انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هر جانوري مستعد پير شدن است ولي رشد كردن امتياز انحصاري انسان است و فقط تعداد انگشت شماري مدعي اين امتياز هستند، در زندگي رشد كردن يعني حركت به اعماق درون؛ همانجا كه ريشه هايت قرار دارند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: پر خوران گمنام چیست ؟  (دفعات بازدید: 652 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
پر خوران گمنام چیست ؟
« : 17 اكتبر 2010، 01:36:55 pm »

پرخوران گمنام انجمنی از زنان و مردانی است که بطور مرتب گرد هم می آیند تا تجربه ، امید و قـــــــــدرتشان را به مشارکت بگذارند تا بدینوسیله بتوانند
مشکل مشترکشان را حل کرده و به آنهایی که هنوز از پرخوری اجباری رنج می برند کمک نماید.
شرط عضویت :
تمایل به قطع خوردن اجباری .
هزینه عضویت :
انجمن پرخوران گمنام هیچ گونه حق عضویت یا پولی بابت ملحق شدن ندارد.
ما از طریق کمکهای داوطلبانه متکی به خود هستیم.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • efg174
Lone wolf memories
« پاسخ #1 : 10 آوریل 2016، 12:56:56 am »

night slowly heart sad, bitter memories in the middle.
Lone wolf memories
< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; the lone wolf memories,< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; once again return to the online diary feeling very deep, really I thought I won't come back here again but fate still call me back here,nike tn pas cher, see before writing diary is sad,hogan roma online, no one is happy. School is that now the work is the same. I like with the happy fate, I in the eyes of others is a pistachio,air max pas cher, and who can understand me ah, when to bring you the happiness to be happy,hogan scarpe, but I? My down. She and who said that sad ah, why I so lonely, so no help, in a strange city for their own ideals and struggle for their goals, only good bitter tired ah, want to find a person to accompany,hogan outlet, find people to listen to my truth. I really is a lonely Wolf,hogan outlet, a heart has died of the wolf, live really very tired, but in the face of others, but also showed a very happy appearance,
                       light hiding in the clouds, sad heart trouble.

< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; night black alone to think,hogan outlet, upset in a dream.
< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; don't my lone wolf destined to be alone? I really don't want to go on this way,goyard soldes, why sad past and sorrow in my heart has pierced the root. I want to change my.
< p > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; the lone wolf life suffer from sad, bitter, hot, sad hit with.
Related Articls:

mother said to the idiot

Sorrow is brewing, the injury is release,love is life the most gorgeous of an illusion, too tea millet, sometimes, come to the end of the road to the horizon, also do not want to wake up. Love is a false need to continue to be proved, as fireworks lit to see the brilliant need.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
< p > recently, there was news that TVB sammul Chan shelling and TVB termination
« پاسخ #2 : 30 آوریل 2016، 04:59:52 am »

&quot,sac goyard pas cher;Soushenji" poster. (picture source: data picture)
 (source: Xinhua Newspaper Network - Yangzi Evening News)
< p > recently, there was news that TVB sammul Chan shelling and TVB termination, sammul Chan said and TVB and Taiwan over all contracts is the real thing, but they did not shelled wireless,air max pas cher, just take years to see,nike tn pas cher, hear, or speak out the words in the heart. In the future will be based on the mainland market.
Myth "Soushenji&quot,tn requin pas cher; boot Sammul Chan mainland business
 Xinhua Newspaper Network - the Yangtze Evening News May 5th reported < / strong > recently,hogan sito ufficiale, according to the ancient myth work Soushenji adaptation of the TV series of the same name "Soushenji" boot. This is a magic realism drama from the mainland famous writers Li Hui wrote,goyard paris, the famous Hongkong director Wu Jinyuan dedecates. Actors including the mainland movie star Chen Zihan,nike tn requin soldes, recently starred in "the beauty of deceit" and popularity to jump up to the Hong Kong popular niche sammul Chan, Hong Kong actor Patrick Tam and mainland talent singer Liu Liyang. In the play chenzihan played a bad luck ancient version of the continuous stunning women, in the drama played a very lucky niche,goyard soldes, he and Chen Zihan played sweet medicine occurred some unforgettable feelings.
Related Articls:

The club of Wuhan listed Li W

AFP don't fall into the super bubble

matter, co

Whether it is from the squad beat or from Perspective of stroke gimmick, ambition white cross Years War of Hubei TV seems to not let "poaching" Wu Mo sorrow, finish the combination of teachers and students love with Taiwan across the years. When the "voice" of commercial speech may be due to the combination of price and then break the ceiling.
خارج شده است

hdfg0z2ter

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 276
    • def238
Again
« پاسخ #3 : 21 مه 2016، 03:09:17 am »

When the sunset slowly falling, looking at the horizon that a ray of light. Think of you once gave the unique gentle. So, back into the vortex of love you. If you go back in time,hogan outlet, do you still have that deep eyes. When the autumn wind will blow hair, remember your eyes flashed infinite ripples. Under the sun,air max femme pas cher, your smile so bright,goyard prix, can not touch. You taught me to take a deep breath and let me down. Beat all the twists and turns with a brilliant smile,montblanc plume pas cher, let me forget the pain in time. When the autumn wind away the last piece of green,hogan sito ufficiale, but also take away the last of a warm. Finally, you turn left. I have no color in the world, but I still remember that sentence, as long as you need me,bottes ugg france, I have been in. Spring flowers are blooming,hogan outlet online, then your love will come back. The desolate youth,hogan sito ufficiale, who is a scar. The passage of time, only one sentence, "as long as you live better than me"Related Articles:

Ukiyo

This season many stars would whisper cry

Every night when I used a mobile phone, the phone alarm set. My mother likes listening to the Phoenix legend on the moon, I'll put it to ring the alarm, she wanted to wake up to more comfortable, is booked, I would put my phone quietly back into her pillow, she has slept very familiar, has always been too tired. The second day in the morning, the bell will be on time to wake her up, in fact, sometimes when I do not sleep well, I will be awakened by the bell.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
The 90 year old birthday greetings
« پاسخ #4 : 05 ژوئن 2016، 12:53:55 am »

elder no matter in what position, in any environment, almost see life in a normal state of mind. Know the poor, walk rather than ride. That no desire is the heart, heart wide body health, old age, sober, good health, it is rare!
 dear friends, your neighbors, hello!
< p > in 1948, old timers honorably discharged, he made no mention of any conditions, in response to the call of the country, home farm; in 1957, obey the arrangement of the organization, to participate in the work to communism, under difficult conditions, he doesn't pose to hero, where the most bitter where the most tired, he appeared in where, pushed through the surface,scarpe hogan outlet, had to carry the bag. Factory waste cleaning. In the ordinary post conscientiously, bears the burden of responsibility, made outstanding contributions. His story has been used as advanced typical newspaper publicity, he is always our learning model.
 elder life is ordinary life, but the ordinary does not mean mediocrity. His character,hogan outlet online, knowledge, ability, spirit,golden goose outlet, and image instruments do not fall behind.
 ninety years in history just a.twenty, but for life, it is a long and winding. Ninety years old, read the best of the human life, has experienced two changes of new era. He accumulation of life's greatest wealth is the character he is hard-working, kind-hearted, hard work and plain living, conscientious hard-working quality,sac goyard pas cher, generous inoffensive conduct. With all this, he experienced the vicissitudes of life, but also he ushered in the happiness of today life.
< br / > the old timer is from the old times over, his body without contamination of bad habits, in once the dirty social environment in sludge without dye,hogan outlet, abstinence, and immune.
 Du Fu's poem: "
 after three days is the ninety birthday of Mr. Lee, on the occasion of celebration on the occasion of the clan. I, on behalf of *********** staff, to the old timers expressed sincere congratulations,golden goose deluxe brand, I wish the old predecessors furudonghai changliushui, life like Nanshan old pine,,hogan outlet,
 has to return home after the old age, "the old age of the martyr in high aspirations", still land reclamation and repair flood. Until the age of eighty is no longer engaged in manual labor.
90 year old birthday message
< p > the old gentleman born village in the town. In 1937, the Japanese invasion lead national calamity, in only 16 years old, he decided to participate in the Eighth Route Army, military service for eleven years, participated in the war of resistance against Japan and the war of liberation. In the army, worked as a correspondent, liaison,hogan outlet online, in the logistics volume of smoke, made of shells. He put the youth the most beautiful life to the motherland, he is the hero of the people, we are proud of! The motherland has not forgotten, people did not forget, on the occasion of the 60th anniversary of victory of commemorative antifascist war, the state issued a commemorative medal. Our company is proud of having such a hero!
The 90 year old birthday greetings
< p > 79 years, old timers honorable retirement, still employed depot, engaged in waste clean-up work, put a broom a sieve, not pazang tired, particle positions, to national contribution to heat.
Related Articles:

Maintaining the national unity and oppose separati

Sports mee

They are alive, is a kind of vitality, energetic, symbol, indicating people to freedom, unrestrained life yearning. Not only for human nature, and also for their own! They are left to fend for themselves, although little vitality, but their "glorious sacrifice is worth it, finally no vain world go for a walk, which will allow us to know more.
خارج شده است

این صفحه در 0.064 ثانیه 18 نمایش داده شد.