انجمن های گفتگوی بهبودی

Please login or register.

لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید
جستجوی پیشرفته  

اخبار:

زندگی آزاد از تضاد هاست. تمامی تضاد ها مکمل یکدیگرند. راست بدان که روز و شب مکمل یکدیگرند، زندگی و مرگ نیز چنین اند

ایام ، پیامهای روز و خبرهای مهم تالار

یادمان باشد :
اگر خطای گذشته را نمی توان جبران کرد ،دست کم اثر آن را با مهربانی در حق کسی دیگر می توان کمرنگ و کمرنگتر نمود . زیرا امروز ما فهمیده ایم که : کردارمان است که چرخه تقدیرمان را به حرکت در می آورد .

.
به خاطر دارم زمانی که در اوج نا امیدی به سر می بردم خداوند مرا با یکی از برنامه های دوازده قدمی آشنا کرد و در این راه مسیر زندگی ام تغییر کرد.
بدون شک یکی از دلایلی که باعث پایبندی من در این داستان شد ،  نبود هیچگونه انگیزه انتفاعی در افراد قدیمی تر بود . در ابتدا با بدبینی، اندکی بعد با شک و تردید و تعجب و در انتها با درک اینکه اینجا با تمام دنیا متفاوت است با این مسئله روبرو شدم. برنامه به من روشی ساده اما نه چندان آسان را پیشنهاد کرد و در گام پایانی مرا موظف به رعایت مسائل مطرح شده در یازده گام قبلی نمود و متعهد به رساندن این پیام به آنانیکه درد می کشند و در انتظار راهی برای درمانند. پس از چندی با یکی از روشهایی که برای رساندن این پیام توسط تعدادی از همدردانم در محیط های مجازی راه اندازی شده بود آشنا شدم. مهمترین مسله ای که در روزهای اول با آن روبرو بودم احساس عدم امنیت در این مکانها بود چرا که رعایت ستنها در این محیط بسیار مشکل و عملا غیر ممکن به نظر می رسید پس از چندی دریافتم حضور خداوند در این مکان مثل بقیه جاها پر رنگ است و او به گونه ممکن هدایتگر ماست. افرادی که به این مکان می آیند مثل افرادی که به جلسات می ایند رنج کشیده اند و مورد عنایت خداوند، خدمتگزاران نیز وظایف سنگینی به عهده دارند و در مورد خدمتگزارن این تالار تا آنجا که بنده مطلعم یهترین تلاش را برای حفظ امنیت تالار می نمایند.

باستحضار کاربران عزیز می رساند گزارشهائی در مورد ارسال پیغامهای خصوصی غیر مرتبط از سوی بعضی از کابران به خدمتگزاران تالار رسیده است... امنیت تالار و کم کردن هزینه خسارات احتمالی به کابران مهمترین دغدغه خدمتگزارن تالار می باشد و در صورت تکرار این موضوع حساب کاربری، کاربر متخلف حذف می گردد.

اما در پایان و خطاب به همه عزیزان، اعتماد یکی از اصول زیربنائی بهبودی است اما ما باید بدانیم که در زمان و مکان مناسب به افرادی که احساس می کنیم زیربنای روحانی محکمی در زندگیشان دارند اعتماد کنیم.
.
اوایل فکر می کردم به همه افرادی که 12 قدم رو کار کردند چه زن و چه مرد می تونم اعتماد کنم. فکر می کردم کسی که مُهر 12 قدمی رو خورده یعنی انتهای اعتماد ولی :
بعدها فهمیدم که اینطور نیست. درسته که 12 قدم اصول روحانی هست که به هر انسانی کمک می کنه تا روحانیت رو توی خودش پرورش بده، اما واقعیتش این هست که باید این اصول رو زندگی کرد نه اینکه فقط آنها رو آموزش دید.
فهمیدم که بیماری ما انسانها به شکلهای مختلف خودش رو نشون می ده و انکار و توجیه یکی از قوی ترین قسمتهای اون هست. متوجه شدم که این من هستم که به دیگران اجازه می دم که از من سوء استفاده کنند و احساسات من رو به بازی بگیرند.
فهمیدم که من هم باید اصولی رو رعایت کنم و حواسم به دورو برم باشه، چشمهام رو باز کنم و مسئولیت اعتماد رو به گردن دیگران نندازم، حماقت و بی ملاحظه گی به خرج ندم و بعد اسمش رو اعتماد بزارم و در انتها توقع داشته باشم کسی از این نوع اعتماد (بی مسئولیتی) من سوء استفاده نکنه.
ضمن اینکه متوجه شدم :
اعتماد یکی از اصول زیربنایی برای زندگی می باشد. در صورتی که هیچ گونه اعتمادی در بین انسانها وجود نداشته باشد هیچ انسانی نمی تواند از انسان دیگر برای دریافت کمک یاری بگیرد.
در انجمنهای 12 قدمی انسانهای درد کشیده ای وجود دارند که عجز آنها در مقابل نقصهایشان آنها را به اینجا کشیده است. 12 قدم به انسانها کمک می کند تا اصول روحانی را دریافت کرده و در جهت کاهش نقصهای خود گام بردارند. هنگامی که ما در قدم 4 شروع به نوشتن ترازنامه می کنیم بعد از مدتی متوجه می شویم که این خود ما بوده ایم که وسایلی فراهم کرده ایم تا دیگران از اعتماد ما سوء استفاده کنند.
در بسیاری از زمانها ما می خواستیم که مسئولیت کارهای خود را به عهده نگیریم و این اشتباهات رو به گردن دیگران بیاندازیم. ما می خواستیم به همان گونه که راحت تر هستیم (بدون تلاش و تفکری) کاری رو انجام بدهیم و در انتها اگر نتیجه متناسب با خواسته ما نبود، دیگران را محکوم می کردیم و می گفتیم آنها از اعتماد ما سوء استفاده کردند، آنها رفتار صادقانه ما را ندیدند و... . اما یادمان رفته بود که این خود ما بودیم که برای فرار از کوچکترین تنش همه چیز را به دیگران واگذار کرده بودیم، ما سعی نمی کردیم خودمان رو به زحمت انداخته، احساساتمان رو کنترل کنیم، دعا کنیم تا راه درست را دریابیم، ما فقط می خواستیم راحت باشیم.
و در انتها باید توجه بشود قرار گرفتن برچسب 12 قدمی بر روی یک فرد به معنی این نیست که آن فرد خالی از نقص شده و ما احساس کنیم که می توانیم بدون در نظر گرفتن بسیاری از اصول به آن فرد اعتماد کنیم. این اعتماد چیزی جزء حماقت نیست و دوباره ما را در چرخه ای از رنجش می اندازد، رنجشی که ما مسئولیت رفتار اشتباه خودمان را به گردن 12 قدم انداخته ایم.
.
اینها تجربه هایی بود که من بدست آوردم
.
خدمتگزاران انجمنهای گفتگوی بهبودی

نویسنده موضوع: قدم دوم - الاتین  (دفعات بازدید: 834 بار)

رضا - بیل

• رضا - اینترنت
  • نمایندگان انجمن ها
  • کاندیدای خدمت در تالار
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 3,690
  • <:::: ردپاهایم راپاک می کنم،تا کسی نفهمدکه...::::>
    • الکلی ها و معتادان گمنام
قدم دوم - الاتین
« : 22 اوت 2013، 10:37:58 am »

قدم               دوم               
                            " به مرور ايمان آورديم كه نيرويي مافوق مي تواند سلامت عقل را به ما               باز گرداند."
              ما در طول اين تجربيات آموخته ايم به تنهايي نمي توانيم زندگيمان را               اداره كنيم ، بنابراين بايد به دنبال نيرويي كه برتر و پرقدرت تر از               ماست ، باشيم  تا به ما كمك كند.
              براي خيلي ها اين نيروي برتر " خدا" است. براي بعضي ها هم نيست . نام               گذاشتن براي اين نيرو ، چيزمهمي نيست .چيزي كه مهم است درك اين حقيقت               است كه نيرويي ماوراي فهم و درك ما وجود دارد.
              (1)                                           كلمه "اعتقاد" راهنما و گشاينده اين قدم است . ما به چه چيزي اعتقاد               داريم ؟
              (2)                                      آيا ما به اين باور رسيده ايم كه نيرويي برتر از ما ،وجود دارد؟
              (3)                                      سلامت عقل چيست؟
              (4)                                           چه چيزهايي باعث مي شوند ما سلامت  عقلمان را از دست  بدهيم ؟ آيا               هميشه بر روي حركت و رفتارمان كنترل داشته ايم ؟ آيا هميشه در برخورد و               رفتار با موقعيتها ، داراي قضاوتي صحيح بوده ايم؟ آيا ما سلامت عقل               خود  را ا ز دست  داده ايم  و عصبي  شده ايم  و به صورت غير قابل               كنترل  درآمده ايم؟آيا تا به حال دچار سردرد شديد ، اضطراب و تشويش ،               ناتوان در تمركز و خواب ، احساس بي ارزشي ، و اين احساس كه "اي كاش هيچ               گاه به دنيا نيامده بودم " شده ايد؟
              (5)                                      ما فكر مي كنيم كه " قدرت برتر " چطور مي تواند سلامت عقل را به ما               برگرداند؟
              در قدم دوم ما سعي مي كنيم كه به نيروي برتر از خودمان اعتقاد پيدا               كنيم . ايمان مي آوريم كه اين نيرو مي تواند به ما كمك كند تا راهي را               براي رسيدن به زندگي آرام تر پيدا كنيم.

"عكس العملهاي شخصي "              من فهميدم كه خداوند مي خواسته و مي توانسته وارد زندگي من شود و كلمات               را در دهان من بگذارد به شرطي كه خودم به او اجازه مي دادم .
              من ايمان آوردم كه مي توانم به خويش ، به خدا و به دوستانم               در                             جلسات فرزندان الکلی ها اعتماد كنم و آنها را بدون قيد شرط دوست داشته               باشم بدون اينكه به خودم آسيبي وارد شود.
              بعضي ها كلمه " سلامت عقل " را در اين قدم دوست ندارند ، اما من فكر مي               كنم كلمه كاملا" درست و مناسبي است . خيلي اوقات اغتشاش و پريشاني غير               عادي من ، باعث مي شد به گونه اي عكس العمل نشان دهم كه اصلا" در آن               برخورد ، نشانه اي از رفتار يك انسان عادي و طبيعي هويدا نبود.               
              مدت زمان زيادي طول كشيد تا بفهمم نمي توانستم مشكلاتم را با سخت               كوشيدن و دقت بيش از حد حل كنم . آيا واقعا" ، آنقدر با تجربه هستم كه               من  و فقط من، همه جوابها و راه حل ها را بدانم ؟ اين مي تواند |حقيقت               داشته | باشد كه نيرويي كه مافوق همه آفريده هاست ، داراي ايده ها و               عقيده هايي بيشتر از من است؟ هم اكنون من به خدا ايمان آورده ام . به               او گوش مي دهم واز او مي آموزم .
              من ايمان آوردم كه كساني برتر از خودم وجود دارند، اشخاصي كه من مي               توانم از آنها براي دوست داشتن الهام بگيريم . آنقدر رشد كرده ام كه به               نيروي برتري توجه كنم كه مي توانم با او به عنوان يك دوست صحبت كنم و               اين نوع دوستي و ارتباط به من اجازه مي دهد كه بار مسئوليت را از دوش               خودم بردارم و به دوش او بگذارم . من مي توانم راحت و آسوده مسائلي را               كه در ذهنم وجود دارد مرتب كنم و پس از آن ذهني بي دغدغه و پاك داشته               باشم و مي توانم براي مسائلي كه هر روز بايد تصميم گيري كنم ، تصميمي               درست اتخاذ كنم.
              زماني بود كه بسيار گيج شده بودم و تفاوت خداي مذهب و خداي معنويت را               نمي فهميدم . اينطور به نظر مي رسيد كه هرگز خدايي كه من در كليسا               احساس مي كردم ، با خدايي كه در جلسات فرزندان الکلی ها پيدا كردم يكي               نبود.من               موعظه گر شده بودم و مي گفتم كه چطور فكر كنيد. من در جلسات فرزندان               الکلی ها قادر شدم كه افكارم را جمع كنم . هم اكنون فردي هستم با               افكاري باز و همچنين در حال شروع ، به فهميدن اينكه در كليسا راجع به               چه چيزي صحبت مي شود.
خارج شده است
ثمره کوشش های عاشقانه ، در محصول آن است که موسم آن همیشه به وقت خود فرا می رسد ...
کتاب پایه "آبی" معتادان گمنام - پیش گفتار
.
.
آدرس وبلاگ :
.
http://www.behboodi.org

huzwag39t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 216
  • من چنینم که نمودم ، دگر ایشان دانند...
    • opq113
My South Street (2)
« پاسخ #1 : 05 آوریل 2016، 05:32:08 pm »

HTML template for my South Street (2)< br / > shipping the achievements of Nan Zheng Jie of the Chanjiang River out of Nanjin pass, the surging water potential of the gorge, after block of Huangcaoba,golden goose outlet, Gezhouba and Xiba shunt, around has a long history of Yichang old city around the a semicircle, from the southwest again break to the southeast, the water becomes vaster, also become mighty,chaussure louboutin pas cher, and the song of the Yangtze River "sings:" you are coming from the snow capped mountains, spring tide is your demeanor. You ran to the East China Sea, great is your spirit......" Downtown Yichang is from the Qing Xianfeng 2 years (1852) started. Because of the Taiping army captured the Wuchang,tn requin pas cher, Huai salt into the Hubei channels are blocked, Sichuan salt began large-scale after Yichang to Hubei and Hunan area, native to the area of Sichuan and Chongqing, and a large number of Sinotrans, Hunan and Hubei provinces of Guangdong and Guangxi provinces production and living materials large by water in Sichuan,goyard paris, with the shipping boom, ancient Yichang prospered, daily market spectacular, especially so many wharf is very active. To the Qing tongzhi (1862 - 1874), Yichang City remained in the Ming Hongwu years old range and appearance, the city has more than 40 street, more than 1300 shops,hogan outlet, 5 million population, view map at that time, the name of the street and now almost no difference. At that time, Yichang, within the walls of the courtyard abound, roads are all kinds of shops; and outside the city walls, pier Qingshi stone is composed of a connecting terminal, along the river (River) River (Yangtze River) from the north along the natural curvature of the coastline has been extended to the South gate along the anchor variety, large and small, wooden, dense, a connected with a. At that time outside the city of Yichang river stone a cloud: "Sichuan ship to should not the downside, Hunan ship to should not drive, Chuanxiang ships should be each other for years." It is pointed out that Yichang is an important transport terminal. In the late Qing Dynasty and early Republic of China, wooden boats mostly drawn between the small north gate and South Gate, those from Hunan, Jingxiang to the ship, the downward transport tung oil, green salt,air max pas cher, staining of Galla chinensis, and opium; the boat from Fuling and Wanxian (Wanzhou),nike tn pas cher, Yuzhou (Chongqing) uplink is transported to cotton, cotton yarn, cloth, porcelain, kiln goods, hair iron, groceries and so on. At that time the river boat one eye Budao edge can be from the ship to the boat, walked to the river center. Throughout the in outside the walls of each pier is a Banqiao River Street, location should is now Riverside Avenue line. Along the road is the original Banqiao River Street, Huan Cheng Xi Lu, the Cornelia street, outside the South Gate of the Zheng Jie, Binjiang Road,air max one pas cher, high road, Fuxing Road these streets connected extending. Among them, Itabashi River Street, outside the south gate is street is about at the end of the Qing Dynasty formed, Chuan Zhen door to a road segment formation in Yichang port after, and before the formation of the ring road, high road and Fuxing Road, the terminal center of Yichang is in Banqiao River outside the South gate is along the street. At that time, in Yichang down load, thousands of facelift, canvassing, the rest of the ships, the ship industry and trade of civilian vessels up to more than a million people and thousands of porters. That day on the crowded, chant loudly; the even Qiang Zhu, mast.Related Articls:

The autumn

Figure.

chaussure tn pas cher

after dinner, the mother and daughter together to wash dishes, father and son in the living room watching tv. Suddenly, there was a noise in the kitchen to break the plate, and then there was silence. The son looked at his father and said, "it must have been broken by my mother."
خارج شده است

cnyeh119a

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 248
    • vwx572
Major shareholders to increase the momentum of the
« پاسخ #2 : 08 مه 2016، 01:40:43 am »

it is worth noting that the current major shareholders in the next period of time to continue to increase the trend may not be weakened.
 Securities Times reporter Chen Jun
 in general,hogan outlet online, the major shareholders of the listing Corporation to understand the extent of its depth, its value also has a good grasp. These funds in the two market to buy listing Corporation stock, the guiding significance of investors. However, it should be noted that the holdings of these major shareholders, it may be more from the company's long-term value perspective, and less consideration of the overall trend of the short-term market. Industrial capital often look long-term, so the short-term quilt phenomenon is not uncommon. Luxi Chemical 10 executives this year February collective in 6 yuan in the vicinity of the holdings of Luxi Chemical Industry,hogan outlet, more than two months in the past, these executives losses reached about 10%.
< p > in fact in the 3 months before this year, the shares of holdings of major shareholders is also one of the few,nike tn soldes, 1 in only two stocks,hogan roma outlet, respectively is Tianyin holdings and Jingxin pharmaceutical, February only conch cement, carbon, in the photoelectric soldiers, agricultural products, China World Trade Center,hogan sito ufficiale, five stocks, March is only international industry and trade, the world Rong Zhaoye, Zhejiang Longsheng and Rebecca four stocks.
< p > from April 30, so far, only ten days time, there have been Chinese architecture,goyard pas cher, Jidong Cement, construction shares, Hisense Electric, Guizhou Maotai, Qingdao Haier, Shanghai Jinling etc. company holdings of major shareholders case.
 and according to WIND information statistics, from April 1st to April 29th, the major shareholders of the listing Corporation without an increase in holdings, the direction of changes in the holdings of all.
Major shareholders to increase the momentum of the momentum covered in April
 in addition, by the end of 2008 to early 2009, there were major shareholders holdings recorded some of the listing Corporation's two market prices have begun to close to the previous holdings of prices. For example, the major shareholder of the Zhangjiang hi tech park at the end of 2008 in 10 yuan in the vicinity of the holdings in the Zhangjiang hi tech, large shareholders said at the time, increase the price is not higher than 16 yuan / share. And yesterday's closing price of Zhangjiang hi tech of less than 11 yuan. Another example of the industrial and Commercial Bank of China, Huijin Company in October 2009 on its holdings, holdings prices more than 450 yuan, and industrial and Commercial Bank of China yesterday, closing price of 4.43 yuan.
 on the one hand, many listed companies have not a long time to break, especially some of the blue chip market valuation is not high. Such as China State construction issue price of 418 yuan, its major shareholder repeatedly in price to break near holdings, and China, Huatai Securities Company currently secondary market price has been far lower than the its issue price.
4 at the end of 5 month,hogan outlet, the largest shareholder of the listing Corporation as the representative of the industrial capital,scarpe hogan outlet, began intensive holdings of its listing Corporation stock. This wave of holdings of major shareholders momentum, significantly stronger than the previous 4 months.
 is particularly worthy of attention of investors, the reasons behind the major shareholders holdings. In general, the majority of shareholders can be considered to be optimistic about the company's long-term development, that the market may be underestimated. But there are also a few major shareholders holdings may be otherwise. From the previous point of view, section >
Related Articles:

Xiao Gang

"unspoken rules" troubled Wall Street

The SFC issued overseas listing conditions can rel

The company issued the size of not more than 1 billion 800 million shares, the initial price range of 34.99 yuan to 36.99 yuan, according to the upper limit of the calculation, to raise funds will be expected to be more than 66 billion yuan. It is noteworthy that the participation of China Shenhua preliminary inquiry institutions amounted to 176, has exceeded 167 of the previous construction bank.
خارج شده است

ngfhi3t9we

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 266
    • abc542
A woman is like a flower, the flower is like a dream
« پاسخ #3 : 18 مه 2016، 07:13:42 pm »

a woman is like a flower, the flower is like a dream. She has a pair of very pure eyes, for love is full of longing,spaccio hogan outlet, she wants to will eventually have to one day her prince charming will be holding a bunch of flowers to marry her, she will be the happiest bride, and beloved people to go to the senile. After he came to her life, she thought it would come true.
 tears blurred her eyes. Lights wanes to the close, her heart in a moment, once beautiful love are fragmented in the twinkling of an eye, she did not know from in the future there is no happiness, she doesn't know who to trust, home, have a warm home has so far so far...,hogan outlet,
 so, they have love crystal, her daughter's birth so that her mother's love is full of. But that she always wanted to his son's lover and want to grandson in laws, but to remind her life is not perfect, they are disappointed eyes made her feel everything is the fault of their own. But the infant daughter grew up, more and more laughter in the house, she thought it was the most comfortable life. Women such as the flower, the flower is like a dream, the family has been a woman's all, daughter became a woman's dream, she just want to let her daughter happy grow up, let her daughter to write her never had time to write the music.
< p > every woman is a flower, blooming in their youth, we should to irrigate with the love of my life, don't wait until the flowers have withered to sigh.
 lover's business day by day, more and more busy,tn pas cher, the time to go home is also getting less and less. She has no grudge, because men will still come back to give money to her, her daughter is still young,chaussure tn pas cher, she devoted all his energy to. Every day she are in the busy,air max 95 soldes, so a woman to forget the dress, the figure is no longer so slim, hands no longer so tender face less lean, ruddy, she, let see her know her life how satisfied, also see her real family women. She had rarely appreciated the roses, but had no time to dream,scarpe hogan uomo, but she was really satisfied.
 but she is only a twenty year old woman, she needs to be loved, need to be moist. So in that and the past no >
 -
.
's daughter grew up in a day, at the age of three sent to the kindergarten. Suddenly, a lot of time to come, she found that they do not know what to do! Lovers have been ignored for a long time, she suddenly found a long time not to love a long time to stay home, every time they are in a hurry to go back and leave, the child is big, she was lost. She called her husband to go home,hogan outlet, her husband always said that busy, and then hit, her husband is impatient, she began to endure loneliness.
 she became his bride, in her most beautiful season! Her new lover passionately devoted the whole idea, take care of the family. Love roses so charming! She was staring at the morning dew, she was staring at the surplus sleeve; the evening leaves, she picked up that night feeling overflow; petals, lingering! She did not know she is not the rose,scarpe hogan outlet, flower is hidden with her dream, her vision, her lasting oath.
Related Articles:

Forgotten

mother-in-law

Yukawa Noyuki  Summer Resort

I came to Shenzhen last year, this place, it is fully felt the great difference between Shenzhen and the mainland. Now I and many of my readers are referred to such a conclusion, that is really want to start a business, to Shenzhen bar! But today I do not want to say how good Shenzhen, anyone and things are two sides, north of Guangzhou and Shenzhen rich more than it? You are? no! Are you going up north? You are, but you are still poor.
خارج شده است

fnzcbq06t

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 209
    • def884
ATA scale effect shows the advantages of online te
« پاسخ #4 : 28 مه 2016، 02:51:19 pm »

ATA scale effect shows the advantages of online testing in the field of absolute monopoly
 business area of absolute monopoly
 seasonal cycle changes significantly
 (I U.S. stocks News) Beijing time in February 22nd, ATA announced the end of fiscal year three fiscal year 2012 quarter earnings results for the year December 31,air max 95 france, 2011. In the three quarter the company's revenue has increased gross profit, benefit from economies of scale, net profit increased by 22% over the same period,hogan outlet online, far more than the revenue growth rate.
 (the company's 2011 Q1 large losses mainly due to the previous sales of the teacher education technology level test software NTET total of 2 million 370 thousand yuan of bad debts and share compensation costs)
< p > Company currently for the information services, banking, education, securities, insurance,scarpe hogan outlet, accounting, industry provide evaluation support, since the company was founded in 1999, has been providing over 37.8 million paid service test; also the human choice (HR) select and TOEIC (TOEIC testing is that it is developing a business.
< p >,barbour soldes, chairman and CEO Ma Xiaofeng said "three quarters of the company to provide a total of 310 million paid service test, an increase of 4.9%; fiscal 2012 first nine months has delivered service quantity compared to the same period last year increased by 14.4%; market for human resources and TOEIC demand also increased, the company will further improve economies of scale,hogan sito ufficiale,
ATA main business is in recent years the rise of electronic test, compared with traditional paper or answer card test. The test has more business and scale of demand, the company is currently in the field of large scale exams have monopoly advantage (ended December 31, ATA currently has covered the 2462 reference station, a capacity for 100 million passengers / day offered at the same time the exam service).
 according to the company's recent three year earnings, ATA recently three years revenue mainly has four projects, including examination service >
 test service business continued to force the HR project
< p > net revenue of $22.8 million, an increase of 5.7%; gross profit of $12 million, an increase of 2.9%; operating profit of $700 million, an increase of 27%; net profit of $600 million, representing an increase of 22%; deduction of equity incentive spending and foreign exchange earnings,tn pas cher, adjusted net profit to $650 million, an increase of 26.9%; basic and diluted earnings per ads were 1.66 yuan ($0.26) and 1.62 yuan RMB ($0.26).,
Q3
2012 quarterly data:
< p > from the above,mont blanc porte mine, you can see the company for the last three years, gross margin level of stability in about 50%; but revenue seasonal fluctuations larger every year in the first quarter and three quarter more examinations, for the company business season; in recent three years, the company's net profit margin of fluctuation is bigger, but more significant improvement trend, mainly due to expansion in the early has come to a certain scale,air max pas cher, follow-up and low investment cost.
Related Articls:

Firefox An

Evernote said it would launch a magical hardware d

LinkedIn third quarter net loss of $4 million 300

But, in our country the market 3D printer is still in the initial stage, because there is no standardized sales environment, leading to the cottage products in the market. And the Jingdong first exclusive debut 3D systems of the cube 3D printer, not only the first time for Chinese users to bring global top, the latest 3D printer products, is to provide a safe and secure online shopping platform.
خارج شده است

pe44apbe8

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 242
    • ghi554
Zong Shen power executives holdings and lock share
« پاسخ #5 : 30 مه 2016، 12:50:35 am »

< p > the company chairman and general manager also shares and holdings of shares locked,scarpe hogan outlet, and not for the first time that reflect company executives that the company's share price is currently undervalued attitude,hogan outlet online, in the last month,montblanc plume pas cher, the company announced, intends to not more than 2 billion yuan and not more than 6 yuan / share of joint-stock companies repurchase. (Zhou Yu)
Zong Shen power executives holdings and lock shares
< p > Zongshen power announcement,air jordan pas cher, the chairman of the board of directors of the company, actual controller Zongshen hold of 22.1 million shares limited sale of shares voluntary shall continue to lock,hogan outlet online, lock up period extended for three years to 2016 May 2nd,cheap pandora charms, and promised to lock up expiration,tn homme pas cher, if less than 10 yuan the secondary market price of the stock / share, will not be through the secondary market holdings. Company general manager Huang Peiguo intends to May 7 to 9 during the period of its own funds through the secondary market holdings of company stock,hogan rebel outlet, fund holdings does not exceed 200 million yuan.
Related Articles:

Chak hee D

Edmond Bra

Gorgeous f

Yesterday evening, Haisheng, released 2012 annual report, subject to the shipping market remains in the doldrums, lower rates, the company last year operating income 10.17 billion yuan, down 15.47%, attributable to to shareholders of listed companies net profit loss of 3.71 billion yuan, glide compared to the same period of 3026%.
خارج شده است

d836zfgree

• کاربر نیمه فعال
  • **
  • آفلاین آفلاین
  • ارسال: 238
    • bcd732
Beautiful litchi Park
« پاسخ #6 : 04 ژوئن 2016، 07:57:44 am »

beautiful litchi Park
< p > into the litchi Park passes through the stone path, see a piece of green grass,ray ban outlet, grass has a beautiful blossoming flowers, like a piece of colorful bin Fen, go forward appeared in the eyes is a shiny silver lake, lake has reflected on the trees and a lovely goldfish,yeezy boost 350 pas cher, the lake bottom sand you will see clearly. In the lake there is a large fountain, spray out of the water from the lake,ray ban outlet, in the middle of the gap a seat bridge,air jordan homme, standing on the bridge to a distant look, you will see the clear lake water and again bamboo, bridge pillar carved with many number also countless patterns and these patterns and dragon and Phoenix. Down from the bridge, they came to the lychee trees, in the autumn, you will smell the fragrance of taste, that is emanating from Litchi Litchi Trees, which will allow people have endless flow of saliva and laughter. When the litchi is ripe, there are many people to pick the litchi to eat.
Beautiful litchi Park
< p > in the lake side of a new children's heaven and earth, the sea of people inside, in which a frog jump, and merry go round,goyard pas cher, aircraft, bar and so on, every day there are many children playing in the inside, some together down the bar,tn requin pas cher, some in inverted and bar, and in the trapeze ring... Go forward again, you will see many old people in swordplay, there are many children with a stick and learn the elderly activity sword, of which there is a child in the learning process, accidentally fell on his back, which made everyone laugh, on the grass, a family is above the top gear race, everybody hear here must be very strange, what is the end game, is a four or five year old boy and his father bump his head together,hogan interactive outlet, and then you said, I said, like the cartoon head son small head dad,nike air max pas cher, (but his father must put on top of the image of a child, the father) pretending to be Dingfan that provoked their children laughing.
 litchi park is a fun filled park.
 litchi park is not only beautiful but also a good place for people to relax.
Related Articles:

virtue

Beautiful

Unforgetta

We can take some human 's basic needs as an example we do not want to wear the same clothes all the time and we want better and better. We wish to live in a more spacious flat. Of course not all human beings are the same. For instance, some people try to climb up socially or politically all the time, while others never stop trying to make more money. The children long for new toys while the old hope to live longer.
خارج شده است

این صفحه در 0.146 ثانیه 18 نمایش داده شد.