انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

امید درمانی است که شفا نمی دهد ، اما کمک می کند تا درد را تحمل کنیم .

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: شعار هاي الاتين ...  (دفعات بازدید: 1074 بار)

sedighe

• منشی(مدیر)انجمن
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2,690
  • پروردگارا ..بمن بردباري، فروتني و تسليم عنايت فرما
شعار هاي الاتين ...
« : 30 آوریل 2014، 09:29:45 am »

جلسات ما خودكفاست ، از جايي حمايت نميشويم ....هزينه ي بهبوديمان را مي پردازيم .

بياد داشته باش امروز مهمترين روز زندگي توست ...

در سكوت صداي خدا را بهتر مي شنويم .

اكنون به رايگان محبت مي بخشم و مي ستانم .

از بيان احساسات واهمه نداشته باش .

از حد اكثر موهبتهاي زندگي استفاده كن .

زندگي كن  بگذار ديگران زندگي كنند .

قلبتان را از نفرت پاك كنيد .

رها كن و به خدا بسپار .

بهبودي : گام به گام ، روز به روز ....

خارج شده است
مگر ميشود زندگي مرا به هم ريخته آفريده باشد ؟  خداي  دانه هاي  انار !!!!!

dfg2s5erty

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 226
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop773
Every night is falling asleep in his oinks
« پاسخ #1 : 15 آوریل 2016، 03:38:02 am »

HTML template every night is asleep in his oinks< br / > every night is in his snore sleep and call you in it, I will ease. You can also with you,hogan sito ufficiale, my peace of mind as the title; when the 86 year old grandmother, ears back, eyes do not spend, can also in indoor narrowed eyes do needlework. The grandfather is not, take a step not two inches. He always sat quietly at the hospital door to bask in the sun, sit most of the day,scarpe hogan outlet. Two people, but separated by a house far away, grandmother but every ten minutes, to loudly call a grandfather, the old man! This is sometimes called the grandmother, grandfather heard, will be a sound ah, she smiled, lowered the head, doing her needlework. Grandfather grandmother would sometimes ignore, walked out of the door to see a fine pace. See grandfather well, is the sun dozed, grandmother child like laughter, anger,: the death of the old boss, others shouted also ignores. I laugh at her, you are not afraid of trouble, the old so shout to shout to do what? Grandmother looked me in the eye and tolerant smile, you don't understand, know him well in there, only peace of mind. In the heart, the moment has been soaked,hogan outlet online, is a dew in stamen. Originally, happiness is just like this, you will feel. What homely fare? What does it matter when you grow old? As long as you are, happiness is in. I think Sanmao and Jose, the love myth person, had an enviable life Home Furnishing. Then, in the light of her (love story) office, he was reading, two people in a desultory kind of way. Occasionally, she looked up and shouted: Jose, dear. The man slowly turned, glancing at her without a word, they just exchange,chaussure nike tn. Then, she continued to write joyfully, he continues to be enchanted by reading. But there is a solid thing, and gradually filled their hearts. You in peace. This is the most warm accompanied by the world. Later Jose left,tn pas cher, she in the light, no longer call back his back and warm. The beautiful scenery of the world has nothing to do with her, her heart is empty,hogan outlet online, ten years later, she finally caught up with him. Heard a woman talked about such a thing, that her lover, love snoring sleep in the night. She used his snore, every night to sleep in his snoring sound, safe and dependable. Occasionally her lover at night sleep do not snore, she will wake up repeatedly,louboutin pas cher soldes, reached out to touch him, feel he is breathing evenly, she will put down the heart to continue to sleep. At the beginning of listening, that joke. In fact, the world of love, not just so. It is dear ones,hogan outlet, you will have to see where my eyes, in my ears to hear, in my hand can touch the place, live well. You in peace. Yes, as long as you are, the whole world, it is in the. Mood story for you to recommend.Related Articles:

Love sentences to express feelings edge, just a meeting, it is life;

A passage

We were strangers.

The teacher had just walked out of the classroom for a period of time, the classroom raged. Of course, to do this and certainly not missing the members of the group. Each group members saw the nonsense like a liberated in fine fig, from the cage bird, enjoying the freedom. Four "Tang Seng" seemed to get scriptures jubilant. From time to time to sing a song, a mouth of people do not understand the alien language.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
Lin Chiling was traced to the frozen eggs Broker no what good response
« پاسخ #2 : 28 آوریل 2016، 10:54:24 pm »

Lin Chiling was traced to the frozen eggs Broker: no what good response
< p > Ling today asked matter does not recognize nor denied, pursuit of Taijiquan,louboutin soldes, through a broker said, "Oh, this is not any good response." As a matter of fact,hogan outlet, she said,scarpe hogan outlet, "the frozen egg is a good one. It's going to be considered, but it's very busy now. There's no time." Express implies that she has the desire to freeze eggs.
 media also asked Dr. Lin Chiling,scarpe hogan outlet, Wu Mingyi is looking for his frozen eggs? He immediately clear: "I don't know!"
< p >, according to Taiwan media reports,hogan sito ufficiale, the 40 year old supermodel Lin Chi Ling first being friends broke the news, she let mother Wu Cimei assured, has quietly to the National Taiwan University Hospital to find,hogan outlet online, Department of Obstetrics and Gynecology physician Wu Ming Yi frozen nine eggs.
< p > today, there have been media reports,goyard soldes, Chiling Lin and toilet tabloid Qiu Shikai marriage, passed 10 years haven't fix, the Lin family relatives revealed that last Ling after 39 years old, mother Wu Cimei of her marriage is even more urgent, the reason to go to National Taiwan University Hospital to find "frozen egg doctor" Wu Ming Yi doctor frozen nine eggs, but also to let mother assured. It is reported that at the beginning of the year to freeze eggs Ling, for fear was found wearing masks, hats full-size armed find Wu Ming Yi to see the doctor,louboutin soldes, and diagnosis of patients are not found Ling also to seek medical advice.
 Lin Chiling was traced to the frozen eggs
Related Articls:

Automobile trade policy Trade

The State Council forwarded the State Economic and Trade Commission and other departments on the fur

Then two people go to the corner to take green van, although the Gou girl has been deliberately pulled his cap, but in shorts and black stockings modeling remain compelling, car people have voted with curious eyes. She is only the head big eared lower. Peer glasses man first in the Admiralty alight, Gou girl is in north point off the car and taxi back to Tseung Kwan O TV city, so turning is in order to save half the distance taxi money, earnestly carefully.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
R&B interpretation of classical love after the 60
« پاسخ #3 : 06 مه 2016، 02:02:39 pm »

< p > HOHO's new song "60", source in the ancient legend of love "night sixties" story: a young painter and a woman bridge encounter, two people love at first sight. From each other. After seven years,hogan sito ufficiale, women have to leave. That night, the painter in the air of a moon, holding a portrait of distressed woman. Painter simply used brush dipped in white paint, Shuangbin dyed white, pray to God with night 60 exchange for women and a sixty years after the reincarnation,scarpe hogan outlet, rebuilt the marriage.
< p > "60" the creation background touched the hearts of all the fans. On the network have published their views on the outcome of the story. In the face of various fans of imagination, HOHO finally threw out the own heart of the sixties "ideal end: two people although the encounter, but the woman does not have recognized hoary hair on the temples of the painter. Although the outcome of people sigh,hogan outlet, but she said,chaussure louboutin pas cher, one thousand people listen to "60",goyard prix, there will be one thousand different end. Each end is the only "love profile".
R&amp,mont blanc porte mine; B after 60 "interpretation of classical love" hot network
< p > to see "baby face" and "you still owe me a hug" after the introduction of the two singles, a short period of time to create the good result,louboutin soldes, day Hao Sheng and wireless music sky decided together again, at the beginning of the new year homeopathic launched to create a fantasy series Daren hoho and a new song "60". This is the first ancient beautiful legend as the background of the song, the genre continued good HOHO R & amp; B style, full of ancient with the lyrics to western style, highlights the HOHO's distinctive voice.
 the next morning,basket tn requin, Shuangbin has white artist, in the two first met the bridge after the departure of the woman......
Related Articls:

Cengyan Shanxi encounter of2007 cooperation is exp

Andy Lau looks like his brother not bad taste do n

Adele throat surgery experts

Through the experience on the development of narrative, reflects the character of Mongolia people's mapping. With the narrative poetry of freehand brushwork in traditional Chinese painting, parallel time interleaved structure, with the shock through the music, modern and ethnic integration of dance, real dynamic choreography, the classical features of clothing, eye-catching dazzle light, broad picture vividly displayed.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Change a door
« پاسخ #4 : 17 مه 2016، 04:04:42 am »

Change a door< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; & nbsp; have read such a story: & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; a person in the work repeatedly rebuffed. Gradually, he lost faith in himself. Holding the last glimmer of hope, he went to see a monk. Monks who listened to his face, smile to him said: "young people, life is many, many doors,chaussure louboutin pas cher, if can not open the door in this work, change the door to try it!"       the young man, a brainwave. He resigned from his job and devoted himself to the cause of his work,scarpe hogan outlet, and he finally succeeded.       what is our life like this?       the one thing to be done, without a head pitch-dark disorderly time, why not change a door try? Maybe you will succeed. Some people would say,hogan sito ufficiale, to focus on doing one thing. There is nothing wrong with this sentence. But in some cases, rather than doing nothing, it is better to change one thing to do!       remember that night, the night, it seems particularly long. "Mountain" seems to be "too high to be reached". I did it, I did not know how long, I do not know what time it is now. Finally only the Chinese homework. Need to recite the text.       the dry, dull as ditch water. Looking at that section of the paragraph is almost "difficult to understand" the text,hogan outlet online, I feel deeply depressed. Must have to back! What is the way? Back to my! I keep reminding myself. It's going to be my motto! But although there is a motto, but the text is no clue back. Time is not waiting for the clock, the clock has been transferred from the "9" to "10"". "Oh,hogan outlet online, what can I do?"       I suddenly think of the story that I saw that day,hogan scarpe outlet, and I think of the way I used to learn. A combination of the two,nike tn pas cher, make it clear to me. I use the method of memory, the part is divided into several small parts,nike tn pas cher, and then one by one to break. Finally, after ten minutes, I succeeded.       yes, it is important to find and open a door. Found a door but couldn't open it, don't be discouraged. Try changing a door! There, you may be successful.Related Articles:

Ah Q 100

A good teacher is a good teacher.

In May the probationary Party member thought report personal spirit analysis

But when the young Lu Xun, Jia Dao has been declining, he all of a sudden the well-off people fall into the predicament, therefore also deeply appreciate the social inconstancy of human relationships. But this is not intimidated by Lu Xun, he still study hard, first went to study in Nanjing, after the government admitted to study in japan.
خارج شده است

این صفحه در 0.087 ثانیه 20 نمایش داده شد.