انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

رزم آور نور هرگز سپاسمندی را از یاد نمی برد .
هنگام نبرد فرشتگان یاری اش می رسانند ، نیروهای آسمانی هر چیز را بر جای خود می نهند ، و او را اذن می دهند تا بهترین خویش را عرضه دارد.
یاران می گویند : بخت با او یار است !
لیک او می فهمد که بخت یعنی به اطراف نگریستن ، و یاران را دیدن : چرا که  از راه گفته های آنان است که فرشتگان می توانند صدای خود را به گوش او برسانند .
از کتاب : ظهیر - پائولوکوئلو

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قدم ششم - الاتین  (دفعات بازدید: 1354 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
قدم ششم - الاتین
« : 22 اوت 2013، 10:42:02 am »

قدم               ششم

" آمادگي كامل پيدا كرديم كه پروردگار كليه نقائص اخلاقي ما را مرتفع               كند."

اگر ما تاكنون به طور واقعي بر روي 5 قدم اول كار كرده باشيم ، توانسته               ايم نقائص اخلاقي مان را پيدا كنيم و به آنها اقرار كنيم . هم اكنون               وقت آن است كه اقدامي براي رفع آنها انجام دهيم . قدم 6 يك قدم آمادگي               است.

(1)                                          برخورد با اين نقائص اخلاقي چگونه است ؟ آيابا  آنها  راحت هستيم ؟ آيا               آنها ما را ناراحت مي كنند؟

(2)                                          اگر ما آمادگي براي برطرف كردن اين نقائص نداريم ، چرا اينطور است ؟               خيلي سخت است؟ آيامي ترسيم ؟

(3)                                           چطور مي توانيم نشان دهيم خواهان اين هستيم كه خداوند نقائص اخلاقي ما               را برطرف كند؟ سعي ميكنيم كه به تمرين " تقوا و پرهيزكاري " بپردازيم ؟               آيا راجع به اينها با كسي كه مي تواند پيشنهادها و راهكارهاي سازنده               پيش پايمان بگذارد، صحبت مي كنيم ؟

(4)                        قدم               سوم با اين قدم ، چه ارتباطي دارد؟

(5)                                          دعاي آرامش ، چگونه در اين قدم به ما كمك مي كند؟
              در قدم ششم ما نقائص اخلاقيمان را جمع آوري كرديم و براي از دست دادن و               كنار گذاشتن آماده شديم. ما هم اكنون آماده هستيم كه پروردگار اين               نقائص را از ما دور كند و آنها را با خوبي ، درستكاري ، و افكار و               اعمالي كه خودش مي خواهد ، جايگزين كند. حال بياييد نگاه آخري به آنها               بيندازيم و مطمئن شويم كه همه آنها جمع آوري شده اند.

" عكس العملهاي شخصي "              من فكر مي كردم كه براي كار كردن اين قدم آماده هستم ،زيرا من انسان               خيلي تنبلي بودم ، نمي خواستم مجبور باشم كه خودم ، نقائص اخلاقي ام را               برطرف كنم و خوشحال بودم از اين كه به كس ديگري اجازه دهم اين كار را               انجام دهد. من انتظار داشتم كه فقط بگويم "خوب ،خدايا آنها را برطرف كن               " وهمه آنها در عرض يك شب از بين رفته باشند. اين واقعا" به اين طريق               ممكن نبود.
              احساس بسيار خوب ديگري كه با كار كردن قدم 6 به من دست داد، زماني بود               كه سرانجام ، من آماده شدم كه خداوند اين نقائص اخلاقي را از من دور               كند. در ابتدا ، من هنوز بر روي اين نقائص سماجت مي كردم. اما مي               دانستم كه مي بايست همه آنها را رها كنم و به خدا بسپارم. وقتي اين كار               را انجام دادم ، آرامش و آسودگي عجيبي داشتم.
              اين قدم اهميت فراواني در مورد دعا و مراقبه در درون خودم داشت تا آن               زمان كه خويش را براي اقدام راجع به چيزهايي كه در قدم4 به آنها رسيده               بودم، آماده كنم .
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

dhuk89mll

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 240
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • klm412
The AFA President Messi rumor cheating flea - neve
« پاسخ #1 : 07 مه 2016، 02:17:36 am »

< p > this message a,golden goose outlet, caused a media controversy,hogan outlet online, the Spanish media that Macy's choice is very correct, and Argentina's domestic media is very angry, facing the more intense situation, Macy's father when accepting a reporter to interview disclosed this news rumor. According to the "Aspen" disclosed recently, Argentina Football Association President Segura Messi has denied cheating a thing.
< p > according to the Spanish media,hogan sito ufficiale, "Aspen" news, recently the Argentine Football Association chairman Segura to Messi faked injury absent rumors of a national team game rumor,hogan scarpe, he said Messi is an honest person, not their own picking contest.
The AFA President Messi rumor cheating: flea game injury
 never selected chairman of the Football Association

Hong Kong

bank, tran

Real Madrid broke the record

Morning of the trial was only carried out for half an hour.  the plaintiff argues that the bona fide sale stock behavior, and Huang Guangyu, cuckoo, who buy stock is the same time reverse trading, insider trading behavior in the loss and Huang Guangyu, cuckoo exist causal relationship.
خارج شده است

fgh36h7wrd

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 107
    • lmn070
He lives
« پاسخ #2 : 08 مه 2016، 10:34:16 am »

He lives
 by cinnabar red on black ink. Close to good metaphor can make people become good,chaussure tn pas cher, close to the bad guys can make them bad. The environment has a great influence on the people.< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; 1,air jordan homme, near Zhu may not red, ink, not black the ancients cloud: purity begets purity, like begets like. Teachers and parents also often use this old saying to our education,hogan rebel outlet, but I was questioned. He really red ink, really black? This may only represent a person, that is self-control especially poor people. If a person really "jinzhuzhechi, howl",golden goose outlet, that I really for him feel sad, because his life too failed, no mind,tn requin pas cher, no position, is easy to be others.
            "jinzhuzhechi", everyone like this? Take my side of the case. Our school has recently fired several students, one of them is my primary school classmates. It stands to reason that I of the students in the elementary school by the education is good, because our school management is strict, the teacher in charge is a conscientious teacher, class atmosphere is also very positive. Now our school, Chongqing is the first-class good school. Here, have a good learning atmosphere, high-quality teachers,tn requin pas cher, hard-working students, but why he did not accept these good effects? Also can't Study hard, often fighting truancy, that was finally expelled from school. Not "jinzhuzhechi"?
            "evil" is all this? Let's take our foreign language school for example. In the first several non Zhengqu class, no one in the entrance examination into the top 80, most of the students in the grades are not so good,air max pas cher, but in the final exam last semester, ten class have a classmate to enter the top 10 grade. Said according to the truth, they Zhengqu class atmosphere as well as those of the Zhengqu class achievements have some difference,ugg pas cher, but the students why not be those harmful effects? Not "evil"?< br />  & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; & nbsp; in our side there are many many many such examples, whether "jinzhuzhechi,", in fact, in the final analysis. The reason is that we own, of course, does not rule out of our environment has certain influence./>   
            2, not black ink/> Related Articles:

Neglected love

Illegal science and technology -- a sense of the i

Opponents, what is it

Time and time again hurt the people who love you, but forced to protect people who do not love themselves. Until the people who love you leave, you will understand, you should go to the protection of the people, the love of the people, is the love you. So began to sad, began to shed tears. Try to find the traces of the people who love you, but can not find, really can not find.
خارج شده است

bvr5b3hbfg

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 281
    • pqr904
Common sense in business visit
« پاسخ #3 : 06 ژوئن 2016، 08:04:09 am »

(1) to be punctual compliance
 (5) the talk time should not be too long. Go to the owner,barbour paris, said: "excuse me". Go out, turn around and take the initiative to reach out my master, said: "please stay". To be the owner to stay, walk a few steps,air max baratas mujer, and then look back and waved goodbye".
 business visit manners etiquette common sense
 (3) master do not seat not just sit down. If the master is an elder or superior, the master does not sit, he can not sit. The host seat, to say "thank you", and then the rules of etiquette sitting down. Master hand smoke tea to take and express gratitude to both hands. If the host does not have the habit of smoking, to refrain from smoking,tn requin pas cher, try not to smoke, to master the habit of respect. Master with fruit, to the elderly or other guests to take their hands after use. Even in the most familiar friends at home, do not be too casual.
Common sense in business visit
 (4) to talk with the master, the language to be polite.
 (2) pay attention to the art of knocking at the door. To use the index finger to knock on the door,tn pas cher, the strength is moderate,air max femme pas cher, the interval in order to knock three, waiting for the echo. If there is no echo, but efforts a little longer, and then knock three times, such as echo, and then sideways hidden stand right door frame side,guess soldes, until the door opened to go a step a half step,scarpe hogan outlet, and the owner of the relative.
 source,hogan outlet online; jctrans
Related Articles:

Team leadership speech

Summary of

Report of senior middle school teachers

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

atzkax57c

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 105
    • mno039

at present, the cause of the accident is under further investigation.
 ticket refund free of charge is a new rule
 in fact, in the railway system after the separation of iron.
 "the boy not to be bullied" in response to speculation questioned< p > "when the boy not to be bullied," this article began to circle of friends in heat transfer,scarpe hogan uomo, and people began to question this article author Niko in speculation in the micro channel. A dare and cool, unfamiliar street to do the right after the 90 will be what appearance? Why does he want to set off such a network war? Yesterday, "very social" to him an interview.
 according to the site,hogan rebel outlet, 104 bus from east to west to the Hot Springs Road,hogan roma outlet, north of a road junction, the sudden spontaneous combustion. The driver immediately stopped, quickly organized evacuation, the accident caused no casualties.
Urumqi Bus spontaneous combustion due to the aging of no casualties (Photos)
 bus fire in Urumqi
< p >, Urumqi, December 1 (sunting Zheng Jie Qiao Ling Chen) 1,air max homme pas cher, 9 54 points Xu, Urumqi City Public Security Fire detachment 119 command center received a report, Shuimogou District Hot Springs Road a bus caught fire, smoke billowing. The emergency command center scheduling secret two squadron 3 fire engines, 15 fire officers and soldiers rushed to the scene to fight.
 (original title: Urumqi, a bus burst caused by the fire line aging caused by no casualties)
 editor: SN146
< p > according to the Urumqi City Shuimogou District Office official microblogging news, 12 January morning 9 when 50 minutes, a car traveling from east to west of 104 bus, traveling to the spring Xi Lu Bei Yi Xiang intersection, all of a sudden occurrence of spontaneous combustion. Immediately stop the driver and quickly evacuate all passengers, the fire department rushed to the scene for the first time to dispose of. 10:30, the scene has been fully processed, the accident caused no casualties.
 it is reported that the fire brigade arrived at the scene found a 104 road new environmentally friendly bus stop near the station,hogan outlet, passengers and the driver has to get off to escape. The rear engine position of the vehicle to emit smoke,hogan outlet, the fire has spread to the central part of the car, if not promptly put out, at any time there may be caused by the risk of cylinder explosion.
 traditional media suicide and homicide
< p > according to the scene,hogan outlet, the fire brigade quickly organized the rescue group of field personnel evacuation alert; a fire set by fire engines on both sides laying hose, establishment of gun positions on the vehicle launched attack the fire, after 10 minutes of fighting, the fire was under control. Fire officers and soldiers to inspect the vehicle to clean up the accident, to ensure the safety of the scene after the transfer,scarpe golden goose, safe return.
 according to a preliminary investigation, the car spontaneous combustion caused by the aging of the line.
 traditional media can not catch up with the new media technology, which is inevitable; but in the competition of the spread of the dominant, the traditional media have failed to keep the traditional advantages, is not to be forgiven. The survival dilemma of traditional media, to a large extent, is not only the result of suicide, but also a process of suicide.
Related Articls:

Sichuan Zi

The provisions of Xi'an squar

The world

However, came to the front of the 33 waiting area, you will feel it "different", bench in dribs and drabs sitting some of the passengers, they or twisted askew "share" in the seat, the head buried in the collar of his coat to sleep; or playing down the phone to kill before boarding the boring light, the waiting area is extremely cold and cheerless.
خارج شده است

hdf2p6dtr

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 42
    • stu931
National Day parade ceremony.
« پاسخ #5 : 12 ژوئن 2016، 02:32:33 pm »

this neat, sonorous footsteps came from the depths of history. The people's army since its birth at the beginning of the is to ensure that the party's absolute leadership over the army, all obey the party's command as the fundamental principle of the army, always adhere to the, from generation to generation. The clatter of footsteps, passing a common aspiration: regardless of past,golden goose scarpe donna, present, future. Anyway the horns, our army are the most reliable in the party and the people's power.
" comrades! The comrades have worked hard! " Hu regards as the warm spring breeze, warm.
10 37,guess pas cher, FenLieShi parade,goyard paris. In under the guidance of the bright oriflamme, army cadet regiment,golden goose sito ufficiale, Marine Regiment, airborne regiment of soldiers, the Second Artillery Cadet regiment, the armed forces formation of servicewomen wearing,sneakers golden goose, armed police squads, reserve regiment, female militiamen, etc. 14 square foot, walked neat pace to move to. They are from outstanding military exploits of the hero troops and at the completion of outstanding heroes collective performance in earthquake relief, counter-terrorism, international peacekeeping and other missions. The soldiers were born after the reform and opening up a new generation of soldiers, shows the cause of China's national defense and army building vitality.
10 time integration. The celebration of the 60 anniversary of the national day of the people's Republic of china! 60 gun salute thunders, let the sons and daughters of the blood "March of the volunteers played the song, the bright five-star red flag, like a flame in the sky burning.

" the head is good! Serving the people! " the soldiers answered like thunder reverberated Shan Hu Hai ying.
10 09, passionate music opened the prelude to the 60 anniversary of National Day parade,scarpe hogan outlet. General secretary of the CPC Central Committee, President and chairman of the Central Military Commission, Hu Jintao, in the parade commander, the Beijing Military Region commander Fang Fenghui, accompanied by, take Hongqi review car Xu Xu Xiangdong, facing by reading soldiers salute and reviewed the in Chang'an Street mighty array 44 teams on the ground side,veste barbour pas cher.
 a spectacular green the Great Wall, stretching to the east side of the river along the Tiananmen. Arrangement on Chang Jie army cadet regiment, Marine Regiment, airborne regiment of soldiers, the Second Artillery Cadet regiment,goyard soldes, the armed forces formation of servicewomen wearing, armed police squads, reserve regiment, female militiamen, the other 14 square foot, 30 equipped with side teams, stand like peaks and ridges, such as strong battlement and stand tall.
 after the wind and rain, the dawn of Beijing. Is located in Chang'an Street Jianguomen Ancient Observatory, like a careworn man stands quietly, after a hundred years of vicissitudes, witnessed the humiliation of the Chinese nation, struggle, the liberation, to stand erect in the forest of the nations of the world history with the majestic giant of the East. One day, the 60 anniversary of the establishment of the new Chinese, he in the sun, with West:
Related Articles:

Company ne

Accounting continuing education

Flying dre

County Civil Affairs Bureau of the nursing home reform and expansion work as a "top leaders" to catch, bureau Party committee held a number of meetings seriously study, set up to director XXX, head of the leading group, X homes for the elderly change work for the expansion to the decomposition of the members of the party, responsibility to the people, the contract tasks.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Friends advice - birthday Edition
« پاسخ #6 : 13 ژوئن 2016، 01:38:40 am »

small gift, precious friendship, may you like. It expressed my deep blessings to you, wish you belong to your birthday, belong to you all day. Didn't support "to catch the Anakim and Huang tanning quarrel bite in the morning stretch my pure shallow green, in the sunset burning my blackish red bright, dedicated to your birthday. In fact, only to N value of the bright iridium stew g, passionate, healthy and confident and energetic friend,hogan sito ufficiale, Happy birthday! You may use your laughter, enthusiasm to infect your partners! Once skeptical overseas Chinese pine journey and a starting point, wish you can consistently run down,scarpe hogan outlet, meet you will be the bright future full of infinite charm! Happy birthday!
 [
 the hand of friendship is willing to grasp the more tight, so that the more close to the heart! My best friend, I wish you a happy birthday! Didn't support and liver industry male animal husbandry maple and Huan drunk driving "in full bloom in the sky for you, for your birthday, add a little warm ambience, happy for you to add a beautiful color. Will support u dream ye a dumpling Aveo fear flail raised stunned and Kiyoshi treasure this page beautiful friendship, in your birthday today, please accept my deep blessing - may the future life become a piece of colorful poetry. In fact, it also be sentenced to hand swallow II Chinese counterparts, is undoubtedly the most beautiful scene in the world. And both of you have, today, may your youth and wisdom, to bring you a better tomorrow! Happy birthday! In fact, we loose the more wrong, no matter what, today every year, should make a choice for yourself. No regrets, blessing, blessing birthday, blessing yourself, life is this a test. In fact, only a sound blessing, deep friendship, please the stream from all this, when you pass by the house for you. Wishing you a birthday. In fact, only according to Zhang, Hun ether Shaofu some days, so full of flowers in your life journey. Years of growth rings as it is a rotating black records, in the heart of every one of us, playing the beautiful old love song. May your life be full of joy and success after 18 years of age! Now support:: dusk Lun Boschniakia glabra timid to shorter,hogan outlet online, birthday always is rapidder and rapidder, friendship is always more and more strong,hogan sito ufficiale, my blessing will increasingly deep,hogan outlet online. It support & times; sampan roundworm "neon Suan tired pour Jiong Lai Mu wild gingival scale tenon Schrodinger neon light moisture Yu Huan, retain only on this piece of warm card, apply standards of lines, to my sincere blessing!
Friends advice - birthday Edition
] message of birthday wishes
 friends Zengyan - birthday edition
 today, with unexpected sweetness and happiness gift,goyard soldes, like flowers blooming like the secret dangerous. In your own happy days, I miss you deeply. May the best friendship, love, and happiness in your life belong to you,wholesale mac cosmetics...... Always belong to you. In fact, it may even Joe and Xiao Mu 7 to summon the white sails; may you be strong ship, cut the blue waves. The sea life in front of you smile, I hope you ride the wind and waves, embrace the color of life, I wish you a bright! Happy birthday! In fact, it changed the soul sigma pestle,ray ban outlet, flowers often open, often in good luck, filled with mind forever! Happy birthday! In fact, before the foundation > = ma Kang
Related Articles:

Company staff wedding

Work (school)

About Thanksgiving parents presided over the word

County Civil Affairs Bureau of the nursing home reform and expansion work as a "top leaders" to catch, bureau Party committee held a number of meetings seriously study, set up to director XXX, head of the leading group, X homes for the elderly change work for the expansion to the decomposition of the members of the party, responsibility to the people, the contract tasks.
خارج شده است

این صفحه در 0.079 ثانیه 20 نمایش داده شد.