انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

جهنم از اون جايي شروع مشود كه اولين آرزو شكل ميگيرد و بهشت اون جايي هست كه هيچ درخواست و آرزويي نباشد!

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قدم سوم - الاتین  (دفعات بازدید: 926 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
قدم سوم - الاتین
« : 22 اوت 2013، 10:38:45 am »

قدم سوم               

"تصميم كرفتيم كه اراده و زندگيمان را به پروردگاري كه خود درك مي               كرديم بسپاريم ".

قدم سوم دعوت به ( عمل ) مي كند. اين قدم با كلمات " تصميم گرفتيم                            ……               " شروع مي شود. اين ممكن است براي بعضي ها سخت و براي عده اي ديگر آسان               باشد . ما بايد اعتقاد بياوريم كه انجام اراده و خواست خداوند راهي               معتبر و قابل اعتماد براي رسيدن به يك خوشحالي واقعي و صادقانه است.

(1)                                      چه چيزي به ما در اعتماد كردن كافي به خداوند كمك ميكند كه اراده  و               زندگيمان را به او بسپاريم؟

(2)                                      چطور مي توانيم ذهنمان را باز كنيم و به چيزهايي كه ديگران براي كمك               كردن به ما مي گويند گوش فرا دهيم ؟

(3)                                      شعار " رها كن و به خدا بسپار " چطور با اين قدم در ارتباط است                             ؟

(4)                                      چطور مي توانيم از " اراده و خواست خداوند براي خودمان " مطلع شويم؟

(5)                                            اين قدم براي ما چه كار خواهد كرد : آيا به ما آرامش خواهد داد ؟ ويا               اينكه اين قدرت را به ما مي دهد كه وقتي به دليل انجام ندادن قسمتي از               وظايفمان كارها به خوبي پيشرفت نكردن ، از ديگران عذرخواهي كنيم تا ما               را سرزنش نكنند؟
              هركدام از ما رها و آزاد هستيم قدرت برتر ، نيرويش را به ما تحميل نمي               كند. تصميم قبول و پذيرش و يا رد كردن و نپذيرفتن آن به عهده خود ماست               .
                             "عكس العملهاي شخصي "              وقتي به جلسات فرزندان الکلی ها آمدم هيچ " نيروي برتري " نداشتم .               آخرين كلمات اين قدم ، براي من ، بسيار مهم است "پروردگاري كه خود درك               مي كرديم ".
              من به شيوه اي كه خود مي خواهم و به طريقه اي كه فكر مي كنم او هم               خواهان همان راه است ، به پروردگار معتقد هستم . اين كمك بسيار زيادي               به من  كرده است زيرا كه من به هيچ مذهبي اعتقاد ندارم.
              احساس مي كردم كه قسمتي از وجود خود را گم كرده ام ، يك قسمتي كه بسيار               ضروري و حياتي بود وبه من كمك مي كرد تا از زندگي لذت ببرم . آموختم كه               مي توانم با برگشتن و روي آوردن به خداوند اين قسمت از دست رفته را باز               يابم . به واسطه او من مي توانستم سلامت عقلي راكه به آن احتياج داشتم               دوباره به دست آورم.
              اين مهم نبود كه ديگران راجع به او (نيروي برتر ) چه عقيده و نظري               دارند، اين عقيده من نسبت به اوست كه مهم است . |هركس اين امكان را داد               كه نسبت به نيروي برتر چه عقيده اي داشته باشد| اين قدم از من مي خواهد               به انجام كاري بپردازم كه قبل از آمدن به جلسات فرزندان الکلی ها بندرت               نمي توانستم انجام دهم ، " يك تصميم گيري " من مجبور بودم كه خواهان و               مايل به كار كردن و ملاقات نيروي برترم به صورت نسبي باشم . در انتها ،               چيزي كه روشن است ، اين مي باشد كه اين زندگي ، زندگي من است و نسبت به               آن نگران هستم . ( به زندگيم علاقه دارم و نسبت به آن احساس مسئوليت               دارم).             
              من آرزوها و خواسته هايم را آنچنان تعريف ومعين كرده ام كه دوست داشتم               اتفاق بيفتد. هنگامي كه نمي توانم آنها را داشته باشم {وبه آن شيوه اي               كه خودم مي خواهم به آنها برسم } به خواستي كه خداوند براي من درنظر               دارد مي نگرم . سعي مي كنم به خاطر بياورم كه مشكلي كه روبروي من است و               با آن مواجه هستم هرگز از قدرتي كه پشتيبان من است و به آن تكيه دارم               قوي تر نيست .
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

fgh1p1ertt

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 270
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • nop498
The man who loves most in life
« پاسخ #1 : 17 آوریل 2016، 09:17:32 pm »

daughter grew up in his father's arms, his father was holding his lover.
 his heart was filled with frustration and dismay, as he handed out his lover.
's father took her daughter's hand and handed her over to another man,hogan rebel outlet,
 the previous life can not do the love, with a lifetime to care for.
 my parents like many of them as the age of many couples are introduced by others,hogan sito ufficiale, the popular saying is that blind date. Although the beginning is really too vulgar to be endured but did not think so, but because grandma grandpa popular marriage "
 some people say that the daughter is the father of past life lover,
 one day.
 I think,hogan outlet online, my father is my life, and this life, and even the next life, the next life...... The man with the deepest love. Although sometimes I didn't realize it, because the love of the father has become one of my habits, it is like breathing, is a kind of instinct, so there is no feel so deep, silent love. I don't know the world has more selfless love has no one than this,air max 95 france, if use it to compare with love, love slightly inferior, because after all, love is a requirement of absolute loyalty, would not want to father to his daughter's love, so selfless,hogan sito ufficiale, at least as long as you are happy, he wouldn't even mind love you in the end did not love him. He seems to be just the pursuit of his family is happy, because his happiness is built on their happiness, because as long as a smile can let him meet in the dream, sleep a good sleep. I think my dad has a collection of all the advantages of Chinese men, and even the advantages they don't have. So when I was very young, I had a very naive idea, I hope to grow up,hogan olympia outlet, I can marry dad, and then and mom and Dad together to live together. Want to come now although very funny, but at that time is so seriously may is child's selfish heart mischief, hope that mom and dad can forever with you together. But now has been slowly growing up, it seems that in a moment when I grow up, I can feel the love I have for my parents. Especially the father's love for me, which contains a lot of advantages, seems to be a cup of tea, more experience, more flavor.
's daughter married,
 is his favorite, but never get a woman.
 because the past cannot be love,tn requin pas cher, so in this life, lover do men do father daughter,.
 father has all the strong men have.
.
's father was the first man he saw,
 "he is not a man who robbed your daughter. He is the one who helped you to love your daughter's life!"
 some people say that the daughter is the father of a lifetime of love
 Liu Yong's "life can have how much love,supra pas cher," wrote:
 daughter is the father of past life lover
 daughter came to this world, made the man's daughter.
Related Articles:

The most beautiful years to m

L high school.

Intoxicate

You ask me why in the old many teachers to choose the teacher Chen? This is certainly not because of other teachers I do not admire it, other teachers I also admire, because the teacher to teach us the knowledge to teach us, I am very much respect for all the teachers. But Chen's unique way of education is different, so that we do not like the language of Chinese students have become like the language, the original like Chinese students become more like chinese.
خارج شده است

vbxc7y2sgf

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 199
    • opq709
Three realms of life Enlightenment, tolerance, and!
« پاسخ #2 : 19 آوریل 2016، 09:17:41 pm »

Three realms of life: Enlightenment, tolerance, and!
< p > enlightenment world < br / > < br / > when fire will be hot to be taught to children,tn requin pas cher, there will still be many was too hot to retract action has been repeated in history. And there are many things that have not been taught,hogan sito ufficiale, and many have been found by children.
 < br / > realize the self-expression of the community is not to teach others artifice and individual heroes, but constantly improve mental self repair,hogan outlet online. Wu field is a kind of introspection and self-discipline,tn requin pas cher. Realize more of the original intention is to better transform the objective world. But first through the transformation of the self or the subjective world,air jordan homme, and then in order to better transform the objective world.
 is so enlightened community is not only a kind of mental activity, is also a kind of behavior activity. The world of enlightenment is a kind of profession.
 < br / > could is a vision,nike tn pas cher, could is a kind of mind and tolerance is a kind of understanding and tolerance is a kind of life skills and tolerance is the wisdom of a rule.
 can sometimes cowardly,hogan outlet, sometimes quite strong coat. < < br / > &gt,sca goyard pas cher; could sometimes environment and opportunities for human society. Sometimes it is the soul of humanity evil evil of a self-discipline.
Related Articles:

Dreams are

These connections are not rel

Efforts and cattle are not the same thing.

Good things are lost in the day, and then deep memory also have forgotten one day, to love, to flee a day, and then dream of the United States has regained consciousness day. - - this is not to give up the decision to retain, the treasure will never let go. After breaking up can not be friends, because they hurt each other! Can not do the enemy, because love each other deeply.
خارج شده است

xy5uitk7m

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 180
    • uvw144
Liu's tea house _7
« پاسخ #3 : 24 آوریل 2016، 08:32:30 am »

a family call, Liu Qiuchan moved to tears. She almost full sentence in fifteen years when the unjust case vindicated, early release. She knew some children from Ke down mouth, today she walked out of the prison door, found here.
 Ke Daji now is the county tea company manager, he received the invitation, he felt confused, "
< p > Feng Yiping recognized the middle-aged woman is his mother Liu Qiuchan, her feelings to cry: "Mom!"
< p > Feng Shidou also recognized the Liu Qiuchan. He material to at this time and many of the opponent, immediately to vent the gas, but he still old grievance ruthlessly throw next sentence: "you are waiting, I have a drama for you to see!" Then, walk the walk. From his pocket dropped the Tianjin Currie confession, is just a gust of wind rolled up, falling to the moat.
< p > that day must be a way, in the Currie Jin helpless, naive gave him a good chance to earn a lot of money,< p > in 1988, after the lifting of the ban in Taiwan to visit relatives, Yongle County ushered in the large number of return compatriots,chaussure tn pas cher, they bring a message, a man named You Zikui Taiwanese willing to funded and organized on both sides of the Taiwan Straits Minju amateur competition. The county immediately welcomed. Mr. You Zikui designated venue must be placed in Liushi teahouse, and to sort by his,nike tn pas cher, also named please Ke Daji as the competition of the duct is puzzling.
< p > flash for ten years, dark corner of the Yongle County Chengguan, often wandering von Shidou ghostly figure but von Shidou have threatened to to to Liu Qiuchan they see a drama, or chance never staged. At the same time, the county ensemble was disbanded because there is no play and. In order to survive, Jinla Currie played a drum band, to join the family weddings. He is very talented in Fujian opera singing,louboutin soldes, horned Dan to take it down; therefore, than many others in some red packets. However, the income is limited after all. Feng Yiping since after induced abortion, the body is very weak, can not be separated from the medicine jar and later was diagnosed with uremia must be transplant to survive, it have to spend a large sum of money,hogan outlet online, which can be bewildered Currie Jin!
 four
< p > von Shidou fossa with a fire in my belly back home, only to find that can cause tolerates confession did not. He sent home things fall smashes, finally tore their clothes,basket tn requin, revealing the chest nude. From the past to his infinite joy to the people in the painting, now become his guts of the devil, he was torn with her, beat her, or even to use the dagger to gouge her, but he and nude is one-piece one, he hates again also cannot be stabbed to death in his own ah! In the end, he dropped the dagger,tn pas cher, and poured a bottle of sorghum wine, and then ran down the street and broke into a massage shop. At the moment, in his pupil of the fever,scarpe hogan outlet, a massage ladies have become Feng Yiping and Liu Qiuchan. Then, he buckled with crazy massage lady, while barking at the top of his voice: "I will destroy you! I want to destroy you!" Such a trouble, Feng Shidou was twisted into the Public Security Bureau,hogan outlet, detained for several days.
Related Articls:

Come son elder brother 13_3

Fan Changl

Who will a

I have here last year, the Chinese new year, the public is still a lot of people travel during the new year in Putian, the driver is also working overtime to protect travel." Master Lin told reporters that he will stay here this year to continue to drive, and his family will come to Putian and his new year.
خارج شده است

cdg3bmz6e

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 219
    • nop062
Snow Gabriel clouds and 2014 New Year Concert at the famous guqin
« پاسخ #4 : 05 مه 2016، 01:16:10 am »

snow for the world to pure things, to spiritual purity and clarity of mind. "Snow", is walking in the snow. The concert so named, is intended to transfer holy wisdom philosophy and cultural spirit through the artistic conception of "Snow" - to walk in on a white,hogan outlet, snow capped, as exposure to the cultural spirit of the essence of the original, in a clean space,tn requin pas cher, continued from time immemorial has everlasting cultural theme. More important is, in the twelfth month of the agar staged "Snow", not only is the season of climate adaptation, but also means that after the savings from generation to generation energy of life,nike tn requin soldes, we come to the that can truly heritage ancient holy wisdom,goyard soldes, the spirit of traditional culture of the appropriate timing.
 Guqin master Wang Peng.
 winter winter frost and snow Ling han. Jun cloud day new year 2014 Guqin masters concert, with "Snow" as the theme,scarpe hogan outlet, will be in 2014 January 12 (lunar twelfth twelve) played in the concert hall of the National Grand Theater of China, with sound and light shadow painting presented in the in between heaven and earth,chaussure jordan pas cher, "Han Ling to",nike tn pas cher, "snow" of the scene.
"Snow&quot,scarpe hogan outlet; Gabriel clouds and 2014 New Year Concert at the famous guqin

Aaron Yan pro to do the cake

The first China energy group male panda group hair

agreement announced: Sun Nan for his wife and children left a huge amount of property

Liudong in a website in May on a seat led stunning the audience, she was dressed in dressed in a coloured yarn quality dress, Dixiong harnesses the right show hot body, upload pictures to the Internet, all of a sudden spike of many users. Netizens praised Baidu flotilla.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842

< p > recently,hogan outlet online, there is news that Minsheng Bank to join the universal and Minsheng two fund companies, intends to launch a new kind of electronic bank card, users to put money into it, enjoy more than 5% of the IMF annual yield,sca goyard pas cher, and this card cross transferred to and without any cost,sac goyard pas cher, need to use the money, ready to take now.
Minsheng Bank to join the fund will push the class balance treasure is expected in mid December on the line
< p > great wisdom aastocks news agency on November 11 hearing,hogan outlet, Minsheng Bank (600016.SH) will be combined with people's livelihood and silver, two huitianfu fund launched "treasure balance deposit products is expected to on-line in mid December, the annual yield rate is about 5%, through monetary" t + 0 "model to achieve profitability. This is the fight against Internet financial and business information management of current deposit channel erosion counter action, is also an important link of the innovation of Minsheng Bank will launch direct bank.
< p > Monetary Fund "t + 0, the former is refers to in stock account operation,nike air max pas cher, stock account cash to buy into the" t + 0 "Monetary Fund (interest bearing) and buy stocks or other types of funds, the" t + 0 "monetary fund redemption realized that use this cash. In the currency "T+0" before, want to redeem money funds, funds to account for at least 2-4 working days,golden goose saldi, not as a demand deposit as with the deposit. And now the IMF T+0 redemption came out,hogan sito ufficiale, so that the money fund to replace the current deposit as possible.
Close to the < p > Minsheng fund sources of the intelligence agency said, this is true, this product and balance treasure mode of operation similar to, for the International Monetary Fund,goyard pas cher, is currently closed beta, is expected to line on time in mid December.
 general monetary fund annual yield of 2% to 3% of the yield, the livelihood of the people with silver this product how to achieve the annual yield of 5%? The fund informed that the great wisdom news agency will be achieved through the currency "T+0" mode.
 at the same time, the Minsheng Bank Shanghai branch account manager also confirmed that the matter is true, but it is also an internal message, when the product will be pushed to the customer.
 direct bank in Europe and the United States have comparatively mature financial model, based on Internet technology, banks mainly provide financial products and services through electronic channels, physical outlets, and there is no physical outlets. Compared with the traditional banks, direct banks to provide more preferential lending rates, higher deposit interest for customers as well as financial > more affordable
 in September this year, Minsheng Bank said brewing a financial innovation, is also a direct bank. Direct bank does not rely on physical outlets, mainly through electronic channels provide a new mode of operation of the bank financial products and services, will pose a challenge to the traditional bank, in the month, Minsheng Bank announced that direct bank cooperation with Alibaba.
< p > according to the great wisdom to know news agency: the move is against the Internet financial and information management of demand deposits of the channel erosion and counter action the Minsheng Bank in cooperation with the fund, and it is also a direct bank Minsheng Bank launched an important part of innovation.
Related Articls:

Fear of global mining mergers and acquisitions in China listing Corporation overseas frequency shot

Weikaide a

Last April 30, Yunnan Tourism (Expo shares) announcement said the company under the controlled subsidiaries Yunnan Expo Xingyun Real Estate Co., Ltd. (hereinafter referred to as "Expo Xinyun real) related to land to be developed about 596.38 acres are classified as suspected of idle land, face the risk that the government free of charge to recover the right to use.
خارج شده است

hfg2vj1ert

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 221
    • cde733
To see snow in Hokkaido
« پاسخ #6 : 22 مه 2016، 05:53:18 pm »

To see snow in Hokkaido
once in the forest under the snow, that is the year of the first snow, surprise, people sigh,sac goyard pas cher,
came to the sky under the large tracts of white elves,air jordan pas cher. She and I walked in the forest, I saw her in the forest in white head appearance,scarpe hogan outlet, in the forest under a heavy snow, the forest all white rose, white pine fir, whiteMr. deciduous / and that when we walk in the forest, you also and I said a book called "Norwegian forest" in the book, just look at the name of the book, in the scene at the time, you are not also misses a Norwegian forest there is no snow,
 text , the name is called white
lovers , perhaps only the pure snow with the words I would like to express the purity of the kind of
feelings hogan sito ufficiale,< br / > & nbsp & nbsp; & nbsp; we also said to go to Hokkaido corner to see snow, to see you in the snow and shouting, that time we is finally realized his at times
the world the desire of snow, we also become their own
story in the white lovers. Why do you want to go to Hokkaido to see snow, probably because of Japan's
atmosphere is very very good, Japanese people can construct a
beautiful magical world, in that world, "the city of the sky", &quot,air max 90 pas cher;the streets of the wind,&quot,hogan outlet online; and so on, and from our close, to Hokkaido,hogan outlet, may be able to go into their own real inner world,nmd runner pas cher.    Related Articles:

Qin Xiaomi

The time to be visited

At the Yiw

This June wear cotton padded jacket! So the local people compiled "the people's Liberation Army uncle, June wear cotton padded jacket, Liberation Army uncle bitter, June to wear trousers" doggerel to describe hard life of the people's Liberation Army. In those years, every month only enjoy living allowance for yuan, daily necessities, toothbrush and toothpaste, stationery, envelopes etc...
خارج شده است

bg3px3ser

• تازه وارد
  • *
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 132
    • hij592
Planting Flowers- Planting Flowers- flowers, flowe
« پاسخ #7 : 04 ژوئن 2016، 10:32:30 am »

< p > spring. Birds are singing and flowers are blooming,nike tn requin soldes. I wanted to plant spring in my home, so I,golden goose sito ufficiale, together with my dad, Wentworth we prepared the market and bought some flower seedlings. to plant them in the yard. When we were back home,scarpe golden goose, we went into action in no time. Some time later,cheap mac makeup, we finished,yeezy boost 350 pas cher. I will patiently wait for spring to come to the yard now,tn requin pas cher.
Planting Flowers- flower
Planting Flowers- flowers

Planting Flowers- Planting Flowers- flowers, flowers
Planting Flowers- Planting Flowers-
 spring is coming. birds ' twitter and fragrance of flowers。 I want to get home for spring. So my father and I went to the market and bought some flowers, for in the yard. We're holding a small shovel,zapatillas new balance outlet, worked with passion. Soon after we finished, I will patiently wait for spring to come home now,sac goyard.
Planting Flowers
. The flowers, flowers
Related Articles:

Review str

Voice of the soul art group e

Fierce fem

Think about what a success at all times and in all countries, the success is dropped down from the sky? Which success is not the success of hard struggle to come?. They are not afraid of difficulties and arduousness of spirit, with perseverance, perseverance perseverance to overcome difficulties, the only access to the brilliant achievements.
خارج شده است

yzhq82ury

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 230
    • lmn842
Online shopping was fishing net money two empty
« پاسخ #8 : 06 ژوئن 2016، 12:02:00 am »

Online shopping was fishing net money two empty
 recently,chaussure jordan pas cher, all over the country seems to have a lot of friends encounter shopping scam,scarpe hogan outlet, obviously on the website shopping,hogan sito ufficiale, but somehow cheated out of the rest of the money on the card. Yesterday,hogan outlet online, the reporter saw a lot of users in the 315 consumer complaints online complaints encounter shopping scam.
 last night I buy an electric fan, 128 yuan, 2 thousand and 3 yuan more than the result of Cary cheated all. I paid 220 yuan, Alipay said it had received no, let me pay 1 yuan to be activated, and then pay 11000 yuan for the missing, who will?...... Reporters saw,hogan sito ufficiale, there are similar to the user is not in a few. However,air max pas cher, they are without exception when shopping,hogan outlet online, enter the other links, leading bank card money cheated. In this regard,louboutin homme, Taobao's public relations department staff told reporters that these users encounter are phishing sites, should be strictly in accordance with the Taobao trading process, do not easily click on unknown sites. This kind of phishing sites will steal user card number password, or the money directly through other ways to draw away. Newspaper reporter Guo Jingjing
Related Articls:

Google in China joint venture company Gu Xiang pas

Phishing s

Inventory Facebook a quarterly earnings report is

For some other types of calls will purchase group purchase website, returned directly to the user's Alipay or bank account. June 2nd, the company's Web site released third announcements, but the announcement did not disclose how many customers do not get prepaid recharge, a refund of the success of consumers and how much.
خارج شده است

این صفحه در 0.089 ثانیه 18 نمایش داده شد.