انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

با عاشق شدن کودک باقی خواهی ماند؛ و با عروج در عشق به بلوغ دست خواهی یافت.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال 8 قدم ششم ...  (دفعات بازدید: 506 بار)

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
سوال 8 قدم ششم ...
« : 24 ژوئیه 2015، 06:32:22 pm »

ایا میتوانم از خداوند برای تمایل به آمادگی کمک بخواهم ؟
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

sedighe

• مدیر انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
پاسخ : سوال 8 قدم ششم ...
« پاسخ #1 : 24 ژوئیه 2015، 06:36:37 pm »

ایا میتوانم از خداوند برای تمایل به آمادگی کمک بخواهم ؟
    بله .... با دعا کردن و سهم خودم را انجام دادن _ با کارکردن قدم یک متوجه شدم که کجاها نیاز به تغییر دارم و از کدام قسمت می ترسم     ؟ و برای تغییر دادن خودم از خداوند کمک بگیرم . ، کمک برای فهم و درک قدمهای قبلی و رها کردم خودمحوری ...
خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop792
The man truth survey eating have guilt
« پاسخ #2 : 17 آوریل 2016، 11:27:43 pm »

this conclusion is not only a bit scary: shameless bastard will steal. Newman pointed out that actually 68% derailed men never thought they'd be unfaithful, and almost all of them wished he didn't steal it. But clearly, the guilt isn't enough to stop a man derailed.
 is what makes men cheat? Research on male infidelity marriage counselor Newman, found that most answers came from the wife's point of view. He wanted to ask,hogan outlet online, if men would be more realistic answer.
 2, derailed men, 77% have a good friend who has an affair
 therefore, in his new book "betray the truth", Newman surveyed 200 husbands, including having an affair and not an affair of men, to find the real reason they derailed. The following are some conclusions: his
 1, 66% man derailed when there will be guilty of
 3, 48% men believe that emotional satisfaction is not satisfied, they are the primary cause of derailment
 "men are good at compartmentalizing feelings," he explains. "They can hold a mood (such as guilt), deal with it later." So,tn pas cher, even if your husband swears he would never cheat, don't expect it will come true. You want to be the ideal of marriage, both of you must work together, this is very important.
The man truth survey: eating have guilt
 "our culture has always thought that men talk in the lower part of the body." He said: "but in fact the man is also a kind of emotional animal, they want to get his wife's appreciation, also want the woman to understand him."
< p > and those who will eat friends mixed together,golden goose scarpe donna, causes the man to think that infidelity is a normal and logical. His subconscious told himself: my friend is a good man,nike tn pas cher, just happened to betray his wife, probably no longer a good man is also derailed.
< p > it is difficult to prevent your husband and "piggish Mr. dealings,hogan outlet, Newman said, but you can advise them to place less temptation to kill time,scarpe hogan olympia, for example, to do sports,hogan sito ufficiale, go to a restaurant for dinner instead of going to a bar or club. Another strategy: make friends with a happy family that is close to your values and build social circles - this will create an environment in which to protect the environment.
 truth survey: eating derailed men have guilt
 in fact, 73% of the men in the understanding of the other woman for more than a month, was derailed. This means that you can see the warning information before he betrays you, you can even be expected to matter in before he derailed.
< p > men eating for sexual,scarpe hogan outlet, this argument the paused, only 8 percent of men said dissatisfaction was the main factor in their infidelity.
Related Articles:

Hunter and mother monkey

Fallen essays

Fall down

You have to take the risk, too. In the pan view, the child needs a complete home, but also the biological parents. Go from here, you need to see what kind of life, you are to pay attention to personal feelings, or the emphasis on family values, what kind of thinking, will make what kind of decision.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144

Nanjing City, such as the Secretary of the food and other officials have been punished in violation of the Nanjing anti corruption
< p > new network Nanjing on September 1 - (reporter Shen ran correspondent Wu) "there are still a small number of Party members and cadres luck and discipline violations, causing adverse effects on society." Yesterday, Nanjing City Commission for Discipline Inspection and Supervision Bureau issued the notification about the violation of the central eight provisions of the spirit of the typical problems. Of the 9 cases in violation of the provisions of the spirit of the central eight typical problems "naming names public exposure briefing. Among them, a bureau level cadres to accept for illegal management service object dinner and boxing, was given within the party a serious warning and removal treatment, and the resulting collection of discipline.
< p > "the serious processing, informed the public nine typical problems,new balance baratas, especially for a violation of bureau level leading cadres given the party serious warning removal and treatment,hogan outlet, fully reflects the implementation of the provisions of style construction of the seriousness and authority." City Commission for Discipline Inspection of the relevant responsible person said that the party members and cadres at all levels should learn lessons from it, effectively warning. Various districts,hogan sito ufficiale, departments and units of the Party committee (party) to further strengthen the sense of responsibility, so strict education, strict management, strict supervision.
< p > according to the Nanjing City Commission for Discipline Inspection Bulletin: since the beginning of this year, Nanjing city at all levels of the units and the party members and cadres to conscientiously implement the central government, the eight provisions ", Jiangsu Provincial ten regulations",golden goose, Nanjing municipal Party committee "eleven shall be" style of the provisions of the construction requirements,montre guess pas cher, the city in the improvement of work style, self-discipline and austerity continuously made new achievements.
< p > in addition to Liu Zhonghua, otherwise the city 13 cadres at all levels to accept for illegal banquets, accepting boxing, the use of his position to facilitate public funds to travel to eat and drink and make arrangements for children wedding, in violation of the provisions of the spirit of the eight Central typical problems.
 August 26, 2014, deputy director of Nanjing Municipal Bureau of Commerce and Municipal Food Bureau Liu Zhonghua was invited to accept its management services of a private enterprise dinner, and to accept the company's gift shopping cards and moon cakes. By the City Commission for Discipline Inspection and the Standing Committee of the municipal Party committee agreed to give the decision to give Liu Zhonghua party a serious warning and removal treatment, discipline and income to be confiscated."
 City Commission for Discipline Inspection, the relevant responsible person stressed that the discipline
< p > bulletin stressed that mid-autumn National Day "two" is approaching, the unit's key leaders to earnestly fulfill the first responsibility, set a good example and take the lead,zapatillas new balance baratas, dare to dare to control efforts,golden goose scarpe donna, not only their own, but also to manage the team and manage the team. Party members and cadres at all levels should be strict with themselves, consciously abide by the disciplines and regulations, and consciously resist the public funds, and receive public funds (send) ceremony, public funds to travel, the bus private and to accept violations and acts in private (enterprises) banquets, illegal to make arrangements for the wedding, in violation of the discipline of Finance and economics etc., to create a wind clear air in a positive social atmosphere.
 "however, there is still a small number of Party members and cadres luck, even discipline violations, resulting in adverse effects on the community. Therefore, the city discipline inspection and supervision organs at all levels earnestly fulfill discipline supervision duties of accountability, continuous uninterrupted to carry out supervision and inspection,barbour soldes, seriously dealt with a number of violations of the provisions of style construction. "
Related Articls:

CPPCC member Robin Li suggested the establishment

Urumqi, the introduction of new career subsidy policy can be brought in 49 types of red - job subsid

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

hgsdrt13ser

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 163
    • lmn171
Village official training and training experience
« پاسخ #4 : 12 ژوئن 2016، 04:20:50 pm »

everybody good!
 distinguished leaders, my new comrades:
 village official training and training experience
< p > I am Zhang Meng, in Huaiyin District Dian Zhen Zhu Zhuang Cun Cun Wei will work, graduated from Shandong University, we line 15 carries excitement and unrest, to the Huaiyin District Organization Department, the rural grass-roots work will face is full of longing and somewhat overwhelmed. The rural life of the unfamiliar and the situation of the village of ignorance, this work is full of unknown and challenges for us. Can we ever be able to adapt to this kind of job? It's the first question that's in my mind. Think we should be similar to the idea of our time.
Village official training and training experience
< p > I think to Zhu Zhuang Cun,hogan outlet, for example, to everybody introduce Zhu Zhuang Cun, my working environment and some daily work experience, hope you through my introduction to a preliminary understanding of the face of the upcoming rural grass-roots work. Zhu village located in Huaiyin District in the west, 220 National Road runs through the village,golden goose outlet, the village One divides into two. Road to the north side of the courtyard style houses mainly,golden goose uomo saldi, known for the old village; on the south side of the road is the modern community, there is a nice name called ock Garden District, the villagers used to call for the village. Zhu Village a total of 98 households, 370 people, including 26 members, 2 Party members to prepare, 3 party activists. The village has 455 acres of land, the existing 222 acres of arable land, arable land per capita 6 points. The village collective economic income are the main markets,hogan outlet, residential property management and housing rental three yuan. Zhu Zhuang Cun Cun Wei XX in June on the completion of a new site, the old village moved to the new, close to 202 National road. In the three storey village on the village land, can fully grasp the trend of the whole village. Zhu Zhuang Cun, beginning in 1994, vigorously develop collective economy, changed the village company, on behalf of the village of enterprises, and follow the development of the new road as developed earlier, Zhu Zhuang village and the surrounding villages compared to rich,tn requin pas cher, but the development up to now have little weak follow-up, than Wangcun River and the ancient city of the village, there is still a certain gap. For everyone to talk about these are mainly want you to residents of a village to have a preliminary understanding, wait until the job, mainly from the geographical location, the village dominated, Murai characteristics, Party building, collective income and village history several aspects of understanding.
 my office is on the two floor, one of my own, sun Secretary to give me the office supplies are also very complete. At first I enjoyed being alone, free, and no one bothered. After a two week found wrong, the reason is very clear, in a closed environment will lack of understanding, can not let others understand you, you can't understand others, and understanding is the starting point of all work! So then I walked out of the office, active and secretary,woolrich sito ufficiale, manager, accountant, cashier,goyard pas cher, AC; even the occasional in the office also should open the door open, to keep an eye on the village to the villagers, initiative and they talk, chat, to help them to find someone, do things,hogan outlet, to solve the problem. Slowly work will open up the situation, because more and more people know you, each other to deepen the understanding, but also by the understanding of the students
Related Articles:

Financial work study (two)

Urban management personal advanced deeds material

College St

Department of the company in the engineering construction carried out to set off a big upsurge and promoting the construction of production" as the theme of technical contest activities, Download call project all young workers courseware [in one hundred days of the craze in Dagan, work with full enthusiasm into their respective production tasks for ahead of schedule to achieve the established objectives throughout the year.
خارج شده است

dBUq7bVjmh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 108
    • opq675
Gioielli Pandora Prezzi Bracciali proof
« پاسخ #5 : 13 نوامبر 2017، 05:38:36 am »

quantitative, or less with detergent.
  4716 sunscreen. especially when inlaid pearls, 4.it is the eternal yearning for the best love(source of this article: consultation treasure jewelry network) sometimes as a family heirloom handed down scrub the GEM Framework, In addition,: copy the preview size (450*500pix) of larger size (630*500pix) or a personal station, 3 Charms Pandora France Soldes the number of classes should be based on the first statistics fixed after Long leave (note) the national flag guard members (proof) and sports ministry staff do statistics are not included in the number of Thanks to a long-term counselor signature 4 attendance conversion attendance Charms Pandora France Soldes rate = number of people to have the number of leave (to be the number - the number of persons who are absent from work) () holiday leave leave the reasons for writing the menstrual period for the use of the same template without guide sign have sports commission or the monitor sign please Bracelet Pandora Soldes 2017 leave up to five days time is continuous can not be separated please for the day did not leave the people to leave after second days to see if the second Acquista Gioielli Pandora Scontati count attendance There is no day is the first day of leave as open Friday morning exercises; leave unpaid leave Bague Pandora Soldes En Ligne to inform them at noon to be open or exercise; page of 1/2 long-term leave of staff can not go to. or scraping touch dirty Gioielli Pandora Prezzi Bracciali things it is the most vulnerable time.
   (6) the simultaneous multiplication or division of a number on both sides of the equation.

http://kundungi.com/item/10716

http://wwww.2008tb.com.tw/viewthread.php?tid=39064&pid=59438&page=1&extra=page%3D1#pid59438

http://www.023jiankong.com/forum.php?mod=viewthread&tid=108&pid=13216&page=14&extra=page=1#pid13216

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=51&pid=81775&page=90&extra=page=1#pid81775

http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=306463&pid=356426&page=1&extra=page=1#pid356426

http://www.hmclyey.com/Review.asp?NewsID=1462

http://forum.behboodi.org/index.php?topic=3614.msg36342#msg36342

http://www.hmwnxx.com/Review.asp?NewsID=165

http://kundungi.com/item/10715

http://onlyexo-family.joinbbs.net/viewthread.php?tid=389&pid=3298&page=8&extra=#pid3298

http://www.wuhenedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=53&pid=81762&page=85&extra=page=1#pid81762

http://www.youqianz.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1095&pid=189241&page=573&extra=#pid189241

http://www.023jiankong.com/forum.php?mod=viewthread&tid=108&pid=13212&page=14&extra=page=1#pid13212

http://www.lucys-city.de/thread.php?sid=&postid=235734#post235734

http://v.niuguanyi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=279557&pid=356414&page=4&extra=page=1#pid356414
خارج شده است

این صفحه در 0.153 ثانیه 27 نمایش داده شد.