انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

اينگونه زندگي كن :
شاد ، اما دلسوز
ساده ، اما زيبا
مصمم ، اما آرام
مهربان ، اما جدي
زيرك ، اما صادق
عاشق ، اما عاقل

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: ایده شماره پنج  (دفعات بازدید: 1219 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
ایده شماره پنج
« : 18 مارس 2014، 08:27:21 am »

من تو هفته گذشته یکی از رهجوهام که نزدیک نه سال پاکی داشت رو دک کردم ، و کفشاش جفت زدم با تیپا انداختمش بیرون
یعنی واقعا من حق ندارم برای کسی که فکر می کنم می خواد فقط مثل یک زن بیوه ، اسمی بالای سرش باشه تا از اون اسم سو> استفاده کنه ، رنجش بگیرم
حالا بحث رنجش یک طرف قضیه اس
ولی واقعا این تفکر که من نمی تونم بیشتر از این که هست بهش کمک کنم و اون دنبال راه سوم می گرده خیلی بیشتر منو آزار می داد
خدا رو شکر که از شر هم راحت شدیم
با اینکه نزدیک به چهل دقیقه با همه جور حانور بازی ، تو رو خدا و قربونت برم ، از حالا فقط تو و هزارو یک کوفت و زهر مار دیگه به من تحویل داد
با اینکه خیلی جالب بود و به من می گه ، تو چشمام نگاه کن و به من بگو نه ...
جوابی که بهش دادم ، فکر میکنم حداقل تا یک هفته دپرسش کرد:
گفتم تو فکر میکنی من از تو رودروایستی دارم ؟
تو فکر میکنی من قدرت نه ، گفتنو ندارم !
گفتم تو فکر می کنی داری با یک بچه صحبت میکنی
گفتم : پسر جون اگه اونهایی که گوششونو بریدی ، یک مرتبه سیخ تو چشت نگاه می کردن و بعدش هم محکم کی زدن تو گوشت که درست جا بیافته و به هرکس که سیبیل داشت نمی گفتی بابا
.
ولی متاسفانه ، اونها دوست داشتن و تو هم نفهمیدی و سوء استفاده کردی
و بعدشم یک دقیقه تو چشاش نگاه کردم و عین یک دقیقه سرش داد زدم که نه! پسر جان نه ! جواب من همین یک کلمه اس نه ! بازم می خوای بهت نه بگم
.
و اینطوری شد که دادگاه خانواده بنده رو به دلیل عدم صلاحیت اخلاقی مجبور به طلاق از ایشان نمود و بنده از دستش نفس راحت کشیدم...
.
می دونید :
برای تشخیص قرار گرفتن در مثلث ، نه تنها از دست خودتان کاری بر نمی آد که باید مرتب مشارکت و مرتب با راهنماتون راجه به موضوع حرف بزنید و تمام تئوری های فکریتونو بریزین بیرون
تنها راه که شما آیا صاحبت پذیرش و عشق و ایمان هستید فقط داشتن صداقت با خود و راهنما و مشارکت صادقانه است
.
.
.
پدر من که در آمد ، شما هم با خودتون

خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • abc094
Children and boys have been in love with each othe
« پاسخ #1 : 14 آوریل 2016، 10:00:34 am »

, only to meet the girl, the girl sitting in a handsome boy car, did not see the boy, the boy felt his heart is broken, and he knew he was deeply in love with female &shy;
&shy;
&shy;
How could
&shy;
 girl laugh more happily, said: I certainly think you ah! Don't want you to think of who? No one beside me, you must have misheard!
 boy said: if no one, and so will eat dinner together! You haven't been with me for a few days. What are you doing?
;
;
; &shy;&shy;
;
; &shy;&shy,hogan outlet;
 boy is ready to say what, the girl has hung up the phone! The boy's heart at this time very sad, also very angry, he thought, the girl must change the heart, or &shy;
 boy, so the girl that his heart was very deep! The boy went to school, driven to distraction, he thought: tomorrow is our love for 3 years, and my &shy;
; &shy;&shy;
;
&shy;
;
; &shy,scarpe hogan outlet;
;
;
, is this the surprise gift you gave me? I love you deeply, you do this to me, hurt me, I will make you regret! So, the boy returned to &shy;
 boy heard the girl's phone next to a man in a whisper with the girl,hogan outlet online, so say: nothing, you and who are together? I miss you, what about you?
 went to the class to find a long time has been very fond of his long hair girl, said to be with her, long hair girl is very happy boy ran and her contacts, so >
;
 girl said: no good! I'm waiting for something,golden goose outlet! The next time you eat? 88!
,converse femme pas cher;
Children and boys have been in love with each other
< p >, trust and happiness & middot; & middot; & middot; until one day, the boy friend told the boy,hogan outlet, see girl and a handsome boy in the street affectionate laughing, also go to the couple boutique; boy heart some fluctuations, he told himself nothing,hogan sito ufficiale, but could not bring himself to not to guess, imagine; so the boy immediately hit the girl on the phone, and asked the girl: you at stem what ah? The girl smiled and said, "I'm not doing anything."! What's up? Think of me?
;
 lie to him! So, the boy went to the girl's home to wait for the girl, but wait a night did not wait until the girl,scarpe hogan outlet, until the boy in the morning to return to the school road &shy;
 birthday &shy;
;&shy;
; &shy;&shy;
&shy;
Related Articls:

How fast the dwelling speech

When even i.. Also become so

At that moment a lion appeared; on the scene, and made no attempt to molest5 the Pack-ASS owing to the presence of the driver, but he fell upon the wild ass, who had no one to protect him, and without more ado made a meal of him.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
The snow, softly gone
« پاسخ #2 : 19 آوریل 2016، 04:28:00 am »

but I was dumbfounded, where there is snow? The overcast sky, like a quiet old man,stylo mont blanc pas cher, is losing the unique old blue, yesterday fell the snow only in the memory, the sky, the road surface and the flowers and trees, buildings has been attributed to calm. Alas, the snow will come and go, like a beautiful dream, the saying goes, without leaving no trace!
< p > in the snow flying among, the passage of time occasion, it may not be a few minutes, grass, the tree, the flower, even a soulful stare >
 second days in the morning, looking at the window, this world is really a surprise to me! A vast expanse of whiteness, looked up, snow is like countless unruly children, jumped from a height,hogan outlet, a remarkable skill, you hit me, I push you, scrambling to men look! In the area of a car and a car is covered with a layer of about 2 centimeters of snow, the snow covered windshield was tightly. The owner of the car with brush and scraper, clean up the car in the snow; hurry to send their children to the parents, work workers hurried the snow Mangba car glass clean it ran away swiftly; others, comparative corpuscles, calmly to wash the body carefully, in the snow stopped to watch snow scene.
I
 Monday, January 11, 2016 of the Gregorian calendar, the town ushered in the first snow this winter. Little snow, 7 o'clock in the morning to go out, the ground traces slightly some rain, rain and snow, is not easy to detect; noon, sleet gradually up,bottes ugg pas cher, don't take an umbrella to be wet, after gradually with no trace of; at 7 o'clock in the evening, night, feel the rain and snow mix together and indistinct to fall. I on the snow completely disappointed, rain and snow don't know, or snow lightly posture in the sky, underground did not leave the holy memory is like read to, superficial, as star cross year party, stage exposed face,scarpe hogan outlet, should be a hastily left.
 the morning rush to work, not fine, only bow on a wet road in a hurry and carefully. Came to the unit, want to take a closer look at the snow, and think about the snow is now under Huanshi, snow flakes became larger and larger, according to the experience of the previous estimated at noon it is a snow-white world, take some photos, at work can make a snowman, not urgent, slowly, let the snow for a while! Thinking of some work on hand not finished, just want to hurry to complete the task,tn requin pas cher, so that the heart is also easy. Without the curtain, the door was closed. About 9 o'clock, go downstairs to send data when saw a huge courtyard, a surface if spring, containing youthful girl with mobile phone pictures, small video,hogan outlet online, smiling, Zideqiyue. I would also like to take pictures, send video, think there are some things haven't finished it, or seize the time, spare time to see the snow, in the snow trot all the way back to his office. Almost 10 points, finally finished the things at hand, I long to sigh breath,hogan outlet, opened the curtains, open the door, could not wait to stand in the corridor, to the United States and the United States to appreciate the 2016 the first snow, but also left fluttering snowflakes,chaussure air jordan soldes, intoxicated with the shadows and smile!
Related Articles:

Fresh spri

Sunset dus

Feng Lu (micro Fiction)

I want to say that Ta is living under the shadow of the past, Ta is in your own life. This time witnessed the growth of people, Ta has not treasure their own, because the Ta in wasted their time watching. 23 degrees below zero wind, who can not fall up again, then who will be buried in the dust of yesterday.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Introduction to the My Lai An Courts-Martial_9
« پاسخ #3 : 23 آوریل 2016، 10:09:57 am »

II. The cover-up of the My Lai massacre began almost as soon as the killing ended. Official army reports of the operation proclaimed a great victory: 128 enemy dead,hogan sito ufficiale, only one American casualty (one soldier intentionally shot himself in the foot The army knew). Better. Hugh Thompson had filed a complaint,air max homme pas cher, alleging34 numerous war crimes involving murders of civilians. According to one of Thompson's crew members " Thompson was so pissed he; wanted to turn in his wings" order issued by Major; An Calhoun to Captain Medina to return to My Lai to do a body count was countermanded35 by Major General Samuel Koster,golden goose outlet, who asked Medina how many civilians has been killed. " Twenty to twenty-eight,hogan interactive outlet, " was his answer. The next day; Colonel Henderson informed Medina that an informal investigation36 of the My Lai incident was underway,scarpe hogan outlet, and most likely gave the Captain & quot; a good ass-chewing" as well. Henderson interviewed a number of GIS,chaussure jordan pas cher, then pronounced himself & quot; satisf>
Related Articls:

Bidding La

Eyre Jane Jane Eyre 28_16 Chapter

1962 _20 Convention on the liability of operators

It is impossible to suppose that the customs of any race or tribe remained unaltered during the whole of the long in some instances the immense interval4 between their declaration by a patriarchal monarch5 and their publication in writing. It would be unsafe too to affirm that no part of the alteration6 was effected deliberately.
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Targeted RRR cuts blood good idea after being croo
« پاسخ #4 : 23 آوریل 2016، 10:12:46 am »

small micro enterprise loans difficult to grasp." A bank small and micro credit to the person in charge of the first Financial Daily reporters, for small and micro enterprises directed down,hogan outlet online, on the strength of the small and micro enterprises to help small. If the repayment ability of doubt, it is impossible to let out the loan bank in execution time to consider the repayment ability of the enterprise.
 then, small and micro enterprises is expected to borrow small loan platform?
 a city firm staff also admitted that indeed there is such a phenomenon, but the bank has a special risk management department is responsible for the matter. If the application is not found, the bank will require the withdrawal or compression of the loan.
 there are third party reports show that China's small and micro enterprises bank credit availability of only 46.2%,hogan sito ufficiale, small and micro enterprises in debt has nearly 80% of households have private borrowing.
 Guo Dafu said that in a certain circumstances for small and micro enterprises loan amount does exist in the use of the situation.
 April and June this year, the central bank has two times the implementation of the directional drop, to encourage financial institutions to improve the allocation to the three rural and small and micro enterprises, such as the need to support the field of loan ratio.
 in our field study, there are some small and micro enterprises to obtain loans from banks for personal consumption and mortgage." Renmin University of China Chung Yeung Research Institute senior researcher Liu Zhiqin told the "First Financial Daily" reporter, part of the small and micro enterprises with policy is convenient to obtain loans, not the funds invested in reproduction.
Targeted RRR cuts blood good idea after being crooked: part of the loan to reselling housing prices
< p > research said that part of the small and micro enterprises will obtain bank loans "illegal" to housing prices; how to support small and micro enterprises and to prevent misappropriation of loan banking supervision,tn femme pas cher, test
 peace of mind Wealth Online Technology Co., Ltd., director of public relations Zhang Hui said,scarpe hogan outlet, small loan companies in general for small and micro enterprises loans is not much, even for small and micro enterprises loans, the amount is also quite low. And the risk control is also more stringent, generally require a certain mortgage.
 we also want to lend to small and micro enterprises,air jordan pas cher, but the bank is really difficult." The responsible person said, on the one hand, the central bank to supervise loan to small and micro enterprises,tn homme pas cher, but on the other hand inside the bank and risk control, bad loans,
 account must be controlled.
 bank lending dilemma
 small micro enterprise loans to go?
 "for small and micro enterprises &gt,ugg soldes;
 Li Deshang jade blue
< p > Huaxia Bank SME Credit Department Kunming Branch of director of risk Guo Dafu told reporters that the Huaxia Bank for small and micro enterprises for loan program intermediate links minus a lot of procedures, under normal circumstances,golden goose sneakers, from application to obtain loans in just 15 days time.
 directional drop quasi original intention is to support small and micro enterprises to expand production, boost the real economy. But informed sources told this reporter, some small and micro enterprise system loose, there are corporate executives to get the bank loans for other purposes of the phenomenon.
Related Articles:

The next year a document tent

Love cry small partner

Fresh Fruit Platter

He said that in the face of the current situation of economic development, but also to send hope to loose monetary and fiscal policies to boosting economic growth is impossible. The world economy, including China economic growth prospects, depends more on structural reform.
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
Three gun Honglei Sun Xiao Shenyang was wounded in
« پاسخ #5 : 01 مه 2016، 03:35:52 am »

< p > has been a concern of the Zhang Yimou movie Fanya Kaplan surprise will on June 10 in Gansu Zhangye Danxia landform boot, starring small Shenyang has arrived in Beijing with Zhang Yimou rendezvous,goyard prix, making final preparations for the shooting. It is reported that on the afternoon of February 6,nike tn pas cher, photographed near the ITC Honglei car, and followed him all the way into the east city of Victoria a high-grade apartment. The same day, Honglei Sun a casual dress up, get off on foot to the district. Reporters learned from the district security department, Zhang Yimou film studio is set in the district. About more than two hours, Xiao Shenyang is also a casual dress, appeared in the district. Two actor sun Honglei and Shenyang neat appearance,nike tn pas cher, can't help letting a person associate to them is in secret here to accept the training of the crew.
< p > then the evening of June 4, according to Union Hospital insider leaks,ugg pas cher, sun hong2 lei2 appear in Peking Union Medical College Hospital, special emergency room, wrist fractures, injuries after the completion of the processing, Honglei and does not have the hospital, in a hurry to leave the hospital, asked about the causes of injury, insiders certainly said and the small Shenyang, I do not know the two people dispute or audition injury. Xiao Shenyang didn't show up the whole process.
 later, reporters were working to tall and wide by the media and is responsible for the company staff to verify xinbaoyuan Honglei Sun propaganda. When the reporter described it, the tall and wide looked very surprised: "where is this thing. They are now in the filming, work well." And xinbaoyuan company staff also gives a negative answer: "there is no such thing,air max pas cher, sun hong2 lei2 and small Shenyang did nothing at all to do well." But he said that Honglei Sun was injured yesterday,louboutin pas cher soldes, but the accident occurred in the early rehearsal. "Because drama need sun Honglei play sword,tn requin pas cher, dance, in the pre rehearsal, he accidentally put his hurt, but this is just a little accident. It's not serious, after two days he will be rushed to the Gansu into set of filming."
&quot,hogan outlet online;Three gun" Honglei Sun Xiao Shenyang was wounded in the shooting fracture
 Xiao Shenyang Honglei Sun
Related Articles:

List of th

The 50 year old daughter Siu

Yuan Hong

However, because of the rush to catch up with the registration, and ultimately had to go through the article also bare the bottom of the small daughter to change diapers. Ma Yili also said, have criticized today's young Chinese mothers are lazy to breast feeding, not to bring their children, but the reality is that the whole environment is not enough to understand the mother.
خارج شده است

itraf630a

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 140
    • vwx448

in May this year, the national 21 million 760 thousand shares held by the lifting of the ban ZTE, along with the national technology implementation in May 17th 10 to send 5 to 10 to send 5 of the project, ZTE shares soared to 54 million 400 thousand shares. In May 24th, ZTE began to reduce operations, the block trading 4 pen total sold 2 million 500 thousand shares,hogan outlet, cash 69 million 275 thousand yuan.
< p > yesterday after the close of the bulk of the Shenzhen stock exchange trading, Guotai Junan Securities Co.,adidas nmd runner pas cher, Ltd. Shenzhen Nanshan Road Securities Sales Department 26.68 yuan per share price, sold 200 million shares of national technology, turnover of 5336 million yuan to buy business department for the China Galaxy Securities Co., Ltd. Changsha Furong Road Securities Sales Department.
< p > access to previously published by ZTE and national technology related announcement, ZTE has repeatedly through the Guotai Junan Securities in Shenzhen Nanshan Road Securities Sales Department completed sold shares of national technology, the bulk of the transactions. Therefore, yesterday's move, it can be sure that zte.
The
 is accompanied by an increase in trading volume, ZTE investment income is also considerable. According to the disclosure of ZTE and national technology,hogan olympia outlet, as of yesterday,chaussure jordan pas cher, ZTE has been through the trading and auction transactions in the form of national technology shares sold a total of 45 million 690 thousand and 100 shares,ugg pas cher, cash 1 billion 170 million yuan. Reporters generally refer to company's own conversion ratio, and yesterday's turnover of 200 million shares, expected after deduction of transaction costs and related taxes and fees,nike tn pas cher, ZTE since may sell national technology to obtain the income tax investment net income of approximately 7.17 billion yuan.
< p > then the company from time to time with the help of block trading sell national technology,yeezy 350 pas cher, especially after entering in November, a sudden increase in the frequency of transactions, trading volume has been enlarged, to yesterday, 11 months only route through block trades sold 16 million shares.
 returns for no trivial matter like large companies, zte. In 2010, ZTE net profit attributable to shareholders of the parent company was 3 billion 250 million yuan, in so doing, the net income above 700 million yuan investment accounted for the full year net profit attributable to shareholders of the parent company 22%. The first three quarters of this year, net profit of the company disclosed for 1 billion 70 million yuan.
ZTE and then throw the national technology shares a total profit of more than 700 million
< p > yesterday, national technology and a $2 million shares of large transactions, exposed the ZTE to hold shares of national technology still is in reducing primarily; and with the completion of the transaction,sca goyard pas cher, ZTE holdings have been from 54.4 million shares sharply reduced to yesterday's 870.99 million shares, the a return on investment estimate will be about $7.17 billion yuan.
Related Articles:

Gorgeous f

Oriental F

China Aluminum offer to acquire southern Gobi extension of 30 days

And the sea in March of the real estate sales for HK $77.6 million, sales area of 58.1 million square meters, respectively, an annual increase of 13.2% and 19.7%; chain in February of 42.5 billion sales and 27.9 million square meters of sales area, respectively, an increase of 83% and 1.08 times.
خارج شده است

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
    • opq113
The Spring Festival ginger some vegetables soared 150 yuan a pound of expensive
« پاسخ #7 : 01 ژوئن 2016، 02:31:10 am »

why Tsai ginger worth so high? Tianya stone dishes,goyard pas cher, a stall said that they are from the located in Shiling, Wu Guiqiao market upward mobility of goods, "take into 50 yuan / kg." The stall told reporters that Jiang Zi "worth" will with the decrease of the temperature soared, "Zingiber this day is from Panzhihua or other provinces and some local shipped, naturally more expensive." In Chengdu Xihang harbor in the wholesale market of agricultural products, the reporter heard the young ginger wholesale price: 3-25 yuan,scarpe hogan outlet, appearance is also good Zingiber and spring average wholesale price at around 20 yuan.
 ginger 150 yuan / kg than duck
 what? 100 pieces of a pound! Today, don't get meat!" February 12, early in the morning and see a friend Ms. Chung circle of friends Tucao, Aberdeen ginger price of 100 yuan a catty, Ms. Deng decided to replace dinner menu. Coincidentally, in February 14th, she found another friend updated circle of friends: ginger 150 yuan a catty......
The Spring Festival ginger some vegetables soared 150 yuan a catty duck too expensive
 | price soaring prices
Original title:
 circle of friends drying vegetables
 West China Metropolis Daily reporter Wu Bingqing Yang Li Yang Shangzhi photography Lu a
 she saw in the vegetable market,hogan sito ufficiale, only this one to sell Tsai ginger, pick a few over the scales, the boss of a sentence: 25 yuan! She suddenly messy, it turned out that the ginger is sold by one or two yuan 10. Ms. Zhong spent 20 yuan to buy two two yuan, 30 yuan to buy a half duck. In so doing,hogan outlet, duck a pound of 10 yuan, only about 1/10 of the price of the ginger."
 Lunar New Year's day, the public Ms. Chung returned to Ziyang to prepare for the parents to do a good ginger fried duck. This dish can be drying out her circle of friends,hogan sito ufficiale, a few slices of ginger, almost all duck, dubbed the "fried ginger duck".
 Tsai Jiang by two to sell Chengdu 50-80 yuan / kg
 Spring Festival food more expensive than meat 150 yuan / Jin Jiang your army
< p > Ms. Deng saw Ms. Chung sun in the circle of friends "fried duck Aberdeen ginger" after,golden goose mid star, decisive decided to noon dinner recipes for bell pepper and stir fry the meat. Results of the lunar new year, her circle of friends and Tucao Aberdeen ginger the: Deyang Ms. Meng to accompany his mother to take to the streets to buy food, originally want to eat the salad young ginger. "Ginger greengrocer said to sell 150 yuan a pound." This price let the mother and daughter two people were shocked.
< p > on February 14, West China Metropolis Daily reporter visited the Chengdu Wang Jia guai,tn pas cher, Tianya stone and other large merchants and a loop in the small supermarket vegetables, found Aberdeen ginger winter is still in "two" sell from 5-7 yuan ranging. The Spring Festival is the most expensive time, is 8 yuan one or two, 80 yuan a pound.
 visited
 Spring Festival holiday, Cantonese vegetable prices rose early. Sichuan people are lucky, there is no snow and ice obstruction,scarpe hogan outlet, vegetable basket is safe! Such as the price of ginger ginger "to God" of agricultural products, is a special case, the Lantern Festival, the natural also came down.
 Tucao
Related Articls:

[Liu Shaohua] the spread of AIDS and drugs I want to Liangshan name - Liu Shaohua - Liangshan _10

The 95 year old street falls were 16 years old gir

Win10 vs W

Is holding the child is do not pay attention to maintenance procedures, the roadside bag slipped. There are 300 thousand yuan in cash and bills, bank cards and other things, the total value of over one million yuan. At noon, she found the bag was gone, hurriedly walked along the road, did not expect to pick up unexpectedly on the side of her bag.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Sichuan Jianyang truck into a roadside stall halfw
« پاسخ #8 : 12 ژوئن 2016، 06:19:27 am »

(original title: Sichuan Jianyang truck into a roadside stall halfway houses caused 1 dead 4 injured)
< p > a witness at the scene said that a car engineering emergency cars rushed to the roadside houses, front half part of the card in the houses, severe deformation of the front,golden goose mid star, scattered around the automotive glass debris and broken parts,hogan outlet online, the scene a mess. The car 1 children right foot was trapped in the passenger seat, and an old man was injured under pressure.
 after the accident,sac goyard pas cher, the local police quickly arrived at the scene, blocking the road. 119 command center received a call for help also mobilized 8 fire brigade rushed to the scene to carry out rescue. At the same time,golden goose saldi, the coordination of the traffic police also rushed to the scene to help rescue the accident scene.
< p > due to the cab was badly damaged and unable to open the door, to the rescue brings great difficulties, with houses suffered violent impact, a half wall has collapsed,barbour pas cher, crumbling brick wall above, to the trapped and rescuers brought threats. Fire officers and soldiers using shearing pliers first will open the door to the right, then the hydraulic and hydraulic expansion top tie rods,golden goose outlet, expand the space deformation of the cab. With the continuous expansion of the rescue space, rescue workers seize the opportunity to be a trapped successfully rescued, waiting at the scene of medical personnel quickly to the hospital for treatment and. Subsequently, in cooperation with the crane, the success of the accident vehicle lift, by medical personnel at the scene confirmed injured trapped under the car of the old is not the characteristics of life.
< p > causing car driver said, he drove from Jianyang in Lezhi, just after the Pingquan not long, the car suddenly stalled,scarpe hogan outlet, resulting in vehicles without the brake and steering, just hit the old man on the side of the road and rushed into the roadside houses.
 at present,scarpe hogan outlet, the rest of the injured are being treated in the local hospital, the specific reasons for the accident, the local traffic police department is under investigation. (end)
Sichuan Jianyang truck into a roadside stall halfway houses caused 1 dead 4 injured
 traffic accident in Sichuan
< p > new network Chengdu on August 11 (reporter Liu Zhongjun) 11, via Sichuan Jianyang City of 318 National Highway occurred accident, a vehicle engineering rush repair hit on the side of the road a man rushed into houses, killed 1 people, 4 people were injured.
Related Articls:

14 PM to 1

The Central Committee decided

Xi'an Xiao

I look forward to meeting with President Obama in Hague, Holland in two days, and welcoming him to Beijing in November to attend the APEC informal leadership meeting. I believe that with the joint efforts of both sides, China and the United States will continue to develop towards the goal of building a new type of relationship between major powers.
خارج شده است

این صفحه در 0.104 ثانیه 21 نمایش داده شد.