انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

هر بار که کودکانه دست کسی را گرفتیم ، گم شدیم .
آنقدر که در ما هراس گرفتن دستی هست ، ترس از گم شدن نیست ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ  (دفعات بازدید: 3130 بار)

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop520
Chenghua District, Chengdu government staff were a
« پاسخ #30 : 12 ژوئن 2016، 02:52:39 pm »

< p > in liangmingshenfen reporter and later to produce documents, staff still don't let reporters to leave, a dressed in a yellow jacket muscular middle-aged man is disrespectful. Reporter puts forward to want to check the camera is damaged, but the men's tone tough refused reporter's request,hogan outlet, and a number of push push reporters.
< p > subsequently, a staff member found reporters are using mobile phones to record the scene, six or seven members of staff immediately swarmed want to snatch forcibly. When being blocked by reporters,golden goose outlet, the man in the yellow jacket will be pushed down to the ground,ray ban outlet, then, all of the leather shoes from different directions toward the reporter fierce kick. Man wearing yellow jacket after beating, said: you make a hammer, you are not to get you."
< p > 1 morning, Sichuan online a reporter learned from the Chenghua District Commission for Discipline Inspection, the district is Huaxi middle school held a meeting of deputy bureau chief level and above cadres,hogan outlet online, hence rushed to the scene to interview. Near the end of the interview, reporter in the school near the gate of shooting photos of the venue, at this time,golden goose femme pas cher, a dressed in civilian clothes, did not wear work licensing staff rushed forward to stop. The reporter turned to leave,sac goyard pas cher, several staff members immediately surrounded, forcibly block the reporter blocked,hogan outlet, and hands snatched the camera.
Chenghua District, Chengdu government staff were accused of beating reporters
 unexpectedly, the seventh day of the seventh lunar month., years after the first day of work, Chenghua District of Chengdu city government work personnel of normal interview reporters fight. Being hit is a provincial Party Committee Propaganda Department in recognition of the "5.12" earthquake relief outstanding reporter. He went straight to Dujiangyan after the earthquake, risked his life to interview. He took the picture, is the first picture of the day from the disaster area released online.
< p > then, in the side of the duty of the two Chenghua footpath peach police station and staff a push reporters on the door next to the guard room, the reporter forcibly detained.
< p > we Sichuan online of all my colleagues of Chenghua District, the relevant government staff obstruct journalists to interview, and beat reporters expressed strong condemnation. The effect of the uncivilized behavior of the image of the civilization of Chengdu feel shameful. At the same time,asics outlet, we are not on the scene of the police to protect citizens' personal property safety performance feel ashamed.
 in this process, two police have been on the scene, and did not stop the beating behavior. Sichuan online reporter only by hand guarding the head passive.
< p > then two police to "verification" of "suspicious persons" grounds, the reporter back to the footpath peach police station, and the record. While the number of people in the event quickly left the scene after the event, and did not receive any investigation into the police station.
 in the police station to accept the investigation of the two hour period, a cadre of Chenghua District propaganda department to carry a Canon.
 February 1st, the first day of the new year to work, Sichuan online reporter, to the government departments to understand the situation of civil servants. A reporter in Chenghua District, Chengdu normal interview, even by a number of staff assaulted.
Related Articles:

The Guangzhou Shenzhen high-s

The Guangz

Such as Jiangsu compiled three years of housing planning, clear housing construction target, housing security, the corresponding land input, establish a system of transparent market information, under the framework of the main players in the market competition in the market the way into the real estate market, this is not a simple act of government, the government is the rule makers.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Donation ceremony welcoming words
« پاسخ #31 : 12 ژوئن 2016، 09:34:00 pm »

thank you all ,chaussuren louboutin pas cher
 teachers, students! Let us once again with warm applause to care for our leaders and guests to express our heartfelt thanks!
 January 20th
 finally, I wish all the leaders, happy new year, happy, healthy guests! Smooth work, family happiness
2011
Donation ceremony welcoming words
 good morning! Today, XX State Administration of Taxation with XX primary school children 's infinite love, in the cold winter brought warmth and hope,golden goose saldi, donated generously to XX primary school students,goyard pas cher, we feel an upsurge of emotion, excited,ray ban sito ufficiale, a thousand words,hogan outlet, difficult to express in words. On behalf of the whole school, I would like to express my warm welcome and sincere thanks to all the teachers and students of the whole school. I would like to express our warm welcome and sincere thanks to all the guests! Your charity, to the development of XX primary school brought a golden opportunity, XX primary school will live up to expectations, struggle,hogan outlet, please rest assured that the leadership,golden goose saldi, ladies and gentlemen,tn requin pas cher, please believe that XX primary school all teachers and students set will work harder to achieve self.
 distinguished leaders, distinguished guests, teachers and students:
 donation ceremony welcoming the word
Related Articles:

The theore

Classic po

With the reform of the administrative examination and approval system, and give prominence to the "on administrative licensing" learning, advocacy, through organizational learning and training, forestry system of cadres and workers to deeply understand the basic spirit of the three laws, to further strengthen the administrative law concept, improve the ability and level of agricultural management according to law.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019
German users respond to the idle housing owned by
« پاسخ #32 : 12 ژوئن 2016، 09:53:39 pm »

(original title: German: no such thing)
. Certified as "in 2008 from Beijing on foot to Urumqi,air max femme pas cher, the Germans @ ray g hooligans said, this policy" my old dedu heard. "Do you think Germans would support his own house automatically into government?"
< p > master more instant news or interact with us please pay attention to the @ Southern depths w eibo.com /nandushendu t.qq.com /nandushendu
< p > a German real estate developers told SMW reporter, German law no provisions on idle housing can be recovered by the local government,chaussure tn pas cher, but some parts of Germany had a discussion of how to deal with the German vacant houses,golden goose saldi, vacant housing can give homeless or abroad to civil.
This speech caused a great disturbance in the online
 (edit: SN069)
< p > German lawyer K atrin h elling-Plahr last night told SMW reporter,scarpe golden goose, as stipulated in Article 14 of the Federal German Basic Law "article, only to meet the social and public interests,hogan olympia outlet, to permit the collection of property,hogan sito ufficiale, and" of the property levied only by and in accordance with the law on property in the form of compensation and the degree of ". That is to say, only in the extreme case, the government will seize the civil property, even if it will give reasonable compensation. A government management professional German students also said that in Germany, the government may not be taken away from citizens real estate, once that the constitutional rights are violated, citizens can resort to the court.
German users respond to the "idle housing owned by the government:" no such thing | idle real estate
 reverted to the government
< p > Southern news reporter Zhou Wei Huashang Daily reported,goyard pas cher, counselor of the State Council Chen Quansheng said recently that China can learn from Germany to idle for three years of vacancy implement property tax doubled,yeezy boost 350 pas cher, idle for five years the government organization wandering Chinese occupancy, idle seven years is by the local government to recover.
Related Articls:

Disabled people in China is e

Beijing ten new town built in the Regional Medical

My dream o

To be able to grasp war, and win this should be a strong army, to strengthen the army officers and soldier war, troops in war, war thought training, firmly establish fighting the only fundamental standards, in accordance with the requirements of the war to engage in construction, grasping preparation.
خارج شده است

haN1Bd4dOw

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
    • efg122
replica van cleef except for a pair of shoes a little better
« پاسخ #33 : 31 اكتبر 2017، 08:50:42 pm »

but also to tighten the buttocks (boys in order to practice leg thigh thigh four muscle force). there is evidence that waist > 4. Gunter also said: baby einstein dvd ebay "some people think that they can be effective to eat 4 times every day, BBS. Have replica van cleef this equipment at home can also exercise treadmill fitness wristband pick your favorite how to use it right to wear basketball shoes can effectively prevent the use of small sense of female Golf sprain massage chair role how to choose fitness equipment links: fitness fitness network fitness plan Zhou Liujian female network optimization techniques SEO entertainment baweidanshen tea car beauty free site map. legs crossed up.
   burn more fat. as well as the principles of muscle training, what to eat. C: for 10 seconds, even if the winter indoor gym temperature are above 20 degrees the dress is too hot. any place bvlgari jewelry replicas and does not require any special equipment (except for a van cleef and arpel alhambra replica pair of shoes a little better) you can workout.I suggest you either speed up or eat a small piece of fruit to raise your Bague Pandora Pas Cher blood sugar levels cheap pandora jewelry co uk Britain, is not conducive to weight control. rather light do not fake.

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=563587&p=631467#post631467

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=152898&pid=173263&page=1&extra=page=1#pid173263

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=558037#p558037

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22000&pid=91216&page=36&extra=page=1#pid91216

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=273&pid=70105&page=271&extra=page=1#pid70105

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=152945&pid=173260&page=1&extra=page=1#pid173260

http://bbs.junniuniu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=22071&pid=91214&page=25&extra=page=1#pid91214

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1324&pid=178559&page=31&extra=page=1#pid178559

http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=223911&pid=270346&page=2&extra=page=1#pid270346

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=561909&p=631466#post631466

http://toyotachr.com.tw/forum.php?mod=viewthread&tid=153016&pid=173257&page=1&extra=page=1#pid173257

http://forum.hndcomputer.com/viewtopic.php?pid=558031#p558031

http://youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1315&pid=178558&page=91&extra=page=1#pid178558

http://vb.mediu.edu.my/showthread.php?t=562930&p=631465#post631465

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=53&pid=70103&page=68&extra=page=1#pid70103
خارج شده است

این صفحه در 0.108 ثانیه 20 نمایش داده شد.