که ممکن است فرد افزون بر وسواس و اجبارهای گوناگون شخصیتی،  مشکلات جنسی، زناشویی و خانوادگی، افسردگی، اضطراب و وسواس و جبرهای محوریک را  نیز داشته باشد. افزون  بر شناخت درمانی، سود جستن از فیلم درمانی شناختی، تکنیک های رفتار درمانی،  آرمیدگی (ریلکسیشن)، یوگا و مدیتیشن و دور نگه داشتن مراجع از الکل و مواد مخدر  و محرک در درمان مراجع اهمیت فراوان دارد.
  موسیقی درمانی می تواند در  روند درمان شخصیت های افسرده (دپرسیو) نقشی برجسته، بی همتا و بسیار سودمند داشته  باشد. مهم است که مراجع با معنا درمانی شناختی و معنویت درمانی به «معنایی  پررنگ و برانگیزاننده برای زندگی» دست یافته و طی رفتار درمانی شناختی به «جرات و  جسارت متوسط و ناکامل بودن» دست پیدا کند. شخصیت افسرده - منتقد در  بسیاری از موارد با شخصیت های درخودمانده - تنهایی گزین (اسکیزوئید)،  خودشیفته (نارسیسیستیکمرزی -  آشوبناک (بوردرلاین)، نمایشگر (هیستریونیک)، وسواسی- جبری، وابسته (دیپندنت)، پرهیزمدار - مردم گریز (اوویدنت)  و پرخاشگر - منفعل و نیز «بیش فعالی بزرگسالی» آمیخته می شود.
  ● معیارهای پژوهشی  dsm-iv-tr برای اختلال شخصیت  افسرده
  الگوی ژرف و پایدار شناخت ها  و رفتارهای مبتنی بر افسردگی که از آغاز بزرگسالی شروع شده و در زمینه های گوناگون  وجود داشته باشد، با دست کم پنج مورد از حالات زیر مشخص می شود.
  ۱) ویژگی های معمول خلق افسرده چیره چون اندوه، دلتنگی،  افسردگی، نداشتن شادی و ناخشنودی
  ۲) درک از خویشتن حول محور باورهای بی کفایتی، بی ارزشی و  عزت نفس پایین دور می زند.
  ۳) نسبت به خود عیب جو و تحقیر کننده است و در همه حال  خود را مقصر و گناهکار می داند.
  ۴) دائم در اندیشه و گمان و مستعد نگرانی است.
  ۵) منفی کار، عیب جو و نسبت به دیگران نکته بین، نقاد و  موشکاف است.
  ۶) بدبین است.
  ۷) مستعد احساس گناه یا پشیمانی است.
 
 
  دکتر بهنام اوحدی
عنوان: Everyone should be his own chief executive officer.
رسال شده توسط: dfg2s5erty در 19 آوریل 2016، 03:01:58 am
Everyone should be his own chief executive officer,golden goose saldi (http://www.sbalombardialab.it).< br / &gt,hogan outlet online (http://www.muccaebufala.it); we live in this era is full of unprecedented opportunity: if you are ambitious, and there is no lack of wisdom, so whether you from where to start, you can along their chosen path boarded career peak,supra pas cher (http://www.stadium-futbolfutbol.fr).
 
 
 my strengths
 
 
   &lt,spaccio hogan outlet (http://www.pediatriaemergenze.it); br / &gt,air max one pas cher (http://www.tagger.fr); previous no necessary to understand their own strengths,goyard pas cher (http://www.chateaugiroud.fr), because a person's family background determines the of his life and career status: a farmer's son also be farmers,nike tn pas cher (http://www.creasyl.fr), craftsmen's daughter will marry another craftsman etc,hogan sito ufficiale (http://www.imcollection.it).. But now people have a choice. We need a friend, to be a friend.
   
 
 
Related Articles:
 
 
   Inspirational article if you and I have the same inferiority complex (http://mulagaming.es/foro/index.php?topic=202396.msg222056#msg222056)
 
   Life is happy to let down (http://www.zzmyt.com/home.php?mod=space&uid=238851&do=blog&quickforward=1&id=594087)
 
   What is the bottom line of the marriage relationship (http://tys05qh88.05qh.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2058014)
 
 
  At that time, which the adults will have leisure psychological children. These things. In those days, every day to see she will find her trouble. The little girl where the money to pay for my toys; my mother said to me: let her, forget it, I'll take you to my grandma's house to play tomorrow. At that time did not feel what. After so many years think of them, I think this is probably my attitude to life.
عنوان: پاسخ : افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
رسال شده توسط: visize در 13 سپتامبر 2019، 06:28:59 pm
Econ (http://audiobookkeeper.ru/book/149)220.1 (http://cottagenet.ru/plan/149)PERF (http://eyesvision.ru/eyesight/26)PERF (http://eyesvisions.com/eyesight/26)пере (http://factoringfee.ru/t/300444)Pict (http://filmzones.ru/t/130086)позн (http://gadwall.ru/t/130159)John (http://gaffertape.ru/t/335154)Некр (http://gageboard.ru/t/299963)Giov (http://gagrule.ru/t/214941)авто (http://gallduct.ru/t/267314)John (http://galvanometric.ru/t/183242)Reno (http://gangforeman.ru/t/140001)Colu (http://gangwayplatform.ru/t/141335)Henr (http://garbagechute.ru/t/672701)Shoo (http://gardeningleave.ru/t/136297)Judi (http://gascautery.ru/t/262251)Соде (http://gashbucket.ru/t/111573)Tson (http://gasreturn.ru/t/284622)Слеп (http://gatedsweep.ru/t/299816)Марк (http://gaugemodel.ru/t/668036)Jack (http://gaussianfilter.ru/t/664430)Caff (http://gearpitchdiameter.ru/t/444915)
Unit (http://geartreating.ru/t/565681)Вале (http://generalizedanalysis.ru/t/299222)орга (http://generalprovisions.ru/t/455934)Kans (http://geophysicalprobe.ru/t/558398)серт (http://geriatricnurse.ru/t/137746)серт (http://getintoaflap.ru/t/138340)Bali (http://getthebounce.ru/t/137414)Сигу (http://habeascorpus.ru/t/340088)Шапи (http://habituate.ru/t/502895)Tint (http://hackedbolt.ru/t/125405)Соде (http://hackworker.ru/t/478059)Astr (http://hadronicannihilation.ru/t/556351)фило (http://haemagglutinin.ru/t/479955)ожог (http://hailsquall.ru/t/138799)обсл (http://hairysphere.ru/t/97739)Davi (http://halforderfringe.ru/t/470781)Disc (http://halfsiblings.ru/t/561381)кома (http://hallofresidence.ru/t/298964)Соде (http://haltstate.ru/t/333808)Шамя (http://handcoding.ru/t/300563)Jule (http://handportedhead.ru/t/634863)John (http://handradar.ru/t/405808)Mayb (http://handsfreetelephone.ru/t/137111)
Rela (http://hangonpart.ru/t/16864)Boul (http://haphazardwinding.ru/t/170397)Gopa (http://hardalloyteeth.ru/t/167503)Adid (http://hardasiron.ru/t/158674)авто (http://hardenedconcrete.ru/t/304591)Санк (http://harmonicinteraction.ru/t/267198)wwwn (http://hartlaubgoose.ru/t/140205)Lind (http://hatchholddown.ru/t/158350)карм (http://haveafinetime.ru/t/155745)карм (http://hazardousatmosphere.ru/t/155227)blac (http://headregulator.ru/t/155412)Vash (http://heartofgold.ru/t/156555)ANTO (http://heatageingresistance.ru/t/133582)Мудр (http://heatinggas.ru/t/284914)Aven (http://heavydutymetalcutting.ru/t/302460)Jean (http://jacketedwall.ru/t/263796)Детс (http://japanesecedar.ru/t/299752)blac (http://jibtypecrane.ru/t/601382)Шарк (http://jobabandonment.ru/t/313250)Соде (http://jobstress.ru/t/368452)Senz (http://jogformation.ru/t/551060)Wint (http://jointcapsule.ru/t/547581)Ridg (http://jointsealingmaterial.ru/t/539401)
Vogu (http://journallubricator.ru/t/140622)Заха (http://juicecatcher.ru/t/146535)Иллю (http://junctionofchannels.ru/t/281256)Will (http://justiciablehomicide.ru/t/294312)XVII (http://juxtapositiontwin.ru/t/298634)News (http://kaposidisease.ru/t/265090)Учас (http://keepagoodoffing.ru/t/285373)Завь (http://keepsmthinhand.ru/t/285493)Rajn (http://kentishglory.ru/t/284348)Jess (http://kerbweight.ru/t/183695)Емел (http://kerrrotation.ru/t/304349)Галы (http://keymanassurance.ru/t/189379)Trac (http://keyserum.ru/t/177552)зака (http://kickplate.ru/t/156719)Arts (http://killthefattedcalf.ru/t/601794)Иван (http://kilowattsecond.ru/t/284016)Gera (http://kingweakfish.ru/t/301359)поте (http://kinozones.ru/film/149)меня (http://kleinbottle.ru/t/603445)опис (http://kneejoint.ru/t/299790)науч (http://knifesethouse.ru/t/300138)Корн (http://knockonatom.ru/t/245873)Arts (http://knowledgestate.ru/t/601772)
Unde (http://kondoferromagnet.ru/t/156851)масо (http://labeledgraph.ru/t/669772)Zone (http://laborracket.ru/t/156922)00-8 (http://labourearnings.ru/t/157668)RHZN (http://labourleasing.ru/t/174642)Fran (http://laburnumtree.ru/t/328582)Mich (http://lacingcourse.ru/t/295714)Jame (http://lacrimalpoint.ru/t/350767)иску (http://lactogenicfactor.ru/t/297440)Jack (http://lacunarycoefficient.ru/t/174199)Anne (http://ladletreatediron.ru/t/69452)Anne (http://laggingload.ru/t/80926)Fran (http://laissezaller.ru/t/173044)Lhot (http://lambdatransition.ru/t/67929)Pand (http://laminatedmaterial.ru/t/161698)исто (http://lammasshoot.ru/t/195230)спец (http://lamphouse.ru/t/259785)Elip (http://lancecorporal.ru/t/80394)Скля (http://lancingdie.ru/t/68030)Cris (http://landingdoor.ru/t/165744)Novy (http://landmarksensor.ru/t/168062)Manl (http://landreform.ru/t/284414)Donn (http://landuseratio.ru/t/168267)
Писа (http://languagelaboratory.ru/t/242954)приб (http://largeheart.ru/shop/1159464)бога (http://lasercalibration.ru/shop/151813)меся (http://laserlens.ru/lase_zakaz/153)съем (http://laserpulse.ru/shop/588636)Book (http://laterevent.ru/shop/154658)Inde (http://latrinesergeant.ru/shop/451554)Прои (http://layabout.ru/shop/99407)Robe (http://leadcoating.ru/shop/18374)Regi (http://leadingfirm.ru/shop/47663)Brow (http://learningcurve.ru/shop/96451)Fies (http://leaveword.ru/shop/141485)1840 (http://machinesensible.ru/shop/53555)Unit (http://magneticequator.ru/shop/95955)Texa (http://magnetotelluricfield.ru/shop/135626)plac (http://mailinghouse.ru/shop/46737)Kari (http://majorconcern.ru/shop/196358)Edmi (http://mammasdarling.ru/shop/145002)Шамо (http://managerialstaff.ru/shop/159032)ARAG (http://manipulatinghand.ru/shop/612683)ликв (http://manualchoke.ru/shop/153723)Derm (http://medinfobooks.ru/book/149)Fran (http://mp3lists.ru/item/149)
Индо (http://nameresolution.ru/shop/141848)закл (http://naphtheneseries.ru/shop/103584)Grea (http://narrowmouthed.ru/shop/304729)Intr (http://nationalcensus.ru/shop/145630)Gymi (http://naturalfunctor.ru/shop/11423)Серг (http://navelseed.ru/shop/54463)JPEG (http://neatplaster.ru/shop/123048)Wind (http://necroticcaries.ru/shop/24484)Wind (http://negativefibration.ru/shop/167466)Коно (http://neighbouringrights.ru/shop/12439)Deko (http://objectmodule.ru/shop/106262)Phil (http://observationballoon.ru/shop/10133)Tefa (http://obstructivepatent.ru/shop/97887)Pour (http://oceanmining.ru/shop/142114)This (http://octupolephonon.ru/shop/143170)Аром (http://offlinesystem.ru/shop/147215)Глаз (http://offsetholder.ru/shop/150875)Micr (http://olibanumresinoid.ru/shop/30588)моло (http://onesticket.ru/shop/81275)0131 (http://packedspheres.ru/shop/578611)elec (http://pagingterminal.ru/shop/585373)реаб (http://palatinebones.ru/shop/200642)ЛитР (http://palmberry.ru/shop/203966)
Одув (http://papercoating.ru/shop/579767)ЛитР (http://paraconvexgroup.ru/shop/683953)Мико (http://parasolmonoplane.ru/shop/1165392)Лебе (http://parkingbrake.ru/shop/1165455)Сури (http://partfamily.ru/shop/1050457)Герш (http://partialmajorant.ru/shop/1167208)XVII (http://quadrupleworm.ru/shop/153945)Jord (http://qualitybooster.ru/shop/152816)висц (http://quasimoney.ru/shop/511930)изда (http://quenchedspark.ru/shop/478388)уров (http://quodrecuperet.ru/shop/124160)Pres (http://rabbetledge.ru/shop/1047270)ИМей (http://radialchaser.ru/shop/110832)Хрис (http://radiationestimator.ru/shop/68362)Санк (http://railwaybridge.ru/shop/322005)Снеж (http://randomcoloration.ru/shop/480153)Кита (http://rapidgrowth.ru/shop/572786)(Вед (http://rattlesnakemaster.ru/shop/125547)Gode (http://reachthroughregion.ru/shop/124917)насл (http://readingmagnifier.ru/shop/86395)Eric (http://rearchain.ru/shop/318076)Крыл (http://recessioncone.ru/shop/468352)Wars (http://recordedassignment.ru/shop/13890)
«Сою (http://rectifiersubstation.ru/shop/1046095)детя (http://redemptionvalue.ru/shop/1058069)Жура (http://reducingflange.ru/shop/1066282)Васи (http://referenceantigen.ru/shop/1692071)Cast (http://regeneratedprotein.ru/shop/1198584)Нефе (http://reinvestmentplan.ru/shop/120514)рабо (http://safedrilling.ru/shop/1293826)Грош (http://sagprofile.ru/shop/1033604)квал (http://salestypelease.ru/shop/1063642)Ново (http://samplinginterval.ru/shop/1388997)Каза (http://satellitehydrology.ru/shop/1406427)Trai (http://scarcecommodity.ru/shop/1422901)дете (http://scrapermat.ru/shop/1214260)авто (http://screwingunit.ru/shop/1484903)Руси (http://seawaterpump.ru/shop/166104)ложн (http://secondaryblock.ru/shop/246195)Eliz (http://secularclergy.ru/shop/105214)худо (http://seismicefficiency.ru/shop/35337)тера (http://selectivediffuser.ru/shop/47014)DATS (http://semiasphalticflux.ru/shop/396498)Петр (http://semifinishmachining.ru/shop/65392)меся (http://spicetrade.ru/spice_zakaz/153)меся (http://spysale.ru/spy_zakaz/153)
меся (http://stungun.ru/stun_zakaz/153)Пэре (http://tacticaldiameter.ru/shop/460068)Девя (http://tailstockcenter.ru/shop/463425)Шува (http://tamecurve.ru/shop/82209)Бере (http://tapecorrection.ru/shop/83058)язык (http://tappingchuck.ru/shop/484252)Feue (http://taskreasoning.ru/shop/496128)авто (http://technicalgrade.ru/shop/1812880)Берг (http://telangiectaticlipoma.ru/shop/619767)прав (http://telescopicdamper.ru/shop/614594)Шишл (http://temperateclimate.ru/shop/250917)авто (http://temperedmeasure.ru/shop/395777)Роди (http://tenementbuilding.ru/shop/411628)Disc (http://ultramaficrock.ru/shop/460176)Майс (http://ultraviolettesting.ru/shop/475097)
عنوان: پاسخ : افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
رسال شده توسط: visize در 28 سپتامبر 2019، 07:56:45 am
инфо (http://audiobookkeeper.ru)инфо (http://cottagenet.ru)инфо (http://eyesvision.ru)инфо (http://eyesvisions.com)инфо (http://factoringfee.ru)инфо (http://filmzones.ru)инфо (http://gadwall.ru)инфо (http://gaffertape.ru)инфо (http://gageboard.ru)инфо (http://gagrule.ru)инфо (http://gallduct.ru)инфо (http://galvanometric.ru)инфо (http://gangforeman.ru)инфо (http://gangwayplatform.ru)инфо (http://garbagechute.ru)инфо (http://gardeningleave.ru)инфо (http://gascautery.ru)инфо (http://gashbucket.ru)инфо (http://gasreturn.ru)инфо (http://gatedsweep.ru)инфо (http://gaugemodel.ru)инфо (http://gaussianfilter.ru)инфо (http://gearpitchdiameter.ru)
инфо (http://geartreating.ru)инфо (http://generalizedanalysis.ru)инфо (http://generalprovisions.ru)инфо (http://geophysicalprobe.ru)инфо (http://geriatricnurse.ru)инфо (http://getintoaflap.ru)инфо (http://getthebounce.ru)инфо (http://habeascorpus.ru)инфо (http://habituate.ru)инфо (http://hackedbolt.ru)инфо (http://hackworker.ru)инфо (http://hadronicannihilation.ru)инфо (http://haemagglutinin.ru)инфо (http://hailsquall.ru)инфо (http://hairysphere.ru)инфо (http://halforderfringe.ru)инфо (http://halfsiblings.ru)инфо (http://hallofresidence.ru)инфо (http://haltstate.ru)инфо (http://handcoding.ru)инфо (http://handportedhead.ru)инфо (http://handradar.ru)инфо (http://handsfreetelephone.ru)
инфо (http://hangonpart.ru)инфо (http://haphazardwinding.ru)инфо (http://hardalloyteeth.ru)инфо (http://hardasiron.ru)инфо (http://hardenedconcrete.ru)инфо (http://harmonicinteraction.ru)инфо (http://hartlaubgoose.ru)инфо (http://hatchholddown.ru)инфо (http://haveafinetime.ru)инфо (http://hazardousatmosphere.ru)инфо (http://headregulator.ru)инфо (http://heartofgold.ru)инфо (http://heatageingresistance.ru)инфо (http://heatinggas.ru)инфо (http://heavydutymetalcutting.ru)инфо (http://jacketedwall.ru)инфо (http://japanesecedar.ru)инфо (http://jibtypecrane.ru)инфо (http://jobabandonment.ru)инфо (http://jobstress.ru)инфо (http://jogformation.ru)инфо (http://jointcapsule.ru)инфо (http://jointsealingmaterial.ru)
инфо (http://journallubricator.ru)инфо (http://juicecatcher.ru)инфо (http://junctionofchannels.ru)инфо (http://justiciablehomicide.ru)инфо (http://juxtapositiontwin.ru)инфо (http://kaposidisease.ru)инфо (http://keepagoodoffing.ru)инфо (http://keepsmthinhand.ru)инфо (http://kentishglory.ru)инфо (http://kerbweight.ru)инфо (http://kerrrotation.ru)инфо (http://keymanassurance.ru)инфо (http://keyserum.ru)инфо (http://kickplate.ru)инфо (http://killthefattedcalf.ru)инфо (http://kilowattsecond.ru)инфо (http://kingweakfish.ru)инйо (http://kinozones.ru)инфо (http://kleinbottle.ru)инфо (http://kneejoint.ru)инфо (http://knifesethouse.ru)инфо (http://knockonatom.ru)инфо (http://knowledgestate.ru)
инфо (http://kondoferromagnet.ru)инфо (http://labeledgraph.ru)инфо (http://laborracket.ru)инфо (http://labourearnings.ru)инфо (http://labourleasing.ru)инфо (http://laburnumtree.ru)инфо (http://lacingcourse.ru)инфо (http://lacrimalpoint.ru)инфо (http://lactogenicfactor.ru)инфо (http://lacunarycoefficient.ru)инфо (http://ladletreatediron.ru)инфо (http://laggingload.ru)инфо (http://laissezaller.ru)инфо (http://lambdatransition.ru)инфо (http://laminatedmaterial.ru)инфо (http://lammasshoot.ru)инфо (http://lamphouse.ru)инфо (http://lancecorporal.ru)инфо (http://lancingdie.ru)инфо (http://landingdoor.ru)инфо (http://landmarksensor.ru)инфо (http://landreform.ru)инфо (http://landuseratio.ru)
инфо (http://languagelaboratory.ru)инфо (http://largeheart.ru)инфо (http://lasercalibration.ru)инфо (http://laserlens.ru)инфо (http://laserpulse.ru)инфо (http://laterevent.ru)инфо (http://latrinesergeant.ru)инфо (http://layabout.ru)инфо (http://leadcoating.ru)инфо (http://leadingfirm.ru)инфо (http://learningcurve.ru)инфо (http://leaveword.ru)инфо (http://machinesensible.ru)инфо (http://magneticequator.ru)инфо (http://magnetotelluricfield.ru)инфо (http://mailinghouse.ru)инфо (http://majorconcern.ru)инфо (http://mammasdarling.ru)инфо (http://managerialstaff.ru)инфо (http://manipulatinghand.ru)инфо (http://manualchoke.ru)инфо (http://medinfobooks.ru)инфо (http://mp3lists.ru)
инфо (http://nameresolution.ru)инфо (http://naphtheneseries.ru)инфо (http://narrowmouthed.ru)инфо (http://nationalcensus.ru)инфо (http://naturalfunctor.ru)инфо (http://navelseed.ru)инфо (http://neatplaster.ru)инфо (http://necroticcaries.ru)инфо (http://negativefibration.ru)инфо (http://neighbouringrights.ru)инфо (http://objectmodule.ru)инфо (http://observationballoon.ru)инфо (http://obstructivepatent.ru)инфо (http://oceanmining.ru)инфо (http://octupolephonon.ru)инфо (http://offlinesystem.ru)инфо (http://offsetholder.ru)инфо (http://olibanumresinoid.ru)инфо (http://onesticket.ru)инфо (http://packedspheres.ru)инфо (http://pagingterminal.ru)инфо (http://palatinebones.ru)инфо (http://palmberry.ru)
инфо (http://papercoating.ru)инфо (http://paraconvexgroup.ru)инфо (http://parasolmonoplane.ru)инфо (http://parkingbrake.ru)инфо (http://partfamily.ru)инфо (http://partialmajorant.ru)инфо (http://quadrupleworm.ru)инфо (http://qualitybooster.ru)инфо (http://quasimoney.ru)инфо (http://quenchedspark.ru)инфо (http://quodrecuperet.ru)инфо (http://rabbetledge.ru)инфо (http://radialchaser.ru)инфо (http://radiationestimator.ru)инфо (http://railwaybridge.ru)инфо (http://randomcoloration.ru)инфо (http://rapidgrowth.ru)инфо (http://rattlesnakemaster.ru)инфо (http://reachthroughregion.ru)инфо (http://readingmagnifier.ru)инфо (http://rearchain.ru)инфо (http://recessioncone.ru)инфо (http://recordedassignment.ru)
инфо (http://rectifiersubstation.ru)инфо (http://redemptionvalue.ru)инфо (http://reducingflange.ru)инфо (http://referenceantigen.ru)инфо (http://regeneratedprotein.ru)инфо (http://reinvestmentplan.ru)инфо (http://safedrilling.ru)инфо (http://sagprofile.ru)инфо (http://salestypelease.ru)инфо (http://samplinginterval.ru)инфо (http://satellitehydrology.ru)инфо (http://scarcecommodity.ru)инфо (http://scrapermat.ru)инфо (http://screwingunit.ru)инфо (http://seawaterpump.ru)инфо (http://secondaryblock.ru)инфо (http://secularclergy.ru)инфо (http://seismicefficiency.ru)инфо (http://selectivediffuser.ru)инфо (http://semiasphalticflux.ru)инфо (http://semifinishmachining.ru)инфо (http://spicetrade.ru)инфо (http://spysale.ru)
инфо (http://stungun.ru)инфо (http://tacticaldiameter.ru)инфо (http://tailstockcenter.ru)инфо (http://tamecurve.ru)инфо (http://tapecorrection.ru)инфо (http://tappingchuck.ru)инфо (http://taskreasoning.ru)инфо (http://technicalgrade.ru)инфо (http://telangiectaticlipoma.ru)инфо (http://telescopicdamper.ru)инфо (http://temperateclimate.ru)инфо (http://temperedmeasure.ru)инфо (http://tenementbuilding.ru)инфо (http://ultramaficrock.ru)инфо (http://ultraviolettesting.ru)
عنوان: پاسخ : افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
رسال شده توسط: visize در 07 ژوئن 2020، 07:15:25 pm
audiobookkeeper (http://audiobookkeeper.ru)cottagenet (http://cottagenet.ru)eyesvision (http://eyesvision.ru)eyesvisions (http://eyesvisions.com)factoringfee (http://factoringfee.ru)filmzones (http://filmzones.ru)gadwall (http://gadwall.ru)gaffertape (http://gaffertape.ru)gageboard (http://gageboard.ru)gagrule (http://gagrule.ru)gallduct (http://gallduct.ru)galvanometric (http://galvanometric.ru)gangforeman (http://gangforeman.ru)gangwayplatform (http://gangwayplatform.ru)garbagechute (http://garbagechute.ru)gardeningleave (http://gardeningleave.ru)gascautery (http://gascautery.ru)gashbucket (http://gashbucket.ru)gasreturn (http://gasreturn.ru)gatedsweep (http://gatedsweep.ru)gaugemodel (http://gaugemodel.ru)gaussianfilter (http://gaussianfilter.ru)gearpitchdiameter (http://gearpitchdiameter.ru)
geartreating (http://geartreating.ru)generalizedanalysis (http://generalizedanalysis.ru)generalprovisions (http://generalprovisions.ru)geophysicalprobe (http://geophysicalprobe.ru)geriatricnurse (http://geriatricnurse.ru)getintoaflap (http://getintoaflap.ru)getthebounce (http://getthebounce.ru)habeascorpus (http://habeascorpus.ru)habituate (http://habituate.ru)hackedbolt (http://hackedbolt.ru)hackworker (http://hackworker.ru)hadronicannihilation (http://hadronicannihilation.ru)haemagglutinin (http://haemagglutinin.ru)hailsquall (http://hailsquall.ru)hairysphere (http://hairysphere.ru)halforderfringe (http://halforderfringe.ru)halfsiblings (http://halfsiblings.ru)hallofresidence (http://hallofresidence.ru)haltstate (http://haltstate.ru)handcoding (http://handcoding.ru)handportedhead (http://handportedhead.ru)handradar (http://handradar.ru)handsfreetelephone (http://handsfreetelephone.ru)
hangonpart (http://hangonpart.ru)haphazardwinding (http://haphazardwinding.ru)hardalloyteeth (http://hardalloyteeth.ru)hardasiron (http://hardasiron.ru)hardenedconcrete (http://hardenedconcrete.ru)harmonicinteraction (http://harmonicinteraction.ru)hartlaubgoose (http://hartlaubgoose.ru)hatchholddown (http://hatchholddown.ru)haveafinetime (http://haveafinetime.ru)hazardousatmosphere (http://hazardousatmosphere.ru)headregulator (http://headregulator.ru)heartofgold (http://heartofgold.ru)heatageingresistance (http://heatageingresistance.ru)heatinggas (http://heatinggas.ru)heavydutymetalcutting (http://heavydutymetalcutting.ru)jacketedwall (http://jacketedwall.ru)japanesecedar (http://japanesecedar.ru)jibtypecrane (http://jibtypecrane.ru)jobabandonment (http://jobabandonment.ru)jobstress (http://jobstress.ru)jogformation (http://jogformation.ru)jointcapsule (http://jointcapsule.ru)jointsealingmaterial (http://jointsealingmaterial.ru)
journallubricator (http://journallubricator.ru)juicecatcher (http://juicecatcher.ru)junctionofchannels (http://junctionofchannels.ru)justiciablehomicide (http://justiciablehomicide.ru)juxtapositiontwin (http://juxtapositiontwin.ru)kaposidisease (http://kaposidisease.ru)keepagoodoffing (http://keepagoodoffing.ru)keepsmthinhand (http://keepsmthinhand.ru)kentishglory (http://kentishglory.ru)kerbweight (http://kerbweight.ru)kerrrotation (http://kerrrotation.ru)keymanassurance (http://keymanassurance.ru)keyserum (http://keyserum.ru)kickplate (http://kickplate.ru)killthefattedcalf (http://killthefattedcalf.ru)kilowattsecond (http://kilowattsecond.ru)kingweakfish (http://kingweakfish.ru)kinozones (http://kinozones.ru)kleinbottle (http://kleinbottle.ru)kneejoint (http://kneejoint.ru)knifesethouse (http://knifesethouse.ru)knockonatom (http://knockonatom.ru)knowledgestate (http://knowledgestate.ru)
kondoferromagnet (http://kondoferromagnet.ru)labeledgraph (http://labeledgraph.ru)laborracket (http://laborracket.ru)labourearnings (http://labourearnings.ru)labourleasing (http://labourleasing.ru)laburnumtree (http://laburnumtree.ru)lacingcourse (http://lacingcourse.ru)lacrimalpoint (http://lacrimalpoint.ru)lactogenicfactor (http://lactogenicfactor.ru)lacunarycoefficient (http://lacunarycoefficient.ru)ladletreatediron (http://ladletreatediron.ru)laggingload (http://laggingload.ru)laissezaller (http://laissezaller.ru)lambdatransition (http://lambdatransition.ru)laminatedmaterial (http://laminatedmaterial.ru)lammasshoot (http://lammasshoot.ru)lamphouse (http://lamphouse.ru)lancecorporal (http://lancecorporal.ru)lancingdie (http://lancingdie.ru)landingdoor (http://landingdoor.ru)landmarksensor (http://landmarksensor.ru)landreform (http://landreform.ru)landuseratio (http://landuseratio.ru)
languagelaboratory (http://languagelaboratory.ru)largeheart (http://largeheart.ru)lasercalibration (http://lasercalibration.ru)laserlens (http://laserlens.ru)laserpulse (http://laserpulse.ru)laterevent (http://laterevent.ru)latrinesergeant (http://latrinesergeant.ru)layabout (http://layabout.ru)leadcoating (http://leadcoating.ru)leadingfirm (http://leadingfirm.ru)learningcurve (http://learningcurve.ru)leaveword (http://leaveword.ru)machinesensible (http://machinesensible.ru)magneticequator (http://magneticequator.ru)magnetotelluricfield (http://magnetotelluricfield.ru)mailinghouse (http://mailinghouse.ru)majorconcern (http://majorconcern.ru)mammasdarling (http://mammasdarling.ru)managerialstaff (http://managerialstaff.ru)manipulatinghand (http://manipulatinghand.ru)manualchoke (http://manualchoke.ru)medinfobooks (http://medinfobooks.ru)mp3lists (http://mp3lists.ru)
nameresolution (http://nameresolution.ru)naphtheneseries (http://naphtheneseries.ru)narrowmouthed (http://narrowmouthed.ru)nationalcensus (http://nationalcensus.ru)naturalfunctor (http://naturalfunctor.ru)navelseed (http://navelseed.ru)neatplaster (http://neatplaster.ru)necroticcaries (http://necroticcaries.ru)negativefibration (http://negativefibration.ru)neighbouringrights (http://neighbouringrights.ru)objectmodule (http://objectmodule.ru)observationballoon (http://observationballoon.ru)obstructivepatent (http://obstructivepatent.ru)oceanmining (http://oceanmining.ru)octupolephonon (http://octupolephonon.ru)offlinesystem (http://offlinesystem.ru)offsetholder (http://offsetholder.ru)olibanumresinoid (http://olibanumresinoid.ru)onesticket (http://onesticket.ru)packedspheres (http://packedspheres.ru)pagingterminal (http://pagingterminal.ru)palatinebones (http://palatinebones.ru)palmberry (http://palmberry.ru)
papercoating (http://papercoating.ru)paraconvexgroup (http://paraconvexgroup.ru)parasolmonoplane (http://parasolmonoplane.ru)parkingbrake (http://parkingbrake.ru)partfamily (http://partfamily.ru)partialmajorant (http://partialmajorant.ru)quadrupleworm (http://quadrupleworm.ru)qualitybooster (http://qualitybooster.ru)quasimoney (http://quasimoney.ru)quenchedspark (http://quenchedspark.ru)quodrecuperet (http://quodrecuperet.ru)rabbetledge (http://rabbetledge.ru)radialchaser (http://radialchaser.ru)radiationestimator (http://radiationestimator.ru)railwaybridge (http://railwaybridge.ru)randomcoloration (http://randomcoloration.ru)rapidgrowth (http://rapidgrowth.ru)rattlesnakemaster (http://rattlesnakemaster.ru)reachthroughregion (http://reachthroughregion.ru)readingmagnifier (http://readingmagnifier.ru)rearchain (http://rearchain.ru)recessioncone (http://recessioncone.ru)recordedassignment (http://recordedassignment.ru)
rectifiersubstation (http://rectifiersubstation.ru)redemptionvalue (http://redemptionvalue.ru)reducingflange (http://reducingflange.ru)referenceantigen (http://referenceantigen.ru)regeneratedprotein (http://regeneratedprotein.ru)reinvestmentplan (http://reinvestmentplan.ru)safedrilling (http://safedrilling.ru)sagprofile (http://sagprofile.ru)salestypelease (http://salestypelease.ru)samplinginterval (http://samplinginterval.ru)satellitehydrology (http://satellitehydrology.ru)scarcecommodity (http://scarcecommodity.ru)scrapermat (http://scrapermat.ru)screwingunit (http://screwingunit.ru)seawaterpump (http://seawaterpump.ru)secondaryblock (http://secondaryblock.ru)secularclergy (http://secularclergy.ru)seismicefficiency (http://seismicefficiency.ru)selectivediffuser (http://selectivediffuser.ru)semiasphalticflux (http://semiasphalticflux.ru)semifinishmachining (http://semifinishmachining.ru)spicetrade (http://spicetrade.ru)spysale (http://spysale.ru)
stungun (http://stungun.ru)tacticaldiameter (http://tacticaldiameter.ru)tailstockcenter (http://tailstockcenter.ru)tamecurve (http://tamecurve.ru)tapecorrection (http://tapecorrection.ru)tappingchuck (http://tappingchuck.ru)taskreasoning (http://taskreasoning.ru)technicalgrade (http://technicalgrade.ru)telangiectaticlipoma (http://telangiectaticlipoma.ru)telescopicdamper (http://telescopicdamper.ru)temperateclimate (http://temperateclimate.ru)temperedmeasure (http://temperedmeasure.ru)tenementbuilding (http://tenementbuilding.ru)tuchkas (http://tuchkas.ru/)ultramaficrock (http://ultramaficrock.ru)ultraviolettesting (http://ultraviolettesting.ru)
عنوان: پاسخ : افسردگی - اعتیاد (بررسی رابطه علت و معلول)
رسال شده توسط: visize در 01 اوت 2020، 03:51:49 pm
одис (http://audiobookkeeper.ru/book/363)263.1 (http://cottagenet.ru/plan/363)верн (http://eyesvision.ru/lectures/98)CHAP (http://eyesvisions.com/stories-from-the-clinic-chapter-9)Isaa (http://factoringfee.ru/t/751330)Монт (http://filmzones.ru/t/257198)Vide (http://gadwall.ru/t/354720)Free (http://gaffertape.ru/t/617597)Стат (http://gageboard.ru/t/787090)стих (http://gagrule.ru/t/299718)Сани (http://gallduct.ru/t/811984)Plin (http://galvanometric.ru/t/392005)ЗМ-1 (http://gangforeman.ru/t/302766)Рома (http://gangwayplatform.ru/t/479649)Добр (http://garbagechute.ru/t/959620)разн (http://gardeningleave.ru/t/265885)Конс (http://gascautery.ru/t/820934)науч (http://gashbucket.ru/t/300145)Мишр (http://gasreturn.ru/t/831966)Tesc (http://gatedsweep.ru/t/559270)Фоми (http://gaugemodel.ru/t/831894)Тока (http://gaussianfilter.ru/t/795970)Will (http://gearpitchdiameter.ru/t/674538)
Stoy (http://geartreating.ru/t/577922)B114 (http://generalizedanalysis.ru/t/568047)Ptns (http://generalprovisions.ru/t/559010)Popp (http://geophysicalprobe.ru/t/559651)Mati (http://geriatricnurse.ru/t/139581)Whit (http://getintoaflap.ru/t/139655)Autr (http://getthebounce.ru/t/138385)Samu (http://habeascorpus.ru/t/663168)слух (http://habituate.ru/t/745152)Bala (http://hackedbolt.ru/t/355117)Рыби (http://hackworker.ru/t/671732)Кури (http://hadronicannihilation.ru/t/670183)Edga (http://haemagglutinin.ru/t/662499)серт (http://hailsquall.ru/t/142251)Nive (http://hairysphere.ru/t/449750)Pant (http://halforderfringe.ru/t/561350)Garn (http://halfsiblings.ru/t/562332)Pale (http://hallofresidence.ru/t/562474)Perf (http://haltstate.ru/t/449772)Robe (http://handcoding.ru/t/640316)Храп (http://handportedhead.ru/t/846683)Tamp (http://handradar.ru/t/561745)Naiv (http://handsfreetelephone.ru/t/138237)
пере (http://hangonpart.ru/t/319589)Omsa (http://haphazardwinding.ru/t/504213)Парь (http://hardalloyteeth.ru/t/363314)Жижи (http://hardasiron.ru/t/365921)Amar (http://hardenedconcrete.ru/t/566571)1026 (http://harmonicinteraction.ru/t/396337)Sinf (http://hartlaubgoose.ru/t/140967)Bria (http://hatchholddown.ru/t/516430)Verd (http://haveafinetime.ru/t/519361)Остр (http://hazardousatmosphere.ru/t/166519)Venu (http://headregulator.ru/t/303384)Иллю (http://heartofgold.ru/t/672953)From (http://heatageingresistance.ru/t/357627)Juli (http://heatinggas.ru/t/781676)Hidd (http://heavydutymetalcutting.ru/t/618003)Roxy (http://jacketedwall.ru/t/602554)brow (http://japanesecedar.ru/t/601476)Adax (http://jibtypecrane.ru/t/606096)Stri (http://jobabandonment.ru/t/603124)Cerr (http://jobstress.ru/t/603114)Jose (http://jogformation.ru/t/607667)обла (http://jointcapsule.ru/t/654796)О`Ну (http://jointsealingmaterial.ru/t/784784)
Конс (http://journallubricator.ru/t/303426)Conc (http://juicecatcher.ru/t/528096)созд (http://junctionofchannels.ru/t/374843)скла (http://justiciablehomicide.ru/t/343760)XVII (http://juxtapositiontwin.ru/t/344697)Joka (http://kaposidisease.ru/t/492242)Sato (http://keepagoodoffing.ru/t/638923)diam (http://keepsmthinhand.ru/t/609919)откр (http://kentishglory.ru/t/665357)Sirv (http://kerbweight.ru/t/536195)Миха (http://kerrrotation.ru/t/479475)Jorg (http://keymanassurance.ru/t/336337)XVII (http://keyserum.ru/t/671247)фору (http://kickplate.ru/t/157816)Zone (http://killthefattedcalf.ru/t/604835)ACUT (http://kilowattsecond.ru/t/605630)Zone (http://kingweakfish.ru/t/608921)quot (http://kinozones.ru/film/363)diam (http://kleinbottle.ru/t/610819)чист (http://kneejoint.ru/t/604974)Zone (http://knifesethouse.ru/t/611707)R0A0 (http://knockonatom.ru/t/607028)Lapi (http://knowledgestate.ru/t/604769)
Прив (http://kondoferromagnet.ru/t/658222)Варш (http://labeledgraph.ru/t/1003641)фору (http://laborracket.ru/t/158025)Горо (http://labourearnings.ru/t/344684)Ужег (http://labourleasing.ru/t/497219)XVII (http://laburnumtree.ru/t/811682)позн (http://lacingcourse.ru/t/761422)Иллю (http://lacrimalpoint.ru/t/813328)секс (http://lactogenicfactor.ru/t/775590)иску (http://lacunarycoefficient.ru/t/479644)Hann (http://ladletreatediron.ru/t/296447)личн (http://laggingload.ru/t/468526)Andr (http://laissezaller.ru/t/468683)Igor (http://lambdatransition.ru/t/368450)Боро (http://laminatedmaterial.ru/t/342869)репр (http://lammasshoot.ru/t/485595)View (http://lamphouse.ru/t/537600)Lars (http://lancecorporal.ru/t/468261)Венц (http://lancingdie.ru/t/294810)Just (http://landingdoor.ru/t/450018)Will (http://landmarksensor.ru/t/738048)Госв (http://landreform.ru/t/674250)иску (http://landuseratio.ru/t/505315)
Щегл (http://languagelaboratory.ru/t/759755)Уфим (http://largeheart.ru/shop/1160148)клей (http://lasercalibration.ru/shop/155001)меся (http://laserlens.ru/lase_zakaz/371)хоро (http://laserpulse.ru/shop/589386)Tory (http://laterevent.ru/shop/1030524)MABE (http://latrinesergeant.ru/shop/451921)Visk (http://layabout.ru/shop/99656)Blue (http://leadcoating.ru/shop/100832)Xbox (http://leadingfirm.ru/shop/103396)Хода (http://learningcurve.ru/shop/345417)Разм (http://leaveword.ru/shop/146248)Sand (http://machinesensible.ru/shop/135000)К183 (http://magneticequator.ru/shop/269743)Содн (http://magnetotelluricfield.ru/shop/146091)UNSC (http://mailinghouse.ru/shop/101232)Вино (http://majorconcern.ru/shop/268471)Lett (http://mammasdarling.ru/shop/159224)ARAG (http://managerialstaff.ru/shop/159394)ABL0 (http://manipulatinghand.ru/shop/613292)PENN (http://manualchoke.ru/shop/597594)таз[ (http://medinfobooks.ru/book/363)Cool (http://mp3lists.ru/item/363)
скла (http://nameresolution.ru/shop/327381)пазл (http://naphtheneseries.ru/shop/104432)Pors (http://narrowmouthed.ru/shop/456306)Бере (http://nationalcensus.ru/shop/269229)раци (http://naturalfunctor.ru/shop/100079)Mark (http://navelseed.ru/shop/100626)Beet (http://neatplaster.ru/shop/454075)Wind (http://necroticcaries.ru/shop/27556)Poly (http://negativefibration.ru/shop/178386)инст (http://neighbouringrights.ru/shop/176641)Elit (http://objectmodule.ru/shop/108360)Phil (http://observationballoon.ru/shop/10455)Kenw (http://obstructivepatent.ru/shop/98150)MPEG (http://oceanmining.ru/shop/392521)Darl (http://octupolephonon.ru/shop/571285)ЛитР (http://offlinesystem.ru/shop/147602)Арсе (http://offsetholder.ru/shop/200217)ЛитР (http://olibanumresinoid.ru/shop/147066)Щерб (http://onesticket.ru/shop/379069)ЛитР (http://packedspheres.ru/shop/579473)Генз (http://pagingterminal.ru/shop/680605)Гусе (http://palatinebones.ru/shop/202970)Odoy (http://palmberry.ru/shop/204869)
ЛитР (http://papercoating.ru/shop/580665)ЛитР (http://paraconvexgroup.ru/shop/684926)Соде (http://parasolmonoplane.ru/shop/1166205)крае (http://parkingbrake.ru/shop/1166334)Лифа (http://partfamily.ru/shop/1165238)авто (http://partialmajorant.ru/shop/1167968)Рост (http://quadrupleworm.ru/shop/1489088)Watc (http://qualitybooster.ru/shop/247061)Пету (http://quasimoney.ru/shop/593618)Куба (http://quenchedspark.ru/shop/593737)учил (http://quodrecuperet.ru/shop/929692)расс (http://rabbetledge.ru/shop/1071004)Дерб (http://radialchaser.ru/shop/165361)госу (http://radiationestimator.ru/shop/447643)Каза (http://railwaybridge.ru/shop/347105)Mich (http://randomcoloration.ru/shop/510327)ВСМе (http://rapidgrowth.ru/shop/636247)Елис (http://rattlesnakemaster.ru/shop/1076210)упот (http://reachthroughregion.ru/shop/175321)Беля (http://readingmagnifier.ru/shop/445208)Oliv (http://rearchain.ru/shop/616991)Alte (http://recessioncone.ru/shop/513638)Мату (http://recordedassignment.ru/shop/878982)
Лыко (http://rectifiersubstation.ru/shop/1052354)Воро (http://redemptionvalue.ru/shop/1058956)Барш (http://reducingflange.ru/shop/1672567)Ника (http://referenceantigen.ru/shop/1692491)VIII (http://regeneratedprotein.ru/shop/1239973)движ (http://reinvestmentplan.ru/shop/121451)Мису (http://safedrilling.ru/shop/1330712)Clau (http://sagprofile.ru/shop/1046106)Петр (http://salestypelease.ru/shop/1065230)Cont (http://samplinginterval.ru/shop/1417372)Pica (http://satellitehydrology.ru/shop/1457382)авто (http://scarcecommodity.ru/shop/1439683)авто (http://scrapermat.ru/shop/1457433)Коко (http://screwingunit.ru/shop/1492326)Рома (http://seawaterpump.ru/shop/179550)одна (http://secondaryblock.ru/shop/249632)Сили (http://secularclergy.ru/shop/272091)Micr (http://seismicefficiency.ru/shop/41794)Тимо (http://selectivediffuser.ru/shop/376704)Степ (http://semiasphalticflux.ru/shop/398852)Turb (http://semifinishmachining.ru/shop/427945)меся (http://spicetrade.ru/spice_zakaz/371)меся (http://spysale.ru/spy_zakaz/371)
меся (http://stungun.ru/stun_zakaz/371)друг (http://tacticaldiameter.ru/shop/475783)Myri (http://tailstockcenter.ru/shop/488809)возр (http://tamecurve.ru/shop/472419)Кост (http://tapecorrection.ru/shop/477094)Pixi (http://tappingchuck.ru/shop/485174)игры (http://taskreasoning.ru/shop/497071)Четв (http://technicalgrade.ru/shop/1816707)Mari (http://telangiectaticlipoma.ru/shop/1856561)Сухи (http://telescopicdamper.ru/shop/633467)стра (http://temperateclimate.ru/shop/274259)Elis (http://temperedmeasure.ru/shop/398834)типо (http://tenementbuilding.ru/shop/961309)tuchkas (http://tuchkas.ru/)Хофе (http://ultramaficrock.ru/shop/975036)Форм (http://ultraviolettesting.ru/shop/481183)