انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی نه کیفر که پاداش است.با فرصت عظیمی که برای رشد یافتن دیدن دانستن درک کردن و بودن به تو ارزانی داشته اند تو را پاداش داده اند.من زندگی را روحانی میخوانم.در حقیقت از دید من زندگی و خدا مترادف یکدیگرند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سنت های دوازده گانه پر خوران گمنام  (دفعات بازدید: 629 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
سنت های دوازده گانه پر خوران گمنام
« : 17 اكتبر 2010، 01:52:13 pm »

یکی دیگر از کلیدهای موفقیت ما در انجمن رعایت اصول و پایبند بودن به آنهاست که می تواند با کارکرد اصول برنامه را در زندگی روز مره خود و همچـــــــــنین در انجمن جهت بهبود انجمن به کار برد  یکم _ منافع مشترک ما در راس قرار دارد بهبودی شخصی بستگی به وحدت پرخوران گمنام دارد.
دوم _ دررابطه با هدف گروه ما فقط یک مرجع نهایی وجودداردخداوندی مهربان  که به گونه ای ممکن خود را در وجدان گروه ما بیان می نماید . رهبران  مــــــــــــــــــــــا خدمتگزارن مورد اعتماد ما می باشند آنها حکومت نمی کنند.
سوم _ تنها لازمه عضویت در انجمن پرخوران گمنام اقدام به قطع خوردن اجباری می باشد.
چهارم _ هرگروه بایدمستقل باشدبه استثناء مواردی که بردیگرگروه ها و یا پرخوران گمنام درکل اثربگذارد.
پنجم _ هرگروه فقط یک هدف اصلی دارد رساندن پیام پرخوری که هنوز در عذاب  است.
ششم _ یک گروه پرخوران گمنام هرگز نباید هیچ موسسه مرتبط یا سازمان  انتفاعی خارجی را مورد تائید قرار بدهــــد . درآنها سرمایه گذاری مالی کند و یا نـــــام پرخوران گمنام را به آنها به عاریت بدهد زیرا ممکن است . مسائل پولی مالکیت و یا شهرت مارا از هدف اصلی خود منصرف سازد.
هفتم _ هرگروه پرخوران گمنام باید متکی به خود باشد و کمک مالی از خارج  دریافت نکنند.
هشتم _ پرخوران گمنام باید برای همیشه غیرحرفه ای باقی بماند اما مراکز خدماتی ما می تواند کارمندان مخصوص استخدام کنند.
نهم _ پرخوران گمنام تحت این نام هرگز نباید سازماندهی شود اما می توانیم هیئت های خدماتی و کمیته هایی ایجاد کنیم که مستقیما در برابر کسانی  کـــه به آنها خدمت می کنند مسئول باشند.
دهم _ پرخوران گمنام هیچ عقیده ای در مورد موضوعات خارجی ندارد بنابراین نام پرخوران گمنام هرگز نباید به بحث اجتماعی کشیده شود.
یازدهم _ خط مشی روابط عمومی ما براصول جاذبه است تا تبلیغ . ما همیشه نیاز داریم گمنامی شخصی را در مطبوعات ، رادیو و فیلم حفظ کنیم.
دوازدهم _ گمنامی اساس روحانی تمام سنتهای ما می باشد و همیشه یادآور  این است که اصول را به شخصیت ها ترجیح دهیم.
« آخرين ويرايش: 17 اكتبر 2010، 01:55:52 pm توسط رضا - بیل »
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

hfgh4q5rrr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 217
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • tuv752
_328 great rebirth.
« پاسخ #1 : 06 آوریل 2016، 04:54:47 pm »

"Ha ha, really touched people ah." Only the Gu Yun ho laugh, pulled out a dagger thrown Yangyu front of the cold, said: "then, you prick your own belly bar? I am very good, did not call you stabbed his heart,sac goyard pas cher, ha ha." "I hope you can talk." Yang Yu picked up the ground dagger, expressionless look Tokgo howan one eye, "ah, with......" He Yue cry loudly shouting "haha, sting, fast to Lao Tzu sting, how, this is you offend Lao Tzu." Tokgo howan laughs more proud, let go of the Qiazhao neck he Yue clap palm to play. "The thorn around people insolent screaming ah ~ ~", are used to look at Yang Yu to see the dead. "You die,hogan outlet online, ten times the time, launch." Is this time, a hand clasped dagger Yangyu see only the Gu Yun ho have to relax vigilance, suddenly launched an attack, shouting, began distorted the whole space, all people as in the petrochemical, like, stay Leng, in the twinkling of an eye, Yangyu hands dagger quickly throw out, next moment dagger accurate tie into the Dugu Hao cloud's wrist,hogan scarpe outlet, "ah!" Scream, Gu Hao cloud pain clutching his blood mad squall's right wrist, Yangyu tight rushed up followed, angry kick will he kicked to one side, the action is very fast, almost in just a few seconds was completed within,scarpe hogan outlet, when everyone else in the room to respond to come over,air max 95 soldes, Yangyu has he Yue saved down,air max pas cher, only the Gu Hao cloud is fell to the side of the ground, don't stop screaming. "Jump, you okay?" Tightly hug beauty, Yangyu pity asked, gently by hand rubbing the redness on her right cheek hasn't recede, feeling the arms jade painful shivering, Yangyu face is livid. "Husband, I'm fine, they just gave me a slap, did not do the other, really, please believe me." He Yue tried to explain,air max 1 pas cher, for fear that Yang Yu will misunderstand their. "Fool, why, I don't believe you? Hum! Is your face hurt let me heartache, rest assured, all in the past, I will not let you wronged." Yangyu gently patting he Yue's shoulder, said gently, then turned around and looked at a few people left in the room in a glance, originally is full of tenderness of the face immediately kill an idea a piece and said coldly: "Yue son. Now let husband to avenge you." "Grace." He jump gently will head buried into the arms of Yang Yu, she knows that the next will be a bloody killing, not dare to look at. Yangyu smiled, the smile of death and stature flash, flash into several people which, after several screams, the seven or eight garbage has completely hell to go, and the whole scene such as Shura hell general. There was blood everywhere, everywhere is the body. Now room on the left of the still moaning Gu Yun Ho, Yangyu looked like a fiend of terror, he has almost been scared silly, the people still do? "Gee, how lonely Hao cloud? Now the rest of you one, think good,hogan scarpe, how to die?" Yang Yu hugged he Yue slowly walked to the front of howan tokgo. "No, I don't want to die." Tokgo howan cried.Related Articles:

http://indiatradezone.com/search/E_GuestBook.asp

http://wiki.icomproductions.ca/index.php?title=User:Er6d4efgdf#PA_medical_world_194

http://www.portraitsbyshanti.com/blog/E_GuestBook.asp

However, Canadian scientists have got the answer, the answer to this question from the discovery of a rare small carnivorous dinosaur nest began. The nest in 7 thousand and 700 years ago, when the sea level rises, the mother dinosaur to abandon nest inside the dinosaur eggs, and to their escape.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Louis Liu is expected to be fifth times at the Spring Festival Gala
« پاسخ #2 : 27 آوریل 2016، 04:31:13 am »

< p > however, Jinghua Times reporter yesterday from the CCTV inside know that lover, spring the late dramatic team has in fact to the magician Liu Qian issue invitations, and communicate. Louis Liu in 2009, 2010,hogan sito ufficiale, 2012, 2013 four degrees on the CCTV Spring Festival evening. 2009 Spring Festival evening show close-up magic the magic hand of God color "; 2010 Spring Festival evening Liu Qian partner Dongqing performing coin through the glass, juices changed without magic; 2012 Liu Qian Spring Festival Gala partner Dong Qing performing" mirror drink a cup of coffee "magic; 2013 Gala Yundi Li and Liu Qian stage cooperation magic the magic harp".
< p > in addition, spring the late dramatic team revealed that recently acrobatic and magic and Creative Program Director Zou Lei went to Shenzhen and Asian magic conference organizers approached that the organization is aware of magician, magic show new mining. Year Spring Festival Gala Show will start the new masters or masters, will become a big suspense.
 Louis Liu (data)
< p > yesterday, spring the late dramatic team revealed that the language class program director Shanghao with Tianjin crosstalk club,air max pas cher, association of Shaanxi comedy show, the sketch of workers performance creation demonstration base (Xi'an),hogan sito ufficiale, Shanghai Art Museum,hogan outlet online, and other units contact, extensive collection of grass-roots work, in-depth theatre folk songs, understanding of the latest language programs. In November 20th, the year of the goat Gala dance director Shen Chen came to the Sichuan city of Panzhihua province to observe the national minority festival fifth in Sichuan province. On November 22,air max pas cher, the sheep in the Spring Festival Gala executive director Yang Lailai came to Tianjin, visit the "clay figurine Zhang" painted sculpture studio and Yangliuqing woodblock New Year pictures Museum.
Exposure Louis Liu won the year of the goat show invitations or 5 degrees on the stage
 Louis Liu is expected to be fifth times at the Spring Festival Gala
 JINGWAH Times reporter learned from the insider, the current show crew from the grassroots to get a lot of excellent programs do reserve, from this year's Tianjin comic conference will be collected about 28 new programs.
 from 2015 CCTV Spring Festival evening show left more than 70 days,scarpe hogan outlet, the Spring Festival Gala has been deep throughout the country to find private programs throughout the country. The crew also approached the Asian magic conference,nike tn soldes, mining magic show new. Yesterday, JINGWAH Times reporter learned from the CCTV insider,goyard soldes, the show has been repeatedly on the Spring Festival evening show the famous magician Louis Liu issued an invitation.
< p > in November this year at a charity dinner, Liu Qian said himself on the Spring Festival Gala is unlikely: "I think to stop two years let oneself precipitation, also want to let his own comfort to two years." He revealed that recently has been busy setting up their own new company.
 Tianjin transport 28 comic works
Related Articles:

Interim Pr

Fan Bingbi

At the same time, by the fund, brokerage, insurance and other institutions to manage the enterprise annuity plan to become a net purchase of new shares a beautiful scenery line. China Construction Bank Co., Ltd. enterprise annuity plan, China Southern Power Grid Company enterprise annuity plan, China Petroleum and natural gas corporation enterprise annuity plan enterprise annuity plan, to 920 million shares the number of effective purchase impressively in the column.
خارج شده است

gvhl84zxi

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 241
    • cde427
Moutai new recruits three deputy general
« پاسخ #3 : 21 مه 2016، 11:13:52 pm »

Moutai new recruits three deputy general
,scarpe hogan uomo
 Guizhou Moutai (600519.SH) executives are continuing to change.
 in October this year, the Guizhou provincial SASAC announced that the former chairman of Moutai group Ji Keliang retiring, the incumbent Moutai group general manager, party secretary, chairman of Guizhou Moutai Yuan Renguo took over. Since then, Moutai coach Yuan Renguo led the team composed of senior staff began to attract attention.
< p > after the industry had rumors that Zili, retired from the shares of the company will be transferred to the group general manager and deputy chairman of the board of directors. In this year in October, the SASAC announced Zili was group general manager of the nomination. And currently served as deputy general manager of the listing Corporation Du Guangyi is likely to take over as general manager of the listing Corporation. However, the first Financial Daily reporters to call the Guizhou Moutai group propaganda department,scarpe hogan outlet, the other side said it did not know, still have to wait for the company announcement.
 Guizhou Moutai recent high-level changes have attracted the attention of the outside world,goyard soldes, however, there are insiders believe that this is a normal. A white wine industry insiders said: "this is outside the misreading, in fact this is with the inauguration of the yuan Renguo, normal personnel changes, which also from the side reflects headed by yuan Renguo Moutai elected a new leadership is gradually successfully completed the handover.
< p > in Yuan Renguo led team took over after, in addition to maintain Maotai unique wine status,hogan outlet online, will also face how to deal with in the low-end products, improve the product line problems.
< p > Maotai said that at the end of the "Twelfth Five Year Plan" to achieve base liquor Maotai 4 million tons, 6 million tons of wine series, sales revenue target of 500 billion yuan and planning "45" 6 million tons of base liquor Maotai, wine series 10 million tons, sales reached 1000 billion yuan.
 Guizhou Moutai 28, announced that the board of directors on the candidates for a certain adjustment,hogan outlet online, deputy general manager Lv Yunhuai and chief engineer Yang Daiyong were due to work adjustment were resigned. At the same time, the temporary age company general manager duties Zili nomination, decided to appoint Dai Yong Yang, Li Guisheng,ugg pas cher, Ming Quan Yuan served as deputy general manager of the company, Xiqing Wang as the company's chief engineer, and tenure with the company current board of director will be the same term.
< p > and in the announcement, had resigned post any shares of the company as general manager Liu Zili still temporarily, general manager of the post, the shares of the company general manager candidates not yet been determined. On November 10,scarpe hogan outlet, Guizhou Maotai has announced that, the board of directors of the company will be agreed to resign from the Liu Zili,goyard paris, general manager of the company, and agreed to continue its temporary acting company general manager duties.
Related Articls:

Baida grou

KELONG biological syphilis antibody ELISA kit for

The mantis

After two years of development, Ningxia Zhongyin Duncan Garments Co., Ltd. the marketing channel system more reasonable and perfect, ability to continue as a going concern gradually increased, the operating efficiency increased year by year,but also significantly reduced in the aspects of the distribution, narrowing the distance between the end consumers and the brand, so that consumers have a more profound understanding and the understanding to the company.
خارج شده است

hawh04xht

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 141
    • jkl479
Guangdong death toll rose to 67 people due to heavy rain
« پاسخ #4 : 07 ژوئن 2016، 11:35:36 am »

< p > 9 cities in Guangdong 28 county (city,hogan outlet online, district) were affected, which Maoming Gaozhou City, Xinyi City, Yangjiang Yangchun City disaster is very serious. As of 24, 17, the affected population of Guangdong Province has reached 139.5 million people, with death tolls 67 (Yangchun City 4, Xinyi City 20 people, Gaozhou City 42 people, Luoding City,goyard soldes, 1),gioielli pandora outlet, (12 Yangchun City,hogan outlet online, Xinyi City 27 people, Gaozhou City 29) 68 people missing, 66 people injury tolls, emergency relocated 11.5 million people, area of 57 hectares of crops affected, 0.91 million houses collapsed, damaged houses 1.2 million, the direct economic loss of 23.8 billion yuan.
< p > to 24 at the age of 17,hogan sito ufficiale, the civil affairs departments disaster has issued a total of 4.5 million pieces of clothes, quilts 6725, 4300 tents, folding beds 5300, mosquito net top 23, color of the cloth of 5000 meters,hogan outlet, 3920 bundles of viscous oil paper, 19.5 tons of emergency food, fast-food 2100,hogan sito ufficiale, 5400 box of moon cakes, 13.36 tons of mineral water, edible oil 7000 pounds,hogan outlet online, 397 tons of rice etc. relief supplies, issuing relief funds 428.83 million yuan of. Disaster relief is still in urgent rescue people.
Guangdong death toll rose to 67 people due to heavy rain
< p > China News Agency, Guangzhou, September 24 (Murphy Cheng Jingwei) reporter 24 from the Guangdong Provincial Civil Affairs Department was informed by Fanapi typhoon rainstorm disasters, as of 24, 17, Guangdong Province the death toll rose to 67, 68 people missing, direct economic loss of 23.8 billion yuan RMB. The same day, the Guangdong provincial Civil Affairs Department of Finance Office of the United emergency disaster emergency relief funds allocated 9 million yuan.
< p > to earnestly do a good job in the emergency disaster relief, Guangdong Provincial Department of civil affairs in 24 United Province Department of Finance Emergency allocated emergency relief funds of 900 million yuan; and to the serious disaster of Maoming City and transportation relief tent top 2000, 1300 folding beds, clothes 15000 pieces (sets). As of 24, 17, the Guangdong Provincial Department of Civil Affairs has to the disaster emergency dispatching a folding bed 3300, tents 3500 top, 7000 Quilts (towel) bed clothes 17000 (sets), air 15 tons of instant food.
Related Articles:

Sichuan grassland fire - burning embers documentary was blown ravine was swallow

After a preliminary investigation, 10 people were killed on the spot, 1 people were seriously injured and sent to hospital died, 1 people were slightly injured, is being treated in hospital. Yixian County from the local leaders and cadres more than 150 people, to carry out remedial work to appease the families of the casualties.
خارج شده است

این صفحه در 0.123 ثانیه 20 نمایش داده شد.