انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

دشوارترین قدم ، همان قدم اول است.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: کتاب بزرگ  (دفعات بازدید: 3129 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
کتاب بزرگ
« : 14 اكتبر 2010، 11:38:07 am »

مطالبی جمع آوری شده از روی کتاب بزرگ...
.
.
.
.
جهت علاقمندان به بهودی
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
پاسخ : کتاب بزرگ
« پاسخ #1 : 14 اكتبر 2010، 11:38:33 am »

گمان ما بر این بود که این شرایط و مسائل زندگی است که ما را به میخارگی سوق می دهد . زمانیکه تلاش برای بهبودی و شرایط کسب و کار رضایت کامل در زندگی با شکست مواجه شد، مشروب خواری ما نیز از کنترلمان خارج شد و تسلیم الکل شدیم . هرگز به ذهنمان هم خطور نکرد که برای مواجهه با مسائل زندگی "هرچه می خواهد باشد" باید خودمان را تغییر دهیم.ص:1

خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #2 : 14 اكتبر 2010، 11:38:59 am »

سالها پیش عادت داشتیم با افراد رنج کشیده ابراز همدردی کنیم.ص:1.پ:1

خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #3 : 14 اكتبر 2010، 11:39:22 am »

اکنون دلم فقط برای کسانی می سوزد که اسیر جهالت خویش اند. همان افرادی که معنا و فایده اصلی درد را درک نمی کنند.ص:3.پ:1

خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #4 : 14 اكتبر 2010، 11:39:42 am »

ایمانت را قوی تر کن ، رخساره ات را به سوی بینش استوار نگه دارد ولو اینکه حتی در حال حاظر برای یک لحظه هم چیزی نیست.ص:3پ:3

خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
« پاسخ #5 : 14 اكتبر 2010، 11:40:02 am »

با ایمان و اعتقاد می توان به هشیاری صد در صد رسید . در واقع این دو عامل همواره می بایست و باید چنین قابلیتی داشته باشند و. در غیر این صورت ابدا حیاتی نداشتیم اما لحظه ای که این نگرش ها را به زمینه مسائل عاطفیمان نیز تعمیم دهیم ، پی می بریم که تنها نتایج نسبی قابل حصول است . به عنوان مثال ، هیچ کس بر رهایی کامل از خوف ، خشم و خود پسندی قادر نیست.
خارج شده است
.
.
آدرس وبلاگ :
.

فرید

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاربر فعال
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 603
  • زندگي سعادتمند تنها در عشق حقيقي خلاصه مي شود
« پاسخ #6 : 17 اكتبر 2010، 03:36:20 pm »

در ته وجود هر زن ، مرد و یا کودکی ، یک ایده بنیادی از خداوند وجود دارد . اگر چه ممکن است این احساس در اثر مصائب ، غرور و یا پرستش چیز های دیگر مبهم و تاریک شده باشد اما به هر حال به یک شکلی وجود دارد . ایمان به یک نیروی مافوق و نمایش معجزات این نیرو در زندگی انسانها ، حقایقی است به قدمت خود انسانها .ما بالاخره متوجه شدیم درست به همان اندازه که احساسمان نسبت به یک رفیق ، جزئی از وجود ما می باشد و با آنکه او همیشه حی و حاظر است اما گاه لازم است بی باکانه به جستجویش برخیزیم . وجود او همانقدر حقیقت دارد که وجود خود ما دارد و ما این واقعیت با شکوه را در عمق وجود خودپیدا کردیم . از نظر ما این فقط آنجاست که می توان او را یافت ، برای ما آنگونه بوده است .
خارج شده است
موفقيت نيز ناشي از آغازگري و ابتكار، پشتكار و بيان روشن عشق و محبت ژرف قلبي است.((آنتوني رابينز)) .

janan

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
  • عشق يعني گم شدن در لحظه‌ها
« پاسخ #7 : 17 نوامبر 2013، 12:40:33 am »

داستان بیل ص45

ميبايستي در مواقع شكّ و ترديد ساكت و آرام بنشينم و فقط تقاضاي راهنمائي و قدرت
روبرو شدن با مشكلاتم را بنمايم و آنرا فقط بدانگونه كه او برايم مقرّر ميكند بانجام برسانم .
هرگز براي خود تقاضائي نكنم مگر در مواردي كه مسئله كمك بديگران در كار باشد و
تنها در اين صورت است كه ميتوانم انتظاري داشته باشم كه بي شكّ پاداش كوچكي نخواهد بود .
« آخرين ويرايش: 17 نوامبر 2013، 12:43:04 am توسط janan »
خارج شده است
جائي كه عشق هست ، خدا هست ....   هنگامی که عشق دامن می گسترد،کلام خاموش می شود

janan

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 182
  • عشق يعني گم شدن در لحظه‌ها
« پاسخ #8 : 17 نوامبر 2013، 01:07:09 am »

. چقدر سياه است تاريكي قبل از طلوع ، در واقع آن شروع آخرين هرزه گيء من بود
قرار بود منجنيقي مرا به دياري كه مايلم آنرا بُعد چهارم حيات بنامم پرتاب كند
قرار بود با خوشبختي ، آرامش و مثمر ثمر بودن آشنا شوم و براهي
پاي بگذارم كه بطور غير قابل باوري هر چه زمان بگذرد شگفت آورتر شود
خارج شده است
جائي كه عشق هست ، خدا هست ....   هنگامی که عشق دامن می گسترد،کلام خاموش می شود

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • qrs631
After 90, there are always some such people about 90 after the little drops
« پاسخ #9 : 07 آوریل 2016، 04:27:04 pm »

< p > they seemed very strong, because in the eyes of others, what they can smile to the face, but in fact they in the world the most fragile heart, just long-term camouflage make others it is very difficult to find their deepest wounds.
 they just want to simple, happy life, look forward to and believe that everyone to smile is true,golden goose saldi, and hope that the people around are really like themselves. Even if other people's small opinion, it will be another they sad for a long time.
 looks very happy all day, laughing, no worries, like a child.
 so they force themselves to laugh all day, in order to escape the suffering of those ordinary people can not afford to.
< p > in fact, they are very lonely. Although to see when they are in with a group of people chat, it is because they simply can not afford a person suffering.
 very tired, very tired, but still willing to. More and more far from their dreams, have to face the struggle and the complex, panic, at a loss.
 they really really mind, mind that they don't like. Because, they always think of a lot of others, for others is always better than their own; the people who like to be good as happiness,hogan outlet online, like others than their own.
 they will say that it is my greatest pleasure to play, I like to play, I will play anything, people always face a smile, a lot of people will envy them.
;
 only in the face of the most reliable person, will remove the armor, injustice of tears. Because in their hearts, laughter is happy,nike tn requin soldes, crying.
 after 90 there are always some people.
 yes, they care about people like the sun. In the face of the sun always Mingyan petals, and the sun not shine on the back, the sad hidden so unwilling to be seen.
After 90, there are always some such people: about 90 after the little drops
 but this is their most sad place,hogan outlet.
 Hello, Xiao Feng came back again,hogan sito ufficiale, I hope you like
 they always like that,hogan outlet online, before a second still sad tears, after a second appeared in front of a friend, has been full of brilliant smile. Some people say they are sunflower.
 they yearn for a free life, but they have to live in the other direction for who is working very hard,
< p > there is no read understand them, seemingly happy thinking sadly they will flow a face of sad. And then he to himself said: actually no, the fate of bar!

< p > they don't want to let others see oneself sad side, and no ability to be alone,bottes ugg france, because when the dead of night. He didn't know what happens to a person anything, sit in meditation in the window,scarpe hogan outlet, through intravenous drip.
Related Articls:

Night, med

Chongyang

Distant thoughts

The boy don't know what consciousness asked: why don't you come!     girl: I came back home! My mom doesn't agree with me two! I was engaged to another man! My dear, but you don't worry I will always love you! I will not fall in love with someone else!
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
prunus pseudocerasus
« پاسخ #10 : 16 آوریل 2016، 04:26:44 am »

HTML cherry red template
,goyard pas cher
      Huainan in the spring, always will come and go, when you don't feel the warmth of spring, summer has arrived. When the cherry blossoms has ceased to exist, instead of those flowers, is a translucent, yellow and red cherry.       small fruit,hogan sito ufficiale, covered with branches, so exciting, really want to go up, pick a few put into the mouth to taste,scarpe hogan uomo, but it is their own kind of fruit! How can I steal the fruits of labor of others? So I can only stand in the distance, watching them in a red, really slobber turbulence.       if there is selling well,scarpe hogan outlet, the street I see light suddenly, on the market. Go several times,hogan outlet, really. I will go to ask the price, 'how much'? The old lady said "ten blocks"! "So expensive ah! Cheaper good '? "Don't sell! This is my pick just, very fresh! "Fresh and not so expensive."! I squatted down to pick one, put into the mouth, really delicious,hogan outlet online, is a bit sour,hogan outlet, alas! Want to buy it! It is not easy to remember the old lady is so great?       bought a cherry went home, washed several times and began to eat it. Heard that the cherry can not only enrich the blood, but also beauty beauty, anyway finally eat the mouth,scarpe hogan outlet, my good nature always change!       if you want to come to our guest, I can buy more to your taste! ? it's our head like fruit oh!Related Articles:

Silicon Va

America's first hotel manager

Three good

When I to the husband of the assurance I can not to have any more children, will be good for the Zhuangzhuang, and despite family opposition, marry the husband, because I really love my husband.Our married life is very good, very happy family life, I to Zhuangzhuang than mom also pro, Zhuangzhuang and her husband's parents accept me. I am 28, Zhuangzhuang will soon be on the junior high school.
خارج شده است

vbb5c4rqp

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 193
    • bcd204
Don't complain complain Guoan broker reliable Xuan
« پاسخ #11 : 24 آوریل 2016، 01:37:05 am »

< p > security aspects, according to sources, vingada to, for example,hogan scarpe, national security through brokers understanding the experience related to each other, the hope to be able to interview the idea, but in this month, agent twice do come forward to talk about commitment, but all in vain, and finally a finally clinched the meeting next week, but this time the national security has to the outside world left fickle bad impression.
< p > Guoan, an insider revealed some bluntly said Guimaraes to Beijing is only a tourist,goyard soldes, and the reason he was willing to appear in Beijing,hogan outlet, on the one hand is friend summoning invited, which to some extent also acted as the his agent, on the other hand really is pregnant with a hug "grass playing rabbit" mentality, if the country can meet the requirements of his high salary, he might also be consider to stay in Beijing, but in his mind the price and the national security far and finally missed Guoan is already doomed. (Ian)
< p > in fact, due to the consideration of the negotiations for the principle of confidentiality, security aspects of Xuanshuai work has been done in secret, and no one open and transparent information channel, during which many insider is not known to outsiders, and the media broke the news almost all of the national security unfavorable. It caused the present their completely passive situation.
< p > recently the country peaceful high-level is on the outside of the rumors is a headache, it is understood, including ronin honorary chairman and manager climax, every day for Xuanshuai busy scorched, seldom go to bed before 12 o'clock. And about Xuanshuai why repeated setbacks, executives have complained, they think that in fact a lot of time by playing pranks on the broker or alternative coach, but all the blame but let them back, with CITIC Group leaders put pressure on them,goyard pas cher, leaving them a bit much suffering.
< p > a time of public outcry,tn requin pas cher, is widely believed, Guoan Xuanshuai lasted three months, intermediate reading countless people "has repeatedly been tease, service existed procrastination hesitant style, and once again give a person leave" to spend a penny to do things, "the impression...... All kinds of criticism and accusations hit,nike tn pas cher, the country's top suddenly suffered a huge pressure.
< p > in the prequel to the infinite close Guimaraes, is a typical example of national security is trifle, in fact Guimaraes himself for Guoan coach of interest is not too big,chaussure jordan pas cher, in negotiation process attitude is extremely do not attach importance to, even for the proposed national security "led the scoring of three goals are not given their confidence.
Don't complain complain Guoan broker reliable Xuanshuai responsibility is not in slow
< p > yesterday evening,mont blanc pas cher, Beijing TV station through the host port broadcast forms, issued a "missed the Portuguese coach vingada ironclad security news, only separated by a day. Today national security official suddenly out of the rumor, claiming that next week will be interviewing vingada and, and the two sides still have cooperation of hope.
Related Articls:

I am the wind _3

Join in double battle Guoan Mr. Luo Ning good fore

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
The emblem and meaning of all previous Olympic Games (1932-1976)
« پاسخ #12 : 26 آوریل 2016، 01:49:20 am »

Is
It was created purely2 by chance- an artist, Johannes Boehland, started by designing an emblem containing the five Olympic rings with a superimposed eagle and the Brandenburg Gate, one of the symbols of the city. However, the president of the Games Organising Committee, Dr Lewald, was not satisfied with this composition and took the initiative to open the bottom part of the emblem, which turned the design into a bell. Although it was purely by chance that it was created T >
It composed of the American flag presented in the form of arms, accompanied, in the foreground, by the Olympic rings,scarpe hogan outlet, the Olympic motto & quot; Citius,hogan sito ufficiale, Altius, Fortius" (faster,nike tn pas cher, higher,hogan roma online, stronger) and a laurel branch, symbol of victory. < br / > in front of the stars and stripes, peltate,golden goose saldi, the Olympic motto of "faster, higher,hogan outlet online, stronger" calls the athletes struggling upward, on behalf of the victory of the olive branch winding in the Olympic rings,hogan outlet online, strengthen the competitiveness of the significance of the current emblem.
The emblem of the Olympic Games is the most authoritative symbol of the Olympic Games. Olympic Games will emblem of the pattern while vastly different, but all have a common sign, namely interlocking Olympic rings logo, also lining so as to show the characteristics of the Olympic city and the host country history, geography, ethnic and cultural traditions of the body pattern,goyard pas cher, so that one eye can be identified.Angeles
Los 1932 Emblem1 Losangeles Olympic rings on board
Berlin 1936 Emblem Berlin Nazi rampant Olympic shame
Related Articls:

third

Notice of the general office of the State Council on strengthening the managemen

As a member of the workplace, we must go out to work. In order to make their work more efficient, we need to identify the relevant matters in advance and the other side, this time, the phone has played a very important role. You can use it to solve many of the problems that face to face! This issue, we have to learn how to use the phone to make an appointment and solve the problem. Office ASSISTANT: good morning.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
Rowling built for the children's paradise villa bu
« پاسخ #13 : 01 مه 2016، 11:00:41 pm »

,goyard soldes
 son of David had a door open on the floor of the tree house, and Rowling's son David could leave the tree house with a rope. The spiral staircase tree house design daughter e, and a stainless steel slide, can easily access. Two tree houses are connected by a rope bridge.
 dream children's paradise
 tree house shape design
 Rowling community joint request for revocation of approval, said the tree house will be very obvious, and the people will notice. Some neighbors also worry that the tree house is too large,scarpe hogan outlet, security can not be guaranteed. A neighbor said: "I don't mind other people in the garden of his own achievements house,chaussure tn pas cher, but to consider the size,hogan sito ufficiale, consider the occasion. If the tree house does have a great impact on the nearby landscape, I am sure it will be against it."
 Rowling said the two tree houses were built for her 9 year old son, David, as well as 7 year old daughter Mccann. Other large house, a tree house has two floors, 40 feet high, in a secret tunnel, there is a window. Is expected to cost 250 thousand pounds (about 2 million 500 thousand yuan).
< p > according to the British "Daily Mail" news,nike tn pas cher, "magic mother" best-selling book Harry Potter author J. K. Rowling to in his garden for the children to build two luxury tree house, the move by the residents in the vicinity of the opposition. However, Rowling said she would insist on the completion of her ideas.
 however, officials have approved the construction of the tree house. A competent official said: "the construction of the two tree houses are in line with the development plan, and there is no damage to the surrounding environment."
 last month,louboutin pas cher, Rowling submitted to the local authorities to build a plan, immediately met with opposition from nearby residents. They think the house is too big, hindering their line of sight, but also the misfits and the surrounding environment.
 last year, five hundred and sixty million worth of Rowling bought a house next to the value of one million pounds in 1970s of a villa,hogan roma outlet, the demolition of their flat, in order to expand their own yard.
Rowling built for the children's paradise villa built tree house built real magic world (Figure)
< p > tree house will use durable material production manufacture, the production of the timber manufacturers is Britain's famous tree house construction company, starting at 2 million, but the specific construction cost far more than the high price.
 Rowling lived in the villa for two and a half years ago to buy, the purchase price of more than two million pounds. Rowling lives with her current husband, their two children, and her 19 - year-old daughter,hogan interactive outlet, who was born to her ex husband.
Related Articls:

There is n

Vampire three leading role in micro-blog Dou Jingt

Nana (NANA) fifth chapter _3

Everyone had just seen a coach like that; it was in front of five hundred, two hundred, one hundred, and finally they caught up with him, but not his friend. Once, a single carriage crossed by two horses are galloping four wheeled carriage. "Ah!" Cavalcanti heart to himself said, "if I have the carriage, the two horses good running horses, especially, the carriage with the passport, that's OK!
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
Sunflower _4
« پاسخ #14 : 05 مه 2016، 12:48:03 am »

Sunflower
hogan sito ufficiale  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; in the boundless universe, there are many kinds of plants, what flowers, but I love from the ordinary sunflower.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; sunflower, the peony is no magnificent, also no roses as poetic, also there is no chrysanthemums,hogan outlet online, differ in thousands of ways, but I just love that is full of sunshine sunflowers.< br />  & nbsp; &amp,hogan outlet; nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; sunflower disc is a circular, it looks like a is baked the earth's sun. You don't see it in the dark, in fact, it also contains some new seeds of life -- the baby. You see that each grain of melon seeds are so full, you squeeze me, I touch you, as if playing the game. Sunflower is a loving mother! It for fear that their children were injured, in the outside also hired a group of bodyguards, the blossoming golden yellow petals,hogan outlet, each flower petals are so unique, the sunflower decorated more beautiful, more sunlight, more full of vitality.< br />  & nbsp; & nbsp; &amp,goyard pas cher; nbsp; & nbsp; & nbsp; sunflower there are different with other biological vitality, under hot burn,hogan sito ufficiale, earth all creatures are is so downhearted some flowers already voluntarily withdraw from the, some have long drooping head. Can only tall sunflower or other plants, go with head high and chest out, as a good example./>   

&nbsp,air max pas cher; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; at the same time, sunflower also told the we: in learning, we should have a clear goal, and always moment toward that goal, constantly struggle with,sac goyard pas cher, even if you reach that goal, his life too vigorous and wonderful life. It is of value, not drag out an ignoble existence./> Related Articles:

tulips

Thought by a cartoon.

Friends to

The nameless pink flowers in the lush pink flowers, thriving. The sun gently wrapped it, especially eye-catching. Slowly approached, carefully looked at the screen breathing, four thin wings like petals, such as silk, such as silk, like the butterfly's wings with the wind up and down, beautiful and so not true. Only this flower, a happy mood for a long time can not be calm.
خارج شده است

این صفحه در 0.077 ثانیه 21 نمایش داده شد.