انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

جاي يك چيز را در زندگيت عوض كن تا زندگيت زيبا شود! بجاي ترس از خدا، عشق را جايگزين كن!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قدم های دوازده گانه پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 902 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
قدم های دوازده گانه پرخوران گمنام
« : 17 اكتبر 2010، 01:54:34 pm »

یکی از کلید های موفقیت ما در برنامه بهبودی پرخوران گمنام کارکرد قدم های دوازده گانه می باشد . قدم های دوازدگانه به ما کمک خواهد کرد تا بهتر خود را بشناسیم.
یکم _ ما پذیرفتیم که در مقابل پرخوری بی اختیار ناتوانیم و زندگیمان غیر قابل کنترل شده بود.
دوم _ به این باور رسیده ایم که نیروی برتر از ما میتواند سلامت عقل را به ما بازگرداند.
سوم _ تصمیم گرفته ایم که اراده و زندگیمان را به مراقبت خداوند بدانگونه که او را درک می کردیم بسپاریم.
چهارم _ یک ترازنامه ای اخلاقی جستجو گرانه و بی باکانه از خودمان تهیه کردیم.
پنجم _ چگونگی دقیق خطاهایمان را درمقابل خداوند ، خود و یک انسان دیگر اقرار  کردیم.
ششم _  کاملا آماده شدیم تا خداوند کلیه نواقص شخصیتی ما را برطرف کند.
هفتم _ فروتنانه از او خواستیم کمبود های ما را مرتفع سازد.
هشتم _ ما فهرستی از نام کسانی که آزار داده بودیم تهیه کردیم و خواستار شدیم که از تمام آنها جبران خسارت کنیم.
نهم _ به طور مستقیم در هرکجا که امکان داشت از افرادی که به آنها آزار رسانده بودیم  جبران خسارت نمودیم مگر در مواردی که اجرای این امر به ایشان و ی دیگران زیان وارد  نماید.
دهم _ ما به تهیه ترازنامه شخصی خود ادامه دادیم و هرگاه در اشتباه بودیم سریعا آن را پذیرفتیم.
یازدهم _ ما ازراه دعا و مراقبه جویای بهتر نمودن رابطه آگاهانه خود با خداوند بدانگونه که او را درک می کردیم شدیم و دعا کردیم فقط برای آگاهی از اراده او برای خودمان و قدرتی که آن را به انجام رسانیم.
دوازدهم _ ما با یک بیداری که در نتیجه این قدمها یافتیم سعی نمودیم این پیام را به  پرخوران برسانیم و این اصول را در تمام امور خود به اجرا در آوریم.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • def238
Genuine and fake
« پاسخ #1 : 17 آوریل 2016، 10:51:56 am »

Genuine and fake HTML template< br / > a cosmetics store new a number of cosmetics,hogan outlet, the cosmetics are genuine and fake. They have been placed in the goods on the counter, goods shelves just is to fake angry to strict channel: shameless, embezzle my name tag, not as soon as possible give me roll under the counter. See a genuine fake scornful eye said: man excited what? Let's say the big kill, who is now who is the pseudogap,scarpe hogan outlet, not when you say it, say to consumers. Genuine had a pale, when I was about to answer back, they ran a counter to consumers. Immediately finishing good mood state, waiting for consumers. Consumers really picked up it, carefully look at. When the shop owner came to pick up a fake, said: Miss, you look at this? Consumers in one hand and a genuine hand holding a fake, puzzled asked: it is true that as like as two peas? The owner of the shop a sly smile: a penny, her heart has its own destiny. Consumers look authentic,hogan outlet, very cheap, and looked at the fake one times more expensive than the genuine. She picked up a fake smile, go. The boss money off the consumer after the boss asked: selling fake so high price can do it? Boss hey hey a smile way: people are the psychological, you are a good,goyard pas cher, and we sell our a fake can earn several times genuine money,louboutin soldes, not earn money stupid! These words are genuine word does not fall to the ears,golden goose outlet, it feels to want to cry without tears,louboutin pas cher, is true true false false true. In order to watch Angel original, reproduced please indication from the "one so things" and marked the author, such as print media published,hogan outlet, subject to consent. Shito QQ763205332Related Articles:

Women are not tolerant of men derailment is not co

And the pe

My boyfrie

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113

< p > Haiqing recognized Lu Fang students "Gaofu handsome" ridicule Zhangyi not handsome earlier, lufangsheng debut episode "cloth girl" exposure of the trailers, was attracted many onlookers, in the image of the Lu Fang students gain a 100 points. In fact, not only is a fan of users, even in the play was born Lu Fang chased Hai Qing also admitted at the conference, Lu Fangsheng is a good representative of the "high rich handsome".
 rag women also have the role of the spring actor table introduction
 rag women also have the spring of male lead Zhang Yi to go civilian male god route made two play Meng Meng
< p > rag woman refers to refers to those who love have no regrets, to love would rather sacrifice their careers, youth and dedication to help lover. At last,tn requin pas cher, the is abandoned, the tragedy of women,
< p > in the rag women also have the spring "in,tn pas cher, Rom spring onions Haiqing plays is a wearing mechanic of clothing, a short hair cut, straightforward character speak domineering, fight serious when will appear black rim of the eye in the shape of a woman man". ROM spring onions for his pride, not artificial, not worships money and no Fendai, because is the flower shop owner's daughter, sent the nickname "flower Ye. But even so,hogan outlet online, she still had its own spring, in addition to Zhang Yi accidentally became husband and wife. In order to defend love guard husband, Rom spring onions down wrench operated the strange office software, to husband Wutong (played by Zhangyi) Company as a clerk,hogan outlet, and to the whims of ROM spring onions and brave also won the boss (played by lufangsheng) favored, plus ex boyfriend spoiler, Rom spring onions into the beleaguered "multi angle love".
< p > Linfeng the reason for that is "really rich handsome, Lu Fangsheng explained,hogan outlet, although before in the woman's choice",hogan rebel outlet, played by Wang is "high rich handsome", but in fact is not really a Gaofu handsome, "Phoenix man feeling, also playing scheming to what means", but is "Linfeng the character is a really rich handsome". However, there are some problems, he is a little bit of personality defects." Lu Fangsheng said.
 related reading: rag woman also has the role of the spring actor table cloth introduced the story of the woman introduced
 according to Lu Fangsheng, in the play he played Lin Feng because of the car and does not belong to the same world of Luo Xiaocong meet, and because of her frank and fell in love with her,nike tn pas cher, gave himself a variety of opportunities to close her. But eventually the Zhangyi pre emptive step, but lost the beauty, it says here, Lu Fang is born quipped, "injured always Gaofu handsome."
 cloth 12345678 pages of a man on a page to show the full text
 activities on the spot, when the host asked Hai Qing, "in the play was two handsome guy is not very happy?" Hai Qing said with a laugh, "where there are two handsome guy, obviously only Lu Fang Sheng Lin Feng a." And the side of the Lu Fang Sheng also revealed that,nike tn pas cher, although he plays Lin Feng pursued ROM spring onions, but did not expect ROM spring onions have long been married to Zhangyi. "
 Hai Qing, who also starred in the woman who is also the embodiment of the woman man woman in the spring of the female man
Related Articls:

Thailand tens of thousands of red shirted Thaksin

Li Jian concert midfield spots advertising ads destroy the integrity of

The big Fairy stills first exposure Guo Degang dre

This micro-blog exposure, users have a message like, one netizen joked: "looks like the original, who said looks like my mother a cake is really india!" Also the netizen says: "it seems that! Laugh Minzui when the mouth and chin was simply a hair like!" More users praise the mother and daughter like Sister Flowers two.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204

in the military field, the aircraft engine is one of the most attractive. In 2015, the government work report is put forward for the first time to the implementation of major projects of aviation engine, increase the national defense scientific research and high technology weaponry construction efforts; this year in "45" the draft outline of planning, the next five years China plans implementation 100 major projects and project, the aero engine and gas turbine project row in the first place.
 article source: WeChat public lotus Finance (lianhuacaijing)
 states the establishment of the establishment of the company to bring efficiency
 in the research, we learned that,hogan sito ufficiale, in the long term, "flying hair separation" will contribute to the efficiency of the upgrade, but also in line with international practice. Original belonging to AVIC engine segment assets assigned to the company, from the management reduces a middle level,hogan sito ufficiale, the administrative level also increased. After the independence of the country company will be more focused on the development and production of the engine.
 original title: military growth of the most determined, the most attractive aviation engine, which a few military aircraft engine companies have money king
 on the eve of the two sessions,scarpe hogan outlet, the Ministry has made it clear that this year will be officially launched special action aircraft engine. March 2nd evening, China aviation engine group,nike tn pas cher, the appointment of the dust settled. This information without exception, told investors that the field of the aero engine is ushering in a golden opportunities. In order to grasp the investment opportunities of the aviation engine plate, the securities times &middot; lotus Finance (lianhuacaijing) on the relevant industrial chain analysis, and put forward the corresponding investment recommendations.
< p > aero engine is known for aircraft manufacturing industry "on the crown of the Pearl",tn homme pas cher, but it is restricted for the development of China's aviation industry "soft rib". But in the near future, this phenomenon will be reversed, but also contains hundreds of billions of gold". As an investor, how to seize this opportunity?
 in the short term, the market is expected to bring investment opportunities in the reorganization of the aviation engine sector may also be
Military increase in the number of aircraft engines and some of the company's most money scene&quot,adidas nmd runner pas cher;
 China aviation engine group company was founded, means that the arrival of the era of flying hair separation. Under the original aviation industry system,scarpe golden goose, the development of the engine attached to aircraft, an aircraft types to correspond to an engine model, airplane model research and development is blocked,scarpe hogan outlet, corresponding engine models have also been affected. The development cycle of the engine is often longer than the aircraft, which leads to the engine is always lagging behind the development of the aircraft.
 downward pressure on the economy, many industries are facing weak growth environment, the military field is a deterministic growth prospects of the industry. Because of the national defense construction, in the past ten years, with the continuous growth of China's GDP, national defense funds are also synchronized to upgrade. The latest news is that in 2016 the defense budget spending rose 7.6%.
 however, the efficiency of institutional change to enhance the need for a longer time to reflect.
Related Articls:

The 120 million Chengda Hongsheng stake in Liaonin

Philip shares subscribed equity - - Asia Travel Tourism Attractions

Asia Pacif

It is understood that, in order to seize the initiative in the smart ship market, Japan, South Korea, China and many countries in Europe and the United States classification society, shipbuilding and ship machinery enterprises, are actively engaged in the development of intelligent ships. Among them, Japan's classification society, Hyundai Heavy Industries, man company, Caterpillar, ABB and so on in this area is more active.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
National Stadium in the next few years will be the main tourism reception
« پاسخ #4 : 10 ژوئن 2016، 05:46:46 pm »

National Stadium in the next few years will be the main tourism reception
,hogan sito ufficiale
  Xinhua Beijing,hogan sito ufficiale, January 30 (reporter Ann Zhang Yi) China National Stadium has been identified in the next three to five years of important business projects, for the bird's nest fully operational well prepared.

bird's Nest stadium is not approved the first commercial program
 bird's nest

related reading:
< p > according to reports, the CITIC consortium composed of CITIC Group, Beijing urban construction and Jinzhou Group launched the Beijing CITIC consortium stadium Operation Co.,cheap pandora charms, Ltd. has been established,hogan outlet, and organized professional operations team, responsible for the operation and management of the "bird's nest".
 Related Articles:

Beijing mu

Shandong Y

The new pr

Although there are many financial institutions at the job fair, the students who are seeking jobs are also many. Due to the number of candidates to increase, the more room for the selection of banks, many banks also significantly raise the threshold, and some directly in the recruitment conditions indicate the need for graduate education.
خارج شده است

این صفحه در 0.063 ثانیه 18 نمایش داده شد.