انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

خدایا :
قلبم تشنه نور و عشق توست ، هر روز به افکارم و آرزوهایم بیا ،
به رویاها و خنده ها و اشک هایم بیا ، از سر رحمت در فراموشی هایم پدیدار شو ، به مار و زندگی و نرگم بیا .
خدایا !
از سر لطف و عشق با من باش ...

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: مختصری توضیحات در مورد کتاب دوازده گام و دوازده سنت الکلی های گمنام  (دفعات بازدید: 2003 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام

این کتاب در هجده سال پاکی بیل ویلسون و به توصیه پدر ادگار داولینگ نوشته شد
در حقیقت این کتاب برای سنت های اولیه انجمن نوشته شده بود ولی چون مطمئن بود که اون زمان گروهها از تجربه سنت ها پیروی نمیکنن مجبور شد که تجربه هجده سال پاکی خودشو به اون اضافه کنه که مجبور به خریدن و رعایت اون مسائل بشن و این کتاب را در چند سال بعد تمام حق و نشر اونو تقدیم به انجمن الکلی های گمنام کرد
کتابی است بسیار فوق العاده و زیبا ولی در حقیقت همونجوری که خودتونم متوجه هستید تمام کتابها و انجمن های دیگه از روی کتاب پایه الکلی ها سر منشا می گیرن و منبع و رفنس شونو بر مبنای کتاب بزرگ می دونن و اعتقاد بر اینه که بهبودی در کتاب بزرگ است و تجربه در کتاب دوازده و دوازده
الان در تمام انجمن ها کتابهایی که بعد از کتاب پایه نوشته می شه بر همین اساس اسم گزاری می شن
مثلا نارانان 36 که همون کتاب 12 قدم و 12 سنت و 12 مفهوم خدماتی است
و یا کتاب 12 و 12 انجمن پرخوران و ...که تمام اینها منشا اسمیشونو بر همین مبنا گرفتن
.
بهر حال تجربیه که 18 سال موسس انجمن در اختیار اعضا قرار داده و بسیار زیبا از بهبودی و روال اون صحبت کرده و دست انسان رو در انجام تعلقات باز گذاشته و می تونین از اون به عنوان یک سر فصل جدید کتابهای دوازده قدمی استفاده کنید

خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • lmn842
I found the snail's Secret _0
« پاسخ #1 : 23 آوریل 2016، 02:17:20 pm »

in the end, I would like to see the snail's eyes, where is the nose? I put a piece of cabbage leaves in front of a snail,hogan outlet, I saw that the snail first out of a pair of long tentacles touch, and then use the shorter another pair of tentacles touch again, this was a big mouth to eat up. I think: about a pair of eyes, the other is the nose. But in the end which is the eyes, which is the nose? I took a piece of tree leaves, and then used a nearly the size of cabbage leaves, were placed in front of another snail, because the difference is not very big, this is not a snail eyes on the use of it! Take it with small tentacles only,sac goyard pas cher, they know which is the cabbage leaves, which is the tree leaves. Here,converse all star, I found a secret: the role of large tentacles have eyes, the role of small tentacles have a nose.

through this series of experiments, it is not a small gain! I not only found the snail's secret, but also understand a reason: to be brought up to be brought up, we must find problems, and learn to solve the problem.
 is the snail pests or insects? I took a "experiment with a variety of food products turtle method" to test the snail. I first came to the cabbage leaves, steamed bread and small mosquitoes, and then caught a few snails. Were numbered and placed them in front of the food, probably they are hungry, climb to their favorite food,hogan rebel outlet, just every snail are selected on the cabbage leaves, chewing up, face another food smell but will not smell, little while, cabbage leaves to eat, this could tell, snails are pests. Then, I did second experiments: "why does a snail crawl to leave a long line." I first put it on the high, and so its head out of the shell, to touch its market, but my hand has not touched it, it has shrunk back, I thought, this snail is really a coward"! I made a few times, did not succeed, really a bit discouraged. At this time, my father came to say: "things have not yet done frustrated,scarpe hogan outlet, grow up and want to be a scientist!" My dad was such a "shock", also in high spirits. Suddenly an idea flashed through my mind. "There is, there is!" I danced for joy, with a sharp stones carefully break snail shells, out of the piece of meat and touch it with their hands, see below slimy, there are faint small things is its foot, the sticky is a snail excretion, it has contributed to a snail crawling.
I found the snail's secret.
;
< p > I ran into the house and asked is reading the newspaper's father, the father smiled and said: "since you want to know the snail's secret, why not experiment you personally do?" "Yes! Why didn't I think of it!" So, I decided to experiment with myself.
 Sunday afternoon,tn pas cher, the weather is very hot,scarpe hogan outlet, I walked into the yard, playing with the grandfather of the "baby"". All of a sudden,air max pas cher, a snail slowly climbed up the leaves. "Snail pests or insects?" "Why is it that it has always left a long line?" "Where is its nose and eyes?" A series of question marks emerge in my mind.
Related Articls:

I like the small animal _6

from "cut

The Hungarian giants officially announced the inte

In the second half, the Chinese team but also a threat to the defence of Uruguay, Feng Renliang from the left attack several times to create opportunities and we defender Lugano repeatedly in the defense by breaking the opponent.
خارج شده است

x6owtdf4f

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 211
    • jkl202
PetroChina to buy a half year loss of natural gas in Burma began to lose 1 billi
« پاسخ #2 : 26 آوریل 2016، 02:20:13 am »

< p > reporter obtained from the Ministry of commerce data show that in the first half of this year, the China Myanmar gas completed a total of 85.6 million tons of imports,hogan outlet, imports amounted to $5.2 billion, the average import price is $607 / ton (about 2.68 yuan / m3).
< p > on oil and gas pipelines between China and Burma is after Kazakhstan crude oil pipeline, the Central Asian natural gas pipeline and oil pipeline between China and Russia and an important energy import channels. July 28 last year, the China Myanmar gas pipeline began to domestic gas and natural gas in Myanmar from Burma Namkham station station into Ruili, within the territory of the people's Republic of China. After the operation, it is expected to transport 12 billion cubic meters of natural gas per year for China, and make the southwest region of China's natural gas energy source of the formation of a large artery.
200>
 Qujing city is currently using the liquefied natural gas from Sichuan, but because of the huge cost of transportation, making the city's natural gas prices remain high, the current residents of 5.25 yuan per cubic meter of gas. Qujing Gas Group Co., Ltd. previously said, wait until the end of the NDRC approval, held hearings,chaussure air jordan pas cher, the residents of gas prices or down to 3.2 yuan / cubic meter.
The full length
< p > recently, there is news that China Myanmar gas pipeline to transport natural gas to Qujing, Yunnan Diandong region,hogan outlet online, marking the Qujing sub transmission feeder one-time production successfully. Previously, the pipeline in the territory of Yunnan has been to Yuxi ".
< p > this year on July 28, PetroChina said that a year of running the China Myanmar gas pipeline (Overseas), has accumulated to China's domestic gas 18.7 billion cubic meters.
 2010, the national development and Reform Commission issued a number of provinces, on the adjustment of natural gas pipeline transport price notice, according to the difference in gas transmission distance,goyard paris, transport prices rose 0.08 yuan per cubic meter. Gas transmission distance of 50 kilometers below the current price of natural gas pipeline is 0.036 yuan / cubic meter, the adjustment will be 0.116 yuan / cubic meter.
 of the 2520 kilometers of natural gas pipelines in China, Guizhou, Guangxi, across Yunnan and Chongqing 4 provinces. Data shows, at the end of 2013, China Myanmar gas pipeline has reached the Guangxi Guigang; in 2014, the Burmese gas in Guizhou will cover the Zunyi City, Zunyi County and other cities, making the project of diversified urban energy supply structure. Social business analyst, said by the opportunity of the China Myanmar gas pipeline, gas pipeline a blank in the southwest,hogan outlet, now formed a shape of the natural gas pipeline network, security in the southwest of China entered the era of natural gas.
< p > to Yuxi gas terminal sales price, for example, household gas price for 3.36 yuan / cubic meters,goyard soldes, the factory gas prices for 4.3 yuan / cubic meters, the commercial gas prices for 4.7 yuan / cubic meter.
 however,hogan outlet online, stable operation of the China Burma year natural gas sales in the country is still a loss of 1 yuan per cubic meter of state. Semi annual report released semi annual report,hogan outlet online, the first half of the first half of the sales of imported natural gas in Burma billion cubic meters, a loss of rmb.
Related Articls:

Man and wi

Jiangsu's latest 5A class sce

Han female anchor Showry painted with red paint the body of the body to produce a strange video

Wang Haitao identity to the Zhejiang Province military region deputy party secretary, commander of the delivered a speech, this is Wang Haitao in publicly reported for the first time in Zhejiang Province military region commander identity debut. At this point, the current round of adjustment of the provincial people's Liberation Army and armed police officers have been involved in ten provinces.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
Fly for the first time 600
« پاسخ #3 : 09 مه 2016، 01:30:56 pm »

we fly to the blue sky. A brighter day, the clouds passing, I just want to reach out to pick one. Looked down to see, yeah, everything changed like: Shantou like building blocks built, highway like a belt, even the Han also like a bright ribbon,tn requin pas cher, Piaowu in the earth. On the land of the motherland. The motherland earth becomes a magnificent and moving picture......
 during the summer vacation, my aunt to take me to visit Beijing. At noon, my aunt told me this exciting news: she would take me to the plane for second days. I was so happy I jumped three feet high jump.
 on the second day, my mother and I went to the Sheyang Taoxian Airport. Security, finally sit on the northern airlines. We came to the cabin, there are 35 rows, each row of 5 seats, each seat has an air conditioner and light button. Airline stewardess introduces how to fasten the safety belt and how to wear a life jacket. At this time, the radio said: "the plane will soon take off. Please turn off all the electronic devices, fasten the safety belt, opened the shading plate and fold the table."
 the weather is really good. The blue of the sky floating Jiduo white clouds, like waving to us, the rising sun is smiling at me, on the tree a few birds as we smile, for our singing song Qu Wan song.
 aircraft starting from the tarmac,air max 95 soldes, slowly out to the spacious road. I think this is almost as much as a car, just a sigh of relief. Not for a while, "boom boom" sound more loud, the jitter is also more powerful. I looked out, eating a surprise: the trees and houses outside the window, quickly backward and backward,hogan outlet online, and more and more quickly, and slowly can not see the scenery on the ground.
 night, I can can't sleep sleep,hogan sito ufficiale, thinking of the plane is what it looks like, like a car? Some faster than the car; like the wild geese flying? A certain ratio of geese fly HISTEP......
The first plane 600

The first junior high school

Tomb notes

Junior middle school to regai

Now, more than 10 years ago, much more developed. Human increased awareness of environmental protection, surrounding the earth's environment is getting better and better, the air here is very fresh, everywhere is flowers and trees. Every day the mood of the people are very happy, because they live in such a beautiful environment, proud heart!!
خارج شده است

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
    • nop498
About the swing
« پاسخ #4 : 14 مه 2016، 10:35:34 am »

I was sitting on the swing, my aunt pushed me on the back,nike tn soldes, and the swing was very high. I feel that I am a bird flying in the sky, that happy ah, really can not describe. Swing with me in the sky for a long time. Late at night, we left the children unable to part city ".
 have you seen the fly swing dizzy with success scene? I've seen it.
 life in the teacher can be really many, of course, including the little girl.

this afternoon, after school, I was doing my homework, a few flies continue to make trouble,air max pas cher, I decided to kill the flies to do their homework. < p > I was chasing a fly came to the living room of a basket of flowers, but see the basket with a plastic rope, sitting above the three flies, because open fan, plastic rope shaking,nike tn pas cher, with a rope swing that sit in flies above the natural and the swing, it looks like a swing swing >
 next time, I want to play with "children" city!  article two: swing girl
About the swing
 a swing, I feel happy
 three: "swing" flies
 swing by two thick rope tied to hang down on the shelf, and then the plastic seat board tied to the rope,hogan sito ufficiale, people sit on the plastic board, and then push it from behind, swing on the swing up.
 a sunny Sunday, my father and I went to the park to play. I see a swing, can not wait to sit up, dad in my back forward a push, I like an arrow as the forward swing to. Began to swing speed is very fast and soon started to slow down, I like hanging in monkeys in the air like legs scurrying about, how also can not swing swing. At this time, a little girl did not know where to run,scarpe hogan outlet, politely asked: "big brother,mont blanc pas cher, can let me play a while?"" I slowly from the swing down, looked carefully at her, she's about five or six years old, dressed in a scarlet coat, head wearing pigtails, a pair of water Lingling big eyes inlaid in the glowing red face, revealing a row of white bright white teeth, very cute. Look, she Yi Gulu climb swing behind and came to an old grandma, forcibly pushed forward, swing to, girl unbend and approach of the legs,hogan outlet, body immediately leans forward, swing backward swing to, girl bent close together in the legs, the body immediately thrown back. The little girl turned into peals of laughter, she looks like a butterfly fluttering in the sky. I finally realized something in her body, she tried to swing a swing, and sure enough, a lot better than last time.
 one day in the evening, my aunt took me to walk the streets of the 'children' play. A walk in there and saw many children playing happily in the Xu,air jordan pas cher, also saw many toys: such as the pulley and the slide, jump bed... One of the most interesting is the swing.
Related Articles:

Grasp 450

Remember the 600 Dragon Boat Festival

About 500

So we choose from the university after the mountain path up the mountain. The mountain road started is not too good to go, not a few minutes I came out of the sweat of a body and farther on the road is steep, later it was on all fours, "climb". I accidentally feet also slightly wounded! Although very tired, I always stick to it, until the top of the mountain.
خارج شده است

fgh0z1tersx

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 244
    • ijk085
Extended Shen Shen love classic quotes
« پاسخ #5 : 25 مه 2016، 11:39:14 am »

, or Dharma in the world,hogan interactive outlet, he said: "Buddhism in the world, not from the world sleep. As for the rabbit died for Bodhi, angle. There is no place without Buddhism in society. Although Buddhism said, at the end of the era of Dharma to decline, but the Buddha in the Mahayana sutras, did not speak at the end of the method, such as method, the Dhamma. Buddha in the world is birthless,nike tn pas cher, truth in the world is not change, but in different places and at different times, the expression of different. It is not the image, not necessarily is the religion, but the line is buddhism. - extension of the master
< p > 2, therefore, the Buddha does not necessarily in the mountains, in a clean place, or in the Miao Zi, the real great Bodhisattva may mouth sentence Buddha did not,hogan outlet, don't use religious shape to see look at people in the world. Society everywhere on the Buddha,hogan sito ufficiale, even if these animals are horses and dogs,
, a Buddhist to helping others, what is a person? Do people bridge is people. People way too much, not only is the monk advised people to treasure, it is never as barber. Is for all people to help him get through the bridge, Oliver, relieving his pain, even so he attains bodhi.
< p >, the Buddhist marker is lotus, Catholic marker is cross (which is actually the word apart, is a circle apart), Islamic marker is a half moon. The characteristic of the lotus is that it does not grow in a clean place, the more dirty the mud, >
, the real Buddhist never reject other religions, but also inclusive of all religions. There are hundreds of religions in the world at present, and some are very evil. But even if it is evil, but also that way, although the time goes awry, you can also go back to the way. The side door is left, also, but poor go roundabout. The five main is to teach people to do good, to teach people to do good,hogan outlet online, as the highest truth right, that we don't talk about.
< p >, a variety of a variety of Famen boundless, ways of Mahayana Bodhisattva way, should do things, is boundless, no certain ranges. You must say what is Buddhism is not Buddhism, Buddhism is harmonious. So, "if there is no amount of Tao, there is no limit to what you can do.".
< p >, an old saying in China that literati through the ages is light, I changed a few words to describe the religious circles, is religious circles through the ages by Chou,nike tn pas cher, mutual criticism endlessly. The travelling show selling plaster, the eternal hate, to do business that peer is the enemy. Buddhism first to learn humility, such as Ji Dian monk, has already done, still play the fool, let people despise.
Extended Shen Shen love classic quotes
, the adult heart also is the Mahayana path. It is really an adult, is said: "people are using hex, Hex is positive. People with evil method,nmd runner pas cher, method is also evil. "Hinayana commandment is negative to prevent and avoid evil. Mahayana Bodhisattva or even dare to do the magic things,hogan rebel outlet, it will be much the boldness of vision, will, much! So the adults into the event, if the villain, the little things, not to be too ambitious.
Related Articles:

Faye Wong

Little pea

Philosophi

A happiness only belongs to two people! , one day, you and I in the accidental meet, your cruel words, my candid dialogue excite the slightest ripple, can you still accompany me, I do not know when, you care about words, passionate emotions, slowly collapse of the uneasiness in my heart, slowly let me with open arms to welcome you into my world, the heart began to appear a little ripples, love this slowly breeding.
خارج شده است

zakaria20

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 2
    • مدیر وردپرس

مطلب خوبی بود ممنون

این صفحه در 0.073 ثانیه 19 نمایش داده شد.