انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق چنان از احترام سرشار است که آزادی را هدیه می کند. و اگر عشق آزادی به همراه نیاورد، عشق نیست؛ چیز دیگریست

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: پمفلت دعوت  (دفعات بازدید: 871 بار)

mira

• میرا
  • بازوی نارانان | آلانان
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
پمفلت دعوت
« : 28 آوریل 2014، 09:58:41 am »

پمفلت دعوت
[/color]
[/color][/size][/color]

ما اعضاي پرخوران گمنام در همان اولين جلسه متوجه شديم كه در چنگ نوعي بيماري اسير هستيم و آموختيم كه خيرخواهي و خوش طينتي و اعــــتماد به نفس كه در وجود بعضي هايمان روزگاري لبريز از آنها بود محافظ ما در برابر اين بيماري نيستند . ما در يافتيم كه دلايل به وجود آمدن اين بيماري مهم نيست بلكه بايد ياد بگيريم چگونه در راستاي بهبودي قرار گيريم.

آيا مي توانيم در مورد بهبودي تضميني به شما بدهيم ؟
جوابش ساده است . اگر صادقانه با حقيقت وجودتان و اين بيماري روبرو شويد اگر مرتب براي حرف زدن و شنيدن حرفهاي ساير پرخورهاي گمنام به جلسه بياييد، اگر نشريات ما را بدون پيش داوري بخوانيد و از همه مهمتر اگر مشتاق توسل به نيرويي مافوق نيروي خويش براي هدايت هستيد به عقيده ما مي توانيد به حلقه بهبود يافتگان بپيونديد.
خارج شده است

hfgh5t0wea

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • pqr156
Double edge resource tax
« پاسخ #1 : 26 آوریل 2016، 07:55:18 am »

Double edge resource tax< br / > the opening words: we want to come into contact with many of the policies, our behavior is often in policy constraints, we some elite will formulate policies; we are faced with a lot of decision making, our decisions affect not only their own, but also affect the others. At the same time, we will also affected by the decisions of others. The main body of policy and decision may be government, enterprise, family and individual.
 < br / > the Ministry of Finance and the State Administration of Taxation decided that from January 1, 2006 onwards, Hubei, Guangdong,nike tn pas cher, Hunan and Inner Mongolia provinces of coal resources tax standards were increased per ton 3 yuan, 3.6 yuan, 2.5 yuan and 3.2 yuan; metallurgical mines iron ore resource tax from the original reduction syndrome 60% to 40% reductions; cancel the preferential policies of nonferrous metal mineral resources tax reduction of 30%,goyard prix, restore according to the full collection; manganese ore resource tax applicable tax standard from 2 yuan per ton raised to 6 yuan,hogan outlet online, molybdenum ore resource tax applicable to the standard also according to the grades of ore were raised.

< br / > the resource tax this "a liter of a drop, reflects the central government to resource use distinct attitude control of natural mineral resources exploitation, encourage the utilization of waste resource.

adjust the resource tax has been long-standing. Resources, this is the wealth of nations,nike tn pas cher, national wealth, but for a long time, some enterprises by virtue of its unique monopoly,hogan sito ufficiale, national wealth legally into the wealth of the enterprise, this is a typical unfair competition. One of the typical example is the oil, in 2004 net profit of up to 102 billion 900 million yuan, of which in the end how much is the value of the company to create it? Enterprises in the exploitation of resources on the opportunity is not equal,nike air max pas cher, then,mont blanc pas cher, due to the monopoly of the monopoly profits caused by the monopoly of resources, should be owned by the owner of the resources.

< br / > so, the Ministry of Finance and the State Administration of Taxation decision from July 1,air jordan pas cher, 2005, the high oil and natural gas resource tax standard in the country. This is the first time since the introduction of resource tax in 1994, the first increase in oil and gas resource tax.

Related Articles:

Strategic crisis management an important part of modern enterprise management in China

Mergers an

The boss wants to know how to give others a chance to show

From the entire firm, we need to know the number of employees at all levels of the company, especially the cultural level of middle management cadres and business backbone, is the basic basis for the development of training programs. The key is to pay attention to for many of the cadres, learned in the school of professional, in the future into the community tend to engage in is also an industry, although each per capita have hobbies, but finding the employees at the school to master the knowledge and skills, but we can't neglect to an important problem.
خارج شده است

lyd0f8blr

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 251
    • vwx019

the transfer is the company to peel off the non core business, the performance of the main industry focus. Industry insiders believe that 2015 will be ing technology of the first year of the reform, the company will increase the intensity of non core business assets stripping and the disposal of equity, realize the main business focus, strong body thin, the budget outline goals.
Advanced technology transfer of 31 million 580 thousand yuan medical material assets
2014, advanced technology and net profit loss 190 million yuan,yeezy 350 pas cher, since the founding of the company for the first time a loss. Founder Securities research report pointed out that the company faced both internal and external adverse factors in 2014. Outside, the products involved downstream steel, nonferrous metals, shipbuilding, machinery manufacturing, and other industries with excess capacity, increased competition, underemployment rate etc., negative sales; internally, company marketing management and control model is relatively weak, costs, expenses, inventory control to be improved.
< p > Antai biological registered capital 290 million yuan, Antai technology holds 96.55% shares, remaining 3.45% owned by Antai technology controlling shareholder China Gangyan Technology Group Co.,nike tn pas cher, Ltd. holds. After the transfer, An Tai technology still holds 26.55% stake in An Tai biological.
 due to the performance of the bottom, the market believes that 2015 will be.
< p > public information display, as engaged in biomedical materials research and development, production and management of professional firms, Antai biological have "digital oral medical technology and materials" National Engineering Laboratory, the silver mercury capsule, silver alloy powder,hogan outlet, ST series of capsule type silver mercury tune combiner,scarpe golden goose, the stainless steel Z type stent and delivery system was awarded the CE certification; harmonic silver mercury capsule, a new type of interventional treatment stent,hogan outlet, oral nano filled resin,ugg pas cher, capsule machine was awarded the certificate of independent innovation products in Beijing. After years of development, An Tai biological co applied for 15 patents and utility model patents, 12 patents, of which 14 patents.
 transfer An Tai biological 70% equity
 Beijing equity exchange listing information display, An Tai science and technology to be listed on the price of $, the transfer of the Beijing An Tai biological medical materials Co., Ltd. 70% equity.
 stripped of non core assets
 assessment report shows that as of January 31, 2015, the carrying amount of the total assets of An Tai biological assets of $. Transfer the value of the assessment of the subject of the valuation of the listed price of $.
< p > ing technology main business for the research,golden goose outlet, development, production and marketing of advanced materials and metal products,hogan outlet online, 40.78% stake China Gangyan technology group company, is the controlling shareholder of the company.
 financial data show that in 2014, An Tai biological business income of RMB yuan, net profit of $1-4 billion in 2015 to achieve operating income of $.
 reporter Wang Jun
Related Articls:

Baosteel deputy general Cui J

-ST long o

The three companies often ill

In order to map the data content of the core business, the company will make full use of Internet technology and resources to improve the map products, create diverse forms of expression, full coverage, comprehensive detailed navigation map database, improve the timeliness and accuracy of data; the car business network, will also be combined with Tencent content resources, enhance market competitiveness.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113

Hongkong Special Administrative Region, a part of the early morning of September 28th launched the so-called occupy central illegal assembly, seriously disrupting social order, affect the economic livelihood of the people of Hongkong. In this regard, many experts and scholars in an interview with reporters pointed out: the so-called "representing the action is illegal,scarpe golden goose, is not in the exercise of the freedom of expression of the normal, the consequences are Hong Kong public interest damage and destruction rule of law in Hong Kong, the impact of the future development of Hong Kong society.
 the call,air max pas cher, to separate the part of students and politically motivated people to incite students to strike zone. Want to love Hongkong, care about the future of Hongkong young students, more concerned about the country, more understanding of Chinese history, to understand the significance of China's rise to the world, in this foundation to promote the development of democracy in Hongkong.
 Peking University law school professor, director of the executive director of the Hong Kong and Macao Research Center, pointed out that the share is a direct threat to the prosperity and stability of Hongkong direct factors, damage is the interests of local and foreign investors. Hongkong's social differences, to be inclusive, dialogue approach to resolve, rather than to take the extreme way of fighting. Against no way out, the only channel for reconciliation dialogue.
 Mo said, in fact, the "accounting for" people also know that their behavior is illegal,hogan outlet, they advertised to do not affect the public travel, traffic means to express their demands, which is virtually impossible. We see the Hongkong media reports,sac goyard pas cher, the Hongkong chamber of Commerce to assess the view, >
People's Daily: "in the middle" is not the normal expression of freedom of expression in the free exercise of freedom of expression
< p > Shigong said recently President Xi Jinping met Hong Kong business profession the delegation proposed that the central government will unswervingly implement the policy of "one country, two systems" and the basic laws of, Hong Kong's unwavering support for the law to promote democratic development, unswervingly safeguard Hong Kong's long-term prosperity and stability,hogan sito ufficiale, this "three unswervingly" show central to defend the authority of the basic law of the determination is not shake, Hong Kong's political change can only be solved under the framework of the basic law and the relevant decisions of the NPC Standing Committee. President Xi in conversation also affirmed the contribution made by the Hong Kong compatriots for national development and prosperity and stability of Hong Kong, in the hope that all sectors of society in Hong Kong including have great influence with business and professional circles in Hong Kong, to focus on the long-term prosperity and stability of Hong Kong, and consciously safeguard the authority of the basic law, fully and accurately understand and implement the policy of "one country, two systems", together,cheap mac makeup, do more work, according to the law to promote the development of democracy in Hong Kong.
< p > from the Chinese Academy of Social Sciences Research Mo Jihong, deputy director of the Institute pointed out that in a democratic society, the expression behavior must be in line with the "law on the need to limit", rights must be in the framework of the rule of law down to is rational. The account of behavior without legal basis,occhiali ray ban wayfarer, is not in the exercise of freedom of expression in normal, beyond the exercise of internationally recognized rights and freedoms of the normal range, will damage the public interests of the Hong Kong, failure rule of law in Hong Kong, affect the future development of Hong Kong society, must take effective measures to resolutely stop, not to allow the expansion of the situation. Allowing a few people to do whatever they want,tn pas cher, then most people will be kidnapped, and ultimately will damage the prosperity and stability of Hongkong.
Related Articls:

Anhui part of the industrial

Domestic o

Lanzhou cr

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

این صفحه در 0.088 ثانیه 18 نمایش داده شد.