انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

چگونه بر حذر باشیم از بازی خدا ...
.
به کسی نصیحت نکنیم تا زمانی که تقاضا نشده
.
به روئیا های دیگران گوش کنیم و به آنها کمک کنیم به آن طریقی که آنها می خواهند.
.
دیگران را  تشویق کنیم تا استقامتشان را پیدا کنند.
.
این را بپذیریم که تمام جوابها را نمیدانیم .
.
اعتماد به نفس را در دیگران بالا ببریم تا داوری او روشن شود.
.
بمان با آنچه حق است ، بجای آنچه اشتباه است .
.
به درون خدایی انسانها پی ببر
.
هیچوقت عزم و جدیت دیگران را کوچک نشمار.
.
قانون #62ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال هفتم - قدم هشتم - راهنمای کارکرد پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 916 بار)

mira

 • میرا
 • مدیر انجمن
 • بابا حرفه ای
 • *****
 • امتیاز: +173/-3
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 950
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

1-      چگونه می خواهم از افرادی که در فهرستم نوشتم ، جبران خسارت  کنم ؟
« آخرين ويرايش: 23 فوریه 2014، 07:52:23 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است

huzwag39t

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 216
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • opq113
Sichuan Leshan man killed his brother killing brot
« پاسخ #1 : 30 آوریل 2016، 09:34:45 pm »

< p > at present, the public security organs to suspect m Shan Jie is fully capture, please the broad masses of the people actively provide clues, if found,air max pas cher, please immediately call the police phone: Leshan City Public Security Bureau police telephone 110; Leshan City Public Security Bureau District branch of Criminal Investigation Brigade telephone: 833 -- 2130337.
< p > Bulletin: Sichuan Province, Leshan City Central "2015.4.15 intentional homicide case crime suspect: meters Shan Jie,hogan sito ufficiale, male, Han nationality,nike tn femme pas cher, identity card number: 511102197402250434, registered permanent residence address: Sichuan Province, Leshan City Central Park Water Street), 1.71 meters tall, body is strong, when the incident on wearing black clothes, wearing black pants, riding a car with a red tail box dark motorcycle.
 it is understood that in April 15, 2015 at 12:20 in the afternoon, the city of Leshan city in the case of intentional homicide caused by family conflict,scarpe hogan outlet, 3 people were killed.
 case review
 15 evening,sac goyard pas cher, the Leshan Municipal Public Security Bureau, the central branch of the city by the official micro-blog Leshan City Central District 110 issued a whole city wanted". "Sichuan": Leshan killed his brother killed brother 's killing scene photos
 15, the Leshan Municipal Public Security Bureau,scarpe hogan outlet, the central branch of the city informed the relevant circumstances of today's murder case.
 wanted order
 since then, the public security department came to the suspect who found a man in the home of a man's body. Cases of a total of 4 people were killed, the current murderer is still in exile.
< p > in Leshan,hogan outlet online, Sichuan man killed his brother killing brother sister-in-law kill story, the case caused a total of four people were killed and exposure data and photographs of the murderer, the murderer is still in exile.
< p > after receiving the alarm, Leshan City, district two class public security organs organization of police rushed to the crime scene, immediately launched an investigation of the site survey and case work. After preliminary investigation: at noon that day, the suspect meters (a pseudonym) (male, 41 years old, Leshan City) driving a motorcycle, has in the South City Hotel underground parking field and Begonia Plaza,scarpe hogan outlet, knife will escape after killing his brother and brother. Subsequently, two meters and in the Xiao Bayi low-cost housing, the brother's girlfriend Huang Moumou killer, Huang Moumou in the hospital after the rescue died.
 killer photo
Related Articls:
 
 
   Users exposed piano Pavilion intersection damaged
 
   
 
   Undercover reporter micro plastic training 4 days
 
 
   You fill in as long as the website registered mobile phone number, send "999" 12306. Later the phone will receive a six digit digital verification code, in 10 minutes will be 6 digit verification code input in mobile phone verification of the page is blank, click on the "verification". According to the prompt step down, the operation is very convenient.
خارج شده است

terdd54jer

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +0/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 168
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • mno487
We love songs never die
« پاسخ #2 : 07 مه 2016، 02:31:54 am »

If the
,hogan outlet
 is not the most rich honey
 branch
 is the name of multi touch sent heartbroken
 will not know the pain of the way
 the beginning of the life of love songs to die
 Valley butterflies will not leave
 away singing for thousands of years of Acacia
 won't fly so stick to
 some feeling can not explain
 will not begin to understand the love of
 love to those that do not export,hogan outlet online, export but not a friend....
 
 falls in the autumn winter snow floating city
 some love can not say
's
 all over the sky flying with the seeds of love
 flowers of the day love song die
 let love songs in love hate the Mercedes Benz
 valentine rose not prickly
 wrote the letter of youth burning
 address to send paper
 if it is not because of the leak
 fall in the red hair of the world
 no wings through a rock
Related Articles:
 
 
   Silent smile
 
   Half a cup
 
   Travel, the most beautiful encounter
 
 
  But the five years I most of the time consumption in wonderful raising baby, eat and drink Lazard sleep, even growth and education, etc., is certainly expends painstaking effort. Always think so, to see their own children, although very tired, but it was worth it, I desire she grew up in my scientific parenting, don't ask her for the future how prominent, but beg without regret my duty to her growth.
خارج شده است

hfgh6p5ess

 • کاربر نیمه فعال
 • **
 • امتیاز: +2/-0
 • آفلاین آفلاین
 • ارسال: 259
 • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
  • nop792
I belong to the pig, you are not satisfied with th
« پاسخ #3 : 29 مه 2016، 07:37:23 pm »

women have an affair, because the heart; men have an affair, because the new hole!
 out of the problem from their own body to find the reason, do not have a constipation on the earth without gravity.
 why do programmers are single? Because they often can not find the object.
 you say the water ice is asleep,golden goose outlet, I only remember the fart is shit sigh......
< p > if you want to get married, to marry someone else and then marry me, with his house swept away his money drove his BMW,
>
 do not underestimate the slippers, but the bear model.
 the best way to refuse to others is: I'm sorry, I'm not interested in the opposite s..e..x.
 life is like shit, we like the same intoxicated beetles.
The
 college entrance examination results came out, the teacher sighed said to me: in fact not admitted, is a kind of happiness for you and the university.
I belong to the pig, you are not satisfied with the funny Classic Quotes
 happiness, after all, is not Cao Cao, how can it say to.
 men always say that a critical time with a set of.
,golden goose outlet, my ideal is to pick a load of shit in Shangjie, see who dislike throwing a gourd head.
, we often make a face in the mirror; the old time, the mirror is even.
 others hand in hand, I pull my dog, take a walk, swim a swim, see who unhappy bite two.
 I watched you go,goyard pas cher, don't know what you are going to do, or make a fool of yourself.
 in heaven, thick soil as evidence,scarpe hogan outlet, they are willing to Caomin twenty pounds of meat, for all to pass the final exam.
 I'm looking, you need to be patient and see.
 and friends have been looking at the stars, along with our tears,hogan outlet online, he is love, it is because I sprained neck.
 at the sight of injustice roar, the fool is a fool
 I am a casual and elegant bearing landlord, usually collect some funny sentences.
The young
 when I thought I could help the world grow up, grow up only to find the whole world can't rescue me.
 end of the world quickly, there are things I've been telling you,ray ban outlet, in fact I am Altman.
 Bitch every year, particularly this year...
 drink a pound, I never feel, because drink drink half a catty dead.
 didn't want to pick up my phone just say, don't let people move to help you say sorry to me.
 is inhaled oxygen, spit out a sigh.
 handed the bottle to drink the medicine,goyard pas cher, hanging to the rope, jumping off a small handkerchief.
 if there is an afterlife,tn requin pas cher, I want to be a quilt, not lying on the bed is in the sun
Related Articles:
 
 
   Community Secretary
 
   
 
   Quotations
 
 
   However, losing the integrity of the shadow is like a ghost in general with me, make me depressed. At this time, I accidentally read a quote from Tagore: "if you shed tears when you miss the sun, you also miss the stars." Suddenly, I understand such a truth: miss the sun can enjoy the stars, green is the harvest to lose, lost without sorrow, childish, we entered the mature.
خارج شده است
 

این صفحه در 0.102 ثانیه 24 نمایش داده شد.