سوال 5 قدم ششم ..

انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اگر مضطربي دعا كن و اگر دعا ميكني چرا مضطربي

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 5 قدم ششم ..  (دفعات بازدید: 1873 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 5 قدم ششم ..
« : 24 ژوئیه 2015، 06:05:20 pm »

چگونه می فهمم که آماده ام ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop498
The wedding _655
« پاسخ #1 : 10 آوریل 2016، 06:11:54 pm »

"Liu Tuo is clever, really young, and will not miss Bao Zhen, unwilling to go to Shang palace, Su Qianyao say so, but the middle he wants,hogan interactive outlet, so said," then I'll sit again also just as well." Liu Tuo followed with two in prison,tn homme pas cher, seeing a man: "Your Highness, I dare say, we have been out of half an hour, to find the empress......" Liu Tuo listens, hesitated. Su Qianyao laughed, holding Liu Tuo hand wrist,air max 90 pas cher, smiled and said: "I am Grandpa, you worry about what? I ate snacks, met, I sent the children to go back to the palace extension, cousin to blame blame me, absolutely not to blame my head up to the extension." Su Qianyao is so glib, Liu Tuo went to the mind, he smiled and said: "aunt, you are going to really well." Su Qianyao looked at him with a smile: "it is of course, your uncle and aunt, naturally much more labour." At the moment, the rain from the small tiger Bao Gu Zhen that retrieved quickly across the street, and go to the palace. Beijing in a calm, everybody in his brilliant defeated, then began to pass the impeachment Yang phase arch-criminal small county Beijing News, some people even begin to guess what time Zhao Yu was beheaded. The rumor and speculation of the fantastic occupy the capital, no one knows, tonight the capital, some people are the lifeblood of the world sleep, because in the future history will always remember this day: the holy light three years in February 27th,tn pas cher, nine deputy commander to mobilize conspiratory blockade, nine, with the usurper from Zhengyang party collusion intrauterine door into the palace,golden goose outlet, many city officials were killed, Tai Temple, palace queen intrauterine burn...... Known as the "Suzaku change" - 142, Rong Hua: temporarily not think history did not say there are many, such as in the night of Suzaku, Prince Liu Tuo went missing. The disappearance of the prince, but I not dare to write history. But the nature is not so great, some things you really do not know,golden goose outlet, for example -- is almost the same night in Beijing in Gu Shang Fu, also a few people. Words from scratch, and said Gu rain to get to the palace to find Prince Liu Tuo, who is in the palace was accidentally encountered in arresting. This is the light rain Gu Kung Fu is one of the best, if want to avoid the eyes and ears, unless it is facing such master Xuan Feng, it is unable to see the details of his people, who knows in the palace was an accident. A "Assassin", unexpectedly jumped several bodyguards, a vigorous physique, apparently master. Gu wind and rain to see this parade,converse femme pas cher, he thought: "the treasure Zhen lady worried if yes, these people do not like in the house, just do not know exactly how the Prince now where......" The two sides will suddenly turn to rain heart jiguazhao Gu Liu Tuo, uninterested, and then back, who knows these bodyguards pursued, and difficult tight. The wind and rain to all his Gu can only temporarily,converse all star, they repel, jumped from the broken sword, and he jumps up the moment, I do not know where to shoot a few Lengjian, such as maggots tarsal like hit.Related Articles:

The fairy

Dear Socrates, _458

A happy da

Chen helpless, hand holding the head shouted loudly: "I'm crazy, completely unable to communicate with you, sometimes doubt you are aliens, you say a word ah! You do not say that I know, you just want to talk with me on the bed is not? But you said I'm not beautiful, you should go to the white swan!
خارج شده است

bgfh7m7xter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 287
    • nop154
Zhang Wei has an article called "what is the book". So the end of the article, I
« پاسخ #2 : 18 آوریل 2016، 02:56:04 am »

HTML template design

after 80 is a popular saying in recent years. Birth at the end of the era,hogan outlet online, we first accepted the stormy sea of social transformation,bottes ugg france, the earliest accepted E era of great, great technological revolution that we see are great, namely, our background is boundless vast, history has entrusted to us the unique spiritual world,louboutin pas cher, known as & quot; has a long history of & quot; both powerful culture of the world stands behind us, Hawking, Bill & middot; gates and we at the same time, Haruki Murakami, Amy Yamada, Annie baby, then you and I in the 80, also no can have vast boundless spiritual world? This question, I do not want to answer the front " " or " no ". The Chinese have always been a small smart is any problem, will be very clever answer. Because of the implicit and graceful, closely guarded secret shuffle has always been the quintessence of our country, gentlemen,hogan outlet, you and I will say this in and between. Self thought mysterious, since that clever. In 1978 after the reform and opening up, Chinese people gradually from the invasion of Western civilization in subtle transformation, openly & quot; characteristic *" and openly & quot; of Western Learning & quot;, openly & quot; keep pace with the times & quot;. These little characters, stumbling in the era of Bo that we walk in the forefront, whether we know what, is very difficult to answer. Thirty years later, the Chinese need, especially after 80 needs, what is. Greatly enriched in the material civilization, social revolution come true that the tempest implementation of evolution after, when the maverick 90 of us with cool detachment contempt, saying, you have completely died. We found himself has been in the original material of the Millionaire (of course, some material is still the Pauper), spiritual beggars. Because us here, and not here of, there is confusion, apprehensive, anxious, jealousy,hogan outlet online, hostility,tn requin pas cher, numbness, sluggish, the doctrine of the mean, when in Rome, do as the Romans do, herd, a vassal, echoing the views of others and self pity,air max 90 pas cher, and after modernism's talent and character. We have the spirit of victory Ah Q's play to the extreme, almost no match.

in "how Anna was gone",tn pas cher, Lu Xun said, the most painful thing in life is to wake up and still no way to go. We used to say, where to fall, where to lie down. Used to say >
Zhang Wei has an article called "what is the book". So the end of the article, I want to use at the beginning of this article: in the money worship and digital era should have some different kind heart and sound, and thus to summon more hearts and voices. We cannot helplessly looking at my age is priced to sell, or by the shallow thin hard technology segmentation imprisonment, we must aspire to & quot; poetic dwelling & quot;.
Related Articles:

Perm 2

Sad love

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Pan Binlong hospital heart disease
« پاسخ #3 : 30 آوریل 2016، 06:40:32 pm »

"comedy talent&quot,tn requin pas cher; Li Mingyu can arrange to play off the strength of
Tired to a heart attack! Pan Binlong &quot,hogan scarpe outlet;comedy" stay up late rehearsal
 Li Mingyu show
 night rehearsal"
 second quarter of the first game hall
< p > "happy comedy people" in the second quarter ushered in the Tiguan race, known as the "comedy of wit," said limingyu become first Tiguan comedy people. Li Mingyu is a leader in the new generation of comedy, not only the color value is high, or a series of versatile talents to play. He studied with the famous performing artist Feng Gong, and in 2009 founded the Beijing "Ming Le Hui" pioneer group as the head of the comic. Had and Dong Qing,hogan sito ufficiale, Lin Chi Ling, Wu Dawei and co star pioneer crosstalk, many TV stations in participating in Spring Festival Gala, rich experience in the comedy show.
< p > Phoenix Entertainment News by the Oriental TV together happy media together to create the joyful comedy people "in the second quarter coming in on Sunday 21 file ushered in the third phase of the first road race," comedy genius "limingyu become first Tiguan comedy people. The competition fierce, if limingyu Tiguan is not successful, it will have two groups competing speech team was eliminated, the "joy comedy" since its launch in is never to appear. And in order to get good grades promoted smoothly,golden goose saldi, comedy Pan Binlong because of long-term stay up late work grinding, resulting in heart problems, was rushed to the hospital, disturbing.
< p > this time come to the fun comedy "Tiguan, limingyu said not a word of dialogue,louboutin pas cher, but bring a with a sci-fi, pioneer and creative sketch, the work about the story of a man through time and space, funny also let the audience aware of precious love. Li Mingyu is to have their own characteristics in the works,hogan rebel outlet, whether it is props, the plot is very modern, young atmosphere,scarpe hogan outlet, let the audience eyes bright,sac goyard pas cher, attractive. Have to say, Li Mingyu's arrival is a huge threat to the other five groups "human comedy".
"Happy comedy"
 Pan Binlong hospital heart disease
" the second season fun comedy third as the first road race, the brutal competition system hitherto unknown. Limingyu as guests of the Tiguan, if in the top three, Tiguan success, ranked at the bottom of the comedy who will be eliminated; if not into the top three, limingyu and ranked at the bottom of the comedy will both have been eliminated, that the competing speech likely there will be 2 group comedy people at the same time to leave the cruel scenes, and the fun comedy "since its launch never appeared the situation, is a huge challenge for all comedy.
 game system upgrade
 Tiguan cruel
 pan and Allison
 in the face of fierce competition, the comedy people have begun to fight for promotion. Especially Pan Binlong and Cui Zhijia team since two from the "people" to participate in the second season of joy comedy, brisk performance. The first game of the war "
Related Articls:

Pacheco will Francois defense vulnerabilities due

Li Tie tal

high investment and high loss

A new reporter to grab headlines, deal with the fish man snobbish girlfriend. Exposure experience worshiped, do the experiment, being reviled, is captured, the male fish woke up feel world of human selfish to have no room for a big head, the rest of his life to pass? Producer Li Cangdong, director of the five power by using cross species alien black absurd story, accusing people lustrous and dazzling.
خارج شده است

dfg8x5sdfy

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 161
    • abc659
But flowers bloom
« پاسخ #4 : 19 مه 2016، 05:07:08 am »

But the flowers open
,hogan sito ufficiale
 toward tomorrow,nmd runner pas cher, come once too much of the day has been folded,hogan outlet, in the old memories...... Occasionally see past imprinted life,hogan sito ufficiale, only to find that it has gradually contracted time ripples. A touch of casual, I go too quickly, to keep up with their own past? Now it is summer, the sun is warm and the sky is soft,hogan sito ufficiale, the grass is strong, the sea...... Is the reverse turbulent day, everything is so beautiful, like memory. Perhaps the environment brings uneasiness,air max pas cher, we learn Shangchunbeiqiu too early,bottes ugg pas cher, even though not desirable. Gently humming once sentimental song,christian louboutin pas cher, once inseparable into today's city......Related Articles:

Dance out of self style

late summer

Like this you

I is a like the trouble to write on the paper, will happily put in the side, home in the countryside, corn is the harvest season, watching all this let me think of the past, although now living conditions are good, but I yearn for the previous life, even for picking corn corn is also a fun, what kind of agrestic breath now how also can not find.
خارج شده است

mhK2gSz3kw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 150
    • nop560
http://www.punj.biz/ to avoid silver and perfume
« پاسخ #5 : 07 ژانویه 2018، 11:53:01 pm »

the silver will soon become van cleef replicas blackclean the most conservative and safest way to do this.silver jewelry is fashionable jewelry http://www.boxvideos.co/ Is not your skin clean what van cleef and arpels replica medicine. http://www.trinfinity.co/ using lipstick http://www.vancleefarpelsjewelry.co/ coating and wiping silver.
   will lead to silver yellowing. fine particles. so as bvlgari jewelry replicas to avoid collision, to avoid silver and perfume, but do not know how to maintain it.

http://blog.chinalxnet.com/a/yule/yuleZixun/2018/0102/25628.html

http://sledderforums.com/showthread.php?255063-yeezy-boost-350-rosse-22537_all_&p=349090&posted=1#post349090

http://park7.wakwak.com/~patty/cgi-bin/cjnote/cjboard.cgi

http://www.mkulimabora.com/index.php?item/59672

https://www.rpgmakermv.com.cn/home.php?mod=spacecp&ac=blog&blogid=

http://www.hmsljcz.com/Review.asp?NewsID=636

http://forumcentrale.com/viewtopic.php?f=3&t=525013&view=unread#unread

http://vp.plexicrew.free.fr/spipplexicrew/spip.php?article20/

http://www.animege-mu.com/forum.php?mod=post&action=reply&fid=36&tid=4331&extra=page=1&replysubmit=yes&infloat=yes&handlekey=fastpost

http://hasaheadache.com/forum/index.php?topic=3538.msg34522#msg34522

http://www.ftsssm.com/plus/feedback.php?aid=34

http://www.office-taira.jp/tricolore/bbstricolore_07_08_26/sunbbs.cgi

http://cgi.members.interq.or.jp/osaka/kinnhan/yy/yybbs.cgi

http://www.postyourtits.com

http://park21.wakwak.com/~darumasya/cgi-bin/simplebbsa01.cgi
خارج شده است

این صفحه در 0.069 ثانیه 20 نمایش داده شد.