انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

عشق، دليلي براي وجود اثبات خداوند است.

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: اطلاع رسانی در باره جلسات H.A  (دفعات بازدید: 3109 بار)

jafar_sh

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 85
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • معتادان گمنام
اطلاع رسانی در باره جلسات H.A
« : 20 سپتامبر 2013، 05:43:31 am »

با سلام
به اطلاع میرسانم " کتاب کامل انجمن دوازده قدمی ایدز و هپاتیتی های گمنام بزودی چاپ میشود.
 :pray:
« آخرين ويرايش: 21 سپتامبر 2013، 07:49:03 am توسط رضا - بیل »
خارج شده است

جعفر شریعتی

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 5
پاسخ : اطلاع رسانی در باره جلسات H.A
« پاسخ #1 : 28 نوامبر 2014، 11:31:43 pm »

با سلام
گویا کتاب HA چاپ شده است.
خارج شده است

hfgh7w8er

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 47
    • pqr307
How can I be so well behaved
« پاسخ #2 : 02 آوریل 2016، 01:25:13 am »

the more good, because it is a piercing: now you score, try to do the best in their eyes! My father said to me. Though I am not I.
 love. But they are your most pro people.
 one: I am so well behaved
 my day is coming,hogan roma outlet, I want to have never thought about before, it is about to come. Mother to me said: This is a very critical year, we must grasp, can not play anymore, not watching TV,nike tn pas cher, learn! Dad to me said: what you can accomplish now, take an examination of high school is the problem, only know to play, you see other people: XXX in the first test, XX mathematics 100...... Don't play computer, study! I can feel I grow up, I learned to bear. Learning! These two words deeply printed in my brain. Because I am afraid I will forget, I'm afraid I'll see mom and dad disappointed eyes, I'm afraid I will Kaobu middle school, I am afraid...
. Love is really hard.
 two: how do I do so well behaved
 maybe this is love, just staring at you, look at the others, also for myself! I am afraid, I will see mom and dad disappointed look, coming up. Mother to me said, is to bear, only know to play: XXX in the first test: This is a very crucial year, often think, because a is you, although also can alone a person hiding in the corner crying, a copy of which is their own! I can feel that I grow up, you know, I can not live up to their expectations, the people who love you. Love, really want to keep this quiet.
< p > I'm afraid parents disappointed, because that is tore heart crack lung, I can only do a obedient and well behaved child, meet the parents, but also to their own, I don't want to make them sad, for my toil, they have to bear. Although this I am not me, although it will be alone in the corner to cry, although it will be very hard,hogan outlet online, the heart is very painful. But they are the most close to you, you have your parents, love you, you have reason to pay. I can not be not obedient,ugg pas cher, I can not live up to their expectations, I only try, and strive to do their best in the eyes of the best, most obedient,scarpe hogan outlet, the most proud of the child.
 I sat down at the desk and looked at the blue sky, have a long time no one see the quiet day. The heart is very calm,golden goose saldi, just like staring at the sky, the sky is very harsh, perhaps a long time not to see the day, really want to keep the calm. I took pen to do not know what rewrite, often think, if I have a write all the homework for me, the good ah! Homework, all the children don't like the gift.
Maybe this is love
 love is bear. Love is pain. Love is inclusive. Love is love. Love is a disguise...... Maybe they do love me. Although sometimes I feel they are far away from me, but sometimes close to me. No matter what parents do anything to hurt you, you have to understand that they are for you. No tears, no need to be wronged. Because they bear more than you, they are distressed, they are under two, one is you, one is their own.
Related Articles:

Two grade

Scene composition before thunderstorm

Window, cold and deciduous accompany; windows, a little cold wind blowing in the window; I was giving my skin rub resistance to desiccation and burst out. Suddenly saw a middle-aged woman downstairs, in the cold wind.
خارج شده است

gqg8eob9g

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 285
    • efg174
Never a person, will understand, will understand, will love me
« پاسخ #3 : 06 آوریل 2016، 12:07:47 am »

Never a person, will understand, will understand, I feel bad
 under the banner of the word, the keyboard sound accustomed to but do not know why the heart feel so de uncomfortable,golden goose uomo saldi, & nbsp; < br / > < br / > looking at each row words, feel so dazzling, do not know why you left the fall is in love with lonely,hogan olympia outlet, like a person hiding in a corner drinking, smoking < br / > < br / > for a long time did not update the diary, now do not know what to say, perhaps used to seeing the familiar online & nbsp; < br / > < br / > very want to go say hello, but the fear of disturb them, looking at on-line, off the assembly line, each person. < br / > < br / > don't know why, before so infatuated with chat,hogan outlet, now looking at those QQ number, would rather look at mobile phones, computer screen in a daze, not to a facial expression and say hello & nbsp; < br / > < br / > really weary of the network. Dynamic watched my space, each people are in the update, but why, their boring when looking at space, do not know what < br > < br / > don't know how, don't like to say hello to others the are others to send messages to my reply. < br > < br / > reality, used to like with friends playing on a, obsessed with the network now,air max 95 france, everything becomes so strange, don't like go out every day, crazy play, < br / > < br / > now I don't want to in the day of that kind of dead. Maybe I matured a lot; < br / > < br / > wrote here stop to continue to fight, do not know should say what & nbsp; < br / > < br / > thinking about those things, naive to the ridiculous, I have not a small, outguess the hypocrisy of love & nbsp; < br / > < br / > really, even I was hurt too many, now I do not care, please don't ask me < br / > < br / > I don't want to think of those sad things, I have grown up. What & nbsp; QQ953434294  & nbsp; & nbsp; & nbsp; < br / > < br / > every day a dead alive person lived a,air max pas cher, really,ugg soldes, crazy sometimes found himself like a quiet,air max tn pas cher, sometimes like the noisy place < br / > < br / > habit is a person, a group of people, my body is not their own, brains instead of their own, one day control his emotions, < br / > < br / > they say I was horrible. Indeed, it was a horror, horror to make myself feel afraid quiet when hiding in the corner of the wordless & nbsp; < br / > < br / > looked at the wall, eye >
  looking at the computer screen,scarpe hogan outlet, don't know how to tell those things beyond words!   
Related Articles:

Love your taste

Fate _1

Autumn dream

On the stage of life, we do the supporting role of others. Big or small, important or not important, exciting or not exciting. But no matter what, we are the protagonist of the play, and will never be replaced. Whatever you feel how wonderful the others play, you will always be a spectator, the lives of others you can not envy, you in the drama of others what taste and can appreciate?
خارج شده است

sgte84uxm

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 227
    • nop520
To a grass
« پاسخ #4 : 12 آوریل 2016، 10:30:31 pm »

no one can choose their own birth, but who have the right to choose what they want to live. Even you, a weak grass. Although I love full in the image that you weak, but I have the slightest attention where you are strong grass.
 one side is high cement wall, one side is wide cement ground, wall and ground, you are stubborn stand in there, like a strong soldier.
To a grass
What is
, let you so resolutely survive? Do you have love? Do you have a dream? Do you have faith?
< p > however,hogan olympia outlet, you did not flinch, you choose the growth and your shining leaves straight, no signs of any ailing, months not dripping down, you are still strong.
 you have no choice. Although you look lonely. Is, only you,chaussure louboutin pas cher, not even a blade of grass fate like you,louboutin soldes, perhaps a burst of breeze, perhaps a small animal,hogan outlet, perhaps flow, the you here,scarpe hogan outlet, barren,hogan outlet, desolate,sac goyard pas cher, no living conditions, even if it is a bit of soil is a luxury of God to you too unfair.
 I think that is a certain,tn femme pas cher, harsh environment cast your unyielding character, you must feel that life in this world, the environment is so lucky and so.
< p > you with the power and the passion alive, every life will moved because of you, and powerful, you have gone beyond the simple visual aesthetic, your life has become a poignant portrayal of the spirit, unyielding faith has been injected into your soul! Beyond the worldly existence, become noble.
Related Articles:

In memory of my dead youth

Gardenia f

This rain, this thought

However, it is not as long as it seems to find that there are a lot of listening to their own songs, are sad song, will let himself heard the flow of tears. I think I do not listen to these songs to harm their own tears, but, not how long I still do not know how to hear a very familiar song, I do not know how to shed tears.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Mature tree rings
« پاسخ #5 : 18 آوریل 2016، 11:18:36 pm »

HTML template mature rings
If
 is a tree,goyard prix, the root is deep into the soil, will be hard to absorb water and nutrients. Even standing on top of the mountain, will also ring around quietly increased,goyard prix, expanding. Ring beginning to grow up, learn to share when I and my mother to buy a pineapple, I will eat a; my father to buy a cane, I'll pianjiabuliu, like a nice big fat worms, no matter do not eat. Until one day, my mother told me the story of Kong Rong, told me to share. I have determined not to move to eat before mom and dad came back. A tree ring at the beginning. The ring is increased to help me up a little bit, to understand human good and evil,hogan outlet, to help others. I remember it was a sunny afternoon, I went to the supermarket with my mother,scarpe hogan outlet, a beggar came begging, mother immediately took out 100 yuan money gave the old man, my mother's spirit moved me. Before I saw the beggar always hesitate turned away; hear beggar trembling beg ignored and her mother,chaussure supra pas cher, willing to help others,chaussure tn pas cher, help the poor, I should learn the spirit of ah! From then on, we often see beggars will offer a love, I learned how to be a man, to realize the true meaning of dedication. The young tree has grown up again the growth ring has expanded - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -. My mother did not beat and scold me, just patiently taught me: to be honest, honesty is the foothold. I'll never lie again. Give roses, fragrance in hand. Share with others, an endless enjoyment. To help others, their own happiness. Happy in doing good, harmonious coexistence. Faith moves mountains, mountains. Keep good faith,christian louboutin pas cher, learn to be. The trees will grow into towering trees,air max 95 pas cher, ring expansion layers, I also like the trees, slowly grow taller and thicker straight sky.
Related Articles:

Cut a wind

Graduated, love

Early summer morning rhyme

I want to say that Ta is living under the shadow of the past, Ta is in your own life. This time witnessed the growth of people, Ta has not treasure their own, because the Ta in wasted their time watching. 23 degrees below zero wind, who can not fall up again, then who will be buried in the dust of yesterday.
خارج شده است

nk75xpre2

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 253
    • ghi910
Rain in Guiyang _0
« پاسخ #6 : 19 آوریل 2016، 05:12:22 pm »

,hogan outlet
 Guiyang night rain,hogan sito ufficiale, like a magician, not only to make everyone's mood become so comfortable, but also to make the sky so clean.
Rain in Guiyang
 Guiyang in the morning rain, that "drops" sound into a hypnotic music, just get up the children, heard the hypnosis and lying on the bed.
< p > Guiyang autumn rain the heat dissipated,hogan outlet online, a burst of a cool autumn rain, the cool rain let everyone put on a coat.
 Guiyang's rain can nourish the heart,hogan outlet, the noise of the noise to cover up. Sent a cool and quiet. Can let everybody's mood become happy. In the rain, quietly in the home to do their own things.
 Guiyang rain not only allows you to change the mood,hogan outlet online, but also clean the blue sky,hogan olympia outlet, so that the blue sky became so blue, Guiyang's Yu Zhen magic.
 <
< p >, Guiyang, summer rain, like it is like angry emperor, with a machine gun, in the land of fire, playing out the gleam of a bullet into lightning, clicking the gunfire into the thunder.
;
 the rain in Guiyang is always the next non-stop. It is a few months, as if a newborn child, the tears flow.
&nbsp,hogan outlet online;
        Guizhou Guiyang Nanming Experimental District 2: the third grade Yingcong Tang
 "good rain knows the season,hogan outlet online, when the spring is the occurrence of." This sentence to describe the spring rain in Guiyang moisture the earth. The rain in Guiyang floating down, with their own hands the things gently to dial a little, with their feet step on flat ground.
Related Articles:

it is reported that the whereabouts of the army is the Deputy Mi

Reading ch

Teacher, I want to say to you _8

Explore the negative list of market access system, to carry out the relevant reform pilot. Docking international high standard economic and trade rules, to explore the financial services industry to implement access to foreign national treatment plus a negative list management model.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 219
    • nop062
A ship construction contract _3
« پاسخ #7 : 20 آوریل 2016، 04:46:38 am »

< p > "the yacht" shall mean the yacht the subject of this contract and generally as described in Article II, with all the machinery12, apparatus13, outfit14, materials, and equipment appurtenant thereto, but excluding the items of buyer 's supply.
The "Boatyard Shall" mean AAA s' Yacht Company
 "Contract Master Programme Shall" mean the programme for construction of the Yacht set out in Annex8 D
 "Contract the" mean Shall (a) Contract this,hogan outlet, the (b) attached Annexes and schedule and more particularly described below.
,golden goose saldi, Xinhui, China.
The specifications of < p > "the design Specifications15" shall mean,chaussure louboutin pas cher, designs,hogan sito ufficiale, plans and drawings, and set out in schedule a,hogan outlet online, prepared and signed by the buyer and identified as forming part of this contract,hogan outlet, and including such infour or supplemen>
 "Contract Delivery Date the Shall" mean no later than 30 June 2002,golden goose outlet;
 "Contract Price Shall" mean the price stipulated11 the in Article V for the Yacht, Number Yard 005;
 the,hogan sito ufficiale.
Related Articls:

A tough ma

In fact, they also need to care

Sweetheart of the beauty of Guardian ice cream 14

To start a debate, let's go home and get ready. A listen to is about Chinese hurdler Liu Xiang, the classroom suddenly blasted away the pot, everyone NiYiYan me a language, talking, and agreed tomorrow to launch the PK war.
خارج شده است

npg5euy1d

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • abc094
A special assignment
« پاسخ #8 : 21 آوریل 2016، 08:24:09 am »

after two weeks, the teacher asked us to hand in the homework. The students have brought a basin,tn requin pas cher, large and small, colorful flowers,hogan sito ufficiale, the whole classroom suddenly changed a look, became a sea of flowers and plants.
< p > everyone while admiring comments, finally agreed that: the most beautiful is the golden sunflower; the most lovely is the chubby bear boy; the best support is that regardless of wind and rain or a few days without watering can still grow wild coins grass; of course the most amazing to count my Mimosa, because as long as who touch the leaves, it will be like a clever little hedgehog as the huddled itself.
A special assignment
;
 after school, I can not wait to pull her mother came to the flower shop. In the flower shop flowers are different: a singular Mozzie buster,air max pas cher, beautiful roses, elegant lily, a fragrance of jasmine,hogan outlet online, a symbol of lucky clover... So many flowers to see my mother and my eyes are spent, shopkeepers still aside tells us: these flowers look very beautiful, but to keep when you pay more attention to environment and temperature, and temperature,hogan sito ufficiale, because some of the flowers is very delicate. Think of their own for flowers and illiterate, I picked the old half genius finally decided to buy a pot of Mimosa,hogan outlet, Mimosa really is "grass, as its name implies", its size is very small and exquisite, in the sun shine. Leaves appear more and more green, and this strain of lovely small plant price is also very cheap, as long as five dollars is enough. I took it home and carefully looked after every day.
 the next task of course is to put our "homework" to cultivate a more robust
  &nbsp,hogan outlet online; &nbsp,chaussure tn pas cher; <
  the school day, the teacher assigned a special "homework" - let each of us to raise a pot of plants. And to make the selection, to see who is the best job to complete the best - which pot plants have the best.
Related Articls:

If I were Potter Harry

Turtle _11

The joy and annoyance of writ

Another, hurt by a fall from his horse, endeavored to do his duty, but failed entirely, and the wrath of the ward master fell upon the nurse, who must eith Er scrub the rooms herself, or take the lecture; for the boy looked stout and well, and the master never happened to see him turn white with pain, or hear him groan in his sleep when an involuntary.
خارج شده است

idh9bhe4u

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • qrs631
The adventures of the garbage bag
« پاسخ #9 : 22 آوریل 2016، 11:22:24 am »

< p > one day, there was a glimmer of light to illuminate the sewer, the original is blocked sewer, cleaners aunt to the sewers clean up garbage, garbage bags has also been salvaged, it naughty, the wind blows,air max tn pas cher, to jump to one side,hogan sito ufficiale, it in the street lived a day to be stepped on the day.
< p > day day by day in the past, do not know how many days, in a Sunday, one of the young pioneers in the grass by the side of the road found it, picked it up and threw it into the dustbin, later. It was shipped to landfills and loved ones together.
The adventures of the garbage bag
 <
< p > call -- call wind "to assist the garbage bags left,hogan outlet, it is very happy left the ground, garbage bags float and float, looked down, saw and almost the size of ants,golden goose saldi, it is scared, put eyes closed. Suddenly to the a more violent wind to blow it higher, get it confused and disoriented. Later, the wind gradually small, garbage bags fell into the sewer,hogan outlet, it in the sewers of darkness and night life,hogan rebel outlet, the sewer is dark and dirty, smelly, it covered her nose straight flush.
 one day,scarpe hogan uomo, a little boy finished his breakfast, then threw the garbage bag on the ground and stepped on the bag to go to school. Garbage bags can not stand the pain,ugg soldes, crying.
Related Articls:

In the middle of the night to

Mom, don't leave me.

The Enlightenment of a senten

Across the country, day care providers resisted the temptation to hug or touch children contact almost all child experts say children need out of a fear that their actions might be interpreted as signs of abuse. Many day care centers were forced to close their doors after insurance companies, fearing molestation lawsuits71, dramatically raised liability insurance rates.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Idea King
« پاسخ #10 : 22 آوریل 2016، 10:53:57 pm »

she was the one who caught the man and returned to the grass. We saw her squatting on the ground for a while, and we didn't know what she was doing. Wait a moment, she called us in the past. "No, my feet fell into a hole,hogan outlet online," I suddenly cried. "Ghost ideas king" grinning came,tn homme pas cher, only to hear the flutter throat "of a sound," ghost ideas king "into the A to dig ourselves out of a pit. "Ha ha,golden goose outlet," even the idea of the devil king "also fell into the pit!" everyone shouted. "Ghost king" slowly stood up, embarrassed to say: "I would like to see you fall into the pit, but now I also fell into the pit."
 "guidianzi king&quot,hogan sito ufficiale; is a love for the people who do mischief,hogan outlet. <
 I gave her the idea of a big idea,tn pas cher, such a title is a deep experience of the. That she and I have a few good friends on the pitch to play the game, we do not know what to play a good game,scarpe hogan outlet, needless to say, it certainly is "ghost ideas king" help us ideas. As a result, she told us to play the most childish game of "hide and seek". We haven't got to play this game, he readily agreed. Did not expect her otherwise counsel, took us to a black stretch his hand not to see the five fingers of the grass, said: "this time we play game is playing in this, you guys go to yonder tree inferior about!" finished with us to she just said the tree.
;
Idea King
< p > I have a lot of good friends, good partners and students, among them there is known as "ghost ideas king,hogan sito ufficiale, her head ghost idea most, each of us are she set the ghost ideas" and defeated.
Related Articles:

Archaeological notes _68

universal angel investment ki

A letter to the week

However, some industry insiders pointed out that the FTA is often used to promote the growth of exports, while China ROK FTA negotiations in the car is not included in the tariff reduction is unexpected. On the other hand, China and South Korea free trade agreement was signed, the Korean shipbuilding industry by the impact is expected to be very little.
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Gentle years, those who have been abandoned
« پاسخ #11 : 26 آوریل 2016، 02:27:54 am »

I'm not looking forward to a better future, also dare not imagine in the vicissitudes of time, but always think of uncontrollable promise by a solemn pledge of love. We are facing the blue sky said, we should be together like a moth to the flame,golden goose saldi, burn all the fragrance, to win a gorgeous, and you have to leave, can not remember the promises of writing.
 years, the memory of those flashy, I dare not to remember, always want to get lost in the past. The autumn wind blowing gently to feel the gentle eyes,hogan outlet, intoxicated, shallow heart cool, not some simple words to memory. When you go blank when I had at that moment is just decadent,tn requin pas cher, corrupt, not dead, still can feel the pain of heart. Perhaps their memories of those always melancholy and moody,hogan outlet, always unable to restrain the emotions with the promise of your gentleness, exchange solemn vows and pledges, as before, but this is only my wishful thinking, when you're gone, how are the gentle.
 always love shallow autumn, not only miss gentle scenery in autumn, but the heart can feel the autumn light lonely and desolate. Tired of the universe of 1,000,000,golden goose mid star,000 universes flashy, soul lost already pure essence, perhaps only in the autumn quietly feel lonely.
 out of the pace of life, always vulnerable to some upset things are annoying,nike tn pas cher, such as the air of dust particle I cannot prevent them from entering the heart, timid to open their hearts to accommodate them, slowly, quietly, always settle down.
 years of gentle gently take your pure love, memories of those stranded rotten to emerge,nike air max pas cher, you hurriedly walk, don't leave a little bit of a fragrance, let my thoughts just aftertaste are strangled in mind, but I stood still, looking forward to all.
The vicissitudes of
The HTML template gentle years, those who have been abandoned
 memory is always sad, seeing those beautiful memories, such as the summer scenes, faded wither in the corner. If we meet, such as a magnificent funeral,nike tn requin soldes, buried in the dust yesterday. A dangerous situation after the show is not beautiful, but the vicissitudes of life. A solemn pledge of love with you just smile, though beautiful, just a deceptive expression. I was deeply immersed in the gentle, now finally know the lost pain. These can only blame yourself too naive, not after the The imprint is engraved on my heart. Yamahana brilliant, but a great.
 may have only a sense of the vicissitudes of life the most true, although very painful, but always able to calm down. That heart when love drunk in the dream. Wake up, you go, and I am the only one with inside, perhaps memory can really reduce pain.
Related Articles:

I believe you

I want to

I am a Bud

The Secretary of the president, listening to nice, actually doing is all water sweeping wipe live. Busy time. He may even become a panacea plaster, where are posted, employee of the company for a meeting, he is a handyman, company executives met. He is a waiter. And sometimes even to the workshop to help sweat out behind and loading and unloading.
خارج شده است

hfgh6p5ess

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 259
    • nop792
Red Youth
« پاسخ #12 : 26 آوریل 2016، 09:16:07 am »

hope for world peace, do not want to use the enemy blood in his own clothes, but do not want their blood stained clothes for the enemy.
 I have been lonely, have lost, fire, like the youth, light the passion, but suppress the light of love.
 once young and frivolous, sweat wash more strong.
18 year old youth, youth like fire, into the green camp, flash is 5 years.
 but I know green below, have the spirit of blood flowing.
 I miss the school,hogan outlet online, I miss the girl,bottes ugg france, miss my parents.
 makes me lonely in the hands of the gun and polished,hogan outlet, waiting and ready to ride the battlefield.
 face, are many mysterious and strong color dress.
 red green youth, I have no regrets because I know, I am for who.
 seasons, years long, one green, destined to the heart of stone.
 at 3 in the morning the night sky is particularly bright, to the moonlight, "my dear girl,ugg pas cher, let me call you the last one".
 red green youth,hogan outlet online, we are not alone, every stable tomorrow, we have our presence in the inside.
< p > you touching, you in the bright school, you in the family talking and laughing when, don't forget to us these red green creature, in silently fire of youth.
 brother to drink,christian louboutin pas cher, do not brush the streets in the streets of the rogue,hogan outlet online, grasp the youth, like fire, burning themselves, went to the ideal.
 for the first time to kill, in the heart very panic, wake up every day,hogan outlet online, the captain said, "you wake up a person, better than the national people every day nightmare".
 the color of the fire, not just burning in the heart, but also the blood of the enemy sprayed on the face.
The HTML template of red and green youth
 night more and more cold, I do not know is the dew or tears wet clothes.
 once was a ideal setting for a couple in love the sweet sound of slogans instead, my distant beautiful girl nestled in beside others.
 do not know the red youth, in the green camp, will evolve into what, what......
< p > has for several years did not see the homeland of the parents, please forgive a child unfilial, not in your side, I have tasks in the body, can let the wind to Ankang.
Related Articles:

See peach

The feelin

Red paths, good attitude in h

I will is in the primary school do not cherish the precious time, do not listen, now that I think about it, very sorry, if I can again when a pupil, I will cherish, don't waste the. I will cherish in primary school every second, let it become the most beautiful memory in my life. But primary school time is gone for ever, I can only sigh, since the time of the primary school I did not cherish, that I must cherish the upcoming junior high school time, let it Wei Chen, the best time of my life.
خارج شده است

alwxbz0ws

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 286
    • def870
Wu Jing: the most sorry wife
« پاسخ #13 : 27 آوریل 2016، 12:39:00 pm »

Wu Jing
 click into the picture: Xie Nan Wu Jing son of premature birth parents feet exposure suspect (Figure)
 because of film injuries
 it is understood that this is because the two injured Wu Jing "wolf", namely the movie "SPL 2" and "wolf". "Wolf" in this movie due to its particularity, that a very large number of dangerous actions, aircraft parachute and blasting needs to go all out. It has not been able to let the injury to ease. And Wu Jing on his request is very high,hogan outlet online, in order to create a good angle >
< p > reporter to inquire after that, Wu Jing is because of a leg injury and was hospitalized with serious injuries, although smooth operation, but in order to prevent movement range is too big involved traditional illnesses, perennial shooting intense martial arts drama of Wu Jing perhaps later will no longer take action films. Although because of the recent filming movie Beowulf drag after the treatment time, but is likely to "wolf" will also become the Wujing last action movie.
 Wu Jing
Wu Jing because of injury or farewell action film with emotion sorry Xie Nan and son
 serious injury
10 June 9, Wu Jing bursts of some tweets are let users worried unceasingly, especially its release in the morning two Zhang operating room photos and a few hours after the release of the plaster photos,nike tn requin soldes, although Wu Jing to optimistic expressions and words said "I'm back old!" But the injury is still to allow users to worry about, there are many users in the micro-blog comments to comfort Wu Jing wife Xie Nan.
 people's network, Beijing, October 15 power    recently, the mainland Kung Fu Star Wu Jing injured admitted to the hospital to get a lot of friends of concern and care. Has always been optimistic about the vitality of the tough guy image shows the Wujing,nike tn pas cher, microblogging continuous drying out of the a few pieces of their own in the hospital waiting for doctor and suspected before and after the operation of the photos,hogan outlet, the ridicule he is waiting to be cut "to" go back ". Optimistic Han self ridicule caused the concerns of users and the numerous care, photos of the Wujing although keep smiling all the time, but many users from he wrapped with gauze and legs still feel the leg injury not light. This reporter has learned that,sca goyard pas cher, Wu Jing the is indeed due to a leg injury admitted to the hospital for surgery, in conversation,goyard paris, Wu Jing also revealed their own state of mind, said the operation is relatively smooth, very touched everyone's concern, but to prevent future traditional illnesses relapse will probably no longer meet play an action movie,scarpe hogan outlet, and recent fixing the "wolf" will become his last action movie. Wujing also said that after the injury the most sorry the wife and children, usually the center of gravity in the filming,hogan outlet, ignoring the care of his family. "
 Wu Jing hospitalized due to injury
 Wu Jing: the most sorry wife
 Wu Jing may no longer take action films
Related Articls:

Liu Shishi

Monte The (Count Cristo of Mo

report from our correspondent (reporter Du Mainan)  directed by Stephen Chow fantasy comedy film "journey to the west" has recently expose

In fact, it is the person coming out, which still needed after observing how true or false. But again, Cecilia Cheung and Nicholas Tse even feelings no matter how cold, after all, there are son in the middle that completely cut off contacts or disassociate themselves is not possible. No wonder Xiao Yan opened his mouth, "I do not know, I do not know, I can not represent what they say. Go ask the weekly magazine!" Clean too hard chores!
خارج شده است

hdf7k0r8hd

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 237
    • cde661
Dance art and body language
« پاسخ #14 : 27 آوریل 2016، 02:20:41 pm »

< p > in real life, we often see some people are good at talking or speech use body language to his expression of icing on the cake, waved his hand, one eye, although not >
 as the saying goes, the three hundred and sixty line, the line is not the same. Every industry has its basic features and differences, the so-called gehangrugeshan refers to this. Tap dance, is on the rise in recent years, a very special, very value of the dance,tn femme pas cher, it is mainly the lower limb strength, the rhythm of the collective dance, Dong Dong, Cha Cha Cha, a strong sense of rhythm, charismatic, very attract the attention of the audience, is a new kind of dance dance wonderful today in PLA Art; of all the excellent men of courage and uprightness, expressive skills back to the audience,scarpe hogan outlet, is the so-called one minute on the stage takes ten years, no Bao Jianfeng from sharpening out, plum flower no determination,hogan outlet, Rome was not built in a day of perseverance, no absolute obedience to the discipline and successful Chengren steel will the gold medal will be destroyed on one day; the original ecological dance people from ethnic minorities in Yunnan show, The Eight Immortals Crossing the Sea Gexianshentong, action free, players like to play. A picture of Yunnan minority nationalities in our country natural picture, the acting is so natural and ordinary, but the artistic appeal to the judges and the audience to conquer was pleasantly surprised.
 dance, dancing is a name meaning. Prior to the language of the original people in order to overcome the natural and the need to express,hogan outlet, first of all, with the hand, foot, mouth and so on body language to express and transfer information. Collective hunting labor chant: honk, honk...... Yo,hogan outlet online, hey, yo, puff and blow, yo, consisting of the most simple to convey the feelings of spoken words, like the earliest collection of poems in "the book of songs" is that describes the woodcutter's production scene Road: "gege fatan Xi,tn pas cher, Xi stem placement of the river, the river is clear and riffle..."... In ancient times people labor scene is first through the people's body language to express, people of a pitcher, a pivotal, distance of the sound level, cadence, inside its own meaning. Visible,air max pas cher, body language is produced in the dance, it is accompanied by the dance and produce.
 and dance as a form of artistic expression, it is more to use people's body language to show the real life and achieve a certain artistic image of the United states. Art in flowers in the garden, an artistic image of hand dance, the feet tread performance techniques, the body image of the art infection audience, in order to achieve the education and persuasion, feelings of pleasure and conquest of the spectator. The particularity of this art is different in drama and comedy performances, mainly by actor vivid rap and pronunciation let audience be personally on the scene, interact and exchange of feelings, is also different to the image of the literature mainly by the author through writing, use of language, create art image to reflect the reality of life, which is a unique literature form. Literature is to emotional art, dance, as a kind of art form, it is through the image rendering of the dancer's body language, expression,hogan sito ufficiale, performance, display, to the utmost depicting real life of sensationalism.
Related Articles:

Do a ray of sunshine on the head of others

He wrote to the kingdom of heaven

I am a frail man

I seem to pay little attention to only a short while ago, fifteen of the moon, this is August wanes, the law of nature. At that time, there was a circle at home, then I also have a circle, very round and round. At that time I did not know how to worry, this circle will have a defect of the day. Even on that day, it should be a lot of years, I take it for granted.
خارج شده است

این صفحه در 0.1 ثانیه 19 نمایش داده شد.