انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگي بيشترش فانوس است و به درياي خيال آويزان

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: سوال دوم - قدم هشتم - راهنمای کارکرد پرخوران گمنام  (دفعات بازدید: 485 بار)

mira

• میرا
  • مدیر انجمن
  • بابا حرفه ای
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 950
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...

1-      چه گونه می توانم تشخیص دهم که با دیگران صدمه می زنم ؟
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
Housing prices listed billion plan aborted Paul million gold was halted
« پاسخ #1 : 23 مه 2016، 12:44:52 pm »

today, real estate refinancing gate is not open, when the "thaw", there is no clear statement. However, there are still individual housing placement intention, still waiting for. Data show that as of now, the two cities still have six listed housing prices announced private placement plan,golden goose, two of which have already been adopted by the general meeting of shareholders, an approved by SASAC, one approved by the sfc. The six listed enterprises plan to raise a total of the total amount of funds for 108.45 billion yuan, number of additional 1.156 billion shares, Beijing urban construction and the Waigaoqiao raising the amount of larger, respectively,nike tn pas cher, 32.8 billion yuan, 2.78 billion yuan,,One side is
< p > billion additional plan "aborted, and the Commission to suspend the admissibility of the real estate business, including issuance, allotment of shares, bonds and other refinancing program are closely related. Wind data show that in the stop implementation of the additional 44 listed room rate, Vanke plans to raise additional funds to the largest amount. Vanke in August 27, 2009 has announced that the quasi public issuance scale is equivalent to 8% of the total shares of A shares, raising total funds of about 11 billion 200 million yuan. The program was passed in September 15,chaussure tn pas cher, 2009 99.8% at the general meeting of shareholders. However, on December 13, 2010, Vanke because not authorized by the general meeting of shareholders on the 12 months time to complete the issuance, the authorization of the general meeting of shareholders automatic failure, Vanke 112 million additional scheme failed miserably.
 billion plan "collapse",hogan outlet online, the other side is the three quarter decline, tight cash flow, housing prices listed the "winter". Wind statistics, the Shanghai and Shenzhen two city 120 listed real estate companies in the third quarter revenue fell 17%,golden goose saldi, net profit fell 38%. To further increase the financial pressure on housing prices. No repayment pressure > removed
 second only to Vanke is Poly Real estate. Poly Real Estate announced last week,air max 90 pas cher, said in April 2010,golden goose outlet, the company in 2010 the first interim shareholders' meeting to consider the company's non-public offering of A shares program, dating back nearly 18 months. Combined with the current financing environment of the capital market, after consultation with the Underwriters, agreed to withdraw the company's 2010 non-public offering of A shares of the application. Poly Real Estate original plan with no less than 17.92 yuan price of private placement financing of not more than 9 billion 600 million yuan, the development of 12 projects. Payment to the group and the real estate investment funds were stopped at about 5 billion yuan of additional financing. In addition, Guangyu development, Suning universal, oceanwide construction, development, sunshine city housing prices listed was halted the additional financing amount is more than 30 billion yuan.
Housing prices listed billion plan aborted Paul million gold was halted
< p > Poly Real estate, China calxon last week also announced to abandon the previously announced the issuance plan, so far, Dr. Paul Wanjin "four big King Kong issuance schedule has been announced all, without exception,adidas yeezy 350 pas cher, have been halted. In fact, since 2009, including "Dr. Paul Wanjin, including Shanghai and Shenzhen a total of 44 enterprises listed on the housing placement plan has been to stop the implementation of, the company originally planned to raise the total funds for 1008.95 billion yuan.
Related Articls:

6 month plunge 46.6% market value evaporated

Guidelines

2013 Nobel prize in Economics

In fact, the moment the oil from the opening price show, market dispute is very big. Set super energy stocks, the first heavyweight in the body of the oil, so high price is a trap or pie, where to locate a reasonable, these issues are expected to be difficult to find the answer in the short term.
خارج شده است

vsf24bg23

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 123
    • rst028

(Editor: SN047)
 Fan Changlong pointed out that the use of military management must adhere to the fighting force of this unique basic standard. To science to determine the military to invest in investment amount, give priority to the protection of the weapons and equipment, battlefield construction, education and training, personnel training and other aspects in urgent need of the project, to concentrate financial resources to do great things, to do difficult, do protect winning things,hogan outlet, and resolutely prevent and overcome the leaking, extravagance and waste and other undesirable phenomena. Efforts should be made to improve the standardized management of military expenditure, strengthen the system of laws and regulations,air max homme pas cher, and strengthen the authority of financial regulation and budget. To strengthen the construction of advanced methods and technical means, in learning and digesting absorbing foreign advanced management methods based on bold innovation, the formation of military expenditure management methods with the characteristics of our army. To strengthen the management team construction, vigorously develop propaganda "iron abacus",hogan outlet online, "red house" and effectively develop the all discipline, standardize everything, always like a good style of work. Party committees at all levels should strengthen the leadership of the financial work, and effectively improve the ability and level of financial management.
< p > Zhao Keshi in his speech pointed out that from the implementation of the strategy of the Chinese dream and the dream of a strong army deeply understanding the good fiscal management, and make good use of the historical responsibility of the property, in the unified revenue and expenditure, budget control, standard system construction and key areas of supervision on the efforts,pandora outlet, do invest to quasi,hogan outlet online, dosage should be refined, regulation should be strict,gioielli pandora outlet, violations should be research and style to be real,air max femme pas cher, to ensure the financial resources into military modernization construction achievements, transformation into operational capabilities.
, chairman of the Central Military Commission, the general logistics department minister Zhao Keshi presided over the meeting and delivered a speech.
Fan Changlong: resolutely avoid military Paomaodilou | fan Changlong | military extravagance and waste | extravagance and waste
< p > Xinhua net Beijing on August 20 report (reporter Xu Jin Zhang Kuo) member of the Political Bureau of the CPC Central Committee and the Central Military Commission Vice Chairman fan Changlong 20 days in the army manage finance according to law strengthening supervision working conference stressed that at all levels should earnestly to unify their thinking and understanding to Xi, chairman of the requirements of the relevant instructions up,golden goose saldi, from the height of the building and development of the armed forces global fully understand strengthen the importance of military expenditure management, to to party, to the country and the war in the future, a highly responsible spirit, managing and making good use of every penny to ensure military security to be able to fight to win the battle focused, in order to achieve the goal of strengthening the military to provide strong support.
Related Articls:

Jiangxi Ganzhou informed of t

Premier Li Keqiang, a word of

The Guangz

All regions, departments and units should draw profound lessons, conscientiously carry out all sectors, particularly in the fire, coal, civil explosive, non coal mines, transportation, dangerous chemicals and other safety inspection, the hazard remediation is not in place to suspend rectification until the closure bans.
خارج شده است

این صفحه در 0.061 ثانیه 21 نمایش داده شد.